MY.UAНовини
"Славний перемогами" Володимир Мономах: як закінчилась остання золота епоха Київської Русі
"Славний перемогами" Володимир Мономах: як закінчилась остання золота епоха Київської Русі

"Славний перемогами" Володимир Мономах: як закінчилась остання золота епоха Київської Русі

Мало хто з князів домонгольської доби залишив по собі і гучну славу, і добру пам’ять

Серед князів-полководців Києво-Руської держави, мабуть, найбільших перемог на полі бою здобув онук Ярослава Мудрого Володимир Всеволодович Мономах (1053–1125). 27 квітня 1113 року, тоді ще переяславський князь Володимир Всеволодович посів київський престол. Це була остання золота, недовга епоха в історії держави домонгольської доби…

Політична помилка Ярослава Мудрого та князі-ізгої

Народився Володимир у Києві за рік до смерті славнозвісного діда — 1053 року. Всеволод Ярославич був улюбленим сином і наступником Ярослава Мудрого, тож більшу частину часу в молодості перебував поряд із батьком у стольному граді.

Мати Володимира Марія була дочкою візантійського імператора Константина IX Мономаха. Синодики Видубицького монастиря називають дружину Всеволода Анастасією (можливо, це чернече ім’я). Прізвище діда міцно пов’язане з ім’ям Володимира. Мало хто з князів домонгольської доби залишив по собі одночасно і гучну славу, й добру пам’ять.

Після смерті матері 1067 року Володимир виїжджає з батьківського дому й стає (у 14 років!) удільним князем Ростово-Суздальської землі; Всеволод в той час був князем Переяславським і вже через рік після смерті дружини бере другий шлюб — з донькою половецького хана Шарукана, яка в хрещенні отримала ім’я Ганна.

Удільні князі постійно "змінювали прописку", тож і Володимир після Ростова володарював у Смоленську, Володимир-Волинському, Чернігові та знову в Смоленську. У Смоленську він князював недовго і повернувся до Чернігова, де володарював 16 років. Увесь цей час він виконував доручення старших князів.

Великий князь Володимир II Всеволодович Мономах. Портрет з Царського титулярника, 1672 рік

1075 року Володимир допомагав союзникам-полякам у їхній боротьбі з німецьким імператором Генріхом IV. Дружина князя через Богемію (Чехію) навіть дійшла до сілезького міста Глоґау. Чехи й німці зустріли військо Володимира та поляків.

Атаки важкоозброєних рицарів дедалі більше й більше знекровлювали центр позицій, де стояли ратники Володимира. Однак коли чеська піхота не встигла за німецькими рицарями, Мономах кинув у тимчасовий пролом свою кінноту. Рицарі опинилися в пастці (одягнуті у важкі обладунки, вони не могли повернутися назад) й були повністю розгромлені. Легкоозброєні чехи врятувалися втечею.

Наступного ранку поляки підписали мир із чеським королем Вратиславом II, знялися з табору й повернулися додому. А руські воїни продовжували бойові дії, брали приступом місто за містом, тож брат Вратислава — єпископ Яромир — підписав так званий ряд, який вимагав Мономах: "Дасте дари на все військо, щоб розподілити серед воїнів, та й ще сім’ям загиблих, заплатите нам, як і ляхам, відкуп в тисячу гривень, а також забезпечите "єствой".

У молодості Володимир часто вступав у союзи з половцями й торками, громив з ними непокірних князів-ізгоїв (вони претендували на княжі столи — часто на законних підставах — у містах, але були вимушені задовольнятися уділами). Два такі князі (Борис і Олег) із половцями й касогами 1071 року з Тмутаракані прийшли на Русь.

Літописець розповідав: "Приведе Олег и Борис погания на Руськую землю, и подойста на Всеволода с половци". Дружину Всеволода Ярославича розгромили на річці Сожиця, і він був вимушений поступитися Черніговом, отримавши як компенсацію Переяслав.

Уся Русь об’єдналася проти князів-ізгоїв і половців. Декілька днів кияни, смоляни, туровці, переяславці Мономаха намагалися взяти приступом Чернігів, завдали місту великої шкоди, але коли з тмутараканських степів із підкріпленням повернулися Олег і Борис, союзники були вимушені кинутися їм назустріч до з’єднання князів із половцями.

