MY.UAНовини
Скрипаль Ігор Чернявський: Розумів, якщо ми всі залишимо Харків, в ньому не буде життя
Скрипаль Ігор Чернявський: Розумів, якщо ми всі залишимо Харків, в ньому не буде життя

Скрипаль Ігор Чернявський: Розумів, якщо ми всі залишимо Харків, в ньому не буде життя

Плануючи нашу розмову зі скрипалем Ігорем Чернявським, ми не знали, чи відбудеться вона і коли. Бо у Харкові через постійні обстріли може не бути ні світла, ні зв’язку.

«Зараз навіть інтернет є», - посміхається у слухавку Чернявський.

В інтерв’ю Коротко про Ігор Чернявський розповів, як живе його рідне місто, що допомагає харків’янам не втрачати віру, коли божевільний сусід знаходиться в якихось сорока кілометрах, як він навчає нині студентів грати на скрипці та, звісно, про цілющу силу української музики.

Перший місяць не міг навіть дихати, не те що грати

- Ігоре, у вас зараз тривалі відключення світла?

- Так. От увечері світло з'явилося, а не було цілий день. Навіть інтернет є. Зазвичай світло вмикають на пів дня, інколи вночі дають. Найнезручніше, коли світла немає в темну пору року. Але ж життя поки є!

- Переслуховувала, як ви граєте «Мелодію» Скорика, відеорядом йдуть кадри зруйнованого міста… З одного боку, так боляче, з іншого – в музиці відчувається надія. Вас самого музика теж рятує?

- З «Мелодією» Скорика мене багато чого пов’язує. На площі я грав, коли відбувалися «гарячі» події у Харкові, мені захотілося підтримати харків'ян та й взагалі всіх українців. Коли почалася повномасштабна війна, я нікуди не від'їжджав. Інколи буваю у Києві по роботі, а так сиджу у Харкові з трьома дітьми. Перший місяць не міг навіть дихати, не те що грати. А коли почув, як моя скрипка звучить у Конгресі США, мене це якось повернуло до життя. Ви ж знаєте цю історію?

- Це коли Володимир Зеленський виступав перед Конгресом і транслювали ролик зі звірствами росіян, а музичним супроводом йшла «Мелодія» у вашому виконанні?

- Так. Я тоді відчув, що Господь простягає мені не лише руку, а й обіймає, підказує: давай, не вішай носа, якщо тебе слухають, ти потрібен людям. Тому з «Мелодією» справді пов'язано дуже багато всього неймовірного у моєму житті.

Вона, до речі, зараз стала другим гімном для нас, українців. «Мелодію» виконують майже по всьому світу. Це дуже надихаючий твір, у якому є і наша ніжність, і наше прагнення до свободи, і наш український ген. Скорику якось вдалося запасти кожному в душу.

Раніше ми базувалися на європейській культурі, інколи – російській, але коли я заглибився і почав вивчати українську культуру – це ж неймовірні твори! Світ звуків настільки багатий, що це справжні діаманти.

- Бачте, чомусь раніше свої діаманти сяяли для нас не так яскраво.

- Так. А там стільки краси, стільки глибини! Та найголовніше, що у цій музиці є наш український ген.

- А як ви, до речі, потрапили в це відео, яке Зеленський транслював у Конгресі? З вами радилися чи Офіс президента сам цю музику знайшов?

- Я був здивований, бо ніхто нас нічого не питав. До речі, ще більше здивувався, коли задав у пошуку «Мелодія» Скорика, а там - тисячі цих «Мелодій», причому у гарних виконаннях, і з оркестром, і з бандурою… Коли оркестр грає «Мелодію», це взагалі вражає своєю об’ємністю.

Вони самі знайшли наш запис. Причому наша «Мелодія» була записана давно, ще в органному залі, який вже й не існує. Приємно, що вони побачили у нашому виконанні щось неймовірне. Я це розцінюю як чудо для мене. З цього моменту, з цієї «Мелодії» почалася друга половина мого життя, як це не дивно.

- Друга половина життя після 24 лютого? 

- Так. Ми ж усі переосмислюємо, дивимося на речі уже зовсім з іншого боку. Переосмислюємо самі себе, наші стосунки з людьми. Якщо раніше ми казали, що ось - добро, ось - свобода, ось - любов, ось - справедливість, то тепер ці поняття в інших вимірах знаходяться. Раніше до них ми тільки доторкалися, а зараз побачили, що це таке насправді. Люди, які нас захищають, віддають свої життя, волонтери, які допомагають, - їхні вчинки вражають. Нині ці слова набувають неймовірних цінностей, за які ми чіпляємося у житті.

