MY.UAНовини
"Вам потрібна школа чи освіта?" Сергій Дятленко – про відставання сільських учнів, роль майбутніх ліцеїв і те, для чого вчити табличку множення
"Вам потрібна школа чи освіта?" Сергій Дятленко – про відставання сільських учнів, роль майбутніх ліцеїв і те, для чого вчити табличку множення

"Вам потрібна школа чи освіта?" Сергій Дятленко – про відставання сільських учнів, роль майбутніх ліцеїв і те, для чого вчити табличку множення

Український експерт у галузі освіти Сергій Дятленко понад 10 років пропрацював у Міністерстві освіти і науки та значний час присвятив вчителюванню у віддаленій сільській та школі Києва, тож досконало знає освітній процес з усіх боків.

В інтерв'ю OBOZ.UA він поділився своїм баченням реформи старшої школи, озвучив можливі проблеми створення профільних ліцеїв і на прикладі США пояснив, якою мала би бути сертифікація вчителів в Україні. Хто і що стало на заваді повноцінної реформи Нової української школи, для чого насправді нам усім потрібна табличка множення, як мотивувати випускників вступати до педагогічних закладів і йти працювати в навчальні заклади – про це та багато іншого читайте далі.

– Міністр освіти і науки Оксен Лісовий назвав причиною "провисання" програми Нової української школи у 5–7-х класах непідготовленість вчителів. Ексочільник УЦОЯО Ігор Лікарчук в інтерв'ю OBOZ.UA спростував цю думку, переклавши відповідальність на органи управління освіти. Вони, мовляв, не зробили все можливе і неможливе для того, щоб ця реформа запрацювала. А як думаєте ви?

– Реформа потребує вдалої концепції, ресурсу на втілення і комунікації. З концепцією, на мою думку, все добре. Ба більше, її навіть вдалося втілити в законах "Про освіту" (2017 р.) та "Про повну загальну середню освіту" (2020 р.). І не варто очікувати, що все мало бути продумано і прописано до деталей. На марші обов’язковим є коригування, адже робиться щось, чого раніше не було. І це щось не автономне, а залежить від паралельних процесів, децентралізації, наприклад, чи війни.

Зовсім провальним стало питання ресурсів. Освіту "реформують" постійно, і постійно без ресурсів, на ентузіазмі. Як би так змінити, щоб нічого не вкладати і по суті нічого не змінилося – такий підхід прослідковується від початку 2000-х. За уряду Миколи Азарова, до прикладу, в МОН розробляли декілька державних програм, одна з яких стосувалася інформатизації шкільної освіти і називалася амбітно "Сто відсотків". У програму було закладено і погоджено державне та місцеве фінансування та інші заходи з "покращення". Жодної копійки з державного бюджету на цю програму (так само як і на інші, що розроблялися паралельно) від державного бюджету не надійшло. Але всі мали звітувати про успішність її реалізації.

Тож і на НУШ лише на початку було виділено кошти на обладнання кабінетів для першачків (згадайте одномісні парти та "6 цеглинок") і для підготовки вчителів початкових класів. Наголошу, що це був мізер, якого ледве вистачило на базові речі і лише за підтримки на місцях. Далі цей струмочок мілів і пересихав час від часу.

Тому вчителі базової школи не отримали належної підготовки, підтримки і засобів для реалізації підходів НУШ. Не отримали цієї підтримки і місцеві органи управління освіти. І тут питання до третьої складової реформи – комунікації. Про ідеї, цілі, завдання, шляхи реалізації реформи та її можливі наслідки не знають достеменно не лише батьки і вчителі, але й освітні управлінці. І формування мережі профільних ліцеїв тому найсвіжіше підтвердження.

Звичайно, все можна списати на ковід і війну, але це не виправдовує загального ставлення до змін в освіті. Силами самої освіти тут не обійтися.

Як, на вашу думку, вирішити проблему перевантаженості програм та підвищити ефективність навчання у школах? Для прикладу, колишня радниця міністра освіти та науки України Іванна Коберник, коментуючи велике навантаження на учнів з української мови та літератури, сказала: складається враження, ніби у школі готують кандидатів філологічних наук. Водночас є приклади західних країн, тієї ж Великої Британії, де старші класи вивчають три предмети, які обирають самостійно для своєї майбутньої професії.

