MY.UAНовини
Реалії Чорнобильської зони: легендарні гігантські соми, окупанти у фотопастках і "військові" болота
Реалії Чорнобильської зони: легендарні гігантські соми, окупанти у фотопастках і "військові" болота

Реалії Чорнобильської зони: легендарні гігантські соми, окупанти у фотопастках і "військові" болота

Чорнобильська зона — територія Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника — квітне, зеленіє і живе своїм життям. Яким саме — розпитали в заповіднику

У пресі часто з'являються милі фото тварин, птахів чи рідкісних рослин з Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Як почувається все живе в зоні відчуження, чи дуже нашкодили росіяни, про самоселів, дивовижних для нашої території хижаків і легендарних двометрових сомів — про це "Телеграф" розпитав начальника наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Дениса Вишневського.

Чорнобиль містичний

— Зараз у Чорнобилі гарно, — каже Денис Вишневський. — Квітнуть проліски, нарциси. От тільки у зоні відчуження завжди є специфічне відчуття. Вже четверть віку тут — і не можу звикнути.

У дитинстві бачив мультфільм "Буде ласкавий дощ" за оповіданням Рея Бредбері. Там мова про те, що сталася ядерна війна, люди загинули. А розумний будинок автоматично щоранку вмикає світло, готує сніданки, прибирає — живе у заданому зниклими людьми ритмі.

Денис Вишневський в зоні відчуження

У нас щороку, починаючи з березня, з'являються підсніжники у дворах покинутих садиб. Хоча у деяких з них вже впав дах або цілковито зруйновані. А нарциси й тюльпани сходять рядочками рівними, як були посаджені колись. Влітку — мальви, які люди колись садили біля хвірток. І щоразу виникає аналогія з тим мультфільмом…

Але це — єдина містика. Навіть коли їздили по заповіднику вночі на облік сов і вовчих лігов, паркували автівку біля кладовищ, моторошного відчуття не було.

Покинута садиба у Чорнобильській зоні

Самосели ніколи не були покинуті

Років 15 тому я проводив зведення — збирав інформацію про людей, що повернулись жити у Чорнобильську зону. Вже тоді їх середній вік був 70 років. Більшості просто вже немає.

Чоловіки часто відходять першими. У селі Опачичі була ціла вулиця, де жили лише жінки. Хтось пішов [у засвіти], когось зовсім старенькими забрали діти.

Хоча свого часу я бачив купу документації на будь-який випадок, пов'язаний із самоселами. Коли працював у службі моніторингу, раз чи два на місяць автобус організовано возив їх на базар, у банки тощо. Потім до них приїжджала автокрамниця з продуктами. До них регулярно приїжджають працівники поліції, є спеціальна бригада швидкої допомоги, яка працює лише по самоселах. Доставку пенсії також забезпечують.

"У нас щороку, починаючи з березня, з'являються підсніжники у дворах покинутих садиб", - розповідає еколог

Існують інструкції на всі випадки: якщо хтось помре — хто видає дошки, хто робить домовину, хто дає машину… Всі регламенти були розписані. Цих людей ніхто ніколи не кидав, вони все одно були під наглядом. Повернутись — це було їхнє рішення.

В 1990-х роках у зоні відчуження було науково-дослідне сільське господарство. Неофіційно ми назвали його "колгосп". Самопоселенці із села Купувате там працювали. Що для них змінилось? Майже нічого. І поза територією заповідника літні люди часто починають дистанціюватися від більш-менш сучасного життя. Вони тягнуться до природи. У них було своє коло спілкування і їм цього було досить.

Ще трохи незвичної для нас квітучої Чорнобильської зони - красиво

— Якась екстремальна, ідейна молодь не намагається приїхати, поселитись?

— Ні. По-перше, навіщо? Ви б приїхали? Навряд чи. А по-друге, навіть якщо хтось під "колючкою" зможе пролізти і максимум тиждень "пропетляє" до першого поліцейського рейду, він буде знайдений і отримає штраф.

