MY.UAНовини
Як Китай пережив СРСР та став світовим лідером: капіталізм на службі у компартії
Як Китай пережив СРСР та став світовим лідером: капіталізм на службі у компартії

Як Китай пережив СРСР та став світовим лідером: капіталізм на службі у компартії

Економічно слабка Китайська народна республіка початку 1970-х скоріше ладна була експортувати революцію, ніж будь-яку матеріальну продукцію. Зрештою, і на революції в той час у світі попит суттєво підупав. Фокус досліджував, як Китай із відсталої азійської країни перетворився на другу економіку світу.

Зараз Китай є світовою фабрикою. Він балансує між першим та другим місцем у світі за рівнем ВВП (залежно від методики підрахунку) та за кількістю населення (залежно від того, хто рахує). Немає у світі кімнати, де не було б жодної речі, виготовленої в Китаї – гасло, яке стало відображенням національної ідеї Китаю початку XXI століття. Проте пів століття тому Піднебесна зовсім не була схожою на державу, яка колись займе саме таку нішу у світі. Читайте другу частину циклу "Сходження дракона".

Завершення міжнародної ізоляції. Китай відвертається від СРСР

Станом на 1971 рік Мао Цзедун відчував себе повноправним господарем Китайської народної республіки. Після проведеної ним "Культурної революції" майже усі його політичні опоненти були зачищені. Залишився лише маршал Лінь Бяо, який загинув за загадкових обставин в авіакатастрофі у вересні того року. Після цього "Сонце Сходу", як говорили на Мао його прихильники, сяяло на владному небосхилі КНР у повній самотності.

Проте Мао Цзедун узурповуючи владу у своїх руках, практично зруйнував країну. Економіка знаходилася на рівні розвитку практично аграрного суспільства, а ієрархія державного управління була зруйнована. Так, Мао позбувся внутрішніх ворогів, проте тепер далеко не очевидною була відповідь на запитання, чи встоїть Піднебесна перед зовнішнім ударом в контексті загострення із СРСР – раніше ключовим союзником комуністичного Китаю та лідером соціалістичного табору.

Виступ проти СРСР, цей, на перший погляд, авантюрний крок, трапився у нагоді китайському лідеру. Сполучені штати, які стікали кров’ю у В’єтнамі, зацікавилися можливістю розколоти ворожий для них політичний блок. Спершу у квітні 1971 року під приводом висвітлення ігор у настільний теніс між представниками США та КНР розвивалась так звана "пінг-понгова дипломатія". Піднебесну відвідали американські спортсмени та журналісти. Тоді було заявлено, що вперше на територію комуністичного Китаю ступила нога американця, що було перебільшенням. Хоча мінімальні, проте певні контакти все ж були. Але справа зрушила з місця і йшла до дипломатичного прориву, особливо після таємного візиту до КНР тодішнього радника президента США із питань національної безпеки Генрі Кіссінджера.

Тайваньський проєкт. Мао Цзедун приборкує ООН та запрошує в гості Ніксона

Прорив стався 25 жовтня 1971 року. Тоді генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію № 2758, яка передбачала заміну представництва китайського народу в ООН Гоміньданівським урядом Республіки Китай, що базувався у Тайбеї на комуністичний уряд у Пекіні. Китай був одним із засновників ООН як сторона, що перемогла у Другій світовій війні (вела війну із Японією фактично ще із 1931 року). Підпис під декларацією про утворення Організації об’єднаних націй поставили саме представники уряду на чолі із лідером Гоміньдану генералісимусом Чан Кайши, який тоді реально очолював країну. Проте вже через чотири роки уряд генералісимуса програв громадянську війну комуністам та евакуювався на маленький (відносно території Китаю) острів Формоза (Тайвань). Реальний контроль над майже усією територією Китаю отримала комуністична партія (КПК).

