MY.UAНовини
Глобальний саміт миру, а не поразки: чому Росію не запросили та за яких умов можливі переговори
Глобальний саміт миру, а не поразки: чому Росію не запросили та за яких умов можливі переговори

Глобальний саміт миру, а не поразки: чому Росію не запросили та за яких умов можливі переговори

15 та 16 червня швейцарський 5-зірковий курорт Бюргеншток прийматиме високих гостей та Глобальний саміт миру – захід, ініційований Україною та підтриманий представниками цивілізованого світу. До швейцарських Альп прибудуть глави держав та урядів з усіх континентів. Очікується, що їх буде понад 80, включно з першими особами провідних держав планети.

Лідер світу обговорюватимуть справедливе закінчення російсько-української війни, а основою стане українське бачення, відоме, як "Українська формула миру" або "Формула Зеленського". 24 Канал розповідає, чого чекати від саміту, чи буде там присутня Росія, Китай та США, та на що взагалі може розраховувати Україна.

Що таке Саміт миру та чого від нього очікувати

Підготовка до Саміту миру почалася ще наприкінці 2022 року. У 2023 році відбулися перші зустрічі на рівні політичних радників голів держав. Ініціатором зустрічей виступила Україна, представником нашої держави на цих консультаціях виступив голова Офісу Президента Андрій Єрмак.


Один із раундів переговорів України з Росією в Біловезькій Пущі / Фото БелТА

Перша зустріч на рівні політичних радників голів держав відбулася в червні в столиці Данії Копенгагені, наступна – в серпні Джидді (Саудівська Аравія). Ці та подальші переговори політичних радників на Мальті, Давосі та в Києві, а також переговори на рівні послів стали прологом для майбутнього Саміту миру.

Також було визначено, що його основою стане саме український погляд на те, як має завершитись війна, тобто сформульована українським лідером та озвучена в листопаді 2022 року на саміті G-19 (колишня G-20) "Формула миру".

Що передбачає "Українська формула миру"

  • Радіаційна та ядерна безпека.
  • Продовольча безпека.
  • Енергетична безпека.
  • Звільнення всіх полонених і депортованих (зокрема викрадених українських дітей).
  • Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  • Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  • Повернення справедливості (та покарання Росії за воєнні злочини та злочини проти людяності).
  • Протидія екоциду.
  • Недопущення ескалації.
  • Фіксація закінчення війни.

Очікується, що на Саміті миру до "Української формули" будуть внесені уточнення та конкретні формулювання, після чого вона перетвориться на "Глобальну формулу миру", яка поставить Росію перед фактом, бо в Кремлі нині дивляться на неї як на власну капітуляцію. Саме ця позиція стане основою майбутніх переговорів про мир.

Безпрецедентні заходи безпеки: чому в Кремлі хочуть зірвати саміт

У січні 2024 року президент Зеленський і його швейцарська колега Віола Амгерд оголосили, що місцем проведення Саміту миру стане Швейцарія.

Підготовка до проведення такої масштабної конференції за участю перших осіб нині ведеться в умовах підвищених заходів безпеки. Про те, що Саміт прийматиме саме Бюргеншток, стало відомо лише на початку квітня.

Нині швейцарські спецслужби вживають безпрецедентних заходів безпеки, оскільки є чіткі сигнали про спроби Росії зірвати Саміт. Про це заявив Володимир Зеленський 24 квітня.


Швейцарія має колосальний досвід проведення масштабних міжнародних подій, зокрема й щорічні саміти в Давосі / Фото Keystone / Laurent Gillieron

Росія намагається одночасно зірвати Саміт миру та зобразити його як щось геть неважливе. Але тут спрацьовує та сама логіка, що й з ударами по російських НПЗ:

  • Спочатку Росія вдає, що нічого не сталося й усі БпЛА перехоплено. Потім російська псевдоліберальна преса пише, що жодного економічного ефекту це не матиме.
  • І врешті в Росії несподівано закінчується бензин і ось вона вже спішить поскаржитися США на підступних українців.

Тобто тут ми теж маємо справу з чимось важливим, що робить боляче державі-агресорці.

На думку президента Зеленського, Саміт миру стане платформою для обговорення шляхів досягнення всеосяжного, справедливого й тривалого миру для України відповідно до Статуту ООН і норм міжнародного права.

Я впевнений, що кожна миролюбна країна зацікавлена взяти участь у саміті, адже він має важливе значення не лише для України. Мовиться про глобальну роль кожної країни, а також про справжню повагу до міжнародного права та мирного співіснування в усьому світі. Ці спільні правила, закріплені в Статуті ООН, захищають усі країни від нападу та насильства. Отже, наш спільний глобальний обов’язок – захищати їх реальними діями, а не лише словами. Саме про це йтиметься на першому Саміті миру у Швейцарії,
– наголосив глава держави.

