MY.UAНовини
Ярмо чи візитівка Києва: чи знесуть колишню "Арку дружби народів" і чи можна її ще переосмислити
Ярмо чи візитівка Києва: чи знесуть колишню "Арку дружби народів" і чи можна її ще переосмислити

Ярмо чи візитівка Києва: чи знесуть колишню "Арку дружби народів" і чи можна її ще переосмислити

Суперечки навколо монументу-арки в центрі Києва точаться ще з початку російської агресії у 2014 році. Арку, що мала назву "Дружби народів" та народне прізвисько "ярмо" то хочуть демонтувати, то надають їй нові сенси.

У 2022 році монумент перейменували на Арку свободи українського народу та демонтували одну зі скульптурних груп під ним. Однак це не поставило крапку в цій історії. Навесні 2024-го року експертна комісія Українського інституту національної пам'яті оприлюднила висновок про приналежність арки до російської імперської політики. А от у Мінкульті закликали демонтувати "ярмо".

Коли та з якою метою збудували "ярмо" дружби народів та яка доля на нього чекає – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Коли з'явилася арка і чому присвячена

Перший варіант арки був спроєктований у формах "сталінської архітектури". Після того, як від проєкту відмовились, через кількадесят років його реалізували навпроти Володимирської гірки. Титанову арку заввишки 35 метрів за проєктом архітекторів Ігоря Іванова, Сергія Миргородського та Костянтина Сидорова збудували в 1978 – 1982 роках.

Свою початкову назву – арка Дружби народів – монумент зберігав до 2014 року, коли Росія окупувала український Крим та частину Донецької та Луганської областей.

Що відбувалося з аркою між 2014 та 2024 роками

Упродовж восьми років монумент зберігав свою первісну назву, хоча часто ставалися випадки буквального збивання літер гасла українською та російською мовами. Врешті решт станом на 2017 рік літер не залишилося зовсім.


Арка до демонтажу скульптури / Фото Maryna Nikolaieva / Unsplash

У листопаді 2018 року українські митці та правозахисники відкрили на арці інсталяцію "Тріщина дружби", присвячену, зокрема, режисерові Олегу Сенцову.

"Тріщина" згори арки зображає наслідки російської агресії проти України. У такому вигляді арка достояла до початку повномасштабної війни.

Наприкінці квітня 2022 року, коли ворога вигнали з-під Києва, розпочався демонтаж однієї з двох скульптурних груп – фігур українця та росіянина. Під час робіт голова скульптури росіянина впала на майданчик під аркою. Демонтаж гранітного "натовпу" за основною скульптурою залишили на потім. Тоді ж Київська міська рада переосмислила арку, давши їй назву арки "Свободи українського народу".


Після демонтажу / Фото з телеграм-каналу Віталія Кличка

Так арка простояла ще два роки. У березні 2024 року за неї взявся Український інститут національної пам'яті (УІНП).

Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов'язаним зі здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією (встановлена у 1982 році з нагоди відзначення 60-річчя утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року), належить до символіки російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу,
– йдеться у звіті експертної комісії УІНП.

В умовах широкомасштабного вторгнення Росії в Україну цей міф активно використовується для обґрунтування "законності" путінських територіальних претензій, зазначали в Інституті.

Невдовзі, після висновку УІНП, Мінкульт позбавив арку статусу пам'ятки історії, виключивши її з Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Відтепер монумент можна демонтувати.


"Тріщина пам'яті" / Фото Kseniia Kosheleva / Unsplash

У місті таку перспективу не підтримали. Всупереч висновку УІНП Департамент культури КМДА заявив, що не демонтуватиме "одну з візитівок міста", а її сенс переосмислено. Простір біля арки має отримати нову концепцію.

Вранці 30 квітня комунальники почали демонтувати другу скульптурну групу під аркою. Демонтаж може зайняти кілька днів, оскільки конструкція доволі масивна та складається з 20 елементів загальною вагою близько 6 – 7 тонн. Надалі скульптура зберігатиметься у Державному музеї авіації України ім. О. К. Антонова.