3 жовтня 1078 року на Нежатиній ниві відбулась битва. Ціною загибелі великого князя Київського Ізяслава ізгоїв розгромили. Головну роль у перемозі відіграла дружина Володимира Мономаха. На велике княжіння в Києві заступив батько Володимира — Всеволод.

Втім, однією з найбільших політичних помилок Ярослава Мудрого стало рішення передавати княжі столи на всіх рівнях наступним за старшинством рідним братам, а не синам померлого володаря. Адже в цій ситуації, крім Святославичів і Ростиславичів, ізгоями ставали й Ізяславичі.

Битви та з’їзди

А тим часом почалося довге, майже 15-літнє, князювання Володимира в Чернігові. Місто швидко відбудували. Мономах був князем і в Смоленську.

Майже кожного року Володимир вимушений рушати в походи з батьком — на Мінськ, Полоцьк, до напівдикунської В’ятської землі. 1084 року він розгромив на Волині князів-заколотників, які на чолі з Ярополком намагалися відокремитися від Києво-Руської держави.

У квітні 1093 року в Києві помирає великий князь Всеволод Ярославич. Вокняжіння Володимира Мономаха на батьковому столі фактично призвело б до громадянської війни. Київські бояри підтримували Святополка, тим більше, що згідно з князівською "лествіцею" Святополк залишався старшим князем на Русі як син старшого Ярославича. Його батько був великим князем Київським до Всеволода.

"З Києва поїхали всі, хто підтримував дім Всеволода, хто здавна був ворогом Ізяславичів і Святославичів, усі, хто близький до Володимира Мономаха". Під владою останнього залишалися старі вотчини роду — Чернігів, Переяслав, Ростов, Суздаль та Новгород; проте Святополк забрав Смоленськ.

І в цій ситуації новий великий князь Київський вирішив підняти свій авторитет перемогою над половцями. 26 травня 1093 року на річці Стугна (протікає від Василькова до Обухова і в районі Українки впадає в Дніпро. — Ред.) виключно кінні дружини південноруських князів зазнали страшної поразки від половців. У битві загинув рідний брат Володимира — Ростислав. Сам Мономах лише з кількома десятками дружинників перейшов на лівий берег Дніпра.

Орда стала палити київські, переяславські, чернігівські землі й захопила місто Торчеськ, яке заснували союзники русичів — торки (нині — територія с. Ольшаниця на півдні Київської області).

Наступного року прийшла нова біда — у серпні 1094-го під стінами Чернігова з’явилася тмутараканська дружина князя Олега та донські половці. Вісім днів тривала облога міста, і все ж Володимир Мономах був змушений у майже безвихідній ситуації домовлятися з Олегом, який мав, за законами престолонаступництва, першочергове право на чернігівський престол.

Володимир їде до батькової вотчини. І вже як переяславський князь 1095 року завдає поразки половецькій орді ханів Ітларя та Кітана. Святополк Київський вирішує пристати до Мономахової слави й запрошує його до спільного походу в половецькі степи. Олег Чернігівський вирішив відсидітися за фортечними стінами. Як він незабаром пошкодував! Фактично під орудою Мономаха кияни й переяславці блискавично атакували половецькі стани. Чимало полону й скарбів привезли князі до своїх столиць.

Напад давньоруської дружини на половців (куманів). Мініатюра з Радзивілівського літопису

Наступного року орда хана Тугоркана вирішила помститися за поразку одноплемінників. Володимир саме був у Києві й тому повернувся під стіни Переяслава вже разом зі Святополком. Половці опинилися в пастці між захисниками міста й дружинами князів. На березі Трубежа 19 червня 1096 року загинуло декілька тисяч половців і Тугоркан із сином.

Недовго довелося чекати відповіді ворогів. Вже 20 липня хан Боняк з ордою несподівано з’явився під Києвом; спалив передмістя, захопив Видубицький монастир і розгромив двір князя. Мономах писав: "І знову зі Святополком гналися за Боняком і не наздогнали їх. І потім за Боняком гналися за Рось, і знову не наздогнали їх".

