MY.UAНовини
"Натисни на Путіна": чого Україні чекати від поїздки Сі Цзіньпіна до Європи
"Натисни на Путіна": чого Україні чекати від поїздки Сі Цзіньпіна до Європи

"Натисни на Путіна": чого Україні чекати від поїздки Сі Цзіньпіна до Європи

Яка мета візиту Сі Цзіньпіна до Франції, Сербії та Угорщини.

У другий тиждень травня президент Китаю Сі Цзіньпін здійснить перший за п’ять років візит до Європи. Глава КНР зустрінеться із лідерами Франції, Сербії та Угорщини.

У Пекіні європейські візити Сі розглядають як "новий імпульс мирному розвитку в усьому світі". Але чому китайська сторона обрала саме ці країни, і чи буде війна Росії проти України темою зустрічей глави КНР із лідерами згаданих держав – читайте далі в матеріалі "Телеграфу".

Промацати червоні лінії

Уже офіційно оголошено, що українське питання буде в центрі зустрічі китайського лідера з французьким президентом. Еммануель і Бріджит Макрон приймуть Сі та його дружину Пен Ліюань у Парижі 6 травня.

Політолог Олег Саакян висловлює "Телеграфу" думку, що обговорення російської агресії проти України між лідерами пройде в "хронічному" режимі.

"Позиції цивілізованого Заходу і Китаю непримиренні. Скоріше за все, лунатимуть чергові фрази і жодного просування в жоден бік на сьогодні не проглядається.

Безумовно, обидві сторони будуть порушувати це питання і промацувати. Європа буде промацувати Китай на предмет того, наскільки він готовий вплинути на Росію. Своєю чергою, Китай буде промацувати Європу на предмет того, чи готові вони вплинути на Україну, щоб завершити гарячу фазу війни якимось варіантом заморожування, який не передбачав би переможців і переможених в цій війні", — каже експерт.

Голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко припускає, що безпека й інших держав на Європейському континенті стане предметом дискусій Макрона та Сі.

"Зауважте, що мова не лише про Україну, а й про країни Балтії, щодо яких країни-члени НАТО мають серйозні зобов'язання і стикаються з безпосередньою небезпекою в разі російського нападу на країни Балтії. Це все більш обговорювана тема, коли стається одна провокація за іншою.

Макрон, вочевидь, спробує донести Китаю, щоб Пекін повпливав на російського лідера Володимира Путіна припинити війну в Україні в тій чи іншій формі. З іншого боку, величезне питання, що може статися подальша ескалація саме щодо Балтії. Макрон, ймовірно, хотів би донести Китаю певні застереження, щоб превентивно можна було все вирішити".

Експерти вважають, що глобально "турне" Сі варто пов’язувати насамперед з економічними інтересами Китаю — першою чергою, в Сербії та Угорщині. Не дарма глава КНР вирушає на Європейський континент напередодні виборів у США та самій Європі.

Китайські гроші в Європі

Олег Саакян пояснює, що Китай намагається скористатися своєрідним вакуумом безпеки, який виник у Європі через занепокоєння в кризовості ситуації у Сполучених Штатах.

"Сі Цзіньпін намагається активізувати власну діяльність у Європі та конвертувати це в збільшення простору для економічної співпраці без оглядки на Сполучені Штати в тій мірі, в якій вона існувала до цього", — каже політолог.

До прикладу, і в Сербії, і в Угорщині за китайські кошти розгортають багато економічних проєктів в рамках глобальної ініціативи "Один пояс — один шлях" (або "Новий Шовковий шлях), яка, на думку деяких експертів, є елементом прихованого нарощування впливу на країни світу. За умови накладених на продукцію КНР обмежень, Сербія та Угорщина потрібні, щоб закріпитися на європейських ринках і максимально отримати вигоду.