Після фахового вивчення та консультацій із громадськістю робоча група КМДА з вивчення питань щодо усунення пам'ятних об’єктів, пов'язаних з історією і культурою Росії та СРСР, з публічного простору міста Києва 19 січня цього року прийняла рішення про збереження арки "Свободи українського народу",
– йдеться у повідомленні КМДА.

Водночас у міській адміністрації називають витрату значних коштів з міського бюджету на демонтаж арки "не найнагальнішим питанням сьогодні".

Точка зору Мінкульту інша: "У суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом, невипадково мешканці столиці називають його "ярмом". Позбавляючись монументального "ярма", ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу", – наголосив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Що говорять про арку мистецтвознавці та архітектори

Арка має ознаки цінного об'єкту спадщини як другої половини XX століття, так і загалом, вважає українська архітекторка та історикиня архітектури Євгенія Губкіна.

Мистецтвознавиця Євгенія Моляр додає, що цей об'єкт тричі піддавався декомунізації.

У 2018 році художник Володимир Кузнєцов наніс на поверхню арки символічну тріщину, підваживши цим тонким, але красномовним жестом пропагандистський наратив твору. Навесні 2022 року з-під арки прибрали фігуративні скульптури, що мали означати сенс арки. Бронзова скульптура двох робітників була знищена за розпорядженням муніципалітету. Гранітну багатофігурну композицію Богдана Хмельницького та московських бояр сховали за риштуваннями. Через кілька місяців саму Арку перейменували на Арку Свободи українського народу,
– нагадує Моляр.

Не можна оминути й архітектурний образ арки. Автори комплексу вочевидь надихалися Gateway Arch у Сент-Луїсі, штат Міссурі, США, спроєктованою фінсько-американським архітектором Ееро Сааріненом у 1947 році та збудованою у 1963 – 1965 роках.


Gateway Arch у Сент-Луїсі / Фото locationsunknown.org

Вона поставлена непогано, об'єкт цікавий, вирізняється певною індивідуальністю. До того ж у багатьох інших країнах у 1960-ті – 1970-ті арки створювалися архітекторами-модерністами. Але, звичайно, з її контекстом та з політично-пропагандистським посилом про дружбу народів треба працювати. Я особисто проти знищення і проти знесення цього об'єкту, тому що він має високий потенціал для переосмислення,
– каже Губкіна.

Архітекторка наводить приклади попередніх спроб переосмислення, коли арку розфарбували у кольори прапору ЛГБТ чи дооформлювали тріщиною.

"Можна говорити про два вектори, яким чином можна працювати з саме цим конструктом. Або ми контраргументом продовжуємо діалог про те, що це не є дружба, а ворожнеча, і дружби не існувало. Або можна зовсім перевернути все і працювати саме з правами спільноти ЛГБТ+ що, на мою думку, ще глибше деконструює радянські та імперські наративи", – наголошує експертка.


Розфарбування арки у 2017 році / Фото Gennadiy Kurochka / Facebook

Євгенія Губкіна пропонує протиставити російській боротьбі з правами ЛГБТ-людей переосмислення арки-райдуги та наголошує, що закон про цивільні партнерства, важливий, зокрема, й для ЛГБТ-військових, все ще не підтриманий.

"Той розкол "дружби народів" є ціннісним. І ця тріщина йде якраз по таких цінностях як права людини. В аспекті нашої боротьби та війни з тоталітарною Росією це було б корисним кроком", – підсумовує архітекторка.

Євгенія Моляр наголошує, що сама "Тріщина", що була закликом до звільнення політичних в'язнів Кремля, заслуговує на збереження.

Ще одним моментом є те, що УІНП розглядає арку лише як пропагандистський обʼєкт, повністю ігноруючи той факт, що це художня робота.

