MY.UAНовини
"НМТ складають по приколу". Ігор Лікарчук – про реформу старшої школи, підводні камені 12-річної освіти і причину, чому учні не хочуть йти в ПТУ
"НМТ складають по приколу". Ігор Лікарчук – про реформу старшої школи, підводні камені 12-річної освіти і причину, чому учні не хочуть йти в ПТУ

"НМТ складають по приколу". Ігор Лікарчук – про реформу старшої школи, підводні камені 12-річної освіти і причину, чому учні не хочуть йти в ПТУ

Ексочільник Українського центру оцінювання якості освіти, доктор педагогічних наук та професор Ігор Лікарчук* у першій частині інтерв'ю OBOZ.UA поділився своїми думками щодо проблем, які виникають у шкільній освіті. Зокрема, колишній посадовець розповів про питання сертифікації вчителів, проблеми із закриттям закладів освіти у селахта чому він підтримує запровадження практики штрафів для школярів.

Чим Національний мультипредметний тест відрізняється від зовнішнього незалежного оцінювання, чому випускники, які перебувають за кордоном, реєструються на НМТ та чи потрібна Україні 12-річна система освіта у школах? Про це та інше – у другій частині розмови з Ігорем Леонідовичем.

Нині майбутні випускники готуються до складання Національного мультипредметного тесту. Багато школярів і батьків невдоволені такою кількістю предметів в один день і поспіль. Як ви вважаєте, чи відобразиться це на результатах, які отримають випускники на іспиті? Тетяна Вакуленко зазначала, що у майбутньому можливе повернення зовнішнього незалежного оцінювання, проте за основу все ж таки буде взято НМТ. Який з іспитів краще оцінює знання школярів?

– Порівнювати результати ЗНО і НМТ не можна. Це різні тестові конструкції, різні типи завдань, логіка їхньої побудови тощо. Про якість тестів із наукового погляду можна говорити, якщо є грамотно зроблений психометричний аналіз тестів. І бажано – незалежними експертами. На жаль, незалежного психометричного аналізу тестів НМТ я не бачив. А ті психометричні результати, які офіційно опубліковані, виглядають дещо дивно.

У той же час психометричні характеристики тестів ЗНО завжди визначалися з участю дуже фахових зарубіжних експертів. Тому з позицій теорії педагогічних вимірювань відповісти на запитання, який тест – ЗНО чи НМТ – краще "оцінює знання", не можу. А з позицій стороннього спостерігача...

Погляньмо на кількість тих абітурієнтів, які за результатами ЗНО і НМТ отримали найвищі результати. У ЗНО таких ми рахували одиницями чи десятками, а у НМТ їх рахують тисячами… При цьому зауважу, що ЗНО завжди складала більша кількість людей, ніж тих, хто складає НМТ. Гігантське зростання кількості тих, хто дуже успішно складає тести, буває тоді, коли абітурієнти або масово вгадують відповіді, або користуються якимись допоміжними джерелами під час складання тесту, або працюють якісь інші чинники.

– Заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький та УЦОЯО наголошують на тому, що багато випускників шкіл, які перебувають за кордоном, реєструються на НМТ, обираючи українську освіту. На вашу думку, чому так?

– Дуже сподіваюся, що ці люди таки хочуть повернутися в Україну і навчатися в українських університетах. Вірять, як і ми всі, що ця клята війна закінчиться і настане мир. Але я не ідеаліст. Маючи численні контакти з батьками тих випускників шкіл, які зараз за кордоном, можу стверджувати, що багато із них реєструються для складання НМТ за принципом "можливо, згодиться" або молодіжним сленгом – "по приколу". Тим більше, що особливих проблем зі складанням НМТ немає.

