MY.UAНовини
Щоб увійти до палати з військовими, треба мати відвагу: як лікарняні клоуни працюють у шпиталях
Щоб увійти до палати з військовими, треба мати відвагу: як лікарняні клоуни працюють у шпиталях

Щоб увійти до палати з військовими, треба мати відвагу: як лікарняні клоуни працюють у шпиталях

Лікарняним клоунам, яких ми звикли бачити зазвичай у дитячих лікарнях, з початком війни, а тим більше після повномасштабного вторгнення, довелося розширити свою діяльність. Сьогодні лікарняні клоуни піднімають настрій пораненим військовим.

Лікарняні клоуни – це не тільки жарти та сміх, це ще й готовність вислухати людину, розділити її біль. І це складна робота. Попри те, що лікарняні клоуни існують у кількох містах України, візити до шпиталів започаткували волонтери з Рівного. Нещодавно до цієї ідеї приєдналися й харків'яни. Приходять вечорами та вихідними, адже у кожного ще є й своя робота. Волонтерська клоунада – на волонтерських засадах.

Днями було зареєстровано Всеукраїнську спілку лікарняних клоунів. Туди входить 5 організацій – з Рівного, Києва, Запоріжжя, Дніпра та Харкова. Вони ж намагаються залучити до своєї діяльності інші міста.

Журналістка Коротко про поговорила з ГО «Червоні носи» з Рівного. Про те, як волонтери допомагають відновлюватися військовим, як починався цей рух, про особливості спілкування з пораненими та чому клоуни - це не завжди про жарти та сміх, розповідає голова ГО "Червоні носи" Наталія Микита, вона ж – клоунеса Кіка.

“Коли приходиш у відділення, не можна активно співчувати”

Наталія Микита – вона ж клоунесса Кіка. Фото: особистий архів

- Наталю, ви працюєте лікарняним клоуном уже 12 років. А як з'явилися "Червоні носи" з Рівного?

- 12 років тому цю справу започаткували Тарас Обоїста та Артем Алексєєв. Розпочалося все з Будинку дитини, потім була співпраця з благодійним фондом «Скарбниця надії», почалися виходи в лікарню, зокрема у онкогематологічне відділення. 

Перше, що ти бачиш, коли заходиш у палату, – діти без волосся, втомлені батьки. Це біль. Ти починаєш співчувати - і все на твоєму обличчі відбивається. Але ж є червоний ніс! Він як маска дозволяє нам бути не просто людьми, а друзями маленьких пацієнтів та їхніх батьків.

Коли заходиш у відділення, ти в жодному разі не повинен активно співчувати. Ти прийшов як друг не до пацієнтів, а до звичайних дітей. Ти намагаєшся їх переконати, що їхнє дитинство в лікарні не закінчується!

Настрій, з яким ти входиш, надзвичайно важливий. Потрібно налаштуватись на те, куди ти йдеш, для чого, спитати себе: що ти можеш дати?

- Як ви наважилися перейти від дітей до дорослих? До військових, мабуть, потрібний зовсім інший підхід?

- Ще у 2014 році, коли відбулося перше вторгнення москалів, наші хлопці були на фестивалі клоунів в Одесі та відвідали як клоуни військових у шпиталях. Дуже хвилювалися, але все пройшло чудово - вони жартували, дуркували. Після того наша команда регулярно навідувалась до військового шпиталю в Рівненській області, аж до епідемії ковіду. Сьогодні ми приходимо до опікового відділення обласної лікарні, де зараз лежать наші захисники. Саме з Рівного розпочалася робота з військовими, нещодавно до нас приєдналися харків'яни – вони вже мали один вихід.

Ми провели онлайн-консультацію, розповіли, на що слід звернути увагу, чого варто уникати.

Коли приходиш у палату, ти не можеш багато про що запитувати, все має бути тактовно і поступово. Адже там є ті, хто вижив, але втратив побратимів, або не має рук чи ніг після поранення. Ситуації бувають дуже різні, немає жодної науки чи чіткої інструкції, є лише досвід.

