MY.UAНовини
Нездорові бажання: чому постійно хочеться солодкого, солоного або фастфуд, - дієтологиня
Нездорові бажання: чому постійно хочеться солодкого, солоного або фастфуд, - дієтологиня

Нездорові бажання: чому постійно хочеться солодкого, солоного або фастфуд, - дієтологиня

Харчові забаганки можуть бути частиною фізіологічного процесу, а можуть свідчити про дефіцит важливих мікроелементів або навіть про високий рівень тривожності. Ексклюзивно для Фокуса лікарка ендокринологиня Анастасія Соколова допомагає розібратися в розповсюджених причинах харчових забаганок.

Хоча б раз у житті кожен з нас відчував нестримне бажання з'їсти шоколадку, свіжий багет, оселедець або бургер. Частіше такі бажання трапляються у жінок, які в певні періоди свого життя можуть поєднувати, на перший погляд, несумісні продукти. Проте, цілком нормально, якщо вам перед критичними днями захотілося з'їсти шоколадний кекс, але якщо ви щодня з'їдаєте велику кількість солодкого та не можете наїстися, — потрібно шукати причину. Фокусзапитав у лікарки ендокринологині, дієтологині, аспірантки кафедри ендокринології НУОЗУ ім. Шупика Соколової Анастасії про те, як зрозуміти причини своїх харчових забаганок та повернути собі контроль над харчуванням.

У Фокус. Стиль з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найцікавіші новини зі світу шоу-бізнесу та світського життя!

Найчастіше побіжні забаганки можуть свідчити про незбалансованість раціону, залізодефіцитну анемію та навіть стрес.

Залізодефіцитна анемія

Фото: Freepik

"Бувають і харчові забаганки, і дефіцитні стани, які призводять до зміни смакових уподобань. Найбільш поширений дефіцитний стан, який може спровокувати дивні харчові потяги, наприклад жування крейди або інші незрозумілі смакові інверсії, — це залізодефіцитна анемія. У цьому випадку варто перевірити рівень гемоглобіну та феритину", — каже ендокринологиня.

Це особливо актуально, якщо ви веган чи вегетаріанець і не доїдаєте м'яса. Дефіцит білка може також викликати зниження рівня заліза, а зміни у раціоні та достатня кількість цього нутрієнта можуть знизити ці смакові інверсії.

"Якщо ми кажемо про залізодефіцитну анемію, то безумовно, потрібні препарати заліза за показаннями, адже лікування та нормалізація рівня заліза допоможуть розв'язати це питання", — каже Анастасія Соколова.

Вагітність

Фото: Freepik

Наступний вид харчової забаганки цілком фізіологічний — це інверсія смаків під час першого триместру вагітності. У цьому випадку відбувається вплив прогестерону та хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ), що може впливати на харчові потяги. Наприклад, вагітній хочеться м'ясо з шоколадом, якісь особливі комбінації продуктів, або взагалі мають місце досить дивні смакові потяги.

"Це вплив прогестерону, цілком фізіологічний стан, який закінчується після першого триместру", — заспокоює лікарка.

Що провокує тягу до солодкого?

Тяга до солодкого — найбільш поширений сучасний стан, який може бути продиктований різними компонентами. Найбільш поширений — це відсутність повільних правильних вуглеводів в раціоні, таких як крупи, макарони, крохмалисті овочі, що провокує зниження глюкози. Це призводить до зміни харчового пошуку саме на швидко доступні вуглеводи, адже наш мозок харчується цукром.

Незбалансований раціон

Фото: Freepik

Часто тяга до певних продуктів, в тому числі до солодкого продиктована саме незбалансованим раціоном, а саме недостатньою кількістю вуглеводів Додавши до раціону такі повільні вуглеводи, як крупи, макарони, крохмалисті овочі: картоплю, батат, гарбуз та буряк, ви зможете знизити тягу до солодкого.

"Якщо вас постійно тягне до солодкого, варто, в першу чергу, проаналізувати свій раціон. Чи вистачає там калорій, чи вистачає відсоткового відношення повільних вуглеводів? І чи взагалі ви доїдаєте", — наголошує Анастасія Соколова.

Хронічний стрес

Окрім хронічного недоїдання та незбалансованого раціону, причиною тяги до солодкого може бути підвищений рівень тривоги та стресу, що зараз дуже актуально для кожного українця.

"У цьому випадку варто оцінити якість та кількість нічного сну, чи є депресивні тривожні розлади (для цього є анкетування та консультації терапевтів, психотерапевтів, психіатрів), адже під час вживанні солодкого відбувається викид дофаміну. Тому якщо людина постійно в пригніченому настрої, то зміна харчового пошуку може бути саме на солодке", — каже ендокринологиня.

Анастасія Соколова зазначає, що серед причин потягу до солодкого може бути також нестача хрому, тому емпіричне призначення препаратів з хромом на один місяць може також зменшити цю тягу.

"І є також ендокринні стани, такі як порушення вуглеводного профілю, інсулінорезистентність або гіперінсулінемія, які також можуть підвищувати тягу до солодкого, але це не часто і не прямий зв'язок", — каже лікарка.

Ментальне здоров'я

Фото: Freepik

Одночасна жага до надмірно солодкої та жирної їжі, за словами ендокринологині, не має прямого зв'язку з дефіцитами, а скоріше пов'язана з рівнем ментального здоров'я.

"Людина в пригніченому стані та тривозі хоче надмірно жирну їжу, по типу фастфуду. А якщо ще й зменшена сфера піклування про себе, сфера вольових здібностей, то людина обиратиме легко доступні та висококалорійні продукти, аби не бути голодною. Це відбувається не через те, що чогось не вистачає, а саме через бажання забити шлунок тут і зараз", — каже Анастасія Соколова.

