Зараз у православній церкві триває Страсний тиждень — останні 7 днів перед Великоднем. Що можна і не можна робити в другий день Седмиці — Великий вівторок — розповідаємо далі.
Що означає Страсний тиждень?
Страсний тиждень — це час перед Великоднем, у християнській традиції, присвячений останньому тижню земного життя Ісуса Христа. У цей період віряни відзначають події, що відбувалися в останні дні Христа: від входу до Єрусалима до розп'яття і воскресіння. Кожен день Седмиці називають Великим. Страсний тиждень називається так від слова "пристрасті" в значенні "страждання", які Ісус Христос пережив у ці дні: зрада Іуди, а також тортури і смерть на хресті за гріхи людей. Кожен день присвячений цим подіям із життя Ісуса. У 2024 році початок Страсного тижня припадає на 29 квітня.
Великий вівторок: історія та традиції першого дня Седмиці
За переказами, саме у вівторок Ісус розповів учням притчі про Страшний суд, кінець світу, десять дів, таланти і данину кесарю. Ісус, перебуваючи в Єрусалимі, проводив час у храмі, викладаючи й обговорюючи священні тексти з учителями Закону, фарисеями та іншими єврейськими лідерами. Однією з відомих подій цього дня було протистояння між Ісусом і верховними священиками та старійшинами народу в храмі. Вони намагалися випробувати і викрити Ісуса в єресі або порушенні закону, ставлячи йому запитання про владу, діяння і вчення. Згідно з Євангелієм Матвія (глави 21-23), Ісус дав низку проповідей і притч, застерігаючи про руйнування Єрусалима, яке наближається, і пророкуючи лиха для міста. Він також критикував фарисеїв і законників за їхнє лицемірство, жорстокість і відкидання пророків, включно з самим Ісусом.
Великий піст триває, а цього тижня він ще й суворіший, ніж зазвичай. Сьогодні можна їсти пісний хліб, сирі овочі, фрукти, ягоди, сухофрукти, горіхи, мед — будь-яку рослинну їжу без термічної обробки та рослинної олії. Не можна пити чай, компот і кисіль.
Що не можна робити у Великий вівторок?
У вівторок, як і весь Страсний тиждень, не можна веселитися, співати і танцювати, а також потрібно дотримуватися суворого посту.
Також у Великий вівторок не можна:
- відзначати весілля і дні народження;
- вживати алкоголь;
- їсти м'ясо, молочні продукти та яйця;
- пити чай, каву, компот і кисіль;
- лаятися;
- заздрити і засуджувати.
Що потрібно робити у Великий вівторок:
- відвідувати храм, молитися;
- прати і прасувати одяг;
- робити дрібний ремонт;
- працювати на городі.
Також Фокус писав календар церковних свят на травень 2024 року