У Словаччині Марчевський отримав тимчасовий захист, проте управління фінансового аналізу в Чехії заблокувало не тільки його активи в Чехії, а й кошти на банківських рахунках.
Словаччина всупереч санкціям найближчого сусіда — Чехії — надала тимчасовий захист проросійському політику і колишньому українському медіаменеджеру Артему Марчевському. Про це 30 квітня повідомила чеська газета Denik N.
Як зазначає видання, екссоратник проросійського політика з українським корінням Віктора Медведчука був відомий своїми міцними зв'язками з Росією ще до від'їзду з України. Перебуваючи в Європі, Марчевський, за даними західних спецслужб, разом зі своїм куратором очолював мережу російського медіавпливу в європейських ЗМІ і намагався чинити тиск на вибори і в рамках Євросоюзу, і в рамках окремих країн.
Через цю мережу фінансувалася не лише вже відома своїми ІПСО медіаплатформа Voice of Europe, але також мали оплачуватися так звані послуги деяких європейських політиків. Чеські спецслужби запевняють, що вказана медіаплатформа використовувалася для поширення російської та антиукраїнської пропаганди й дезінформації і управляв процесом саме Віктор Медведчук, проти якого Чехія також запровадила санкції.
Таким чином наприкінці березня 2024 року чеський уряд під керівництвом Петра Фіали заніс Марчевського до списку санкцій і думав позбавити його посвідки на проживання в ЄС, коли спливе 60 днів після потрапляння фігуранта до списку санкцій. Однак того ж дня Марчевський, покинувши свій будинок у передмісті Праги, втік до Словаччини, де йому надали підтримку в уряді Роберта Фіцо.
У Словаччині Марчевський отримав тимчасовий захист, однак управління фінансового аналізу в Чехії заблокувало не тільки активи Марчевського, а й грошові кошти на його банківських рахунках. Водночас, якби Марчевського занесли до загальноєвропейського санкційного списку, він мав би покинути і Словаччину.
Інформацію про Марчевського у Словаччині підтвердив його адвокат Леонід Кушнаренко, а ось міністр внутрішніх справ країни Матуш Шутай Ешток відмовився давати коментарі, пояснивши це тим, що не має інформації про такі приватні випадки надання тимчасового захисту.
Пізніше МВС Словаччини надіслало журналістам реліз, в якому заявило, що відомство не коментуватиме це питання, оскільки ще триває спільне зі словацькою спецслужбою розслідування.
Що відомо про Артема Марчевського та мережу впливу Медведчука
Марчевський раніше був генпродюсером телеканала "112 Україна". Після початку повномасштабного вторгнення Росії він виїхав до Чехії, де отримав тимчасовий захист. Експерти пов'язують появу Марчевського в Чехії з викриттям "Опозиційної платформи — За життя" у співпраці з російськими спецслужбами, яку в Україні було заборонено у вересні 2022 року.
Крім того, Чехія та Бельгія наразі займаються розслідуванням проросійської агентурної мережі під керівництвом Медведчука, яка проводила дезінформаційні кампанії в Західній Європі, зокрема впливаючи на майбутні вибори до Європарламенту. У самому ЄП звернулися до відповідних служб із вимогою розслідувати інформацію про розкриття проросійської мережі впливу.
Тим часом, за інформацією ЗМІ, Віктор Медведчук, якого звинуватили в державній зраді, хоче повернути мандат, гроші та громадянство України.
Нагадаємо, що 27 березня уряд Латвії вирішив продати через аукціон земельну ділянку в центрі Риги, де розташовується "Дім Москви", який до націоналізації через підпорядкованість структур належав Володимиру Путіну і меру Москви Сергію Собяніну.