MY.UAНовини
Китай "розгойдує" Європу через проросійське "вікно": що стоїть за візитом лідера КНР до Угорщини та Сербії
Китай "розгойдує" Європу через проросійське "вікно": що стоїть за візитом лідера КНР до Угорщини та Сербії

Китай "розгойдує" Європу через проросійське "вікно": що стоїть за візитом лідера КНР до Угорщини та Сербії

Сі Цзіньпін планує відвідати Угорщину й Сербію та зустрітися з угорським прем’єр-міністром Віктором Орбаном, який, як і президент Сербії Александар Вучич, вважається одним із найбільш проросійських лідерів Європи на цей час.

Чому саме ці країни відвідає товариш Сі, зрозуміло. Пекін має там як політичні, так і економічні інтереси та прагне продемонструвати свою все більш агресивну політику Штатам, розглядаючи Балкани як "вікно в Європу". Сербія та Угорщина, які вже довгий час орієнтуються на КНР, досить добре для цього підходять.

Поїздка Сі до Європи, яка передбачає ще й зупинку у Франції, відбувається після того, як цього місяця канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав його переконати Путіна припинити "божевільну" війну. Відвідуючи російські сателіти й заявляючи про "НАТО як одного з винуватців української кризи", китайський лідер чітко дає зрозуміти, що він думає з цього приводу.

Про те, що стоїть за візитом товариша Сі Цзіньпіна до Будапешта й Белграда, – у матеріалі OBOZ.UA.

"Пакт про безпеку" для Угорщини

За прем’єрства Орбана Угорщина стала одним із головних друзів КНР у ЄС. На тлі опору євроструктурам і НАТО з боку нинішнього угорського уряду Китай прагне активізувати співпрацю з цією країною, аби ще більше вбити клин у колективний фронт ЄС та Альянсу.

Так, на початку цього року Китай запропонував надати давньому стратегічному партнеру підтримку у "питаннях громадської безпеки", виходячи за межі торгових та інвестиційних відносин. У цьому напрямі було підписано документи про співпрацю між правоохоронними органами та службами безпеки.

Гарантії безпеки Китаю з'явилися на тлі того, як Угорщина, союзниця Росії, протягом останнього десятиліття під керівництвом Орбана працює над послабленням своєї залежності від Заходу та чинить шалений опір політиці НАТО та ЄС щодо України.

"Пакт про безпеку" з Угорщиною – безперечна перемога Китаю, така собі "червона рукавичка", кинута в обличчя євроатлантичним політикам. Адже на сьогодні Євросоюз зважує свої зв'язки з другою за величиною економікою світу через розбіжності щодо прав людини, торговельний дисбаланс, економічні війни та вторгнення Росії. Орбан та Сі в такий спосіб демонструють, чого варта європейська солідарність.

Використати головування

24 квітня в Пекіні міністр закордонних справ КНР Ван І провів переговори з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто. Під час зустрічі було обговорено питання "зміцнення двосторонніх зав’язків" та зазначено, що китайсько-угорські відносини "вирізняються позитивною динамікою розвитку та мають жваве співробітництво у різних галузях".

Так глава МЗС КНР натякає, що відкриваються нові важливі можливості, адже у другій половині цього року до Угорщини перейде головування в Європейському Союзі. Звісно, "угорсько-китайської революції у Європі" не станеться, але просування інтересів КНР вийде на новий рівень.

Ван І не приховує свої сподівання, говорячи, що "Угорщина сприятиме тому, аби ЄС виявляв раціональний і дружній підхід до розвитку Китаю, проводив позитивнішу та прагматичнішу політику щодо КНР, і сприяв здоровому розвитку китайсько-європейських відносин".

Зі свого боку Угорщина заявила, що готова бути таким собі китайським "тараном" європейської "фортеці", мовляв, ми виступаємо проти "розриву зв'язків і ланцюжків та не розглядаємо Китай як загрозу, адже це означає лише втрату можливостей, а тому наше ставлення до Китаю як до партнера – правильний вибір".

