MY.UAНовини
Акція "Вісла": як відбувалося "остаточне вирішення" українського питання у повоєнній Польщі
Акція "Вісла": як відбувалося "остаточне вирішення" українського питання у повоєнній Польщі

Акція "Вісла": як відбувалося "остаточне вирішення" українського питання у повоєнній Польщі

Влада дала міліції та озброєним цивільним дозвіл на терористичні операції проти українців

Пам’ять про цю трагічну подію в історії українців, які жили на теренах сучасної Польщі, а саме на її південно-східних землях, залишається кривавою раною для нащадків уродженців Лемківщини, Надсяння, Підляшшя та Холмщини. Завершення Другої світової війни призвело до кардинального переміщення ліній кордонів і тектонічних змін в національному складі декількох східноєвропейських країн – Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Югославії.

Українці у Закерзонні

Уранці 28 квітня 1947 року вояки оперативної групи армії Польської Народної Республіки (ПНР) і допоміжних підрозділів почали багатоетапну акцію з переселення українців із Закерзоння (лінія польсько-більшовицького кордону, яку запропонував у грудні 1919 року голова МЗС Великої Британії лорд Джордж Керзон) на терени західних і північних територій держави. Це – Сілезія, Померанія, південь Східної Пруссії, які до кінця війни входили до складу нацистської Німеччини.

Ці великі регіони за рішенням Потсдамської конференції держав — переможниць у Другій світовій війні варшавський уряд отримав від Кремля як компенсацію за територіальні втрати на сході колишньої Другої Речі Посполитої (Волинь і Східна Галичина в Україні, Західна Білорусь і Віленський край – сучасна Литва). Колишні німецькі регіони отримали назву "Ziemie Odzyskane" – "Повернені землі". "Втрачені" вони були дуже давно – ще наприкінці XIII століття.

Саме на цих ще практично безлюдних територіях українці (понад п’ять мільйонів німців або евакуювалися під час війни, або були депортовані в радянську і союзницькі зони окупації) мали асимілюватися серед поляків, яких з 1945 року переселяли здебільшого з території СРСР.

Переселення (депортація) українців на західні та північні терени Третьої Речі Посполитої. Мапа з часопису Pamiec.pl (№ 4(25)-2014)

Виїхати до УРСР у 14-денний строк

Загалом у ретельно продуманій операції брали участь п’ять піхотних дивізій, дивізія корпусу внутрішньої безпеки і три окремі полки; допоміжні функції виконували підрозділи міліції обивательської, управління безпеки, частини прикордонників. Загальне керівництво здійснювали міністр оборони маршал Міхал Роля-Жимерський та генерал Стефан Моссор.

Приводом до початку операції стала загибель у бою із загоном УПА поблизу села Яблонне заступника міністра оборони ПНР Кароля Сверчевського. Ця подія сталася 28 березня 1947 року і навіть сьогодні викликає чимало запитань. Яким чином упівці дізналися про маршрут пересування воєначальника? Чи не був він, людина з дуже непростим характером, принесений в жертву справі?

Акції "Вісла" передувало багато знакових і трагічних подій у житті мільйонів українців, поляків, білорусів і литовців. А саме – 9 вересня 1944 року у Любліні уряд УРСР і прокомуністичний Польський комітет національного визволення (ПКНВ) уклали договір "Про евакуацію українського населення з території Польщі та польських громадян з території УРСР". Аналогічні угоди ПКНВ підписав з урядами радянських Білорусі та Литви.

Із жовтня 1944 року до серпня 1946-го етнічних українців переселяли на територію УРСР. Спочатку процес був добровільним, проте вже перші його результати (погодилися переїхати менш як 100 тисяч осіб із приблизно 550—600 тисяч) призвели до більш жорсткого рішення польських урядовців і військових. 22 серпня 1945 року українському населенню було оголошено фактично ультиматум – виїхати до УРСР у 14-денний строк. У разі відмови передбачалося примусове виселення.