США спочатку не вірили в довготривалість Тайванського проєкту, проте усе змінила війна у Кореї (1950-1953 рр.). У її контексті Республіка Китай продемонструвала себе на рівні із Республікою Корея та Японією як надійний опорний пункт демократичних сил в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Тому США на кожному засіданні Генеральної асамблеї ООН, починаючи із 1950 року всіляко сприяли, щоб саме Республіка Тайвань визнавалася офіційним представником китайського народу. Зокрема, було прийнято процедурну правку, що рішення про зміну статусу кво має набрати не менше двох третин голосів членів асамблеї. Це пролонгувало представництво в ООН тайванців на два десятиліття, хоча динаміка була сприятливою саме для КНР, яка реально контролювала як майже усю китайську територію, так і населення Піднебесної.

Важливо Як Китай став другим полюсом геополітики. Початок: керманич Мао долає хаос, оглядаючись на Сталiна

Проте восени 1971 року на сесії Генеральної Асамблеї ООН таки знайшлося достатньо голосів для заміни представництва китайського народу. США не підтримали цю резолюцію, проте не проголосували проти (тобто не наклали вето як постійний член Ради Безпеки ООН) на засіданні Радбезу. Так, місце Китаю в ООН і, що особливо важливо, у Раді Безпеки цієї організації зайняли комуністи у прямому сенсі із мовчазної згоди США.

Після цього дипломатичного кульбіту в лютому 1972 року КНР відвідав президент США Річард Ніксон. Цим візитом було завершено річний цикл складних переговорів між США та КНР, що ознаменувалося зняттям торговельних обмежень та пожвавленням дипломатичних відносин між державами. КНР вийшла із дипломатичної ізоляції й одразу вскочила у вищу лігу міжнародних відносин, зайнявши місце постійного члена Ради Безпеки ООН.

Останні роки життя Мао насолоджувався своїми зовнішньополітичними успіхами. Його пропаганда оповила свого вождя променями слави, порівнюючи Мао із древнім імператором Цінь Ши Хуан-ді, який розпочав будівництво Великої Китайської стіни. І дарма, що "Культурна революція" скасовувала усі історичні досягнення докомуністичного Китаю. Для задоволення великого Мао можна такими дрібницями знехтувати.

Кіт має ловити мишей. Ден Сяопін впроваджує в Китаї НЕП

В той же час економічна ситуація у країні майже не зазнала змін. Більшість китайців продовжувала жити у глибокій бідності. Ситуація змінилася аж під кінець десятиліття. Переломним моментом для Китаю та, можливо для усього світу стало засідання вищого керівництва КНР 18 грудня 1978 року. Оглядач The Washington Post Абрахам Данія прирівнює значення тієї події до падіння Берлінської стіни, щоправда на думку аналітика ключовий вплив рішення китайських керівників здійснило вже на події XXI століття.

Тоді після двох років внутрішньопартійної боротьби за владу, КНР очолив кинутий в опалу під час "Культурної революції" Ден Сяопін. Під його лідерством було вирішено встановити дипломатичні відносини зі США та розпочато новий курс в економічному житті країни. Новий керманич Китаю не вигадував нічого екстраординарного на відміну від свого попередника.

Суть економічної політики Китаю наступні чотири десятиліття зводилася до набору простих кроків і була схожа на Нову економічну політику, яку впровадив в СРСР ще у 1921 році Володимир Ленін (і згорнув Йосип Сталін у кінці 1920-х). Вона складалася із набору простих актуальних господарсько-управлінських рішень, які не були обмежені межами будь-яких економічних догматів і відповідали нагальним потребам ситуації. Наріжним принципом стала фраза "Якщо кіт ловить мишей, то байдуже — чорний він чи білий". Тобто новий китайський уряд не гребував капіталістичними методами розвитку економіки, якщо вони були дієвими.

