MY.UAНовини
Олена Блаватська – знаменитий медіум із Дніпра: які прогнози справдилися
Олена Блаватська – знаменитий медіум із Дніпра: які прогнози справдилися

Олена Блаватська – знаменитий медіум із Дніпра: які прогнози справдилися

Засновниця Теософського товариства, авторка "Таємної доктрини" та інших езотеричних праць, опублікованих у 15-ти томах зібрання її творів, релігійний філософ, медіум, літераторка, публіцистка, окультистка, спіритуалістка і просто найзагадковіша і наймістичніша жінка XIX століття Олена Блаватська мала набагато більше зв'язків з Україною, ніж це може здатися на перший погляд. Її рід сягає корінням в історію нашої країни на кілька століть – аж до епохи Київської Русі.

Спадкоємиця Михайла Чернігівського та Юрія Долгорукого

Олена Блаватська народилася в місті Катеринославі (нині – Дніпро) 12 серпня за новим стилем (31 липня за старим) 1831 року в будинку, що належить батькам її матері Олени Ган, у дівочості Фадєєвої. На думку одного з іноземців, які на той час відвідали Катеринослав, місто справляло на приїжджого дивне враження: широкі та довгі вулиці, на яких було мало людей і ще менше будинків, які розташовані на великій відстані один від одного. Єдиною окрасою Катеринослава мандрівник вважав Дніпро та мальовничі пагорби, що його обрамляли.

Рід Блаватської по материнській лінії був не тільки древнім, а й поважним – він сягав епохи Київської Русі, точніше великого князя Михайла Чернігівського (у сім'ї бережно зберігався хрест, що належав йому), який знайшов свою смерть у Золотій Орді – його замучили за відмову вклонитися язичницьким ідолам. Серед предків Блаватської також були київський князь Юрій Долгорукий та представниця знатного французького роду Генрієтта де Бандре дю Плессі. Бабуся Олени Петрівни не лише володіла п'ятьма мовами, чудово малювала, співала та грала на фортепіано, як слід було будь-якій дівчині з пристойної родини, а й цікавилася природничими науками – ботанікою, зоологією, геологією, археологією та нумізматикою. Вона зібрала чудову колекцію монет і листувалася з відомими європейськими вченими того часу. Мати, Олена Ган, була популярною жіночою письменницею, що друкувалася під псевдонімом Зінаїда Р-ва (Резнікова). Батько – капітан кінної артилерії Петро Олексійович фон Ган – належав до родовитого прізвища фон Роттенштейн-Ган, що походив від німецьких лицарів. Незважаючи на блискучу освіту та добродушний характер, він цікавився переважно полюванням, стрибками та званими обідами. Петро Олексійович був на 12 років старший за дружину, тому спільної мови батьки Блаватської не знайшли, в результаті романи Зінаїди Р-вої оповідали переважно про важку долю жінок, які не знайшли щастя в сімейному житті. Будинок, у якому з'явилася на світ Олена Петрівна, відомий як "будинок Фадєєвих", зберігся до наших днів – він розташований на вулиці, яка названа на честь Ярослава Мудрого.

Кочове життя сім'ї військових

Свою дочку Петро Олексійович Блаватський побачив лише за пів року – коли вона народилася, він перебував на службі в Польщі. Життя сім'ї військовослужбовця завжди було кочовим, тому в дитинстві Олені вдалося пожити в кількох українських містах – Романькові (нині входить до складу Кам'янського), Оскопі, Умані, Полтаві, Опішні та Одесі, в яку сім'я приїжджала кілька разів, поки не купила собі маєток неподалік, а в самому місті оселилися їхні родичі. Часто бувала вона і в родовому маєтку Ганів – Шандрівці, розташованій поблизу Катеринослава, де жила її бабуся по батьковій лінії та брат батька, офіцер Олексій, який під час революції емігрував до США.

Смерть матері та переїзд до Саратова

Мати Блаватської часто хворіла, але коли лікарі говорили, що їй потрібно берегти себе і перестати писати, відмовлялася – вона мріяла дати дочкам (у Олени була ще сестра Віра) гарну освіту, а інших засобів, крім тих, що давала літературна творчість, у неї не було. Блаватська, вже будучи дорослою, згадувала, що в дитинстві найчастіше бачила матір, яка працювала за письмовим столом, який був відокремлений від решти кімнати ширмою.

Блаватська завжди багато читала, і тому гувернантки, яких наймали для Лелі, як звали в сім'ї Олену Петрівну, і Віри, не могли їй розповісти нічого нового. Щодо житейської мудрості, то її вона осягала завдяки солдатам, які часто були її "няньками": саме в них, за словами сестри, вона навчилася називати речі своїми іменами – іноді вислови, які вони при цьому використовували, були, як кажуть, не комільфо. Блаватська завжди бунтувала проти дисципліни, навіть якщо це стосувалося всього лише розкладу домашніх уроків, не визнавала жодних авторитетів і любила подорожувати – далися взнаки часті переїзди сім'ї з місця на місце: загалом характер у неї був радше чоловічим, ніж жіночим.