Солдат Війська Польського на фоні українців, яких депортують. Фото з часопису Pamiec.pl (№ 4(25)-2014)

Депортації супроводжували репресіями польської міліції, а потім і військових, і подекуди збройними акціями загонів Української повстанської армії (УПА). Польська влада дала міліції та озброєним групам цивільного населення дозвіл на терористичні операції, які змушували українців буквально покидати майно і виїжджати в радянську Україну.

Відповідь загонів УПА не забарилася. Як писав відомий вітчизняний історик Юрій Шаповал, "в черговий раз (як це вже бувало в історії) розпочалося жорстоке польсько-українське протистояння. УПА, вважаючи територію Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя, що залишилися в кордонах Польської держави, споконвічною українською територією, виступала на захист прав і життя автохтонного українського населення… Польська офіційна влада, підтримувана з Москви, займала, зрозуміло, цілком протилежну позицію, вважаючи власні насильницькі дії цілком логічними проти "бандитських" дій УПА".

Криваві "пацифікації"

Під час останнього, четвертого етапу насильницького переселення українців до УРСР (1 січня – 15 червня 1946 року) загони армії ПНР здійснювали криваві акції – "пацифікації" (замирення), під час яких було вбито і закатовано багато десятків українців. Так, в селі Завадка Морохівська, яка постраждала від каральної операції 34-го піхотного полку армії ПНР, – кілька разів із січня до квітня 1946 року відбувалися масові вбивства селян. Загалом загинуло і було по-звірячому закатовано 73 відомих поіменно осіб. Декілька десятків мешканців села, яке було спалено, виїхали до УРСР, а 15 селян депортували до Сілезії вже у рамках акції "Вісла"…

Загалом відбувалося переселення українців до УРСР з трьох воєводств ПНР – Краківського, Ряшівського і Люблінського. Офіційно виїхало 482 109 осіб (122 454 родини).

Польські солдати і офіцери фотографуються на фоні депортованих українців

Отже, акція "Вісла" стала практично останнім акордом з "деукраїнізації" Закерзоння. На цих землях ще залишалося приблизно 150 тисяч українців. І в кожному з них польська влада бачила "різуна"-упівця. Навіть дівчина, яка збирала в лісі рослини для лікування рідних, могла опинитися в міцних руках міліції та потрапити до концтабору.

Ярослав Грицак у "Нарисі історії України" писав: "Деталі проведення операції "Вісла" незаперечно показують, що її організатори ставили перед собою не так завдання побороти УПА, як "остаточно розв’язати українську проблему у Польщі". Чисельність УПА у Закерзонні на початку 1947 р. не перевищувала 2 тис. чол.; проти неї було виставлено близько 20 тис. польських вояків. Маючи щонайменше десятикратну перевагу, польська комуністична влада могла зліквідувати український повстанський рух, не вдаючись до примусового переселення українців".

Виселення українців проходило в координації з силовими структурами і прикордонниками СРСР і Чехословаччини. На збори населенню сіл давали одну-дві доби. До осені 1947 року було депортовано 140 575 осіб української національності.

Під час акції "Вісла" було вбито 655 цивільних, арештовано 2800 осіб, які підтримували (реально чи за надуманими звинуваченнями) упівців.

Військові звітували про ліквідацію понад 1500 повстанців – з квітня до липня 1947 року. У кожному населеному пункті, куди переїжджали українці, їхня кількість не мала перевищувати 10%. Часто українці опинялися в одному селі чи містечку, де вже мешкали поляки, які були вимушеними переселенцями з Галичини чи Волині, тож мали упередження до майбутніх сусідів, називали їх "бандитами" і "різунами"…

Хата у селі Мушинка із прощальним написом: "Прощай рідна хатко, прощай рідне село Мушинка, прощай сільська молодіж, прощайте всі"

Ще одна сторінка акції "Вісла": влада на рівні політбюро ЦК Польської робітничої партії у квітні 1947 року створила концтабір в сілезькому місті Явожно, куди відправляли всіх українців, невдоволених депортацією. Загалом там ув’язнили понад 3800 осіб, і серед них 700 жінок. Серед бранців табору було 27 священників – греко-католицьких і православних.

