MY.UAНовини
«Ми об’єднуємося лише у хвилину небезпек». Виклики саморегулювання
«Ми об’єднуємося лише у хвилину небезпек». Виклики саморегулювання

«Ми об’єднуємося лише у хвилину небезпек». Виклики саморегулювання

Медійники, журналісти, медіаюристи — про те, яким чином галузь може регулювати себе, щоб це не робила держава.

Закон «Про медіа» започаткував створення органів співрегулювання, які мають об’єднати саморегулювання медіа та державне регулювання. Однак ця новація не замінює саморегуляції медійної спільноти, яка паралельно має встановлювати правила та стандарти професії. Такі організації в Україні є: наприклад, Комісія з журналістської етики, Незалежна медійна рада, спільнота Медіарух тощо. Організації, які створювали їх, були каталізаторами журналістських рухів для захисту професії. А це і журналістська «революція» 2004 року, рух «Стоп цензурі!», ініціатива журналістів «За чесні вибори», протистояння політичному та комерційному тиску на свободу слова.

Однак попри дієвість цих ініціатив під час конкретних загроз, саморегулювальним органам не вдалося створити правил, прийнятих усією спільнотою та індустрією. І це якраз і спонукало впровадити новацію закону «Про медіа» — співрегулювання.

Про виклики, які стоять перед журналістською спільнотою щодо саморегулювання, говорили на панельній дискусії в межах Міжнародної конференції з медіаграмотності та саморегулювання медіа.

«Держава очікує, що медійна спільнота регулюватиметься самостійно»

«Європейські стандарти вимагають підтримувати та розвивати як саморегулювання, так і співрегулювання», — сказав член Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Олександр Бурмагін.

Олександр Бурмагін

А за словами Тараса Шевченка, заступника Міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції, цього ж від журналістів очікує і держава: «Є скандинавські моделі, де етичний кодекс передбачений законом, а саму комісію для саморегулювання очолює суддя. Але це не той підхід, який потрібен Україні. Ми з боку міністерства очікуємо, що медійна спільнота буде саморегулюватися самостійно, що роль держави у цьому процесі має бути мінімальною».

Він закликав журналістів об’єднуватись і реагувати на нові виклики. Якими, наприклад, зараз є телеграм, який не підпадає під жодну регуляцію (ні Нацради, ні само- та співрегулювання).

Як сказав Олександр Бурмагін, при розвиненому саморегулюванні держава буде мати менше роботи: «Бо інакше все падає на Нацраду». Адже створення та виконання етичних норм і правил спільноти може здійснюватися без втручання регулятора.

А для голови Комісії з журналістської етики Андрія Куликова саморегулювання у демократичному суспільстві — це сміливість: «Це прийняття на себе додаткових обов’язків і врахування обставин, які вимагають іноді те, що сприймається як свобода слова, поставити на паузу».

Саморегулювання — це ціла екосистема у медіа

За словами Тетяни Лебедєвої, членкині Комісії з журналістської етики, «неофіти», які вважають, що саморегуляції нема, часто пропонують створити нову організацію, яка зможе всіх об’єднати й відповісти на всі виклики. Однак, на її думку, це не так. Адже саморегулювання — це ціла система, яка спрямована на те, що журналісти самі беруть на себе відповідальність: «Це омбудсмани в редакціях, наявність статутів, правил, політик».

Тетяна Лебедєва

Вона нагадала, що КЖЕ виникла з ініціативи журналістів «За чесні вибори»  з метою підвищення якості журналістських матеріалів. Очолював її тривалий час головред «Дзеркала тижня» Володимир Мостовий. В подальшому у розвитку діяльності  комісії брали участь і Спілка журналістів, і профспілка та роботодавці, які представляють медіа.

Робота за стандартами, за словами виконавчої директорки Інституту розвитку регіональної преси Людмили Панкратової, захищає журналістів з юридичної точки зору.