Перейматися китайцям є про що, адже економічні негаразди усередині країни набирають обертів, а після багатьох років імітації торговельної війни ЄС нарешті почав демонструвати, що готовий бути жорсткішим щодо Пекіна. Так, зовсім скоро Євросоюз запровадить санкції проти китайських компаній за реекспорт до РФ заборонених європейських товарів, а до цього було розпочато розслідування стосовно китайських електромобілів.

ЄС уже намагався покарати КНР і навіть вніс до 13-го пакета санкцій декілька компаній. Проте внаслідок певних процесів багато з них було виключено з підсумкового списку. Здається, цього разу Європа налаштована більш агресивно.

Антинатовська риторика

Сі Цзіньпін наступного місяця відвідає також і Белград. За часів Сі зв'язки між Китаєм та Сербією зміцнилися, а у лютому президент Сербії Вучич підтримав претензії Пекіна на Тайвань, заявивши, що "Тайвань – це Китай".

Об’єднує дві країни не тільки косовсько-тайванське питання, Сербія та Китай разом лояльно ставляться до Москви й не бажають запроваджувати санкції проти режиму Путіна через вторгнення в Україну.

Дата візиту, ймовірно, припадатиме на 25-ту річницю удару США по китайському посольству в Белграді у 1999 році в межах операції НАТО. Зважаючи на дату візиту Сі, він, найімовірніше, матиме антинатовську тональність.

Після того, як російський диктатор Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну, офіційні особи Китаю неодноразово публічно згадували про бомбардування Белграда, у такий спосіб демонструючи солідарність із позицією Росії та виправдовуючи її, мовляв, саме "агресія" НАТО на її кордонах зумовила необхідність розпочати війну".

Китайський форпост на Балканах

Китайська присутність на Західних Балканах за останнє десятиліття суттєво розширилася. Причин декілька. Через своє розташування регіон – ідеальні ворота на ринки ЄС та ключовий транзитний коридор для китайського мегапроєкту – "Один пояс, один шлях". Пекін шукає нові ринки з метою розширення експорту й намагається отримати контроль за стратегічними ресурсами на "передньому краї" ЄС.

Окрім того, китайці досить активно розвивають на Балканах свої інфраструктурні проєкти й скуповують компанії, оскільки ціни там низькі. Так КНР прагне збільшити свій вплив і поглибити економічну та геополітичну присутність у регіоні через його близькість до ЄС.

На Західних Балканах, як і в інших регіонах світу, Пекін створює собі імідж "невинної" світової держави, надійного економічного партнера, який шукає виключно можливості для інвестицій у важливі сектори економіки. Однак це не зовсім так. Китай продовжує зміцнювати вплив на Балканах і в політичному плані.

Центральне місце в китайській регіональній стратегії посідає Сербія, яка має широкий доступ до європейського ринку. Ця країна – дуже важливий економічний партнер і розглядається Пекіном як інструмент розширення експансії на ринки ЄС.

Китай та Сербію зближує і фактор НАТО. Під час військової операції Альянсу проти Югославії одна з бомб поцілила у будівлю посольства КНР у Белграді, внаслідок чого загинули три китайські репортери. Незважаючи на офіційні вибачення США, китайська влада досі переконана, що це було зроблено навмисно, оскільки Китай і тоді однозначно підтримував югославську владу в їхньому конфлікті із Заходом.

Зрештою, Белград та Пекін не вважають за потрібне обмежувати себе у токсичних зовнішньополітичних зв'язках і не тільки не приєдналися до санкцій проти РФ, а й продовжують активно допомагати агресору.

Китайські "цукерки" та особливі відносини

"Треба зазначити, що в Угорщини та Сербії з Китаєм уже давно сформувалися особливі відносини. І цей вектор постійно демонструється, як і проросійський. Із початком російської агресії, коли через підтримку Кремля у КНР охололи відносини з провідними країнами ЄС, то, власне кажучи, Сербія та Угорщина навіть збільшили комунікацію з Пекіном на найвищому рівні. І Орбан, і Вучич відносно нещодавно відвідували Пекін, демонструючи свою лояльність", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

"Сі відвідує серед багатьох країн Європи саме Сербію та Угорщину, тому що ці країни залишаються дружніми до Китаю, і він може розраховувати на їхню підтримку, попри критику більшої частини ЄС через співпрацю з РФ.

