MY.UAНовини
Вартість кіловата: як вижити в умовах браку енергетичних потужностей
Вартість кіловата: як вижити в умовах браку енергетичних потужностей

Вартість кіловата: як вижити в умовах браку енергетичних потужностей

Вартість кіловата: як вижити в умовах браку енергетичних потужностей

На жаль, ледь не щоденні заклики доощадливого використання електроенергії (особливо в години пікових навантажень) мало впливають на споживачів. Як показує практика, той, хто не має достатньо коштів, вже і так звик до економії, інші ж користуються електрикою (поки вона є) без особливих обмежень. Але не слід забувати, що після весняного руйнування агресором наша енергосистема суттєво ослабла. Адже зруйнована також значна кількість потужностей з виробництва електроенергії. А попереду нас чекають не тільки літні та осінні пікові навантаження, а й зима. Які заходи допоможуть нам хоча б зменшити аварійні відключення?

Звичайно, до зими ще час є для відновлення частини втраченого енергетичного виробництва. Не сходить з порядку денного й посилення захисту вцілілих і відновлених (новозбудованих) об’єктів електроенергетики. Цим уже займаються. Це справа власників енергооб’єктів і держави. Але не слід забувати й про споживачів електрики. Від них також багато чого залежить. Не дарма Державна інспекція енергетичного нагляду вважає, що «стан впровадження заходів з енергозбереження в країні є вкрай недостатнім, а в житлово-комунальному господарстві — критичним».

На «аварійці»

Наразі (в теплу пору року) енергосистема України розбалансована й дефіцитна, особливо ввечері. Внутрішньої потужності не вистачає, як тільки сонечко заходить за обрій. «Укренерго» включає аварійне споживання від європейських мереж. І це при тому, що сотні тисяч помешкань позбавлені електропостачання.

На жаль, на виховання відповідального споживача (як у країнах ЄС, де справжній енергетичний патріотизм напрацьовувався десятиріччями) у нас немає достатньо ні часу, ні коштів. Тому, крім закликів до ощадливого споживання, доведеться запроваджувати й матеріальні стимули. Фактично країна стоїть перед вибором: або жити в умовах постійних аварійних (не віялових) відключень, або в короткий термін навчитися споживати відповідально. І це стосується як компаній, так і споживачів-фізичних осіб.

Добровільне скорочення споживання електроенергії хоча б на 20% допомогло б стабілізувати роботу української енергосистеми, але, на жаль, обсяг добровільного скорочення використання електроенергії споживачами наразі незначний. І якщо юридичні особи сплачують за ринковим тарифом і їм при цьому час від часу відключають електроспоживання, то фізичні особи відключаються від електрики примусово лише в крайньому випадку, хоча сплачують за неї за доволі помірними тарифами (нічний тариф удвічі менший для тих, хто має двозонні лічильники).

Енергоносії не бувають дешевими

Єврокомісія та уряди ЄС уже напрацювали низку можливостей для економії в періоди енергетичної кризи:

  • незначно зменшується температура в басейнах;
  • в офісних будівлях, школах і садочках вимикають опалення на вихідні, канікули, свята;
  • у певні години обмежується підсвітка архітектурних шедеврів чи навіть мостів;
  • скорочується час роботи фонтанів;
  • заходи економії застосовуються до підприємств, громадського транспорту, музеїв, ресторанів;
  • у форс-мажорні періоди державних службовців просять більше працювати вдома, щоб не витрачати енергії на обслуговування офісних приміщень.

При цьому рекомендовані норми обігріву та охолодження приміщень значно жорсткіші, ніж в Україні. В певних країнах Європи навіть передбачені штрафи за світлову рекламу магазинів з першої години ночі до шостої ранку до 1500 євро та за роботу кондиціонера в комерційних закладах при відчинених дверях — до 750 євро.

Україна зіткнеться з дефіцитом електроенергії влітку

Тож якщо ми не хочемо отримувати електрику за вимушеним графіком відключень, доведеться запроваджувати стимули для її заощадження. Ні, мова не про підвищення тарифів, про це і без нас подбають. Мова про диференціацію тарифів залежно від обсягів споживання. Що більше споживаєш, то дорожче й більше сплачуєш. Країна має достатній досвід у цьому питанні.