Нова китайська економіка: вільне село та спеціальні економічні зони

Дослідник китайської економіки Сиріл Чжирен Лінь зазначає що влада не розробляла якогось грандіозного стратегічного теоретичного плану, якого потрібно було дотримуватися. Партійне керівництво відповідало на вимоги часу та своїми директивами розв’язувало актуальні завдання, які об’єктивно стояли перед суспільством. Розпочалося все із "послаблення гайок" у сільському господарстві. Фермерам було дозволено самостійно приймати рішення, як саме вести своє господарство та, за потреби, об’єднуватися у більші фермерські підприємства. За кілька років стало очевидно, що економічна свобода в аграрній сфері дає свої результати. Село розвивалося.

За схожим принципом діяли й у містах. У 1980 році було створено чотири "Спеціальні економічні зони" у портових містах. Суть полягала, зокрема, у заснуванні спільних підприємств між китайськими державними та іноземними компаніями. Коли вони продемонстрували ефективність, через чотири роки СЕЗ було утворено ще у 14 прибережних містах.

Соціалістичний блок зруйнувався під тягарем економічних проблем
Фото: Коллаж: Фокус

У 1987 році, спостерігаючи кратне зростання ВВП у СЕЗ уряд дозволив приватне підприємництво. На той час зовнішньою економічною діяльністю займалося близько 5000 державних підприємств (у 1978 році таких було 12), а на момент вступу КНР до СОТ (2001 рік) підприємств різної форми власності, які вели зовнішню торгівлю налічувалося вже 35 тисяч. Старший почесний науковий співробітник Інституту Катона (Вашингтон) Джеймс Дорн підрахував, що з 1970 по 2019 роки реальний ВВП Китаю зріс з $232 млрд до 16 трильйонів доларів США (курс 2015 року).

Система не підлягає змінам. Чого Ден Сяопін навчився у Сталіна

Попри зростання економічних свобод, політична система країни залишалася мало реформованою. Промовистим фактом є те, що "батько китайських економічних реформ" Ден Сяопін наслідував Йосипа Сталіна і формально не займав найвищих державних посад. Він обмежився керівництвом армійської комісії (що давала не багато, не мало – контроль за НВАК – народно-визвольною армією Китаю), а з 1987 року пішов із цієї посади, проте вважався лідером держави до 1993 року, а до його думки дослухалися до самої його смерті у 1997 році.

Його політичні рішення не були безхмарними та ідеальними. У 1979 році після візиту до США він організував вторгнення до В’єтнаму, яке продемонструвало вкрай жалюгідне становище НВАК і з тріском провалилося (чого, звичайно не визнали у Пекіні й заявили, що усе так і було заплановано).

Сумні ознаки часу: "Одна сім’я – одна дитина" та площа Тяньаньмень

В період фактичного правління Ден Сяопіна у Китаї було введено найжорстокішу у світі систему планування сім’ї, яка стала відомою під назвою "Одна сім’я – одна дитина". У країні було заборонено мати більше однієї дитини. Так влада вирішила контролювати кількість власного населення. На практиці це призвело до приховування народжуваності. Багато сімей просто не реєстрували інших дітей, які виростали нелегально. Зараз у КНР живе кілька десятків мільйонів людей, яких юридично "не існує".

Важливо Україні пропонують "38-му паралель". Чим загрожує розподіл за прикладом Північної та Південної Кореї

У 1989 році Ден Сяопін погодився на жорстокий розгін демонстрацій на площі Тяньаньмень. У 1987 році через майже десятиліття від початку реформ спостерігалося певне пригальмовування економічного розвитку. Разом з успіхами та зростанням в додаток до такого економічного стрибка завжди як неодмінний супутник додається економічне розшарування суспільства та супроводжуюча цей процес корупція. Не став винятком і Китай. Нові суспільні прошарки, які утворилися у країні хотіли рухатися далі та додати до економічних свобод ще й політичні. Країною прокотилася хвиля демонстрацій, кульмінацією яких стали події на площі Тяньаньмень весною-літом 1989 року, які завершилися танками на площі та кривавим розгоном демонстрацій.