Єднання тримає, ми всі стали одне одному рідними

- Харків - це одне з міст, яке в дуже скрутному становищі. Постійні тривоги, місто обстрілюють чи не щодня, проблеми зі світлом, зв’язком… Як морально не здатися?

- Коли почалася війна, кожна людина по-різному себе вела. Хтось побіг у тероборону записуватися, хтось побіг волонтерити, хтось побіг у підвали, а хтось взагалі з Харкова.

Я мешкаю у багатоповерхівці, і в перші місяці війни майже нікого не бачив у себе вдома, люди поїхали. Було таке відчуття, що це якийсь обвал. У Харкові ж багато різних неоднозначних настроїв було, особливо серед людей похилого віку.

Вразило, що у Харкові зникли діти. У мене біля дому великий дитячий майданчик, на якому залишилися покинутими багато іграшок. До вересня 2022 року ці іграшки лежали у пісочниці у незмінному положенні. Першою ластівкою, знаком, що Харків ожив після навали, стало те, що ці іграшки своє положення змінили.

Коли ми побачили, як звільняють Харківщину, як знову повертаються діти, це дійсно був новий неймовірний подих у моєму житті.

До війни звикнути неможливо. Коли ти чуєш постійно виючу сирену, вибухи, звісно, ти завмираєш і чекаєш приліт до себе. Але, виявляється, відкривається і друге дихання, коли ти бачиш, що люди змінили свої думки і єднаються. Ми всі побачили, як виглядає обличчя ворога. Навіть мої бабусі-сусідки змінили думки.

Тримає єднання. Ми стали єдиними, щоб допомагати нашим бійцям, нашим волонтерам, щоб відстояти своє. Коли Харків звільнили, це справді було свято, саме це надихнуло ще більше захищати свою свободу. Та й вибору у нас немає – або ми вмираємо, або захищаємось.

Звісно, кожен вибух лякає, але при цьому він викликає ще сильнішу лють: вдарили по нас, ми ще міцніше стоятимемо. Отаке відчуття у мене: з кожним вибухом, як це не дивно, я не лякаюся, а стаю міцнішим.

Місто дуже змінилося. Незважаючи на втому, у всіх позитивний настрій, що ми витерпимо все. Нам же нічого зайвого і чужого не треба. У нас є своє. А коли ти своє відстоюєш, захищаєш дітей, близьких, рідних, своє, це найглибинніша любов. Ми побачили, з чого складається любов. Що таке любов? Любов - це неймовірна пожертва і сміливість.

Я зі свого боку намагаюся підтримувати людей музикою, надихати їх і на перемогу, і на терпіння. Саме у музиці є підтримка, голос, який сповіщає нам, що душа живе, що вона прагне до Бога і до світла. Музика розповідає набагато більше, ніж слова.

На початку повномасштабного вторгнення обстріли не вщухали майже ні на хвилину. Постійна канонада тривала кілька місяців. Граючи «божественну музику», ніколи не думав, як звучить «музика пекла»… А звучить вона у вигляді канонади, яка не зупинялася.

- Думаю, вам задавали питання: чому ви не їдете, що вас змусило залишитися?

- Я дуже люблю своє місто. До того ж, моя матуся хворіла. І вона не захотіла нікуди виїжджати. Я їй пропонував: матусю, може, поїдемо. Та вона була дуже важка, остання стадія раку, майже чотири місяці вона була у мене на руках. Я поховав її у червні. Та й моя дружина вірила, казала: два-три тижні – і все закінчиться. Наслухалася тоді, мабуть, Арестовича (сміється).

Перші пів року – це взагалі були жахіття. Мій сусід бачив, як росіяни під нашими вікнами розстрілювали людей. Вони зайшли у Харків, дійшли майже до центру. Були важкі часи. В ста метрах від нашого дому прилетіла касетна бомба, загинули люди. Я це бачив своїми очима. Було відчуття, що наступний - я. Але щось мене тут тримало.

Мені всі казали: рятуй дітей. Але діти поплакали, а потім почали чіплятися за життя. На початку війни їм було 7 рочків, 11 та 18. Потім зрозумів: якщо ми всі залишимо Харків, то Харків спустошиться. В ньому не буде життя, у ньому не буде серця людського, хтось повинен тут бути. Якщо, не дай боже, орки будуть знову намагатися захопити місто, звісно, вже буду намагатися тікати. А як інакше? Не уявляю, як я буду під ними жити. Мене, як людину патріотичну, повісять першим.

