MY.UAНовини
Хочуть як краще, а буде як завжди: чому гори пасок створюють проблеми бійцям на фронті
Хочуть як краще, а буде як завжди: чому гори пасок створюють проблеми бійцям на фронті

Хочуть як краще, а буде як завжди: чому гори пасок створюють проблеми бійцям на фронті

"Телеграф" пояснює, чому на свята не треба відправляти на схід "вагони" домашніх смаколиків

Скоро буде Великдень! І дехто вже складає списки страв, які поїдуть на фронт. Бо свято ж! Треба накрити хлопчикам стіл, щоб вони відчули особливу атмосферу. Бо ж у наших традиціях готувати на свята всього й багато. А ми всі любимо наших захисників і готові везти їм тонни здобної випічки, крашанок, ковбас і всяких інших домашніх смаколиків. Головне слово — ДОМАШНІХ!

Та свята минають, і ті тонни… Ну ок, уже центнери, хай навіть кілограми зіпсованих домашніх смаколиків військові змушені прикопувати, щоб не смерділи. І вкладені чималі кошти та фізичні зусилля, м’яко кажучи, йдуть коту під хвіст. А робилося ж усе з благими і найщирішими намірами. Прикро, правда?

То чи треба на Великдень завалювати фронтовиків пасками? Як вони самі ставляться до таких передач? Чи повезуть і цьогоріч волонтери "великодні кошики" на схід? "Телеграф" вивчав питання.

Великодні передачі краще замінити донатами

— На війні круто поїсти домашніх смаколиків, — каже командир групи аеророзвідників "Solovey" 116-ї Полтавської окремої бригади територіальної оборони Ігор Скляр. — Польова кухня, звісно, паски не випікає, але на свята завжди готує щось смачненьке. Однак Різдво й Великдень — це особливе харчове навантаження на бійців (усміхається). Бо страв у тих об’ємах, які кожен підрозділ отримує від волонтерів, з’їсти неможливо. Десять пасок на роту — це нормально, на пару днів вистачить.

На жаль, каже Ігор, не всі волонтери дослухаються прохань не привозити на фронт святкові страви у неміряних кількостях. Буває, хтось із військових скаже за пасочку на Великдень, як його почують десяток волонтерів, і їхній порив вже не зупинити.

Освячення пасок на Великдень-2023 у бригаді швидкого реагування "Рубіж"

На запитання, чим краще замінити великодні страви, командир аеророзвідників, не задумуючись, відповідає:

— Нам дуже потрібні люди! Це наша найгостріша потреба. Бо ми, особливо ті, хто добровільно воює з 24 лютого 2022 року (а багато, як і я, є учасниками АТО), вже потомилися. Хочеться, щоб між бойовими виходами було більше часу на відпочинок. Щоб було кому нас підмінити…

Військовослужбовець Андрій Олефіренко з Полтави, підрозділ якого недавно вийшов з-під Авдіївки, називає інші нагальні проблеми:

— Нам завжди потрібне пальне для транспорту. Потрібні кошти на ремонт машин, медичні засоби для поранених. Це життєво необхідне! Хоча, коли волонтери запитують про потреби, ми зазвичай відповідаємо: "Не треба нічого". Ну от як просити їх придбати нове багі для вивезення поранених з поля бою, яке коштує 30 тисяч євро? На жаль, наше нещодавно ворог знищив… Цим військових має забезпечити держава, але це довга справа, бо волонтери діють набагато оперативніше. Зброя теж дуже потрібна, але питання теж не до цивільних.

За словами Андрія, сьогодні армія далеко не та, яка була на початку війни. Згадує, коли він починав 2014-го воювати в добробаті, то для них великим щастям було, коли волонтери привозили шкарпетки, труси, зубну пасту… До машини шикувалася велика черга, але на всіх не вистачало. Ті, хто залишався без нових трусів, заздрив тим, кому вони діставались.

— Нині держава досить непогано забезпечує ЗСУ всім необхідним, — продовжує військовий. — Продукти свіжі, якісні. А до тих, які привозять волонтери, є пересторога. Якщо за день-два їх не з’їли, тоді вже навряд чи вони безпечні до вживання. Та й свят як таких у нас нема. Навпаки, у святкові дні наші болотні "друзі" люблять влаштовувати посилені обстріли й провокації, тому ми перебуваємо у підвищеній бойовій готовності.

