MY.UAНовини
Курс на зростання: що відбуватиметься на валютному ринку в травні
Курс на зростання: що відбуватиметься на валютному ринку в травні

Курс на зростання: що відбуватиметься на валютному ринку в травні

Валютний курс — дуже чутлива тема в Україні, яка хвилює майже всіх. Падіння курсу гривні є найпопулярнішим поясненням подорожчання товарів та послуг, тож, нестабільний курс сприймається українцями як загроза власним доходам. Фокус спитав економістів, чого чекати від валютних гойдалок у травні.

В останній квітневий тиждень офіційні курси долара та євро різко зросли. У четвер, 25 квітня, офіційний курс долара на останній день робочого тижня було встановлено на рівні 39,6702 грн (+0,1986 грн), євро — 42,5205 грн (+0,3372 грн). І хоча в понеділок 29 квітня курс пішов у зворотному напрямку, осад, як кажуть, залишився. Водночас у НБУ кажуть, що коливання гривні мають ринкові передумови. Як заявив під час пресбрифінгу голова Нацбанку Андрій Пишний, наразі регулятор не бачить загрози для стабільності ринку. Чи дійсно немає причин хвилюватися та що чекає на валютний ринок у останній весняний місяць? Ці питання Фокус обговорив з експертами.

"Керована гнучкість": все іде за планом

За словами Андрія Пишного, наразі ринок перебуває в умовах "керованої гнучкості", а це передбачає відповідні курсові коливання під впливом попиту і пропозиції. "Поступово повертаємось до тих звичних параметрів, які існували до війни. Так, за участі і присутності Національного банку, щоб убезпечити ринок від надмірних коливань", – зазначив голова Нацбанку.

Важливо В Україні поменшає валютних обмежень? В НБУ пояснили, коли та які зміни відбудуться

"Тривалий час стратегія валютного ринку не змінюється. За режимом "керованої гнучкості" регулятор м’яко регулює міжбанк через обсяги валютних інтервенцій. Відповідно, на ринку є певний баланс між попитом і пропозицією, а також певна логіка валютних змін", — відзначив у коментарі Фокусу Тарас Лєсовий, начальник департаменту казначейства Глобус Банку.

Українці слідкують за доларом та хочуть бути в курсі тендецій

За його словами, в травні курсові зміни будуть частими та різновекторними, однак вони не перетинатимуть меж прийнятних валютних змін. Зі стратегічного боку система ринку буде такою самою, як і в попередні місяці. По-перше, каже Лєсовий, режим "керованої гнучкості" фактично унеможливлює неконтрольовані процеси, тобто ринку не загрожує ані різкий обвал, ані різке зростання курсів валют.

По-друге, на ринку вже сформовані "правила гри", згідно з якими будь-які валютні зміни перебувають у певних кордонах, не перетинаючи їх. Це стосується як щоденних коливань, так і тижневих відхилень від початкового понеділкового курсу валют.

Після ухвалення пакету допомоги від США, загальна міжнародна фіндопомога у 2024 році повністю покриватиме закладені в бюджеті потреби України у розмірі $37 млрд

По-третє, позитивно можуть вплинути економічні чинники, такі як, наприклад, обсяг отриманої Україною допомоги. У великому пакеті допомоги від США понад $9 млрд буде спрямовано на економіку країни, з яких майже $8 млрд піде на покриття видатків бюджету.

Тарас Лєсовий звертає увагу на цікавий момент: після ухвалення пакету допомоги від США, загальна міжнародна фіндопомога у 2024 році повністю покриватиме закладені в бюджеті потреби України у розмірі $37 млрд.

Важливо Україна отримала перший у 2024 році транш від МВФ: як витратять $880 млн

Коливання курсу: загроз немає, але є нюанси

"Якщо говорити про коливання курсу протягом дня або навіть тижня, дійсно: поточна волатильність у межах 0,5% не несе жодної загрози для економіки, — вважає Наталія Бойко, засновник компанії SpiceProp. — Валютний ринок для того й потрібний, щоб швидко абсорбувати зміни умов. Курс має змінюватись".

Такі короткі періоди мало кого турбують, за винятком хіба що валютних спекулянтів, продовжує експертка. Громадян та бізнес цікавлять довші горизонти. Що буде з курсом за 6 місяців? Що буде за 12 місяців? Від відповідей на ці питання громадяни, управлінці, власники компаній відштовхуються, ухвалюючи власні економічні рішення.

Важливо Гривня краща за долар та євро, але для депозитів: експерт про банківські вклади (відео)

"Якщо дивитися на таку довгострокову динаміку, ситуація не здається такою вже безпечною, — зазначила Бойко у коментарі Фокусу. — З грудня 2023-го офіційний курс долара зріс на 9% — із 36,30 до 39,60 грн. Тобто лише за 5 місяців швидкість ослаблення української валюти впритул наблизилася до річної прибутковості гривневого вкладу з урахуванням податків та зборів. Це дуже швидко".

