MY.UAНовини
Багато солодощів та мало білка: за які помилки у харчуванні українці платять здоров'ям та грошима
Багато солодощів та мало білка: за які помилки у харчуванні українці платять здоров'ям та грошима

Багато солодощів та мало білка: за які помилки у харчуванні українці платять здоров'ям та грошима

Середня українська сім'я витрачає на харчування половину своїх грошей, і, кажуть експерти, це означає, що живуть українці бідно. Але попри бідність чимало споживачів так і не навчилися правильно обирати продукти. До того ж останні два роки у житті українців надто багато стресу, який простіше за все "заїдати", тож кількість знов виграє у якості, а зайві витрати завдають шкоди гаманцю.

У багатьох українських родинах міцно вкорінилися неправильні харчові звички, які буквально крадуть у нас здоров'я та довголіття. Фокус разом з експертами розібрав типові помилки у харчуванні українців, які не тільки не додають нам здорових років життя, але й забирають додаткові кошти.

Помилка 1: мало води

Про те, наскільки важливо пити воду, чули всі. Вода допомагає організму краще засвоювати і переробляти їжу, а також вирішує проблему підвищеної кислотності в шлунку. Що більше людина п'є, то менше у неї проблем з травною системою. Дієтологиня Лариса Буткова радить пити воду у певному режимі: починати ранок з однієї-двох склянок води кімнатної температури, а потім пити по склянці за пів години до прийому їжі та через годину – після. Загалом людина має випивати щонайменше півтора літри води на день.

Дієтологи радять пити просту чисту питну воду
Фото: Shutterstock/Stock 4you

Є суттєве уточнення, що важливе як з точки зору ЗОЖ, так і з погляду економії. Коли дієтологи радять пити достатньо води, вони мають на увазі не каву, чай, компот або, тим паче, солодкі газовані напої, а просту чисту питну воду. Її можна купувати, а можна у домашніх умовах фільтрувати звичайну водопровідну воду.

Чимало людей ставлять знак рівності між простою питною водою та солодким газованим напоєм "0 калорій". Дієтологи наполягають: попри те, що достовірних досліджень про серйозні наслідки вживання таких напоїв немає, вони точно не додають поживної цінності раціону. У безкалорійних газованих напоях використовуються штучні підсолоджувачі, харчові добавки, ароматизатори, барвники, регулятори кислотності. Тож часте вживання такого напою може призвести до ерозії зубної емалі, проблем з нирками та шлунком.

Не можна ставити знак рівності між простою питною водою та солодким газованим напоєм "0 калорій"

"Я все ж таки раджу споживати просту питну воду, чи, принаймні, вживаючи напій "0 калорій", усвідомлювати, що це не вода, — зазначила у коментарі Фокусу дієтолог-консультант Альона Юдіна. — Звісно, якщо випити один-два стакани такого напою на місяць, нічого страшного не станеться. Але це не має бути системою, тобто не потрібно щомісяця на регулярній основі купувати собі дві баночки газованої води тільки тому, що це не принесе відчутної шкоди".

Регулярне вживання солодких газованих напоїв, навіть якщо вони не мають калорій, все одно шкодить організму, продовжує Альона Юдіна. З іншого боку, така поведінка, скоріш за все, свідчить про відсутність у людини розладів харчової поведінки, що можна вважати плюсом.

Регулярне вживання солодких газованих напоїв шкодить організму, навіть якщо вони не мають калорій
Фото: Freepik

"Я за те, щоб уникати крайнощів, — каже експертка. — Дійсно, буває так, що раптово хочеться лимонаду або коли. Тоді можна купити та випити, але ж не обов'язково всю пляшку. Прислухайтесь до себе — можливо, 100 або навіть 50 грамів вам буде достатньо, то й не потрібно випивати все. І хоча сучасні дослідження кажуть, що шкоду можуть принести лише дуже великі дози, я все ж таки дотримуюсь думки, що солодкі газовані напої точно не для тих, хто обирає якісні та корисні продукти, навіть якщо вони не мають калорій".