"І Сербія, і Угорщина – це ті регіони, в які Китай може активно інвестувати, щоб заволодіти ще більше їхньою політичною лояльністю і використовувати як інструмент для тиску на Захід, на Сполучені Штати. І в цьому розрізі всі проєкти "Шовкового шляху" – це тільки обгортка для маскування політичних інтересів Китаю", — вважає політолог Ярослав Божко.

"Китай через Сербію та Угорщину досить активно виходить на європейський ринок зі своїми товарами, електронікою, електротехнікою і навіть зброєю", — своєю чергою розповідає "Телеграфу" керівниця Аналітичного центру балканських досліджень Катерина Шимкевич.

За її словами, Пекін активно вкладається в розбудову залізниць, готелів, інших інфраструктурних об'єктів безпосередньо в Сербії.

"Все відбувається доволі хитро: Китай виграє тендери на будівництво на безальтернативній основі. Там, де тендерів нема, дають величезні кредити. Китай вводить країни в велику заборгованість і потім отримує з цього величезну вигоду по відсотках, набагато вищих від собівартості проєкту, який був запланований, наприклад, два роки тому", — каже аналітикиня.

Також Сербія важлива для КНР через природні запаси літію, необхідного для виробництва акумуляторів.

"У країні є декілька родовищ літію, які китайська компанія хотіла розробляти, але через протести екоактивістів роботи було припинено, але не відкладено зовсім або не скасовано, — каже експертка. — Ще Китай хоче отримати дозвіл на роботу в Боснії через Республіку Сербську. Там теж є запаси літію і різні проєкти з розробки корисних копалин, які Китаю цікаві".

Пекін прагне перейняти роль монополіста й витіснити потенційних конкурентів. Водночас показати, що Китай – це альтернатива ЄС і США, до якої завжди можна звернутися по підтримку.

"Це посил американським і європейським чиновникам, що Китай стоїть за спиною Сербії і буде надалі співпрацювати з нею", — наголошує Катерина Шимкевич.

На зустрічі Сі та сербського президента Александара Вучича не обійдеться без символічного підтексту – глава КНР їде до Белграда у 25-ті роковини випадкового бомбардування силами НАТО китайського посольства. Тоді американські ракети вбили трьох китайських журналістів. Експерти прогнозують, що за цим послідує спалах антиамериканських настроїв як у Сербії, так і у Китаї.

"Китай свідомо береться за цю тему, щоб її інструменталізувати. Це свідчить про те, що напруження між Китаєм і США далі лише зростатиме", — вважає Ярослав Божко.

Не слід залишати поза контекстом і напруження між Сербією та Косово, аналізуючи візит китайського президента, оскільки це точка потенційної дестабілізації, в якій зацікавлена Москва, але не зацікавлений Захід.

"Для Китаю питання Косово є прямою аналогією з питанням Тайваню. І зрозуміло, що Пекін на боці Белграда. Але ключове завдання — це продемонструвати стабілізуючу роль Китаю щодо Росії.

Думаю, що під час візиту Сі висловить, що виступає за безпеку в регіоні. Це стане демонстрацією, що РФ не буде дестабілізувати Сербію і Косово, оскільки це суперечить інтересам Китаю. І що Китай може бути партнером Європи в мінімізації викликів, зокрема від Росії, на тлі ненадійності США", — зазначає політолог Олег Саакян.

Наростити вплив на НАТО

Окремої уваги заслуговує зупинка Сі в Угорщині, де він планує зустріч із прем’єр-міністром Віктором Орбаном. МЗС Китаю акцентує увагу на ювілеї дипломатичних відносин Будапешта і Пекіна, і що їхня співпраця може вийти на небачений рівень.

"Це питання не ювілею, а меседжу тут і зараз. І він звучить таким чином: більша активність Сполучених Штатів і НАТО в Тихоокеанському регіоні у співпраці з Японією, Південною Кореєю, зокрема, навколо безпеки Тайваню, буде врівноважуватися більшою активністю Китаю з країнами НАТО, у тому числі, співпрацею з Угорщиною.

