MY.UAНовини
Ярмо чи візитівка Києва: чи знесуть колишню "Арку дружби народів" і чи можна її ще переосмислити
Ярмо чи візитівка Києва: чи знесуть колишню "Арку дружби народів" і чи можна її ще переосмислити

Ярмо чи візитівка Києва: чи знесуть колишню "Арку дружби народів" і чи можна її ще переосмислити

Суперечки навколо монументу-арки в центрі Києва точаться ще з початку російської агресії у 2014 році. Арку, що мала назву "Дружби народів" та народне прізвисько "ярмо" то хочуть демонтувати, то надають їй нові сенси.

У 2022 році монумент перейменували на Арку свободи українського народу та демонтували одну зі скульптурних груп під ним. Однак це не поставило крапку в цій історії. Навесні 2024-го року експертна комісія Українського інституту національної пам'яті оприлюднила висновок про приналежність арки до російської імперської політики. А от у Мінкульті закликали демонтувати "ярмо".

Коли та з якою метою збудували "ярмо" дружби народів та яка доля на нього чекає – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Коли з'явилася арка і чому присвячена

Перший варіант арки був спроєктований у формах "сталінської архітектури". Після того, як від проєкту відмовились, через кількадесят років його реалізували навпроти Володимирської гірки. Титанову арку заввишки 35 метрів за проєктом архітекторів Ігоря Іванова, Сергія Миргородського та Костянтина Сидорова збудували в 1978 – 1982 роках.

Свою початкову назву – арка Дружби народів – монумент зберігав до 2014 року, коли Росія окупувала український Крим та частину Донецької та Луганської областей.

Що відбувалося з аркою між 2014 та 2024 роками

Упродовж восьми років монумент зберігав свою первісну назву, хоча часто ставалися випадки буквального збивання літер гасла українською та російською мовами. Врешті решт станом на 2017 рік літер не залишилося зовсім.


Арка до демонтажу скульптури / Фото Maryna Nikolaieva / Unsplash

У листопаді 2018 року українські митці та правозахисники відкрили на арці інсталяцію "Тріщина дружби", присвячену, зокрема, режисерові Олегу Сенцову.

"Тріщина" згори арки зображає наслідки російської агресії проти України. У такому вигляді арка достояла до початку повномасштабної війни.

Наприкінці квітня 2022 року, коли ворога вигнали з-під Києва, розпочався демонтаж однієї з двох скульптурних груп – фігур українця та росіянина. Під час робіт голова скульптури росіянина впала на майданчик під аркою. Демонтаж гранітного "натовпу" за основною скульптурою залишили на потім. Тоді ж Київська міська рада переосмислила арку, давши їй назву арки "Свободи українського народу".


Після демонтажу / Фото з телеграм-каналу Віталія Кличка

Так арка простояла ще два роки. У березні 2024 року за неї взявся Український інститут національної пам'яті (УІНП).

Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов'язаним зі здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією (встановлена у 1982 році з нагоди відзначення 60-річчя утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року), належить до символіки російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу,
– йдеться у звіті експертної комісії УІНП.

В умовах широкомасштабного вторгнення Росії в Україну цей міф активно використовується для обґрунтування "законності" путінських територіальних претензій, зазначали в Інституті.

Невдовзі, після висновку УІНП, Мінкульт позбавив арку статусу пам'ятки історії, виключивши її з Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Відтепер монумент можна демонтувати.


"Тріщина пам'яті" / Фото Kseniia Kosheleva / Unsplash

У місті таку перспективу не підтримали. Всупереч висновку УІНП Департамент культури КМДА заявив, що не демонтуватиме "одну з візитівок міста", а її сенс переосмислено. Простір біля арки має отримати нову концепцію.

Вранці 30 квітня комунальники почали демонтувати другу скульптурну групу під аркою. Демонтаж може зайняти кілька днів, оскільки конструкція доволі масивна та складається з 20 елементів загальною вагою близько 6 – 7 тонн. Надалі скульптура зберігатиметься у Державному музеї авіації України ім. О. К. Антонова.

Після фахового вивчення та консультацій із громадськістю робоча група КМДА з вивчення питань щодо усунення пам'ятних об’єктів, пов'язаних з історією і культурою Росії та СРСР, з публічного простору міста Києва 19 січня цього року прийняла рішення про збереження арки "Свободи українського народу",
– йдеться у повідомленні КМДА.

Водночас у міській адміністрації називають витрату значних коштів з міського бюджету на демонтаж арки "не найнагальнішим питанням сьогодні".

Точка зору Мінкульту інша: "У суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом, невипадково мешканці столиці називають його "ярмом". Позбавляючись монументального "ярма", ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу", – наголосив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Що говорять про арку мистецтвознавці та архітектори

Арка має ознаки цінного об'єкту спадщини як другої половини XX століття, так і загалом, вважає українська архітекторка та історикиня архітектури Євгенія Губкіна.

Мистецтвознавиця Євгенія Моляр додає, що цей об'єкт тричі піддавався декомунізації.