Може, комусь це не дуже сподобається, але сьогодні нам дійсно підходять переваги диференційованого тарифу. Адже:

  • в умовах значної соціальної напруженості, зумовленої війною, таке тарифне навантаження буде соціально виправданим і зваженим;
  • платитиме більше лише дуже заможна частина суспільства;
  • не виникне передумов для збільшення і так значної заборгованості населення;
  • дещо амортизується інфляційний тиск.

При цьому нижня цінова межа має поширюватися на електричну енергію для будинків, обладнаних опалювальними електроустановками, та негазифікованих будинків. Власникам багатозонних лічильників надається знижка на спожитий обсяг електроенергії залежно від часу доби. Тариф для багатодітних, дитячих будинків сімейного типу, деяких інших пільгових категорій мають бути встановлені за нижньою межею, незалежно від обсягу споживання.

Масове субсидування

Яким чином сьогодні вдається утримувати помірний тариф для всіх побутових споживачів? Система Покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку електроенергії передбачає компенсацію тарифів для населення за рахунок прибутків НАЕК «Енергоатом» і ПрАТ «Укргідроенерго». Нагадаємо, що оператор ДніпроГЕСу «Укргідроенерго» вже заявляв, що «після пошкодження станції компенсація ним тарифів для населення опинилася під загрозою».

Де-факто держава надає субсидії всім побутовим споживачам України, хоча вищезгадані прибутки держкомпаній могли б бути спрямовані на поповнення бюджету. Але втрати цих компаній від війни суттєві, тому про колишні прибутки можна лише мріяти. Відповідно, розраховувати на незмінність сьогоднішнього тарифу марно.

Зрозуміло, при зрівнялівці фінансовий тягар однаково розподіляється між незаможними, середнім класом і доларовими мільйонерами. Але субсидіювати 500-метрову віллу в Києві чи Львові безглуздо. Подеколи вони нафаршировані пішохідними доріжками з датчиками тепла та вологості, басейнами та іншими присадибними «девайсами» не першої необхідності. Тому розмір субсидії (фактично з державного гаманця) для люксових помешкань неспіврозмірно більший.

Якщо все залишити, як є, то, по-перше, суттєвого зростання тарифів не уникнути. По-друге, сплачуватимуть їх усі без розбору. Вже сьогодні можна очікувати підвищення тарифу з червня чи липня. При цьому активно дискутується ідея 3,50 грн/кВт·год для всіх.

Однак у цьому разі дисбаланси наростатимуть, бо посилиться фінансове навантаження на незаможних громадян і середній клас. Відповідно, зменшиться споживання продуктів та інших товарів, адже для сплати нового тарифу багато кому доведеться економити не лише на електроенергії.

Субсидії малозабезпеченим верствам лише частково амортизують тягар. Процес піде по замкненому колу, через відносно короткий проміжок часу виникне необхідність провести повторну та наступні цінові екзекуції.

Мінімальний тариф «плюс»

Зрештою тепла підлога на сотнях метрів приватної оселі має оплачуватися інакше, ніж базові електроприлади в звичайній стандартній квартирі.

Через викривлення ціни на ринку (перехресне субсидування) промислові споживачі закладають високі витрати на електроспоживання (цієї зими до майже 8 грн/кВт·год) у вартість своєї продукції.

Отже, громадяни платять за «дешеву» електрику «для всіх» у вищій ціні товарів і послуг. Повернення до диференційованого принципу ціноутворення — це не дуже популярне рішення, яке, втім, не має альтернативи в умовах воєнного часу.