Економічний бік справи також відіграє велику роль. У Центральній Європі є об'єднання "16 + 1" – формат, у якому Китай співпрацює з державами Центральної та Східної Європи, Балтії і Балкан, а також Румунією та Болгарією. Цей формат був досить активний, але після 2022 року більшість країн під тиском ЄС та США згорнули співпрацю, але не Угорщина та Сербія, що в КНР дуже цінують. Окрім того, дружніми ще лишаються Білорусь та Республіка Сербська. Тобто всі друзі Москви.

Власне кажучи, Орбан розраховує на Китай, адже це країна з потужним економічним потенціалом, а тому в якомусь критичному моменті можна попросити економічну допомогу. Тому угорський прем’єр і тримається китайської сторони, що не дуже сприймається Євросоюзом", – відзначив Олександр Левченко.

На його думку, більш аніж можливо, що під час головування Угорщини у ЄС деякі питання, які цікавлять Китай, вона може ініціювати як головуюча країна. І Пекін на це сподівається. Саме тому Угорщина для них зараз дуже важлива країна у контексті майбутнього головування.

"Тому ці відносини Пекін підтримує та фінансово заохочує. Очевидно, що приїжджаючи в Белград і Будапешт, Сі привезе якісь економічні проєкти, які Китай фінансуватиме. Такі "цукерки" обов'язково буде роздано і в Угорщині, і в Сербії. Можемо не сумніватися. Тож Китай залишається в Європі через Сербію та Угорщину. І від цього він матиме політичні й економічні дивіденди", – зазначив Олександр Левченко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Ситуация на северо-востоке Украины: Зеленский заявил об одной из потребностей подготовки к бою
TSN
2024-05-20T19:18:38Z
"В Кремле шок", – как в РФ восприняли гибель Раиси
Новости Украины
2024-05-20T18:30:20Z
США удивили циничным решением о помощи Харькову
Comments UA
2024-05-20T18:27:48Z
Россияне отказались передать останки воинов ВСУ — Координационный штаб
TSN
2024-05-20T21:03:42Z
Мобилизация в Украине добьет экономику Польши? Мужчины готовятся бежать из страны
Знай
2024-05-20T20:51:33Z
Путь к миру начнется осенью: какие украинские территории захочет "откусить" РФ
Comments UA
2024-05-20T18:18:52Z
Смерть президента Ирана: эксперт рассказал, как разбился вертолет Раиси
Фокус
2024-05-20T16:12:37Z
Что добьет путинскую армию раньше, чем это сделают ВСУ: анализ политического обозревателя
Новости Украины
2024-05-20T17:18:34Z
Тариф на электроэнергию реко поднимут с 1 июня, но пока не для всех: подробности от НКРЭКУ
Новости Украины
2024-05-20T20:57:00Z
Карту перевыпустили, деньги исчезли: ПриватБанк поставил клиентов перед фактом
Знай
2024-05-19T13:12:09Z
Супермаркеты готовятся переписывать цены на популярный продукт: что происходит с его стоимостью
Обозреватель
2024-05-20T15:41:57Z
Будет время до конца года: кому нужно менять договор с ПФУ
Знай
2024-05-19T18:12:04Z
Летний тариф на голубое топливо: сколько денег отдадим
Знай
2024-05-20T20:00:35Z
В ДТЭК озвучили результаты работы Тилигульской ветроэлектростанции за год
Корреспондент
2024-05-20T19:51:18Z
Времени будет не так и много: "Нафтогаз" предупредил о важной процедуре для всех потребителей
Знай
2024-05-19T15:36:45Z
Станет "золотой"? Эксперты прогнозируют стремительный рост тарифа на воду с 1 июня
Telegraf
2024-05-19T11:33:37Z
Писториус просит у немецкого правительства дополнительные 3,8 миллиарда евро для Украины
Известия Киев
2024-05-19T07:31:32Z
Контролируют ли ВСУ Волчанск: раскрыта обстановка на Харьковщине
Новости Украины
2024-05-20T19:18:00Z
ЗСУ повернули позиції в районі Вовчанська: як змінилася ситуація на Харківщині
Фокус
2024-05-20T13:45:25Z
Магадан вместо Донецка. Как работает политика изменения населения оккупированных территорий Украины