У 2018 році художник Володимир Кузнєцов наніс на поверхню арки символічну тріщину, підваживши цим тонким, але красномовним жестом пропагандистський наратив твору. Навесні 2022 року з-під арки прибрали фігуративні скульптури, що мали означати сенс арки. Бронзова скульптура двох робітників була знищена за розпорядженням муніципалітету. Гранітну багатофігурну композицію Богдана Хмельницького та московських бояр сховали за риштуваннями. Через кілька місяців саму Арку перейменували на Арку Свободи українського народу,
– нагадує Моляр.

Не можна оминути й архітектурний образ арки. Автори комплексу вочевидь надихалися Gateway Arch у Сент-Луїсі, штат Міссурі, США, спроєктованою фінсько-американським архітектором Ееро Сааріненом у 1947 році та збудованою у 1963 – 1965 роках.


Gateway Arch у Сент-Луїсі / Фото locationsunknown.org

Вона поставлена непогано, об'єкт цікавий, вирізняється певною індивідуальністю. До того ж у багатьох інших країнах у 1960-ті – 1970-ті арки створювалися архітекторами-модерністами. Але, звичайно, з її контекстом та з політично-пропагандистським посилом про дружбу народів треба працювати. Я особисто проти знищення і проти знесення цього об'єкту, тому що він має високий потенціал для переосмислення,
– каже Губкіна.

Архітекторка наводить приклади попередніх спроб переосмислення, коли арку розфарбували у кольори прапору ЛГБТ чи дооформлювали тріщиною.

"Можна говорити про два вектори, яким чином можна працювати з саме цим конструктом. Або ми контраргументом продовжуємо діалог про те, що це не є дружба, а ворожнеча, і дружби не існувало. Або можна зовсім перевернути все і працювати саме з правами спільноти ЛГБТ+ що, на мою думку, ще глибше деконструює радянські та імперські наративи", – наголошує експертка.


Розфарбування арки у 2017 році / Фото Gennadiy Kurochka / Facebook

Євгенія Губкіна пропонує протиставити російській боротьбі з правами ЛГБТ-людей переосмислення арки-райдуги та наголошує, що закон про цивільні партнерства, важливий, зокрема, й для ЛГБТ-військових, все ще не підтриманий.

"Той розкол "дружби народів" є ціннісним. І ця тріщина йде якраз по таких цінностях як права людини. В аспекті нашої боротьби та війни з тоталітарною Росією це було б корисним кроком", – підсумовує архітекторка.

Євгенія Моляр наголошує, що сама "Тріщина", що була закликом до звільнення політичних в'язнів Кремля, заслуговує на збереження.

Ще одним моментом є те, що УІНП розглядає арку лише як пропагандистський обʼєкт, повністю ігноруючи той факт, що це художня робота.

Теги за темою
КиевИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Домой вернетесь с пустым кошельком: супермаркеты обновили цены на сливочное масло, молоко и сыр
Знай
2025-07-13T19:22:02Z
Не только индексация: пенсионерам дважды пересчитают выплаты, но придется подождать
Знай
2025-07-13T18:37:41Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как предотвратить пищевое отравление летом и что делать, когда уже отравился: советы врача
Знай
2025-07-13T18:52:40Z
Пять продуктов и напитков, которые провоцируют появление отеков
Gazeta UA
2025-07-13T17:42:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Убийство полковника СБУ в Киеве: журналист раскрыл детали о Ворониче и его нападающих
TSN
2025-07-13T19:22:42Z
Имели паспорта Азербайджана, но связаны с криминалом РФ: журналист рассказал об убийцах Воронича
ZN UA
2025-07-13T19:07:40Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
График отключения света на неделю 14-20 июля Запорожской области: кого предупредили
Политека
2025-07-13T19:31:09Z
Адское лето: июль устанавливает новые температурные пределы
Gazeta UA
2025-07-13T19:25:45Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Когда закончится пенсия по инвалидности: в Пенсионном фонде дали разъяснение
Знай
2025-07-13T19:07:14Z
Что делать, если во время проверки не работает "Резерв+" - совет от Минобороны
TSN
2025-07-13T19:06:14Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Сотрудника СБУ в Киеве убили завербованные россиянами иностранцы — полиция. ФОТО
Новости Украины
2025-07-13T19:37:02Z
Россияне атаковали Полтаву и Николаев, вспыхнули пожары
Telegraf
2025-07-13T18:37:00Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Нежный, как облачко: готовим идеальный паштет для перекуса
Telegraf
2025-07-13T19:22:30Z
Сексолог указала, как добиться женщинам пика наслаждения
Gazeta UA
2025-07-13T19:07:31Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
В Минобороны объяснили, почему произошел сбой в "Резерв+"
TSN
2025-07-13T19:33:30Z
Китайская студентка на грани отчисления из-за связи с украинским геймером
TSN
2025-07-13T16:27:10Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z
Травмы не могут позволить полноценно служить футболу: Интер выгоняет игрока
Корреспондент
2025-07-13T15:21:51Z