Депортація українців із Закерзоння позбавила відділки УПА перспектив уже на колишній "своїй" землі. Її головнокомандувач Роман Шухевич віддав наказ припинити боротьбу і намагатися легалізуватися. Загони УПА намагалися прориватися на Захід через Чехословаччину. Приблизно 300 упівців зуміли потрапити до Австрії та Західної Німеччини – в зону окупації вже колишніх союзників Радянського Союзу.

Жорстокі обійми двох тоталітарних режимів

Звісно, під час підготовки та проведення акції "Вісла" не обійшлося без важкої руки сталінського Радянського Союзу. Але не треба виносити за дужки роль прокомуністичного уряду ПНР. Саме він вирішив будувати нову державу за принципами, прийнятними в міжвоєнній Другій Речі Посполитій для абсолютної більшості як еліти, так і поляків. Адже Варшава ставилася до "східних кресів", населених здебільшого українцями та білорусами, як до своєї історичної колонії.

"Ніколи міжвоєнна Польща не була, по суті, інтегрованою країною. Завжди в ній була Польща "А" і Польща "Б". Це стосувалося не тільки економічної політики держави, а й позиції всіх політичних сил. Усі вони ігнорували у своїй діяльності східні окраїни…" – писав польський публіцист Збігнев Залуський в есеї "Шляхи до достовірності".

Після поразки Другої Речі Посполитої у війні з нацистською Німеччиною і її союзником Радянським Союзом, поляки та українці опинилися в міцних і жорстоких обіймах двох тоталітарних режимів. Війна ще більше ускладнила взаємини поляків і українців. Кривавою сторінкою її стало протистояння на Волині в 1942-1944 роках за умов нацистської окупації та неоднозначної ролі радянських партизанів. Значну роль у роздмухуванні міжнаціональних конфліктів відігравали тоталітарні режими – нацистський і сталінський.

Проте спільна історія поляків і українців знає і чимало світлих сторінок. Згадаймо перемогу польсько-козацького війська під Хотином в 1621 році, а також хоч і невдалу загалом спробу Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри налагодити співпрацю в боротьбі з російським більшовизмом у квітні 1920 року. Сподіваємося, акція "Вісла" виявиться останньою трагічною сторінкою минулого двох націй-сусідів.