Теги за темою
КиевИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Несплата комуналки у воєнний час: як боржникам не потрапити до суду
Знай
2025-04-13T15:21:27Z
Графіки відключення світла в Харкові та області 14 квітня: нове попередження від обленерго
Политека
2025-04-13T15:18:57Z
Майже 7 тисяч знищених окупантів за місяць: в ОТУ "Луганськ" розповіли про успіхи біля Торецька
24tv
2025-04-13T15:06:23Z
На Харківському та Куп’янському напрямках росіяни атакували по два рази — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-13T15:00:04Z
Грошова допомога у Харкові: кому потрібно поспішити з отриманням виплат у квітні
Политека
2025-04-13T15:00:00Z
На Харківщині воїни відбили штурм російської бронетехніки: відео "теплого прийому" від ЗСУ
24tv
2025-04-13T14:54:15Z
Росія відновила штурми з бронетехнікою на Торецькому та Краматорському напрямках — ЗСУ
Antikor
2025-04-13T14:42:18Z
Били дронами: РФ атакувала лікарню на Чернігівщині, поранено медсестру
Факти ICTV
2025-04-13T14:39:44Z
У забудовника відібрали землю в Києві, яку він захопив за «туалетною схемою»
Украина Криминальная
2025-04-13T14:39:10Z
Зеленський до Європи і США після удару по Сумах: розмови ще ніколи не зупиняли балістику
Европейская правда
2025-04-13T15:30:46Z
Майбутній канцлер Німеччини про вступ України до НАТО
360ua.news
2025-04-13T15:30:44Z
Президент Фінляндії закликав змусити Росію серйозно поставилась до переговорів
Европейская правда
2025-04-13T15:28:53Z
Існує одна лазівка, яку може використати Трамп, аби стати президентом США втретє
24tv
2025-04-13T15:27:17Z
У Білому домі показали результати медогляду Трампа
Европейская правда
2025-04-13T15:24:23Z
Не думаєте, що треба врізати мулу з Москви, – у Зеленського відповіли на заяву Келлога про Суми
24tv
2025-04-13T15:21:27Z
Білборди з Путіним та заборона українських свят: як живуть українці в окупації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T15:12:13Z
ЗМІ Туреччини повідомили про заплановану зустріч між Україною та РФ щодо Чорного моря
Европейская правда
2025-04-13T15:03:15Z
Ізраїль здійснив атаку на командний центр ХАМАС у лікарні в Секторі Гази, - Reuters
Antikor
2025-04-13T14:57:00Z
Інститут демографії назвав країни Європи з найбільшим працевлаштуванням українських біженців
ZN UA
2025-04-13T15:30:50Z
Відповідь буде жорсткою, – Генштаб відреагував на удар по Сумах
24tv
2025-04-13T15:30:31Z
В Україні вперше показали роботу лазерної зброї вітчизняного виробництва
ZN UA
2025-04-13T15:27:47Z
"Талановита піаністка й органістка": РФ вбила в Сумах викладачку музичного коледжу
Фокус
2025-04-13T15:03:14Z
Генерал пояснив, чому кожен бойовий виліт для пілотів F-16 – це подвиг
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T14:54:06Z
Наче хтось відрізав шматок будинку: у Мехіко з'явився хмарочос з унікальною шириною
24tv
2025-04-13T14:42:10Z
14 квітня починається Страсний тиждень: що можна і не можна робити
GlavRed
2025-04-13T14:28:38Z
Світовий рекорд: як виглядає жінка з найбільшим роззявленим ротом у світі
Фокус
2025-04-13T14:27:54Z
Українці в окупації розповіли CNN, чому вони бояться мирних перемовин
ZN UA
2025-04-13T14:24:23Z
Віктор Павлік поділився своїм ставленням до пластичних операцій своєї 30-річної дружини
Antikor
2025-04-13T15:21:57Z
Я все бачу і все знаю, – Злата Огнєвіч заявила про "брудну гру" з боку колег у шоубізнесі
24tv
2025-04-13T14:09:48Z
Будьте в тренді: 5 сумок, які носять цього сезону всі модниці
24tv
2025-04-13T14:03:28Z
