MY.UAНовини
"НМТ складають по приколу". Ігор Лікарчук – про реформу старшої школи, підводні камені 12-річної освіти і причину, чому учні не хочуть йти в ПТУ
"НМТ складають по приколу". Ігор Лікарчук – про реформу старшої школи, підводні камені 12-річної освіти і причину, чому учні не хочуть йти в ПТУ

"НМТ складають по приколу". Ігор Лікарчук – про реформу старшої школи, підводні камені 12-річної освіти і причину, чому учні не хочуть йти в ПТУ

Ексочільник Українського центру оцінювання якості освіти, доктор педагогічних наук та професор Ігор Лікарчук* у першій частині інтерв'ю OBOZ.UA поділився своїми думками щодо проблем, які виникають у шкільній освіті. Зокрема, колишній посадовець розповів про питання сертифікації вчителів, проблеми із закриттям закладів освіти у селахта чому він підтримує запровадження практики штрафів для школярів.

Чим Національний мультипредметний тест відрізняється від зовнішнього незалежного оцінювання, чому випускники, які перебувають за кордоном, реєструються на НМТ та чи потрібна Україні 12-річна система освіта у школах? Про це та інше – у другій частині розмови з Ігорем Леонідовичем.

Нині майбутні випускники готуються до складання Національного мультипредметного тесту. Багато школярів і батьків невдоволені такою кількістю предметів в один день і поспіль. Як ви вважаєте, чи відобразиться це на результатах, які отримають випускники на іспиті? Тетяна Вакуленко зазначала, що у майбутньому можливе повернення зовнішнього незалежного оцінювання, проте за основу все ж таки буде взято НМТ. Який з іспитів краще оцінює знання школярів?

– Порівнювати результати ЗНО і НМТ не можна. Це різні тестові конструкції, різні типи завдань, логіка їхньої побудови тощо. Про якість тестів із наукового погляду можна говорити, якщо є грамотно зроблений психометричний аналіз тестів. І бажано – незалежними експертами. На жаль, незалежного психометричного аналізу тестів НМТ я не бачив. А ті психометричні результати, які офіційно опубліковані, виглядають дещо дивно.

У той же час психометричні характеристики тестів ЗНО завжди визначалися з участю дуже фахових зарубіжних експертів. Тому з позицій теорії педагогічних вимірювань відповісти на запитання, який тест – ЗНО чи НМТ – краще "оцінює знання", не можу. А з позицій стороннього спостерігача...

Погляньмо на кількість тих абітурієнтів, які за результатами ЗНО і НМТ отримали найвищі результати. У ЗНО таких ми рахували одиницями чи десятками, а у НМТ їх рахують тисячами… При цьому зауважу, що ЗНО завжди складала більша кількість людей, ніж тих, хто складає НМТ. Гігантське зростання кількості тих, хто дуже успішно складає тести, буває тоді, коли абітурієнти або масово вгадують відповіді, або користуються якимись допоміжними джерелами під час складання тесту, або працюють якісь інші чинники.

– Заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький та УЦОЯО наголошують на тому, що багато випускників шкіл, які перебувають за кордоном, реєструються на НМТ, обираючи українську освіту. На вашу думку, чому так?

– Дуже сподіваюся, що ці люди таки хочуть повернутися в Україну і навчатися в українських університетах. Вірять, як і ми всі, що ця клята війна закінчиться і настане мир. Але я не ідеаліст. Маючи численні контакти з батьками тих випускників шкіл, які зараз за кордоном, можу стверджувати, що багато із них реєструються для складання НМТ за принципом "можливо, згодиться" або молодіжним сленгом – "по приколу". Тим більше, що особливих проблем зі складанням НМТ немає.

Величезна кількість 200-бальників за результатами НМТ у попередні роки, як кажуть, "надихає". Недарма ж серед абітурієнтів тести НМТ називають "угадайкою". Але в цьому контексті мене тривожить інше. Нещодавно спілкувався із власницею освітнього туристичного агентства, яке займається освітянським туризмом. А іншими словами – допомагає випускникам українських шкіл стати студентами зарубіжних університетів. То в цій агенції, за твердженням її власниці, у аналогічних субʼєктів цього бізнесу зараз бум. Кількість клієнтів щодня зростає в геометричній прогресії, що навіює прикрі думки про перспективи цьогорічного прийому до українських університетів… Та ще й на тлі реформування їхньої мережі.

– Цьогоріч підвищили пороговий бал для вступу у ЗВО, на вашу думку, це може відобразитися на кількості вступників?

– Можу лише вітати таке рішення. Але знову ж таки, якщо кількість тих, хто складає НМТ на 190-200 балів, буде обліковуватися тисячами, то на якість відбору абітурієнтів таке рішення ніяк не вплине.

– В Україні з 2025 року відбудеться пілотування реформи старшої школи. Як ви вважаєте, наскільки ефективно це позначиться на якості освіти дітей?