- Скільки зараз людей у команді "Червоні носи", чи всі ходять до військових?

- Понад 20 осіб, ми відвідуємо і дітей, і дорослих. До військових піде не кожен: не кожен ризикує, не кожен готовий. Ну і багато в чому такі виходи - справа настрою: приходити треба, коли він хороший, а не тоді, коли ти засмучений, наприклад, якимись новинами з фронту і морально йти не готовий.

Треба мати велику відвагу, щоб зайти до палати, де лежить п'ятеро-шестеро військових. Вони знають життя, бачили війну – і тут ми. Що ми можемо розповісти їм? Із чим до них йдемо?

У Відні із європейськими клоунами з міжнародної спільноти «Червоні носи». ФБ ГО «Червоні носи»

“Працюємо без сценаріїв”

- Ви якось готуєтеся до таких зустрічей? Можливо, є якісь заготовлені сценарії?

- Ми з дівчатами почали приходити до військових з літа 2022 року. Раніше мені шпиталь не зайшов, було якесь почуття провини перед військовослужбовцями – працювати як клоун я не могла. Але після початку повномасштабної війни зрозуміла, що це наш внесок у перемогу, у підняття їхнього бойового духу. Якщо після нашого візиту військовому не боляче хоч якийсь час, то це вже велике досягнення, і ми дуже раді.

Щодо сценаріїв, то їх немає – від слова "зовсім". Звісно, коли ми налаштовуємося та переодягаємось, промовляємо якусь тему. Якихось спеціальних вистав не влаштовуємо, але є певні заготовочки.

Дуже заходить тема школи, дитячого садочку, смішні історії з життя: всі ми колись були дітьми. Але про це ми можемо говорити, коли приходимо до тих самих хлопців вдруге або втретє. Вперше це не завжди вдається.

Раніше брали із собою фату, влаштовували ігрове "весілля", оскільки із пораненими часто їх наречені чи дівчата. Іноді і клоунеси приміряли той вельон. Але зараз фату вже не використовуємо: такі жарти можуть сприйматися неоднозначно. 

Однак, хоч би як вийшло спочатку, вже на другий-третій візит підключається психологічний підхід. Часто ми стаємо друзями, відправляємо військовим різні речі, спілкуємось.

- Як ви розумієте, що людина готова спілкуватися? Адже ситуації бувають різні – комусь боляче, у когось депресія…

- Перед тим як зайти, ми завжди запитуємо, чи можна нам це зробити. Чому це важливо? У лікарні порушуються особисті кордони людини. Боєць, який ще вчора був командиром взводу, наприклад, раптово починає залежати від санітарки, яка приносить судно. Вона не питає, чи можна зайти, в якому стані людина, чи хоче з кимось розмовляти. Безперечно, лікарі, медсестри, санітарки роблять свою колосальну роботу, та в лікарні військовий з великого, міцного і мужнього стає людиною, яка не керує своїм життям. Їх це сильно вибиває з колії.

Тому ми завжди запитуємо, чи можна увійти до палати. Так людина відчує, що в цей момент може керувати своїм життям. Боєць вирішує, чи будемо ми поруч із ним протягом наступних 10 хвилин, чи ні.

У палату лікарняні клоуни заходять лише з дозволу військових. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

- Чи буває так, що вас не пускали до палати?

- Буває, кажуть: "ні, не треба, не заходьте", - ми йдемо далі. Але наступного разу ті ж самі люди вже запрошують нас із коридору. Думаю, це подяка за те, що ми їх почули, не ліземо на голову.

Адже волонтерство теж може бути різним, як і всі довкола, але для нас важливо зберегти кордони людини.

- Що відбувається потім, коли вас уже пустили в палату?

- Навіть якщо одна людина дозволяє увійти, ми заходимо до неї. Зазвичай троє-четверо кивнули, а той, хто не хоче спілкуватися, відвертається, накривається ковдрою. Ми не ліземо йому в очі, не намагаємось його смішити. До речі, лікарняні клоуни - це не завжди про сміх.