Людмила Панкратова

Павло Моісеєв, секретар Незалежної медійної ради, нагадав про створення НМР у 2015 році: «Нам не вистачало експертизи, яка б поєднувала правовий погляд і ті питання, які виникали в медійному середовищі». Засновники — п’ять організацій: Інститут медіа та права (зараз ЦЕДЕМ), ГО «Детектор медіа», Інститут масової інформації, «Інтерньюз Україна», Фундація «Суспільність», «Ми працюємо для поінформованості суспільства. Така діяльність пов’язана з відповідальністю. Саморегулювання — це не підсилення медіа чи додатковий орган. Саморегулювання — це система. Коли є система, вона є стабільністю. На організації завжди можна впливати. А якщо ми говоримо про систему, тоді такий вплив буде мінімальний», — пояснив Павло Моісеєв.

Павло Моісеєв

Приклад роботи такої системи саморегулювання у медіа навела Світлана Остапа, голова Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. Бо Суспільний мовник має свою внутрішню систему саморегуляції, яка працює. Вона убезпечує мовника від впливів ззовні, а також підвищує довіру до його продукту. «Довіра до новин СМ зросла до 86%», — каже вона.

«Раніше на каналах були редакційні ради, але вони були фікцією, бо без них не видавали ліцензії. На комерційних мовниках не розуміли, що таке редакційні ради. Єдина дієва редакційна рада була на 5 каналі. На Суспільному редакційну раду створили у перший рік. Вона складається з 15 членів. По п’ять членів призначають Наглядова рада, творчий колектив і регіональні філії», — розказала Світлана Остапа.

Світлана Остапа

Окрім редакційних рад, на Суспільному є моніторинговий підрозділ, який відстежує баланс політичних сил, повноту надання інформації, верифікованість тощо. Така робота забезпечує представлення усіх парламентських політсил (за винятком проросійської ОПЗЖ).

Своя система саморегулювання є і в агенції журналістських розслідувань «Слідство. Інфо».

Операційний менеджер Олександр Волошин розказав, що агенція, окрім планірок, проводить наради з аналізу зворотного зв’язку: «Ми обговорюємо те, що зробили так, а що не так». На редакційних нарадах обговорюють роботу зі стандартами, суперечливі моменти, взаємодію з аудиторією та протидію цькуванню (наприклад, видалення коментарів).

Також Олександр викладає студентам і навчає їх, зокрема, на рішеннях КЖе та НМР.

Олександр Волошин

«Якщо ти сам не регулюєшся, тоді тебе будуть регулювати»

На думку Олександра Бурмагіна, реформа співрегулювання, над якою зараз працює також і Нацрада, — це крок до саморегулювання. Адже з саморегулюванням в Україні є проблеми. А це своєю чергою містить небезпеку посилення державного регулювання.

«Коли журналісти та медіа самі не напрацьовують стандартів, тоді туди прийде держава», — каже Олександр Бурмагін. Він сказав, що за останні роки, поки українська медіаспільнота обговорює проблему з дезінформацією, у ЄС уже створили кодекс із протидії дезінформації, підписали його та використовують у своїй роботі.

«А що у нас є щодо дезінформації? Нічого! У плані саморегулювання ми дуже не допрацьовуємо. І як наслідок, СБУ та РНБО розробляє законопроєкт щодо протидії дезінформації. І добре, якщо це буде законопроєкт. Адже може бути рішення РНБО чи наказ Сирського (Олександр Сирський, головнокомандувач ЗСУ — «ДМ»). У кожну редакцію можуть посадити людину вичитувати матеріали. І тоді журналісти скажуть, що ми недопрацювали. Я як член регулятора дуже не хотів би, щоб Нацрада мала повноваження у сфері протидії дезінформації. Але нам потрібен впливовий механізм від руху з боку журналістів», — сказав він.

Також Олександр Бурмагін згадав дослідження «Детектора медіа» «Індекс медіаграмотності», де йдеться, що лише 7% респондентів вважають, що медіа працюють в інтересах своєї аудиторії.