Київська студія звукозапису «Tretyakoff production» продублювала «Minecraft: фільми» російською мовою
Детектор М
2025-04-13T14:00:34Z
Серед фіналістів премії видавців Prix Voltaire 2025 — росіянин Георгій Урушадзе, який емігрував до Британії
Детектор М
2025-04-13T13:25:15Z
Леді Гага підірвала публіку видовищним виступом на фестивалі Coachella
24tv
2025-04-13T12:45:03Z
Бізнесмен, зірка шоу та актор кліпу Slavia: зірка розкрила, хто батько її дитини
GlavRed
2025-04-13T12:27:49Z
Розкіш і комфорт: дизайнери назвали шість найкращих поєднань в інтер'єрі
Gazeta UA
2025-04-13T12:04:33Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-04-13T11:36:44Z
Усі ми помилялись: як насправді правильно їсти ківі
Gazeta UA
2025-04-13T15:12:43Z
Народилася перша у світі дитина, яку зачав робот зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-04-13T14:31:39Z
Рак голови та шиї: симптоми, причини та як знизити ризики
24tv
2025-04-13T11:12:27Z
Новий аналіз крові може виявити хворобу Паркінсона до появи симптомів — вчені
Факти ICTV
2025-04-13T10:42:24Z
Науковці визначили групи крові, власники яких найчастіше схильні до онкології
Gazeta UA
2025-04-13T08:57:15Z
Що буде, якщо їсти гриби щодня: які вибрати і якими будуть результати
Знай
2025-04-13T07:51:33Z
Грошовий подарунок до дня народження: хто з пенсіонерів отримає до 10 тисяч гривень
24tv
2025-04-13T07:33:53Z
Назвали 10 найкорисніших та найшкідливіших олій для готування їжі
Gazeta UA
2025-04-13T06:48:06Z
Який режим харчування найкращий для здоров'я серця
24tv
2025-04-13T06:18:52Z
Кількість загиблих у Сумах зросла до 34, серед них двоє дітей
Antikor
2025-04-13T15:27:05Z
Внаслідок удару по Сумах загинула піаністка та викладач Олена Когут
Комсомольская правда
2025-04-13T14:43:32Z
В Сумах десятки людей загинули після повторного удару балістичною ракетою
Antikor
2025-04-13T14:03:51Z
Стіни немає: у Сумах перевіряють, чи є люди під завалами та зниклі безвісти
24tv
2025-04-13T14:00:27Z
Рекордні вітри у Китаї: зупинено метро та авіарейси
Факти ICTV
2025-04-13T13:46:51Z
Побачили жахливу картину, – рятувальники про перші хвилини після удару по Сумах
24tv
2025-04-13T13:42:43Z
Залужний відреагував на удар по Сумах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T13:24:30Z
Кількість загиблих у Сумах від ракетного удару зросла до 31 особи, - ДСНС
Antikor
2025-04-13T13:12:27Z
Балістичний удар по Сумах
360ua.news
2025-04-13T13:03:37Z
"Елітарний напій посеред схилів": стало відомо, де виробляють "найвищий" віскі в Британії
Фокус
2025-04-13T15:30:40Z
Як навчити дитину робити уроки самостійно: проведіть один експеримент
Gazeta UA
2025-04-13T15:27:17Z
Швидкий і легкий салат на Великдень 2025: рецепт, який вразить всіх
GlavRed
2025-04-13T14:28:50Z
Що робити з картоплею після заморозків, аби не втратити весь урожай
Telegraf
2025-04-13T14:15:34Z
Гороскоп емоцій: 3 знаки зодіаку, яким цієї весни варто не мовчати
24tv
2025-04-13T14:06:06Z
Запорука соковитого та ніжного м'яса: готуємо найкращий маринад для шашлику
24tv
2025-04-13T13:42:37Z
5 речей, які нізащо не можна викидати у смітник: притягнете біду у дім
24tv
2025-04-13T13:21:07Z
Мигдально-молочне волосся Ліндсі Лохан – розкішний колір на весну 2025
24tv
2025-04-13T12:42:26Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 квітня: Тельцям - зміни, Ракам - економити
GlavRed
2025-04-13T11:25:00Z
Пенсія в Дніпрі: як оформити виплати та що для цього потрібно
Политека
2025-04-13T15:30:58Z
Нові тарифи на газ в Україні: що зміниться для споживачів з 1 травня