Фокус
2024-05-20T16:03:49Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Лунный гороскоп на 21 мая, вторник
Marie Claire
2024-05-20T21:07:46Z
Девам – новые возможности, Стрельцам – много романтики: гороскоп для всех знаков Зодиака на 21 мая
Апостроф
2024-05-20T21:06:45Z
Под Волчанском ликвидирован авангард противника: в ВСУ рассказали об обстановке на фронте
Новости Украины
2024-05-19T13:15:06Z
Как изменится погода сегодня, 19 мая: прогноз синоптиков
TSN
2024-05-19T04:21:25Z
"Супероружие" на базе уазика-"буханки" – россияне создали очередную поделку
Telegraf
2024-05-18T13:30:43Z
Стало известно, как в Китае унизили Путни с помощью еды: чем кормили диктатора
Comments UA
2024-05-20T16:09:15Z
Когда в Украине закончится война – прогноз майора ВСУ
TSN
2024-05-19T12:09:49Z
Ажиотаж в ТЦК: Сухопутные войска обратились к военнообязанным
Хвиля
2024-05-20T16:39:49Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
День ангела 21 мая: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-05-20T21:21:06Z
По Украине ширится воздушная тревога: враг запустил "Шахеды" с южного направления
Обозреватель
2024-05-20T20:49:33Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
Политик вылизал сиденье общественного туалета и сделал из кала усы, как у Гитлера – фото
TSN
2024-05-18T10:21:44Z
Одни воюют, а другие жируют: кто пытается расколоть украинское общество и какими методами
TSN
2024-05-19T05:06:55Z
Найдено место крушения вертолета президента Ирана: что известно на сейчас
Политека
2024-05-20T09:34:26Z
"Пасть в ад": огромный кратер, который увеличивается в размерах, пугает людей
Фокус
2024-05-20T16:00:29Z
Знал, что произойдет беда: мужчина рассказал, как он выжил после масштабной авиакатастрофы
Фокус
2024-05-18T14:15:10Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
В Запорожье улицы назвали в честь убитых россиянами подростков
Фокус
2024-05-20T21:15:28Z
В Германии ножом ранили украинского подростка
Корреспондент
2024-05-20T21:00:38Z
"Все вокруг меня погибли": история 22-летней раненой во время удара по Черкасской Лозовой
Фокус
2024-05-20T12:06:09Z
В результате обстрела Купянского района погибли пять человек
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:52Z
Ночью в нескольких регионах России прогремели мощные взрывы и вспыхнули пожары
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:46Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
Усик vs Фьюри: искусственный интеллект спрогнозировал, у кого больше шансов на победу
Telegraf
2024-05-18T21:39:58Z
"Не знаю, как Фьюри выжил": промоутер Джошуа высоко оценил победу Усика в бою за "абсолюта"
TSN
2024-05-20T21:03:42Z
Усик записал обращение к украинцам и миру: что сказал чемпион
Апостроф
2024-05-20T21:03:20Z
Усик показал лицо после 111 пропущенных ударов от Фьюри. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-19T05:54:50Z
Александр Усик потеряет титул чемпиона мира: в чем причина
Фокус
2024-05-19T19:03:40Z
Чемпион мира по боксу в сверхтяжелом весе: жена Александра Усика трогательно поздравила любимого с победой/Александр Усик победил Тайсона Фьюри
Апостроф
2024-05-19T08:21:28Z
Первый кроссовер-вэн Leapmotor C16 собрал почти 12 тысяч предзаказов за 24 часа
AutoCentre
2024-05-20T15:16:43Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Понадобятся только две вещи: как отполировать фары в домашних условиях, не потратив ни копейки
Знай
2024-05-20T19:51:06Z
Как Mercedes-Benz запустил этапный грузовик и автобус на его базе
AutoCentre
2024-05-20T19:28:30Z
Полиция запретила эксплуатировать бюджетные автомобили Fiat: в чем причина
