MY.UAНовини
Винищувач AV-8B Harrier: полонених не брати
Винищувач AV-8B Harrier: полонених не брати

Винищувач AV-8B Harrier: полонених не брати

Винищувач AV-8B Harrier, що був наріжним каменем авіації Корпусу морської піхоти США протягом майже чотирьох десятиліть, незабаром вирушить в останній політ.

Завдяки унікальній здатності до вертикального зльоту і посадки Harrier відігравав ключову роль в операціях США, починаючи з війни в Перській затоці і закінчуючи протидією загрозі безпілотників над Червоним морем.

Фокус переклав статтю Хоупа Ходж Сека про винищувач Harrier і його спадщину.

Хоча Корпус морської піхоти переводить останніх пілотів на F-35B, спадщина Harrier — універсальність і адаптивність у бойових і кризових ситуаціях — продовжує жити, знаменуючи собою епоху величезного прогресу в технології і тактиці військової авіації.

Кінець епохи: AV-8B Harrier готується до останньої місії

За майже 40 років служби винищувач AV-8B Harrier надавав безпосередню підтримку з повітря збройним силам, які воюють проти Саддама Хусейна в Кувейті, перехоплював безпілотники хуситів над Червоним морем і навіть зіграв головну роль у легендарному судовому процесі проти корпорації PepsiCo.

Винищувач AV-8B Harrier

Тепер, навіть продовжуючи воювати з безпілотниками, він готується до своїх останніх битв.

У квітні два останні льотчики Harrier з Корпусу морської піхоти отримали золоті крила, що ознаменувало кінець військової спеціальності 7509 для морських піхотинців. Якщо раніше передбачалося, що Harrier вийде на пенсію 2025 року, то тепер очікується, що він продовжить літати до вересня 2026 року, коли дві останні ескадрильї Harrier візьмуть на озброєння його спадкоємця — єдиний ударний винищувач F-35B з коротким зльотом і вертикальною посадкою (STOVL).

"Завершення підготовки льотчиків на Harrier знаменує початок кінця для нас як спільноти, — зауважив у пресрелізі капітан Джошуа Корбетт, який разом із капітаном Свеном Йорґенсеном є останнім із племені льотчиків Harrier. — Harrier, як і багато інших літаків, з якими мені доводилося мати справу, викликає емоційний відгук. Для громадськості, представників авіаційної спільноти, морських піхотинців і особливо для льотчиків Harrier це сумна і радісна подія. Все хороше рано чи пізно закінчується, і наша черга настане скоро, але не зараз".

У квітні два останні льотчики Harrier з Корпусу морської піхоти отримали золоті крила, що ознаменувало кінець військової спеціальності 7509 для морських піхотинців

Новий тип літака

Морська піхота, будучи амфібійною силою, що діє як на суші, так і з кораблів, давно потребувала специфічної авіації, і цю потребу не могли задовольнити звичайні винищувачі. Як повідомляла газета LA Times 2002 року, ідея створення літака, що відповідав би цим потребам, народилася після боїв Другої світової війни, таких як Ґуадалканал і Тулаґі, в яких морські піхотинці залежали від прикриття ВМС і страждали в разі їхнього відступу.

"Відтоді принцип, згідно з яким морські піхотинці в повітрі повинні захищати морських піхотинців на землі, є ключовим в етиці Корпусу", — інформує газета.

Так з'явився "стрибучий" винищувач Harrier. Розроблений компанією Hawker-Siddeley для британського Королівського флоту, цей одномоторний винищувач став першим, здатним здійснювати короткі зльоти та вертикальні посадки завдяки турбогвинтовому двигуну з чотирма соплами, що обертаються та можуть бути спрямовані вниз, створивши потужну вертикальну тягу. Це дає змогу літаку ефективно ширяти, злітаючи та приземляючись з високою точністю на таку невелику поверхню, як авіаносець або ще дрібніші кораблі-амфібії. Такий маневр спалює неабияку кількість палива — приблизно 4 літри кожні дві секунди, — але звільняє екіпажі літаків від обмежень довгих злітно-посадкових смуг, відкриваючи можливості для роботи в нових умовах.

