MY.UAНовини
Реалії Чорнобильської зони: легендарні гігантські соми, окупанти у фотопастках і "військові" болота
Реалії Чорнобильської зони: легендарні гігантські соми, окупанти у фотопастках і "військові" болота

Реалії Чорнобильської зони: легендарні гігантські соми, окупанти у фотопастках і "військові" болота

Чорнобильська зона — територія Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника — квітне, зеленіє і живе своїм життям. Яким саме — розпитали в заповіднику

У пресі часто з'являються милі фото тварин, птахів чи рідкісних рослин з Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Як почувається все живе в зоні відчуження, чи дуже нашкодили росіяни, про самоселів, дивовижних для нашої території хижаків і легендарних двометрових сомів — про це "Телеграф" розпитав начальника наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Дениса Вишневського.

Чорнобиль містичний

— Зараз у Чорнобилі гарно, — каже Денис Вишневський. — Квітнуть проліски, нарциси. От тільки у зоні відчуження завжди є специфічне відчуття. Вже четверть віку тут — і не можу звикнути.

У дитинстві бачив мультфільм "Буде ласкавий дощ" за оповіданням Рея Бредбері. Там мова про те, що сталася ядерна війна, люди загинули. А розумний будинок автоматично щоранку вмикає світло, готує сніданки, прибирає — живе у заданому зниклими людьми ритмі.

Денис Вишневський в зоні відчуження

У нас щороку, починаючи з березня, з'являються підсніжники у дворах покинутих садиб. Хоча у деяких з них вже впав дах або цілковито зруйновані. А нарциси й тюльпани сходять рядочками рівними, як були посаджені колись. Влітку — мальви, які люди колись садили біля хвірток. І щоразу виникає аналогія з тим мультфільмом…

Але це — єдина містика. Навіть коли їздили по заповіднику вночі на облік сов і вовчих лігов, паркували автівку біля кладовищ, моторошного відчуття не було.

Покинута садиба у Чорнобильській зоні

Самосели ніколи не були покинуті

Років 15 тому я проводив зведення — збирав інформацію про людей, що повернулись жити у Чорнобильську зону. Вже тоді їх середній вік був 70 років. Більшості просто вже немає.

Чоловіки часто відходять першими. У селі Опачичі була ціла вулиця, де жили лише жінки. Хтось пішов [у засвіти], когось зовсім старенькими забрали діти.

Хоча свого часу я бачив купу документації на будь-який випадок, пов'язаний із самоселами. Коли працював у службі моніторингу, раз чи два на місяць автобус організовано возив їх на базар, у банки тощо. Потім до них приїжджала автокрамниця з продуктами. До них регулярно приїжджають працівники поліції, є спеціальна бригада швидкої допомоги, яка працює лише по самоселах. Доставку пенсії також забезпечують.

"У нас щороку, починаючи з березня, з'являються підсніжники у дворах покинутих садиб", - розповідає еколог

Існують інструкції на всі випадки: якщо хтось помре — хто видає дошки, хто робить домовину, хто дає машину… Всі регламенти були розписані. Цих людей ніхто ніколи не кидав, вони все одно були під наглядом. Повернутись — це було їхнє рішення.

В 1990-х роках у зоні відчуження було науково-дослідне сільське господарство. Неофіційно ми назвали його "колгосп". Самопоселенці із села Купувате там працювали. Що для них змінилось? Майже нічого. І поза територією заповідника літні люди часто починають дистанціюватися від більш-менш сучасного життя. Вони тягнуться до природи. У них було своє коло спілкування і їм цього було досить.

Ще трохи незвичної для нас квітучої Чорнобильської зони - красиво

— Якась екстремальна, ідейна молодь не намагається приїхати, поселитись?

— Ні. По-перше, навіщо? Ви б приїхали? Навряд чи. А по-друге, навіть якщо хтось під "колючкою" зможе пролізти і максимум тиждень "пропетляє" до першого поліцейського рейду, він буде знайдений і отримає штраф.

— Зрозуміла функція зони відчуження після аварії. А сенс створення заповідника. Його роль, функція змінилась? І скільки існуватимуть обмеження в Чорнобильській зоні?

— Зона відчуження була і залишається зоною відчуження. З наукової точки зору вона буде цікавою не десятки, а сотні й тисячі років. Людина сюди не повернеться ніколи.

Про фотопастки та нові види тварин

— Фотопастки з'явились більш як 10 років тому, і це був великий крок уперед, — розповідає Денис Вишневський. — Тварини уникають людей, тож з фотокамерою не все можна зафіксувати. Крім того, людина переважно працює в робочий день, коли світло, а більша активність тварин — у сутінках або вночі.

Тож у нас був дефіцит інформації, і фотопастки частково його закрили. Це зручно — ставиш акумулятори і влітку фотопастка на них може працювати два місяці.