Ну і єднання зіграло свою роль. Ми всі стали одне одному рідними. Це теж дуже сильне почуття.

Ігор Чернявський каже, що музика розповідає набагато більше, ніж слова. Фото: особистий архів Чернявського

Багато хто не пов'язує подальшого навчання з Харковом

- Ви викладаєте у Харківському національному університеті мистецтв ім. Котляревського. Як ви зі студентами вибудовуєте процес? Бо творчі дисципліни, де багато практики, як от гра на скрипці, складно викладати онлайн.

- Перші пів року аудиторії були майже пусті, бо всі почали роз'їжджатися. Керівництво не розуміло, як далі рухатися взагалі. Справді, у нас живий процес, це не гуманітарні дисципліни, скажімо, які можна викладати онлайн. У нас все пов'язано з фізикою, моторикою. Коли студент грає тобі по відеозв’язку, звук стає дуже штучним. Бо всі пишуть на телефони, а телефони не налаштовані на гарний запис звуку.

До того ж, на маленькому екрані я не бачу цілісно, що вони роблять з руками, як при цьому виглядають плечі чи спина. А на все це треба звертати увагу. Це дуже великий удар по якості викладання.

Пригадую, як через пів року повернулася до Харкова моя студентка і попросила відновити заняття. У мене було потрясіння – я через пів року побачив живого студента (сміється).

Потім ще двоє приїхали до мене із Запоріжжя, і так ми утрьох займалися. А з іншими займався онлайн. Робив для них відеозаписи, надсилав свої поради, показував, як правильно. Отак і зараз зі студентами працюю. Нині у мене дев’ять студентів. З трьома займаюся тут, у Харкові, з іншими онлайн.

- Чи є за ці роки абітурієнти у Харкові, чи люди бояться, адже це ризик?

- Це дуже болюча тема. Багато хто не пов'язує подальшого навчання з Харковом, бо це небезпечне місто, розташоване близько до російського кордону. Близькість в 35 кілометрів дуже лякає.

Звісно, великого набору вже не буде, бо гарних студентів розібрали. Якщо хтось непогано грає, він буде їхати чи у Львів, чи в Одесу. Хоча в Одесі теж небезпечно. Тому ми зараз у дуже скрутному становищі знаходимось.

Але студенти завжди їдуть до конкретного викладача. Слава Богу, не можу скаржитися, у мене є студенти, бо моє прізвище більш-менш відоме. От до мене приїжджала дівчина, вона мешкає під Києвом, бо хоче у мене вчитися. Це приємно.

Нещодавно й ректор з нами спілкувалася. Казала, робіть щось, когось шукайте, бо втратите своє викладацьке навантаження. Кого ж шукати, коли багато хто зі студентів та учнів музичних шкіл роз’їхалися по інших країнах. Багато молоді поїхало за кордон. Для нашої галузі це є великою втратою.

- Ваші діти теж онлайн у школі навчаються?

- Звісно. Благо запропонували заняття у метро, обладнали класи, і двічі на тиждень вони там навчаються. Діти хоч мають змогу побачити вживу викладача та поспілкуватися між собою.

А загалом не знаю, як вони з цього будуть викарабкуватись, бо вже два роки сидять з телефонами. А ви ж розумієте, що гаджети - це іграшки, дурня у вигляді інстаграму і тому подібне.

- Діти морально адаптувалися? Наприклад, мої друзі виїхали на самому початку, бо дитина емоційно не справлялася.

- Коли почався цей жах, звісно, діти були в шоці, плакали, то лежали на підлозі, то у ванній кімнаті сиділи. ППО лупасило так, що здригався дім. І ми з дружиною придумували різні інтерактиви. Наприклад, грали у слова або відгадували міста. При цьому багато спілкувалися одне з одним. Так діти не акцентувалися на вибухах. Ми створили таку атмосферу у родині, яка допомогла їм пережити жахіття, які коїлися навколо.

Українська культура настільки багата, що я собі навіть не уявляв

- Ви зараз виступаєте з новою програмою, де граєте твори українських композиторів різних епох. Це також та переоцінка, яка прийшла після повномасштабної війни?

