MY.UAНовини
Про вік народження першої дитини, лікування безпліддя і шкоду абортів: інтерв’ю з професором Стефаном Хмілем
Про вік народження першої дитини, лікування безпліддя і шкоду абортів: інтерв’ю з професором Стефаном Хмілем

Про вік народження першої дитини, лікування безпліддя і шкоду абортів: інтерв’ю з професором Стефаном Хмілем

Міфи та реальність про вплив на репродуктивну функцію

Тривалий час тема безпліддя була табуйованою. Однак нинішня демографічна ситуація в Україні змушує говорити про це голосніше. Зокрема, це питання гостро стоїть для військових, які хочуть залишити після себе нове життя — своїх дітей.

Про що говорить статистика, чи справді народжувати у 30 років не пізно, чи існують "не сумісні" для зачаття пари і чи справді таким страшним є аборт? Відповіді на ці питання "Телеграфу" дав відомий репродуктолог, професор кафедри акушерства та гінекології №1 Тернопільського національного медуніверситету ім. І.Я.Горбачевського Стефан Хміль.

Він має багаторічний досвід у діагностиці та лікуванні усіх форм чоловічого та жіночого безпліддя із допомогою новітніх методик допоміжної репродуктивної технології (ДРТ), завдяки яким діагноз безпліддя перестав бути вироком для багатьох українських пар, які змогли відчути радість батьківства.

Пасемо задніх за народжуваністю

— Наскільки серйозно стоїть питання безпліддя в Україні? Яка динаміка за останні роки і з чим це в першу чергу пов'язано?

— Демографічна ситуація в Україні вкрай складна. Демографи б’ють на сполох. Зараз коефіцієнт народжуваності становить лише 0,7, а для збереження нації хоча б на тому ж рівні, необхідно 2,1-2,2. Ми посідаємо третє місце [позаду] у світі за народжуваністю.

Ще одні невтішні цифри. 1991 року в Україні народилося 630,8 тисячі дітей. 2011-го — 520,6 тисячі. А торік лише 187,3 тисячі… Навіть 1719 року, коли населення в сучасних кордонах було 5,7 млн, народжених було близько 280 тисяч. За даними інформаційних агенцій, зараз в Україні найгірший показник народжуваності за останні 300 років. Йде тотальний геноцид української нації, про що потрібно задуматись суспільству.

До цього додається проблема безпліддя — кожна п’ята-шоста пара має труднощі із зачаттям дітей. І кількість таких випадків зростає. При цьому жіноче та чоловіче безпліддя зустрічається з майже однаковою частотою.

І мене як лікаря-репродуктолога тривожить ця складна ситуація. Я щиро радий спілкуватися на цю актуальну тему. Звісно, на репродуктивне здоров'я зараз негативно впливає війна. Серед усіх травм військових до 10% — це травми статевих органів. Прямі пошкодження, переохолодження та інші шкідливі чинники на фронті можуть знижувати фертильність і спричиняти безпліддя.

— Зараз стрес для українців став буденністю. Як сильно стан нервової системи впливає на репродуктивне здоров'я людей? Або, можливо, є інші, більш вагомі причини безпліддя у чоловіків та жінок?

— Зважаючи на умови довкілля, хронічний стрес, в тому числі через війну, несприятливу екологію, інші соціальні фактори, репродуктивний потенціал може знижуватись. Фізичні та психічні перенавантаження, виснаження, переохолодження, порушення харчування — все це провокує порушення сперматогенезу у чоловічому організмі. А у жінок такі фактори можуть погіршувати якість яйцеклітин.

Кожен сперматозоїд несе шалену кількість генетичної інформації. Там закладено десятки тисяч генів, уявляєте собі? Це дуже тонка і складна структура, своєрідний потужний "комп'ютер", який несе інформацію всіх попередніх поколінь. Тому будь-які порушення під час вироблення сперматозоїдів можуть мати серйозні наслідки.

Навіть такі банальні речі, як тютюнопаління, вживання алкоголю (у тому числі пива чи енергетиків), консервантів, використання електронних сигарет і навіть мобільних телефонів здатні критично негативно вплинути на сперматогенез у чоловіків і стан яйцеклітин у жінок.