Рішення про розгін стало поворотним в історії Китаю та сформувало контури подальшого розвитку Піднебесної. Влада КНР дала зрозуміти, що готова терпіти свободи настільки, наскільки це необхідно для економічного успіху. Проте жодних політичних поступок ніхто нікому надавати наміру не має. У політичній системі країни партійне керівництво залишається єдиним господарем та центром прийняття рішень, вершителем доль, а будь-яка свобода завершується там, де припиняється економічна доцільність. Підприємець може проявляти ініціативу та користуватися свободою лише в межах економічної діяльності, яка приносить результат, якщо ж хочеш впливати на прийняття рішень, то потрібно робити партійну кар’єру.

Економіка — лише засіб. КНР стає світовою фабрикою, але ідеології не зрікається

Символічно, що розгін демонстрацій на площі Тяньаньмень стався у рік падіння Берлінської стіни. Саме тоді, коли китайський комуністичний режим зацементував свою провідну роль у суспільстві, західні інтелектуали твердили про кінець історії та домінування лібералізму у світі. Справді, як економічна одиниця КНР повністю інтегрувалася у тодішню західну ціннісну парадигму. Лише різниця була у тому, що економіка та вільний ринок стали засобом для реалізації партійних інтересів в КНР, а на Заході вони стали ціллю.

Важливо Самі за себе: Як В'єтнам відбився від Франції, Китаю та США

Ця різниця одразу проявилася у підходах. На Заході помітили та засудили розгін демонстрацій. Проте потік інвестицій у Піднебесну не припинився. Адже "політика не мала шкодити бізнесу". Провідні компанії світу охоче переносили своє виробництво у КНР, де була дешева робоча сила та влада гарантувала як захист приватної власності, так і відсутність проблем із профспілками. Це зумовило закриття підприємств та зростання безробіття у державах, де компанії розвивалися з самого початку, так з’явився знаменитий "іржавий пояс" у США, символом якого стали похмурі пейзажі закинутих підприємств колись американського промислового центру – Детройта.

У 1990-2000-х. КНР перетворилася на справжню світову фабрику. У ній виготовлялося усе – від ганчірок для миття посуду до дешевих копій західних технологічних розробок. Після вступу до СОТ на початку століття, китайська продукція заполонила весь світ. Справді, станом на 2013 рік не так вже й багато у світі було кімнат, де не було нічого виробленого в Китаї.

У 1980 році було створено чотири "Спеціальні економічні зони" у портових містах
Фото: Коллаж: Фокус

Зовнішня політика КНР у цей період була досить в’ялою У Пекіні зосередилися саме на економічному зростанні. Навіть на засіданнях Радбезу ООН представники Пекіну зазвичай утримувалися, а інколи голосували синхронно зі США, як це сталося у випадку із резолюцією № 1441, щодо роззброєння Іраку.

У 1997 році до складу країни повернулися Гонконг та Макао, проте це — ще досягнення Ден Сяопіна, який узгодив ці рішення на початку 1980-х. Гонконг увійшов до складу КНР лише номінально, зберігши самоуправління. Тоді його ВВП дорівнював близько 25% ВВП усього Китаю.

Вже багатий, проте ще не лідер. СРСР конає, а Китай робить висновки

1989 рік справді є стрижневим моментом світової історії. Це рік, коли старанний учень поховав свого вчителя. Соціалістичний блок зруйнувався під тягарем економічних проблем. Економіка, збудована на теоретичних догмах не пережила зустрічі з реальністю, яку в Москві так і не захотіли визнати. Старанний пекінський учень уважно стежив за агонією свого вчителя та робив відповідні висновки. В той час, коли на Заході тріумфували ліберали, на Сході скрупульозно аналізували все що відбувається.

У Піднебесній після десятиліть катастрофічних помилок і їх кривавих наслідків тепер воліли вчитися на чужих хибах. Перевага ринкової економіки над плановою була очевидною. Проте в Пекіні вирішили, що економіка – це лише частина системи, важлива, проте не визначальна. Тому КНР перейняла усі ринкові переваги, зберігши недоторканим свій суспільний устрій. Якщо Мао, наче зламаний фільтр, перебирав із СРСР усе найгірше, то Ден Сяопін навпаки намагався з усіх систем позабирати найкраще, точніше найефективніше, щоб утворити свою неповторну китайську мозаїку – симбіоз авторитарної системи та вільної ринкової економіки.

