MY.UAНовини
Щоб увійти до палати з військовими, треба мати відвагу: як лікарняні клоуни працюють у шпиталях
Щоб увійти до палати з військовими, треба мати відвагу: як лікарняні клоуни працюють у шпиталях

Щоб увійти до палати з військовими, треба мати відвагу: як лікарняні клоуни працюють у шпиталях

Лікарняним клоунам, яких ми звикли бачити зазвичай у дитячих лікарнях, з початком війни, а тим більше після повномасштабного вторгнення, довелося розширити свою діяльність. Сьогодні лікарняні клоуни піднімають настрій пораненим військовим.

Лікарняні клоуни – це не тільки жарти та сміх, це ще й готовність вислухати людину, розділити її біль. І це складна робота. Попри те, що лікарняні клоуни існують у кількох містах України, візити до шпиталів започаткували волонтери з Рівного. Нещодавно до цієї ідеї приєдналися й харків'яни. Приходять вечорами та вихідними, адже у кожного ще є й своя робота. Волонтерська клоунада – на волонтерських засадах.

Днями було зареєстровано Всеукраїнську спілку лікарняних клоунів. Туди входить 5 організацій – з Рівного, Києва, Запоріжжя, Дніпра та Харкова. Вони ж намагаються залучити до своєї діяльності інші міста.

Журналістка Коротко про поговорила з ГО «Червоні носи» з Рівного. Про те, як волонтери допомагають відновлюватися військовим, як починався цей рух, про особливості спілкування з пораненими та чому клоуни - це не завжди про жарти та сміх, розповідає голова ГО "Червоні носи" Наталія Микита, вона ж – клоунеса Кіка.

“Коли приходиш у відділення, не можна активно співчувати”

Наталія Микита – вона ж клоунесса Кіка. Фото: особистий архів

- Наталю, ви працюєте лікарняним клоуном уже 12 років. А як з'явилися "Червоні носи" з Рівного?

- 12 років тому цю справу започаткували Тарас Обоїста та Артем Алексєєв. Розпочалося все з Будинку дитини, потім була співпраця з благодійним фондом «Скарбниця надії», почалися виходи в лікарню, зокрема у онкогематологічне відділення. 

Перше, що ти бачиш, коли заходиш у палату, – діти без волосся, втомлені батьки. Це біль. Ти починаєш співчувати - і все на твоєму обличчі відбивається. Але ж є червоний ніс! Він як маска дозволяє нам бути не просто людьми, а друзями маленьких пацієнтів та їхніх батьків.

Коли заходиш у відділення, ти в жодному разі не повинен активно співчувати. Ти прийшов як друг не до пацієнтів, а до звичайних дітей. Ти намагаєшся їх переконати, що їхнє дитинство в лікарні не закінчується!

Настрій, з яким ти входиш, надзвичайно важливий. Потрібно налаштуватись на те, куди ти йдеш, для чого, спитати себе: що ти можеш дати?

- Як ви наважилися перейти від дітей до дорослих? До військових, мабуть, потрібний зовсім інший підхід?

- Ще у 2014 році, коли відбулося перше вторгнення москалів, наші хлопці були на фестивалі клоунів в Одесі та відвідали як клоуни військових у шпиталях. Дуже хвилювалися, але все пройшло чудово - вони жартували, дуркували. Після того наша команда регулярно навідувалась до військового шпиталю в Рівненській області, аж до епідемії ковіду. Сьогодні ми приходимо до опікового відділення обласної лікарні, де зараз лежать наші захисники. Саме з Рівного розпочалася робота з військовими, нещодавно до нас приєдналися харків'яни – вони вже мали один вихід.

Ми провели онлайн-консультацію, розповіли, на що слід звернути увагу, чого варто уникати.

Коли приходиш у палату, ти не можеш багато про що запитувати, все має бути тактовно і поступово. Адже там є ті, хто вижив, але втратив побратимів, або не має рук чи ніг після поранення. Ситуації бувають дуже різні, немає жодної науки чи чіткої інструкції, є лише досвід.

- Скільки зараз людей у команді "Червоні носи", чи всі ходять до військових?