«Якщо ти сам не регулюєшся, тоді тебе будуть регулювати», — резюмував Олександр Бурмагін. Також він згадав, що через те, що індустрія не встановила правил для реклами ігрового бізнесу, її заборонили повністю.

Аргументи Олександра Бурмагіна зачепили інших учасників обговорення. Засновниця та виконавча директорка ГО «Український інститут медіа та комунікації» Діана Дуцик у відповідь сказала, що якщо критикувати систему, то нічого не зміниться: «Ми усвідомлюємо виклики, але ми маємо шукати рішення. А вони не є легкими. Наприклад, ми проведемо з’їзд журналістів, хіба ми знайдемо порозуміння? Це складна тема, яка потребує серйозних дискусій та обговорень. Відповідальні не лише журналісти».

Людмила Панкратова також висловила сумнів у тому, що саморегулювання самостійно здатне подолати дезінформацію. А Павло Моісеєв звернув увагу, що це зовнішній вплив, від якого Україна має захищатися. А питання безпеки також у компетенції держави.

«Найбільш дієвий механізм роботи з фейками — це наявність якісної, професійної, об’єктивної інформації. Саме цим має займатись орган саморегуляції. Він має навчити журналістів наповнювати інформаційний простір якісною інформацією», — додала Тетяна Лебедєва.

Світлана Остапа згадала великі акції протесту, ініційовані журналістами: проти закону про наклеп, рух «Стоп цензурі!», Медіарух: «Коли є зовнішній ворог, який хоче втрутитися у професію, журналісти швидко об’єднуються».

Detector Media · Старт реформи співрегулювання: 15 запитань і відповідей

У відповідь Олександр Бурмагін сказав: «Об’єднатись, а потім розбігтися? Де єдина прескарта? Де визначення журналіста? Я про дезінформацію говорив не просто так. Всі країни світу та Європи борються з дезінформацією на рівні саморегулювання. Лише у двох країнах інакше. Це складна юридична тема. Ви хочете, щоб у клікбейт і заголовки втручалась Нацрада? Я не впевнений, що це вдала ідея».

Світлана Остапа уточнила, що кодекс протидії дезінформації, ухалений в Євросоюзі, готували не тільки громадські організації, а й великі цифрові платформи (фейсбук і твіттер) та інші. А це вже дещо інший рівень, набагато ширший за саморегуляцію журналістів. "Тому не треба всю боротьбу з дезінформацією перекладати на плечі журналістів", - сказала вона.

У підсумку Павло Моісеєв додав, що українські журналісти об’єднуються лише у хвилини небезпек. Однак він сподівається, що зараз створюється новий ландшафт медіа: «Органи саморегулювання не є окремими, вони мають бути в системі. Основа цієї системи — окремі галузеві об’єднання, які можуть бути основою для саморегулювання. Важкі зміни, які є зараз, можуть бути передумовою до зміни ландшафту та ставлення журналістів до своєї діяльності, коли головним буде не власник. Бажано, щоб держава не самоусувалася. Держава має давати позитивну мотивацію».