Байден та Сі: хто з лідерів приїде на Саміт миру

Надзвичайно важливо, що учасниками Саміту стануть не лише представники так званої "Глобальної півночі" (в Росії їх називають "колективним Заходом"), але й країни, що презентують "Глобальний південь".

  • Україна вже провела переговори з низкою країн G7, а також з Китаєм, Індією, Південною Африкою, Бразилією, Ефіопією та Саудівською Аравією.
  • Вони тривають просто зараз – українська дипломатія працює в режимі 24/7, щоб список потенційних учасників збільшився.

Це демонструє, що ідеї справедливого завершення війни об'єднують світ, а також нівелює тезу російської пропаганди, що Москву мовчки підтримує більшість країн планети. Те, що це не так, нам відомо хоча б із голосувань в ООН. Проте Саміт миру має завдання підсилити акценти та показати, що немає жодної втоми від України, натомість є велике бажання покарати агресора.

Очікується, що в роботі Саміту миру візьмуть участь лідери понад 80 країн, цілком вірогідно, що їхня кількість збільшиться до 100.

Точний список учасників наразі невідомий (всього було розіслано понад 160 офіційних запрошень). Зокрема, очікується, що це буде президент США Байден та інші лідери G7.


Мальовничий Бюргеншток, де відбудеться Глобальний саміт миру / Фото burgenstockresort.com

За тиждень до Саміту в Бюргенштоці італійське місто Бриндізі прийматиме ювілейний 50-ий саміт G7. Також організатори Саміту миру вдало обрали таймінг:

  • Конференція пройде за тиждень після виборів до Європарламенту, тобто лідерів ЄС нічого не має відволікати.
  • Також не виключається віртуальна участь деяких світових лідерів, адже сучасні технології це дозволяють.


Байден може вмовити Сі приїхати на саміт / Фото Doug Mills / The New York Times / AP

Чому не запросили Росію та коли можливі переговори з Путіним

Український лідер особливо наголошує на тому, що всі держави, запрошені на Саміт миру, продемонстрували свою відданість цим принципам. Натомість цього не зробила Росія – саме через варварство росіянам не місце в Альпах.

І хоча це й засмучує патрона росіян – Китай, у Пекіні мають зрозуміти, що було б доволі дивно бачити Гітлера на конференції в Тегерані в 1943-му чи в Ялті в 1945-му, де союзники вирішували долю повоєнного світу.

Наш підхід виходить з реальності та досвіду, який ми отримали між 2014 та 2022 роками, адже агресія проти України розпочалася у 2014 році. Між 2014 і 2022 роками ми провели майже 200 раундів переговорів з Росією в різних форматах, за участі посередників і на двосторонньому рівні. Але нічого не спрацювало. Це закінчилося широкомасштабним вторгненням. Тож ми знаємо, що немає сенсу запрошувати Росію за стіл переговорів, якщо ви не можете гарантувати, що вона діятиме добросовісно,
– міністр іноземних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Foreign Policy пояснює, чому Росію не запросили на Саміт миру.

Утім, у Росії ще є шанси уникнути ремейку Потсдамської конференції, де переможці Другої світової ухвалили практичні рішення по демілітаризації та денацифікації Німеччини, включно з відторгненням територій. Для цього Москва має вилікуватись від вірусу рашизму та почати нарешті діяти добросовісно.

На жаль, такий сценарій малоймовірний, поки в Кремлі засідає Путін та його свита, а це означає, що на Росію рано чи пізно чекатиме той самий шлях, що й Німеччину в Другій світовій війні. Гарантом цього є широка коаліція країн світу, які поділяють однакові принципи та підходи й об’єдналися навколо України.

Власне, про це й говорить український міністр:

Є лише два способи привести Росію до ситуації, коли вона діятиме добросовісно. Перший – це успіх на полі бою, а другий – коаліція країн, які поділяють однакові принципи та підходи. Саме тому на саміт не планується запрошувати Росію як учасника. Тому що мета цього саміту – об'єднати країни, які поділяють принципи та підходи, на яких вони будуть будувати подальші дії. Після цього може відбуватися комунікація з Росією, і Росія може бути частиною переговорів.

У перекладі з дипломатичної це означає, що фундамент переговорів й надалі гартуватиметься на фронті, де Україна має вистояти та перемогти, а Росія має програти. В іншому випадку Москва буде диктувати знову свої умови, а замість Саміту миру відбудеться Саміт поразки.