Лише за застосування прогресивної шкали є можливість поки що «не рухати» існуючого денного тарифу 2,64 грн (або принаймні несуттєво його збільшити) для переважної частини домогосподарств.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Офіс президента відреагував на статтю The Times про український "план перемоги"
Комсомольская правда
2024-09-23T17:51:31Z
Британія не змінила позицію щодо використання Storm Shadow в Росії
Европейская правда
2024-09-23T17:39:25Z
Іран готовий до переговорів щодо ядерної угоди, "якщо цього захочуть інші сторони" — міністр закордонних справ
ZN UA
2024-09-23T17:39:22Z
Естонія та Фінляндія заявили про готовність перекрити Росії доступ до Балтійського моря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T17:39:13Z
Умєров: Кожен другий боєприпас зараз на фронті - українського виробництва
УкраинФорм
2024-09-23T17:30:15Z
Німецькі консерватори офіційно висунули Мерца кандидатом у канцлери
Европейская правда
2024-09-23T16:37:27Z
Мобілізацію обмежено придатних чоловіків до 25 років зупинено – нардеп
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:31:55Z
Експерт розповів чому російська ядерна програма провалилася
360ua.news
2024-09-23T15:18:34Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Менеджер Ф'юрі назвав можливим бій "Циганського короля" і Джошуа
24tv
2024-09-23T13:57:24Z
Дженоа шукає заміну Маліновському: клуб звернув увагу на іншого українського півзахисника
24tv
2024-09-23T13:27:00Z
Тренер ФК “Тростянець” прокоментував гру підлеглих словами “б**” та “амеби”
Комсомольская правда
2024-09-23T13:04:52Z
Ексдружина Тимощука прокоментувала те, що він передав футболку на російський воєнний аукціон
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T12:54:42Z
Бєсєдін: Суркіс був не проти, щоб я залишився в Динамо
Football.ua
2024-09-23T12:54:24Z
Комітет арбітрів УЄФА визнав помилку не ставити пенальті за гру рукою Кукурельї в матчі Євро Німеччина – Іспанія
Football.ua
2024-09-23T12:52:19Z
Зірковий футболіст "Барселони" пропустить весь сезон через важку травму
ZN UA
2024-09-23T12:34:45Z
Не Усиком єдиним: до українського футбольного клубу може долучитися зірка іншого виду спорту
24tv
2024-09-23T12:24:00Z
Голанд — перший гравець в історії АПЛ, який забив десять голів у стартових п’яти турах
Football.ua
2024-09-23T12:23:53Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Світлана Біложно зізналась, скільки заробляє на місяць та що їй приносить дохід
TSN
2024-09-23T16:45:52Z
Аліна Гросу отримала дипломатичну посаду в Нью-Йорку
Фокус
2024-09-23T16:36:49Z
У віці 75 років: помер барабанщик легендарного гурту ABBA
24tv
2024-09-23T15:51:32Z
Ольга Навроцька здивувала, як хотіла переїхати до Росії і як Людмила Гурченко її від цього відмовила
TSN
2024-09-23T15:30:27Z
Новий трейлер «Гладіатор II» розкрив раптовий «кровний» зв’язок Луція з Максимусом
ITC
2024-09-23T14:25:55Z
Режисери «Месники: Завершення» пояснили «найбезглудніший» елемент фіналу — і тепер він має сенс
ITC
2024-09-23T14:25:36Z
BADstreet Boys, Нателла Кірс, Макс Барських - глядачі обрали останніх номінантів премії MUZVAR
Комсомольская правда
2024-09-23T14:10:28Z
Виберіть один із мостів на картинці, щоб дізнатися про свої приховані таланти – тест
TSN
2024-09-23T15:31:08Z
Вісім ознак, які вказують на те, що собака збирається вас вкусити чи напасти
TSN
2024-09-23T15:31:00Z
Жодного транспорту: як чоловік за 25 років перейшов увесь світ
TSN
2024-09-23T15:30:50Z
"Я почувалася здобиччю": 19-річна одиночна туристка назвала найнебезпечнішу країну Європи
TSN
2024-09-23T15:03:23Z
