MY.UAНовини
"Натисни на Путіна": чого Україні чекати від поїздки Сі Цзіньпіна до Європи
"Натисни на Путіна": чого Україні чекати від поїздки Сі Цзіньпіна до Європи

"Натисни на Путіна": чого Україні чекати від поїздки Сі Цзіньпіна до Європи

Яка мета візиту Сі Цзіньпіна до Франції, Сербії та Угорщини.

У другий тиждень травня президент Китаю Сі Цзіньпін здійснить перший за п’ять років візит до Європи. Глава КНР зустрінеться із лідерами Франції, Сербії та Угорщини.

У Пекіні європейські візити Сі розглядають як "новий імпульс мирному розвитку в усьому світі". Але чому китайська сторона обрала саме ці країни, і чи буде війна Росії проти України темою зустрічей глави КНР із лідерами згаданих держав – читайте далі в матеріалі "Телеграфу".

Промацати червоні лінії

Уже офіційно оголошено, що українське питання буде в центрі зустрічі китайського лідера з французьким президентом. Еммануель і Бріджит Макрон приймуть Сі та його дружину Пен Ліюань у Парижі 6 травня.

Політолог Олег Саакян висловлює "Телеграфу" думку, що обговорення російської агресії проти України між лідерами пройде в "хронічному" режимі.

"Позиції цивілізованого Заходу і Китаю непримиренні. Скоріше за все, лунатимуть чергові фрази і жодного просування в жоден бік на сьогодні не проглядається.

Безумовно, обидві сторони будуть порушувати це питання і промацувати. Європа буде промацувати Китай на предмет того, наскільки він готовий вплинути на Росію. Своєю чергою, Китай буде промацувати Європу на предмет того, чи готові вони вплинути на Україну, щоб завершити гарячу фазу війни якимось варіантом заморожування, який не передбачав би переможців і переможених в цій війні", — каже експерт.

Голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко припускає, що безпека й інших держав на Європейському континенті стане предметом дискусій Макрона та Сі.

"Зауважте, що мова не лише про Україну, а й про країни Балтії, щодо яких країни-члени НАТО мають серйозні зобов'язання і стикаються з безпосередньою небезпекою в разі російського нападу на країни Балтії. Це все більш обговорювана тема, коли стається одна провокація за іншою.

Макрон, вочевидь, спробує донести Китаю, щоб Пекін повпливав на російського лідера Володимира Путіна припинити війну в Україні в тій чи іншій формі. З іншого боку, величезне питання, що може статися подальша ескалація саме щодо Балтії. Макрон, ймовірно, хотів би донести Китаю певні застереження, щоб превентивно можна було все вирішити".

Експерти вважають, що глобально "турне" Сі варто пов’язувати насамперед з економічними інтересами Китаю — першою чергою, в Сербії та Угорщині. Не дарма глава КНР вирушає на Європейський континент напередодні виборів у США та самій Європі.

Китайські гроші в Європі

Олег Саакян пояснює, що Китай намагається скористатися своєрідним вакуумом безпеки, який виник у Європі через занепокоєння в кризовості ситуації у Сполучених Штатах.

"Сі Цзіньпін намагається активізувати власну діяльність у Європі та конвертувати це в збільшення простору для економічної співпраці без оглядки на Сполучені Штати в тій мірі, в якій вона існувала до цього", — каже політолог.

До прикладу, і в Сербії, і в Угорщині за китайські кошти розгортають багато економічних проєктів в рамках глобальної ініціативи "Один пояс — один шлях" (або "Новий Шовковий шлях), яка, на думку деяких експертів, є елементом прихованого нарощування впливу на країни світу. За умови накладених на продукцію КНР обмежень, Сербія та Угорщина потрібні, щоб закріпитися на європейських ринках і максимально отримати вигоду.

"І Сербія, і Угорщина – це ті регіони, в які Китай може активно інвестувати, щоб заволодіти ще більше їхньою політичною лояльністю і використовувати як інструмент для тиску на Захід, на Сполучені Штати. І в цьому розрізі всі проєкти "Шовкового шляху" – це тільки обгортка для маскування політичних інтересів Китаю", — вважає політолог Ярослав Божко.