Можливо, з початком Саміту миру в українському небі нарешті з’являться F-16, які почнуть потрохи переконувати агресора, що той неправий. Лише тоді в Кремлі будуть спроможні щось чути та стануть придатними до адекватних заяв і дій.

Можливо, Росію буде запрошено вже на Другий Глобальний саміт миру. Очікується, що він також пройде в Європі та буде присвячений саме 10-му пункту "Формули миру", тобто фіксації справедливого закінчення війни.

Що ж, очікуємо, що в червні 2024 року в Путіна буде черговий привід для істерики або історичної лекції про альпійський похід Суворова та цього разу – про невдячних швейцарців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Похорон Папи Римського: хто зі світових лідерів приїде на церемонію
24tv
2025-04-22T11:09:36Z
Закордонний паспорт за три дні: як швидко оформити та скільки коштуватиме
Факти ICTV
2025-04-22T11:04:29Z
Українські полярники зафільмувати, як пінгвін цупив камінці з чужого гнізда
Комсомольская правда
2025-04-22T11:01:52Z
Донька Георгія Гонгадзе вийшла заміж
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:01:33Z
Українські роботи на полі бою з Росією змінюють перебіг війни – подробиці
TSN
2025-04-22T11:01:30Z
Церковний календар на травень 2025 року: коли святкуємо Вознесіння Господнє
TSN
2025-04-22T11:01:14Z
Відвідування кладовищ у поминальні дні: Нацполіція попередила громадян про ризики
УкраинФорм
2025-04-22T11:00:35Z
"Все всередині впало" - дружина Валеуліна розповіла, як дізналась про його зраду з Алхім
Gazeta UA
2025-04-22T11:00:25Z
Люди непритомніли від щастя, мати від ТСН дізналась про повернення своїх синів: як відбувався обмін полоненими
TSN
2025-04-22T11:00:12Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Путін готовий обговорити пропозицію Зеленського припинити атаки на цивільну інфраструктуру – Кремль
Vlasti
2025-04-22T11:12:50Z
Зазіхнули на святе: у Польщі заборонять акції на найпопулярніший алкогольний напій
24tv
2025-04-22T11:09:52Z
Росіяни вдарили по Харкову безпілотниками, четверо поранених
УкраинФорм
2025-04-22T11:01:20Z
Відступ росіян під Покровськом: експерт пояснив, чому це не ознака перемоги
TSN
2025-04-22T11:01:17Z
Перший закордонний візит Трампа буде на похорон Папи Франциска
Европейская правда
2025-04-22T11:00:44Z
Кремль виставив Україні ультиматум для переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:00:18Z
Європа окреслила США червоні лінії щодо України: деталі
TSN
2025-04-22T11:00:06Z
«Немає філософії». Ексрадник Трампа пояснив головну помилку президента США стосовно війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T10:58:36Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-04-22T10:40:21Z
ЮНІСЕФ доставив в Україну 300 тис. доз вакцини проти поліомієліту — ЦГЗ
Факти ICTV
2025-04-22T10:12:53Z
Навіть застарілий бруд відійде за 15 хвилин: як відмити витяжку від жиру
24tv
2025-04-22T09:36:39Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T09:09:55Z
Якщо не вистачає сонця: в яких продуктах найбільше вітаміну D
Gazeta UA
2025-04-22T09:03:45Z
Чому ліки в Україні дешевші, ніж у Європі
TSN
2025-04-22T09:01:57Z
Черевний тиф стає невразливим: чому антибіотики вже не працюють
TSN
2025-04-22T09:00:35Z
У разі ядерної катастрофи: Україна закупила інноваційні ліки проти променевої хвороби
24tv
2025-04-22T08:21:05Z
Коли найкраще приймати магній
24tv
2025-04-22T08:15:34Z
Sony запустила 24-годинний марафон з перегляду фільму Until Dawn — без сну, смартфонів і походів в туалет
ITC
2025-04-22T11:07:03Z
Американська кіноакадемія оголосила нові правила «Оскара»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T10:57:18Z
Микита Добринін відповів, чи планує знову взяти участь у "Холостяку"
