Одна з найвідоміших туманностей, де відбувається поява нових зірок, тепер постала в абсолютно новому вигляді.
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Astronomy & Astrophysicals, космічний телескоп Вебб використовував прилади ближнього і середнього інфрачервоного діапазону, щоб зробити нові приголомшливі знімки відомої туманності Кінська Голова. У результаті астрономи виявили особливості цієї структури, які раніше не були відомі астрономам, пише ScienceAlert.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Туманність Кінська Голова являє собою стовп газу і пилу, який піднімається із західного боку молекулярної хмари Оріон B, де відбувається утворення нових зірок. Туманність розташована на відстані 1300 світлових років від нас у сузір'ї Оріона.
Туманність Кінська Голова є хмарою щільного холодного газу, яку освітлюють гарячі молоді зірки. Свою назву туманність отримала через зовнішню схожість із головою коня. Астрономи вважають, що ця структура не існуватиме вічно і приблизно через 5 млн років зникне.
Телескоп Вебб зробив найдетальніші зображення верхньої частини туманності, тобто "голови коня", а тому вона має вигляд вигнутої хмари з густого газу і пилу. За словами вчених, це найбільш деталізоване зображення частини туманності на сьогоднішній день.
Висока деталізація дала змогу виявити випромінювання найдрібніших частинок, зокрема міжзоряних поліциклічних ароматичних вуглеводнів, а також світло іонізованого водню. Туманність Кінська Голова є чудовим місцем для вивчення формування нових зірок. Усередині туманності формуються нові зірки, але через високу щільність газу і пилу їх не видно.
Але випромінювання зірок за межами туманності чинить руйнівний вплив на все, що їх оточує. Дальнє ультрафіолетове світло викликає процес під назвою фотодисоціація, тобто цей регіон постає як область із переважанням фотонів. Там молоді масивні зірки нагрівають газ і пил у міжзоряному просторі. У таких областях фотодисоціації зірки впливають на хімічний склад газу і пилу своїм ультрафіолетовим випромінюванням. Вивчення цих регіонів дає змогу вченим зрозуміти, як розвивається міжзоряна матерія і хімічні процеси, які визначають її еволюцію. Нові спостереження також можуть допомогти зрозуміти процес фотовипаровування, за якого газ іонізується потужним світлом і випаровується.
Нові знімки дали змогу астрономам виділити дрібні структури на краю туманності Кінська Голова, а також мережу ниток газу і пилу. Ця мережа містить пил і газ, що становлять частину фотовипарного потоку. За словами вчених, нові зображення дали змогу побачити такі особливості туманності, які раніше були невідомі.
Тепер вчені проведуть аналіз випромінюваного світла, щоб визначити хімічний склад пилу і газу, а також розмір і рух частинок пилу на основі того, як розсіюється світло. Це дасть змогу створити детальну модель еволюції пилу в ділянці фотодисоціації і допоможе зрозуміти, як ці хмари змінюються і випаровуються, що призводить до виявлення прихованих нових зірок.
Як уже писав Фокус, Місяць може зникнути і це матиме катастрофічні наслідки для Землі та її мешканців. Вчені не відкидають теоретичну можливість того, що супутник Землі може зникнути в результаті космічної катастрофи.