Помилка 2: мало білка, овочів та фруктів

Найкраще м'ясо для українців – це ковбаса, тому часто замість повноцінного білка, який має складати основу здорового раціону, організм отримує набір із солі, цукру та харчових добавок. Цікаво що ковбасу ("Лікарська" — 270-420 грн за кіло, "Краківська" — 390-600 грн за кіло) купують ті ж самі люди, які кажуть, що м'ясо (куряче філе — 164 грн за кіло, свинячий ошийок — 220 грн) та риба (хек морожений — 130-165 грн за кіло) — це дуже дорого.

Важливо Дієтолог назвала 6 шкідливих продуктів, які ви щодня купуєте в супермаркеті

Багато покупців незаслужено обходять увагою яйця, але ж це дуже корисний і бюджетний продукт. Вони багаті на поживні речовини, покращують пам'ять, є джерелом білка, допомагають засвоюватися вітамінам. А, враховуючи, що зараз яйця продаються в українських супермаркетах від 44 грн за десяток, виходить, що сніданок із двох-трьох яєць коштуватиме 9-13 грн.

Овочів та фруктів в раціоні середньостатистичної української родини також неприпустимо мало, особливо взимку. Найпоширеніша причина — все та ж "нестача коштів", але, нагадують експерти, овочі – це не тільки авокадо, спаржа та болгарський перець. "Є значно дешевші варіанти – білокачанна та пекінська капуста, морква, редька, буряк, — каже Альона Юдіна. — Крім того, українці їдять мало риби, яку було б добре вживати два-три рази на тиждень, чергуючи жирні та нежирні сорти. І знов-таки причина "немає грошей" не проходить, бо риба — це не обов'язково лосось чи осетер, але й оселедець, скумбрія".

Для багатьох українців найкращим м'ясом є ковбаса
Фото: https://t.me/topretsept/2881

Якщо віддавати перевагу простим базовим продуктам (м'ясо, молоко, сир, масло, олія, крупи, борошно, яйця) та сезонним овочам, харчування вийде не тільки здоровішим, але й значно дешевшим. На кулінарних сайтах можна знайти чимало рецептів салатів на основі капусти, моркви, буряка, тож нестача коштів зовсім не заважає ввести бюджетні овочі у щоденний раціон.

Таку ж пораду дієтологи дають стосовно фруктів: купуйте те, що зараз дешево. А якщо здається, що яблука по 30 грн за кілограм — це дуже дорого, можна порівняти ціну з цінами на цукерки та тістечка. Наприклад, цукерки "Пташине молоко" наразі продаються по 180-200 грн за кіло, "Ромашка" — по 200-240 грн за кіло, а заварні тістечка — по 160 грн за 360 грамів.

Якщо здається, що яблука по 30 грн за кілограм — це дуже дорого, можна порівняти ціну з цінами на цукерки та тістечка

Помилка 3: багато солодощів

Велика кількість рафінованого цукру у раціоні — це чимала проблема українського харчування. Дієтологи кажуть, що сучасному споживачу відмовитися від вживання цукру майже неможливо. По-перше, українці дуже люблять солодке. По-друге, цукор додають не лише у традиційні солодощі, а й у хліб, ковбасу, рибні консерви, кетчуп, гірчицю та багато інших продуктів.

Багато солодощів — одна з головних помилок українського харчування
Фото: Getty

Також українці їдять надто багато борошняного: печиво, пироги, пиріжки, торти, булочки, макаронні вироби. Все це джерела швидких вуглеводів, які споживаються у нашій країні в надлишку. А насправді – порожні калорії, які завдають організму та сімейному бюджету суцільної шкоди.