Величезна кількість 200-бальників за результатами НМТ у попередні роки, як кажуть, "надихає". Недарма ж серед абітурієнтів тести НМТ називають "угадайкою". Але в цьому контексті мене тривожить інше. Нещодавно спілкувався із власницею освітнього туристичного агентства, яке займається освітянським туризмом. А іншими словами – допомагає випускникам українських шкіл стати студентами зарубіжних університетів. То в цій агенції, за твердженням її власниці, у аналогічних субʼєктів цього бізнесу зараз бум. Кількість клієнтів щодня зростає в геометричній прогресії, що навіює прикрі думки про перспективи цьогорічного прийому до українських університетів… Та ще й на тлі реформування їхньої мережі.

– Цьогоріч підвищили пороговий бал для вступу у ЗВО, на вашу думку, це може відобразитися на кількості вступників?

– Можу лише вітати таке рішення. Але знову ж таки, якщо кількість тих, хто складає НМТ на 190-200 балів, буде обліковуватися тисячами, то на якість відбору абітурієнтів таке рішення ніяк не вплине.

– В Україні з 2025 року відбудеться пілотування реформи старшої школи. Як ви вважаєте, наскільки ефективно це позначиться на якості освіти дітей?

– Це дуже складне питання, незважаючи на те, що особисто я величезний прихильник профільної школи і, будучи в складі кількох робочих груп, які готували чинні закони про освіту, категорично обстоював цю ідею. Але на сьогодні маю дуже багато питань, на які не можу знайти відповідь. І від яких абсолютно залежить якість освіти.

Перше питання – чи є запит в українського суспільства на профільну школу. Бо у законодавців та управлінців бажання її запровадити може бути, а от чи потрібна вона суспільству – невідомо. Я не бачив жодного наукового обґрунтування цієї потреби чи навіть результатів серйозної соціології. Все-таки ми живемо в демократичному суспільстві й думка здобувачів освіти та їхніх батьків переважає над позицією чиновників та законодавців. Тим більше, що хороша ідея профільної школи, яка до нас завезена із Заходу, там уже давно не новація. Там сьогодні потужно працюють над індивідуальними освітніми траєкторіями здобувачів освіти.

Друге питання полягає в тому, що профільну школу не можна ототожнювати із т.з. "старшими класами" існуючих закладів загальної середньої освіти чи з навчанням у колишніх профтехучилищах, які тепер назвуть професійними ліцеями. Профільна школа має стати абсолютно новим типом закладів освіти у всьому. Починаючи від окремого приміщення і закінчуючи технологіями та змістом навчання. Чи ми готові до цього і чи зможемо в умовах воєнного і післявоєнного часу це зробити? Впевненості в цьому не маю. Лише дуже не хочу, щоб профільною школою назвали перефарбовані старші класи закладів загальної середньої освіти, колишні ПТУ (заклади професійної освіти) і гамузом – всі коледжі. На жаль, як мені здається, сьогодні проглядається саме такий шлях.

Третє, надзвичайно важливе питання, – педагоги, які працюватимуть у профільній школі. Чи готова більшість із них працювати в профільній школі? Дуже хотів би дати ствердну відповідь. Але не можу. Чи зможемо за три роки масово перепідготувати тисячі і тисячі педагогів для роботи у профільній школі? Можливо, що і зможемо. За умови, якщо у педагогів, що працюють, буде мотивація стати професійно іншими і отримувати за це належну зарплату. Нехай не 4000 доларів, але і не сьогоднішню мізерну зарплату.

Крім того, давайте не забувати, що черг охочих працювати в закладах освіти немає. Ба більше, у загальній середній освіті є сила-силенна вакансій. Давно немає конкурсів у педагогічні університети. Зазвичай у ці заклади вищої освіти йдуть ті, хто нікуди деінде не зміг вступити. Чи зможе за такої кадрової кризи ефективно існувати профільна школа? Риторичне запитання.

– Згідно з реформою, школярі вчитимуться 12 років, а МОН запевняє, що в такий спосіб вдасться зменшити навантаженість дітей уроками. Що ви думаєте з цього приводу? Чи потрібно дітям вчитися на рік довше та чи дійсно це допоможе розвантажити програму і сприятиме тому, що зі школи виходитимуть зрілі та свідомі випускники?