— Зрозуміла функція зони відчуження після аварії. А сенс створення заповідника. Його роль, функція змінилась? І скільки існуватимуть обмеження в Чорнобильській зоні?

— Зона відчуження була і залишається зоною відчуження. З наукової точки зору вона буде цікавою не десятки, а сотні й тисячі років. Людина сюди не повернеться ніколи.

Про фотопастки та нові види тварин

— Фотопастки з'явились більш як 10 років тому, і це був великий крок уперед, — розповідає Денис Вишневський. — Тварини уникають людей, тож з фотокамерою не все можна зафіксувати. Крім того, людина переважно працює в робочий день, коли світло, а більша активність тварин — у сутінках або вночі.

Тож у нас був дефіцит інформації, і фотопастки частково його закрили. Це зручно — ставиш акумулятори і влітку фотопастка на них може працювати два місяці.

Фотопастки переважно зосереджені на середніх та великих тваринах — від лисиці до ведмедя. Вони реагують на їх появу і спрацьовують.

Іноді виходять подібні кадри з фотопасток - коли тварини занадно допитливі.

— Недавно в Чорнобилі вперше за його історію були помічені шакали. Як багато таких нових видів ви фіксуєте? І з чим пов'язана їх поява?

— Екосистема досить усталена, тож які ще види можуть з'явитись? Це ж не осушення територій чи інші радикальні екологічні зміни. Щодо шакалів, то ми, умовно, сиділи і чекали, коли це станеться: шакали вже з'явились у країнах Балтії, Білорусі і їхній захід у Зону був питанням часу.

Ми бачимо зміни у рослинному світі. Наприклад, у нас з'явилась ковила́ дніпровська (Stipa borysthenica), а також інвазивні рослини, індикатор того, що клімат змінюється. Поява останніх — це не такі вже позитивні зміни — інвазії до добра не доводять.

Фотопастки - суттєва допомога не лише тому, що їх не бояться тварини, а бо вони працюють цілодобово

— Руйнують ґрунти? Витісняють інші види рослин?

— Як правило, рослини, що активно розселяються, мають агресивні тактики захоплення територій. Можуть витісняти інші види рослин. Вони створюють ком'юніті, нецікаві місцевим видам.

Про легендарних гігантських сомів

— Ця історія давня. Сомів бачили біля адміністративного корпусу ЧАЕС. До 2013 року, доки не побудували дамби, у нас не спускали воду у водоймах. Співробітники ходили на роботу чи з роботи і кидали їжу рибам в технологічний канал, яким вода з водойми для охолоджувача йшла на станцію. Наприклад, хтось брав хліб чи батон — ділились, кришили. З одного боку, розгодували, з іншого — привчили, що вони підпливали до певного місця і їх можна було побачити. Рибу в заповіднику ніхто не виловлював, і соми виросли до вражаючих габаритів. Ми всі їх бачили.

Потім з'явились туристи, яких ці соми шокували. Була така собі туристична принада. Коли воду почали спускати, ми перестали бачити рибу.

Про росіян і війну у заповіднику

— У нас велика територія, тож вони не так вже й багато окупували, — каже Денис Вишневський. — Переважно вони йшли на Київ, а Чорнобиль був транзитною зоною. Так, у них були пости в зоні відчуження, вони захопили будівлю ЧАЕС.

Але коли ми повернулись і проаналізували дані фотопасток, то побачили, що особливо в ліс вони не пхались. Навіть розвідка. Але ми досі аналізуємо знімки з фотопасток, даних було зібрано багато. В тому числі проводимо більш детальний аналіз із допомогою іноземних колег.

Звісно, було сильне шумове навантаження — колони танків на дорогах, гелікоптери, крилаті ракети, штурмовики, які йшли досить низько. Повноцінно оцінити вплив ми зможемо пізніше.

— Раніше тварини в Чорнобильській зоні не боялись людей, могли виходити до них, їх фотографували туристи. Після російської навали за ці два роки щось змінилось?

— Наші співробітники їздять по території, бачать оленів, лосів — все, як раніше. Є місце, де біля охолоджувача росте молодий лозняк — там вони пасуться майже весь час. Раніше ми могли працювати більш гнучко у часі, зараз є обмеження в рамках комендантської години.