Помилка 4: нездорові звички

Помилок у режимі харчування наших співгромадян чимало: відмова від сніданку, перекуси "на бігу", перекуси нездоровою їжею, одноманітне харчування, перенесення основного прийому їжі на вечерю.

Багато українців вживають нездорові продукти, але це насамперед пов’язано не з високими цінами та низькими зарплатами, а з харчовими уподобаннями

Експерти кажуть про парадоксальний факт: коли не вистачає грошей, люди насамперед відмовляються від здорових та корисних продуктів, віддаючи перевагу не якості, а кількості. Звідси виникає дивне правило українського харчування: що бідніше, то жирніше та солодше. "Багато українців вживають нездорові продукти, але це насамперед пов’язано не з високими цінами та низькими зарплатами, а з харчовими уподобаннями, небажанням стежити за здоров'ям та змінювати звички", — зазначила у розмові з Фокусом Альона Юдіна.

Дієтологи радять віддавати перевагу сезонним овочам та фруктам
Фото: Aggeek

Помилка 5: готова їжа та напівфабрикати

Іноді напівфабрикати здаються не такими вже й дорогими — наприклад, пельмені в українських супермаркетах можна купити по ціні від 75 грн за кілограм. Проте дієтологи попереджають: фастфуд, готову їжу та напівфабрикати варто залишити на крайній випадок та намагатися частіше готувати вдома.

"Зазвичай фастфуд та напівфабрикати однаково шкідливі як для здоров'я, так і для гаманця, тож готувати вдома — це дуже добра корисна звичка, чудовий спосіб одночасно заощадити та почати харчуватися здоровіше, — каже Лариса Буткова. — Страви, що готували в домашніх умовах, часто містять більше клітковини, натомість цукру та жиру – менше. А їх собівартість виявляється набагато нижчою, ніж вартість готової їжі".

Страви, що готуються в домашніх умовах, часто містять більше клітковини, натомість цукру та жиру – менше

Помилка 6: їжа як психологічна допомога

Найголовніша порада всіх дієтологів – просто менше їсти. Постійне переїдання — це дуже погана звичка, яка завдає величезної шкоди здоров'ю, а сьогодні люди взагалі звикли "заїдати" стрес. Втім, для спеціалістів немає ніякої новини в тому, що часто люди їдять не тому, що хочуть їсти, а суто з психологічних причин. І це також сміливо можна віднести до факторів, які не додають плюсів ані здоров'ю, ані сімейному бюджету.

Люди звикли "заїдати" стрес
Фото: Freepik

Альона Юдіна виділяє кілька найпоширеніших причин, за якими люди їдять без відчуття голоду:

  • щоб розслабитися після важкого дня, замість того, щоб просто відпочити;
  • щоб заглушити свої почуття, біль, замість того, щоб звернутися до психолога;
  • коли недоспали, щоб відновити свої сили, замість того, щоб раніше вкладатися спати;
  • коли не відчувають радості в житті, замість того, щоб радіти дрібницям і навіть тому, що прокинулись вранці.

Найголовніша порада всіх дієтологів – просто менше їсти

Помилка 7: акції понад усе

Акції – це дійсно чудовий спосіб заощаджувати. Далеко не всі можуть собі дозволити сьомгу по 1000 грн за кілограм чи авокадо по 300 грн, але за акцією можна і купити. Проте потрібно враховувати декілька моментів.

По-перше, варто влаштовувати акційним цінникам "перевірку", тобто купувати те, що дійсно у конкретний день коштує дешевше, та ще й перевіряти, щоб знижка спрацювала на касі.

Важливо Меню на все життя: дієтологиня розповіла про найкорисніші дієти для різного віку

По-друге, потрібно перевірити ціни на аналогічні товари на найнижчих полицях. Річ у тому, що на полицях на рівні очей розкладають найдорожчі продукти, тому товар на "золотій полиці" за акцією може виявитися дорожче, ніж на нижній без акції.

По-третє, варто уникати імпульсивних покупок на касі, навіть якщо здається, що сьогодні дешево. Зазвичай ці товари не несуть користі ані здоров'ю, ані гаманцю.

І, нарешті, не варто купувати на радощах занадто багато. Адже, якщо знов відключатимуть електрику, "зайві" продукти просто зіпсуються, а економія перетвориться на додаткові витрати.

"Зайві" продукти часто псуються, а економія перетворюється на додаткові витрати
Фото: birminghammail.co.uk
Важливо Великодній кошик-2024: які продукти несподівано подорожчали
Теги за темою
вода
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Російська армія просувається в Курській області: ISW про ситуацію на території РФ
TSN
2025-01-19T06:33:22Z
Втрати Росії наблизились до 820 тисяч осіб
1News
2025-01-19T06:27:47Z
Кого ми мали б обговорювати замість Кадочнікової?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T06:27:32Z
Залишилося менше трьох тижнів: деякі українці терміново мають пройти ВЛК повторно
Хвиля
2025-01-19T06:15:10Z
Деякі українці з 29 січня отримуватимуть нову субсидію
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T06:09:44Z
Пенсія за довіреністю: чи можна її отримувати за особу з інвалідністю І групи
ZN UA
2025-01-19T06:03:33Z
Чи можуть мобілізувати студента в Україні: пояснюємо деталі
24tv
2025-01-19T05:54:43Z
Спадок для дітей від попередніх шлюбів: що потрібно знати про права на майно
Политека
2025-01-19T05:30:06Z
Скільки разів РФ застосовувала заборонену зброю на полі бою в грудні: дані Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T05:21:39Z
Генрі Кавілл і його кохана вперше стали батьками
Комсомольская правда
2025-01-19T06:18:20Z
Де зараз Юлія Лорд: доля зірки, яка прославилася разом із "Скрябіном"
Политека
2025-01-19T04:00:38Z
Не просто концерт із "хорошими руськими": Іван Дорн потрапив у новий скандал після виступу
Политека
2025-01-19T02:00:14Z
Модні тренди 2025: Андре Тан сказав, що має бути в гардеробі
GlavRed
2025-01-19T01:27:08Z
Німецький Хемніц офіційно став культурною столицею Європи 2025 року
УкраинФорм
2025-01-19T00:24:44Z
Померла театральна композиторка і драматургиня Клер ван Кампен
УкраинФорм
2025-01-18T23:45:16Z
«Пригоди Паддінгтона в Перу»: ведмедик шукає Ельдорадо, а знаходить щось більше
Комсомольская правда
2025-01-18T21:40:22Z
"Життя після розлучення": у мережу злили сенсаційну пропозицію Меган Маркл
GlavRed
2025-01-18T20:27:42Z
Нові Nike Air Max 90s – якраз те взуття, в якому Бетмен радо бігав би Готемом
24tv
2025-01-18T20:21:46Z
У США таки припинив працювати TikTok
24tv
2025-01-19T06:34:43Z
Вночі росіяни атакували Нікопольський район з артилерії, «Градів» та дронами, є пошкодження
УкраинФорм
2025-01-19T06:33:59Z
"Вічна" влада або хитрий план РФ: чому Україні варто шукати шляхи для виборів
GlavRed
2025-01-19T06:27:48Z
Сирія заборонила імпорт із Росії, Ірану та Ізраїлю
УкраинФорм
2025-01-19T06:27:40Z
"Припинення вогню у Секторі Гази не буде": Нетаньягу висунув умову для ХАМАС
24tv
2025-01-19T06:21:07Z
Росіяни злякались українського мему та внесли «БНР» у список терористичних організацій
InternetUA
2025-01-19T06:01:09Z
У Німеччині зробили нову заяву про відправлення своїх військових до України
TSN
2025-01-19T06:00:04Z
Закріпачення селян Москвою під час колективізації в Україні: перший крок до Голодомору 1932—1933 років
Telegraf
2025-01-19T06:00:02Z
Axios: Команда Трампа хоче зміни режиму у Венесуелі
Лига
2025-01-19T05:51:50Z
Малокеровані, з пінопласту і пластикових труб: ворог частіше почав використовувати БпЛА "Молнія"
24tv
2025-01-19T05:54:23Z
На Рівненщині поліція затримала членів злочинної групи, які викрали жінку, побили її та кинули помирати
УкраинФорм
2025-01-19T04:57:19Z
На Рівненщині вчитель побив учня, аварія на гірськолижному курорті в Іспанії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T03:51:22Z
У Києві викрили посадовицю медзакладу, яка вимагала гроші у пораненого за підтвердження групи інвалідності
УкраинФорм
2025-01-19T03:48:52Z
ДБР викрило правоохоронця з Буковини на незаконному переправленні чоловіків до Румунії
УкраинФорм
2025-01-19T02:42:30Z
Викрито шахраїв, які ошукали людей на майже 10 млн гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:42:41Z
Нацполіція попередила про нову схему шахрайства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:27:03Z
Чоловіку, який протягом восьми років ґвалтував свою падчерку, загрожує довічне ув'язнення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:12:00Z
У Чехії на показі історичної військової техніки загинули люди
24tv
2025-01-19T01:00:03Z
У Києві інженер метро координував удари РФ
InternetUA
2025-01-19T06:27:30Z
Окупанти планують посилити наступ на Покровськ: ISW розповів про стягування військ до міста
24tv
2025-01-19T06:27:27Z
«Там немає живого місця». Що втратив Кінбурнський півострів за роки російської окупації
Украина Криминальная
2025-01-19T06:24:06Z
Втрати армії РФ: Генштаб назвав кількість знищених окупантів
TSN
2025-01-19T06:06:15Z
Війська РФ за добу обстріляли 31 населений пункт на Херсонщині, троє загиблих
УкраинФорм
2025-01-19T06:06:13Z
Ситуація в Торецьку та Часовому Ярі погіршилася: експерт попередив, куди далі прориваються окупанти
Политека
2025-01-19T06:03:15Z
Скільки ще буде тепло в Україні: чи чекати різкого похолодання з великими морозами
24tv
2025-01-19T06:03:11Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 19 січня 2025 року
Фокус
2025-01-19T06:00:54Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 19.01.25
Украина Криминальная
2025-01-19T05:51:42Z
ШІ показав, як можуть виглядати кнопкові телефони у майбутньому
InternetUA
2025-01-19T06:33:10Z
OpenAI завершила розробку ШІ-моделі зі здатністю до міркування
Portaltele
2025-01-19T06:06:29Z
Сонячні панелі можуть стати ефективнішими за допомогою дронів: що вони роблять
InternetUA
2025-01-19T06:01:13Z
Хмарний геймінг в Україні: які сервіси зможуть порадувати гравців у 2025 році
Знай
2025-01-19T05:51:15Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до комп’ютерів шахраїв нібито від імені CERT-UA
УкраинФорм
2025-01-19T05:21:33Z
Intel зняла з виробництва процесори 12-го покоління
InternetUA
2025-01-19T05:03:42Z
iPhone 17 може отримати інноваційну систему охолодження
InternetUA
2025-01-19T04:03:50Z
Qualcomm випустила чіп Snapdragon 8 Elite для бюджетних смартфонів
InternetUA
2025-01-19T03:03:31Z
Стало відомо, скільки коштуватиме Nintendo Switch 2
InternetUA
2025-01-19T02:03:04Z
Поїзд-привид залишився, хоча з’явилася альтернатива
ZN UA
2025-01-19T06:33:44Z
Ціни на базові продукти: на скільки подорожчали гречка, цукор та олія порівняно з груднем
Политека
2025-01-19T06:27:01Z
Як працюватимуть оновлені правила забою тварин у 2025 році
Agravery
2025-01-19T06:06:23Z
Чи може сусід забрати вашу ділянку, якщо вона не приватизована
24tv
2025-01-19T06:03:51Z
ВВП України досі на 20% менше, ніж до війни
AgroPortal
2025-01-19T06:00:28Z
Долари не обміняють: працюють жорсткі заборони купівлі та продажу валюти
Хвиля
2025-01-19T04:45:44Z
Тарифи на тепло скоригують через подорожчання газу: скільки платитиме населення
Знай
2025-01-19T04:36:55Z
"З вашого рахунку хочуть зняти кошти": клієнт Ощадбанку потрапив на гачок шахраїв
Политека
2025-01-19T04:30:02Z
Samsung пов'язує бонуси співробітників з акціями компанії на тлі кризи в галузі чіпів
InternetUA
2025-01-19T04:18:11Z
Хто з майбутнього: лише люди з надзвичайним розумом розгадають загадку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-19T05:27:11Z
Любиш ананас у піці? Готуй 5 тисяч гривень: англійська піцерія кинула виклик гурманам
Знай
2025-01-19T04:51:32Z
Розчавлять почуття і не помітять: які знаки зодіаку найчастіше розбивають серця
GlavRed
2025-01-19T04:27:59Z
Гороскоп на завтра 20 січня: Козерогам - нове знайомство, Водоліям - важлива новина
GlavRed
2025-01-19T04:27:40Z
Прокидатися, просинатися чи просипатися: яке слово правильно використовувати
GlavRed
2025-01-19T04:27:25Z
П'яна правда чи хаос емоцій: що насправді стоїть за словами напідпитку
Знай
2025-01-19T01:30:38Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, яким варто носити золото: щоб залучити успіх та щастя
Политека
2025-01-18T23:30:57Z
Яскраві обкладинки та глянцевий папір: чому це небезпечно для дітей
Знай
2025-01-18T23:30:28Z
Ідеальне поєднання: готуємо салат "Казка" з курочкою та печерицями
24tv
2025-01-18T23:00:18Z
Дітям 12-13 років хочуть ввести нову вакцину: про що йдеться
Знай
2025-01-19T06:06:26Z
Ця дуже проста вправа у трендах 2025 і може змінити ваше життя всього за 12 тижнів
24tv
2025-01-19T04:15:26Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Часті лікарняні: українцям розповіли, чи можуть в такому випадку звільнити з роботи
Политека
2025-01-18T21:00:33Z
Шкідливий жир на животі: як він впливає на здоров’я та що з цим робити
Знай
2025-01-18T20:51:29Z
Перша допомога при пристріті: як розпізнати та нейтралізувати негативний вплив
Знай
2025-01-18T18:57:25Z
Ювентус — Мілан 2:0 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-19T06:21:42Z
Кубок світу з біатлону: етап у Рупольдингу завершують масстарти
УкраинФорм
2025-01-19T06:06:47Z
Хетафе — Барселона 1:1 Відео гола та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-01-19T06:03:24Z
Реал Мадрид — Лас-Пальмас. Напередодні
Football.ua
2025-01-19T05:51:14Z
Марта Костюк вийшла до чвертьфіналу Australian Open у парному розряді
УкраинФорм
2025-01-19T05:48:11Z
Український талант Баєра піде в оренду
1News
2025-01-19T04:54:57Z
Наполі переміг Аталанту у гольовій перестрілці
1News
2025-01-19T04:36:47Z
Аталанта — Наполі 2:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-18T22:36:59Z
Анчелотті може випустити Алабу проти Лас-Пальмаса
Football.ua
2025-01-18T22:15:07Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T13:39:49Z
Що 4 тонни протипожежної рідини можуть зробити з автомобілем: повчальне відео з Каліфорнії
24tv
2025-01-18T12:27:03Z