– Це дуже складне питання, незважаючи на те, що особисто я величезний прихильник профільної школи і, будучи в складі кількох робочих груп, які готували чинні закони про освіту, категорично обстоював цю ідею. Але на сьогодні маю дуже багато питань, на які не можу знайти відповідь. І від яких абсолютно залежить якість освіти.

Перше питання – чи є запит в українського суспільства на профільну школу. Бо у законодавців та управлінців бажання її запровадити може бути, а от чи потрібна вона суспільству – невідомо. Я не бачив жодного наукового обґрунтування цієї потреби чи навіть результатів серйозної соціології. Все-таки ми живемо в демократичному суспільстві й думка здобувачів освіти та їхніх батьків переважає над позицією чиновників та законодавців. Тим більше, що хороша ідея профільної школи, яка до нас завезена із Заходу, там уже давно не новація. Там сьогодні потужно працюють над індивідуальними освітніми траєкторіями здобувачів освіти.

Друге питання полягає в тому, що профільну школу не можна ототожнювати із т.з. "старшими класами" існуючих закладів загальної середньої освіти чи з навчанням у колишніх профтехучилищах, які тепер назвуть професійними ліцеями. Профільна школа має стати абсолютно новим типом закладів освіти у всьому. Починаючи від окремого приміщення і закінчуючи технологіями та змістом навчання. Чи ми готові до цього і чи зможемо в умовах воєнного і післявоєнного часу це зробити? Впевненості в цьому не маю. Лише дуже не хочу, щоб профільною школою назвали перефарбовані старші класи закладів загальної середньої освіти, колишні ПТУ (заклади професійної освіти) і гамузом – всі коледжі. На жаль, як мені здається, сьогодні проглядається саме такий шлях.

Третє, надзвичайно важливе питання, – педагоги, які працюватимуть у профільній школі. Чи готова більшість із них працювати в профільній школі? Дуже хотів би дати ствердну відповідь. Але не можу. Чи зможемо за три роки масово перепідготувати тисячі і тисячі педагогів для роботи у профільній школі? Можливо, що і зможемо. За умови, якщо у педагогів, що працюють, буде мотивація стати професійно іншими і отримувати за це належну зарплату. Нехай не 4000 доларів, але і не сьогоднішню мізерну зарплату.

Крім того, давайте не забувати, що черг охочих працювати в закладах освіти немає. Ба більше, у загальній середній освіті є сила-силенна вакансій. Давно немає конкурсів у педагогічні університети. Зазвичай у ці заклади вищої освіти йдуть ті, хто нікуди деінде не зміг вступити. Чи зможе за такої кадрової кризи ефективно існувати профільна школа? Риторичне запитання.

– Згідно з реформою, школярі вчитимуться 12 років, а МОН запевняє, що в такий спосіб вдасться зменшити навантаженість дітей уроками. Що ви думаєте з цього приводу? Чи потрібно дітям вчитися на рік довше та чи дійсно це допоможе розвантажити програму і сприятиме тому, що зі школи виходитимуть зрілі та свідомі випускники?

– Так, ми чи не єдина країна в Європі, в якій немає 12-річки. Але при цьому соромʼязливо мовчимо, що в інших країнах відлік 12 років розпочинається із 3,4,5 років. Щоб випускники не закінчували 12-річку в дітородному віці… Між іншим, коли лише починали говорити про 12-річку, то я особисто наполягав і переконував у тому, що один рік потрібно додати знизу… Це також дуже важливий мотиваційний чинник: чи варто дитину віддавати до школи, яку вона закінчить майже у 19 років…

Стосовно того, чи із профільної школи "виходитимуть зрілі та свідомі випускники", то це менш за все залежить від "завантаженості" програми та тривалості навчання. Якість освіти залежить від двох чинників. Перший – мотивація учня отримати якісні знання. Другий – якісна і продуктивна робота вчителя. Усе решта – вторинне.

Що в нас робиться для того, щоб запровадити нові мотиваційні чинники для здобувачів освіти? Нічого… У суспільстві давно сформувалося переконання, що стати багатим і успішним можна і без якісної освіти. Безграмотні та малоосвічені можуть навіть бути народними депутатами, очолювати громади, керувати міністерствами тощо. Що в цьому контексті змінить профільна школа?

– МОН також значну ставку робить на профтехосвіту, плануючи, що багато вступників підуть навчатися в такі заклади. Натомість, згідно з нещодавно опублікованою статистикою, випускники таких закладів та бакалаври воліють продовжувати навчання, а не йти працювати. Зокрема, через непривабливість пропонованих вакансій та неготовність до роботи. Чи допоможе реформа змінити таку ситуацію?

– МОН планує, що до професійних ліцеїв має піти 45% випускників гімназій. Стратеги профільної школи дуже люблять посилатися на досвід зарубіжних країн, у яких здобуття професійної освіти (робітничої спеціальності) є дуже престижним серед молоді. Так, але вони при цьому не хочуть розмірковувати над тим, а що мотивує закордонних випускників із великим бажанням йти здобувати професії будівельників, електриків, сантехніків, кравців тощо.