Фотопастки переважно зосереджені на середніх та великих тваринах — від лисиці до ведмедя. Вони реагують на їх появу і спрацьовують.

Іноді виходять подібні кадри з фотопасток - коли тварини занадно допитливі.

— Недавно в Чорнобилі вперше за його історію були помічені шакали. Як багато таких нових видів ви фіксуєте? І з чим пов'язана їх поява?

— Екосистема досить усталена, тож які ще види можуть з'явитись? Це ж не осушення територій чи інші радикальні екологічні зміни. Щодо шакалів, то ми, умовно, сиділи і чекали, коли це станеться: шакали вже з'явились у країнах Балтії, Білорусі і їхній захід у Зону був питанням часу.

Ми бачимо зміни у рослинному світі. Наприклад, у нас з'явилась ковила́ дніпровська (Stipa borysthenica), а також інвазивні рослини, індикатор того, що клімат змінюється. Поява останніх — це не такі вже позитивні зміни — інвазії до добра не доводять.

Фотопастки - суттєва допомога не лише тому, що їх не бояться тварини, а бо вони працюють цілодобово

— Руйнують ґрунти? Витісняють інші види рослин?

— Як правило, рослини, що активно розселяються, мають агресивні тактики захоплення територій. Можуть витісняти інші види рослин. Вони створюють ком'юніті, нецікаві місцевим видам.

Про легендарних гігантських сомів

— Ця історія давня. Сомів бачили біля адміністративного корпусу ЧАЕС. До 2013 року, доки не побудували дамби, у нас не спускали воду у водоймах. Співробітники ходили на роботу чи з роботи і кидали їжу рибам в технологічний канал, яким вода з водойми для охолоджувача йшла на станцію. Наприклад, хтось брав хліб чи батон — ділились, кришили. З одного боку, розгодували, з іншого — привчили, що вони підпливали до певного місця і їх можна було побачити. Рибу в заповіднику ніхто не виловлював, і соми виросли до вражаючих габаритів. Ми всі їх бачили.

Потім з'явились туристи, яких ці соми шокували. Була така собі туристична принада. Коли воду почали спускати, ми перестали бачити рибу.

Про росіян і війну у заповіднику

— У нас велика територія, тож вони не так вже й багато окупували, — каже Денис Вишневський. — Переважно вони йшли на Київ, а Чорнобиль був транзитною зоною. Так, у них були пости в зоні відчуження, вони захопили будівлю ЧАЕС.

Але коли ми повернулись і проаналізували дані фотопасток, то побачили, що особливо в ліс вони не пхались. Навіть розвідка. Але ми досі аналізуємо знімки з фотопасток, даних було зібрано багато. В тому числі проводимо більш детальний аналіз із допомогою іноземних колег.

Звісно, було сильне шумове навантаження — колони танків на дорогах, гелікоптери, крилаті ракети, штурмовики, які йшли досить низько. Повноцінно оцінити вплив ми зможемо пізніше.

— Раніше тварини в Чорнобильській зоні не боялись людей, могли виходити до них, їх фотографували туристи. Після російської навали за ці два роки щось змінилось?

— Наші співробітники їздять по території, бачать оленів, лосів — все, як раніше. Є місце, де біля охолоджувача росте молодий лозняк — там вони пасуться майже весь час. Раніше ми могли працювати більш гнучко у часі, зараз є обмеження в рамках комендантської години.

Фотопастки фіксують і таких габаритних мешканців заповідника

2022 року ми стали офіційно науковою установою — зібрали пакет документів щодо ресурсів та компетенцій в сфері проведення досліджень, МОН їх розглянуло і надало нам такий статус. Наш заповідник був створений наказом президента через 30 років після аварії, 2016-го. З'явилась адміністрація, персонал, який працював на землі в Чорнобилі вже 2018 року.

Статус наукової установи дає широкі можливості для наукової співпраці та отримання додаткового фінансування на дослідну роботу.

Попри масштабну війну заповідник працює, розвиваєтсья, проводить дослідження

Тож попри повномасштабну війну заповідник розвивається. За минулий рік ми створили чотири територіальні підрозділи — природоохоронні науково-дослідні відділення. Раніше було досить складно, коли у тебе головна база у Чорнобилі, а навколо — 2000 км кв.

Зараз ми зробили бази — будинки, гаражі. Працівник вийшов із будинку — заповідник фактично за забором. Це зручно для патрулювання та досліджень стану природних комплексів. Ми проводимо всі необхідні дослідження: прості метеорологічні спостереження, температура, стан водних об’єктів і специфічні — як от дослідження тваринного та рослинного світу тощо.

Болотяний захист по-чорнобильськи

— Ми спробуємо відновити водно-болотні угіддя, — каже про плани наукової роботи науковець. — У нас на території знаходиться більше сотні кілометрів меліоративних каналів.