Девальвація безпосередньо підвищує вартість імпортних товарів, зростає собівартість виробництва в Україні, каже Наталія Бойко. Дорожчають розхідники, обслуговування іноземного обладнання тощо. Все це ще більше скорочує попит, знижує реальні доходи, локально уповільнює економіку.

Купівля валюти для багатьох є найкращою інвестицією
Фото: Pexels

Крім того, додає експертка, якщо швидкість девальвації зберігається високою, до макроекономічних факторів слабкості гривні додається песимізм громадян. У такому випадку люди зневірюються у підтримці Нацбанку та прискорюють перехід із гривневих вкладів у валютні інструменти. Це посилює тиск на курс та послаблює вітчизняний банківський сектор.

Девальвація гривні впливає на інфляцію, але стримано, бо імпортери вже давно закладали курс 40-42 грн за долар

"Девальвація гривні впливає на інфляцію, але стримано, бо імпортери вже давно закладали курс 40-42 грн за долар, — зазначив у коментарі Фокусу фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. — Через те, що курс "гривня/долар" зупинився нижче 40, радикального перегляду цін реалізації імпорту не буде, принаймні, до кінця літа. Крім цього, ослаблення гривні стимулюватиме експортерів та стримуватиме імпортерів. Високий курс також стримуватиме спекулянтів через обмежену гривневу ліквідність, а також буде вигідним при продовженні зняття валютних обмежень. І, звісно, високий курс необхідний для підтримки бюджетних надходжень від зовнішньоекономічної діяльності". Фактично експерти погоджуються, що поступове ослаблення курсу гривні до долара у 2024 році неминуче, однак наскільки глибоким може бути падіння курсу?

Прогнози на травень: чому попри мільярди допомоги девальвація неминуча

Долар та євро до початку червня будуть дорожчими, ніж зараз, вважає Наталія Бойко. Але можна прогнозувати не надто стрімку девальвацію, адже допомогу США було виділено, і це може підтримати гривню. "Проте макроекономічна слабкість української валюти нікуди не зникає. Незважаючи на локальні негативні наслідки, економіці України потрібна слабкіша гривня. Тому з макроекономічного погляду її треба продовжувати повільно девальвувати. При збереженні швидкості ослаблення гривні такою ж високою, як останні 5 місяців (1,8% на місяць), курс долара США до червня зросте до 40,30 гривень, євро — до 43,20 грн. У банках країни валютні курси будуть вищими на 40-50 копійок, тобто близько 40,80 та 43,70 відповідно".

Важливо У 2024 році буде гірше: МВФ попередив про серйозні проблеми для економіки України

Зважаючи на основні фактори, що можуть вплинути на валютний ринок, Тарас Лєсовий дійшов висновку, що загальна ситуація залишатиметься під контролем регулятора, а відтак гривня знаходитиметься поза зоною ризику обвалу. "Ринок є досить міцним і системним, що мінімізує появу будь-яких негативних тенденцій", — наголосив експерт.

За його прогнозом, межі валютних коливань у травні складатимуть 39-41 грн за долар та 41-43 грн за євро на міжбанку; 39-41 грн за долар та 41-43,5 грн за євро на готівковому ринку.

Експерти очікують на стабілізацію курсу до серпня в межах 39-40 грн за долар
Фото: Pexels

Андрій Шевчишин очікує на стабілізацію курсу до серпня в межах 39-40 грн за долар. "Курс євро продовжить рух через перерахунок курсу EUR/USD на світових ринках. В умовах пом'якшення кредитно-грошової політики ЄЦБ та збереження ставки ФРС ймовірно до літа відкотимося до позначок 1,04-1,05. Таким чином курс євро може відкотитися до 41-42 грн", — вважає експерт.

Долар чи євро: як зробити вибір

Відповідаючи на питання, яку валюту сьогодні краще придбати, якщо є така можливість, Тарас Лєсовий зазначив, що все залежить від потреб і мети громадян. "Долар є і залишатиметься головною іноземною валютою в Україні — не дарма держбюджет у своїх розрахунках прив’язаний саме до долара. Однак якщо людині потрібні євро, наприклад, для поїздки, або щоб переслати родині в Європу, звісно, більш логічним буде придбання саме євровалюти", — зауважив експерт у розмові з Фокусом.

При купівлі долару чи євро виправданою буде лише довгострокова інвестиція

Якщо ж використовувати придбання валюти, як засіб зберігання коштів, то, каже експерт, у такому випадку радити складніше, адже інфляція властива не лише гривні. Але зрештою багато залежить від того, про яку суму йдеться. Варіанти не обмежуються придбанням валюти: можна розмістити кошти на гривневих вкладах, чистий дохід за якими складає 6-7%, або, якщо мова йде про значні суми (від 200-300 тис грн та вище, — Фокус), придбати ОВДП.