- Так. Спочатку я був зайнятий переховуваннями від вибухів то у бомбосховищі, то у погребі, а коли трішки розвиднілося, десь наприкінці літа, почав занурюватися в українську музичну спадщину. Бо вже й замовлення на концерти були. Грали в метро, прямо на платформах, для людей, які там жили. Трішки пізніше став їздити у військові частини грати.

По-перше, я відчув, що потрібен людям, це їх дуже надихає. По-друге, можливість виступати підштовхнула мене відкривати публіці українських композиторів. А вони у нас неймовірні! Максим Березовський, Микола Лисенко, Віктор Косенко, Андрій Штогаренко, Микола Леонтович, Борис Лятошинський, Платон Майборода, Мирослав Скорик… Це композитори світового рівня.

У цій програмі, наприклад, граю «Єврейську молитву» Марка Кармінського. Вона ж душу перевертає! Я склав програму, яка охоплює музичну спадщину за 250 років. Українська культура настільки багата, що я собі навіть не уявляв. Я зараз нічого іншого й не можу грати. Хочеться нашу музику грати, щоб її чули. Популяризую композиторів Слобожанщини. Граю музику Володимира Золотухіна, Дмитра Клебанова, Володимира Птушкіна, Миколи Стецюна, Анатолія Гайденка, вона фантастична.

Завжди заздрив Європі. Їдеш там автівкою, шукаєш FM-канали, і тут тобі: канал джазової музики, класичної, оперної, симфонічної, камерної… А у нас листаєш, листаєш… Окрім шансону з тюремним репертуаром на кшталт «Мурка, ты мой Муреночек», ми майже нічого не чули. Слава Богу, є канал «Культура». Але ж в основному у цьому напрямку в Україні нічого не відбувалося. А хочеться, щоб хорошої української музики ставало більше. Щоб і ми ставали освіченішими, більше єдналися навколо своєї культури. Це дуже важливо.

- Української мови у Харкові стає більше? Київ потроху українізується.

- Я до повномасштабної війни теж був російськомовним. Ще два роки тому двох слів не міг зв'язати. А зараз я з вами якось спілкуюсь. Звісно, мені не вистачає мовної різнобарвності. Але до війни я не спілкувався українською взагалі.

Так, мова була на слуху, ми прислухалися, десь, напевно, вона всередині нас жила. Але не було ніякої практики. І якщо б ти у Харкові раніше розмовляв українською, на тебе б дивно дивилися. Розумієте? Місто все ж таки було російськомовним.

Але зараз, чую, дуже багато молоді розмовляють українською. І, до речі, люди мого віку, може, навіть і старше, теж намагаються.

З дітьми я виключно українською спілкуюся. Я з ними за два роки майже жодного слова не промовив російською. Діти повинні знати свою культуру, а культуру ми краще пізнаємо через мову.

З дружиною, скажу відверто, розмовляю російською. Ми 27 років спілкувалися російською, якось воно вже так склалося.

- Якби ви мені не сказали, що два роки тому тільки почали говорити українською, я б і не подумала. Гарно у вас виходить. Тому оця звичка, про яку ви кажете, це лише звичка. А звичок ми уміємо позбуватися.

- Мені дуже допомогло спілкування зі студентами. Як викладач вишу, іншою мовою не маю права викладати. Тому практикуюся зі студентами. Завжди тримаю перед собою перекладач на всяк випадок, адже у моїй роботі дуже багато прикметників, які інколи важко перекласти. Наприклад, «прекрасно, волшебно, очаровательно, восхитительно» я перекладаю як «чудово». Інколи мовного запасу на прикметниках не вистачає.

Прошу студентів, якщо в чомусь помиляюсь, виправляти мене. У нас з ними дуже гарні стосунки. Намагаємося бути культурними, обізнаними людьми і в плані мови.

- Чи є зараз культурне життя у Харкові? Чи наразі це неможливо?

- Зараз філармонія розформована, розформовано й оперний, немає змоги виступати на сцені, все заборонено. Не можна голосно заявляти про те, що десь відбуватиметься концерт. Якщо афішувати, то подія має відбуватися тільки у бомбосховищі.

Життя у Харкові має неймовірну цінність. Нещодавно був на концерті, де маленькі дітки виступали з нашим консерваторським студентським оркестром. Він, слава Богу, існує, хоча там і не вистачає інструментів, бо хтось у роз'їздах. Але от вийшли діти з ними грати у бомбосховищі, і кожен їхній звук - це така радість, це така наснага! Видно, що дитина живе музикою. Я теж граю концерти у бомбосховищі.