Ще один удар стійко витримав Володимир — улюблений син Ізяслав загинув у битві з Олегом під Муромом. Інший син Мстислав, який княжив у Новгороді, таки розгромив дружину колишнього князя-ізгоя. Проте Володимир відмовляється від практики помсти "око за око" й передає Олегу менший престол, підписуючи мирову.

1097 року Мономах став ініціатором Любецького, 1100-го — Витачівського і 1103-го — Долобського з’їзду князів. На них обговорювали питання єдності Київської Русі, припинення внутрішнього розбрату й боротьбу проти половців. Ухвалені на з’їздах рішення допомогли князям згуртуватися й провести чотири переможні походи проти половців.

1103 року відбувся перший похід на землі непереможних доти донських половців. Для кочовиків почалися важкі часи, тим більше, що постійні чвари між ханами ставали на заваді їхньому об’єднанню. Через чотири роки хани Боняк і Шарукан були розгромлені об’єднаним військом південноруських князів; знову за формальним керівництвом Святополка, а фактичним — Володимира.

Один із давньоруських письменників писав про Мономаха: "Ними половці лякали своїх дітей у колисках". 1111 року "руські дружини пройшли далеко на схід половецькими степами й змусили сина хана Шарукана — Отрока — тікати із 40-тисячною ордою до Грузії" (Микола Котляр. "Історія України в особах").

Київський престол

У квітні 1113 року помирає великий князь Святополк. У Києві почалися заворушення — боролися дві партії. Перша, під проводом боярина Путяти, підтримана лихварями-юдеями, прагнула зробити князем Ярослава Святополковича; друга — прибічники Володимира Всеволодовича, яких було чимало і серед дружинників покійного Святополка, й серед кліру.

Мономах відмовився посісти великокняжий стіл, але після умовлянь містян вирішив узяти під свою руку столичний престол. Йому вже виповнилося 60 років. За останні майже 13 років життя Володимир Всеволодович зумів і де-юре, і де-факто відновити майже одноосібну монархію в Києво-Руській державі.

Володимир Мономах на київському престолі. Лицьовий літописний звід, 1568 рік

1116 і 1117 років він двічі ліквідовував спроби удільних князів відокремитися — у Мінську та Володимирі на Волині. У далекі походи на знекровлених половців ходив лише його син Ярополк.

Наприкінці життя Володимир Мономах підготував "Повчання", адресоване синам, у якому доводив необхідність збереження державної єдності країни. Він залишився в історії зразком доброчесності та державної мудрості. За його ініціативи ігумен Сильвестр відредагував "Повість минулих літ" Нестора, доповнивши її подіями з 1110 до 1123 років.

Сторінка з "Повчання Володимира Мономаха", 1150-ті роки

Видатний український історик Микола Костомаров писав про великого князя Київського: "За ним у історії залишається те велике значення, що, живучи в суспільстві, яке ледь вийшло з найбільш варварського стану, перебуваючи в такому середовищі, де всякий гнався за вузькими корисливими цілями, ще майже не розуміючи святості права й договору, один Мономах тримав знамено загальної для всіх правди і збирав під нього сили Руської землі".

"Заповіт Володимира Мономаха дітям". Літографія 1836 року на малюнку Бориса Чорикова

Помер Володимир Мономах 19 травня 1125 року у Вишгороді. Поховали великого князя Київського у Софіївському соборі поряд із батьком Всеволодом і славним дідом Ярославом Мудрим.