Після того як ми зайшли, вітаємось, починаємо свою історію, щось розпитуємо. Зазвичай історії крутяться навколо нас - тобто ми говоримо про клоунів, жартуємо одне з одного, а вже тоді хлопці вплітаються в розмову, зачіпаємо різні теми.

Якщо в палаті є той, хто лежить з накритою головою і нікого не хоче бачити, то наступного разу, коли ми приходимо, він уже ковдру приспускає: щось його зацікавило. А потім і сам нас зачіпає - починає з нами розмовляти, чимось пригощає.

Потрібно розуміти, що у відділенні хлопці травмовані не лише фізично, але й психологічно. Якщо вони не хочуть спілкуватися, ми їх не чіпаємо, спілкуємось з іншими, стежимо, щоб не було балагану. До речі, за весь час роботи у шпиталях не було такого, щоби нас категорично вигнали.

Вже на другий-третій візит клоуни підключають психологічний підхід. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

Лікарняний клоун - це не завжди про сміх та жарти

- Як вам вдається задати настрій людям? А якщо людині в цей момент не до сміху та жартів, як бути тоді?

- Бувають жарти, бувають напівжарти, то з їхнього боку, то з нашого. У нас у рукаві заготовлені анекдоти та пісні. Часом розмови заходять про дуже особисте, про те, що болить.

Буває, приходиш, а військовий зовсім згас - не знаєш, що робити. А потім він розкриває ковдру - ще недавно у нього була нога, а тепер її немає. Але він розуміє: ми друзі, і він може поділитися з нами своїм болем. Був у нас такий Толик - простий хлопець, і тепер так сталося, що йому потрібна підтримка. Він не знав, як йому далі жити.

У таких випадках ми дзвонимо до дружніх організацій і просимо, щоб до палати навідався психолог під виглядом волонтера, просто поговорити. Людина хоче спілкуватися, а ми не можемо перебувати довше ніж пів години в одній палаті, коли тих палат 14.

Інколи доходиш до середини відділення і відчуваєш, що далі не можеш йти. У мене так було після Толика. Тоді я просто його обійняла та сказала, що не можу знайти слів.

Коли вийшла від нього, зрозуміла, що більше не можу дати нічого комусь іншому: морально вичерпана. Тому лікарняний клоун - це не завжди про сміх та жарти. Іноді це про підтримку, увагу, бажання вислухати - це все дуже важливо!

Є у нас у Рівному волонтери, які возять хлопців на місцеве озеро, на природу. Там все вариться, шкварчить на вогні, є тварини, можна розслабитись на березі. Хлопці нас запрошують – ми намагаємося приїхати. Дуже важливо утримувати цю дружбу.

Буває, тиждень пропускаєш чи два, не завжди є можливість приїхати до лікарні – вже нові люди лежать у палаті. Та й ті, до кого ми ходили раніше, починають ображатись, що ми не приходили. 

- Де ви знаходите сили, щоб відновитися?

- Говорять: "ви багато сил віддаєте іншим", та насправді я більше беру. Хочеться робити у рази більше. Я не виснажуюсь - вони заряджають. А коли бачиш їхні травми, думаєш: альо, ти там від чогось втомилася?

У нас лікуються хлопці з інших міст – для них ми просто як ковток свіжого повітря, адже вони нічого тут не знають. Намагаємося про них піклуватися. Якби не “Червоні носи”, не знаю, як жила б у цій війні. Для мене це як підзарядка.

Разом за пораненими військовими на природі. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

До речі

Як навчають на лікарняного клоуна

- Як правило, школа - це триденний тренінг, - розповідає Наталія. - Ми проводимо заняття з п'ятниці до неділі – це три дні інтенсивного навчання. У п'ятницю ми знайомимося, у суботу працюємо із пластикою, кордонами, темпоритмами. Небагато театралізації, трохи теорії, трохи практики. У неділю - те саме до обіду. І вже в останній день навчання виходимо з новачками до лікарні.

Остання школа лікарняного клоуна у нас пройшла з 1 по 3 березня, взяли трохи “свіжої крові”, понад 10 людей. Буває, після нашої школи залишається 50% слухачів, а іноді й одна людина, хоча в школі їх було 15. 