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Любов переможе": депутатка від "Слуги народу" вийшла заміж за командира підрозділу "Ахіллес"
24tv
2024-05-19T21:03:24Z
Армія РФ просунулася в районах 10 населених пунктів - DeepState
Хвиля
2024-05-20T06:37:29Z
РФ сконцентрувала третину боєздатної стратегічної авіації в "Оленьї": що задумав ворог
Фокус
2024-05-19T23:06:25Z
Війна в Україні закінчиться переговорами – секретар РНБО
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T15:27:58Z
Польща отримала €300 мільйонів кредиту на будівництво «залізного купола»
УкраинФорм
2024-05-20T17:48:04Z
Південна Корея заблокувала пропагандистське відео Північної Кореї, що вихваляє Кім Чен Ина
Детектор М
2024-05-20T17:43:47Z
"Щуру звернуть голову": розкрито несподіваний сценарій ліквідації Путіна
GlavRed
2024-05-18T18:27:25Z
Хто буде керувати Іраном після загибелі Раїсі і які наслідки це матиме: прогноз
Обозреватель
2024-05-20T08:48:17Z
Джуліані під час святкування ювілею вручили обвинувачення у фальсифікації виборів у США
УкраинФорм
2024-05-19T01:03:35Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
Стало відомо, чому вершкове масло у Європі можна купити вдвічі дешевше, ніж в Україні
AgroNews
2024-05-18T12:13:23Z
"ПриватБанк" дав пораду українцям: як зняти готівку та переказати гроші, якщо відключили світло
Политека
2024-05-19T15:04:55Z
40 гривень за кіло: що відбувається з цінами на гречку, рис та макарони в Україні
Хвиля
2024-05-20T17:42:26Z
Після опівночі по всій Україні діятимуть графіки відключень: за яких умов їх застосують
24tv
2024-05-20T17:01:36Z
"Київстар" підняв тарифи: що зміниться для абонентів
Хвиля
2024-05-20T17:34:12Z
Бізнес заплатить за зруйновану енергосистему України - підвищено тарифи на електроенергію для підприємств
Telegraf
2024-05-20T17:18:53Z
На роки: підвищення тарифів на світ не зупинить відключення електроенергії
Хвиля
2024-05-20T17:03:10Z
Ані світла, ані біткоїнів: нафтовий гігант заборонив майнити криптовалюти
InternetUA
2024-05-20T17:01:56Z
Росіяни застосовують "кримську тактику" по Одесі: огляд фронту від Світана
24tv
2024-05-18T17:03:42Z
У Харкові пролунали потужні вибухи
TSN
2024-05-19T09:03:38Z
Подарована княгинею Ольгою та була частиною Чернігівщини: київська Дарниця на початку 1900-х. Фото
Обозреватель
2024-05-19T03:25:54Z
"Страшний сон для ворогів!" Генштаб показав, як працюють у парі танк Leopard та гармата Rheinmetall
Обозреватель
2024-05-19T12:13:43Z
Пекельна спека і грозові дощі: якою буде погода в регіонах та де очікувати негоду
GlavRed
2024-05-20T17:27:33Z
Заволодіння аеропортом Одеси: антикорупційні органи повідомили нову підозру ексмеру
ZN UA
2024-05-20T17:22:12Z
ЗС РФ націлені на створення "сірої зони": які великі міста України під загрозою
Фокус
2024-05-19T19:57:38Z
В яблучко: у Виборгу та Слов'янську-на-Кубані безпілотники влучили у нафтопереробні заводи
Telegraf
2024-05-19T02:12:21Z
До Харкова прибувають евакуйовані мешканці з Вовчанського напрямку
Мій Харків
2024-05-20T17:49:17Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
Церковне свято 19 травня: що заборонено робити у другу неділю після Великодня
GlavRed
2024-05-18T08:27:00Z
Не продати, не переписати, не вивезти: у новому законі про мобілізацію запровадили жорсткі обмеження для власників авто
Telegraf
2024-05-18T11:03:19Z
Росіяни зібрали на Кольському півострові велику кількість боєздатних бомбардувальників
TSN
2024-05-19T21:18:41Z