Фотопастки фіксують і таких габаритних мешканців заповідника

2022 року ми стали офіційно науковою установою — зібрали пакет документів щодо ресурсів та компетенцій в сфері проведення досліджень, МОН їх розглянуло і надало нам такий статус. Наш заповідник був створений наказом президента через 30 років після аварії, 2016-го. З'явилась адміністрація, персонал, який працював на землі в Чорнобилі вже 2018 року.

Статус наукової установи дає широкі можливості для наукової співпраці та отримання додаткового фінансування на дослідну роботу.

Попри масштабну війну заповідник працює, розвиваєтсья, проводить дослідження

Тож попри повномасштабну війну заповідник розвивається. За минулий рік ми створили чотири територіальні підрозділи — природоохоронні науково-дослідні відділення. Раніше було досить складно, коли у тебе головна база у Чорнобилі, а навколо — 2000 км кв.

Зараз ми зробили бази — будинки, гаражі. Працівник вийшов із будинку — заповідник фактично за забором. Це зручно для патрулювання та досліджень стану природних комплексів. Ми проводимо всі необхідні дослідження: прості метеорологічні спостереження, температура, стан водних об’єктів і специфічні — як от дослідження тваринного та рослинного світу тощо.

Болотяний захист по-чорнобильськи

— Ми спробуємо відновити водно-болотні угіддя, — каже про плани наукової роботи науковець. — У нас на території знаходиться більше сотні кілометрів меліоративних каналів.

Після аварії для запобігання виносу радіонуклідів через водні потоки штучно знижували рівень води, будували дамби. На сухих ділянках радіонукліди "завмирали", тобто втрачали екологічну мобільність. Станом на сьогодні ризики міграції радіонуклідів водними шляхами зменшились у рази.

Довідка "Телеграфу": Загальна площа поверхневих вод — понад 20 тис. га, що становить десяту частину території заповідника. Довжина річкової мережі — 260 км, з яких 60 км — річка Прип’ять. Довжина меліоративних каналів — понад 160 кілометрів. За радянських часів вони убезпечували сільгоспугіддя.

— Останні п'ять років фахівці оцінюють роль деяких меліоративних систем в регулюванні потоків радіонуклідів як низьку, — продовжує Денис Вишневський. — Але ж вони існують. Відповідно, ми ставимо питання про те, щоб повернути все у природний стан, відновити природний гідрологічний режим. Наприклад, деякі канали заболотити. Деякі, створені на місці малих річок, зробити більш природними, складними, щоб у них були меандри русла, а не так, що ти дивишся на карту, а там кілометрів на п'ять прямий канал.

Тож потрібно зробити інженерні заходи. Десь — закрити перемичку, щоб рівень води піднявся і меліоративний канал перетворився на болото. Десь — навпаки. Болотяна територія — це більш привабливе оселище для тварин і рослин. Плюс більша площа боліт знижує пожежну небезпеку.

Але є ще позитивний ефект — болота зменшують доступність території для противника. За таким принципом у 1930-х поляки будували свою східну систему захисту — лінія "Полісся". Тож наші болота матимуть не лише екологічне, а й військове значення.