– В Україні немає жодної інституції, команди чи особистості, позицію якої сприйняла б більшість і яка готова була б взяти на себе відповідальність за непопулярні рішення в освіті. Немає освітян, які б останні 20 років не говорили про перевантаженість та велику кількість предметів. Але за всіх зусиль міністерства освіти (особисто був серед ініціаторів) до цього часу не вдалося об’єднати в один предмет навіть літератури (українську та світову), історії чи природничі науки для гуманітаріїв. Предметний і науковий шовінізм досі в тренді, а повна перемога якоїсь концепції не вбачається ціллю жодної з груп, бо тоді відразу самому потрібно буде вирішувати купу "нерозв’язних" проблем.

При цьому шанс вибудувати "правильну" профільну школу в нас є. Має все-таки хтось взяти на себе відповідальність незалежно від політичної кон’юнктури.

Як ви оцінюєте ініціативу Міністерства освіти та науки щодо закриття малокомпетентних сільських шкіл і переведення дітей до опорних закладів освіти?

– Дуже болюче питання. Знаю, як на ньому спекулюють, щоб набрати побільше вподобайок, тому приділю йому більше уваги. Не буду оригінальним, коли звернуся до результатів міжнародного освітнього порівняльного дослідження PISA. Опустимо те, що ми майже не використовуємо результати цього дослідження для виправлення ситуації. Нехай це залишиться на совісті тих, хто ухвалює рішення у владних коридорах.

Дуже довіряю цьому дослідженню з трьох причин – воно незалежне, практично орієнтоване та оцінює освітню систему, а не конкретного учня. Україна брала участь вже у двох таких дослідженнях – у 2018 і 2022 роках. І результати в частині сільських шкіл (навіть не малих, а сільських загалом) є катастрофічними. Відставання від 15-річних ровесників міських шкіл у середньому (не вищі результати від нижчих, а саме середні!) становлять до 4-5 років навчання.

Для аргументації наведу приклад з власної практики. На прохання однієї сільської громади, де школи були малонаповнені, проводив аналіз освітньої мережі. Я виявив, що ніхто із випускників шкіл громади за три роки не склав ЗНО (тоді ще було саме ЗНО) з жодного предмета більш ніж на 180 балів. Тобто жоден учень не мав навіть шансу вступити на бюджет до престижного ЗВО на популярну спеціальність.

– Чи вважаєте ви, що гучне рішення МОН зможе покращити якість освіти в селах? Як, на вашу думку, забезпечити рівний доступ до якісної освіти для всіх учнів у сільській та міській місцевості?

– Основними причинами, що впливають на різницю навчальних досягнень учнів сільських і міських шкіл, можуть бути середовище, вчителі, обладнання закладів та організація освітнього процесу. Під час переведення до опорних закладів ми вирішуємо (більше чи менше) питання вчителів, обладнання та організації освітнього процесу (бо інакше немає чого і переводити!) і навіть частково впливаємо на середовище. Підкажіть інший, більш дієвий спосіб вирішення питання створення базових умов для подальшої самореалізації талановитих дітей (а вони дійсно талановиті), які народилися в малому селі.

Важливим є і ставлення до процесів. От медійники підхопили термін про "ініціативу Міністерства про закриття малокомпетентних сільських шкіл". Так легко впадає в очі, одразу видно, хто агресор (він же поганий), а хто жертва (хороші). Я не адвокатую МОН, але прямо тут підкажу, як вберегти малі школи чи й взагалі нічого не змінювати для здобувачів освіти та їхніх батьків. Незважаючи на те, що школи (крім початкових), в яких менше 60 учнів, не фінансуватимуться за рахунок державної субвенції з 2026 року.

Варіант перший – це перепрофілювати заклад у початкову школу, при цьому гімназійного рівня не буде. І варіант другий – перетворити заклад на філію іншої школи. За такого варіанта зміни стосуватимуться тільки директора та окремих педагогів. Бо якщо мене запитають "Чи може бути якісною освіта в маленькій школі?", відповім: "Так, може." І такі школи треба берегти, і такі педагогічні колективи треба берегти, адже високі результати – саме їхня заслуга.