"Просто в один день зламали життя": 22-річна постраждала унаслідок удару РФ по Черкаській Лозовій втратила коханого і вагітну подругу
Обозреватель
2024-05-20T17:40:53Z
Моніторинг спільного телемарафону «Єдині новини» за 11–13 травня 2024 року
Детектор М
2024-05-20T17:34:32Z
Статус розшуку в Резерв+: що робити і куди звертатися, щоб швидко виправити дані
Хвиля
2024-05-20T17:36:52Z
Автомобіль на потреби ЗСУ: юристка пояснила, за яких умов його можуть забрати
ZN UA
2024-05-19T10:48:56Z
Україною шириться повітряна тривога: ворог запустив "Шахеди" одночасно з двох напрямків
Обозреватель
2024-05-19T00:57:42Z
В Україні затримали американського добровольця, якого у США підозрюють у подвійному вбивстві
24tv
2024-05-18T06:22:07Z
Гелікоптер із президентом Ірану на борту зазнав аварії, тривають пошуки – ЗМІ
ZN UA
2024-05-19T21:33:32Z
У Росії горять нафтобази та НПЗ після атаки дронів
TSN
2024-05-19T02:33:12Z
26 тис. росіян залишилися без світла: у Новоросійську горить підстанція
ГЛАВКОМ NET
2024-05-18T11:28:30Z
В Україні оголошена повітряна тривога через зліт МіГ-31К
УкраинФорм
2024-05-20T15:28:39Z
Відомий російський авіаконструктор розбився на саморобному літаку
1News
2024-05-20T15:23:26Z
Україною шириться повітряна тривога – вже третя за день: що відомо
TSN
2024-05-20T17:48:06Z
На Рівненщині чоловік розбив склов в елітній автівці підприємця та кинув гранату
TSN
2024-05-20T16:03:22Z
Суд обрав запобіжний захід прикордоннику, який застрелив чоловіка на Закарпатті
Варта1
2024-05-20T16:02:18Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
Дідик: Рух має показати все, на що здатний
Football.ua
2024-05-19T05:43:41Z
Син Ф'юрі сфотографувався із Усиком перед битвою за абсолют: несподіване фото
24tv
2024-05-18T18:21:27Z
Збірна України U17 з поразки розпочала виступи на юнацькому Євро з футболу
УкраинФорм
2024-05-20T17:09:05Z
У Німеччині знову здійснено напад на українського підлітка
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T16:33:36Z
Бонуччі може завершити кар'єру
Football.ua
2024-05-20T17:40:31Z
Колишній суперник Усика заявив, що рефері "вкрав" в українця дострокову перемогу над Ф'юрі
TSN
2024-05-20T17:18:33Z
Для Луніна сезон завершено: ворота останніх клубних матчів захищатиме Куртуа
24tv
2024-05-20T17:15:16Z
VIP-швидка, Інвалідка та інше: названо 6 рідкісних універсалів часів СССР
Telegraf
2024-05-20T16:36:36Z
Навіщо на бічні дзеркала наносять вертикальну смугу: 4 неочевидні плюси
Telegraf
2024-05-20T14:48:50Z
Сімейний спорткар: у Києві помітили рідкісну заряджену Skoda
Фокус
2024-05-20T14:15:06Z
Країна контрастів: у Хмельницькому розкішний спорткар припаркували у канаві біля будинку
Telegraf
2024-05-20T13:48:12Z
Розкрито цікаві подробиці нового кросовера Mazda CX-5 2026
Фокус
2024-05-20T13:42:02Z
Чому з кондиціонера дме гаряче повітря: причини несправності і способи її виправлення
Telegraf
2024-05-20T13:18:54Z
Недорогий Opel із нульовою витратою палива з'явився на українському ринку. Фото
Обозреватель
2024-05-20T12:58:44Z
В Україні розпочинаються продажі електричного мінівена Opel Combo Electric: названо ціни та характеристики
AutoGeek
2024-05-20T12:46:33Z
Мільйонер розбив свій суперкар вартістю $380 тисяч, щоб покарати злодія
Фокус
2024-05-20T12:36:56Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Населених планет набагато більше, ніж вважалося раніше: нове дослідження вчених
TSN
2024-05-19T12:03:59Z
Ядерна зброя РФ у космосі — вчені попередили про апокаліпсис у разі вибуху
InternetUA