Теги за темою
Киев
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Армія РФ просунулася в районах 10 населених пунктів - DeepState
Хвиля
2024-05-20T06:37:29Z
Експерт Олександр Мусієнко розповів, про що путін домовився із Сі на зустрічі
Политека
2024-05-17T13:13:56Z
РФ сконцентрувала третину боєздатної стратегічної авіації в "Оленьї": що задумав ворог
Фокус
2024-05-19T23:06:25Z
Хто буде керувати Іраном після загибелі Раїсі і які наслідки це матиме: прогноз
Обозреватель
2024-05-20T08:48:17Z
Він запевнив, що Китай підтримує територіальну цілісність України, – Зеленський про розмову з Сі
24tv
2024-05-20T11:54:56Z
Індія візьме участь у Саміту миру в Швейцарії
УкраинФорм
2024-05-20T11:54:15Z
"Щуру звернуть голову": розкрито несподіваний сценарій ліквідації Путіна
GlavRed
2024-05-18T18:27:25Z
Джуліані під час святкування ювілею вручили обвинувачення у фальсифікації виборів у США
УкраинФорм
2024-05-19T01:03:35Z
Росія не хоче замороження війни: який насправді задум Кремля
24tv
2024-05-19T01:45:31Z
Стало відомо, чому вершкове масло у Європі можна купити вдвічі дешевше, ніж в Україні
AgroNews
2024-05-18T12:13:23Z
"ПриватБанк" дав пораду українцям: як зняти готівку та переказати гроші, якщо відключили світло
Политека
2024-05-19T15:04:55Z
Подвійний удар: атаки по російських НПЗ вийшли на новий етап
24tv
2024-05-20T11:54:00Z
Міненерго схвалило Дорожню карту розвитку "розумних мереж" в енергосистемі
Хвиля
2024-05-20T11:51:28Z
Перехід на іншу пенсію: як отримувати більше грошей
24tv
2024-05-20T11:42:44Z
В Україні подешевшали азотні добрива: якими будуть ціни влітку
ZN UA
2024-05-20T11:34:42Z
Запаси ЗЗР у українських аграріїв досягли 95% від потреби
Agravery
2024-05-20T11:32:25Z
Щоб не піднімати ціни на бензин, гроші можна взяти у казино – звернення львівських депутатів до Верховної Ради
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T11:30:06Z
Російські нафтові танкери простоюють без діла по декілька місяців
24tv
2024-05-20T11:24:56Z
СБУ та ГУР атакували обʼєкт, який "перевершує Кримський міст": військове зведення від Світана
24tv
2024-05-17T17:03:50Z
ЗС РФ націлені на створення "сірої зони": які великі міста України під загрозою
Фокус
2024-05-19T19:57:38Z
Росіяни застосовують "кримську тактику" по Одесі: огляд фронту від Світана
24tv
2024-05-18T17:03:42Z
У Харкові пролунали потужні вибухи
TSN
2024-05-19T09:03:38Z
В одному з районів Києва хочуть закупити насіння газонних трав на півмільйона гривень
Telegraf
2024-05-20T11:54:24Z
У Харкові терміново потрібні I, III та IV групи крові негативного резуса
УкраинФорм
2024-05-20T11:52:09Z
Подарована княгинею Ольгою та була частиною Чернігівщини: київська Дарниця на початку 1900-х. Фото
Обозреватель
2024-05-19T03:25:54Z
У Ленінградській області пролунав вибух - горить нафтобаза
УкраинФорм
2024-05-19T02:48:33Z
В яблучко: у Виборгу та Слов'янську-на-Кубані безпілотники влучили у нафтопереробні заводи
Telegraf
2024-05-19T02:12:21Z
Церковне свято 19 травня: що заборонено робити у другу неділю після Великодня
GlavRed
2024-05-18T08:27:00Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
Не продати, не переписати, не вивезти: у новому законі про мобілізацію запровадили жорсткі обмеження для власників авто
Telegraf
2024-05-18T11:03:19Z
Популярна помилка: Авраменко розкрив слово, яке багато українців говорять суржиком
Telegraf
2024-05-19T13:15:19Z
Пільги для пенсіонерів: які послуги в Україні можна отримати безкоштовно
Фокус
2024-05-20T11:36:14Z
Які церковні свята відзначають у червні: дати за новим календарем
