Ізраїль оголосив, що знімає з озброєння та відправляє на склад 4 батареї Patriot. І хоча, як зазначають експерти Defence Express, ці ЗРК Україні прямо передані не будуть, можливі різні схеми, які таки зможуть дати нам змогу побачити їх у справі.
Повітряні сили Ізраїлю мають протягом найближчих декількох місяців вивести з експлуатації всі батареї Patriot. Про це офіційно повідомили збройні сили, зазначивши, що всі зняття їх з озброєння відбудуться протягом найближчих восьми тижнів, тобто до кінця червня.
Причиною виведення цього ЗРК з експлуатації та його відправлення на "склад" називається застарілість ЗРК, а також пояснюється, що це означає його малу ефективність та складність обслуговування. І хоча здається, що Patriot малосумісний з такими епітетами, але для Ізраїлю це так. Бо на озброєнні країни перебуває (станом на 2023 рік) чотири батареї у версії PAC 2.
Вони були отримані Ізраїлем у 1990 році, водночас за дуже низькою ціною шляхом американської програми збройової допомоги. З цього часу ці системи не модернізувались до рівня PAC 3, який передбачає отримання можливості перехоплення балістичних цілей, та залишились на рівні MIM-104D (PAC-2/GEM+).
За весь час експлуатації, знову ж, відповідно до офіційного повідомлення ЦАХАЛ, у реальних бойових умовах ізраїльські ЗРК Patriot загалом збили 19 цілей. А перше реальне бойове застосування відбулось лише у 2014 році, коли з цього комплексу був збитий дрон. Враховуючи це, всі інші цілі, які були збиті, — це також дрони.
І для конкретних умов Ізраїлю, який наразі взагалі немає загрози у ключі ворожої пілотованої авіації, утримання Patriot дійсно може виглядати надлишковим. Також немає жодної необхідності у його модернізації до версії PAC 3, бо це означає появу потреби у ракеті MSE.
Бо Ізраїль має власний аналогічний комплекс протиракетної оборони "Праща Давида", який має кращі характеристики та використовує значно потужнішу та дешевшу ракету Stunner. До речі, її у версії SkyCeptor інтегрують до нової версії Patriot PAAC-4.
Водночас особовий склад, який ніс службу на Patriot, зараз активно перенавчається на інші комплекси, серед яких — Iron Dome. Цей процес почався ще у лютому цього року.
Також слід зазначити, що попри появу "зайвих" Patriot, Ізраїль навряд буде їх передавати Україні. Бо ця країна не лише не надає допомогу, наразі триває мовчазне блокування навіть реекспорту озброєння. В цих умовах єдиний можливий варіант — якщо США просто викуплять ці ЗРК та проведуть обмін за доволі складними схемами.
Наприклад, Вашингтон може поставити ці чотири батареї на модернізацію, завдяки чому можливо вивільнити щось з власних. Або, якщо для нього це буде неприпустимо, передати їх до Іспанії чи Греції, які вже своєю чергою мають передати власні до України, бо ці країни і так експлуатують аналогічну версію PAC 2.
Але для цього все одно необхідно отримати згоду Ізраїлю. Зазначимо, що наразі Греція відмовилась передавати свої Patriot, а Іспанія готова виділити суто ракети.
Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо Таємниця удару по Джанкою: як Україна отримала та блискавично застосувала ракети ATACMS