Теги за темою
УкраинаПольща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Директора та режисера столичного Молодого театру звинувачують у сексуальних домаганнях
Комсомольская правда
2025-01-22T18:10:24Z
Думав, що це кінець, – відомий український співак розповів, як ледь не помер від зупинки серця
24tv
2025-01-22T18:09:56Z
Молдова пропускає Євробачення-2025
1News
2025-01-22T18:09:04Z
Наречений Лесі Нікітюк поділився романтичним фото з ведучою
GlavRed
2025-01-22T17:45:35Z
«Це спойлер? До біса»: Бенедикт Камбербетч отримає «центральне» місце у «Месники: Таємні війни», але пропустить «Судний день»
ITC
2025-01-22T17:42:23Z
Макс Барських вирішив зробити паузу в концертній діяльності
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T17:24:41Z
"Запрошував на чай поплакатися": викладача Карпенка-Карого і режисера звинуватили в домаганнях
24tv
2025-01-22T17:24:20Z
Одеський міжнародний кінофестиваль восени знову пройде в Києві
УкраинФорм
2025-01-22T16:48:39Z
Анастасія Приходько оскандалилася підтримкою творчості російського співака-путініста
TSN
2025-01-22T16:39:33Z
Не тільки Британія: ви здивуєтесь, скільки країн використовують лівосторонній рух
24tv
2025-01-22T18:09:45Z
Хотів сховатися в лікарні? Головного психіатра ЗСУ везуть до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:00:55Z
Киянка інсценувала хворобу в ТРЦ: "експеримент" обернувся штрафом
Политека
2025-01-22T18:00:15Z
Ексчиновника Міноборони Лієва відправили під варту
1News
2025-01-22T17:54:47Z
Андрій Сибіга анонсував масштабні цифрові послуги для українців за кордоном через додаток е-Консул
ZN UA
2025-01-22T17:39:59Z
Представники чотирьох областей провели на мосту акцію до річниці Акту Злуки
УкраинФорм
2025-01-22T17:36:33Z
Естонія отримає від США системи залпового вогню HIMARS
УкраинФорм
2025-01-22T17:36:23Z
Суд обрав запобіжний захід екскомандиру 155-ї бригади ЗСУ Дмитру Рюмшину
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T17:36:09Z
В Естонії хочуть обмежити призов до армії для тих, хто не володіє мовою
Европейская правда
2025-01-22T17:33:45Z
Трамп хоче дружити з Путіним і "душити" Китай: що принесе світу друге "пришестя" ексцентричного президента США
TSN
2025-01-22T18:09:37Z
Провал оборони Харківщини. Правоохоронці затримали генерала Галушкіна на виході з СІЗО
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:09:34Z
На тлі заяв Трампа: Польща готується до масових депортацій із США
24tv
2025-01-22T18:07:48Z
Навіщо, – Зеленський знову відкинув заклики партнерів щодо зниження мобілізаційного віку
24tv
2025-01-22T18:03:30Z
Для «Нюрнберга-2.0» щодо Росії потрібна згуртованість міжнародної спільноти - Джелял
УкраинФорм
2025-01-22T18:00:39Z
Європарламент закликав світ не визнавати фейкові вибори у Білорусі
УкраинФорм
2025-01-22T17:57:01Z
Путін хотів би діяти інакше: якою може бути перша вимога Трампа щодо переговорів
24tv
2025-01-22T17:51:38Z
Італійці "повісили" Маска на площі, де стратили Беніто Муссоліні: фото
TSN
2025-01-22T17:51:38Z
Міністр оборони Німеччини досі вважає ймовірним напад РФ на країни НАТО за 4-5 років
Европейская правда
2025-01-22T17:51:32Z
Опади накриють майже всю Україну: як довго будуть і чи утвориться сніговий покрив
24tv
2025-01-22T18:03:21Z
Бої за важливий населений пункт у трьох областей: у ЗСУ розкрили деталі
GlavRed
2025-01-22T17:48:06Z
У деяких областях оголосили штормове попередження: регіони засипатиме снігом
GlavRed
2025-01-22T17:45:28Z
Ворог нещадно вдарив по мирних, є загиблий та поранені: подробиці атаки
Политека