Лікарняний клоун - це не професія, це стан душі!

Лікарняні клоуни – це не тільки жарти та сміх, а й готовність вислухати людину, розділити її біль. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

Теги за темою
лікарня
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Україні різко змінилася ціна на популярний салатний овоч
TSN
2025-07-12T06:33:53Z
Скільки років стажу потрібно для мінімальної пенсії
24tv
2025-07-12T06:33:38Z
Ви здивуєтесь: яка найбільша доларова банкнота
24tv
2025-07-12T06:33:34Z
Австралія дала добро Lactalis на придбання активів Fonterra
AgroPortal
2025-07-12T06:00:56Z
Пенсії ВПО: як можна отримувати виплати та які виникають проблеми
24tv
2025-07-12T05:33:20Z
Урожайність озимого ячменю в західних областях України цьогоріч коливається від 5 до 7 т/га
Agravery
2025-07-12T05:22:26Z
До 16 мільйонів гривень: уряд запускає оновлену програму грантів для бізнесу
24tv
2025-07-12T05:18:59Z
Нові зарплати: в яких трьох областях дохід зростає швидше, ніж у Києві
Хвиля
2025-07-12T05:15:01Z
Курс валют на вихідні, 12-13 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-12T05:09:15Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Безсонні ночі й робочі ранки: як не зламатися. Поради сомнолога
ZN UA
2025-07-12T05:33:48Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Союзники України в Європі остаточно встратили довіру до заяв та непередбачуваної політики Трампа
Известия Киев
2025-07-12T06:33:47Z
Сибіга закликав США та ЄС вдарити по РФ санкціями після масованої атаки на Україну
Европейская правда
2025-07-12T06:33:38Z
Росіяни масовано обстрілюють Україну: вибухи в Києві, Луцьку, Львові, Чернівцях
Gazeta UA
2025-07-12T06:27:24Z
У Кремлі сильний переполох через заяву Трампа: що вигадали росіяни
24tv
2025-07-12T06:18:55Z
Заява редакції ZN.UA щодо тиску влади на голову ЦПК Віталія Шабуніна
ZN UA
2025-07-12T06:16:26Z
Армія РФ могла випустити вночі до 700 "Шахедів" та понад 15 ракет - опублікована карта
Комсомольская правда
2025-07-12T06:16:08Z
Що стало з Ряшиним, як працюють білоруські медіа в екзилі, і що пропаганда пише про атаки на ТЦК
Детектор М
2025-07-12T06:12:17Z
Норвегія приєдналася до ініціативи для посилення кібербезпеки України
Европейская правда
2025-07-12T06:10:02Z
Президент Фінляндії окреслив майбутнє Росії на найближчі десять років
ZN UA
2025-07-12T06:06:54Z
На Донеччині за добу росіяни вбили чотирьох цивільних
УкраинФорм
2025-07-12T06:12:49Z
У Києві в ​X-Park скоро пройде безкоштовний курс підготовки населення до національного спротиву
FaceNews
2025-07-12T06:03:44Z
Ворог минулої доби атакував 16 населених пунктів Запорізької області
УкраинФорм
2025-07-12T06:00:50Z
Поліг під час запеклого бою біля селища Діброва на Луганщині. Згадаймо Миколу Манзенка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T06:00:01Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 12 липня
Мій Харків
2025-07-12T05:45:17Z
Російські війська за добу понад 60 разів обстріляли Сумщину, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-12T05:45:11Z
З ока жінки на Рівненщині витягли 11-сантиметрового паразита
24tv
2025-07-12T05:33:52Z
Екстремальна спека, посуха та холод на заході: синоптики шокували зміною погоди в Україні
TSN
2025-07-12T05:18:36Z