"Китай через Сербію та Угорщину досить активно виходить на європейський ринок зі своїми товарами, електронікою, електротехнікою і навіть зброєю", — своєю чергою розповідає "Телеграфу" керівниця Аналітичного центру балканських досліджень Катерина Шимкевич.

За її словами, Пекін активно вкладається в розбудову залізниць, готелів, інших інфраструктурних об'єктів безпосередньо в Сербії.

"Все відбувається доволі хитро: Китай виграє тендери на будівництво на безальтернативній основі. Там, де тендерів нема, дають величезні кредити. Китай вводить країни в велику заборгованість і потім отримує з цього величезну вигоду по відсотках, набагато вищих від собівартості проєкту, який був запланований, наприклад, два роки тому", — каже аналітикиня.

Також Сербія важлива для КНР через природні запаси літію, необхідного для виробництва акумуляторів.

"У країні є декілька родовищ літію, які китайська компанія хотіла розробляти, але через протести екоактивістів роботи було припинено, але не відкладено зовсім або не скасовано, — каже експертка. — Ще Китай хоче отримати дозвіл на роботу в Боснії через Республіку Сербську. Там теж є запаси літію і різні проєкти з розробки корисних копалин, які Китаю цікаві".

Пекін прагне перейняти роль монополіста й витіснити потенційних конкурентів. Водночас показати, що Китай – це альтернатива ЄС і США, до якої завжди можна звернутися по підтримку.

"Це посил американським і європейським чиновникам, що Китай стоїть за спиною Сербії і буде надалі співпрацювати з нею", — наголошує Катерина Шимкевич.

На зустрічі Сі та сербського президента Александара Вучича не обійдеться без символічного підтексту – глава КНР їде до Белграда у 25-ті роковини випадкового бомбардування силами НАТО китайського посольства. Тоді американські ракети вбили трьох китайських журналістів. Експерти прогнозують, що за цим послідує спалах антиамериканських настроїв як у Сербії, так і у Китаї.

"Китай свідомо береться за цю тему, щоб її інструменталізувати. Це свідчить про те, що напруження між Китаєм і США далі лише зростатиме", — вважає Ярослав Божко.

Не слід залишати поза контекстом і напруження між Сербією та Косово, аналізуючи візит китайського президента, оскільки це точка потенційної дестабілізації, в якій зацікавлена Москва, але не зацікавлений Захід.

"Для Китаю питання Косово є прямою аналогією з питанням Тайваню. І зрозуміло, що Пекін на боці Белграда. Але ключове завдання — це продемонструвати стабілізуючу роль Китаю щодо Росії.

Думаю, що під час візиту Сі висловить, що виступає за безпеку в регіоні. Це стане демонстрацією, що РФ не буде дестабілізувати Сербію і Косово, оскільки це суперечить інтересам Китаю. І що Китай може бути партнером Європи в мінімізації викликів, зокрема від Росії, на тлі ненадійності США", — зазначає політолог Олег Саакян.

Наростити вплив на НАТО

Окремої уваги заслуговує зупинка Сі в Угорщині, де він планує зустріч із прем’єр-міністром Віктором Орбаном. МЗС Китаю акцентує увагу на ювілеї дипломатичних відносин Будапешта і Пекіна, і що їхня співпраця може вийти на небачений рівень.

"Це питання не ювілею, а меседжу тут і зараз. І він звучить таким чином: більша активність Сполучених Штатів і НАТО в Тихоокеанському регіоні у співпраці з Японією, Південною Кореєю, зокрема, навколо безпеки Тайваню, буде врівноважуватися більшою активністю Китаю з країнами НАТО, у тому числі, співпрацею з Угорщиною.

Китай буде мінімізувати наростання впливів НАТО в "його" регіоні за рахунок наростання впливів всередині Альянсу, для того, щоб у певні моменти можна було або саботувати рішення, або заблокувати їх", — вважає Саакян.

Встигнути зміцнити свої позиції глава КНР прагне до кінця року, коли в Білий дім потенційно може повернутися Дональд Трамп. За минулої каденції адміністрація республіканця дотримувалася жорсткого антикитайського курсу – це виливалося в низку обмежень для бізнесу з Китаю, зокрема компаній Huawei, ZTE, SMIC.