Ще Андрій зауважив, що хлопці потребують якісних енергетиків і ніколи не відмовляються від енергетичних батончиків, виготовлених з горіхів, чорносливу, кураги тощо з додаванням меду та інших натуральних продуктів. Головне, щоб не були надто солодкими. Під час бойових виходів це просто знахідка: поживні й мало важать. І це потрібно щодня, не лише на свята.

"Я вас дуже прошу: не витрачайте свій час і гроші даремно! – звертається через Facebook військовослужбовець Олексій Коновалець. — 2022 року на Великдень ми базувались під Запоріжжям. Я дуже добре запам'ятав, скільки посилок через "Нову пошту", волонтерів чи просто від знайомих ми тоді отримали — близько 30 величезних ящиків. Ми їх роздавали іншим підрозділам, віддавали біженцям, роздавали, проїжджаючи через блокпости. Але щоразу, коли ми когось пригощали, нас пригощали у відповідь. Бо, виявлялось, що у всіх тих пасочок нереальна кількість, і ніхто не знав, куди їх дівати. А посилки все везли і везли… І виходило, що наші 30 ящиків ніяк не зменшувались!

Щоби не пускати гроші на вітер, спочатку треба узгодити з бійцями, чого вони потребують

А де зберігати таку кількість продуктів: вареники, крашанки, ковбаси, коли холодильник, якщо і є, то один? Через два-три дні ці ящики перетворились на велику проблему. Все почало швидко псуватись.

До чого все це я? Дорогі волонтери, наші рідні, якщо ви передаєте їжу ЗСУ, то впевніться, що вона дійсно потрібна. Ми не голодуємо! Так, нам хочеться смачненького і домашнього, але не в такій кількості. Запитайте у військових, може, ті гроші, які ви витратите на готування смаколиків, буде ефективніше передати на підрозділ чи просто задонатити благодійним фондам — "Повернись живим", Сергія Притули, "Госпітальєрам" тощо. Бо викидати на смітник ваші старання, час і гроші дуже не хочеться, а фізично з'їсти це — неможливо!"

Зіпсовані вареники без холодильника

Хлопці не гинуть від того, що бракує квашених огірків і холодців

Волонтери, з якими нам вдалося поспілкуватися, також за те, щоб витрачати ресурси ефективно.

— На мою думку, раціональніше пустити кошти на озброєння, аніж на продукти, — переконана голова найпотужнішої в області громадської організації "Полтавський батальйон небайдужих"Наталія Гранчак. Звісно, хочеться, щоб хлопці відчули святкову радість, насолодилися сповна пасками, яйцями, ковбасами… Це те, що створює атмосферу й дозволяє психологічно відчути свято. Проте з досвіду знаю, що велика кількість продуктів, яку відправляють на схід напередодні Великодня, коли вже висока плюсова температура, псується ще на під’їзді. Кому потрібні ці рекорди: відправити на фронт 10 чи 20 тисяч пасок? На що це впливає, за великим рахунком?

Втім, більше мене вражають навіть не ковбаса, крашанки чи паски, а олів’є, яке роблять відрами за сотні кілометрів від місця бойових дій. Вживати його просто небезпечно!

Тому я слабо уявляю ефективність таких кроків. І не бачу жодної потреби цілеспрямовано везти "вагонами" на фронт атрибути Великодня.

"Полтавський батальйон небайдужих" завжди заробляє кошти на святковій випічці під конкретні замовлення підрозділів…

— Ось уже роками біля Свято-Успенського собору ми продаємо паски, які випікають наші волонтерки та містяни, яких ми просимо підтримати цю благодійну акцію. Домовляємося про великодню випічку також з підприємствами. Потім паски освячуємо й продаємо, а зібрані кошти відправляємо на потреби ЗСУ. Цю акцію я називаю круговоротом пасок у природі. Адже люди, які приходять до собору, можуть купити й залишити їх для бійців, а ми тоді їх відправляємо під конкретні запити підрозділів. Тоді певні, що випічка не зіпсується. Це набагато продуктивніше, аніж витратити купу грошей на харчі, які або зіпсуються в дорозі, або будуть викинуті бійцями, бо їх неможливо з’їсти.