Емоційне переїдання та заїдання стресу, на жаль, трапляється дуже часто, тому якщо ви помітили проблему та не можете самостійно з нею впоратись, не соромтеся звернутися по допомогу.

Коли звернутися до лікаря

Фото: Freepik

Якщо ви не можете впоратися із цією проблемою самостійно, варто звернутись до спеціаліста, який вам допоможе.

"Ідея звернутися до сімейного лікаря та пройти загальний чекап, оцінити свій об'єктивний стан здоров'я — це завжди гарна ідея. Ми маємо навіть скринінги — перевірки стану здоров'я без скарг, а тут навіть є скарги, які свідчать про певні порушення харчової поведінки, тому цей крок буде правильним", — каже ендокринологиня.

Якщо ви самостійно не можете проаналізувати раціон або вам не вистачає вольових здібностей для зміни харчової поведінки, то безумовно, варто звертатися до спеціаліста.

Які аналізи здавати?

Щоб зрозуміти, в чому причина таких нездорових потягів до певної їжі, варто зробити чекап організму та здати аналізи.

"Це безумовно, розгорнутий загальний аналіз крові, рівень феритину, анемічна панель, рівень вітаміну D. Для старших вікових груп на контролі має бути кальцій іонізований, аналізи на перевірку функцій щитоподібної залози, вуглеводний обмін. І в загальний чекап також входить перевірка печінки, нирок і жовчного міхура", — каже ендокринологиня.

Як подолати нездорову тягу до їжі

Фото: Freepik

Змінивши правила харчування, переглянувши режим та продукти, які ви вживаєте, ви можете зробити перший крок до розв'язання цієї проблеми, адже тяга до солодкого може мати наслідки. Це і зайва вага, і проблеми із ШКТ, і коливання рівня цукру в крові. Експертка дала поради, які допоможуть вам подолати нездоровий потяг до їжі:

  • зробіть своє харчування режимним, вживайте їжу регулярно, 3-4 рази на день;
  • слідкуйте, щоб в тарілці були всі макро- та мікронутрієнти: вуглеводи, жири, білки та клітковина;
  • збалансуйте кожен прийом їжі. Якщо ви не знаєте як, то проаналізуйте раціон разом з нутриціологом або дієтологом.
  • пройдіть скринінг або оцініть об'єктивний стан свого здоров'я за допомогою лабораторних та інструментальних обстежень за рекомендацією лікаря;
  • нормалізуйте ментальне здоров'я або збалансуйте емоційну сферу, яка дуже сильно впливає на наше життя та стан здоров'я;
  • зберігайте режим роботи та відпочинку, адже на перевтомі людина з'їдає більше, ніж при нормальному ментальному балансі;

"Якщо ви розумієте, що у вас є підвищений рівень тривоги, емоційна нестабільність, прояви депресії, панічні атаки, все те, що може призвести до надмірного переїдання, варто звернутись до спеціаліста, наприклад, психотерапевта або психіатра", — радить Анастасія Соколова.

Нагадаємо, 7 причин відмовитися від солодкого і поліпшити здоров'я.

Раніше Фокусписав про те, які 5 спецій допоможуть приборкати сильний потяг до солодкого і схуднути.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо у вас є проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
Здоровье
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
В российском Башкортостане признали гибель 5000 военных
Корреспондент
2025-05-12T17:48:47Z
Глава МИД Франции призвал Путина приехать в Стамбул на встречу с Зеленским
Европейская правда
2025-05-12T17:26:16Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
США нашли альтернативу аннексии Гренландии - СМИ
Корреспондент
2025-05-09T21:57:08Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
В России умерла звезда фильмов режиссера Гайдая
Корреспондент
2025-05-12T15:48:33Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T16:37:48Z
Часть из 800 млрд евро на перевооружение ЕС пойдет на закупки для ВСУ – комиссар
Европейская правда
2025-05-12T16:06:37Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
2025-05-12T16:06:45Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T15:46:18Z
Служителей МП отправили под стражу за схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-12T14:30:25Z
БЭБ ликвидировало подпольный табачный цех на базе свинофермы
Корреспондент
2025-05-12T14:27:39Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T17:49:13Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Nvidia модифицирует чип H20 для Китая, чтобы обойти экспортные ограничения США
Хвиля
2025-05-12T11:51:03Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
РФ атаковала гражданский поезд в Донецкой области: есть пострадавший
TSN
2025-05-12T17:23:10Z
Жители Белгородской области подставляют авто под обстрелы ради компенций
Корреспондент
2025-05-12T17:06:34Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Сумской области расширили зону эвакуации
Корреспондент
2025-05-12T15:30:21Z
Почти на Днепропетровщине: россияне у окраин
Корреспондент
2025-05-12T15:24:53Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T17:51:41Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Катмен Усика Расс Анбер подверг критике организацию боя Кроуфорда и Канело
Корреспондент
2025-05-12T16:15:34Z
Тренер Адам Бут поделился своим видением реванша Усика - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T16:00:06Z
Звездное трио Шахтера восстановилось к финальному противостоянию с Динамо
Корреспондент
2025-05-12T15:33:15Z
Навыки главнее размеров: Кроуфорд будет побеждать Альвареса методом Усика
Корреспондент
2025-05-12T15:21:17Z
Топ-клуб Италии сумел договориться с Де Брюйне о его переходе
Корреспондент
2025-05-12T15:21:11Z
Беллью - о Фьюри: Голодный и опасный соперник для Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T15:15:20Z
Ингулец вырвал победу у Левого Берега
Корреспондент
2025-05-12T14:54:07Z
Анчелотти назначен главным тренером бразильской сборной
Корреспондент
2025-05-12T14:36:50Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z