Мої невеликі розвідки з цього питання свідчать про кілька таких мотиваційних чинників.

Перший – ставлення в суспільстві до людей робітничих професій та їхній соціальний статус.

Другий – заробітна плата та умови праці тих, кого ми сьогодні називаємо "робітничим класом".

Третій – умови здобуття професійної освіти.

Чи є такі мотиваційні чинники в Україні? Немає… І цьому є багато причин, зокрема й тих, на які освітянські реформатори та агенти змін аж ніяк не вплинуть, скільки б вони не говорили про престижність, важливість, потрібність здобуття робітничих професій (більш детально про ПТУ Ігор Лікарчук розповідав тут).

– Нещодавно МОН надало рекомендації виданням щодо правильного вживання термінів та абревіатур. Як ви їх оцінюєте?

– Наскільки я знаю, жоден нормативний документ не делегує МОН право давати рекомендації щодо вживання термінів та абревіатур. Чиновнику, якому така ідея спала на думку й він її реалізував, потрібно знайти інше місце роботи. І все.

– Якою ви бачите освіту в Україні через 5 років?

– Це запитання, на яке відповіді не маю. Бо ніколи не займався будівництвом мармеладних палаців на кисельних берегах. У країні війна. Жорстока і кровопролитна. Ми всі чекаємо нашої перемоги і віримо в неї. І перемога буде. Після перемоги почнеться інше життя. Країна буде іншою. Пам'ять про полеглих, про знищений цвіт нації не дасть нам можливість робити й думати інакше. Саме тоді й настане час вести мову про нову школу, про нову освіту. Враховуючи нові реалії українського життя.

*Ігор Лікарчук – загальний стаж роботи в освіті – майже 50 років. Один із тих, хто впроваджував в Україні Зовнішнє незалежне оцінювання. Яке за результатами численних соціологічних досліджень визнане найбільш ефективною освітньою реформою часів Незалежності.

Також читайте на OBOZ.UA інтерв’ю зі студентом Марком Табацьким, який у 17 років вразив Forbes і наробив шереху в Росії.

Раніше OBOZ.UA розповідав, що Іванна Коберник, поділилась думкою про низькі результати PISA-2022, проблеми освіти в Україні і те, якими мають бути уроки літератури.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Тиффани Трамп показала первое фото первенца
Корреспондент
2025-05-16T08:57:18Z
Переговоры с РФ: назван состав делегации Украины
UAToday
2025-05-16T08:55:24Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Вышел новый трейлер фильма Супермен от Джеймса Ганна
Корреспондент
2025-05-16T08:39:37Z
Новый сериал во вселенной Игры престолов отложили до 2026 года
Корреспондент
2025-05-16T08:18:38Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы обороны сбили 73 российских БПЛА
Корреспондент
2025-05-16T07:21:43Z
Генштаб рассказал о новых российских потерях
Корреспондент
2025-05-16T06:06:16Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Еда против обезвоживания и высокого сахара: диетологи назвали 5 суперпродуктов
UAToday
2025-05-16T09:00:19Z
В США впервые испытали лечение с помощью "генетических ножниц"
Корреспондент
2025-05-16T03:03:50Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
Россияне нанесли удар по Купянску, есть погибшие и раненые
Корреспондент
2025-05-16T07:51:57Z
Под Москвой после взрывов вспыхнули склады - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T07:51:35Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В двух областях Украины отключение света
Корреспондент
2025-05-16T08:42:20Z
Задержана агентка РФ, которая готовила удары по Полтавской области
Корреспондент
2025-05-16T07:36:58Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
ООН ожидает рост мирового ВВП на уровне 2,4%
Корреспондент
2025-05-16T08:42:22Z
Президент США объявил о сделках с ОАЭ на 200 млрд. долларов
Корреспондент
2025-05-16T08:09:29Z
В России магазины Zara работают под другими вывесками - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T03:30:11Z
Десятки европейских сайтов подали иски против Google
Корреспондент
2025-05-15T18:27:43Z
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
2025-05-15T17:09:05Z
Нацбанк снова снизил курсы доллара и евро
Корреспондент
2025-05-15T16:12:08Z
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
2025-05-15T14:35:24Z
В Украине резко изменились цены на сезонный овощ: что известно
TSN
2025-05-15T14:34:48Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Роналду в третий раз возглавил рейтинг самых богатых спортсменов мира
Корреспондент
2025-05-16T07:57:17Z
Ставка на атаку: середняк АПЛ продлил контракты со своими лидерами
Корреспондент
2025-05-16T07:06:04Z
Ювентус не станет подписывать сына тренера конкурента
Корреспондент
2025-05-16T06:30:21Z
НХЛ, плей-офф: Каролина завершила серию с Вашингтоном
Корреспондент
2025-05-16T05:54:48Z
Барселона - вторая по количеству чемпионств в топ-5 лигах XXI века
Корреспондент
2025-05-16T05:30:55Z
НБА, плей-офф: Денвер восстанавливает равновесие в серии против Оклахомы
Корреспондент
2025-05-16T05:03:23Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z