Ляльковий театр працює, вони роблять гарні вистави. Водив своїх дітей місяць тому на дитячу виставу і плакав цілу годину, бо це було так зворушливо.

Слава Богу, життя триває. Звісно, з Києвом не порівняти. Але нічого, проб'ємось і ми. Харків хоч і потерпає, але це місто-герой. На нас деяким інколи потрібно рівнятися – як ми тут виживаємо, як боремось за свою культуру, за своє життя, за місто. Кожен звук чи кожне зусилля, яке виходить з нашого серця, вдвічі, утричі цінніше саме тут.

Заборонив собі скаржитися на життя

- Про що сьогодні мрієте? Звісно, окрім Перемоги, про яку мріють всі українці.

- Мрію, щоб у дітей було майбутнє, наше, українське. Щоб ми були об’єднані цією мрією. А ще мрію змінити себе. Раніше у мене ніколи не було такого відчуття. До речі, я багато чого змінив у собі за цей час. Став навіть по-іншому звучати.

- Що маєте на увазі – змінити себе? Вам щось у собі не подобалося?

- Якщо зазирнути собі всередину, навряд чи хтось може сказати: ой, яка я напрочуд гарна людина! Війна відкрила трішечки мою середину. Життя дуже швидке, воно скоро закінчиться, і ми з вами постанемо перед обличчям Бога. Якими?

Бачу, які долі у людей бувають. Я заборонив собі скаржитися на життя. Відчуваю, що Господь постукав у моє серце, щоб я переглянув, настільки я чуйна, добра, світла людина, що відбувається саме всередині мене. Це, може, не зовсім мрія. Більше - поштовх змінитися. І я продовжую працювати над цим.

Скажу відверто, що раніше я десь жалів грошей, десь до людей був менше уважний. Я багатьох людей поховав - і близьких, і дальніх, і колег, і мою матусю. І коли ти стоїш біля труни, це величезна скорбота і сльози, а ще – думки. Ти стоїш біля труни і думаєш: а я ж матусі зайвий раз не зателефонував, не сказав тепле слово, не обняв, не купив їй чогось смачненького… Матуся, бідна, кільку з печеною картоплею їла, збирала гроші дітям, збирала собі на смерть, і більше нічого. А ти ж міг їй ковбасок чи тортика принести, але не робив цього. Або з колегою сварився, чи не звертав на нього уваги, бо його талант був тобі байдужим. Тому це дуже великий поклик до самих глибин душі. Не можемо ми сказати, що ми з вами досконалі люди.

- Та звісно! Стати кращим – це складна робота.

- Так само і в професії. Якщо я не позаймаюся п’ять годин на день, то вже не буду грати так гарно. Це як у спорті. Якщо хочеш бути у фіналі Олімпіади, уявляєте, стільки зусиль треба потратити на тренування.

Я часто згадую слова Валерія Лобановського. Колись він пояснював феномен Андрія Шевченка. І от він каже: «Коли я робив тренування по 12 годин, з 8 ранку до 8 вечора, це витримував один процент колективу. А тепер уявіть: коли люди не витримували 12-годинного навантаження, Шевченко приходив не на 8-му ранку, а на 7-му, і тренував штрафні удари». Тобто він докладав ще більше зусиль. Мене настільки вразили ці слова, що я їх завжди і студентам кажу, як приклад, і собі. Якщо ти себе жалієш і думаєш, що зробиш щось завтра, діла не буде. Треба ловити час, кожну секунду.

Наразі для мене час дуже стиснувся. Кожна хвилина має величезну цінність, бо наступної може й не бути. Тому кожен виступ для мене наче останній, який спонукає створювати щось таке, чого раніше не було. Я став дуже гостро відчувати музику, і з цією гостротою виникає зовсім інше сприйняття того, що я роблю. Звук стає емоційним, концентрованим, чуйним, проникливим. Закликаю кожну людину хапати цю мить, хапати це життя, перетворювати його на велику користь не тільки для особистого зростання, а й для людей, які вас оточують. Сутність любові та сутність звуку - віддавати, а не брати.

Мрію про світло, яке настане після темряви. І я в це вірю. На нас усіх дуже велика відповідальність. Не просто за наше життя, а й за нашу країну, незважаючи на те, що не все гаразд і в Верховній Раді, і у керівництві країни. Але наші світлі почуття ніхто не може у нас забрати. Тому йдемо до Перемоги з усвідомленням того, що велика цінність – це наша культура. Це наше спасіння, наш український фундамент. На цьому ми будемо будувати майбутнє.