Китай буде мінімізувати наростання впливів НАТО в "його" регіоні за рахунок наростання впливів всередині Альянсу, для того, щоб у певні моменти можна було або саботувати рішення, або заблокувати їх", — вважає Саакян.

Встигнути зміцнити свої позиції глава КНР прагне до кінця року, коли в Білий дім потенційно може повернутися Дональд Трамп. За минулої каденції адміністрація республіканця дотримувалася жорсткого антикитайського курсу – це виливалося в низку обмежень для бізнесу з Китаю, зокрема компаній Huawei, ZTE, SMIC.

"Трамп хоче позиціонувати себе як кандидат, який точно "витрясе" з Китаю необхідні рішення і змусить Пекін поступитися з багатьох питань. Сполучені Штати й так вже проводять роботу зі згортання китайської присутності у світі, протидіючи різним китайським проєктам на кшталт TikТок або звинувачуючи китайські корпорації в кібершпигунстві.

Очевидно, що в таких складних умовах Сі Цзіньпінь хотів би напряму́ відвідати Європу, заручитися якимись взаємними гарантіями, що у разі обрання Трампа Європа хотіла б зберегти певні елементи взаємодії", — водночас пояснює голова Центру політстудій "Доктрина" Ярослав Божко.

Хоча Сербія і Угорщина не є стратегічно вирішальними для політики Євросоюзу, це держави, які вже мають конфронтацію з керівництвом ЄС.

"Вони будуть зручними партнерами для Китаю, щоб, можливо, впливати на Євросоюз, якщо він не погоджуватиметься на якісь умови від КНР", — підсумовує Божко.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" розповідав, щоКитай різко збільшив продаж Росії технологій для війни.