Після низки ранніх спільних проєктів із британськими інженерами Корпус морської піхоти розпочав роботу над тим, що 1976 року стане літаком McDonnell Douglas AV-8B Harrier, і, подолавши бюджетні проблеми та бюрократію, прийняв його на озброєння 1985 року. На початку нового десятиліття літаку належало взяти участь у першому великому конфлікті.

Перевірено в бою

Характеристики Harrier у війні в Перській затоці отримали неоднозначні відгуки. Журнал Air and Space Forces повідомляє, що 84 "Харрієри" здійснили вражаючі 3400 бойових вильотів, розподілених між місіями з безпосередньої повітряної підтримки і повітряного перехоплення. Під час конфлікту було втрачено п'ять "Харрієрів" і загинуло два пілоти, а сам літак зазнав критики через особливу вразливість для ворожого вогню.

Однак у статті для журналу Proceedings від 1996 року підполковник у відставці Теодор Герман, кадровий льотчик морської піхоти і керівник програми McDonnell Douglas, вирішив посперечатися з цією критикою:

"Широка публіка навряд чи розуміє, що "Харрієри" морської піхоти були в бою від початку і до кінця, — пише він, стверджуючи, що в бою ці літаки діяли саме так, як було задумано. — Вони базувалися в безпосередній близькості від місця бою, на суходолі і на морі, і забезпечили істотну вогневу підтримку. Їхні місії були різноманітними: повітряне перехоплення над полем бою, супровід гелікоптерів, підготовка поля бою і безпосередня підтримка з повітря. Виконуючи всі поставлені перед ними завдання, вони жодного разу не вимагали дозаправки в повітрі, пролітаючи над Кувейтом".

У будь-якому разі, у "Харрієрів" було більше шансів проявити себе в наступних війнах. Harrier брав участь у першій хвилі ударів по Афганістану в листопаді 2001 року, після терактів 11 вересня. Того ж місяця ці літаки стартували з кораблів 15-го експедиційного підрозділу морської піхоти біля берегів Пакистану, щоб забезпечити вогневу підтримку, а в грудні 2001 року ескадрилью "Харрієрів" перекинули на нещодавно створену передову базу Кандаґар, поклавши початок двом десятиліттям безпосередньої повітряної підтримки та ударних місій.

Під час операції "Іракська свобода" AV-8B перетворили амфібійні кораблі на "носії Harrier", що дало змогу морським піхотинцям проєктувати велику міць з експедиційних підрозділів морської піхоти. У 2004 році офіцери ВМС і Корпусу морської піхоти написали для журналу Proceedings, що ескадрильї, запущені з десантних кораблів Bataan і Bonhomme Richard, витратили понад 250 тонн боєприпасів і пошкодили або знищили близько 1200 цілей у перші дні війни.

Боротьба з Pepsi за Harrier

Harrier також кілька разів опинявся в центрі уваги поп-культури. Зокрема, у рекламному ролику 1995 року для нової бонусної програми Pepsi було показано реактивний літак, що заходить на вертикальну посадку біля школи. З кабіни вистрибував школяр і говорив: "Це, звісно, краще, ніж автобус".

Що зробило рекламу культовою — і додало головного болю для Pepsi, — то це стрічка, що розгорталася під реактивним літаком на екрані: "7 000 000 очок Pepsi".

Та сама реклама Pepsi про Harrier

Глядач Джон Леонард сприйняв рекламу як пропозицію і підрахував, що це досить вигідна угода. З'ясувавши, що можна купити "очки Pepsi" по десять центів за штуку, він відправив корпорації PepsiCo 15 етикеток з очками та чек на 700008 доларів і 50 центів, щоб покрити решту вартості. Коли компанія не поставила йому Harrier, він подав до суду, звинувативши її в порушенні контракту і шахрайстві. Хоча Леонард програв свою справу, рішення окружного судді Нью-Йорка Кімби Вуда увійшло в історію:

"У світлі добре задокументованих функцій літака Harrier з атаки і знищення наземних і повітряних цілей, збройної розвідки і повітряного перехоплення, а також наступальної і оборонної повітряної війни, — пише Вуд, — зображення такого літака як способу дістатися до школи вранці явно несерйозне, навіть якщо, як стверджує позивач, літак можна придбати "у формі, що виключає його військове використання".

Він додав: "Жодна школа не надасть місце для посадки винищувача свого учня і не буде потурати безладу, які може викликати його використання".