Був навіть експеримент, коли сперматозоїди одного чоловіка поміщали у дві різні чашки Петрі — одну поруч з мобільним телефоном, а іншу — в окремій кімнаті без нього. Виявилося, що біля мобільного пристрою рухливість сперматозоїдів значно уповільнювалася.

Вже понад сорок років Стефан Хміль досліджує медицину

Який найкращий вік для вагітності

— Українська нація вже давно старіє. Вік є суттєвим фактором при плануванні вагітності? Раніше вважалося, що 30 років для жінки — вже пізно. Зараз переконують, що це стереотип. А як насправді?

— Вік жінки насправді важливий при плануванні вагітності. В організмі дівчини закладено від 500 тисяч до мільйона примордіальних фолікулів, з яких можуть розвиватися яйцеклітини, але в кожному випадку це досить індивідуально. Одразу після народження, а особливо з початком статевого дозрівання, їхня кількість щомісяця суттєво знижується. Особливо після 35-36 років відбувається катастрофічна втрата яйцеклітин і зростає частка хромосомних патологій.

Наприклад, у 40 років у 80% яйцеклітин вже є хромосомні патології, і лише 20% яйцеклітин здорові, у 42 — 10%, у 43 — 3%, а у 44 роки — лише 0,1% здорових яйцеклітин. Тому відкладання вагітності "на потім" може бути дуже шкідливим для жінки.

Найкращий вік для першої вагітності — 20-30 років. Адже до 20 років організм ще не цілком зрілий як психологічно, так і фізично, тому планувати вагітність у цьому віці ще не бажано. Що молодша жінка, то здоровішими народжуються діти. Після 30 років — це ще не критично, але після 36 років вже треба встигнути в "останній вагон".

— Але ж репродуктивний потенціал у кожної жінки індивідуальний?

— Яєчники – це гормональний "годинник" жінки, за наявності ряду патологічних станів їх функція може суттєво погіршуватись. Якщо жінка перенесла оперативні втручання на яєчниках, це також негативно впливає на її репродуктивну функцію. Також не варто ігнорувати сімейний анамнез щодо менопаузи, адже передчасне виснаження яєчників та рання менопауза можуть бути генетично обумовленими і потребувати більш ранньої діагностики. Кожен клінічний випадок слід оцінювати індивідуально і ретельно підходити до питання планування вагітності у жінок різного віку.

— Як можна діагностувати безпліддя?

— Безпліддя варто запідозрити при невдалих спробах завагітніти протягом року при регулярному статевому житті без використання контрацепції. Тоді вже варто починати обстеження та лікування подружньої пари — як жінки, так і чоловіка, адже проблема може бути в обох. Існують також фактори, за наявності яких не варто вичікувати вказані строки і звертатись до репродуктолога вже і негайно.

Зі боку жінки – це трубні вагітності в анамнезі, перенесені оперативні втручання на яєчниках, спадковий анамнез ранньої менопаузи; з боку чоловіка – аномальні показники спермограми, вік старше 40 років, перенесені травми та операції на органах статевої системи тощо.

На жаль, іноді нема явних ознак безпліддя, тому бажано, щоб пара, яка планує дітей, пройшла попереднє обстеження. Особливо важливо виключити інфекції, що передаються статевим шляхом, — сифіліс, хламідіоз, гонорея, трихомоніаз, ВІЛ тощо. Для цього жінка має використовувати бар'єрну контрацепцію з новим статевим партнером до моменту обстеження та лікування.

Аборт викликає безпліддя у 15-30% випадків

— Офіційна статистика свідчить, що 2022 року в Україні було проведено близько 45 тисяч абортів. Твердження, що аборти негативно впливають на репродуктивне здоров'я є міфом, яким лякають молодих дівчат, чи ж за ним стоїть реальна загроза?

— Це не міф. Аборт може призводити до безпліддя приблизно у 15-30% випадків. Це стосується будь-якого виду аборту. І чим більший строк вагітності, то більший ризик ускладнень.