Для влади КНР економіка – це засіб, інструмент накопичення ресурсів для реалізації своїх цілей. Для країн "золотого мільярда", Заходу, економічна модель стала метою. В Піднебесній підприємці були такими ж підданими партійної еліти як й інші верстви населення. У країнах розвинутої демократії політика стала одним із засобів реалізації цілей підприємницької діяльності, відтак політичний актив став працювати на бізнес. Звідси й терпимість до придушення політичних демонстрацій та подальших репресій проти незгідних у КНР. Бізнес понад усе!

Нові горизонти: Сі Цзиньпінь перехоплює прапор

XXI століття КНР зустріла економічно могутньою державою. Її місце в рейтингу країн за розміром ВВП постійно зростало аж поки не вперлося у першу сходинку, яку десятиліттями займали США. Китай сповна скористався усіма перевагами вільного ринку і зайняв чільне місце серед світових держав за економічними показниками й з притаманним китайській культурі спокоєм причаївся, очікуючи "промаху Акелли". І він стався у 2007 році, коли світова фінансова криза поставила під величезний сумнів ідею про бездоганність ліберальної ринкової економіки. Тому, коли у 2013 році важелі правління у Піднебесній отримав новий амбітний керівник, світова кон’юнктура максимально сприяла активним діям і влада Піднебесної до них перейшла.