Серіал Netflix 2022 року детально розглядає цю історію. Не заспокоївшись, Pepsi пізніше повторно випускає рекламу, але з оновленою стрічкою, яка вимагає вже 700 мільйонів очок Pepsi для купівлі Harrier.

Борець із безпілотниками

Поки Harrier продовжує свої останні гастролі (VMA-223 "Бульдоги" з Черрі-Пойнт, штат Північна Кароліна, будуть останніми, хто повністю перейде на F-35 2026 року), він демонструє, що старий літак все ще може навчитися новим трюкам. Harrier, розміщені на борту Bataan у Червоному морі, зіграли свою роль у боротьбі з дронами-камікадзе хуситів, що базуються біля узбережжя Ємену.

Harrier має сім підвісів і здатний нести 4173 кг боєприпасів

Згідно з інтерв'ю BBC з льотчиком Harrier капітаном Ерлом Ерхартом, принаймні один Harrier був "модифікований" для протиповітряної оборони та оснащений ракетами. Harrier має сім підвісів і здатний нести 4173 кг боєприпасів, хоча його жага до палива часто змушує шукати компроміс між паливом і бомбами. Він також може взяти на борт 125-мм п'ятиствольну гармату GAU-12 Equalizer, якщо цього вимагає завдання.

Поки що не зовсім зрозуміло, наскільки активна роль Harrier у боротьбі з БПЛА, але Ерхарт сказав, що особисто перехопив сім безпілотників.

Harrier не переміг би в конкурсі краси, а гучні гвинти двигунів не дають йому безшумно підкрастися до цілі. Але він подарував Корпусу морської піхоти концепцію STOVL, і ця можливість, яка збереглася в F-35B, що прийшов йому на зміну.

А для морської піхоти, як сказав один генерал, цей літак став "відповіддю на молитви".

Про автора

Хоуп Ходж Сек — репортерка, що займається розслідуваннями і корпоративною журналістикою та висвітлює військову тематику з 2009 року. Має безліч нагород. Колишня керуюча редакторка сайту Military.com.