Теги за темою
музыка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Правила голосування на "Євробаченні-2026" суттєво змінили: як тепер обиратимуть переможця
Фокус
2025-11-22T03:00:16Z
У Римі відкрилася художня виставка «Молитва за Україну»
УкраинФорм
2025-11-22T02:57:14Z
Цимбалюк вийшов із себе: учасниця "Холостяка" "перевернула" церемонію троянд
GlavRed
2025-11-21T22:27:13Z
Українські артисти на новорічні корпоративи: Вєрка Сердючка "коштує" більше мільйона, інші дешевші
Фокус
2025-11-21T20:57:50Z
На "Холостяку-14" відбувся перший поцілунок: з ким зблизився Тарас Цимбалюк
24tv
2025-11-21T20:43:21Z
Жорстко: Євробачення матиме нові правила - що змінилося
GlavRed
2025-11-21T20:27:31Z
4 фільми про президентів, які варто подивитися кожному
24tv
2025-11-21T20:09:30Z
У день народження: Тарас Цимбалюк поцілувався зі ще одною учасницею "Холостяка"
24tv
2025-11-21T19:39:59Z
Цимбалюк визначився на "Холостяку" і зробив важливий крок - кого він поцілував
GlavRed
2025-11-21T19:27:39Z
Nokia інвестує $4 млрд у США для розвитку мережевої інфраструктури під ШІ
InternetUA
2025-11-22T03:02:26Z
США видали ліцензію російському проєкту: Угорщина отримала виняток із санкцій для АЕС "Пакш"
ZN UA
2025-11-21T22:18:28Z
Найпулярніші овочі віддають майже за безцінь: в Україні рекордно впали ціни
GlavRed
2025-11-21T21:25:52Z
Ощадбанк анулює карти: кому доведеться терміново бігти до відділення
Хвиля
2025-11-21T20:45:11Z
Купюра 5000 гривень із Кулішем: НБУ пояснив, чому за цей "раритет" вам дадуть у морду, а не грошей
Хвиля
2025-11-21T20:21:16Z
Як росіяни обходять обмеження платежів SWIFT за комісію 10%
InternetUA
2025-11-21T20:00:25Z
Збір зернових в Україні наближається до фінішу
360ua.news
2025-11-21T19:42:44Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Київській області: хто саме може її отримати
Политека
2025-11-21T19:32:41Z
Усього 36 євро на місяць: у ПФУ розкрили "лазівку" для збереження стажу
Хвиля
2025-11-21T19:30:00Z
У Нігерії з християнської школи бойовики викрали понад 200 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T02:53:31Z
"Важливий крок": принц Вільям і Кейт Міддлтон ухвалили рішення щодо спадкоємця
GlavRed
2025-11-22T02:51:16Z
Ексофіцер ПС пояснив, коли Європа зможе закрити небо над Україною
24tv
2025-11-22T02:42:27Z
Україна потребує чіткої та послідовної мовної політики - Івановська
УкраинФорм
2025-11-22T02:35:24Z
США попередили авіакомпанії про потенційні ризики польотів над Венесуелою
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T02:21:36Z
«Нічого про Україну без України». Лідери ЄС про мирний план США
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T01:45:24Z
США пропонують Україні гарантії безпеки на зразок натівських - Axios
УкраинФорм
2025-11-21T22:42:27Z
"Схеми втечі за кордон": в Україні заблокували тіньові маршрути для ухилянтів
Хвиля
2025-11-21T22:30:54Z
Розміром із Люксембург: які землі має віддати Україна згідно з планом Трампа
GlavRed
2025-11-21T22:27:20Z
У Тернополі з-під завалів дістали тіло ще однієї жінки, всього – 32 загиблих, серед них – шестеро дітей
Украинская правда
2025-11-22T02:17:22Z
У Тернополі зростає кількість жертв після ракетного удару: знайдено тіло ще однієї жінки
TSN
2025-11-22T02:06:47Z
Тернопіль: кількість жертв після ракетного удару зросла до 32
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T02:02:28Z
Рятував інших, а тіла його рідних досі не можуть знайти: ЗМІ назвали ім'я героя Тернополя
24tv
2025-11-21T22:57:22Z
На авіашоу в Дубаї розбився індійський винищувач: пілот загинув
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T22:54:32Z