Але в більшості шкіл із малою наповнюваністю учнів якість освіти кульгає на дві ноги. І треба ставити запитання: "Вам потрібна школа чи освіта?" Бо це, на жаль, не одне й те саме.

В Україні з 2025 року розпочнеться пілотування старшої школи, а вже з 2027-го має бути створено мережу закладів освіти згідно з цією реформою. МОН планує, що частина дітей навчатиметься в академічних ліцеях, а інші підуть у професійно-технічні училища. Проте нині статистика показує, що учні не хочуть вступати до ПТУ і працювати одразу після їх закінчення, натомість продовжують здобувати освіту за наступними рівнями. Як ви вважаєте, реформа допоможе популяризувати профтехи серед школярів? Чи покращить вона якість освіти серед учнів академічних ліцеїв?

– Для початку спробуємо змінити "профтехи" і "ПТУ" на професійні ліцеї. І справа не лише у назві, хоча і вона не має тягнути за собою негативне ставлення. Очікую, що у разі появи вибору після завершення навчання в найближчій школі охочих здобути робітничу професію збільшиться суттєво. І про це свідчать результати, що ми маємо в тих громадах, де вже створено потужні академічні ліцеї. З 2025 року мають пілотувати і форму, і зміст майбутньої профільної освіти. Але ніхто не заважає (а навпаки) створювати освітні мережі за формою подібні до тих, які мають втілитися з 2027-го року. І такий досвід вже мають, зокрема, Славутська та Красилівська громади Хмельницької області.

При цьому не варто забувати і про те, що освітня реформа є/має бути комплексною і професійна освіта також змінюється і розвивається. На жаль, темпи не є такими, які хотілося б бачити. Профільний закон лише на рівні проєкту, а ресурсу на оновлення катастрофічно не вистачає.

– Також в Україні буде запроваджено 12-річку, адже ми чи не єдина європейська країна, в якої цього ще немає. У такий спосіб МОН планує розвантажити програму і дати учням більше можливостей надолужити освітні втрати та обрати майбутній профіль. Наскільки це змінить освіту та її якість загалом? Чи на часі взагалі такі зміни?

– Нормативні документи, які передбачали перехід на 12-річний термін здобуття повної загальної середньої освіти, датовано ще 1999 роком, а перші випускники 12-го класу (якщо все буде добре цього разу) з’являться лише у 2030 році. Дорогоцінний час втрачається.

Профільні ліцеї змінять шкільну освіту більш суттєво, аніж запровадження НУШ у початковій школі. Я б навіть сказав, що старша профільна школа вже буде менш подібна на звичну нам школу і суттєво відрізнятиметься від базової ланки (5-9 класи). Вона матиме вигляд колишніх технікумів, коледжів, педучилищ, тільки замість професійної складової там буде профільна.

Надолужити освітні втрати вона зможе лише в розумінні вирівняти чи "підтягнути" рівень окремих учнів, що втратили найбільше. А от якість освіти покращить – це без сумніву. Вона зробить шкільну освіту більш цінною і важливою.

У деяких регіонах вже починають готуватися до реформи старшої школи та не набирати першокласників у певні заклади освіти. Так планується виокремлювати ліцей, який обрано для старшокласників. Уже наступного року в кожній області зʼявиться по одному академічному ліцею і по два профільних. Не всі батьки підтримують такі ініціативи. Якою ви бачите структуру вибору ліцеїв? Як зробити цей процес переходу максимально комфортним для дітей та їхніх батьків? Чи правильне рішення відокремлювати старшу школу від початкової та середньої?