Теги за темою
авіація
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Зеленського пояснили, за якої умови відбудеться зустріч у Стамбулі
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Це попередження для всіх — в України сильна контррозвідка, — експерт про наслідки викриття СБУ угорських шпигунів
TSN
2025-05-14T03:58:33Z
Росії не вистачає матеріалів для виробництва зброї: як санкції поступово зупиняють війну
ТСН
2025-05-14T03:58:28Z
Спецпредставник Трампа виправдався за свої зустрічі з Путіним
TSN
2025-05-14T03:58:08Z
Поляки розблокували найбільший пункт пропуску на кордоні з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T03:58:05Z
Хто поїде на переговори з Україною до Стамбула: що кажуть у Кремлі
ТСН
2025-05-14T03:57:54Z
В Україні готові змінити документи, що забороняють переговори з Путіним: Подоляк назвав умову
ТСН
2025-05-14T03:57:49Z
Чи погодиться Росія на перемир'я у війні: переможниця "Битви екстрасенсів" здивувала передбаченням
TSN
2025-05-14T03:57:47Z
Кривонос розповів про причини витоків даних в НАБУ
TSN
2025-05-14T03:57:47Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Сестра Софії Ротару розкрила, де зараз в Україні живе співачка: "Ми постійно на зв'язку"
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
На Міжнародній архітектурній бієнале показали, яким буде Маріуполь після деокупації та відбудови
ТСН
2025-05-14T03:58:10Z
Жерара Депардьє визнали винним у справі про сексуальне насильство: яке покарання отримав актор
ТСН
2025-05-14T03:57:44Z
Спливли жахливі подробиці секс-вечірок P. Diddy: доньки репера не витримали й покинули суд
TSN
2025-05-14T03:57:41Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:57:05Z
"Євробачення-2025": як українцям проголосувати за Ziferblat та своїх фаворитів у першому півфіналі
ТСН
2025-05-14T03:56:25Z
Ольга Фреймут здивувала, як уколи ботоксу нашкодили її здоров'ю: "Навіщо я це зробила"
TSN
2025-05-14T03:56:05Z
Ектор Хіменес-Браво, в якого було ожиріння, показав фото до та після схуднення
ТСН
2025-05-14T03:55:37Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Папа Римський у першому закордонному турне відвідає Україну - ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:58:12Z
Таємниці нацистських архівів: у Аргентині виявили 83 ящики з документами
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
Мобілізований відмовився виконати наказ командира та їхати на передову: його покарали
ТСН
2025-05-14T03:58:05Z
"Це не наша робота": у ТЦК розповіли, чому не повинні ловити ухилянтів
TSN
2025-05-14T03:58:00Z
В Україні перевіряють виші: значну частину студентів-чоловіків можуть відрахувати
ТСН
2025-05-14T03:57:41Z
Жінка народила під час авіарейсу до Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T03:57:24Z
Цуцкірідзе розкрив деталі викриття організації, яка схиляла українок до сексуальної експлуатації
TSN
2025-05-14T03:57:12Z
На Київщині директорку школи звільнили з посади за використання російської мови
ТСН
2025-05-14T03:56:04Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Онкологія не може чекати до перемоги: як і де у Києві рятують дітей — історії Андрійка та Насті
ТСН
2025-05-14T03:53:43Z
Як змінилися ціни за останній місяць, і що буде далі: прогноз від НБУ
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
В Україні змінились ціни на зарядження електромобілів
TSN
2025-05-14T03:57:59Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця року: аналітики повідомили, до чого готуватися
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
Курс валют на 14 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-14T03:54:00Z
Коньяк року 2024: хто очолив рейтинг найкращих
ТСН
2025-05-14T03:49:11Z
Перші гроші та стабільна ціна. Чому аграрії залежні від ріпаку
AgroPortal
2025-05-14T03:33:43Z
Аграрії у Польщі завтра вийдуть на протест: українська агропродукція — серед вимог
AgroPortal
2025-05-13T16:00:30Z
«Укрзалізниця» призначила додаткові поїзди з Вінниці до Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:06:12Z
Турецькі авіакомпанії почнуть штрафувати пасажирів, які порушують одне правило у літаку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:48:04Z
Російські війська посилюють тиск на Покровському напрямку
ТСН
2025-05-14T03:58:40Z
Комарницький з дружиною продали 110 квартир у Києві: що відомо про мільйонну оборудку
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
"Блись — і нічого не пам'ятаю": чоловік розповів шокувальні подробиці, як вижив після удару КАБа
ТСН
2025-05-14T03:56:20Z
Експерт заявив про "провали" ЗСУ на фронті та назвав серйозну загрозу
ТСН
2025-05-14T03:56:04Z
Росіяни вдарили по центру Харкова: що відомо
ТСН
2025-05-14T03:55:42Z
Армія РФ намагається прорватися на межу трьох областей: деталі від ЗСУ
ТСН
2025-05-14T03:55:31Z
Прогноз погоди на 14 травня: Україну накриють дощі
ТСН
2025-05-14T03:55:08Z
Працівник ТЦК побив чоловіка у Харкові, у справу втрутився мер: ким виявився постраждалий
ТСН
2025-05-14T03:55:04Z
ЗСУ взяли в полон громадянина Узбекистану, який воював за РФ: як він опиниився на фронті
ТСН
2025-05-14T03:54:40Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
2025-05-14T03:55:58Z
Колцентр надурив європейців на мільйони: на Закарпатті викрили шахраїв
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
У Кривому Розі підліток на замовлення РФ намагався знищити синагогу та авто ЗСУ
ТСН
2025-05-14T03:55:47Z
Вибух в Одесі: поліція повідомила перші подробиці
ТСН
2025-05-14T03:53:57Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
Чому буряк виростає дрібним і блідим: більшість городників повторюють одну фатальну помилку
ТСН
2025-05-14T03:56:13Z
Як стати щасливою людиною: допоможуть 12 щоденних звичок
ТСН
2025-05-14T03:56:06Z
Як зробити варену картоплю в рази смачнішою: додайте ці два копійчані продукти
ТСН
2025-05-14T03:55:37Z
Український тенісист з Донецька отримав російське громадянство
ТСН
2025-05-14T03:52:17Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
«Називають хохлушками». Українська тенісистка розповіла про поведінку «нейтральних» росіянок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:54:41Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Молода українська баскетболістка продовжить кар'єру у США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:27Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:53:35Z
Ці шість помилок під час прибирання пилососом псують техніку і роблять вашу оселю бруднішою
ТСН
2025-05-14T03:53:10Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:52:38Z
Магнітна буря 13 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-14T03:52:18Z