Чистий четвер: історія свята
2 травня християни східного обряду святкують Чистий четвер. Інша назва свята – Великий четвер. Цього дня віряни продовжують готуватися до Світлого Воскресіння Христового.
Історія свята
За біблійною легендою, Чистий четвер – це останній четвер перед Великоднем, коли віряни згадують важливі події з життя Христа. В цей день згадується Таємна вечеря, обмивання Ісусом ніг Його учнів, молитва Христа в Гетсиманському саду і зрада його учня Юди. Такий вчинок мав згуртувати його послідовників, зміцнивши внутрішні зв'язки і братство.
Також в цей день Спаситель встановив обряд причастя: віряни відламують шматок хліба і роблять ковток вина. Згодом це стало своєрідними символами. Вино символізувало кров Сина Божого, а хліб – тіло.
З Чистого четверга і до Великодня у церквах відбуваються богослужіння, де згадують земні страждання Христа перед його розп'яттям. У храмах відбувається читання 12 Страсних Євангелій, де йдеться про страждання Ісуса перед стратою.
Що не можна робити у Чистий четвер
У давнину дотримуватися певних заборон цього дня. Зокрема, не можна лаятися, сваритися та лихословити.
У Чистий четвер не можна залишати дім неприбраним. Вважалося, що це може призвести до бідності та сварок. Воду після прибирання в домі слід вилити за межі будинку, щоб в домі не залишилося негативної енергії.
Також цього дня не можна залишати білизну невипраною.
Заборонялося їсти паски в цей день, оскільки триває Великий піст.