Далі буде

Теги за темою
Економіка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Найсексуальніший чоловік-2024 отримав титул через відмову інших зірок - ЗМІ
GlavRed
2024-11-18T00:27:15Z
Підводне життя літератури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:36:21Z
67-річний Богдан Бенюк залишить театр заради ЗСУ: "Вже трошки починає давити"
GlavRed
2024-11-17T21:27:21Z
Вже зовсім мужчина: який вигляд має син Тіни Кароль напередодні свого 16-річчя
GlavRed
2024-11-17T21:27:05Z
2 цікаві серіали про навчання і студентів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-17T20:15:19Z
Монатік та оперна діва виконали хіти Миколи Мозгового. Як це було: фото та відео з Палацу «Україна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T20:09:47Z
"Я маю вам все розказати": Цибульська в синцях розповіла про нещастя
GlavRed
2024-11-17T18:27:02Z
Які речі мають обов’язково бути в гардеробі кожної жінки взимку 2024/2025
TSN
2024-11-17T18:18:46Z
Народна артистка України дала концерт у Японії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T17:30:41Z
Сікорський про дозвіл США Україні щодо ATACMS: Це відповідь Путіну зрозумілою йому мовою
УкраинФорм
2024-11-18T00:39:32Z
ЗСУ готують нові цілі для потужних атак ATACMS по Росії: Маломуж розкрив деталі
GlavRed
2024-11-18T00:27:10Z
Пісторіус підтримав дзвінок Шольца Путіну
TSN
2024-11-18T00:24:12Z
"Це стане вирішальним моментом": президент Литви прокоментував дозвіл завдавати ударів по Росії
TSN
2024-11-18T00:06:09Z
ООН збереться на спеціальне засідання до 1000-го дня вторгнення Росії в Україну
Хвиля
2024-11-18T00:03:03Z
Американські ЗМІ назвали «ескалацією» дозвіл Байдена Україні бити по Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T23:54:57Z
Молдова заявила про порушення повітряного простору російськими дронами і ракетами
InternetUA
2024-11-17T23:51:04Z
Ізраїльські війська ліквідували головного пропагандиста «Хезболли»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T23:45:57Z
Трамп може звинуватити Зеленського у зриві переговорів з Путіним – FT
TSN
2024-11-17T23:27:14Z
В Україні сьогодні подекуди дощ з мокрим снігом, уночі до 2° морозу
УкраинФорм
2024-11-18T00:45:38Z
У двох районах Одеси досі не можуть відновити подачу електрики на обʼєкти критичної інфраструктури
ZN UA
2024-11-18T00:28:23Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-18T00:24:28Z
Ворог просунувся у Часовому Яру, – DeepState
24tv
2024-11-17T23:42:39Z
З Київського водосховища дістали російський безпілотник
УкраинФорм
2024-11-17T23:15:15Z
Війна, день 998. Масований ракетний обстріл окупантів, смерть дітей в Сумах через влучання ракети
Football.ua
2024-11-17T23:01:55Z
У Сумах пролунали вибухи, росіяни атакують місто ракетами та безпілотниками
ZN UA
2024-11-17T22:36:50Z
Прикордонники знищили три склади з боєприпасами росіян на Луганщині
УкраинФорм
2024-11-17T22:12:39Z
Ворог інтенсивно атакує на Курахівському напрямку, – Генштаб
24tv
2024-11-17T22:06:46Z
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році
Хвиля
2024-11-17T22:36:37Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Тиждень рекордних обвалів: як змінилися ціни на золото, срібло та мідь
24tv
2024-11-17T22:33:49Z
В Україні з 18 листопада повертаються планові відключення світла
Комсомольская правда
2024-11-17T21:15:09Z
Чи повинні пенсіонери платити податок на земельний пай
24tv
2024-11-17T20:00:33Z
Рекордне зростання цін на газ у Європі: експерти назвали головну причину
Политека
2024-11-17T19:42:04Z
Україна реформує аграрний сектор
360ua.news
2024-11-17T19:33:13Z
Рекордні ціни: українцям пояснили, чому так різко здорожчали яблука
Политека
2024-11-17T19:00:19Z
Є 3 сценарії на зиму, – ексміністр енергетики дав поради українцям
24tv
2024-11-17T18:36:17Z
Австралія запускає найбільший проєкт відновлювальної енергетики
InternetUA
2024-11-17T18:27:59Z
Росія хоче використати зиму, – ексміністр енергетики припустив задум ворога
24tv
2024-11-17T18:15:07Z
За ножі на різдвяних ярмарках у Німеччині штрафуватимуть на 10 тисяч євро
УкраинФорм
2024-11-18T00:45:31Z
Далекобійні удари по Росії: Зеленський прокоментував інформацію про дозвіл від США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T00:45:28Z
Індія вперше випробувала власну гіперзвукову ракету великої дальності
InternetUA
2024-11-17T22:57:23Z
З Днем ангела Романа 2024: чарівні привітання у картинках з іменинами