Матка складається з трьох шарів: зовнішнього серозного, середнього м'язового (міометрію) і внутрішнього ендометрію. Під час аборту може бути пошкоджений саме базальний шар ендометрію. Внаслідок цього можуть утворитися рубцевидні зміни, що може призводити до розвитку синдрому Ашермана. А це, своєю чергою, призводить до зниження ймовірності імплантації ембріона.

До того ж після аборту нерідко виникають запальні процеси, які також негативно впливають на репродуктивну функцію і можуть призвести до порушення прохідності маткових труб та спричинити безпліддя у майбутньому.

Тож безпліддя після абортів — це серйозна проблема, яку необхідно враховувати. Для запобігання небажаної вагітності парам, які живуть статевим життям, слід використовувати сучасні методи контрацепції. Для жінки з одним статевим партнером лікар має підібрати гормональну або внутрішньоматкову контрацепцію. А якщо у жінки кілька партнерів, необхідно застосовувати бар'єрні методи — чоловічі та жіночі презервативи для захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

ЕКЗ — ювелірна робота

— Чи дійсно існують "не сумісні" для зачаття пари ? Адже бувають випадки, коли абсолютно здорові партнери не можуть зачати дитину, а з іншим партнером це вийшло.

— Дійсно, буває так, що причину безпліддя неможливо визначити навіть із допомогою сучасних методів діагностики. На перший погляд, партнери можуть бути абсолютно здорові, однак вагітність все одно не настає.

Загалом, причин безпліддя може бути дуже багато. Іноді виявити конкретний причинний фактор буває досить складно. Що глибше вивчається питання, то більше можливих чинників, що призводять до безпліддя, може відкриватися. Це комплексна проблема.

— Розкажіть простими словами, як відбувається процедура ЕКЗ?

— Насамперед ми обстежуємо подружню пару і визначаємо показання для ЕКЗ (екстракорпорального запліднення. — Ред.). За відсутності протипоказань, пара починає цикл лікування. У жінки медикаментозно стимулюється суперовуляція. Потім трансвагінальним доступом, через піхву, під контролем УЗД проводиться пункція фолікулів яєчників і забір яйцеклітин.

В лабораторних умовах їх запліднюють спермою чоловіка методом ін'єкції сперматозоїда, так званому ІКСІ. Запліднені ембріони культивують кілька днів до стадії бластоцисти. На цій стадії 5-го дня розвитку їх переносять в матку жінки або заморожують із застосуванням новітніх технологій вітрифікації для подальшого проведення відтермінованого ембріотрансферу.

Через два тижні після перенесення ембріонів проводять аналізи, за результатами яких ми оцінюємо: настала вагітність чи ні, а ще за два тижні — УЗД для підтвердження маткової локалізації вагітності та серцебиття плоду. Надалі відбувається спостереження за розвитком вагітності до пологів. Це дуже ювелірна і відповідальна робота — створювати нове життя. Тому на кожному етапі лікування все має відбуватися якнайретельніше.

— Лікування безпліддя вважається дорогим. Чи з'являються нові бюджетні й перспективні методи лікування безпліддя?

— Можливості є різні. В наших медичних центрах (клініки професора Стефана Хміля у Тернополі та Львові. — Ред.) ми започаткували кілька таких соціальних проєктів після початку повномасштабної війни.

Перший — це безоплатне ЕКЗ для військовослужбовців та їхніх дружин. Ми — єдина клініка в Україні, яка надає таку послугу абсолютно безоплатно для усіх, хто звертається. До нас приїжджають пацієнти з різних куточків країни — Харкова, Донецька, Києва, Запоріжжя, Одеси, Миколаєва. Ми нікому не відмовляємо і вже провели понад 330 циклів ЕКЗ для військових.

Другий проєкт — безоплатна кріоконсервація ооцитів та сперматозоїдів для жінок і чоловіків з-поміж військових. Це так зване "відкладене батьківство", що дозволяє безпечно відтермінувати вагітність на випадок негативних ситуацій, що можуть вплинути на репродуктивну функцію.

Поки ЗСУ знищують ворога, клініка допомагає їм перемагати безпліддя

— Наскільки доступними є процедури ЕКЗ для пересічних українців?