– Готуватися потрібно було ще "вчора". І правильно роблять ті, хто не чекає 2027 року. Бо створити хороший профільний ліцей за 1 рік можна лише на папері. На практиці потрібно підібрати кадри, підготувати матеріальну базу, напрацювати механізми реалізації підходів до нової освітньої діяльності. І при цьому ще й здобути авторитет, який притягуватиме потенційних вступників. Слід особливо зауважити, що як тільки в учнів та батьків з’явиться можливість і потреба вибору, після завершення 9-го класу частина з них прагнутиме вступити до найкращого, на їхню думку, ліцею. І необов’язково це буде найближчий ліцей чи той, що в своїй громаді. Тим паче, що умовою функціонування ліцеїв є наявність пансіонів для проживання.

Дивний матиме вигляд початкова школа при таких ліцеях, та й гімназія, на мою думку, буде недоречною в тих місцях, де поруч є інші школи, що можуть безболісно перебрати на себе функції із надання базової загальної середньої освіти.

Як показує практика, проблеми виникають та виникатимуть у двох випадках: 1) коли в населених пунктах, де планується створення ліцеїв, немає інших шкіл. І тоді варто або будувати нову, або поєднувати гімназію з ліцеєм, щоб не довозити значну частину учнів деінде; 2) там, де вже створено культ окремої школи та її керівника, а батьки увірували, що лише в цьому закладі їхні діти можуть навчатися. Насправді це не є таким очевидним, але створює проблеми під час поетапного виведення гімназійних класів чи класів початкової школи.

Цьогоріч значна частина вчителів математики не змогли пройти до другого етапу під час складання сертифікації. Багато з освітян нарікали на завдання, які вони мали на незалежному оцінюванні, буцімто вони зовсім не стосувались профільної дисципліни. На вашу думку, причина саме в цьому? Чи потрібна така сертифікація вчителів нині та чи дійсно вона показує рівень знань вчителів? Як ви вважаєте, що потрібно, та чи потрібно, змінити у цьому підході?

– Відповідь на це запитання я б розділив на кілька частин. Спочатку про ідею сертифікації. У багатьох країнах є двохетапний допуск до вчителювання: перший – отримання освіти і диплома; другий – допуск до конкретного робочого місця. Я знайомився з такою системою в США. Там у кожному штаті створена комісія, яка приймає іспити в кандидатів, котрі хочуть вчителювати в школах штату, незалежно від наявності диплома, досвіду, перерви в роботі.

Але для цього сертифікація має охопити усіх педагогічних працівників, а не "з окремих предметів" та ще й за "квотами областей". Наразі процес сертифікації в тестовому режимі затягнувся.

Сертифікація, окрім всього іншого, має встановити планку освіти для вчителів і для педагогічних закладів вищої освіти та сформувати запит на справжнє якісне і потрібне педагогу підвищення кваліфікації.

Щодо рівня завдань, то він встановлюється конкретною групою людей під час розроблення завдань та може легко регулюватися і змінюватися залежно від поставленої мети. В цьому не вбачаю серйозних проблем. І, так, завдання не мають обмежуватися профільною дисципліною, бо вчитель спочатку "вчитель", а потім "предметник", і завдання, які він вирішує в освітньому процесі, виходять далеко за межі дисципліни.

Зрештою, скажу, що і боятися чи демонізувати сертифікаційні результати вчителів не варто з тієї самої причини рівня поставлених запитань. Вчителі, звичайно, не безгрішні, але й відлучення від школи за непроходження сертифікації на теперішньому тестовому етапі її запровадження не заслуговують.

В Україні критична ситуація з молодими вчителями, особливо у сільських місцевостях. Більшість не хоче йти у цю професію через малі зарплати та перевантаженість. Водночас МОН планує зробити цю професію престижною та популярною серед молоді. Що, на вашу думку, вже зараз потрібно робити для того, аби молоде покоління хотіло йти навчатися за цією спеціальністю і потім працювати у школах. Адже багато хто здобуває освіту, проте змінює свій профіль.

– Сьогодні молодь переважно вступає до педагогічних закладів вищої освіти через вищу освіту, а не через педагогічну освіту. Тут одні з найнижчих вимог до прохідного бала ЗНО/НМТ навіть на бюджет, лайтові умови навчання, відсутність незалежного контролю на виході – і диплом у кишені. Але це не педагоги і в школу вони не підуть. А вмотивовані не підуть, зокрема й через те, що оплата праці по освіті в трійці найнижчих за всіма галузями економіки. Тому мене навіть лякає пропозиція щодо обов’язкового відпрацювання в школі для тих, хто здобував педагогічну освіту за державний кошт.