2025-01-22T17:27:14Z
Водіям показали ціни на бензин, дизель та автогаз в Одеській та Львівській областях
Хвиля
2025-01-22T17:21:31Z
ГУР знищили вороже супутникове обладнання на території Росії
24tv
2025-01-22T17:15:30Z
Оточення ЗСУ у Великій Новосілці: ЗС РФ наближаються та б'ють з флангів, — Бутусов
Фокус
2025-01-22T17:12:25Z
Жителів Київщини попередили про сніг, дощ та ожеледь: Гідрометцнетр розповів про погоду
Хвиля
2025-01-22T17:00:59Z
Росіяни били по Нікопольському району БПЛА та артилерією
УкраинФорм
2025-01-22T16:54:10Z
Ви одразу її полюбите: крабова намазка на хліб, яка стане найкращим перекусом
24tv
2025-01-22T18:09:53Z
Найсмачніша начинка: рецепт смажених пиріжків із зеленою цибулею та яйцем
Фокус
2025-01-22T17:51:18Z
Будуть гострі як ніколи: заточіть ножі ось цим способом в домашніх умовах
24tv
2025-01-22T17:36:16Z
Знайдіть відмінності в картинках із бейсболістом: тільки геній побачить їх за 14 сек
GlavRed
2025-01-22T17:27:55Z
"На смак як сауна": чоловік показав процес приготування морозива з дерева
Фокус
2025-01-22T17:15:13Z
Який колір нігтів омолоджує руки: ідеальний манікюр для жінок після 40 років
24tv
2025-01-22T17:06:04Z
Посадіть ці рослини біля смородини: збільшите урожай ягід вдвічі
24tv
2025-01-22T16:54:34Z
Назвали "найогидніші" пляжі Європи, яких варто уникати
24tv
2025-01-22T16:18:58Z
Троянди простоять свіжими у вазі 14 днів: що для цього треба зробити
24tv
2025-01-22T15:57:44Z
У Німеччині чоловік напав з ножем на людей: серед загиблих – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:09:28Z
Колишньому військкому Дніпропетровщини повідомили нову підозру
УкраинФорм
2025-01-22T17:45:50Z
На Сумщині повністю евакуювали жителів із 38 населених пунктів
УкраинФорм
2025-01-22T17:36:31Z
Жінка відповіла на телефонний дзвінок та втратила 400 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-22T17:28:48Z
На Оболоні чоловік хитрощами змушував дітей торкатися його статевого органа
24tv
2025-01-22T17:24:49Z
Шольц вимагає розслідувати обставин перебування в країні біженця, який зарізав двох людей
УкраинФорм
2025-01-22T17:24:24Z
Побиття дівчинки у Білій Церкві: стало відомо, чи є серед фігурантів злочину родичі впливових осіб
TSN
2025-01-22T17:21:39Z
Викрали однорічну дитину за вигадані борги: у Києві затримали групу зловмисників
Украина Криминальная
2025-01-22T17:00:03Z
Шольц відреагував на напад з ножем у Баварії та заявив, що у нього "вривається терпець"
Европейская правда
2025-01-22T16:58:56Z
TikTok згоден укласти угоду, щоб продовжити роботу в США
ZN UA
2025-01-22T18:00:26Z
Пенсіонери не можуть отримати пенсію у ПриватБанку: карти блокують
Хвиля
2025-01-22T18:00:21Z
Уряд сформував наглядову раду державних «Лісів України» — чим відоме підприємство?
AIN
2025-01-22T17:51:17Z
В Україні почав дорожчати ключовий овоч із борщового набору
TSN
2025-01-22T17:51:08Z
Шкодять екології та створюють проблеми на звалищах: речі, які ніколи не можна викидати у смітник
24tv
2025-01-22T17:45:05Z
Зарплати держслужбовців зросли до 80 тисяч: які відомства платять найбільше
Хвиля
2025-01-22T17:42:51Z
Від 1 гривні до 42 з "дикими" стрибками: як змінювався курс долара в Україні
GlavRed
2025-01-22T17:27:21Z
Не сплатили податки вчасно: якими будуть наслідки та як діяти
24tv
2025-01-22T17:24:23Z
США підтримали угоду України та Болгарії щодо ядерних реакторів
iPress
2025-01-22T17:15:31Z
Функції Apple Intelligence з’являться не лише на iPhone
InternetUA
2025-01-22T18:01:48Z
«Втрачав розум і сон»: розробник продовження Cyberpunk 2077 розповів про найскладніший створений ним квест