Торік, наприклад, за п’ять днів таким чином "Полтавський батальйон небайдужих" назбирав 220 тисяч гривень на квадрокоптер для групи аеророзвідки "Solovey". Це була наша спільна акція з агентством з організації та проведення заходів у Полтаві "Містохаб". Воно, продаючи паски в різних точках міста, зібрало близько 700 тисяч і придбало на них тепловізійну камеру.

Як зупинити неконтрольований процес посилання святкової їжі на фронт? Ви дуже правильно робите, що пишете про цю проблему. Можливо, прочитавши матеріал, люди задумаються над тим, що це нераціонально, що це даремно витрачені гроші. Мудрість має переважати над популізмом у прийнятті будь-яких рішень.

Благодійний продаж пасок у Полтаві

Юлія Кулик із волонтерської групи "Три Юлії" разом з жителями Дніпра та Котелевської громади Полтавської області підтримують бійців ЗСУ зокрема і продуктами. Так от, каже вона, що торік був лише один запит від хлопців, які попросили саме пасочки, бо не мали можливості десь їх узяти.

— Наша команда ніколи нічого не передає без узгодження. Все, що кладемо в посилки, напряму́ погоджуємо з військовими, тому вони такі різні за наповненням, — розповідає Юлія. — На жаль, є волонтери, які просто везуть усе підряд, не питаючи військових, чи є в цьому потреба і в якій кількості. Тому й пропадає багато продуктів.

Цього року, за словами жінки, ще ніхто з воїнів не просив доставити їм паски.

Волонтерка з Лубен, директорка благодійного фонду "Довіра та допомога" Оксана Кумонок категорично проти продовольчих передач на фронт.

— Ви що, серйозно? Хлопці помирають на фронті від того, що їм бракує капусти, квашених огірків і холодців? — ставить вона риторичні запитання. — Я розумію, коли везуть на фронт щось путнє, і як бонусом — шматочок м’ясця чи щось солоденьке. В межах розумного. Але коли дивлюся, що цілий бус везе хтозна-куди вареники-пиріжечки, салатики і таке інше, мені стає не по собі. Бо я не бачу логіки в тому, щоб гнати авто за 1000 кілометрів, витратити на його заправку понад 150 літрів палива, що обходиться більш як у 10 тисяч гривень, аби порадувати військових домашніми смаколиками.

Мені доводилося бачити ті купи зіпсованих продуктів…

Краще купити пальне хлопцям, колеса на машини чи задонатити на ремонт їхньої техніки.

На початку повномасштабної війни, коли було важко з логістикою, то справді доводилося часто їздити на фронт, щоб доставити багато необхідного. Зараз ми їдемо на схід лише тоді, коли відвозимо придбане авто, або забираємо звідти розбите, щоб тут відремонтувати. Наш фонд уже давно відправляє посилки "Новою поштою". Абсолютно безоплатно! Волонтерам пошта надає такі бонуси. І практично в усіх хлопців є можливість виїхати в ближнє місто, щоб забрати посилку з поштомата в будь-який час доби. Це ж значно дешевше — економить час і кошти. Всі щасливі й задоволені.

Фото — Олексій Коновалець, Facebook бригади швидкого реагування "Рубіж" Нацгвардії України та з відкритих джерел