"Трамп хоче позиціонувати себе як кандидат, який точно "витрясе" з Китаю необхідні рішення і змусить Пекін поступитися з багатьох питань. Сполучені Штати й так вже проводять роботу зі згортання китайської присутності у світі, протидіючи різним китайським проєктам на кшталт TikТок або звинувачуючи китайські корпорації в кібершпигунстві.

Очевидно, що в таких складних умовах Сі Цзіньпінь хотів би напряму́ відвідати Європу, заручитися якимись взаємними гарантіями, що у разі обрання Трампа Європа хотіла б зберегти певні елементи взаємодії", — водночас пояснює голова Центру політстудій "Доктрина" Ярослав Божко.

Хоча Сербія і Угорщина не є стратегічно вирішальними для політики Євросоюзу, це держави, які вже мають конфронтацію з керівництвом ЄС.

"Вони будуть зручними партнерами для Китаю, щоб, можливо, впливати на Євросоюз, якщо він не погоджуватиметься на якісь умови від КНР", — підсумовує Божко.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" розповідав, щоКитай різко збільшив продаж Росії технологій для війни.

Теги за темою
СШАКитайУгорщина
Джерело матеріала
Згадувані персони
Суд заборонив адміністрації Трампа анулювати візи іноземних студентів – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
Стало відомо, чи буде присутнім Трамп на саміті НАТО
ГЛАВКОМ NET
Путін використовує необізнаність Трампа, щоб досягати своїх цілей у війні – Time
ГЛАВКОМ NET
Сенат США пригрозив РФ санкціями, якщо Путін зриватиме переговори – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
У Курську атаковано ракетами скупчення техніки окупантів
ГЛАВКОМ NET
Військовий аеродром у російському Іваново атаковано дронами
ГЛАВКОМ NET
Рада ЄС обговорить позбавлення Угорщини права голосу: названо дату
ГЛАВКОМ NET
Адміністрація Трампа заборонила Гарварду приймати інозмених студентів
ГЛАВКОМ NET
Ультраправий Сіміон засудив "державний переворот" у рідній Румунії з Польщі
Европейская правда
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
Яна Глущенко вперше зізналася, чому Максим Неліпа пішов з "Дизель Шоу"
ТСН
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
Колишній директор «Києво-Печерської Лаври» Остапенко не очистив заповідник від впливу РФ – міністр культури
ГЛАВКОМ NET
Безпілотники атакували завод в Тулі, який виготовляє авіаційні ракети
ГЛАВКОМ NET
135-метровий контейнеровоз ледь не вʼїхав у будинок норвежця
Европейская правда
Дрони уразили завод з виробництва ракет та снарядів у Тулі: друге влучання за місяць
TSN
Безпілотник атакував масштабний військово-патріотичний комплекс у Підмосковʼї
ГЛАВКОМ NET
МАУП — лідер серед приватних університетів України, згідно з рейтингом Scopus 2025
ТСН
Україна пропонує Євросоюзу долучитися до фінансування ЗСУ в наступному році
ГЛАВКОМ NET
"Не довіряти заявам Ширшина не варто": ексречник Генштабу про скандал із бригадою "Маґура"
TSN
Валерій Харчишин розсекретив, ким його син служить у ЗСУ і чому вони рідко спілкуються
ТСН
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 23 травня
ГЛАВКОМ NET
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
Загроза обвалу фронту: військовий про ситуацію на Покровському напрямку
ТСН
Росіяни стратили українських бійців: "Командира в полон і вбийте всіх інших"
TSN
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ТСН
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 22 травня
ТСН
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
AGRO Challenge: нові виклики та можливості для аграріїв
AgroPortal
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
Яким буде курс долара у найближчі три роки: прогноз Мінекономіки
ТСН
Мінімальна зарплата в Україні зросте до 10 тисяч гривень: Мінфін назвав дату
TSN
Київстар збудував понад 800 нових базових станцій у першому кварталі 2025 року
ТСН
«Перший столичний хлібозавод» запускає нову лінію з виробництва тостового хліба з інноваційною технологією
ТСН
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET