MY.UAНовини
Багато солодощів та мало білка: за які помилки у харчуванні українці платять здоров'ям та грошима
Багато солодощів та мало білка: за які помилки у харчуванні українці платять здоров'ям та грошима

Багато солодощів та мало білка: за які помилки у харчуванні українці платять здоров'ям та грошима

Середня українська сім'я витрачає на харчування половину своїх грошей, і, кажуть експерти, це означає, що живуть українці бідно. Але попри бідність чимало споживачів так і не навчилися правильно обирати продукти. До того ж останні два роки у житті українців надто багато стресу, який простіше за все "заїдати", тож кількість знов виграє у якості, а зайві витрати завдають шкоди гаманцю.

У багатьох українських родинах міцно вкорінилися неправильні харчові звички, які буквально крадуть у нас здоров'я та довголіття. Фокус разом з експертами розібрав типові помилки у харчуванні українців, які не тільки не додають нам здорових років життя, але й забирають додаткові кошти.

Помилка 1: мало води

Про те, наскільки важливо пити воду, чули всі. Вода допомагає організму краще засвоювати і переробляти їжу, а також вирішує проблему підвищеної кислотності в шлунку. Що більше людина п'є, то менше у неї проблем з травною системою. Дієтологиня Лариса Буткова радить пити воду у певному режимі: починати ранок з однієї-двох склянок води кімнатної температури, а потім пити по склянці за пів години до прийому їжі та через годину – після. Загалом людина має випивати щонайменше півтора літри води на день.

Дієтологи радять пити просту чисту питну воду
Фото: Shutterstock/Stock 4you

Є суттєве уточнення, що важливе як з точки зору ЗОЖ, так і з погляду економії. Коли дієтологи радять пити достатньо води, вони мають на увазі не каву, чай, компот або, тим паче, солодкі газовані напої, а просту чисту питну воду. Її можна купувати, а можна у домашніх умовах фільтрувати звичайну водопровідну воду.

Чимало людей ставлять знак рівності між простою питною водою та солодким газованим напоєм "0 калорій". Дієтологи наполягають: попри те, що достовірних досліджень про серйозні наслідки вживання таких напоїв немає, вони точно не додають поживної цінності раціону. У безкалорійних газованих напоях використовуються штучні підсолоджувачі, харчові добавки, ароматизатори, барвники, регулятори кислотності. Тож часте вживання такого напою може призвести до ерозії зубної емалі, проблем з нирками та шлунком.

Не можна ставити знак рівності між простою питною водою та солодким газованим напоєм "0 калорій"

"Я все ж таки раджу споживати просту питну воду, чи, принаймні, вживаючи напій "0 калорій", усвідомлювати, що це не вода, — зазначила у коментарі Фокусу дієтолог-консультант Альона Юдіна. — Звісно, якщо випити один-два стакани такого напою на місяць, нічого страшного не станеться. Але це не має бути системою, тобто не потрібно щомісяця на регулярній основі купувати собі дві баночки газованої води тільки тому, що це не принесе відчутної шкоди".

Регулярне вживання солодких газованих напоїв, навіть якщо вони не мають калорій, все одно шкодить організму, продовжує Альона Юдіна. З іншого боку, така поведінка, скоріш за все, свідчить про відсутність у людини розладів харчової поведінки, що можна вважати плюсом.

Регулярне вживання солодких газованих напоїв шкодить організму, навіть якщо вони не мають калорій
Фото: Freepik

"Я за те, щоб уникати крайнощів, — каже експертка. — Дійсно, буває так, що раптово хочеться лимонаду або коли. Тоді можна купити та випити, але ж не обов'язково всю пляшку. Прислухайтесь до себе — можливо, 100 або навіть 50 грамів вам буде достатньо, то й не потрібно випивати все. І хоча сучасні дослідження кажуть, що шкоду можуть принести лише дуже великі дози, я все ж таки дотримуюсь думки, що солодкі газовані напої точно не для тих, хто обирає якісні та корисні продукти, навіть якщо вони не мають калорій".

Помилка 2: мало білка, овочів та фруктів

Найкраще м'ясо для українців – це ковбаса, тому часто замість повноцінного білка, який має складати основу здорового раціону, організм отримує набір із солі, цукру та харчових добавок. Цікаво що ковбасу ("Лікарська" — 270-420 грн за кіло, "Краківська" — 390-600 грн за кіло) купують ті ж самі люди, які кажуть, що м'ясо (куряче філе — 164 грн за кіло, свинячий ошийок — 220 грн) та риба (хек морожений — 130-165 грн за кіло) — це дуже дорого.

Важливо Дієтолог назвала 6 шкідливих продуктів, які ви щодня купуєте в супермаркеті

Багато покупців незаслужено обходять увагою яйця, але ж це дуже корисний і бюджетний продукт. Вони багаті на поживні речовини, покращують пам'ять, є джерелом білка, допомагають засвоюватися вітамінам. А, враховуючи, що зараз яйця продаються в українських супермаркетах від 44 грн за десяток, виходить, що сніданок із двох-трьох яєць коштуватиме 9-13 грн.

Овочів та фруктів в раціоні середньостатистичної української родини також неприпустимо мало, особливо взимку. Найпоширеніша причина — все та ж "нестача коштів", але, нагадують експерти, овочі – це не тільки авокадо, спаржа та болгарський перець. "Є значно дешевші варіанти – білокачанна та пекінська капуста, морква, редька, буряк, — каже Альона Юдіна. — Крім того, українці їдять мало риби, яку було б добре вживати два-три рази на тиждень, чергуючи жирні та нежирні сорти. І знов-таки причина "немає грошей" не проходить, бо риба — це не обов'язково лосось чи осетер, але й оселедець, скумбрія".

Для багатьох українців найкращим м'ясом є ковбаса
Фото: https://t.me/topretsept/2881

Якщо віддавати перевагу простим базовим продуктам (м'ясо, молоко, сир, масло, олія, крупи, борошно, яйця) та сезонним овочам, харчування вийде не тільки здоровішим, але й значно дешевшим. На кулінарних сайтах можна знайти чимало рецептів салатів на основі капусти, моркви, буряка, тож нестача коштів зовсім не заважає ввести бюджетні овочі у щоденний раціон.

Таку ж пораду дієтологи дають стосовно фруктів: купуйте те, що зараз дешево. А якщо здається, що яблука по 30 грн за кілограм — це дуже дорого, можна порівняти ціну з цінами на цукерки та тістечка. Наприклад, цукерки "Пташине молоко" наразі продаються по 180-200 грн за кіло, "Ромашка" — по 200-240 грн за кіло, а заварні тістечка — по 160 грн за 360 грамів.

Якщо здається, що яблука по 30 грн за кілограм — це дуже дорого, можна порівняти ціну з цінами на цукерки та тістечка

Помилка 3: багато солодощів

Велика кількість рафінованого цукру у раціоні — це чимала проблема українського харчування. Дієтологи кажуть, що сучасному споживачу відмовитися від вживання цукру майже неможливо. По-перше, українці дуже люблять солодке. По-друге, цукор додають не лише у традиційні солодощі, а й у хліб, ковбасу, рибні консерви, кетчуп, гірчицю та багато інших продуктів.

Багато солодощів — одна з головних помилок українського харчування
Фото: Getty

Також українці їдять надто багато борошняного: печиво, пироги, пиріжки, торти, булочки, макаронні вироби. Все це джерела швидких вуглеводів, які споживаються у нашій країні в надлишку. А насправді – порожні калорії, які завдають організму та сімейному бюджету суцільної шкоди.

Помилка 4: нездорові звички

Помилок у режимі харчування наших співгромадян чимало: відмова від сніданку, перекуси "на бігу", перекуси нездоровою їжею, одноманітне харчування, перенесення основного прийому їжі на вечерю.

Багато українців вживають нездорові продукти, але це насамперед пов’язано не з високими цінами та низькими зарплатами, а з харчовими уподобаннями

Експерти кажуть про парадоксальний факт: коли не вистачає грошей, люди насамперед відмовляються від здорових та корисних продуктів, віддаючи перевагу не якості, а кількості. Звідси виникає дивне правило українського харчування: що бідніше, то жирніше та солодше. "Багато українців вживають нездорові продукти, але це насамперед пов’язано не з високими цінами та низькими зарплатами, а з харчовими уподобаннями, небажанням стежити за здоров'ям та змінювати звички", — зазначила у розмові з Фокусом Альона Юдіна.

Дієтологи радять віддавати перевагу сезонним овочам та фруктам
Фото: Aggeek

Помилка 5: готова їжа та напівфабрикати

Іноді напівфабрикати здаються не такими вже й дорогими — наприклад, пельмені в українських супермаркетах можна купити по ціні від 75 грн за кілограм. Проте дієтологи попереджають: фастфуд, готову їжу та напівфабрикати варто залишити на крайній випадок та намагатися частіше готувати вдома.

"Зазвичай фастфуд та напівфабрикати однаково шкідливі як для здоров'я, так і для гаманця, тож готувати вдома — це дуже добра корисна звичка, чудовий спосіб одночасно заощадити та почати харчуватися здоровіше, — каже Лариса Буткова. — Страви, що готували в домашніх умовах, часто містять більше клітковини, натомість цукру та жиру – менше. А їх собівартість виявляється набагато нижчою, ніж вартість готової їжі".

Страви, що готуються в домашніх умовах, часто містять більше клітковини, натомість цукру та жиру – менше

Помилка 6: їжа як психологічна допомога

Найголовніша порада всіх дієтологів – просто менше їсти. Постійне переїдання — це дуже погана звичка, яка завдає величезної шкоди здоров'ю, а сьогодні люди взагалі звикли "заїдати" стрес. Втім, для спеціалістів немає ніякої новини в тому, що часто люди їдять не тому, що хочуть їсти, а суто з психологічних причин. І це також сміливо можна віднести до факторів, які не додають плюсів ані здоров'ю, ані сімейному бюджету.

Люди звикли "заїдати" стрес
Фото: Freepik

Альона Юдіна виділяє кілька найпоширеніших причин, за якими люди їдять без відчуття голоду:

  • щоб розслабитися після важкого дня, замість того, щоб просто відпочити;
  • щоб заглушити свої почуття, біль, замість того, щоб звернутися до психолога;
  • коли недоспали, щоб відновити свої сили, замість того, щоб раніше вкладатися спати;
  • коли не відчувають радості в житті, замість того, щоб радіти дрібницям і навіть тому, що прокинулись вранці.

Найголовніша порада всіх дієтологів – просто менше їсти

Помилка 7: акції понад усе

Акції – це дійсно чудовий спосіб заощаджувати. Далеко не всі можуть собі дозволити сьомгу по 1000 грн за кілограм чи авокадо по 300 грн, але за акцією можна і купити. Проте потрібно враховувати декілька моментів.

По-перше, варто влаштовувати акційним цінникам "перевірку", тобто купувати те, що дійсно у конкретний день коштує дешевше, та ще й перевіряти, щоб знижка спрацювала на касі.

Важливо Меню на все життя: дієтологиня розповіла про найкорисніші дієти для різного віку

По-друге, потрібно перевірити ціни на аналогічні товари на найнижчих полицях. Річ у тому, що на полицях на рівні очей розкладають найдорожчі продукти, тому товар на "золотій полиці" за акцією може виявитися дорожче, ніж на нижній без акції.

По-третє, варто уникати імпульсивних покупок на касі, навіть якщо здається, що сьогодні дешево. Зазвичай ці товари не несуть користі ані здоров'ю, ані гаманцю.

І, нарешті, не варто купувати на радощах занадто багато. Адже, якщо знов відключатимуть електрику, "зайві" продукти просто зіпсуються, а економія перетвориться на додаткові витрати.

"Зайві" продукти часто псуються, а економія перетворюється на додаткові витрати
Фото: birminghammail.co.uk
Важливо Великодній кошик-2024: які продукти несподівано подорожчали
Теги за темою
вода
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Три верных техники, как сразу зацепить внимание мужчины на сайте знакомств — это реально работает
Marie Claire
2025-02-20T15:03:33Z
Jerry Heil пожаловалась на атаку ботов от россиян, которые срывают премьеры ее песен
Комсомольская правда
2025-02-20T14:58:14Z
Маск открыл бесплатный доступ к ИИ-модели Grok 3
Лига
2025-02-20T14:57:56Z
Собаки подсознательно моргают в ответ другим собакам: новое открытие ученых
TSN
2025-02-20T14:48:44Z
Как зарегистрироваться на Парик24 и начать играть
Мій Харків
2025-02-20T14:39:48Z
В 1000 раз мощнее обычных: в Японии разработали первую титановую солнечную панель
Фокус
2025-02-20T14:36:02Z
Microsoft представила квантовый чип Majorana 1
Корреспондент
2025-02-20T14:18:34Z
Безграничная энергия все ближе: установлен новый рекорд в "искусственном Солнце" во Франции
Фокус
2025-02-20T14:06:56Z
Мощный взрыв в космосе вызвал изменение эволюции вирусов в Африке: что обнаружили ученые
Фокус
2025-02-20T14:00:51Z
Датчики для отслеживания сна обещают, что мы будем высыпаться. Почему они не работают?
Marie Claire
2025-02-20T14:30:24Z
Где нельзя хранить деньги в доме, потому что их никогда не будет
TSN
2025-02-20T13:48:36Z
Лучшие собаки для кошек: семь лучших пород, которые рекомендуют эксперты
TSN
2025-02-20T12:51:59Z
Работница круизного лайнера рассказала, что можно получить бесплатно на борту
Фокус
2025-02-20T12:42:59Z
Нежные котлеты из куриного филе: звезда "Мастер Шеф" Глинская раскрыла фирменный рецепт
Политека
2025-02-20T12:30:32Z
Какие растения нельзя сажать возле роз, потому что они не будут цвести и будут болеть
TSN
2025-02-20T11:21:30Z
Нюдовый маникюр в 2025 году: правил нет, теперь мы носим мокко и обожаем перламутр
Marie Claire
2025-02-20T11:00:57Z
Ковер, полотенца и мебель: как быстро убрать шерсть с поверхностей без химии и лишних затрат
Знай
2025-02-20T10:51:09Z
Кошка-авантюристка получила пожизненный бесплатный проезд после самостоятельного путешествия на поезде
TSN
2025-02-20T08:51:27Z
В Азовском море тонет российский сухогруз: что известно
TSN
2025-02-20T14:21:00Z
А нечего шастать: в Азовском море во льдах тонет российское судно
Comments UA
2025-02-20T14:15:03Z
В Харькове мошенник "продавал" должность в ГБР
Корреспондент
2025-02-20T14:03:50Z
Россияне атаковали Никополь: в прокуратуре рассказали о жертвах удара
Апостроф
2025-02-20T14:03:09Z
В Москве выгорел институт, работавший на ВПК
Корреспондент
2025-02-20T13:24:09Z
В Польше снова упал "неизвестный объект с неба"
TSN
2025-02-20T13:21:32Z
Поджигали здания по заказу ФСБ: СБУ задержала четырех злоумышленников
TSN
2025-02-20T13:12:06Z
На Волыни мужчина 10 часов пролежал на морозе: медики говорят, что его спасло чудо
TSN
2025-02-20T13:06:21Z
В оккупированном Бердянске взорвали авто коллаборанта-"гастролера": подробности
Фокус
2025-02-20T12:51:31Z
Украинская Премьер-лига: расписание и результаты всех матчей 18-го тура, видео голов
ZN UA
2025-02-20T11:33:33Z
Директор Top Rank назвал бой, ради которого Фьюри может возобновить карьеру
Корреспондент
2025-02-20T11:21:54Z
Гимнастка Ризадинова поразила телеведущую своими достижениями в украинском языке/Спортсменка еще в 2019 году говорила исключительно на русском
Апостроф
2025-02-20T10:24:56Z
Украинский футболист забил дебютный гол за английский клуб
ZN UA
2025-02-20T09:51:32Z
Супертяжеловес Джозеф Паркер заявил, что хотел бы выйти в ринг с Александром Усиком
Известия Киев
2025-02-20T09:37:04Z
"Могут быть вашими": шахматист Магнус Карлсен выставил на аукцион свои "скандальные" джинсы
Фокус
2025-02-20T09:21:23Z
Атлас назвал явного фаворита боя Дюбуа - Паркер
Корреспондент
2025-02-20T09:03:32Z
"Настоящее предательство": легендарный хоккеист Гашек отреагировал на переговоры между США и РФ без Украины
ZN UA
2025-02-20T08:37:18Z
Возлюбленная Лунина показала, как поддерживала Реал в матче против Ман Сити
Корреспондент
2025-02-20T08:09:12Z
Россияне нанесли массированный удар по Константиновке, погибли четыре человека
Комсомольская правда
2025-02-20T14:48:07Z
Госэкоинспекция разоблачила масштабные нарушения в Чернобыльском заповеднике: убытки на 1,58 млн грн
Знай
2025-02-20T14:42:16Z
Помогла запись: СМИ установили оккупанта, который расстреливал украинских военнопленных
Фокус
2025-02-20T14:15:32Z
ВСУ восстановили положение возле Покровска
Comments UA
2025-02-20T14:09:49Z
Скандал в Закарпатье: директор санатория присвоил минеральную воду на 644 млн грн
Comments UA
2025-02-20T13:54:42Z
Шесть часов боя: бойцы ВСУ отбили затяжную атаку противника
Фокус
2025-02-20T13:45:22Z
Россияне всю ночь пытались форсировать Днепр: чем это закончилось
TSN
2025-02-20T13:18:38Z
Хорошие новости: во Львове спасли младенца с раком почки, который родился преждевременно
Comments UA
2025-02-20T12:33:12Z
Нацполиция разыскивает пропавших без вести военных: обнародованы фотопортреты
TSN
2025-02-20T12:18:21Z
"Один из 4%": юморист Игорь Ласточкин присоединился к ВСУ
Фокус
2025-02-20T15:06:33Z
Романтика: жена Пескова ухлестывает за вдовцом Заворотнюк
GlavRed
2025-02-20T15:03:44Z
"Имела мощное эмоциональное влияние на участников панихид, вплоть до травматического". История песни "Пливе кача"
Апостроф
2025-02-20T14:54:14Z
Анна Ризатдинова рассказала, как до войны выучила украинский и что повлияло на ее решение
TSN
2025-02-20T14:48:51Z
Блогер подала на развод с мужем из-за того, что он освистал Тейлор Свифт
Фокус
2025-02-20T14:45:04Z
Анджелина Джоли впервые появилась на "Оскаре" в 11 лет: как она тогда выглядела
Comments UA
2025-02-20T13:57:53Z
Актер "Лиги смеха" объяснил, почему пока не планирует мобилизоваться
Фокус
2025-02-20T13:57:41Z
"У каждого пути есть цена": Джоэл, Элли и Эбби на постерах "Одних из нас" с датой премьеры второго сезона
GameMag
2025-02-20T13:45:37Z
Режиссёр Twisted Metal Китао Сакурай снимет новый Street Fighter
GameMag
2025-02-20T13:39:29Z
В России начали взрываться очки для FPV-дронов. Источники говорят о спланированной спецоперации
ZN UA
2025-02-20T15:03:48Z
В "Дії" теперь можно оформить статус ветерана или члена семьи погибшего защитника
Комсомольская правда
2025-02-20T15:00:42Z
СМИ показали фото боевой работы F-16
Корреспондент
2025-02-20T15:00:09Z
Известный стриммер довел до смерти пса в прямом эфире
Знай
2025-02-20T14:51:08Z
Смертельная халатность: под угрозой оказалось более 30 тысяч военных
Comments UA
2025-02-20T14:48:54Z
Может ли полиция проверять военно-учетные документы: юристы дали четкий ответ
Фокус
2025-02-20T14:45:21Z
Блины или вареники: когда Масленица 2025 года и как ее празднуют по украинским традициям
Фокус
2025-02-20T14:43:42Z
Еще одна категория граждан получит миллион: в Минобороны дали разъяснение
Comments UA
2025-02-20T14:40:14Z
Ядерная угроза на скорости 23 Маха: в США успешно испытали ракету Minuteman III
Фокус
2025-02-20T14:33:47Z
Этот сухофрукт способен творить чудеса с вашим организмом
Comments UA
2025-02-20T14:33:00Z
Фиброаденома груди: можно ли с ней жить и когда нужно оперировать
Comments UA
2025-02-20T12:57:25Z
Решение Зеленского лишит онкобольных детей доступа к жизненно важным лекарствам
Comments UA
2025-02-20T12:51:52Z
Залужный на событии с королем Британии увидел не только желание помочь
Апостроф
2025-02-20T12:19:35Z
Гемоглобин, гормоны и болезнь: о чем может всегда свидетельствовать холодные ноги и руки
Знай
2025-02-20T11:51:01Z
Покажите язык: о чем говорит цвет и почему его называют картой организма
UAToday
2025-02-20T10:00:40Z
Вселенская несправедливость: почему некоторым людям нужно всего несколько часов сна в сутки
Фокус
2025-02-20T09:42:51Z
Масло "стреляет" на сковороде: лайфхак, как пожарить котлеты и стейки без брызг
TSN
2025-02-20T08:51:24Z
Эмоциональное похмелье: почему у вас кружится голова после долгого общения с людьми
Marie Claire
2025-02-20T08:01:35Z
Как обжаловать незаконные платежки за коммуналку: инструкция для потребителей
Знай
2025-02-20T14:30:29Z
«Укргаздобыча» наносит государству многомиллионные убытки при закупке китайских труб, — Митрохин
BigMir
2025-02-20T14:00:32Z
С начала года ВСУ атаковали как минимум 27 топливно-энергетических объектов в 16 регионах России - СМИ
Апостроф
2025-02-20T13:51:17Z
Графики отключения света 21 февраля 2025: в Укрэнерго обратились к украинцам
Политека
2025-02-20T13:31:49Z
Миссия МВФ начала работу в Украине
Корреспондент
2025-02-20T13:00:39Z
Тариф на свет с 1 марта: сколько придется заплатить за киловатт
Фокус
2025-02-20T12:36:31Z
Тарифы на водоснабжение и водоотвод: украинцев шокировали повышением цен
Знай
2025-02-20T12:30:45Z
Налоги для работающих пенсионеров: кто должен платить и какую сумму
Знай
2025-02-20T12:12:58Z
Скандал на миллионы: как судья прикрывает "короля украинской контрабанды" – расследование
TSN
2025-02-20T12:09:01Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
Цена $20 000 и запас хода более 500 км: рассекречен дешевый электрический седан BYD
Фокус
2025-02-19T17:21:50Z
Простой лайфхак позволит уберечь стекла авто и дворники от обледенения
Фокус
2025-02-19T14:51:57Z
Kia в Абу-Даби представила военный пикап Tasman для тактических операций
Фокус
2025-02-19T13:06:48Z
Stellantis выводит на рынок недорогой электрокроссовер с запасом хода до 600 км
Фокус
2025-02-19T12:57:34Z
В музее показали секретную коллекцию редких и неизвестных Volkswagen
Фокус
2025-02-19T11:57:51Z
В Конгрессе достаточно голосов обеих партий, которые не позволят вознаградить Путина – республиканец Фицпатрик
ZN UA
2025-02-20T15:09:59Z
США отказываются стать соавтором резолюции ООН в поддержку Украины, — Reuters
Фокус
2025-02-20T15:09:52Z
Как Зеленскому помириться с Трампом. Три важных момента
ZN UA
2025-02-20T15:09:32Z
Поставки вооружений из США: пакеты помощи не помогут Украине победить РФ, – Вэнс
Фокус
2025-02-20T15:06:22Z
Глава Минфина США прокомментировал неподписание соглашения с Украиной
Корреспондент
2025-02-20T15:06:16Z
Максимум полгода: Украина не сможет долго воевать с РФ без помощи США, – Le Monde
Фокус
2025-02-20T15:04:41Z
"Да здравствует король": Белый дом "короновал" Дональда Трампа
Фокус
2025-02-20T15:00:55Z
Верховной Раде рекомендуют принять закон о лишении свободы до 8 лет для членов ТЦК за незаконную мобилизацию
UAToday
2025-02-20T15:00:01Z
В Вашингтоне раскритиковали идею включения европейских войск в Украину в структуру НАТО
Comments UA
2025-02-20T14:57:45Z