- Понад 20 осіб, ми відвідуємо і дітей, і дорослих. До військових піде не кожен: не кожен ризикує, не кожен готовий. Ну і багато в чому такі виходи - справа настрою: приходити треба, коли він хороший, а не тоді, коли ти засмучений, наприклад, якимись новинами з фронту і морально йти не готовий.

Треба мати велику відвагу, щоб зайти до палати, де лежить п'ятеро-шестеро військових. Вони знають життя, бачили війну – і тут ми. Що ми можемо розповісти їм? Із чим до них йдемо?

У Відні із європейськими клоунами з міжнародної спільноти «Червоні носи». ФБ ГО «Червоні носи»

“Працюємо без сценаріїв”

- Ви якось готуєтеся до таких зустрічей? Можливо, є якісь заготовлені сценарії?

- Ми з дівчатами почали приходити до військових з літа 2022 року. Раніше мені шпиталь не зайшов, було якесь почуття провини перед військовослужбовцями – працювати як клоун я не могла. Але після початку повномасштабної війни зрозуміла, що це наш внесок у перемогу, у підняття їхнього бойового духу. Якщо після нашого візиту військовому не боляче хоч якийсь час, то це вже велике досягнення, і ми дуже раді.

Щодо сценаріїв, то їх немає – від слова "зовсім". Звісно, коли ми налаштовуємося та переодягаємось, промовляємо якусь тему. Якихось спеціальних вистав не влаштовуємо, але є певні заготовочки.

Дуже заходить тема школи, дитячого садочку, смішні історії з життя: всі ми колись були дітьми. Але про це ми можемо говорити, коли приходимо до тих самих хлопців вдруге або втретє. Вперше це не завжди вдається.

Раніше брали із собою фату, влаштовували ігрове "весілля", оскільки із пораненими часто їх наречені чи дівчата. Іноді і клоунеси приміряли той вельон. Але зараз фату вже не використовуємо: такі жарти можуть сприйматися неоднозначно. 

Однак, хоч би як вийшло спочатку, вже на другий-третій візит підключається психологічний підхід. Часто ми стаємо друзями, відправляємо військовим різні речі, спілкуємось.

- Як ви розумієте, що людина готова спілкуватися? Адже ситуації бувають різні – комусь боляче, у когось депресія…

- Перед тим як зайти, ми завжди запитуємо, чи можна нам це зробити. Чому це важливо? У лікарні порушуються особисті кордони людини. Боєць, який ще вчора був командиром взводу, наприклад, раптово починає залежати від санітарки, яка приносить судно. Вона не питає, чи можна зайти, в якому стані людина, чи хоче з кимось розмовляти. Безперечно, лікарі, медсестри, санітарки роблять свою колосальну роботу, та в лікарні військовий з великого, міцного і мужнього стає людиною, яка не керує своїм життям. Їх це сильно вибиває з колії.

Тому ми завжди запитуємо, чи можна увійти до палати. Так людина відчує, що в цей момент може керувати своїм життям. Боєць вирішує, чи будемо ми поруч із ним протягом наступних 10 хвилин, чи ні.

У палату лікарняні клоуни заходять лише з дозволу військових. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

- Чи буває так, що вас не пускали до палати?

- Буває, кажуть: "ні, не треба, не заходьте", - ми йдемо далі. Але наступного разу ті ж самі люди вже запрошують нас із коридору. Думаю, це подяка за те, що ми їх почули, не ліземо на голову.

Адже волонтерство теж може бути різним, як і всі довкола, але для нас важливо зберегти кордони людини.

- Що відбувається потім, коли вас уже пустили в палату?

- Навіть якщо одна людина дозволяє увійти, ми заходимо до неї. Зазвичай троє-четверо кивнули, а той, хто не хоче спілкуватися, відвертається, накривається ковдрою. Ми не ліземо йому в очі, не намагаємось його смішити. До речі, лікарняні клоуни - це не завжди про сміх.

Після того як ми зайшли, вітаємось, починаємо свою історію, щось розпитуємо. Зазвичай історії крутяться навколо нас - тобто ми говоримо про клоунів, жартуємо одне з одного, а вже тоді хлопці вплітаються в розмову, зачіпаємо різні теми.

Якщо в палаті є той, хто лежить з накритою головою і нікого не хоче бачити, то наступного разу, коли ми приходимо, він уже ковдру приспускає: щось його зацікавило. А потім і сам нас зачіпає - починає з нами розмовляти, чимось пригощає.