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мав п'ятеро дітей та вагітну дружину. ЗСУ знищили бурятського лучника
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:09:07Z
Росія масовано атакувала Донеччину авіабомбами: поранений цивільний, зруйновано десятки будинків
Antikor
2025-04-06T11:03:46Z
Хвиля злочинів на окупованих територіях: російські військові "полюють" на жінок і дівчат
Antikor
2025-04-06T10:48:54Z
У ЗСУ назвали втрати Росії загиблими у боях за Торецьк
24tv
2025-04-06T10:48:39Z
РФ до 2030 року планує заселити на ТОТ 5 млн людей – Центр вивчення окупаці
1News
2025-04-06T10:48:09Z
В одній з областей вводять аварійні відключення світла
24tv
2025-04-06T10:48:00Z
На фронті загинув захисник з Франківщини Роман Струк: два роки вважався зниклим безвісти
Antikor
2025-04-06T10:36:40Z
Графіки відключення світла в Одесі 7 квітня: хто буде без електрики
Политека
2025-04-06T10:30:16Z
Нічна атака дронів: у Миколаєві знищені три приватні будинки, ще понад 30 пошкоджені
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:59Z
Корисні номери Київстар: як швидко перевірити рахунок, дізнатися свій тариф і не тільки
Политека
2025-04-06T11:01:56Z
Дрони-камікадзе зі штучним інтелектом — нова розробка КНДР
InternetUA
2025-04-06T11:01:38Z
У Кривому Розі вшанують пам’ять жертв російської атаки: діти приносять іграшки загиблим друзям
Antikor
2025-04-06T11:00:37Z
81-річна офіціантка плакала, що не може вийти на пенсію, а потім отримала $300 тисяч чайових
Фокус
2025-04-06T11:00:18Z
Бабак розповів, чи скасують заочну форму навчання для студентів
24tv
2025-04-06T11:00:06Z
Грім серед ясного неба: що ми знаємо і чого не знаємо про новий винищувач F-47
Фокус
2025-04-06T10:57:27Z
"Найважче дивитись на тіла діток": парамедики розповіли про перші моменти після удару в Кривому Розі
Фокус
2025-04-06T10:57:27Z
Морський шпигун. У США розробили робота для стеження за підводними човнами
InternetUA
2025-04-06T10:31:30Z
Повітряні сили знищили майже 500 ворожих цілей за тиждень
Gazeta UA
2025-04-06T10:03:40Z
Зеленський відреагував на масовану атаку РФ на Україну
Antikor
2025-04-06T11:13:45Z
Вулиці Будапешта заполонили антиукраїнські гасла: Орбан веде боротьбу проти членства України в ЄС
Antikor
2025-04-06T11:12:44Z
Через ризик диверсій з боку Росії: британців закликають зібрати "набір виживання", – Daily Mail
24tv
2025-04-06T11:12:09Z
Тарифна відповідь Трампу: Країни ЄС готують контрзаходи для США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:09:27Z
США засуджують ракетні атаки Росії на Україну
360ua.news
2025-04-06T11:00:40Z
Британцям порадили запастися "набором для виживання" на 72 години через загрозу з боку РФ
Комсомольская правда
2025-04-06T10:43:33Z
Прем’єр Франції розповів, як тарифи Трампа вплинуть на економіку країни
Европейская правда
2025-04-06T10:43:13Z
Війська РФ зібралися наступати на важливому напрямку: військовий розкрив деталі
GlavRed
2025-04-06T10:27:13Z
США анулюють візи всім громадянам Південного Судану через відмову приймати депортованих
Antikor
2025-04-06T10:22:08Z
Рецензія на анімаційний серіал «Диявол теж плаче» / Devil May Cry
ITC
2025-04-06T11:07:25Z
І знову без росіян не обійшлось: яку музику слухали українці в перший тиждень квітня
24tv
2025-04-06T10:48:07Z
Незручно вийшло: відомий шоумен дав маху з ювілеєм Ірини Білик
GlavRed
2025-04-06T10:27:29Z
Дядечко Сем, Берегиня, солдат Швейк: як країни створюють свої символи
ZN UA
2025-04-06T10:01:09Z
“Трон: Арес” глядачі побачать новий погляд на цифрові світи та штучний інтелект
360ua.news
2025-04-06T09:42:29Z