– Так, ми чи не єдина країна в Європі, в якій немає 12-річки. Але при цьому соромʼязливо мовчимо, що в інших країнах відлік 12 років розпочинається із 3,4,5 років. Щоб випускники не закінчували 12-річку в дітородному віці… Між іншим, коли лише починали говорити про 12-річку, то я особисто наполягав і переконував у тому, що один рік потрібно додати знизу… Це також дуже важливий мотиваційний чинник: чи варто дитину віддавати до школи, яку вона закінчить майже у 19 років…

Стосовно того, чи із профільної школи "виходитимуть зрілі та свідомі випускники", то це менш за все залежить від "завантаженості" програми та тривалості навчання. Якість освіти залежить від двох чинників. Перший – мотивація учня отримати якісні знання. Другий – якісна і продуктивна робота вчителя. Усе решта – вторинне.

Що в нас робиться для того, щоб запровадити нові мотиваційні чинники для здобувачів освіти? Нічого… У суспільстві давно сформувалося переконання, що стати багатим і успішним можна і без якісної освіти. Безграмотні та малоосвічені можуть навіть бути народними депутатами, очолювати громади, керувати міністерствами тощо. Що в цьому контексті змінить профільна школа?

– МОН також значну ставку робить на профтехосвіту, плануючи, що багато вступників підуть навчатися в такі заклади. Натомість, згідно з нещодавно опублікованою статистикою, випускники таких закладів та бакалаври воліють продовжувати навчання, а не йти працювати. Зокрема, через непривабливість пропонованих вакансій та неготовність до роботи. Чи допоможе реформа змінити таку ситуацію?

– МОН планує, що до професійних ліцеїв має піти 45% випускників гімназій. Стратеги профільної школи дуже люблять посилатися на досвід зарубіжних країн, у яких здобуття професійної освіти (робітничої спеціальності) є дуже престижним серед молоді. Так, але вони при цьому не хочуть розмірковувати над тим, а що мотивує закордонних випускників із великим бажанням йти здобувати професії будівельників, електриків, сантехніків, кравців тощо.

Мої невеликі розвідки з цього питання свідчать про кілька таких мотиваційних чинників.

Перший – ставлення в суспільстві до людей робітничих професій та їхній соціальний статус.

Другий – заробітна плата та умови праці тих, кого ми сьогодні називаємо "робітничим класом".

Третій – умови здобуття професійної освіти.

Чи є такі мотиваційні чинники в Україні? Немає… І цьому є багато причин, зокрема й тих, на які освітянські реформатори та агенти змін аж ніяк не вплинуть, скільки б вони не говорили про престижність, важливість, потрібність здобуття робітничих професій (більш детально про ПТУ Ігор Лікарчук розповідав тут).

– Нещодавно МОН надало рекомендації виданням щодо правильного вживання термінів та абревіатур. Як ви їх оцінюєте?

– Наскільки я знаю, жоден нормативний документ не делегує МОН право давати рекомендації щодо вживання термінів та абревіатур. Чиновнику, якому така ідея спала на думку й він її реалізував, потрібно знайти інше місце роботи. І все.

– Якою ви бачите освіту в Україні через 5 років?

– Це запитання, на яке відповіді не маю. Бо ніколи не займався будівництвом мармеладних палаців на кисельних берегах. У країні війна. Жорстока і кровопролитна. Ми всі чекаємо нашої перемоги і віримо в неї. І перемога буде. Після перемоги почнеться інше життя. Країна буде іншою. Пам'ять про полеглих, про знищений цвіт нації не дасть нам можливість робити й думати інакше. Саме тоді й настане час вести мову про нову школу, про нову освіту. Враховуючи нові реалії українського життя.

*Ігор Лікарчук – загальний стаж роботи в освіті – майже 50 років. Один із тих, хто впроваджував в Україні Зовнішнє незалежне оцінювання. Яке за результатами численних соціологічних досліджень визнане найбільш ефективною освітньою реформою часів Незалежності.

Також читайте на OBOZ.UA інтерв’ю зі студентом Марком Табацьким, який у 17 років вразив Forbes і наробив шереху в Росії.