Потрібно розуміти, що у відділенні хлопці травмовані не лише фізично, але й психологічно. Якщо вони не хочуть спілкуватися, ми їх не чіпаємо, спілкуємось з іншими, стежимо, щоб не було балагану. До речі, за весь час роботи у шпиталях не було такого, щоби нас категорично вигнали.

Вже на другий-третій візит клоуни підключають психологічний підхід. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

Лікарняний клоун - це не завжди про сміх та жарти

- Як вам вдається задати настрій людям? А якщо людині в цей момент не до сміху та жартів, як бути тоді?

- Бувають жарти, бувають напівжарти, то з їхнього боку, то з нашого. У нас у рукаві заготовлені анекдоти та пісні. Часом розмови заходять про дуже особисте, про те, що болить.

Буває, приходиш, а військовий зовсім згас - не знаєш, що робити. А потім він розкриває ковдру - ще недавно у нього була нога, а тепер її немає. Але він розуміє: ми друзі, і він може поділитися з нами своїм болем. Був у нас такий Толик - простий хлопець, і тепер так сталося, що йому потрібна підтримка. Він не знав, як йому далі жити.

У таких випадках ми дзвонимо до дружніх організацій і просимо, щоб до палати навідався психолог під виглядом волонтера, просто поговорити. Людина хоче спілкуватися, а ми не можемо перебувати довше ніж пів години в одній палаті, коли тих палат 14.

Інколи доходиш до середини відділення і відчуваєш, що далі не можеш йти. У мене так було після Толика. Тоді я просто його обійняла та сказала, що не можу знайти слів.

Коли вийшла від нього, зрозуміла, що більше не можу дати нічого комусь іншому: морально вичерпана. Тому лікарняний клоун - це не завжди про сміх та жарти. Іноді це про підтримку, увагу, бажання вислухати - це все дуже важливо!

Є у нас у Рівному волонтери, які возять хлопців на місцеве озеро, на природу. Там все вариться, шкварчить на вогні, є тварини, можна розслабитись на березі. Хлопці нас запрошують – ми намагаємося приїхати. Дуже важливо утримувати цю дружбу.

Буває, тиждень пропускаєш чи два, не завжди є можливість приїхати до лікарні – вже нові люди лежать у палаті. Та й ті, до кого ми ходили раніше, починають ображатись, що ми не приходили. 

- Де ви знаходите сили, щоб відновитися?

- Говорять: "ви багато сил віддаєте іншим", та насправді я більше беру. Хочеться робити у рази більше. Я не виснажуюсь - вони заряджають. А коли бачиш їхні травми, думаєш: альо, ти там від чогось втомилася?

У нас лікуються хлопці з інших міст – для них ми просто як ковток свіжого повітря, адже вони нічого тут не знають. Намагаємося про них піклуватися. Якби не “Червоні носи”, не знаю, як жила б у цій війні. Для мене це як підзарядка.

Разом за пораненими військовими на природі. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

До речі

Як навчають на лікарняного клоуна

- Як правило, школа - це триденний тренінг, - розповідає Наталія. - Ми проводимо заняття з п'ятниці до неділі – це три дні інтенсивного навчання. У п'ятницю ми знайомимося, у суботу працюємо із пластикою, кордонами, темпоритмами. Небагато театралізації, трохи теорії, трохи практики. У неділю - те саме до обіду. І вже в останній день навчання виходимо з новачками до лікарні.

Остання школа лікарняного клоуна у нас пройшла з 1 по 3 березня, взяли трохи “свіжої крові”, понад 10 людей. Буває, після нашої школи залишається 50% слухачів, а іноді й одна людина, хоча в школі їх було 15. 

Лікарняний клоун - це не професія, це стан душі!