Моя трійка умов поповнення вчительства має такий вигляд: конкурентна оплата праці; профорієнтація до вступу; незалежний контроль за отриманням права на професію.

До речі, в нас законодавчо закріплена хороша норма (закон "Про освіту"), відповідно до якої вчителем може бути й особа з вищою, але не педагогічною освітою. Така особа має після року роботи скласти кваліфікаційні іспити. Норму прописано ще 2017 року, але механізму реалізації (проведення кваліфікаційних іспитів) немає дотепер.

– Які основні виклики та можливості ви бачите у сучасній українській шкільній освіті?

– Подолання викликів автоматично є й можливостями для розвитку. Найперше, на що звернув би увагу, – це практична спрямованість шкільної освіти. Школа – це не "храм науки", вона не може віддалятися від реального життя. Знання таблички множення потрібне не стільки для розвитку пам’яті, скільки для вміння порахувати вартість 2,5 кг яблук.

Наступний виклик, про який ми вже згадували, – оптимізація змісту. Щоб привнести в шкільну освіту щось нове, потрібно звільнити для нього місце. Школа – це місце, де вчать знаходити потрібні знання, а не "напихають" ними.

І ще виокремив би потребу в персоналізації шкільної освіти на противагу "зрівняйлівці". Кожна дитина направду має задатки, які дадуть можливість краще себе реалізувати в житті. Завдання школи – відшукати та розвивати задатки кожного учня. Для цього потрібно розвивати не лише предметні компетенції, а й м’які навички. Адже вміння грамотно висловлювати свої думки, вести дискусію та писати дописи в соцмережах не менш важливі за диктанти без помилок.

Читайте також на OBOZ.UA інтервʼю Іванни Коберник, у якому вона розповіла про низькі результати PISA-2022, проблеми освіти в Україні і те, якими мають бути уроки літератури.