Теги за темою
СШАКитайВенгрия
Джерело матеріала
Згадувані персони
Свириденко пояснить депутатам зі "Слуги народу" суть угоди про копалини перед голосуванням
ZN UA
Довірений чиновник Трампа визнав російські "референдуми" в Україні: WSJ пояснило, у чому він не правий
Telegraf
США готуються до можливої війни з Китаєм — The Wall Street Journal
ZN UA
Ізраїль завдав авіаударів по Ємену
ГЛАВКОМ NET
Фаворит виборів президента Румунії пояснив небажання допомагати Україні, згадавши Трампа
Лига
Шольц подякував Зеленському за співпрацю
УкраинФорм
Чи зможе Європа самотужки захиститися від РФ: у ЗМІ зробили прогноз
GlavRed
Арахамія прогнозує, що "Слуга народу" підтримає ратифікацію угоди про корисні копалини з США
24tv
Заборонений в Україні. Хто такий Сіміон, і чим його перемога у Румунії загрожує Києву
Лига
«Простір натюрморту»: у Києві відбудеться виставка художниці Ангеліни Гафинець
Политека
Голлівуд шаленіє через цей манікюр: новий тренд, який ви не можете пропустити
24tv
Широкий жест: Налчаджиоглу витратив на прикрасу для нової пасії понад мільйон
GlavRed
Тарас Цимбалюк відповів, чому вирішив взяти участь у "Холостяку"
Gazeta UA
До Дня піхоти у Києві відкрили фотовиставку «Перша лінія»
УкраинФорм
Євробачення-2025: Україна втрачає позиції за прогнозами букмекерів
GlavRed
В Україні стартували зйомки новели «Відпустка» з фільму «Житє»
УкраинФорм
У Вишгородському історико-культурному заповіднику відкрили інноваційну експозицію
УкраинФорм
«Потужний людський момент». Зеленський знайшов час для українок-прибиральниць у Чехії
ГЛАВКОМ NET
В Кувейті почали витрачати вдвічі менше електроенергії після заборони майнінгу
ITC
Допомога переселенцям в Дніпрі: як ВПО отримати фінансову і гуманітарну підтримку
Политека
У Данії пропонують заборонити нелегальним мігрантами кермувати авто
Европейская правда
Японія запропонувала Індії приєднатися до розробки "винищувача майбутнього"
InternetUA
Тьоткіно – це школа операторів БпЛА, – Коваленко про удар по Курській області
24tv
Українські військові взяли участь в параді у Британії до 80-річчя Перемоги – відео
Лига
Міноборони тестує нові відстрочки у Резерв+: які послуги додали в застосунок
24tv
Видання LB.ua запускає новий проєкт CultHub
Детектор М
Ветерани ГУР вирушили в експедицію на Еверест
УкраинФорм
Топ-10 агрокомпаній: хто значно збільшив дохід, а хто "просів" у рейтингу
24tv
Україна уникла невигідних умов і залучить стратегічні інвестиції зі США – Зеркаль про "мінеральну угоду"
ZN UA
Часу не залишилося: Нафтогаз терміново попередив українців
Хвиля
Оподаткування по-новому: чи підвищать податки в Україні у 2026 році
360ua.news
Три збої за 19 секунд: з'явились нові деталі найбільшого блекауту в Іспанії - Bloomberg
InternetUA
Надбавка до пенсії 2025: хто отримає додаткові кошти
Факти ICTV
Субсидія для українців, які не можуть платити за комуналку: як отримати допомогу з 1 травня
24tv
Власні доходи і єдиний внесок: скільки Пенсійний фонд отримав грошей із початку року
УкраинФорм
В Швейцарії інфляція впала до 0%
iPress
На Полтавщині під час уроку фізкультури помер школяр
УкраинФорм
У Броварах семеро дітей опинилися у лікарні через напад невідомого собаки
Gazeta UA
Побачила очі: українка знайшла незнайомця під своїм ліжком у номері готелю
Фокус
Росіяни атакували Ворожбу на Сумщині: загинули люди
24tv
На Буковині судитимуть підпільних виробників нафтопродуктів
Украина Криминальная
У Київській області собака напав на дітей: школярі травмовані
24tv
Обстріл Києва 4 травня: який зараз вигляд має місце падіння дронів на Оболоні
GlavRed
У Чернігові водій автобуса стріляв у підлітка: поліція розслідує інцидент
24tv
На проспекті Степана Бандери авто «підрізало» мотоцикл, є постраждалий
ГЛАВКОМ NET
Сусіди ахнуть від небувалого врожаю: три сорти кабачків, які перенесуть спеку
GlavRed
Кориця та ліки: несподівана взаємодія, про яку варто знати всім
24tv
Навіщо замочують картоплю перед приготуванням — знають лише досвідчені господині
GlavRed
Ми маємо 10-15 фахівців, які працюють на рівні західних стандартів, - Сергій Галич про пластичну хірургію
Политека
Туреччина ввела неочікувану заборону для підвищення народжуваності
ГЛАВКОМ NET