Обозреватель
2024-05-20T18:58:02Z
Как одна ошибка с автомобилем может стоить вам почти 1500 гривен
Знай
2024-05-20T17:21:52Z
Самый дешевый Mitsubishi оказался лучше Porsche по неожиданной причине
Обозреватель
2024-05-20T15:41:13Z
Самые популярные подержанные автомобили из США в Украине: ТОП-5 моделей
Comments UA
2024-05-20T15:30:47Z
Старый ржавый Jaguar 50-х выставили на продажу по цене нового суперкара
Фокус
2024-05-20T15:15:35Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Превратили фантастику в реальность: умельцы создали работающий гидрокостюм из Дюны
Фокус
2024-05-20T16:27:06Z
Технологии на грани фантастики: ученые испытали новый мгновенный способ зарядки любых батарей
Telegraf
2024-05-19T17:45:20Z
Из кондиционера потекла вода: как починить технику, которая спасает от жары
Апостроф
2024-05-20T20:57:21Z
Смартфон Xiaomi перестал включаться: как самостоятельно решить проблему
Политека
2024-05-20T20:01:27Z
Сеть взорвалась мемами из-за перебоев в Резерв+
Корреспондент
2024-05-18T16:39:25Z
Великая тайна человечества: ученые уверены, что они нашли разгадку того, как были построены пирамиды в Египте
Фокус
2024-05-18T15:06:44Z
Ученые нашли уникальную планету: она похожа на сахарную вату
Comments UA
2024-05-19T12:45:26Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Будете довольны урожаем: лучшие даты мая, чтобы высадить помидоры
Апостроф
2024-05-18T17:42:45Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Шоколадный торт с кокосовым кремом: рецепт нежного и простого десерта
Фокус
2024-05-20T19:30:37Z
Тарт Татен с яблоками: легкий рецепт вкуснейшего французского пирога
Обозреватель
2024-05-20T19:04:59Z
Вырастет невротик: фразы родителей, которые запрещено говорить детям
Апостроф
2024-05-18T16:30:37Z
Судьбоносные годы жизни: какой самый счастливый возраст для каждого знака Зодиака
Апостроф
2024-05-18T15:54:58Z
Что будет, когда дома завелся паук: объясняем популярные предрассудки
Апостроф
2024-05-18T14:39:50Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Макс Чмерковский показал, как с заметно подросшим 7-летним сыном экстремально проводил время
TSN
2024-05-19T15:03:07Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Киркоров следит даже в Бельгии: Максим Галкин показал доказательсто
Знай
2024-05-19T15:51:34Z
Украинский певец развлекал россиян в Германии
Comments UA
2024-05-20T20:42:38Z
На Каннском кинофестивале "убьют" Путина. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-20T20:18:04Z
Lida Lee после признаний об измене и алкогольной зависимости спела на сцене: как выглядит певица
TSN
2024-05-19T13:48:47Z
Дотанцевалася в РФ: опухшая певица из Украины вышла на связь после больницы
Comments UA
2024-05-19T20:45:55Z
Удешевляют образ: каких дизайнов на ногтях следует избегать этим летом
Telegraf
2024-05-19T15:51:53Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
В какое время нужно пить кофе, чтобы быть бодрым весь день
Marie Claire
2024-05-18T03:31:07Z
6 популярных салатов, которые следует добавить в свое питание
Обозреватель
2024-05-19T04:17:57Z
Как крупные аптечные сети злоупотребляют своей монополией в Украине - исследование
Апостроф
2024-05-20T19:00:57Z
Решающие 72 часа: ученые предложили пересмотреть период отключения от жизнеобеспечения
Фокус
2024-05-20T18:45:39Z
Убережет органы и выведет алкоголь: ученые создали уникальный "золотой гель" от похмелья
Фокус
2024-05-18T18:51:44Z
Как убрать запах затхлости на одежде без стирки: действенные советы
Политека
2024-05-20T20:31:37Z
Собственные марки лекарств в аптеках: насколько они безопасны?
Telegraf
2024-05-20T19:18:54Z