Gazeta UA
2025-04-22T10:54:42Z
Після 25 років шлюбу Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучились, – ЗМІ
24tv
2025-04-22T10:45:38Z
Каньє Вест ошелешив заявою про інтим із родичем
GlavRed
2025-04-22T10:27:58Z
"Раніше розмовляли": путіністка Валерія розповіла про проблеми у шлюбі
GlavRed
2025-04-22T10:27:35Z
Зірка "Лісапетного батальйону" "зробила" обличчя і шокувала ускладненнями
GlavRed
2025-04-22T10:27:02Z
"Інший підхід до цього" - Анатолій Анатоліч висловився про затримку мовлення сина
Gazeta UA
2025-04-22T10:09:21Z
Мальта на Євробаченні 2025: Міріана Конте здійснила свою мрію з піснею Serving
Факти ICTV
2025-04-22T10:01:43Z
На Херсонщині прикордонники врятували лебедя, який впав у траншею
Комсомольская правда
2025-04-22T11:13:39Z
Судитимуть учасників злочинної організації, які пропонували чоловікам виїзд за кордон, підшукуючи для них третю дитину за $3000
Украина Криминальная
2025-04-22T11:09:56Z
У Харкові прогриміла серія вибухів: РФ атакувала місто, багато прильотів і поранених
GlavRed
2025-04-22T11:06:54Z
Трирічна дівчинка подолала 10 кілометрів, пройшовши лісом з Тернопільщини на Рівненщину
Комсомольская правда
2025-04-22T11:04:31Z
У Києві сталася стрілянина, є поранений, – поліція
24tv
2025-04-22T11:01:40Z
Дитина випала з вікна 25-го поверху та дивом вижила
TSN
2025-04-22T11:01:34Z
У Тернопільській області мати викинула на вулицю немовля
TSN
2025-04-22T11:01:06Z
В Одесі працівник ТЦК та двоє активістів влаштували бійку зі стріляниною
УкраинФорм
2025-04-22T11:00:11Z
Росія здійснила масоване бомбардування Куп'янська: є потерпілі, знищено десятки осель
24tv
2025-04-22T10:54:42Z
Обстріл Харкова "Шахедами": пролунало 12 вибухів протягом години, є поранені, — Терехов
Фокус
2025-04-22T11:06:02Z
Мольфар передбачив майбутнє окупованих територій України: яка доля очікує на Донбас та Мелітополь
TSN
2025-04-22T11:01:38Z
ЗСУ потужно контратакують на Бєлгородщині: експерт розповів про запеклі бої
GlavRed
2025-04-22T11:01:03Z
Погода в Україні: теплі дні ще трохи затримаються, але варто чекати на похолодання
TSN
2025-04-22T11:00:28Z
"Точно не Saab": експерт поділився новою теорією про загадковий літак над Львівщиною
Фокус
2025-04-22T11:00:02Z
Зацвіли кульбаби — час садити огірки: коли сіяти за місячним календарем, що кажуть народні прикмети, агротехніка
TSN
2025-04-22T11:00:01Z
"Ворог був у 5 метрах від нас": бійці 43 бригади 54 дні тримали оборону
Фокус
2025-04-22T10:57:55Z
Російські війська скинули на Запоріжжя два КАБи - кількість постраждалих зросла до 15
УкраинФорм
2025-04-22T10:37:06Z
Росія атакує "Шахедами" Харків: уже відомо про два влучання
24tv
2025-04-22T10:36:47Z
IKEA поки не планує повернення в Україну — раніше відкриття магазину очікували у 2025 році
AIN
2025-04-22T11:12:06Z
Біткоїн обійшов індекс Nasdaq, але шортисти не раді — ліквідації сягнули $57 млн
ITC
2025-04-22T11:07:01Z
Які ціни на квасолю у популярних супермаркетах України
24tv
2025-04-22T11:03:25Z
«Укрзалізниця» закінчила рік зі збитком в 4,2 млрд грн, хоча заробила за рік більше 100 млрд – Опендатабот
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:00:36Z
В Україні оголосили аукціони з суборенди держземель під садівництво на 25 років
УкраинФорм
2025-04-22T11:00:21Z
Підготовка до зими: Укртрансгаз розпочав сезон закачування газу у підземні сховища
24tv
2025-04-22T10:57:35Z
На оновлення морської інфраструктури України потрібні десятки мільйонів євро
УкраинФорм
2025-04-22T10:55:42Z
Золото досягло рекордної ціни у $3500
360ua.news
2025-04-22T10:34:44Z
Інвестняні: проєкти дозволили починати раніше
AgroPortal
2025-04-22T10:33:53Z