2024-05-18T08:28:10Z
У Китаї Apple продає телефони з великими знижками - хоче захистити свої позиції на ринку
InternetUA
2024-05-20T17:43:13Z
Астронавти NASA випробовують нетрадиційні скафандри в пустелі Арізони і це виглядає дивно
24tv
2024-05-20T16:09:02Z
Названо найкращі відеокарти 2024 року в різних цінових категоріях
InternetUA
2024-05-20T17:22:56Z
Китай запускає супутники дистанційного зондування з високою роздільною здатністю
Portaltele
2024-05-20T17:22:20Z
Застосунок Резерв+ може бути недоступним за кордоном: у Міноборони назвали причину
TSN
2024-05-20T16:18:13Z
Redmi Pad Pro вийшов на світовий ринок
Portaltele
2024-05-20T16:16:21Z
Без пасток та отрути: як назавжди вигнати мурах з дому - 5 найкращих методів
GlavRed
2024-05-20T15:27:54Z
Як правильно – "згУщене" чи "згущЕне молоко": якої поширеної помилки треба уникати
GlavRed
2024-05-19T13:27:56Z
Треба всього 15 хвилин: кулінар дала рецепт дуже ніжного торта "Пломбір" на сметані
Политека
2024-05-20T17:48:18Z
Коли висаджувати гладіолуси: не пропустіть ідеальні дати
24tv
2024-05-20T17:30:47Z
Що посадити біля перцю, щоб отримати максимальний урожай: названі найкращі рослини
Политека
2024-05-20T17:16:18Z
Що таке "слей" та коли його недоречно вживати
24tv
2024-05-20T17:09:59Z
Їжа ухилянтів приваблює на кордон диких ведмедів
FaceNews
2024-05-20T17:09:30Z
Забудьте про капусту: Хіменес-Браво поділився рецептом оригінальних голубців
Политека
2024-05-20T17:03:29Z
Використовуйте лавровий лист: простий спосіб позбутися неприємного запаху на посуді
Telegraf
2024-05-20T17:00:39Z
Рік вважався зниклим без вісті: на фронті загинув відомий актор-лялькар
TSN
2024-05-20T17:48:07Z
У Каневі нагородили переможців творчого конкурсу «Роду криниця віща»
УкраинФорм
2024-05-20T17:40:30Z
Відпочиває на Кіпрі та співає російські пісні: де зараз живе скандальна екс-пресофіцерка ДПСУ Плантовська
Telegraf
2024-05-20T17:39:14Z
Український диригент розповів, як пережив дві окупації: "Котел уже був і ми цією лінією котла їхали"
Политека
2024-05-20T17:31:25Z
Лідія Лі відкрила фанатам страшний секрет: співачка тільки оговтується та продовжує боротьбу
Знай
2024-05-20T16:21:56Z
Вікторія Бекхем замилувала рідкісними фото з батьком і показала, як його привітала з днем народження
TSN
2024-05-20T16:18:40Z
У Києві відбувся гала-концерт з нагоди ювілею багаторічного керівника Ансамблю Вірського
УкраинФорм
2024-05-20T15:52:53Z
37-річна Ірина Сопонару вперше вийшла заміж і показала фото зі свого весілля
TSN
2024-05-20T15:39:52Z
Завжди можна почати спочатку: яким батьком зараз є 80-річний Роберт Де Ніро
24tv
2024-05-20T15:33:50Z
Поливайте огірки двома продуктами з кухні: результат має порадувати
Telegraf
2024-05-20T17:48:49Z
Забираємо цукор і починаємо худнути: з яких продуктів почати
Обозреватель
2024-05-20T17:34:39Z
АПАУ виступає за регулювання онлайн-торгівлі ліками для захисту споживачів
Обозреватель
2024-05-20T17:19:21Z
Ідеальний літній догляд: збережіть шкіру чистою та зволоженою
Обозреватель
2024-05-20T17:04:28Z
Сусіди будуть заздрити: як правильно підживлювати часник
Знай
2024-05-20T16:51:44Z
Ризикуєте отримати пігментні плями: помилки, яких слід уникати у догляді за шкірою
24tv
2024-05-20T16:39:46Z
Як вчасно виявити рак шкіри: поради дерматологині
24tv
2024-05-20T16:39:42Z
5 корисних порад для схуднення: розвінчуємо міфи
Обозреватель
2024-05-20T16:34:36Z
Експерти назвали спеції, які слід вживати для покращення пам’яті та роботи мозку
AgroNews
2024-05-20T16:28:30Z