Навесні 1842 року не стало матері Блаватської: Олена Андріївна, якій було всього 28 років, померла від швидкоплинних сухот. Вона була похована на Старому одеському цвинтарі, на місці якого сьогодні розташований парк – її могила, як і могили сестри Блаватської Віри та її сина Валеріана, а також інших родичів, загублено. Лелю, якій на той момент було лише 11 років, забрали до Саратова бабуся та дідусь по материнській лінії.

Езотерична література, потойбічний світ і таємничий індус

Завдяки їм дівчатка здобули блискучу домашню освіту, в тому числі й вивчила кілька мов, познайомилася з видатними людьми того часу, які часто бували в будинку, наприклад, істориком Миколою Костомаровим та письменницею Машею Жуковою. Але найщасливіші свої часи дівчинка проводила у величезній, зібраній дідом бібліотеці, де її цікавили переважно книги езотеричного та містичного змісту. Блаватська завжди вважала себе особливою – вона була впевнена, що їй відкривається те, що для інших є таємницею, і вона може "спілкуватися" з потойбічним світом і тими, хто живе в ньому. Своєї сестрі Леля говорила, що бачить і чує те, що не бачать і не чують інші. Тоді ж у її оповіданнях почав фігурувати таємничий індус, якого Блаватська називала Охоронцем – являвся їй у найнесподіваніших ситуаціях і часто рятував від небезпеки – оточення вважало це не більше ніж фантазією юної дівчини.

Наречена, що втекла

У 18 років Блаватська вийшла заміж за 40-річного віцегубернатора Еріванської провінції Никифора Блаватського. Чоловіка дівчина не любила, тому втекла від нього через три місяці спільного життя, але від нього Олена отримала своє звучне прізвище та свободу від опіки родичів.

Ще через півтора року Блаватська опинилася в Лондоні, де відбулася доленосна для неї зустріч з Морією – молодим раджпутом, що був схожим на Зберігача з її видінь, який дуже багато чого її навчив. Саме ці знання згодом стали основою вчення Блаватської. Але вона не хотіла зупинятися на тому, що вже знала, тому одного разу сіла на теплохід, що відпливає до Канади, а звідти через Південну Америку, Мексику та Цейлон – у Тибет. Гроші на життя та переїзди Олена отримувала від батька, який регулярно їх переказував. Щоправда, потрапити до Тибету вона змогла лише з третьої спроби – перші дві успіхом не увінчалися. Здолавши складну дорогу, Блаватська, як губка, почала вбирати езотеричні знання.

Подорожі, кохання, шлюб

Залишивши Тибет, озброєна новими знаннями Блаватська, насамперед вирушила до Петербурга, де досить швидко перетворила на "свою віру" - у популярний на той час спіритизм – добру половину вищого світу. Але досить швидко їй це набридло, і вона знову вирушила у подорож: спочатку на Кавказ, де провела три роки, потім до Туреччини, Греції та Єгипту. У Константинополі Олена зустріла головне кохання свого життя – угорського оперного співака Агарді Мітровича. Фінальними точками її вояжу мали стати Париж та Одеса, але після них Блаватська знову перепливла Атлантичний океан і опинилася у Нью-Йорку. У 1875 році Блаватська отримала громадянство США, навіщо їй довелося укласти фіктивний шлюб з Майклом Бетанеллі, який переїхав до цієї країни раніше і встиг там натуралізуватися.

Мікст науки, філософії та релігії

Саме в цей час Олена Петрівна почала посилено працювати над теософією – своєрідним міксом науки, філософії та релігії, що було сміливо для другої половини XIX століття. Але на хвилі зростаючого інтересу до езотерики її наука була до речі: Олена Блаватська, адвокат Вільям Куан Джадж і юрист Генрі Стіл Оскотт стали організаторами теософського руху, його метою було вивчення законів, за якими розвивається і якими управляється Всесвіт. Перша книга Блаватської називалася "Розкрита Ізіда" – її тираж розкупили буквально за два дні. За нею була наступна – "З печер і нетрів Індостану": вченням Блаватської на той час захоплювалися всі – і окультисти, і інтелігенція. 1879 року Олена Петрівна стала головним редактором журналу "Теософіст", а через рік вирушила до Тибету, щоб прийняти буддизм.

Здійснені прогнози

Блаватська відома своїми пророкуваннями, багато з яких вже справдилися. Зокрема, вона говорила, що вчені доведуть: нарівні з матеріальним існує і нематеріальний світ, що пояснить безліч аномальних явищ, що вважаються загадковими. Згодом, на її думку, люди взагалі відмовляться від концепції, згідно з якою до процесів навколишнього світу потрібно підходити тільки з погляду фізики – Олена Петрівна була впевнена, що це стане справжнім проривом у науці.