Як називається «безіменний» палець українською, той, на якому носять обручку: мало хто знає
TSN
2025-04-22T11:01:16Z
Категорично не можна додавати до котлет: кулінари розповіли про один продукт, який псує все
TSN
2025-04-22T11:01:16Z
Скільки подушок потрібно для здорового сну: одна, дві чи більше
TSN
2025-04-22T11:00:23Z
Як позбутися дротяника раз і назавжди: поради досвідчених городників
TSN
2025-04-22T11:00:17Z
Як зупинити поширення попелиці за допомогою звичайної олії: проста порада для садівників
TSN
2025-04-22T11:00:08Z
Кулінарі назвали найважливіший секрет повітряних млинців: вся справа в правильному збиванні тіста
TSN
2025-04-22T11:00:06Z
3 інгредієнти і ніякої мороки: готуємо ніжний "Наполеон" всього 30 хвилин
24tv
2025-04-22T10:42:06Z
У чому родзинка знаменитого німецького напою Jägermeister
Gazeta UA
2025-04-22T10:33:45Z
Цей парфум діє як афродизіак і зваблює буквально всіх навколо
24tv
2025-04-22T10:33:25Z
Пас мріє про дует із Ямалем: Він — один із найкращих у світі
Football.ua
2025-04-22T11:10:19Z
Легендарний реслер став чемпіоном WWE, встановиши рекорд промоушену
24tv
2025-04-22T11:09:51Z
Вкладемо власні гроші в газон, – Суркіс розповів, де гратиме Динамо у єврокубках
24tv
2025-04-22T11:09:48Z
Різник повернувся до загальної групи Шахтаря після травми
Football.ua
2025-04-22T11:01:21Z
Баварія націлилась на Сімонса
Football.ua
2025-04-22T10:49:23Z
Норвезький клуб подарував ягня найкращому гравцю матчу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T10:48:21Z
Боруссія Д зацікавлена в лідері захисту Айнтрахта Ф
Football.ua
2025-04-22T10:45:30Z
Фінал Кубка Іспанії проведе у запасі: ЗМІ назвали причину, чому Лунін не зіграє з Барселоною
Факти ICTV
2025-04-22T10:37:38Z
Тренерське безладдя в Мілані або чому "дияволам" потрібен "італійський Воланд"
Football.ua
2025-04-22T10:28:26Z
Загадка Титана: на найбільшому супутнику Сатурна річки та моря мають незрозумілі особливості
Фокус
2025-04-22T11:12:27Z
Нова повітряно-цинкова батарея виробляє електрику і перекис водню: навіщо
Фокус
2025-04-22T11:12:14Z
Інженери OpenAI: «Для навчання GPT-4 тепер вистачить 5-10 людей»
ITC
2025-04-22T11:07:31Z
Не раніше, ніж за 2 роки: Microsoft заборонила звільненим працівникам повторно подаватись на роботу
ITC
2025-04-22T11:07:21Z
25 метрів завдовжки і міцніші за кевлар: які павуки плетуть найбільші у світі "сітки"
Фокус
2025-04-22T11:06:39Z
Марс мав кілька "водних" епох: нове відкриття вчених
TSN
2025-04-22T11:01:21Z
На небі з’явиться "космічний смайл": коли його можна побачити
TSN
2025-04-22T11:00:25Z
Шахраї зламали офіційну сторінку Галицької міськради у Facebook
InternetUA
2025-04-22T10:55:44Z
Чи можуть кити і дельфіни колись знову влаштуватися на суші: вчені винесли свій вирок
Фокус
2025-04-22T10:36:31Z
Електричні осі ZF вперше з’являться на індійських автобусах
AutoCentre
2025-04-22T11:12:14Z
Огляд MG ZS HEV: найдоступніший гібрид або приклад розвитку сучасних технологій
ITC
2025-04-22T11:07:03Z
Скільки коштує найдешевша страховка на авто в Україні у 2025 році та чому зросли ціни
Факти ICTV
2025-04-22T11:06:00Z
Спортивний електромобіль BMW VDX представили офіційно
AutoGeek
2025-04-22T11:01:34Z
Чи можна їздити на зимовій гумі цілий рік та чи буде за це покарання
Факти ICTV
2025-04-22T11:01:22Z
Nissan підтверджує гібридний пікап Frontier
Топ Жир
2025-04-22T10:45:00Z
В сети показали неординарный гибрид Dodge Viper и Chevrolet Corvette
AutoCentre
2025-04-22T10:10:03Z
Супергібрид “прокачали”: гіперкар Ferrari SF90 XX Stradale отримав тюнінг від Novitec
AutoGeek
2025-04-22T10:03:23Z
Концепт автомобіля Mercedes Vision V — це елітний аеропортовий трансфер з 65-дюймовим телевізором
Топ Жир
2025-04-22T10:00:10Z