Обозреватель
2024-05-20T11:36:13Z
"Мені не подобаються п**ари": на відомого блогера напали прямо в центрі Львова
Telegraf
2024-05-19T13:51:20Z
МО оновило дані про роботу застосунку Резерв+
1News
2024-05-20T11:43:55Z
Сім’ї з Харківської і Сумської областей після евакуації отримають фінансову допомогу
УкраинФорм
2024-05-20T11:43:30Z
Гелікоптер із президентом Ірану на борту зазнав аварії, тривають пошуки – ЗМІ
ZN UA
2024-05-19T21:33:32Z
В Україні затримали американського добровольця, якого у США підозрюють у подвійному вбивстві
24tv
2024-05-18T06:22:07Z
У Росії горять нафтобази та НПЗ після атаки дронів
TSN
2024-05-19T02:33:12Z
26 тис. росіян залишилися без світла: у Новоросійську горить підстанція
ГЛАВКОМ NET
2024-05-18T11:28:30Z
В Україні почастішали пожежі через використання резервних джерел живлення - ДСНС
УкраинФорм
2024-05-20T11:13:44Z
У Дніпрі знайшли тіло військового у закинутій будівлі: що кажуть у поліції
24tv
2024-05-20T11:06:07Z
Один загиблий та двоє травмованих неповнолітніх дівчат – за вчинення ДТП судитимуть шепетівчанина
Украина Криминальная
2024-05-20T11:33:30Z
На Полтавщині сімейний тиран зґвалтував і задушив власну дружину
TSN
2024-05-20T11:18:37Z
Кількість загиблих внаслідок удару РФ по базі відпочинку на Харківщині зросла до семи
УкраинФорм
2024-05-20T11:13:56Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
Дідик: Рух має показати все, на що здатний
Football.ua
2024-05-19T05:43:41Z
Син Ф'юрі сфотографувався із Усиком перед битвою за абсолют: несподіване фото
24tv
2024-05-18T18:21:27Z
Не його провина, – Анчелотті прокоментував гру Луніна в матчі з чотирма пропущеними голами
24tv
2024-05-20T11:09:43Z
Індзагі: Я виграв скудетто як гравець, минуло 24 роки, і тепер виграти його як тренер дуже приємно
Football.ua
2024-05-20T11:07:39Z
Матчі тижня: "фінальний" тиждень Баєра, Ювентус із новим тренером та останнє дербі Манчестера для тен Гага
Football.ua
2024-05-20T11:43:27Z
Рух рухається до єврокубків, Минай — до порятунку, Дніпро-1 — у прірву. Підсумки 29-го туру УПЛ
Football.ua
2024-05-20T11:19:20Z
Юнацька збірна України з футболу розпочинає виступ на Євро-2024
УкраинФорм
2024-05-20T11:10:41Z
Електричний пікап Toyota Hilux запускають у виробництво
AutoGeek
2024-05-20T11:45:32Z
В Україні стрімко зріс попит на автівки з бензиновими двигунами: топ-10 популярний марок
Обозреватель
2024-05-20T11:31:33Z
Шалені гроші: скільки коштуватиме фільм Бреда Пітта про Формулу-1
ЗаРулем
2024-05-20T11:16:23Z
Чому водіям приходять чужі штрафи і чи можна їх не сплачувати
Telegraf
2024-05-20T11:03:23Z
В Україні розпочинаються продажі електричного мінівена Opel Combo Electric: названо ціни та характеристики
AutoGeek
2024-05-20T11:00:57Z
Stellar Grand Prix Lime Rock Park – як стартував Другий Сезон на Ф-4
AutoCentre
2024-05-20T10:46:01Z
Капсула часу з 80-х: виявлено рідкісний 36-річний Chevrolet Corvette без пробігу
Фокус
2024-05-20T10:45:28Z
За $35 000: купе Chevrolet Camaro переведуть на електротягу
AutoGeek
2024-05-20T10:27:01Z
Автомобілі бренду Maxus на конкурсі Авто 2024 року в Україні
Топ Жир
2024-05-20T10:06:49Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Населених планет набагато більше, ніж вважалося раніше: нове дослідження вчених
TSN
2024-05-19T12:03:59Z
Ядерна зброя РФ у космосі — вчені попередили про апокаліпсис у разі вибуху
InternetUA
2024-05-18T08:28:10Z
QR-код замість військового квитка. Нардеп анонсував оновлення в застосунку «Резерв+»
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T11:51:39Z