Лікарняні клоуни – це не тільки жарти та сміх, а й готовність вислухати людину, розділити її біль. Фото: ФБ ГО «Червоні носи»

Теги за темою
лікарня
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Венс розповів про зустріч з Папою перед його смертю: "Це було благословення"
Европейская правда
2025-04-23T14:28:07Z
Увірвуться бідність і проблеми: що в жодному разі не можна робити у Світлий четвер
GlavRed
2025-04-23T14:27:49Z
На ураженому 51 арсеналі Росії могли були реактивні китайські снаряди, – Defense Express
24tv
2025-04-23T14:21:36Z
Уряд Словаччини доручив військовим стримувати нахабних ведмедів
Европейская правда
2025-04-23T14:15:54Z
Ректор одного з вишів щомісяця тратив сотні тисяч на купівлю державних облігацій
24tv
2025-04-23T14:06:44Z
Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму
ZN UA
2025-04-23T14:04:02Z
У Польщі невідомі встановили провокативну таблицю на могилі воїнів УПА
Европейская правда
2025-04-23T14:00:56Z
Інформація про поширення у місті листівок з ворожою пропагандою – фейк
Украина Криминальная
2025-04-23T13:57:12Z
Міноборони запустило нову версію «Резерв+» з функцією push-сповіщень про зміну статусу військовозобов’язаного
Детектор М
2025-04-23T13:45:21Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Рубіо відмовився від участі у переговорах у Лондоні через позицію Зеленського, - NYT
Telegraf
2025-04-23T14:27:23Z
Чи змінеться мобілізаційний вік: в Раді зробили важливу заяву
GlavRed
2025-04-23T14:27:01Z
Венс висунув ультиматум: Україна та Росія мають поступитися територіями, інакше США покинуть переговори
Vlasti
2025-04-23T14:24:30Z
Естонія планує облаштувати військову базу біля кордону з РФ
Европейская правда
2025-04-23T14:21:58Z
Віткофф тепер не має з чим їхати до Путіна: що могло спричинити зрив переговорів у Британії
24tv
2025-04-23T14:21:54Z
Чи дійсно Трамп заграє з Росією: експосол пояснив, як формується позиція президента США
Telegraf
2025-04-23T14:21:43Z
Війни з РФ було не уникнути: як Путін 20 років готував захоплення України
Фокус
2025-04-23T14:21:02Z
Німеччина тимчасово зупинила евакуаційні рейси для афганців
Европейская правда
2025-04-23T14:19:36Z
"Було дуже складно": Марія Кравець зізналася, як на неї вплинула кар'єра мами
GlavRed
2025-04-23T14:27:30Z
Демі Мур визнана найкрасивішою за версією People у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-23T14:19:01Z
«Венздей» повертається: перший тизер другого сезону і дата виходу
ITC
2025-04-23T14:15:18Z
Забудьте про них: які кольори цієї весни вже не в моді
24tv
2025-04-23T14:06:33Z
Від Потапа до Славіка Балагана: як змінився репер після втечі з України з початку великої війни
Telegraf
2025-04-23T13:39:17Z
Актори, які закохали у себе: хто з героїв "Кохання та полум'я" вам найближчий за знаком зодіаку
24tv
2025-04-23T13:09:07Z
Критики оцінили «Громовержців» як один з найкращих фільмів MCU: «Не схоже на те, що було раніше»
ITC
2025-04-23T13:07:07Z
Хочу дати людям надію: мама Бейонсе розповіла про боротьбу з раком
Факти ICTV
2025-04-23T12:55:05Z
Після смерті Папи: драма Конклав про Ватикан різко злетіла у переглядах
Факти ICTV
2025-04-23T12:36:52Z
Реформа МСЕК: на які строки встановлюють інвалідність за новою системою та від чого вони залежать
Украина Криминальная
2025-04-23T14:27:45Z
Яку вправу робити щодня, якщо у вас сидяча робота і болить спина
Gazeta UA
2025-04-23T13:51:44Z
Вчені створюють ШІ, який допоможе відновити голос після травм і хвороб
InternetUA
2025-04-23T13:31:16Z
За вимагання коштів у пацієнтів медзаклади будуть штрафувати – НСЗУ
Факти ICTV
2025-04-23T12:03:21Z