Раніше OBOZ.UA розповідав про те, що молодий вчитель із Києва озвучив несподівану причину, чому молоді педагоги не йдуть працювати в школу.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як доглядати за волоссям влітку, щоб воно не перетворилося на солому
Gazeta UA
2025-07-27T10:36:24Z
Вапняний наліт "сповзе" з плитки та лійки миттєво: який засіб творить дива
GlavRed
2025-07-27T10:27:57Z
День бургера: як приготувати вдома найпопулярніший фастфуд світу
Gazeta UA
2025-07-27T09:39:34Z
Досить ПОкати: коли "по-" у мовленні казати неправильно – перевірте себе
24tv
2025-07-27T09:24:05Z
15 корисних звичок, які сприяють збільшенню заробітку вдвічі
Gazeta UA
2025-07-27T08:42:08Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T08:27:56Z
Ніколи не купуйте такий кавун: як не натрапити на небезпечну ягоду
Telegraf
2025-07-27T08:27:20Z
Чому водоспад Шипіт називають одним із найкрасивіших в Україні
24tv
2025-07-27T08:18:20Z
З Європи до Америки за 54 хвилини: чи можна побудувати тунель під Атлантичним океаном
Фокус
2025-07-27T08:06:57Z
«Миротворець» подорожує паралельними світами у новому трейлері, а Джеймс Ганн розповідає про світ DCU
ITC
2025-07-27T10:52:40Z
Наречена Міка Джаггера показала сина від 82-річного музиканта і здивувала його схожістю з батьком
TSN
2025-07-27T10:51:05Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-07-27T10:48:24Z
«Довга хода» Стівена Кінга оживає: режисер «Голодних ігор» показав новий трейлер на Comic-Con
ITC
2025-07-27T10:31:48Z
Лайма Вайкуле зробила гучну заяву про війну в Україні та поставила на місце журналіста
TSN
2025-07-27T10:18:24Z
Прощання з легендою: де і як пройде похорон рок-ікони Оззі Осборна
24tv
2025-07-27T10:16:58Z
Рік тому не стало видатного українського режисера: що відомо про смерть Олега Фіалка та що він зняв
Telegraf
2025-07-27T09:42:00Z
Як виглядати дорого біля басейну чи на пляжі: Андре Тан дав важливі поради
24tv
2025-07-27T09:33:01Z
Дизайнери назвали 6 ознак стильної кімнати
24tv
2025-07-27T09:27:33Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У NYT назвали причину скорочення допомоги ЄС для України
iPress
2025-07-27T10:48:10Z
У Польщі націоналістична опозиція вже помітно випереджає партію влади
Европейская правда
2025-07-27T10:46:22Z
Економіка та оборона: Свириденко підбила підсумки першого тижня роботи нового уряду
УкраинФорм
2025-07-27T10:45:49Z
Західні санкції проти Росії посилюють ізоляцію Калінінграда - розвідка
УкраинФорм
2025-07-27T10:42:36Z
Нардеп розповів, чи будуть блокувати мобільний зв’язок під час атаки дронів
TSN
2025-07-27T10:27:52Z
НАБУ спростувало факт хабаря у 190 мільйонів гривень для командувача Нацгвардії Півненка
24tv
2025-07-27T10:21:58Z
Свириденко прокоментувала перший тиждень роботи нового Кабміну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T10:21:16Z
Держсекретар США: Трамп втрачає терпіння щодо Росії та Путіна
Лига
2025-07-27T10:19:58Z
У Полтавській області через удари росіян підрозділи ТЦК та СП перемістили в інші будівлі
ZN UA
2025-07-27T10:46:05Z
Українська наука: в Міносвіти розказали, чи планується скорочення кількості університетів та звільнення
ZN UA
2025-07-27T10:46:03Z
Щорічний парад на день ВМФ у Санкт-Петербурзі скасували через "найбільшу атаку дронів"
24tv
2025-07-27T10:45:51Z
Жінка – значить "штурмовик ширінок", – військова відверто розповіла про стереотипи
24tv
2025-07-27T10:45:48Z
Власниця одеської кішки, яка сама біжить додому з укриття, заробила на вірусному відео
Комсомольская правда
2025-07-27T10:42:05Z
Календар Днів ангела на серпень 2025 року: хто святкуватиме свої іменини
24tv
2025-07-27T10:42:01Z
Чи можуть забрати авто за несплату штрафів через ухилення від мобілізації - пояснення
TSN
2025-07-27T10:36:54Z
Україна представила на IDEF 2025 у Стамбулі броньовані авто «Гюрза-2» і «Тиса»
УкраинФорм
2025-07-27T10:36:42Z
Чи можна гладити чужих домашніх тварин: поширена помилка в етикеті
GlavRed
2025-07-27T10:36:10Z
В Одесі пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T10:30:41Z
Ленінградську область РФ атакували дрони, в регіоні зупиняли авіасполучення
УкраинФорм
2025-07-27T10:27:46Z
Таїланд раптово зупинив бої з Камбоджею: подробиці
iPress
2025-07-27T10:19:42Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T10:03:38Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T09:54:06Z