Джефф Безос перезапустить свою компанію космічного туризму після вибуху два роки тому
24tv
2024-05-20T11:06:50Z
Android 15 суттєво збільшить тривалість роботи смартфонів
InternetUA
2024-05-20T11:46:49Z
За скаргою «Роскомнадзора» YouTube заблокував на території Росії три відео про варіанти ухилення від військової служби, — росЗМІ
Детектор М
2024-05-20T11:43:26Z
Вчені розкривають прихований порядок у хімічному хаосі
Portaltele
2024-05-20T11:16:44Z
Xiaomi випускає суперкомпактний зарядний пристрій GaN USB-C потужністю 45 Вт
Portaltele
2024-05-20T11:16:30Z
Як правильно – "згУщене" чи "згущЕне молоко": якої поширеної помилки треба уникати
GlavRed
2024-05-19T13:27:56Z
Гороскоп для Овна на тиждень: у коханні – доленосна зустріч, у роботі – винагорода
Telegraf
2024-05-20T11:45:57Z
Як підібрати одяг під колір очей: поради для жінок
Фокус
2024-05-20T11:45:24Z
Чим підживлювати виноград навесні: ягід буде неймовірно багато
24tv
2024-05-20T11:42:20Z
Вершкові та соковиті: рецепт курячих котлет, які підкорять з першого "кусь"
Telegraf
2024-05-20T11:21:15Z
Краще, ніж в піцерії: кухар показав, як приготувати апетитну піцу дуже просто
Telegraf
2024-05-20T11:15:51Z
Чого вам бракує для щастя: психологічний тест допоможе розібратися
24tv
2024-05-20T11:06:25Z
Астрологи назвали найзліших знаків Зодіаку: дізнайтеся, хто у списку
Политека
2024-05-20T11:01:18Z
Смакота для лінивих: як швидко приготувати чебуреки з лаваша
Telegraf
2024-05-20T10:48:37Z
Настя Каменських дала інтерв'ю найвпливовішому іспанськомовному журналісту в США. Тепер Америка нам допоможе
Детектор М
2024-05-17T13:31:31Z
Йост Кляйн вперше з'явився на публіці після дискваліфікації з Євробачення і зі сцени прокоментував скандал. Фото та відео
Обозреватель
2024-05-20T11:51:58Z
Дружина Євгена Кота оригінально привітала коханого з особливим святом і показала їхні романтичні фото
TSN
2024-05-20T11:48:45Z
Улюблені "Бріджертони" продовжують підкорювати серця глядачів: опис серій 3 сезону
24tv
2024-05-20T11:36:17Z
Нова дівчина Позитива поділилася першим фото з коханим: рідкісні кадри
24tv
2024-05-20T11:30:35Z
Слабкість до мільйонерів: що відомо про нового бойфренда онуки Софії Ротару
GlavRed
2024-05-20T11:27:40Z
Вєрка Сердючка заспівала "Teresa & Maria" та нарвалася на хейт через російський репертуар
Фокус
2024-05-20T10:57:15Z
Ольга Фреймут припинила приховування обличчя 6-річної доньки і здивувала їхньою схожістю
TSN
2024-05-20T10:48:16Z
Макс Барських заспівав з багатотисячним натовпом фанатів на концерті у Палаці спорту у Києві
Комсомольская правда
2024-05-20T10:42:03Z
Як схуднути за допомогю звичайних прогулянок: корисні поради
Обозреватель
2024-05-20T11:34:44Z
За епідсезон на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіли понад 4,5 мільйона українців
УкраинФорм
2024-05-20T11:34:30Z
Львівські лікарі отримали престижну медичну премію у Швейцарії
УкраинФорм
2024-05-20T11:22:44Z
Знайти та знешкодити: 5 причин, чому ваші ноги погано пахнуть, і що з цим робити
Фокус
2024-05-20T11:15:38Z
Небезпечні продукти. Дієтологи назвали 3 найшкідливіших десерта для серця і судин
Фокус
2024-05-20T10:36:56Z
Чому важливо пити достатню кількість води щодня: 5 ключових переваг
Обозреватель
2024-05-20T10:31:41Z
Що робити, коли закладає вуха в літаку
24tv
2024-05-20T10:30:53Z
Як почати правильно харчуватися: список необхідних продуктів
Обозреватель
2024-05-20T10:07:06Z
В Києві проведуть безкоштовні обстеження шкіри щодо виявлення меланоми та інших видів раку шкіри
Известия Киев
2024-05-20T09:52:51Z