Після аварії для запобігання виносу радіонуклідів через водні потоки штучно знижували рівень води, будували дамби. На сухих ділянках радіонукліди "завмирали", тобто втрачали екологічну мобільність. Станом на сьогодні ризики міграції радіонуклідів водними шляхами зменшились у рази.

Довідка "Телеграфу": Загальна площа поверхневих вод — понад 20 тис. га, що становить десяту частину території заповідника. Довжина річкової мережі — 260 км, з яких 60 км — річка Прип’ять. Довжина меліоративних каналів — понад 160 кілометрів. За радянських часів вони убезпечували сільгоспугіддя.

— Останні п'ять років фахівці оцінюють роль деяких меліоративних систем в регулюванні потоків радіонуклідів як низьку, — продовжує Денис Вишневський. — Але ж вони існують. Відповідно, ми ставимо питання про те, щоб повернути все у природний стан, відновити природний гідрологічний режим. Наприклад, деякі канали заболотити. Деякі, створені на місці малих річок, зробити більш природними, складними, щоб у них були меандри русла, а не так, що ти дивишся на карту, а там кілометрів на п'ять прямий канал.

Тож потрібно зробити інженерні заходи. Десь — закрити перемичку, щоб рівень води піднявся і меліоративний канал перетворився на болото. Десь — навпаки. Болотяна територія — це більш привабливе оселище для тварин і рослин. Плюс більша площа боліт знижує пожежну небезпеку.

Але є ще позитивний ефект — болота зменшують доступність території для противника. За таким принципом у 1930-х поляки будували свою східну систему захисту — лінія "Полісся". Тож наші болота матимуть не лише екологічне, а й військове значення.

Хочеться вірити, що Чорнобильською зоною більше ніколи не йтиме ворог
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В Великобритании разоблачили российских шпионов, которые ответственны за удар по театру в Мариуополе
Фокус
2025-07-18T13:30:57Z
В России очередное возбуждение из-за инцидента в Закарпатье: взялись за новую методичку
Comments UA
2025-07-18T13:30:26Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Доллар должен быть по 22 гривны: "индекс Биг-Мака" раскрыл правду о курсе
Comments UA
2025-07-18T13:27:13Z
Украинцы со средней зарплатой не получат среднюю пенсию: к какому размеру выплат готовиться
Фокус
2025-07-18T13:06:59Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Соцвыплаты лицам с инвалидностью: что изменилось и как теперь будет начисляться помощь
Знай
2025-07-18T13:21:34Z
Новый спортивный тренд поможет защитить организм от рака
Comments UA
2025-07-18T12:54:52Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Звезда украинского кино и сериалов Роман Ясиновский добровольно ушел в ВСУ
Gazeta UA
2025-07-18T13:30:21Z
У Запорізькій області нашестя сарани
AgroNews
2025-07-18T13:27:19Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Имеет двоих детей, жена — преподавательница: что известно о начальнике, который "засветился" в объятиях любовницы
Фокус
2025-07-18T13:30:55Z
Сестры-"порногимнастки" из Украины устроили драку в Москве: побили полицейских
Telegraf
2025-07-18T13:30:16Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Проще некуда. Лайфхак, который спасет вас в жару
Telegraf
2025-07-18T13:27:45Z
Барселона ограничит круизный туризм до 2030 года
Европейская правда
2025-07-18T13:13:01Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Жизнь Чака" или взрыв вселенной одного человека: неожиданный фильм по Стивену Кингу
Фокус
2025-07-18T13:27:56Z
У певицы Алсу горе в семье: что случилось
GlavRed
2025-07-18T13:27:07Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Киеве прогремел взрыв: полиция сообщила подробности
Корреспондент
2025-07-18T13:21:33Z
К 15 годам тюрьмы приговорили российского агента, который взорвал авто прокурора в Днепре
Апостроф
2025-07-18T13:06:57Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Игрок Фейеноорда перебирается в Саудовскую Аравию
Корреспондент
2025-07-18T13:09:25Z
Усик-Дюбуа: кто будет драться в андеркарде
Gazeta UA
2025-07-18T12:57:10Z
Усик - Дюбуа 2: онлайн-трансляция церемонии взвешивания
Telegraf
2025-07-18T12:48:04Z
Форвард Брентфорда окончательно перешел в Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-07-18T12:30:33Z
Соперник тяжелый: Тренер Бешикташа сделал заявление перед матчем с Шахтером
Корреспондент
2025-07-18T11:48:41Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
"Один из страхов": запущен суперкомпьютер с ИИ, который в 100 000 раз быстрее ноутбука
Фокус
2025-07-18T13:00:28Z
Как создаются инновации в автоматизированном тестировании программного обеспечения: интервью с Анатолием Гусаковским
Знай
2025-07-18T12:42:29Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z