Хочеться вірити, що Чорнобильською зоною більше ніколи не йтиме ворог
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Вони просто закидують нас "м'ясом": в ЗСУ розповіли про жорстокі бої за Торецьк
TSN
2024-12-02T18:30:13Z
Погода в грудні буде дивувати: коли в Україну прийде потепління
GlavRed
2024-12-02T18:27:37Z
Цьогоріч «Ліси України» створили майже 5 тисяч гектарів нових лісів
УкраинФорм
2024-12-02T18:27:33Z
Розвідка перехопила наказ російського офіцера вбити українського полоненого
УкраинФорм
2024-12-02T18:25:43Z
Сніг накриє більшість областей України: де і коли будуть опади
24tv
2024-12-02T18:06:14Z
Державні лісгоспи почали продаж різдвяних ялинок - які ціни цьогоріч
УкраинФорм
2024-12-02T18:03:17Z
Операцію готували пів року: як бійці ГУР планували зачистку понад 400 гектарів лісу під Липцями
24tv
2024-12-02T17:45:52Z
В НГУ показали знищення піхоти РФ на Покровському напрямку
1News
2024-12-02T17:13:52Z
Росія за день атакувала Нікопольський район та Кривий Ріг - є поранений
УкраинФорм
2024-12-02T17:12:47Z
Канада слідом за країнами Балтії накладе санкції на грузинських посадовців
Европейская правда
2024-12-02T18:31:47Z
Сійярто приїхав в Москву до Лаврова і повторив свою мантру про "мир"
Европейская правда
2024-12-02T18:30:20Z
ВАКС конфіскував майно компанії Богуслаєва
УкраинФорм
2024-12-02T18:27:48Z
Надання Україні Taurus: у Німеччині почали обговорення, крига може скреснути
GlavRed
2024-12-02T18:27:19Z
Не робіть як Шольц: Зеленський пояснив, чому іншим лідерам не слід дзвонити Путіну
24tv
2024-12-02T18:25:18Z
Британський полковник пояснив, чи можливе припинення вогню між Україною та Росією у 2025 році
24tv
2024-12-02T18:21:24Z
У МЗС України пояснили, хто несе відповідальність за хаос у Сирії
Хвиля
2024-12-02T18:16:34Z
Китай вивчає російський досвід обходу санкцій – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T18:15:51Z
Глава МЗС Угорщини зустрівся у Москві з Лавровим і закликав до мирних переговорів
ZN UA
2024-12-02T18:09:16Z
В Україні розробляють протези пальців рук: як працює стартап
24tv
2024-12-02T18:24:51Z
Будьте обережними: 5 речей, які ніколи не можна чистити оцтом
24tv
2024-12-02T16:39:12Z
Вакцинація допомогла знизити втричі кількість смертей від одного виду раку: що це за щеплення
24tv
2024-12-02T16:03:10Z
Чим помити холодильник всередині: чудозасіб, який прибере поганий запах
24tv
2024-12-02T15:48:19Z
Наче з майбутнього. Вчені вигадали VR-гаджет у формі льодяника, який дозволяє відчувати смаки без споживання їжі
InternetUA
2024-12-02T15:01:42Z
Чому важливо спати за графіком
360ua.news
2024-12-02T14:36:17Z
Українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців
InternetUA
2024-12-02T14:31:38Z
Уже можна запасатися: що можна зробити з часникового лушпиння
GlavRed
2024-12-02T13:27:38Z
Що їсти, щоб підвищити імунітет взимку: топ-8 продуктів
TSN
2024-12-02T13:21:39Z
Новий український мінісеріал "Код кохання" підкорює глядацькі серця
24tv
2024-12-02T18:30:17Z
Женя Галич та alyona alyona вийшли на червоний хідник "Музвару" із меседжами про полонених
Комсомольская правда
2024-12-02T18:19:21Z
Бійці підрозділу "Гострі картузи" отримали стильні подарунки від творця однойменного серіалу
24tv
2024-12-02T18:09:42Z
«Гладіатор 3» точно буде» — Рідлі Скотт задоволений світовими зборами другого фільму
ITC
2024-12-02T18:09:36Z
Учасникам "Євробачення-2025" від Чорногорії загрожує дискваліфікація через серйозне порушення правил