Дизайнерка у незвичайний спосіб "розширила" вузьку кухню: результат неймовірного перетворення
24tv
2025-04-06T09:27:46Z
Dzidzio Хома емоційно відреагував на вагітність колишньої дружини - деталі
GlavRed
2025-04-06T09:27:22Z
"Розплачувалися роками": Alyosha розкрила шокуючу суму боргів після участі в Євробаченні
24tv
2025-04-06T09:24:11Z
"Тільки недавно народився, а вже сам ходить": Козловський показав, як підріс його син Оскар
24tv
2025-04-06T08:12:50Z
В будинку залишилась одна кімната, – постраждалі показали страшні наслідки удару по Миколаєву
24tv
2025-04-06T11:15:43Z
Який вигляд мають зруйновані бізнес-центр і склади після атаки на Київ: моторошні фото
24tv
2025-04-06T10:45:30Z
Військовий із ПТСР вдарив в обличчя поліцейського. Суд ухвалив несподіваний вердикт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T10:45:24Z
У Києві зруйновано офіс телеканалу FREEДОМ — це вже другий удар РФ по редакції
Факти ICTV
2025-04-06T10:45:08Z
У Чернівцях в ДТП постраждали двоє малолітніх дітей та жінка-водій
Украина Криминальная
2025-04-06T10:36:07Z
Для шукачів скарбів: турецькі шахраї продавали карти скарбів та стали мільйонерами
24tv
2025-04-06T10:33:52Z
"Дивом уник смерті": Охоронець Михайло вдруге вижив під час ракетного удару по Києву
Antikor
2025-04-06T10:33:48Z
На Херсонщині вранці від удару російського дрона загинув чоловік
УкраинФорм
2025-04-06T10:03:26Z
8 російських «шахедів» влучили по цивільній інфраструктурі міста Суми
Украина Криминальная
2025-04-06T09:51:01Z
Палладіно — після нічиї із Міланом: Ми набрали сім очок у матчах проти Ювентуса, Аталанти та Мілана, тож я по-справжньому задоволений
Football.ua
2025-04-06T10:55:54Z
Анчелотті зізнався, чому Лунін залишився на лаві запасних у матчі проти Валенсії
24tv
2025-04-06T10:54:42Z
Петі: З відходом Трента і Салаха хімія Ліверпуля піде прахом
Football.ua
2025-04-06T10:46:33Z
Вінісіус: Честь забити за Реал стільки ж, як і мій кумир
Football.ua
2025-04-06T10:30:30Z
Фофана через травму більше не зіграє за Челсі цього сезону
Football.ua
2025-04-06T10:22:00Z
Перервав рекорд опонента: "Український Халк", який побував у нокдауні, програв чемпіону Ігор
24tv
2025-04-06T10:18:53Z
Українка Онофрійчук вчетверте поспіль виборола "золото" на етапі Кубка світу
Комсомольская правда
2025-04-06T10:10:33Z
Українка Вікторія Балабан - у фіналі Балтійської баскетбольної ліги
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:48Z
Українці - бронзові призери командного чемпіонату Європи зі сквошу
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:20Z
Не платить один – страждають всі: українці залишаються без газу через сусідів-боржників
Знай
2025-04-06T11:12:17Z
Встигніть поки є можливість заробити: на який термін найвигідніше вкладати кошти у депозити
24tv
2025-04-06T10:39:20Z
Вже з травня весь бензин в Україні буде зі спиртом: як зміняться ціни на АЗС
ZN UA
2025-04-06T10:37:47Z
Торкнеться власників карток Ощадбанку: клієнтів попередили про різкі зміни
Хвиля
2025-04-06T10:15:45Z
Нацбанк у березні перерахував майже ₴2,7 мільярда зі спецрахунку на потреби оборони
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:35Z
В Україні за час повномасштабної війни відновили понад 100 тисяч житлових об'єктів
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:33Z
Харківський депутат Віктор Суботін: золото на 114 мільйонів, афери з "Мегабанком" та борги "Турбоатому"
Antikor
2025-04-06T09:30:50Z
Не злетить у космос: банкір сказав, яким буде курс долара в квітні
GlavRed
2025-04-06T09:27:30Z
​Росія збільшує обсяги перевезення нафти за допомогою «тіньового флоту», незважаючи на санкції Заходу