— Звісно, створення нового життя — це високотехнологічний процес, вартість лікування може бути відносно високою. І методів лікування існує багато. Хоча порівняно з європейськими країнами, у нас вартість є набагато нижчою і більш доступною. Передові технології, які застосовують, середовища для культивування, ембріологічні середники, а також препарати виготовляють у Японії, США, Німеччині, Франції та інших країнах, тому лікування є відносно дорогим.

Наша клініка займається лікуванням всіх форм безпліддя: від простих до складних. Нема на сьогодні такої ситуації та такого стану пацієнтів, де ми б не змогли допомогти.

Однак дуже добре, що весною цього року в Україні почала працювати програма Національної служби здоров'я, яка компенсує вартість ЕКЗ. Наша клініка також долучилася до цієї програми.

— Чи правильно я розумію, що мова про Програму медичних гарантій, в якій діятиме пакет зі штучного запліднення на 30 тис. циклів ЕКЗ? Цього замало порівняно з реальною ситуацією чи ж це порятунок?

— Позитивно, що держава нарешті стала приділяти увагу цьому питанню. Сума державної гарантії невелика — близько 60 тисяч гривень на препарати для стимуляції овуляції, процедуру запліднення, культивування ембріонів, заморожування та зберігання ембріонів, проведення генетичної діагностики, діагностику вагітності тощо. Тому нам доведеться шукати способи вкластися в ці кошти в повному обсязі, індивідуально підібрати протоколи стимуляції, щоб надати якісну послугу й отримати найкращий результат.

Звісно, клініки будуть шукати варіанти, як здешевити ці послуги, щоб вкластися в зазначену суму, звісно ж без прибутку і щоб не вийти в мінус, тому, на мою думку, сума має бути суттєво більша. Але, як ви правильно зазначили, цього звісно, менше, аніж потрібно в масштабах країни.

Не відкладати створення нового життя

— Що може зробити кожен з нас?

— Ми відбудуємо країну: заводи, будинки, інфраструктуру. Але важливо, щоб було кому жити в цій країні. Зрозуміло, що сьогодні важко планувати майбутнє, бо ніхто з нас не впевнений в тому, що буде завтра. Але навіть війна не повинна стати на заваді нового життя. І тому треба планувати вагітність і не відкладати народження.

Потрібно відроджувати українську націю! Оскільки демографічна ситуація є критичною. Велика кількість жінок репродуктивного віку виїхала за кордон, водночас велика кількість чоловіків воює на фронті.

Ми повинні сприяти будь-якими способами і методами допомогти жінкам, які хочуть вагітніти і мають бажання народжувати у такий важкий час, хоч не завжди у них є кошти на втілення цих бажань. Саме тому ми закликаємо усіх керівників держави, міністерств, меценатів, політиків долучитися до загальнонаціональної ідеї відродження нації та допомагати жінкам у їхньому бажанні мати дітей.

Вважаю, що також повинні бути цільові регіональні програми. Адже кошти не є такими великими, ми повинні брати приклад з багатьох європейських країн, які можуть повністю оплачувати програми ЕКЗ, як, наприклад в Ізраїлі. Кожна жінка може проходити лікування безпліддя скільки разів, скільки бажає, з метою відродження нації. А держава має всіляко підтримувати своїх громадян у цих прагненнях.

Я намагаюся переконувати наших пацієнтів. Буває, коли приходять і сумніваються. Переконую — ні: потрібно відроджувати українську націю. І дуже багато пацієнтів приїжджають з різних куточків країни до мене лікувати безпліддя.

Хлопці, які воюють на передовій також приїжджають до мене. Вони кажуть: "Пане професоре, допоможіть нам стати батьками. Не знаю, завтра я буду жити чи ні. Але хочу після себе залишити потомство. Я хочу залишити після себе дітей".

І ми прагнемо їм допомогти. А як їм не допомогти? Коли вони нам так допомагають, розумієте? Саме завдяки військовим ми маємо можливість вільно працювати, жити. І тому я вірю усім серцем, що наша команда, кожен наш працівник і все суспільство разом відродить українську націю. Слава Україні!

Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Кубилюс о том, почему РФ может напасть на НАТО и какую роль будет играть Украина в обороне ЕС
Европейская правда
2025-05-12T14:43:42Z
В Стокгольме задержали подозреваемого в шпионаже
Европейская правда
2025-05-12T14:43:14Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
Россиян начинает бесить 9 мая - что изменилось и в чем причина
GlavRed
2025-05-11T11:28:13Z
США нашли альтернативу аннексии Гренландии - СМИ
Корреспондент
2025-05-09T21:57:08Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Ziferblat выступят пятыми: где и когда смотреть первый полуфинал Евровидения 2025
Telegraf
2025-05-12T14:21:52Z
Никакого непотребства: Каннский кинофестиваль ввел новые требования к дресс-коду
Фокус
2025-05-12T14:14:04Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Часть из 800 млрд евро на перевооружение ЕС пойдет на закупки для ВСУ – комиссар
Европейская правда
2025-05-12T14:25:54Z
Россия значительно наращивает производство оружия - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T14:18:09Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Служителей МП отправили под стражу за схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-12T14:30:25Z
БЭБ ликвидировало подпольный табачный цех на базе свинофермы
Корреспондент
2025-05-12T14:27:39Z
Отец с сыном торговали "липовыми" отсрочками: какое наказание назначил суд
Апостроф
2025-05-12T14:13:23Z
В Днепре подростки снимали на видео, как тонет мужчина - полиция отреагировала
Апостроф
2025-05-12T14:04:15Z
Фельдшер "скорой" приговорен к 15 годам – шпионил за Силами обороны для России
Лига
2025-05-12T13:58:34Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Nvidia модифицирует чип H20 для Китая, чтобы обойти экспортные ограничения США
Хвиля
2025-05-12T11:51:03Z
Программе "єеВосстановление" два года: сколько украинских семей получило компенсации на ремонт жилья
Апостроф
2025-05-12T11:42:49Z
Чем торгуем и почему, несмотря на выгодную торговлю, ЕС меняет правила
Корреспондент
2025-05-12T11:12:32Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Украинские защитники отбили десятки атак на разных направлениях
Новости Украины
2025-05-12T14:30:45Z
У Європі знизилися запаси яблук
AgroNews
2025-05-12T14:10:43Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве фиксируют вспышку кори и гепатита А
Корреспондент
2025-05-12T13:54:47Z
Гороскоп на 13 мая: вас может увлечь интересная идея или предложение
Новости Украины
2025-05-12T13:51:35Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Водители годами не знали: как две кнопки на руле улучшают безопасность
Хвиля
2025-05-12T03:00:01Z
Кроссовер для активного водителя: тест-драйв нового Ford Puma
Фокус
2025-05-11T10:57:41Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
"Забанить" собственного ребенка": психологиня объяснила последствия наказаний
Апостроф
2025-05-12T09:09:56Z
Невероятная красота по бюджетным ценам. Все об отдыхе в "украинской Атлантиде"
Telegraf
2025-05-12T07:30:28Z
Анчелотти назначен главным тренером бразильской сборной
Корреспондент
2025-05-12T14:36:50Z
Прицел на чемпионский дубль: Флик определился с Барселоной
Корреспондент
2025-05-12T14:21:33Z
Второй лучший бомбардир Серии А потребовал МЮ для своего трансфера
Корреспондент
2025-05-12T13:33:55Z
Бывший обладатель чемпионского титула вызывает Джошуа на бой
Корреспондент
2025-05-12T13:06:02Z
Навыки главнее размеров: Кроуфорд будет побеждать Альвареса методом Усика
Корреспондент
2025-05-12T12:45:29Z
Тренер Цыганкова приступил к работе после госпитализации
Корреспондент
2025-05-12T11:57:42Z
Самый титулованный тренер: Анчелотти провел юбилейный матч в Реале
Корреспондент
2025-05-12T11:31:36Z
Круг претендентов на пост тренера Ромы сократился
Корреспондент
2025-05-12T11:21:21Z
Чемпионат мира по хоккею 2025: расписание матчей, результаты и где смотреть
Факти ICTV
2025-05-12T11:16:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z
Новый Bluetooth спасет батарею и на iPhone, и на Android: как это работает
Фокус
2025-05-12T12:42:47Z
Аграрії засіяли вже 76% ярих зернових та зернобобових культур від прогнозованих площ
AgroNews
2025-05-12T12:19:13Z