Андрій Шевчишин вважає, що при купівлі долару чи євро виправданою буде лише довгострокова інвестиція. А дохідність від неї за базовим сценарієм буде рівнозначною або нижчою за дохідність від інвестиції у гривневі ОВДП.

На горизонті найближчих 2-4 місяців долар виглядає сильнішим за євро
Фото: Pexels

На думку Наталії Бойко, якщо іноземна валюта купується під конкретну мету, краще орієнтуватися, виходячи з неї. Якщо ж це поповнення заощаджень або подушки безпеки, то на горизонті найближчих 2-4 місяців долар виглядає сильнішим за євро. Американська валюта у цей період може подорожчати на 3-5%.

"А ось на довшій дистанції, від півроку та більше, перспективніше виглядає євро. За 12 місяців європейська валюта може подорожчати до долара США на 7-10%, — зазначила експертка. — Тож, для коротких покупок краще зробити акцент на доларі, наприклад, 70/30. А на довгій дистанції, навпаки, акцентуватися на купівлі євро".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Гороскоп сегодня 27 июля: осторожность с финансами, возможны сплетни и недомогания
Знай
2025-07-27T01:45:56Z
Легкий и освежающий: салат с тунцом, который идеально подходит для жаркого дня
Telegraf
2025-07-26T18:09:05Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Эти пироги тают во рту: понравятся даже гурманам, а готовятся проще простого
Telegraf
2025-07-26T16:31:50Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Три знака Зодиака в списке победителей: август подготовил им удивительные изменения
Знай
2025-07-27T02:51:18Z
Новое начало: Джеймс Ганн показал трейлер второго сезона сериала «Миротворец»
GameMag
2025-07-26T23:45:42Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
День медика в Украине: как и кого нужно поздравлять с профессиональным праздником
Comments UA
2025-07-27T03:00:25Z
День медицинского работника: история
ZN UA
2025-07-26T21:33:05Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Не нефтебаза, а железная дорога: появилось уточнение по поводу атаки на РФ
Корреспондент
2025-07-27T03:30:01Z
В Раде нет голосов за новый закон о НАБУ - СМИ
Корреспондент
2025-07-27T03:21:59Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Сэкономить не получится: почему ночной тариф на свет действует не для всех
Знай
2025-07-27T03:12:41Z
Наводить "шахеды" на цель россиянам, вероятно, помогают объекты, установленные на территории Украины — Сергей "Флеш"
ZN UA
2025-07-27T03:04:58Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Хлебовозки, взятки и списки: как уклонисты пытались избежать мобилизации и ТЦК
Знай
2025-07-27T02:30:32Z
БПЛА атаковали Волгоградскую область РФ: горит железнодорожная подстанция
Gazeta UA
2025-07-27T01:36:47Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Россияне изменили тактику в Донецкой области — ОСУВ «Хортица»
TSN
2025-07-27T03:03:54Z
Магнитная буря 27 июля 2025 года: что сегодня можно и нельзя делать
Фокус
2025-07-27T03:00:36Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Вратарь сербской сборной станет игроком Наполи
Корреспондент
2025-07-26T21:42:37Z
Пятилетняя Регина покорила Говерлу: самая молодая рекордсменка Украины без посторонней помощи
Comments UA
2025-07-26T21:24:56Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Дьекереш отметил особую радость от перехода в Арсенал
Корреспондент
2025-07-26T21:15:58Z
В игре за Слован против Прешова Кухаревич выделяется игрой с забитым мячом
Корреспондент
2025-07-26T20:33:55Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
ЕС уменьшил помощь Украине - NYT
Gazeta UA
2025-07-27T03:06:53Z
В РФ среди гражданских бизнесов растут только ритуальные услуги - разведка
Корреспондент
2025-07-27T02:39:55Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Археологи открыли нетронутую гробницу этрусков
Gazeta UA
2025-07-26T22:42:13Z
Вы удивитесь, насколько это просто: как увеличить время автономной работы любого iPhone - простой трюк
Знай
2025-07-26T18:51:11Z
Google представил ИИ-инструмент, который может расшифровывать древние тексты
UAToday
2025-07-26T16:51:59Z
Опубликованы фотографии портативной игровой ретро-консоли без стиков XU20 V32
Знай
2025-07-26T16:51:20Z
Ученые нашли новый вид динозавра, который мог щебетать и свистеть, как птица
TSN
2025-07-26T15:18:09Z
Arianespace вывела на орбиту пять спутников
Корреспондент
2025-07-26T15:09:26Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z