Antikor
2025-04-06T09:21:43Z
Ще так робите – самі собі шкодите: чому не варто прив'язувати стрічки до валіз
24tv
2025-04-06T11:15:13Z
Цей салат-торт робить фурор на святковому столі: як приготувати яскраву закуску з ананасами
Telegraf
2025-04-06T10:30:05Z
Чому ніколи не можна гріти чай у мікрохвильовці - несподіване пояснення вчених
GlavRed
2025-04-06T10:27:27Z
Китайський гороскоп на завтра 7 квітня: Бикам - нерви, Тиграм - занепокоєння
GlavRed
2025-04-06T10:27:09Z
Міжнародний день карбонари: готуємо італійську пасту всього за 30 хвилин
24tv
2025-04-06T09:42:17Z
Як почати бігати у квітні: правила, які змотивують на ранкову пробіжку
24tv
2025-04-06T09:33:24Z
5 елементарних змін у спальні: в ній завжди буде порядок
24tv
2025-04-06T09:18:16Z
Нагадує джунглі: у Китаї є покинуте село, де природа майже стерла сліди людського життя
24tv
2025-04-06T09:12:51Z
Чоловік не хоче другої дитини: психологи назвали основні причини
Факти ICTV
2025-04-06T08:57:46Z
Україну накрила потужна магнітна буря: штормитиме не один день
GlavRed
2025-04-06T11:06:35Z
Що робити, якщо смартфони Samsung Galaxy не заряджаються: 6 простих кроків
Фокус
2025-04-06T11:00:16Z
Кремній-вуглецеві акумулятори як альтернатива Li-Ion та Li-Pol у смартфонах
ITC
2025-04-06T10:31:12Z
ШІ став студентом Віденського університету, пройшовши всі етапи відбору
Фокус
2025-04-06T10:27:26Z
Meta випустила нову колекцію ШІ-моделей Llama 4
Детектор М
2025-04-06T10:12:57Z
Здійснили подорож навколо полюсів Землі: перша місія космічних туристів успішно завершилася
Фокус
2025-04-06T09:00:55Z
Найкращі бюджетні камерофони: топ 5 моделей від Pixel, Samsung, OnePlus
Фокус
2025-04-06T09:00:13Z
SpaceX отримала багатомільярдний контракт від уряду США
InternetUA
2025-04-06T08:58:52Z
Буданов назвав найбезпечніший месенджер
InternetUA
2025-04-06T08:39:03Z
Всього 18 горішків на день: що буде з організмом, якщо їсти кеш'ю щодня
24tv
2025-04-06T11:09:31Z
Спалах кору в США: зафіксовано вдвічі більше випадків, ніж за весь 2024 рік
Факти ICTV
2025-04-06T09:37:56Z
Що буде, якщо ранкову каву замінити на бульйон
Gazeta UA
2025-04-06T08:06:38Z
Зміни в раціоні харчування можуть зменшити біль від ендометріозу — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T07:36:35Z
У Мексиці перший у країні випадок пташиного грипу в людини: захворіла 3-річна дівчинка
Факти ICTV
2025-04-06T06:58:28Z
Магнітні бурі вдарять у квітні: особливо небезпечні дні
Знай
2025-04-06T06:30:06Z
Звеселяючий газ може стати альтернативою для лікування депресії — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T06:18:29Z
Як залишатися здоровими у старості – секрети харчування
24tv
2025-04-06T05:12:31Z
Горіхи, кіноа та фрукти: як продукти впливають на якість сну
Знай
2025-04-06T04:51:15Z
Авто-бестселери: які моделі найчастіше купують цьогоріч
24tv
2025-04-06T11:15:29Z
Чи знаєте ви, що насправді означає символ "i" на панелі приладів автомобіля
24tv
2025-04-06T10:48:22Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:55Z
Колекційний Corvette 70-х завівся після 14 років простою
Фокус
2025-04-06T09:42:05Z
Формула-1: особистий залік пілотів та Кубка конструкторів у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-06T07:30:17Z
Ферстаппен здобув четверту поспіль перемогу на Гран-прі Японії
Факти ICTV
2025-04-06T07:21:24Z
Спецверсія Mercedes-AMG CLE здивувала набором опцій
AutoCentre
2025-04-06T07:19:38Z
З 1 травня на заправках буде нове паливо: у баки заливатимуть дивну "бовтанку"
Знай
2025-04-06T05:06:21Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z