На фронті минулої доби - 186 боєзіткнень з російськими військами
УкраинФорм
2025-07-12T05:15:11Z
Монітринговий візит до Полтавської виправної колонії №64: виявлено факти принижень і сегрегації серед засуджених
Украина Криминальная
2025-07-12T06:36:25Z
Деяких українців в Німеччині хочуть змусити повернути виплати: чи варто турбуватися
ZN UA
2025-07-12T06:36:05Z
«Patriot вже приїхали»: експерт заявив, що Україна різко почала збивати більше ракет
Политека
2025-07-12T06:18:29Z
Чим досвід Боснії після геноциду у Сребрениці цінний для України
Украина Криминальная
2025-07-12T06:03:50Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Київській області: як отримати підтримку у складні часи
Политека
2025-07-12T06:01:51Z
Пам'яті командира відділення зенітного ракетного взводу Віталія Федуна
УкраинФорм
2025-07-12T06:01:06Z
Не було білетів, але пощастило: чоловік виграв мільйони завдяки неймовірному збігу обставин
Фокус
2025-07-12T06:00:24Z
Польща підняла в повітря винищувачі через комбіновану атаку по Україні
УкраинФорм
2025-07-12T05:57:05Z
Жінок теж будуть штрафувати ТЦК: за що можна отримати санкції
Знай
2025-07-12T05:36:54Z
Костянтин Грубич показав покійну 17-річну доньку на пам'ятному фото і довів до сліз
TSN
2025-07-12T06:36:38Z
Сальма Гаєк здивувала сивою головою у свій публічний вихід
GlavRed
2025-07-12T06:27:13Z
Кураж у Києві, джаз у Львові та фортепіано в Одесі: найцікавіші культурні події липня
Фокус
2025-07-12T06:00:16Z
Жінка додумалась, як заощаджувати, щоб вийти на пенсію в 40 років
Фокус
2025-07-12T05:00:02Z
Джефф Безос хоче купити видавництво Condé Nast, щоб подарувати дружині Vogue
InternetUA
2025-07-12T04:55:29Z
Як сьогодні живе зірка 90-х – Катя Chilly, яка вражала унікальним фольквиконанням
24tv
2025-07-12T04:03:02Z
З Днем фотографа 2025: найщиріші привітання у картинках і прозі
24tv
2025-07-12T03:06:32Z
4 нові захопливі мінісеріали Netflix, які можна подивитися за вихідні
24tv
2025-07-11T21:33:00Z
Даша Квіткова побувала на концерті Imagine Dragons: соліст укотре підняв прапор України
24tv
2025-07-11T20:39:56Z
Шматки "шахеда" вибухають через добу: українців попередили про страшну небезпеку
Знай
2025-07-12T06:36:37Z
Пожежі у Львові були на 5 локаціях, на одному об'єкті впала стіна, – ДСНС
24tv
2025-07-12T06:30:55Z
У Львові зросла кількість постраждалих від атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T06:30:13Z
У Полтавській громаді зросла до чотирьох кількість жертв російської атаки 3 липня
УкраинФорм
2025-07-12T06:18:43Z
На Херсонщині через російську агресію за добу двоє людей загинули, восьмеро - поранені
УкраинФорм
2025-07-12T06:03:56Z
У Львові через російську атаку постраждали четверо людей
УкраинФорм
2025-07-12T05:54:09Z
На Кіровоградщині через ворожий обстріл пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-07-12T05:51:59Z
На Черкащині збили ракету та 20 дронів: пошкоджено будинки
24tv
2025-07-12T05:40:57Z
"Було дуже страшно": мешканці Львова про російську атаку 12 липня
TSN
2025-07-12T05:33:19Z
Які собаки стануть для людини вірними друзями: топ-7 порід
GlavRed
2025-07-12T06:33:16Z
Гороскоп Таро на завтра 13 липня: Дівам - новий початок, Стрільцям - везіння
GlavRed
2025-07-12T06:33:10Z
Не можуть почати нове життя: 2 знаки зодіаку, які зациклені на колишніх
24tv