TSN
2024-12-02T17:51:15Z
Зірку "Гаррі Поттера" оштрафували на 1.8 мільйона фунтів - подробиці
GlavRed
2024-12-02T17:27:03Z
Інклюзивна аудіовистава «Легенди Чарівнолісся» вийде в онлайн-кінотеатрі Sweet.tv
Детектор М
2024-12-02T17:18:01Z
Народна артистка продемонструвала свою спортивну форму і викликала фурор у мережі
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T17:15:31Z
«Щедрик» вперше пролунав у видатній франкфуртській Alte Oper
УкраинФорм
2024-12-02T16:57:00Z
У клієнтки Ощадбанку зникли 58 380 гривень: розмістила депозит
Политека
2024-12-02T18:25:53Z
Київська область отримала престижний статус від Європейської комісії - одна зі 151 регіону світу
Комсомольская правда
2024-12-02T18:25:43Z
У листопаді українці отримали понад ₴250 мільйонів кешбеку
УкраинФорм
2024-12-02T18:03:15Z
Банки не приймають 50 і 100 доларів: українців попередили про можливі труднощі
Хвиля
2024-12-02T18:00:47Z
До зведеного бюджету цьогоріч надійшло ₴1 трильйон 423,3 мільярда податків
УкраинФорм
2024-12-02T17:31:46Z
AirBaltic розробила план відновлення авіасполучення з Україною - рішення за урядом
Комсомольская правда
2024-12-02T17:30:49Z
Парад прогнозів на 2025 рік
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T17:30:32Z
Укрзалізниця запускає "Лижний експрес" на зимові свята: коли почне курсувати потяг
24tv
2024-12-02T17:09:05Z
Кадри та витрати: транспортники назвали головні проблеми галузі
AgroPortal
2024-12-02T17:00:50Z
Тим, хто оформить "єПідтримку" за кордоном, доведеться її повернути, — Шмигаль
Комсомольская правда
2024-12-02T18:30:09Z
Президент анонсував нові зміни в командуванні ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T18:27:20Z
У нас є декілька альтернатив, – військовий пояснив, чому важлива мобілізація
24tv
2024-12-02T18:24:43Z
Україна "мобілізує" на фронт роботів: стала відома ймовірна дата
InternetUA
2024-12-02T18:22:46Z
Дизайнери створили мобільну дитячу спальню з будівельного сміття: який вигляд вона має
24tv
2024-12-02T18:21:18Z
Мають шанс до кінця року: у ДБР зробили заяву щодо дезертирів
24tv
2024-12-02T18:15:24Z
Коли Святий вечір 2024 року: традиції, що не можна робити
TSN
2024-12-02T18:03:32Z
Мобілізація з 18 років: військовий пояснив, чи це необхідно
Знай
2024-12-02T17:51:59Z
Шведські розробники представили унікальні багатоцільові панцерники для ЗСУ
InternetUA
2024-12-02T17:42:36Z
У Кривому Розі знову пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-12-02T18:12:23Z
«Ліси України» цього року ліквідували майже 1,4 тисячі загорянь
УкраинФорм
2024-12-02T18:06:12Z
На Одещині двох молодиків затримали за підозрою у підпалі поштового відділення
InternetUA
2024-12-02T17:13:27Z
Не викликали навіть швидку: 17-річному пасажиру BMW у Дніпрі теж вручать підозру
24tv
2024-12-02T17:00:04Z
У Харкові 15-річний блогер заради забави підпалив потяг
TSN
2024-12-02T16:57:51Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T16:51:53Z
Влетів п'яним у стовп: у Луганську в ДТП загинув воєнкор Сергєй Ярцев
24tv
2024-12-02T16:09:39Z
У Києві чоловіка судитимуть за вчинення насильства відносно колишньої дружини
Украина Криминальная
2024-12-02T15:51:45Z
Смертельна ДТП у Дніпрі: водію повідомлено про підозру, — Офіс генпрокурора
Фокус
2024-12-02T15:45:10Z
Помер легендарний румунський воротар Дукадам
Football.ua
2024-12-02T18:25:29Z
Зоря вольовим камбеком із дублем Башича проти Карпат закрила перше коло УПЛ
Football.ua
2024-12-02T18:01:43Z