Продукт №1 в раціоні: чим корисні каперси для чоловіків і жінок
Gazeta UA
2025-04-23T11:34:12Z
Який симптом свідчить про те, що більше не можна їсти солодощі: пояснення лікарів
TSN
2025-04-23T11:28:50Z
П’ять фактів про користь білого вина
TSN
2025-04-23T11:28:44Z
Можете залишитися без урожаю: чим підживити часник, якщо рослина пожовтіла
GlavRed
2025-04-23T11:28:31Z
Чому чорніє срібло на шиї: як це пов’язано зі здоров’ям
TSN
2025-04-23T11:27:35Z
Скільки отримують на руки при мінімальній зарплаті у 2025 році: вирахування та сума
Факти ICTV
2025-04-23T14:30:54Z
Світовий банк вчергове погіршив прогноз щодо відновлення ВВП України
ZN UA
2025-04-23T14:30:01Z
Raider не по кишені: Northrop Grumman зазнає великих збитків через бомбардувальник B-21
Фокус
2025-04-23T14:21:12Z
Trump Media разом з Crypto.com запустять криптовалютні ETF
ITC
2025-04-23T14:10:59Z
Польща в найближчі роки за темпами зростання економіки випередить Японію та Іспанію - прогноз МВФ
ZN UA
2025-04-23T14:10:07Z
Аналітики очікують зліт XRP до $33 і навіть вище
ITC
2025-04-23T14:10:07Z
Нова мітла в Intel: компанія готується до звільнень 20 000 працівників
ITC
2025-04-23T14:07:40Z
В Україні виник серйозний дефіцит газу. Як і хто його покриватиме та чи виростуть тарифи до наступної зими?
Telegraf
2025-04-23T14:03:23Z
Акциз у євро вдарив по цінах на пальне: що відбувається на АЗС
Хвиля
2025-04-23T14:03:14Z
В Угорщині новий викид небезпечної хвороби: під загрозою сусідні країни
TSN
2025-04-23T14:06:33Z
У «Москва-Сіті» спалахнула пожежа після серії вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T13:57:31Z
У ДТП на Вінниччині загинув військовий
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T13:51:52Z
У Ніжині невідомі побили військового
1News
2025-04-23T13:51:01Z
В Австралії снайпери розстріляли з гелікоптера понад 700 коал: названо причину
Фокус
2025-04-23T13:49:34Z
Там виробляють Шахеди: дрони атакували місто Єлабуга в Татарстані - деталі
GlavRed
2025-04-23T13:39:13Z
Поблизу Єрусалима через екстремальну спеку спалахнули пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T13:24:56Z
Привласнила майже ₴600 тис. навчального закладу на Баштанщині – судитимуть колишню бухгалтерку закладу
Украина Криминальная
2025-04-23T13:12:35Z
Звідти росіяни керують дронами: у "Москва-Сіті" прогримів вибух і почалася потужна пожежа
Telegraf
2025-04-23T13:12:03Z
В Одесі штормове попередження, у Львові гроза і не тільки: погодні сюрпризи на 24 – 26 квітня
24tv
2025-04-23T14:30:34Z
РФ готує великий штурм: підполковник ЗСУ розкрив мету росіян на сході
GlavRed
2025-04-23T14:27:35Z
У Торецьку наші шутрмовики взяли в полон громадянина Сенегалу
ZN UA
2025-04-23T14:25:07Z
Можете бути у списку: хто зі знаків зодіаку буде змушений змінити своє життя
24tv
2025-04-23T14:21:55Z
Відключення світла в Києві та області 24 квітня: ДТЕК попередив про нові графіки
Политека
2025-04-23T14:15:30Z
Держінспектор Департаменту ресурсів КМДА за $15000 погодився «не помітити» на орендованій землі будівлю, парковку та футбольне поле
Украина Криминальная
2025-04-23T14:12:47Z
Гороскоп на 24 квітня: Ракам потрібно довіритись інтуїції, а Стрільцям — не поспішати з висновками
Telegraf
2025-04-23T14:03:11Z
Новий графік маршруток у Києві: де тепер зупинятиметься транспорт
Политека
2025-04-23T14:01:11Z
Віктор Розовий показав, як після поранення самостійно робить перші кроки
Факти ICTV
2025-04-23T14:00:37Z
Обираємо правильну морилку: на що звернути увагу, аби отримати гарний результат
24tv
2025-04-23T14:30:24Z
Чи можна садити самшит біля дому: одиниці знають відповідь
24tv