2025-07-12T06:09:04Z
Чим відрізняються дві пари молодят: 3 відмінності треба знайти за 29 секунд
GlavRed
2025-07-12T04:27:16Z
Заживуть краще за всіх: кому зі знаків зодіаку пощастить з фінансами вже ось-ось
GlavRed
2025-07-12T03:27:54Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з гравцем у боулінг за 25 секунд
GlavRed
2025-07-12T03:27:46Z
Терези будуть у центрі уваги: гороскоп на 12 липня
24tv
2025-07-12T02:03:54Z
Чому одяг може погано відчищатись у пральній машині: що треба перевірити
GlavRed
2025-07-12T00:27:14Z
Так вирішила доля: 4 знаки зодіаку, народжені бути багатими
GlavRed
2025-07-11T23:27:27Z
Німецький дилер отримав п'ять років в’язниці за продаж дорогих автівок до Росії
УкраинФорм
2025-07-12T06:36:30Z
Тест-драйв Ford Puma 1.0 MHEV 155: гібрид, який про керованість
AutoCentre
2025-07-12T06:09:02Z
Американський монстр зіткнувся з суперкаром – результат вражає
Топ Жир
2025-07-12T01:18:28Z
Новий електричний кросовер-купе Audi з топовою версією на 509 кінських сил
Топ Жир
2025-07-12T00:18:45Z
Цей унікальний купе кардинально відрізняється від сучасних моделей Chrysler
Топ Жир
2025-07-11T23:48:01Z
Новітній суперкар Lamborghini готується до гоночої траси
Топ Жир
2025-07-11T23:03:06Z
Позов попереджає: білі автомобілі Toyota можуть постраждати від сонячного світла
Топ Жир
2025-07-11T22:18:39Z
Honda, можливо, нарешті отримає від Nissan вантажівку, яку їй так бракувало
Топ Жир
2025-07-11T21:48:15Z
Тепер у вас є унікальна можливість придбати цей Bugatti
Топ Жир
2025-07-11T20:48:32Z
"Укрзалізниця" доводить українців до крайнощів. У мережі вірусяться дотепні відео
Telegraf
2025-07-12T06:33:13Z
Nvidia планує випустити новий чіп штучного інтелекту, розроблений для Китаю
InternetUA
2025-07-12T06:30:57Z
YouTube позбавляється сторінки "Тренди" та списку "Тренди зараз"
InternetUA
2025-07-12T06:16:56Z
Колишній генеральний директор Intel запускає бенчмарк для вимірювання узгодженості ШІ
InternetUA
2025-07-12T06:01:39Z
Неочевидний ворог швидкого інтернету: є в кожному домі
InternetUA
2025-07-12T05:34:05Z
Обережно: GGBet!
Взгляд
2025-07-12T04:27:48Z
Хакери зламали ШІ-бот McDonald’s для наймання персоналу, просто ввівши пароль 123456
InternetUA
2025-07-12T04:04:09Z
У Telegram з'явиться реклама поверх відеороликів під час їх перегляду
InternetUA
2025-07-12T03:04:25Z
YouTube тестує новий інтерфейс плеєра з капсульним дизайном
InternetUA
2025-07-12T01:01:35Z
Спортінг домовився про перехід із захисником Ювентуса
Football.ua
2025-07-12T06:33:27Z
Порту викупив решту прав на Агехову
Football.ua
2025-07-12T06:01:35Z
Алехандро Гомес підписав контракт із Падовою
Football.ua
2025-07-12T05:45:59Z
Воротар Роми веде перемовини з Кремонезе
Football.ua
2025-07-12T05:30:17Z
Ювентус спробує підписати півзахисника Вулвергемптона в разі продажу Дугласа Луїса
Football.ua
2025-07-12T05:07:12Z
Остання кохана в житті Володимира Кличка: що відомо про розставання боксера з Гейден Панеттьєрі
24tv
2025-07-12T05:03:51Z
Як у першому бою, – Ф'юрі зробив прогноз на реванш між Усиком та Дюбуа
24tv
2025-07-12T04:12:59Z
Найбільший гонорар, топ-20 світу: скільки за свою кар'єру заробила Світоліна
24tv
2025-07-12T04:12:44Z
12 років не могли поділити ЛЧ: історія матчів Челсі – ПСЖ перед фіналом КЧС-2025
24tv
2025-07-12T02:21:58Z