"Шахрайка" та "шпигунка"

Місцем заснування теософського суспільства стало індійське місто Адьяр, у якому Блаватська зі своїми однодумцями мешкала кілька років. Його філії з'являлися біля Індії одна одною – популярність у теорії Олена Петрівни була неймовірною. Але в 1884 вона змушена була виїхати з Індії - місцевий клімат викликав у неї проблеми зі здоров'ям. Блаватська оселилася в Німеччині, де працювала над головною працею свого життя – "Таємною доктриною", основна тема якого – реінкарнація та безсмертя душі після смерті фізичного тіла людини.

У цей час доля ніби відвернулася від Блаватської: в Індії її звинуватили в шахрайстві, а багато теософських філій закрили, а в Лондоні, де вона намагалася втекти, взагалі оголосили шпигункою. Незважаючи на це, Олена Петрівна продовжувала працювати над теософськими працями, розділи з яких публікувала у журналі "Люцифер", читала лекції студентам та всім, хто цікавився її теорією, а таких було чимало. 1889 року в Лондоні вийшла трилогія Блаватської: "Книга золотих правил", "Голос безмовності" та "Ключ до теософії". При цьому жила Олена Петрівна завжди дуже скромно і постійно потребувала грошей, але при цьому володіла цінними прикрасами – серед них були два дорогі кільця-талісмана та перстень, прикрашений трикутниками та написами на санскриті.

Смерть та пам'ять

Олени Блаватської не стало 26 квітня (8 травня) 1891 - вона померла в Лондоні від грипу. Тіло кремували, порох, будучи розділеним на три частини, зберігається в теософських центрах Адьяра, Лондона та Нью-Йорка. У Дніпрі іменем Блаватської назвала вулиця, а в будинку, в якому вона народилася, створено Музейний центр – його експозиція присвячена самій Блаватській та її родині. У 20-х роках ХХ століття знаменитий художник і мандрівник Микола Реріх написав портрет Олени Петрови, назвавши його "Вісник".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
НБУ ухудшил прогноз по инфляции в Украине
Корреспондент
2025-07-18T07:27:07Z
Миллионный ущерб за уничтоженные деревья и бездействие властей: Госэкоинспекция подвела итоги недели
Знай
2025-07-18T07:15:46Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Северная Корея выдала странный запрет иностранцам после визита Лаврова в страну
Comments UA
2025-07-18T07:27:27Z
Зеленский таки определился с будущей должностью экс-министра обороны Умерова
Comments UA
2025-07-18T07:24:36Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Идеальный завтрак: сколько белка съесть, чтобы зарядиться энергией
Comments UA
2025-07-18T07:27:31Z
Войдете в список долгожителей: 5 привычек, от которых нужно избавиться до 40 лет
Знай
2025-07-18T06:21:27Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Сила магнитной бури снова упала, но надолго ли? Что прогнозируют на выходные
Telegraf
2025-07-18T07:27:30Z
В ГНС выступили с важным заявлением об оккупированных территориях Сумщины: что известно
Comments UA
2025-07-18T07:18:42Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Роуминговый безвиз будет, но не без ограничений: чего ждать украинцам
Знай
2025-07-18T07:21:41Z
В Украине заметили паука, который может менять цвет. Угрожает ли он людям
Telegraf
2025-07-18T07:12:44Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Дочь Оли Поляковой расставила все точки над "и" относительно своей "беременности"
Фокус
2025-07-18T07:18:49Z
Маша Полякова вышла замуж в США
Корреспондент
2025-07-18T07:18:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Самая интернациональная река в мире: создала уникальный "тоннель", объединив сразу 10 стран
Фокус
2025-07-18T07:00:15Z
Молодой картофель получится невероятным: как его вкусно приготовить
Telegraf
2025-07-18T06:12:27Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Черкассах тренер проиграла в казино миллион "на конкурс"
Корреспондент
2025-07-18T07:27:10Z
В Харьковской области четверо ранены в результате атаки РФ
Новости Украины
2025-07-18T07:24:40Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Неожиданно: временный чемпион мира высказался о бое Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-07-18T06:39:29Z
Шелестюк удивил прогнозом по карьере Усика после реванша с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-18T06:15:04Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лига конференций: Александрия готовится к встрече с новым соперником
Корреспондент
2025-07-18T06:01:14Z
Промоутер раскрыл имя боксера, с которым Фьюри хочет выйти в ринг
Корреспондент
2025-07-18T05:18:57Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Астрономы впервые увидели рождение новых миров
Корреспондент
2025-07-18T07:27:40Z
Мультивселенная Янов: Обзор The Alters
GameMag
2025-07-18T07:06:57Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z