Двох військових РФ заочно засуджено до 12 років ув’язнення за розграбування домоволодіння на Херсонщині
УкраинФорм
2025-11-21T22:38:43Z
У Норвегії дрон, запущений з човна, зірвав посадку літака
InternetUA
2025-11-21T22:02:40Z
На Львівщині горів склад: рятувальники задіяли роботизовану техніку
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T22:00:25Z
У Сумах ворожий безпілотник влучив у нежитловий сектор, без постраждалих
УкраинФорм
2025-11-21T21:23:56Z
В «Армія+» стартував новий курс про основи планування бою
УкраинФорм
2025-11-22T03:11:49Z
Що потрібно віддати 22 листопада та на яких котів краще звернути увагу: прикмети та заборони на Прокопія
Знай
2025-11-22T02:58:42Z
Упродовж минулого тижня в Україні народились майже три тисячі дітей - Мін'юст
УкраинФорм
2025-11-22T02:31:41Z
Висновок ВЛК про непридатність до служби: які підстави для отримання потрібні
ZN UA
2025-11-22T02:03:51Z
Доленосний місяць: на який знак зодіаку чекає нереальне завершення 2025 року
GlavRed
2025-11-21T22:27:37Z
22 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T22:00:31Z
Сирський повідомив, скільки дронів з початку великої війни РФ запустила по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T21:27:14Z
Оздоровлення для дітей ВПО та УБД: як отримати безкоштовний відпочинок
Хвиля
2025-11-21T21:12:13Z
Корабель ВМС Латвії перехопив у Балтійському морі буксир РФ, який розвідує підводну інфраструктуру - ЗМІ
InternetUA
2025-11-21T21:00:43Z
Коли вечеряти, щоб худнути взимку: експертка назвала ідеальний час
TSN
2025-11-21T19:36:26Z
Швейцарія надала грант у $12 мільйонів для відновлення медичної інфраструктури України
УкраинФорм
2025-11-21T14:22:32Z
Правила приготування бакової суміші
AgroPortal
2025-11-21T12:30:43Z
Чи витримає 16 годин: як довго їжа може перебувати в холодильнику без електрики
24tv
2025-11-21T11:15:44Z
Більш інфекційний та смертельний: новий штам віспи активно поширюється у Європі
Хвиля
2025-11-21T10:45:12Z
Група інвалідності для пенсіонерів: чи можливо її оформити в Україні
24tv
2025-11-21T10:39:28Z
Від грипу до туберкульозного менінгіту: які віруси та бактерії нас атакують та чи є вакцини
Комсомольская правда
2025-11-21T09:40:41Z
Їсти десерти та худнути: як жінкам під час менопаузи не набрати зайвих кіло
Знай
2025-11-21T08:51:08Z
Про це мають знати батьки 9-місячних малюків: лікарка розповіла, чому важливо здати аналіз крові саме у цьому віці
Знай
2025-11-20T17:51:55Z
Ця Mazda RX7 намагалася наслідувати Porsche і розплатилася за це
Топ Жир
2025-11-22T02:12:41Z
Bentley перетворює двері автомобіля на світлові шоу тривалістю 11 секунд
Топ Жир
2025-11-21T22:42:26Z
Тесла зрозуміла, що клей не втримає вантажівку цілісною
Топ Жир
2025-11-21T21:57:39Z
Заборона продажу Hyundai Ioniq 5 через ризик плавлення паливних баків у Sonata
Топ Жир
2025-11-21T21:28:17Z
Спортивна концепція електромобіля від GM нагадує майбутню Bolt, яку нам обіцяли
Топ Жир
2025-11-21T20:42:19Z
Акумулятор сідає "на рівному місці" - що "висмоктує" заряд навіть вимкненого авто
GlavRed
2025-11-21T20:27:26Z
Audi вважає, що нова модель Q3 2026 року коштує на чотири тисячі доларів дорожче, ніж очікують покупці
Топ Жир
2025-11-21T19:57:35Z
Суд виправдав General Motors у позові на 73 мільйони доларів за аварію Chevrolet 1998 року
Топ Жир
2025-11-21T19:27:00Z
Родина подає позов проти Bentley та Volkswagen через аварію, що вразила кордон США та Канади
Топ Жир
2025-11-21T14:27:08Z
Графік відключення світла в Одеській області на 23 листопада: жителі сидітимуть без електрики 11 годин поспіль
Политека
2025-11-22T03:02:00Z
Росіяни переходять до стадії повноцінної битви за Покровськ — DeepState