Як вивести плями від червоного вина з чого завгодно: експерти назвали найкращі засоби
GlavRed
2024-09-23T14:27:35Z
Психологія багатства: як мислити для досягнення фінансового успіху
Знай
2024-09-23T13:51:16Z
Жодної комахи в оселі більше не буде: 5 способів, як позбутися від мух народними засобами
GlavRed
2024-09-23T13:27:28Z
У Німеччині суттєво подорожчає популярний проїзний квиток
Европейская правда
2024-09-23T13:10:20Z
Нудисти розповіли про найголовніший міф щодо них
Фокус
2024-09-23T12:57:20Z
На Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина: в МОЗ нагадали перші симптоми COVID-19
TSN
2024-09-23T15:31:22Z
На пальчику з'явились чорні лінії: у Львові дитині видалили небезпечну пухлину на руці
24tv
2024-09-23T14:12:54Z
Реабілітація мʼяса: знайшли протиракові властивості у їжі тваринного походження
24tv
2024-09-23T13:33:38Z
Як часто можна їсти сосиски та які купувати, щоб не нашкодити здоров’ю
TSN
2024-09-23T11:24:00Z
Урологічні захворювання, що впливають на фертильність
iPress
2024-09-23T11:01:21Z
Мобілізація в Україні: які лікарі мають оглядати військовозобов'язаного під час ВЛК
TSN
2024-09-23T10:30:37Z
На Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина
Комсомольская правда
2024-09-23T09:49:35Z
Їх не можна ігнорувати: шість ознак, що у домі треба встановити осушувач повітря
24tv
2024-09-23T09:33:44Z
Цей напій п’ють щодня, та мало хто здогадується про його користь для здоров’я
TSN
2024-09-23T09:30:54Z
Нічний удар по Запоріжжю: кількість поранених перевищила 20 осіб
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T17:51:00Z
В Омську двоє школярів спалили гелікоптер Мі-8
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T16:19:43Z
На Київщині поні Азарт провалився у льох: з'явилося відео рятувальної операції
TSN
2024-09-23T15:31:42Z
На Дніпропетровщині лунають вибухи: про що попереджають Повітряні Сили
TSN
2024-09-23T15:30:28Z
Горять не тільки ліси: у семи областях України - 18 масштабних пожеж
УкраинФорм
2024-09-23T14:19:09Z
У поліції вирішили перевірити походження квартири замначальника ГУ Нацполіції Києва
ZN UA
2024-09-23T14:14:49Z
«Бойові» за «відкати»: посадовець військкомату розробив схему привласнення грошей
Политека
2024-09-23T14:01:53Z
Судитимуть сімейного кривдника, який порушував обмежувальний припис та переслідував колишню дружину
Украина Криминальная
2024-09-23T14:00:22Z
На Харківщині затримали жінку, яка обікрала дітей
Мій Харків
2024-09-23T13:52:39Z
Урок для інших: бійці Третьої штурмової показали яскраву ліквідацію окупантів
TSN
2024-09-23T15:31:42Z
Поранений у Краматорську журналіст Reuters вийшов із коми
УкраинФорм
2024-09-23T15:30:51Z
Чи є наразі ризик для ЗСУ втратити Вугледар: думка військового експерта
TSN
2024-09-23T15:30:46Z
Якість повітря у столиці нормалізувалася: деталі від КМДА
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:30:05Z
Метро на Виноградар обійдеться на 8 млрд грн дорожче, ніж планувалося – Держаудитслужба
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:12:16Z
Мають якийсь план: військовий розповів про деталі штурмів ворога на фронті
24tv
2024-09-23T14:21:34Z
У армії рф велика проблема: військовий експерт розповів про ситуацію на східному фронті
Политека
2024-09-23T14:16:27Z
Україна втричі збільшила показники мобілізації: Умєров розповів про наступний крок
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:15:28Z
У Львові керівник одного з міжрегіональних управлінь Мін’юсту обклав «даниною» підприємців
Украина Криминальная