Бувають неадекватні пацієнти». Пластичний хірург пояснив, чому відмовляється від операцій
ГЛАВКОМ NET
Не така страшна сама пожежа, як її наслідки: вчені розповіли про задушливий дим
Фокус
Що робити, якщо вкусила гадюка: покрокова інструкція, яку має знати кожен
24tv
Вживання марихуани щодня підвищує ризик серцевих захворювань, стверджують вчені
360ua.news
Де погуляти в Києві: фіолетова мрія на схилах Дніпра, від якої завмирає серце
24tv
Новий графік автобусів у Дніпрі: як тепер пересуватимуться містяни
Политека
В Оболонському районі Києва внаслідок недільного обстрілу пошкоджені 18 будівель - Кличко
УкраинФорм
Стриптиз-клуб Tootsie у Києві остаточно закрився: що тут було раніше і як він пов’язаний із Кличком
Telegraf
Спека відкладається: синоптики попередили про похолодання та дощі на Київщині
Хвиля
З Брно до Харкова відправили першу партію тролейбусів Skoda 21Tr
AutoCentre
Сусідів ніколи не почуєте: під Києвом продають унікальну квартиру
Telegraf
Масштабне відключення води у Львові: до червня введено екстрені обмеження, опубліковано адреси
Политека
Свіжа погода раптово накрила Україну: синоптики назвали області, де литимуть дощі
GlavRed
Працює безвідмовно: розкрито моментальний спосіб чищення чайника від накипу
GlavRed
Чи належите ви до 3 знаків зодіаку, які отримають важливий урок у травні
24tv
Найпоширеніша помилка під час ремонту сантехніки своїми руками: як її уникнути
24tv
Ці рослини можна не підливати місяць: які вазони можна посадити вдома
24tv
По склянці круп – і вечеря на всю сімʼю готова: "змішана" каша – це краще і простіше за плов
24tv
"Ніколи не пийте це в літаку": бортпровідники шокували зізнанням про улюблені напої пасажирів
24tv
Помідори стануть великими та соковитими, якщо посадити біля них цю рослину
Telegraf
Сучасні кухні: стильний та функціональний простір
iPress
Що посадити поруч з малиною: кущі більше не будуть розростатися
24tv
Volkswagen призупинив продажі ID. Buzz через занадто великий простір на задніх сидіннях
Топ Жир
Jaguar Land Rover відновлює експорт усіх автомобілів до США після призупинення мит
Топ Жир
Мито Трампа може скоротити світове виробництво автомобілів на 1,5 мільйона одиниць
Топ Жир
Чи потрібно вмикати покажчик повороту на головній дорозі: пояснення
Факти ICTV
Як зробити свої поїздки на автомобілі більш економними: поради фахівців
Gazeta UA
Обережно, шанувальники швидкості: цей майже не використаний Z06 втратив значно у вартості
Топ Жир
Ціна $14 000 і великий багажник: BYD показав електрифікований аналог VW Passat
Фокус
В інтернеті показали рідкісний і маловідомий електромобіль Bombardier 90-х
Фокус
Продажі електромобілів Volvo падають швидше, ніж очікувалося, через зменшення попиту на авто з акумуляторами
Топ Жир
Був чемпіоном світу. Пішов з життя легендарний аргентинський футболіст
ГЛАВКОМ NET
Кампуш може змінити ПСЖ на Манчестер Юнайтед – Тавольєрі
Football.ua
Український футболіст влітку відправиться на перегляд у європейський клуб
24tv
Циганков — у старті Жирони на матч із Мальоркою
Football.ua
Це не моя справа, – Джошуа поділився думками щодо реваншу Усик – Дюбуа
24tv
Слот – про літні трансфери: Подивимося, що буде влітку, але іноді корисно додати свіжої енергії
Football.ua
Батагов відзначився автоголом у матчі проти Касимпаші
Football.ua
Манчестер Юнайтед націлився на Мбемо — The Telegraph
Football.ua
Фаната Аталанти зарізали під час бійки з вболівальниками Інтера
Football.ua
Шахрайства з банківськими картками: що робити, щоб не втратити всі кошти
InternetUA
Новий iPhone вийде без акумулятора — що розробники винайшли замість цього
InternetUA
Провідний менеджер Microsoft вважає Apple macOS кращою за Windows 11
ITC
Процесори нових відеокарт Intel Xe3 Celestial вже проходять тести на емуляторах
ITC
Android без Google — Xiaomi, Oppo, Vivo та OnePlus планують позбавитися американських сервісів
ITC
Знайдено дешевий елемент для чипів без кремнію: він прискорить комп'ютери
InternetUA
Китай зупинив час? Чи справді обертання Землі уповільнилося через дамбу "Три ущелини"
24tv
Як переїхати на новий домен, не втративши лідерство в органічній видачі: кейс robota.ua та Netpeak
Фокус
Популярний додаток виявився "шпигунським": чиї дані під загрозою
Фокус