Раніше OBOZ.UA розповідав, що Іванна Коберник, поділилась думкою про низькі результати PISA-2022, проблеми освіти в Україні і те, якими мають бути уроки літератури.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Как продукты не рекомендуется есть водителям до и во время поездки: советы специалистов
Gazeta UA
2025-07-06T03:15:25Z
Содержит много сахара и вредных добавок: эксперты назвали худшее мороженое
Знай
2025-07-06T02:51:00Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
После 50 лет вы в группе риска: болезнь, незаметно лишающая зрения
Знай
2025-07-05T13:51:31Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Дефицит продуктов в Николаеве: жителей предупредили о товаре, под угрозой
Политека
2025-07-06T05:31:42Z
Коллекционеры озолотят украинцев, у которых сохранились монеты 90-х годов
Знай
2025-07-06T05:21:15Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Массированный удар РФ по Киеву: возросло количество погибших
ZN UA
2025-07-05T09:21:32Z
Армения отвергла заявление ГУР об усилении военного присутствия РФ в Гюмри
Европейская правда
2025-07-06T05:31:06Z
Зеленский назвал разговор с Трампом "лучшим за все это время"
Европейская правда
2025-07-06T05:16:01Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россияне пытаются окружить Покровск и обойти линию обороны ВСУ - ISW
Апостроф
2025-07-06T04:57:11Z
Ночная атака БпЛА и ее последствия: главные новости ночи 6 июля 2025 года
TSN
2025-07-06T04:18:29Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Генштаб: украинцы поразили в РФ предприятие по производству компонентов для "Шахедов" и "Искандеров"
Апостроф
2025-07-05T15:36:28Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Чтобы розы быстро росли и хорошо цвели, посадите их рядом с одним цветком
Знай
2025-07-06T04:51:49Z
14 идей, как превратить детский завтрак в праздник
Gazeta UA
2025-07-06T04:33:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Безекипажные катера атаковали Новороссийск
Апостроф
2025-07-06T05:24:28Z
Россияне убили и ранили втрое больше детей этой весной - ЮНИСЕФ
Апостроф
2025-07-06T05:09:47Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
История из Найт-Сити: представлен первый тизер аниме Cyberpunk: Edgerunners 2
GameMag
2025-07-05T20:21:45Z
Юрий Никитин показал свою 94-летнюю маму и раскрыл их трогательное обещание
TSN
2025-07-05T16:09:08Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
Россия нанесла удар дронами по Запорожью: произошли пожары, ранена женщина – фото
Лига
2025-07-06T05:00:46Z
Горят жилые дома: спасатели показали последствия вражеской атаки на Вышгород
Апостроф
2025-07-06T04:45:56Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Реал вышел вперед за счет голов своих воспитанников и победил Боруссию
Корреспондент
2025-07-06T04:24:30Z
Молодой талант Реала повторил знаковое достижение Роналду
Корреспондент
2025-07-05T20:57:23Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Степанов оформил дубль в товарищеском поединке
Корреспондент
2025-07-05T20:24:48Z
Кохан завоевал бронзу на этапе Бриллиантовой лиги в США
Корреспондент
2025-07-05T19:15:03Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Пытался попасть в Зазеркалье? Дедушка с тележкой в магазине стал героем вирусного курьеза
Telegraf
2025-07-06T01:42:14Z
Астрономы обнаружили в космосе суперземлю, содержащую значительные запасы воды
TSN
2025-07-05T19:36:53Z
Птицы, произошедшие от динозавров почему-то не имеют габаритов предков: ученые раскрыли причины
Фокус
2025-07-05T19:36:49Z
Официально: Once Human выйдет на PlayStation 5 и Xbox Series X|S в 2026 году
GameMag
2025-07-05T19:01:44Z
В сети появился опенинг хоррора Silent Hill f со стенда Konami на Anime Expo 2025
GameMag
2025-07-05T18:54:17Z
В поместье Джорджа Вашингтона обнаружили уникальные артефакты прошлого: они старше революции в США
Фокус
2025-07-05T18:30:25Z