Першу частину місячної мережі стільникового зв'язку буде відправлено на супутник Землі вже цього року посадковим модулем приватної компанії зі США.
Компанія Nokia розробляє систему стільникового зв'язку 4G для Місяця, і перша частина обладнання для мережі має бути відправлена на супутник Землі вже наприкінці 2024 року за допомогою посадкового модуля Nova-C місії IM-2 американської компанії Intuitive Machine, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Перша частина мережі стільникового зв'язку 4G від Nokia дасть змогу обмінюватися повідомленнями посадковому модулю Nova-C і стрибучому роботу Micro-Nova від компанії Intuitive Machines, а також місяцеходу MAPP від компанії Lunar Outpost. У рамках експерименту буде перевірено здатність мережі підтримувати стабільний зв'язок як на коротких, так і на далеких відстанях.
Представники компанії Nokia вважають, що найважливішим компонентом будь-якої майбутньої місії на Місяць або Марс буде стабільний зв'язок. Замість того, щоб вигадувати щось нове, у компанії вирішили використати ті самі технології, які з'єднують мільярди смартфонів по всьому світу.
Компанія Nokia отримала понад 14 млн доларів NASA на створення та розгортання на поверхні Місяця першої мережі стільникового зв'язку. Якщо все піде за планом, мережа 4G на Місяці матиме більшу пропускну здатність, ніж наявні системи космічного зв'язку. Таким чином зв'язок між астронавтами, а також між місяцеходами та іншими роботами на Місяці значно прискориться. Планується адаптувати цю ж технологію в майбутньому і для розміщення мережі стільникового зв'язку на Марсі. Також у планах модернізація мережі до 5G.
У компанії Nokia вважають, що економічно вигідніше мати одну стандартну мережу зв'язку на Місяці, а не створювати окрему інфраструктуру для кожної місії і кожної майбутньої бази на поверхні супутника Землі.
Але насправді не всі в захваті від ідеї розмістити на Місяці систему стільникового зв'язку. Астрономи турбуються про те, що така мережа може створити радіочастотні перешкоди, які порушать спостереження за космосом за допомогою радіотелескопів.
Передбачається, що теоретично можна захистити певні радіочастоти, що дасть змогу радіоастрономам проводити свої дослідження у звичайному режимі.
Як уже писав Фокус, фізики виявили, що особливий тип випромінювання дає змогу підвищити точність атомного годинника. Вчені вважають, що використання атома особливого типу може зробити навіть найдосконаліший атомний годинник більш точним.
Також Фокус писав про те, що в Китаї офіційно заявили про те, що країна планує випередити NASA і доставити з Марса зразки місцевої породи набагато раніше. Ця місія запланована на 2030 рік.