24tv
2025-04-13T15:06:39Z
ДТЕК показав зруйнований Росією трансформатор на Одещині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T14:15:19Z
За останні 5 років золото подорожчало майже в 3 рази
24tv
2025-04-13T13:39:37Z
Уряд виділив 1,5 млрд грн для підтримки прифронтових територій
360ua.news
2025-04-13T13:33:01Z
З готівкою – аномалія: економіст підказав, коли у 2025 році вигідно купити долари
Знай
2025-04-13T13:30:22Z
На який мінімальний термін можна укласти договір оренди землі
24tv
2025-04-13T13:06:52Z
Ціни на яйця у США продовжують бити рекорди
AgroPortal
2025-04-13T13:00:53Z
Україна з початку року наторгувала молочними продуктами на $90 млн
AgroPortal
2025-04-13T12:30:27Z
Харлан про удар РФ по Сумах: Із терористами не може бути жодних розмов
Факти ICTV
2025-04-13T15:22:12Z
АПЛ: Челсі не впорався з Іпсвічем, Вулвергемптон розібрався з Тоттенгемом
Football.ua
2025-04-13T15:10:31Z
Матч чемпіонату Росії "Ахмат" – "Ростов" перервали через відключення світла на стадіоні в Чечні
Antikor
2025-04-13T15:09:05Z
Український "Цвях" дізнався ім'я наступного суперника: коли відбудеться бій
24tv
2025-04-13T15:06:35Z
В Серії А "сухо": Дженоа без Маліновського зіграла внічию, Фіорентина втратила очки з Пармою
Football.ua
2025-04-13T15:04:38Z
Гол ван Дейка приніс Ліверпулю перемогу над Вест Гемом
Football.ua
2025-04-13T14:57:04Z
Онана залишився поза заявкою на матч проти Ньюкасла
Football.ua
2025-04-13T14:54:16Z
Жирона зазнала третьої поспіль поразки у Ла Лізі: як зіграв Циганков
24tv
2025-04-13T14:51:03Z
Світоліна повторила рекорд збірної України за кількістю перемог
24tv
2025-04-13T14:45:26Z
Фізики відкрили новий квантовий стан матерії
360ua.news
2025-04-13T15:03:46Z
Це прорив: термін служби акумуляторів вдалося збільшити в 7 разів
InternetUA
2025-04-13T15:01:43Z
Рейган також не питав
Петр и Мазепа
2025-04-13T15:00:46Z
На Сонці сталося щось дивне: зірка викинула рекордну кількість рідкісної версії гелію
Фокус
2025-04-13T13:45:25Z
Activision працюють над продовженням забутої супергеройської франшизи, стверджує інсайдер
24tv
2025-04-13T13:30:55Z
Де заховався кіт: треба мати "зір орла", щоб знайти його за 7 секунд
GlavRed
2025-04-13T13:25:07Z
4 поширених міфи про мінімалістичний декор, які краще забути
24tv
2025-04-13T13:15:57Z
Дівчина з хлопцем купили фастфуд: вони не були готові до того, що їм запакують
Фокус
2025-04-13T13:00:41Z
"Ось так треба розслаблятися": відео з відпочинком тюленя завірусилося в мережі
Фокус
2025-04-13T12:57:06Z
Протестувальники розбили кувалдами електрокар Tesla: до акції долучилися українці
Фокус
2025-04-13T15:12:41Z
Дружина допомогла Шумахеру підписати шолом для благодійного аукціону
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T14:54:39Z
1977 Lancer: класичний автомобіль для гонок від Mitsubishi, що загубився в історії ралі
Топ Жир
2025-04-13T14:45:29Z
Tesla призупинила замовлення на Model S і X у Китаї
iPress
2025-04-13T13:49:34Z
Великий ріст продажів електромобілів у США в першому кварталі, але найбільші втрати можуть вас здивувати
Топ Жир
2025-04-13T13:30:39Z
На аукціоні продали раритетний Ferrari Міхаеля Шумахера
Фокус
2025-04-13T10:30:32Z
У Києві розбили новітній заряджений "Гелендваген" за 10 мільйонів
Фокус
2025-04-13T09:42:10Z
"Влетите у копієчку": досвідчений механік вказав водіям на маловідому помилку з колесами
Gazeta UA
2025-04-13T07:33:28Z
Subaru анонсувала випуск нового електричного кросовера
AutoCentre
2025-04-13T07:10:03Z