У Ленінградській області лунали вибухи після атаки дронів: припинено роботу аеропорту
Gazeta UA
2025-07-27T09:42:45Z
Пекельна спека: в Європі зафіксували рекордну температуру, метеорологи кажуть про нову норму
Фокус
2025-07-27T09:39:49Z
Китай накрили зливи - тисячі людей евакуювали, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T09:12:33Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T08:33:32Z
Росіяни вдарили дроном по Сумах, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-27T10:48:24Z
В Одесі гримлять вибухи: місто атакує рій російських дронів
GlavRed
2025-07-27T10:39:44Z
Спека в Україні: синоптик сказала, коли чекати на зміну погоди
GlavRed
2025-07-27T10:27:53Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 28 липня по 3 серпня: градуси підуть вверх, синоптики назвали дні пекельної спеки
Политека
2025-07-27T10:00:41Z
Циклон Karlheinz насувається на Україну: де очікувати негоди
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T09:57:33Z
Кілька міст у Донецькій області залишилися без води: оголошено графік підвезення
24tv
2025-07-27T09:54:46Z
Спекотний фінал літа: де в Україні чекати справжнього пекла у серпні
Хвиля
2025-07-27T09:45:02Z
Аналітики заявили про окупацію сіл у Дніпропетровській області: що кажуть у Генштабі
Фокус
2025-07-27T09:36:57Z
Графік відключення води на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Харкові: перелік адрес, де не буде постачання
Политека
2025-07-27T09:30:59Z
Влахович може перейти до Мілана
Football.ua
2025-07-27T10:40:47Z
Баєр оголосив про підписання нападника Манчестер Сіті
Football.ua
2025-07-27T10:33:38Z
Не тільки завдяки футболу: як заробляє та які статки має Кріштіану Роналду у 2025 році
24tv
2025-07-27T10:33:24Z
Страсбур придбав восьмого за літо гравця, загальні витрати сягнули 80 млн євро
Football.ua
2025-07-27T09:57:57Z
Феліш погодився на перехід до Ан-Насра
Football.ua
2025-07-27T09:57:57Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T09:57:34Z
Торіно оголосив про трансфер воротаря Спортінга
Football.ua
2025-07-27T09:52:55Z
Шкрініар близький до трансферу у Фенербахче — контракт до 2029 року вже узгоджено
Football.ua
2025-07-27T09:37:38Z
Микола Рущак - бронзовий призер Всесвітньої Універсіади у спортивній ходьбі
УкраинФорм
2025-07-27T09:30:49Z
Lactalis закриває завод із виробництва рослинних напоїв у Канаді
AgroPortal
2025-07-27T10:30:00Z
У росії цього року єдиним бенефіціаром економіки є ритуальний бізнес – розвідка
iPress
2025-07-27T10:19:39Z
Урожай буде грандіозним: садівники розповіли про важливу обробку малини
24tv
2025-07-27T10:09:33Z
Україна очікує на санкції проти російських металів, газу та інших ресурсів - Власюк
УкраинФорм
2025-07-27T10:06:37Z
Працювали все життя, а пенсія мізерна: як система з’їдає ваші гроші
24tv
2025-07-27T10:03:16Z
В Україні ціни на популярний овоч почали стрімко зростати
TSN
2025-07-27T09:18:21Z
Скільки дають землі під забудову в Україні у липні 2025 року
24tv
2025-07-27T09:03:29Z
Після 70 років більше грошей: які доплати за віком зараз
24tv
2025-07-27T08:21:21Z
Більші у 3-4 рази штрафи, відкритий банкінг і жодного ПДВ: що зміниться в Україні з 1 серпня
Фокус
2025-07-27T08:12:18Z
У листопаді цього року інопланетяни можуть атакувати Землю – New York Post
TSN
2025-07-27T10:51:40Z
Стали відомі кольори та обсяги пам'яті Samsung Galaxy S25 FE
InternetUA
2025-07-27T10:31:17Z
Купатися — це погано: учені розповіли, чому кішки насправді не люблять воду
Фокус
2025-07-27T10:30:13Z
Названо розміри дисплеїв складаного смартфона Apple iPhone Fold
InternetUA
2025-07-27T10:01:42Z
Українські полярники взяли рідкісні зразки тканин косатки в Антарктиці
УкраинФорм
2025-07-27T09:57:27Z
Підлітки в Британії видають себе за Нормана Рідуса, щоб обійти перевірку віку в Discord
InternetUA
2025-07-27T09:01:09Z
Сонце не дрімає. Чи очікується найближчим часом магнітна буря
Telegraf
2025-07-27T09:00:25Z
NASA відмінила революційну космічну місію TRACERS через критичну несправність
InternetUA
2025-07-27T08:58:51Z
Найочікуваніші ігри 2025 року – календар головних релізів
24tv
2025-07-27T08:57:42Z
Швидкісний Corvette E-Ray прибуває до Європи за подвійною ціною та з функцією безшумного руху
Топ Жир
2025-07-27T10:51:41Z
Потужність — понад 700 сил: у Києві помітили новітній BMW на "бляхах" за $160 000
Фокус
2025-07-27T10:42:13Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z