Президент та прем'єрка Литви підтримали ідею повернення Україною чоловіків призовного віку
Президент Литви Гітанас Науседа та прем'єр-міністерка Інгріда Шимоніте підтримали ідею повернення до України чоловіків призовного віку, які проживають за кордоном.
«Україна повинна мати плани з мобілізації. Вона повинна мати засоби та інструменти, щоб запросити своїх хлопців служити Батьківщині. Ми повинні співпрацювати з Україною у всіх сенсах», — сказав Науседа на LRT RADIO.
Зі свого боку прем'єр-міністерка вважає, що Литва могла б вжити заходів для допомоги Україні, однак додала, що деякі заходи необхідно обговорити на рівні ЄС.
«Напевно, під час розгляду питання про продовження посвідки на тимчасове проживання ми могли б знайти якісь способи, щоб переконатися, що людина виконала мобілізаційний обов’язок або звільнена від нього. Але нам потрібно працювати не лише з українською владою, а й ширше, тому що зараз ЄС має так званий тимчасовий захист для українського народу», – сказала вона.
За даними Міграційного департаменту, наразі немає правових підстав, які б зобов'язували Литву допомагати Україні в процесі мобілізації.
«Це політичне питання. Те, що Україна чи інша країна оголосила мобілізацію, на нас не впливає, відповідно до нашого законодавства. Будь-яка реакція, якщо така буде, буде політичним рішенням Литви», – сказала інформаційному агентству Elta Евеліна Ґудзінскайте, глава Департаменту міграції.
Вона додала, що для реалізації цих рішень потрібно буде здійснити певні законодавчі ініціативи на національному рівні, однак узгодити їх із законодавством ЄС.
Минулого тижня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що Варшава готова допомогти Києву повернути чоловіків призовного віку.
У свою чергу, міністр оборони Литви Лаурінас Кашчунас заявив, що Литва може наслідувати приклад Польщі.
Однак згодом міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що допомога Варшави в передачі Україні чоловіків призовного віку є етично сумнівним кроком, додавши, що ініціативу в цьому питанні повинен взяти на себе Київ.
За даними Департаменту міграції, наразі посвідки на проживання в Литві мають трохи більше 29 тисяч українців призовного віку.