2024-09-23T14:14:35Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Японські винищувачі вперше випустили сигнальні ракети через порушення авіапростору з боку РФ
УкраинФорм
2024-09-23T18:03:35Z
У ЗСУ показали, як інженерні війська створюють проходи у мінних полях в Курській області
УкраинФорм
2024-09-23T16:54:32Z
Закон щодо заборони російської церкви в Україні набув чинності
УкраинФорм
2024-09-23T15:58:19Z
У старшій профільній школі має бути не менш як 600 учнів - Лісовий
УкраинФорм
2024-09-23T15:45:53Z
"Тато року" влаштував із 14-річним сином серію пограбувань та в суді усе звалив на підлітка
TSN
2024-09-23T15:45:02Z
"Наших дітей поховали в болоті": в Одесі спалахнув скандал через затоплені могили загиблих захисників України
TSN
2024-09-23T15:31:52Z
Наступ на Харківщині. Британська розвідка розкрила плани окупантів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:27:25Z
Changan відкрив приймання замовлень на пікап-трансформер Nevo E07
AutoCentre
2024-09-23T14:13:32Z
У Європі відродили знаменитого виробника ексклюзивних авто, створеного українцем
Фокус
2024-09-23T13:30:00Z
Land Rover Defender отримав спецверсію у стилі Ібіци
AutoCentre
2024-09-23T13:14:21Z
Осінній цінопад: знижки на KG Mobility до 126 000 гривень
AutoGeek
2024-09-23T13:13:50Z
Шукатиме інженерні таланти США: Lucid відкриває новий дослідний центр у Детройті
AutoGeek
2024-09-23T12:33:56Z
Автодорожники отримали спеціалізовані автомобілі IVECO Daily
AutoCentre
2024-09-23T12:13:21Z
За ціною $10 000: названо найбільш популярний електромобіль у Китаї
AutoGeek
2024-09-23T11:42:22Z
Потужний концепт Hummer H3R виставили на аукціоні
AutoCentre
2024-09-23T11:04:22Z
Ввели в оману з запасом ходу: власник BMW i3 відсудив у автовиробника значну суму грошей
AutoGeek
2024-09-23T10:57:23Z
Біля Хмельницької АЕС знову пролетів ударний дрон - Енергоатом
УкраинФорм
2024-09-23T17:39:31Z
В «Укренерго» хочуть суттєво збільшити тариф на передачу електроенергії
ZN UA
2024-09-23T17:03:20Z
Україні необхідно будувати додаткові атомні блоки, щоб забезпечити низьку ціну на електроенергію, - експерт
TSN
2024-09-23T15:31:00Z
"Національний кешбек": як відбуватимуться нарахування і що можна буде купити за ці гроші
TSN
2024-09-23T15:30:26Z
Росія тимчасово зупиняє два великі газові проєкти через санкції
24tv
2024-09-23T14:39:56Z
Туреччина зробила ще один крок на шляху незалежності від газу та нафти з Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:19:52Z
Китайські автодилери можуть отримати збитки у розмірі 20 мільярдів доларів
24tv
2024-09-23T14:18:46Z
Хто з пенсіонерів може залишитися без пенсії через пів року
24tv
2024-09-23T14:18:38Z
Україна експортувала понад 691 тис т цукру
AgroNews
2024-09-23T14:16:52Z
Telegram передаватиме правоохоронцям контактні дані зловмисників: деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T18:33:46Z
Хакери ГУР МО атакували два російські банки, – джерела
24tv
2024-09-23T15:36:34Z
Випробування стрибка Deep Blue Aerospace зазнало аномалії за мить до приземлення
Portaltele
2024-09-23T14:16:50Z
Розкрито дизайн та характеристики смартфона HMD Aura 2
InternetUA
2024-09-23T14:01:33Z
У Білорусі визнали «екстремістським» ютуб-канал «Уніан»
Детектор М
2024-09-23T13:57:33Z
Джонні Айв та голова OpenAI готують революційний ШІ-пристрій
InternetUA
2024-09-23T13:46:59Z
SpaceX запустить за два роки п'ять безпілотних кораблів Starship на Марс - Маск
УкраинФорм
2024-09-23T13:40:47Z
Xiaomi та Redmi отримали "жорсткого" конкурента: що відомо про Samsung Galaxy A16 5G
InternetUA
2024-09-23T13:31:59Z
iPhone 16 отримує максимальний бал за ремонтопридатність
360ua.news
2024-09-23T13:21:20Z