ZN UA
2025-11-22T02:36:30Z
Оператори дронів знищили блокпост і укриття росіян на Північно-Слобожанському напрямку
УкраинФорм
2025-11-22T02:12:31Z
У Києві створюється унікальна система резервного енергозабезпечення, якої немає в жодній країні світу, - Кличко
Знай
2025-11-21T22:33:37Z
Стародавній курганний могильник на Вінниччині повернули у розпорядження держави
УкраинФорм
2025-11-21T22:23:15Z
На Луганщині ГУР і партизани ліквідували чотирьох окупантів з технікою
УкраинФорм
2025-11-21T22:14:08Z
Лінія фронту станом на 21 листопада 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T21:57:49Z
На Кіровоградщині засудили агентку рф, яка передавала ворогу дані про військових
InternetUA
2025-11-21T21:48:59Z
На окупованій Донеччині – блекаут: туди завітали дрони
24tv
2025-11-21T21:30:47Z
Гороскоп на завтра 23 листопада: Терезам - труднощі, Рибам - випробування
GlavRed
2025-11-22T03:06:50Z
Левам – прекрасні новини, Дівам – сюрприз: гороскоп на 22 листопада
24tv
2025-11-22T03:03:28Z
Труднощі залишаться позаду: до п’ятьох знаків зодіаку прийде справжній достаток
GlavRed
2025-11-22T02:03:21Z
Одяг висохне в приміщенні швидше, якщо після прання зробити один простий трюк
GlavRed
2025-11-21T21:25:54Z
Краще за Хорватію: де розташоване дешеве приморське містечко з неймовірними пляжами
24tv
2025-11-21T21:15:34Z
Ще кращий за той, що ви завжди готували: новий рецепт салату з крабових паличок
24tv
2025-11-21T20:51:29Z
Дешево і сердито: як назавжди позбутися плям на душовій перегородці
GlavRed
2025-11-21T20:27:45Z
Тисячі вогнів, величезні солодощі та Санта: де проходитиме найбільший різдвяний ринок Європи
24tv
2025-11-21T20:15:57Z
Річ не в теплі: чому рослини гинуть, коли вмикають опалення
24tv
2025-11-21T20:15:03Z
Нова гра від творців хітової Little Nightmares отримала перший трейлер: чого чекати від проєкту
InternetUA
2025-11-22T02:03:26Z
Apple готує нові бюджетні пристрої: стала відома дата виходу
InternetUA
2025-11-21T22:02:16Z
Німецькі фізики заявили, що ефективність квантової телепортації перевищила 70%
InternetUA
2025-11-21T21:08:24Z
"Приїду і заберу": запустили тренд, який зворушує до глибини душі та нагадує про небайдужість
24tv
2025-11-21T20:27:22Z
Названо бренд смартфонів, який злодії намагаються не красти
InternetUA
2025-11-21T19:01:16Z
Cloudflare знову "упав": сотні сайтів по всьому світу не працюють
24tv
2025-11-21T18:48:49Z
Головоломка для справжніх геніїв: знайдіть кота серед єнотів за 15 секунд
GlavRed
2025-11-21T18:27:13Z
Не зрівняється з вінегретом: новий рецепт салату, який підкорює українців
GlavRed
2025-11-21T18:27:12Z
Користувачі скаржаться на проблеми із доступом до сайтів через збій серверів Cloudflare
InternetUA
2025-11-21T18:09:20Z
Лісандро Мартінес може повернутися до складу Манчестер Юнайтед у матчі проти Евертона
Football.ua
2025-11-21T22:36:49Z
Дуро став "джокером" для Валенсії у матчі з Леванте
Football.ua
2025-11-21T22:14:50Z
Марсель знищив Ніццу у битві за Лазуровий берег
Football.ua
2025-11-21T21:57:18Z
УЄФА дискваліфікувала Луїса Діаса на три матчі Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-11-21T21:54:13Z
Розірвав публіку. Хакімі неочікуваним чином отримав нагороду
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T21:45:02Z
Майнц та Гоффенгайм розписали бойову нічию в стартовому матчі туру Бундесліги
Football.ua
2025-11-21T21:39:33Z
Українські волейболістки розгромили Вірменію на старті турніру EEVZA
УкраинФорм
2025-11-21T21:17:36Z
Чемпіон світу, який отримав титул Усика, заговорив про бій з Джошуа
24tv
2025-11-21T21:12:27Z
Лам: Я бачу Кімміха на позиції "вісімки"
Football.ua
2025-11-21T21:05:11Z