Без бійки не обійшлось: Зоря в драматичному матчі перемагає Карпати
24tv
2024-12-02T18:00:31Z
Євро-2025. Футболістки збірної України WU19 вийшли до Ліги А
УкраинФорм
2024-12-02T17:51:17Z
Салах: Ситуація з контрактом сидить у моїй голові
Football.ua
2024-12-02T17:45:41Z
Мбаппе звернувся до дисциплінарного комітету LFP через невиплату зарплати від ПСЖ
Football.ua
2024-12-02T17:28:29Z
Збірна Німеччини планує переманити талановитого українського нападника
24tv
2024-12-02T17:15:45Z
Шестирічному вболівальнику заборонили відвідувати матчі футбольного клубу «Гавр»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T16:51:16Z
Грошові баталії продовжуються: Мбаппе подав скаргу на ПСЖ через невиплачені кошти
24tv
2024-12-02T16:39:17Z
Дім сяятиме чистотою: як легко організувати 15-хвилинне щоденне прибирання
24tv
2024-12-02T18:24:09Z
Куди поїхати відпочити в 2025 році: рейтинг найпривабливіших міст світу
Фокус
2024-12-02T18:15:58Z
Неймовірно гарно: на Київщині відкриється найбільший парк ілюмінації
24tv
2024-12-02T18:09:24Z
Справжній смак свята вже чекає на Вас: «Опілля» зварило спеціальне пиво
Форпост
2024-12-02T17:54:18Z
Допоможе подолати сімейні труднощі: без чого не обійтись у стосунках
Знай
2024-12-02T17:51:32Z
Творить дива: експерти закликали робити одну дію з унітазом перед кожним змиванням
GlavRed
2024-12-02T17:27:34Z
Виробник піци випустив вино з помідорів
AgroNews
2024-12-02T17:18:21Z
Чим можна замінити кондиціонер для прання
24tv
2024-12-02T16:30:35Z
104-річна жінка поділилась секретами свого довголіття
24tv
2024-12-02T16:24:22Z
Renault Duster залишається фаворитом серед українців
360ua.news
2024-12-02T18:30:18Z
У Києві серед зими помітили швидкісний суперкар Ferrari
Фокус
2024-12-02T18:30:14Z
Автомобільні вподобання українців: які бренди були найпопулярнішими у листопаді
ITC
2024-12-02T18:09:46Z
Зробить з автомобіля генератор енергії: створено "сонячну фарбу" з ККД 20%
Фокус
2024-12-02T17:57:25Z
Є певні правила. Як безпечно використовувати генератор
InternetUA
2024-12-02T17:21:04Z
Consumer Reports з’ясував, які авто обійдуться дешевше в експлуатації
AutoCentre
2024-12-02T17:04:31Z
Toyota лідирує, BYD стрімко зростає, у BMW не все добре – новий рейтинг автомобільних брендів
ITC
2024-12-02T16:16:10Z
Novitec представив свою версію McLaren 750S
AutoCentre
2024-12-02T16:04:21Z
Volkswagen удостоєний нагороди за передове виробництво у Познані
AutoCentre
2024-12-02T15:18:23Z
Жінка стала жертвою аферистів, намагаючись заробити в інтернеті
InternetUA
2024-12-02T18:12:30Z
В monobank оформили 69 000 покупок частинами на Чорну пʼятницю. Найдивніша — пологи, а найдорожча коштувала ₴248 000
ITC
2024-12-02T18:09:52Z
Найбільш «жадібна» функція вашого смартфону: вона здатна посадити батарею всього за кілька годин
InternetUA
2024-12-02T18:01:15Z
У Microsoft Flight Simulator 2024 можна побачити повне сонячне затемнення, що відбулося у квітні
24tv
2024-12-02T18:00:38Z
Створено найшвидшого у світі людиноподібного робота – фото, подробиці
TSN
2024-12-02T17:51:37Z
GPU в хмарі від SIM-Networks проти тимчасових послуг
InternetUA
2024-12-02T17:40:42Z
Не лише телефон: ось що можна зарядити від повербанка
24tv
2024-12-02T17:33:03Z
Таких спокійних днів давно не було: прогноз сонячної активності та магнітні бурі у грудні
24tv
2024-12-02T17:03:19Z
Експерти назвали дві популярні програми на смартфоні, які можуть красти ваші особисті дані й гроші
InternetUA
2024-12-02T17:00:31Z