ITC
2025-01-22T17:42:57Z
Brave1 протестував нові ретранслятори і інші засоби надійного зв’язку для дронів
InternetUA
2025-01-22T17:42:47Z
Три причини, чому телефон краще зарядити вдень, а не вночі
Telegraf
2025-01-22T17:39:45Z
Netflix підвищує вартість передплати після різкого збільшення кількості підписників
Детектор М
2025-01-22T17:27:46Z
ШІ може перевершити людський розум вже за два-три роки
InternetUA
2025-01-22T17:22:00Z
Журналісти випадково "розкрили" дату виходу Doom: The Dark Ages
24tv
2025-01-22T17:06:45Z
Паралізований чоловік навчився керувати віртуальним безпілотником силою думки
24tv
2025-01-22T17:06:19Z
4 речі, які Apple Maps робить краще, ніж Google Maps
InternetUA
2025-01-22T16:43:24Z
Як зробити універсальний засіб проти вапняного нальоту: результат вражаючий
GlavRed
2025-01-22T17:27:26Z
Вчені довели, що алкоголь може бути корисним для здоров’я серця й мозку
AgroNews
2025-01-22T17:24:01Z
Народилася з "бомбою" в голові: у Львові прооперували дівчинку з рідкісною патологією
24tv
2025-01-22T17:12:38Z
Чи дійсно мед можна зберігати вічно: експерти розповіли про термін придатності популярного продукту
TSN
2025-01-22T16:39:19Z
Подарунок для дружини: тайванський хірург зробив сам собі вазектомію
24tv
2025-01-22T15:27:49Z
Як зробити картопляне пюре ще смачнішим: що додати до страви секрет запеченого часнику
TSN
2025-01-22T15:21:08Z
Як часто голити ноги, щоб не було подразнення: відповідь для всіх жінок
24tv
2025-01-22T15:15:59Z
У харківському шпиталі запроваджено унікальну методику лікування зору військових
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T14:42:26Z
Без оцту: як відмити ущільнювач пральної машини
GlavRed
2025-01-22T14:27:20Z
Офіційно: Сікан приєднався до Батагова в Трабзонспорі
Football.ua
2025-01-22T18:10:59Z
Хто братиме Брестську фортецю: склад Шахтаря на матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-22T18:06:56Z
Конкурент Ярмолюка підписав із Брентфордом новий довгостроковий контракт
Football.ua
2025-01-22T18:01:50Z
Легенда українського футболу: відомий тренер отримав орден від УАФ
24tv
2025-01-22T17:54:51Z
Шахтар продав Келсі в Портленд Тімберс
Football.ua
2025-01-22T17:54:27Z
Визначилися учасниці стартової гонки етапу КС з біатлону в Антгольці
УкраинФорм
2025-01-22T17:45:19Z
"Прикінчив би за дві секунди": названо переможця потенційного бою легенд Тайсон – Форман
24tv
2025-01-22T17:42:14Z
Ювентус лідирує у боротьбі за підписання Вейги
Football.ua
2025-01-22T17:36:44Z
Ліга Європи: Бешикташ розібрався з Атлетіком
Football.ua
2025-01-22T17:31:44Z
Як з’явилися найпотужніші вантажівки Volvo FL
AutoCentre
2025-01-22T18:09:36Z
Спортивний фургон: Opel Vivaro отримав незвичну версію
Фокус
2025-01-22T17:57:45Z
Рятувальники Слов’янська отримали сучасний пожежний автомобіль
AutoCentre
2025-01-22T17:10:02Z
Чи можна їздити машиною, якщо блимає чек: важливе попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-22T15:27:46Z
Національна поліція отримала нові Opel Combo та Сitroen Jumper
AutoCentre
2025-01-22T14:36:06Z
Три ряди крісел і багате оснащення: Hyundai показала недорогий сімейний кросовер
Фокус
2025-01-22T14:30:14Z
Через електронні асистенти: автовиробники оголосили судову війну Мінтрансу США
AutoGeek
2025-01-22T14:27:59Z
Різниця вас вразить. Скільки на місяць потрібно на заправку Lanos та бюджетного електрокара
Telegraf
2025-01-22T14:18:23Z
Volvo припиняє випуск популярного електричного кросовера і перейменовує кілька моделей
AutoGeek
2025-01-22T13:30:57Z