24tv
2024-11-17T22:12:46Z
18 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T22:06:09Z
12-річна дівчинка опинилася в комі через електронну сигарету: на сніданок та на вечерю
Знай
2024-11-17T21:30:04Z
Виробляє ЗРК "тор", а також РЛС: невідомі дрони атакували завод в іжевську - ЦПД
InternetUA
2024-11-17T21:27:20Z
До Українського легіону вже подали заявки понад 700 добровольців - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-17T21:18:17Z
Кабмін запровадив додаткові виплати військовим: скільки й за що доплачуватимуть
Знай
2024-11-17T21:12:52Z
Орхідеї будуть цвісти аж пів року: садівниця розказала незвичний метод
GlavRed
2024-11-18T00:27:25Z
Як приготувати шоколадну шарлотку з яблуками: десерт цієї осені
Политека
2024-11-17T23:30:42Z
Бюджетний рецепт на Новий рік: фарширований рулет з птиці та грибів
24tv
2024-11-17T22:57:48Z
5 порад, які допоможуть зберегти тепло у квартирі, коли вимкнуть світло
24tv
2024-11-17T22:03:58Z
Як не зіпсувати халат при пранні
Знай
2024-11-17T21:51:57Z
Бо життя тільки починається: 5 звичок проти кризи середнього віку
24tv
2024-11-17T20:48:27Z
Ідеальний догляд за кактусом взимку: зробіть це, аби він не гнив
24tv
2024-11-17T20:42:08Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
InternetUA
2024-11-17T19:28:28Z
Оригінальна подача, бездоганний смак: рецепт салату з буряка та фети
24tv
2024-11-17T19:21:24Z
Італійський тенісист Сіннер виграв Підсумковий турнір ATP
ZN UA
2024-11-17T23:18:09Z
Франція помстилася Італії та вирвала перше місце у групі Ліги націй
TSN
2024-11-17T22:51:40Z
Бельгія поступилась Ізраїлю
Football.ua
2024-11-17T22:15:37Z
Впорались без Мбаппе: Франція ефектно прибила Італію у матчі Ліги націй
24tv
2024-11-17T21:57:18Z
Король стандартів Дінь виборов для Франції першу сходинку групи A2 в дуелі проти Італії
Football.ua
2024-11-17T21:48:52Z
Ліга націй УЄФА: Італія програла Франції, Англія розгромила Ірландію
УкраинФорм
2024-11-17T21:48:28Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-17T21:12:14Z
Ерлінг Голанд познущався з команди росіянина та вивів Норвегію в еліту Ліги націй: відео голів
24tv
2024-11-17T21:12:12Z
Кейн забив 23 останні пенальті за клуби і збірну
Football.ua
2024-11-17T20:42:27Z
Жителька Чернігівщини перерахувала шахраям ₴45 тисяч за посилку від «друга з соцмереж»
Украина Криминальная
2024-11-18T00:33:50Z
Судитимуть буковинця, який побив матір до смерті
Украина Криминальная
2024-11-17T23:45:58Z
Удар РФ по багатоповерхівці у Сумах: кількість загиблих знову зросла
TSN
2024-11-17T23:27:46Z
Росія вдарила по багатоповерхівці в Сумах балістикою: все, що відомо про трагедію
24tv
2024-11-17T23:09:15Z
Аферисти оформили на тернополянку кредит на 15 000
Украина Криминальная
2024-11-17T22:57:30Z
У Сумах пролунав вибух: у частині міста зникло світло
TSN
2024-11-17T22:39:56Z
Удар балістикою по Сумах: серед загиблих є діти, із дев'ятиповерхівки евакуюють людей
ZN UA
2024-11-17T22:21:45Z
Удар балістикою по Сумах: відомо вже про 2 загиблих дітей
TSN
2024-11-17T22:21:31Z
Удар РФ по Сумах: ДСНС показала жахливі наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:54:35Z
Науковці створили революційну ШІ-систему машинного зору для роботів
InternetUA
2024-11-18T00:01:07Z
Науковці створили унікальну технологію лазерного інтернету, яка у 16 разів швидша за аналоги
InternetUA
2024-11-17T21:21:48Z
Прослуховування телефонних розмов: у "Київстар" розповіли важливу інформацію
Политека
2024-11-17T20:42:15Z
Батареї, котрі працюватимуть на відходах: у Фінляндії представили нову технологію
24tv
2024-11-17T20:06:45Z
"Знайдіть мого кота": користувач Reddit спантеличив мережу фотографією-головоломкою
24tv
2024-11-17T19:51:26Z
Космічна компанія українця вже коштує 2 мільярди доларів: що вона виготовляє
24tv
2024-11-17T19:15:05Z
Недорога технологія повертає 100% ємності акумуляторів: що придумали вчені
InternetUA
2024-11-17T18:21:04Z
"Розумні" роботи можуть зробити "зелену" енергію дешевшою: як їх хочуть використовувати
Фокус
2024-11-17T18:00:48Z
Дизайн і ключові характеристики Nubia Z70 Ultra оприлюднені перед презентацією
Portaltele
2024-11-17T18:00:31Z
Nissan N7 — стильний седан із штучним інтелектом і напівавтономним рухом
360ua.news
2024-11-17T20:15:49Z
В Україні виготовили партію напівпричепів-контейнеровозів з надміцної сталі
AutoCentre
2024-11-17T19:34:37Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z