2025-04-23T13:54:11Z
Британець замінив каву зеленим чаєм: що відбулось з організмом за місяць
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T13:48:05Z
Диван дешевий чи дорогий, як розпізнати реальну вартість
Gazeta UA
2025-04-23T13:36:33Z
Від бежевого до темно-синього: як вибрати ідеальний колір стін для коридору
24tv
2025-04-23T13:15:52Z
Як зварити буряк за 5 хвилин: так роблять всі досвідчені господині
24tv
2025-04-23T12:48:12Z
Про ці речі краще збрехати на співбесіді
24tv
2025-04-23T12:45:37Z
Як розправити кути килима: прості способи приборкати неслухняне покриття
24tv
2025-04-23T12:18:52Z
Як зекономити гроші у подорожах: 5 порад, які точно працюють
24tv
2025-04-23T12:09:13Z
Хомченовський вибув до кінця сезону через травму
Football.ua
2025-04-23T14:28:41Z
Дивляться, щоб не попісяв у душі, – Світоліна розповіла про незручності допінг-контролю
24tv
2025-04-23T14:21:57Z
Колишній чемпіон оцінив шанси Усика на закінчення кар'єри у статусі непереможного боксера
24tv
2025-04-23T14:06:25Z
Шахтар може втратити 30 мільйонів євро через допінг-скандал із Мудриком
360ua.news
2025-04-23T14:06:11Z
Уніон безкоштовно підпише форварда Вердера
Football.ua
2025-04-23T14:04:23Z
Пушич із Різником та трьома центральними захисниками, але без Судакова боротиметься за фінал Кубка України проти Полісся
Football.ua
2025-04-23T14:01:24Z
Мисливець на мільярдерів упіймав Суркіса в Монако: відео завірусилося в мережі
Telegraf
2025-04-23T13:57:09Z
Внаслідок обстрілу Одеси постраждали батьки та квартира чемпіонки України з синхронного плавання
24tv
2025-04-23T13:51:05Z
Романов обслужить матч Шахтар – Динамо та інші призначення на 26 тур УПЛ
Football.ua
2025-04-23T13:40:15Z
Жертва богам підземного світу: у мексиканській печері знайшли древній артефакт мая
Фокус
2025-04-23T14:12:03Z
Керівник OpenAI каже, що їхня фірма купила б браузер Google Chrome, якби їй запропонували таку можливість
InternetUA
2025-04-23T14:12:00Z
«Резерв+» тепер попереджає, якщо вас внесли в розшук
ITC
2025-04-23T14:10:41Z
«Шедевр серед RPG». Clair Obscur: Expedition 33 отримала 92/100 на Metacritic — друга за рейтингом гра 2025 року
ITC
2025-04-23T14:10:37Z
OpenAI готова купити браузер Chrome, якщо Google змусять його продати
AIN
2025-04-23T13:49:50Z
Усі дзьоби на Землі слідують прихованому математичному правилу: керує ростом і формою
Фокус
2025-04-23T13:42:25Z
Instagram шукатиме дітей і підлітків, які брешуть про свій вік
InternetUA
2025-04-23T13:16:04Z
Ще не всі відкриття: древня столиця Лінкестісу насправді пов'язана з Македонським
Фокус
2025-04-23T13:15:49Z
OpenAI співпрацюватиме з The Washington Post щодо пошукового контенту
УкраинФорм
2025-04-23T13:03:02Z
Готовий до виклику світових викликів: гібридний пікап Nissan Frontier Pro Plug-in
Топ Жир
2025-04-23T14:30:30Z
Водії навіть не підозрюють: що означає логотип Audi та чому на емблемі 4 кільця
GlavRed
2025-04-23T14:27:38Z
Porsche представив легендарний 911 у стилі диско
AutoCentre
2025-04-23T14:10:27Z
Tesla пропонує модель Y з п’ятирічним фінансуванням без відсотків в Китаї
Топ Жир
2025-04-23T13:45:40Z
Cadillac показує доступний, високопродуктивний електромобіль
Топ Жир
2025-04-23T13:15:39Z
Електричний флагманський седан від Toyota викликає Tesla Model S
Топ Жир
2025-04-23T12:30:30Z
З екраном на 100 дюймів: гібридний кросовер Mazda EZ-60 показали на живих фото
AutoGeek
2025-04-23T12:12:28Z
Новий електричний Renault Clio для тих, хто вважає, що ретро 5 занадто екстравагантний
Топ Жир
2025-04-23T12:00:24Z
Toyota показала суперника Tesla Model 3 за $23 000
AutoCentre
2025-04-23T11:31:00Z