MY.UAНовини
Одеса — «русский город»? Як Росія захоплює символічний простір українських міст
Одеса — «русский город»? Як Росія захоплює символічний простір українських міст

Одеса — «русский город»? Як Росія захоплює символічний простір українських міст

Розбираємося як пропаганда використовує події в Одесі 1-2 травня 2014 року для активізації проросійських настроїв та виправдовує обстріли Одеси наявністю російських культурно-історичних пам'яток.

Ми починаємо цикл матеріалів, у яких збираємо приклади, як Росія, а до цього Радянський Союз і Російська імперія, захоплювали, вслід за фізичним загарбанням, і символічний простір українських міст, оголошуючи певний населений пункт «исконно русским» або спотворюючи образ міста в пропаганді. Захоплення територій і розміщення військових гарнізонів Росією супроводжувалося культурною та символічною експансією. Вся історія, матеріальна спадщина й ідентичність народів, громад і спільнот, які жили в певному місті, систематично применшувалися або стиралися з історії. На прикладі Одеси можна простежити лінію російської пропаганди про те, що найкраща архітектура міста — винятково та, що дісталася у спадок від Російської імперії, а панівною мовою на вулицях завжди була російська. Вага мультикультурності та різноманітності народів, які населяли це місто у різні історичні відрізки, постійно применшується.

Проєкт «Новоросія» та «русская весна»

Сучасний пропагандистський троп про «русский город» стосовно певного міста не можна розглядати поза концепцією так званої «російської весни» («русская весна»). «Російська весна» — це ідеологічне обрамлення для загарбницьких планів Кремля, які російське військово-політичне керівництво збиралося втілювати навесні-влітку 2014 року, надихнувшись прикладом та ефектом «ейфорії», яку спричинила у російському суспільстві анексія Криму в березні того ж року. Саме в таких термінах як «російська весна» медіа у Росії та офіційні кремлівські пропагандисти на кшталт Володимира Соловйова чи Маргарити Симоньян, називали політичні акції що проходили у різних містах південних чи східних областей України.

Згодом стало зрозуміло, що проросійські сепаратистські рухи не лише підживлювалися, але часто прямо організовувалися з Росії та підкріплювалися російськими військовими під виглядом «добровольців» і російськими спецслужбами. Серед організаторів і виконавців — заступник голови адміністрації Президента Росії Владислав Сурков, якому іноді приписують саме «винайдення» цього терміну та називають його ідеологом, і російський воєнний злочинець і терорист Ігор Стрєлков (Гіркін). Термін «русская весна» використовується пропагандою на окупованих територіях і через 10 років після її умовного початку. Причому тепер у неї «органічно» вплітають так зване «СВО», тобто повномасштабне вторгнення Росії у 2022 році, яке подається як продовження «російської весни».

Також навесні 2014 року пропагандистський термін «Юго-Восток Украины» (Південний Схід України), який з’явився ще за часів Помаранчевої революції та протистояння Віктора Ющенка та Віктора Януковича на президентських виборах 2004 року, коли українців пропагандисти ділили на кілька «сортів», почав замінюватися ніби синонімічним словом «Новоросія». «Помилкове» використання Володимиром Путіним у 2014 році цього терміну щодо більшості південних і східних областей України відтоді було підхоплено кремлівською пропагандистською машиною. Слово «Новоросія» почали вживати російські офіційні посадовці, проросійські сепаратисти та просто імперські шовіністи — всі вони намагалися надати йому оновленого значення, ніби йдеться не про пропагандистські гасла, а про реально наявний на теренах України політичний рух. Утім, словосполучення «Юго-Восток Украины» не забуте та використовується Володимиром Путіним у публічній риториці на позначення «исконно русских» земель і досі, як, наприклад, на підсумковій за 2023 рік пресконференції.

Саме російський політичний проєкт «Новоросії» передбачав анексію 9 областей України, бажано за майже безкровним «кримським сценарієм». Тоді під приціл Москви потрапили, крім Криму, Харківська, Донецька, Луганська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська, Херсонська й Одеська області. Проте політичні акції березня-квітня поступово «видихалися», місцеві політичні та бізнес-еліти намагалися порозумітися з центральною владою, як це було раніше, коли, наприклад, з’їзд у Сіверськодонецьку, організований функціонерами «Партії регіонів» у листопаді 2004 року, не закінчився реальними сепаратистськими кроками.

Події в Одесі 1–2 травня 2014-го, коли проросійські та проукраїнські акції закінчилися насильством у самому місті та пожежею в Будинку профспілок, були використані Росією та пропагандистською машиною для роздмухування протестів у інших містах, зокрема на сході України. На них привозили активістів із Росії, а також використовували для мобілізації саме російського суспільства та демонізації української влади та її остаточного перетворення у вустах пропагандистів на «київський режим». Також саме у травні 2014-го почали фіксувати бойові зіткнення регулярних підрозділів російських військових з українськими Збройними силами.

На перший погляд, парадоксальне існування «російського міста» поза територією Росії також пояснюється не лише амбітними імперськими планами щодо загарбання все нових і нових територій сусідніх країн, але і самими уявленнями Володимира Путіна про міжнародне право й міждержавні кордони. У своїй фразі про те, що «кордони Росії ніде не закінчуються» Путін відобразив екстериторіальну сутність ідеологічного поняття «російського світу» («русский мир») і його глобальні, чи принаймні регіональні, претензії на домінування. Тому в певному сенсі поняття «русскій город» можна вважати похідною від концепції «русского міра». «Російським» місто можна оголосити й до, чи навіть без його безпосереднього фізичного захоплення, але чим довше Росія контролює місто, тим більше матеріальних і культурних символів вона намагається втілити у міському та символічному просторі, щоб закріпити цей статус.

Що робить місто «русским городом»

На вже згаданій пресконференції «Підсумки року», у грудні 2023 року, Володимир Путін сказав, що ніби «весь південний схід України був за Росію, бо це історично російські території, а Одеса — російське місто».

Така жага російської пропаганди «присвоювати» українські території побутує вже доволі давно. Російські пропагандисти використовують для цього різні «аргументи» та вигадані факти, які часом не несуть жодного фактичного підґрунтя. Але і не варто заперечувати, що радянська влада, а згодом вже і Росія роками перетворювали Одесу на цілковито проросійське місто, роблячи так, щоб вписати свою версію історичних подій у сам міський ландшафт: встановлюючи пам’ятники, називаючи вулиці іменами відповідних культурних чи військових діячів. З плином часу цей наратив укорінювався не лише у міському просторі, але й у свідомості людей. Адже імперська, а згодом і радянська та нинішня російська влада розуміють важливість «символічної влади» та захоплювали не лише фізично український простір, але і простір символічний, здійснюючи «символічне насильство», згідно з методологією, розробленою французьким соціологом і дослідником П’єром Бурдьє.

Водночас Росія не гребує знищенням тієї архітектури в Одесі, яка, за її словами, є головним здобутком українського міста. Навіть після того, як російська ракета влучила в Одесі у вівтар Спасо-Преображенського собору, російська пропагандистка Юлія Вітязєва переконує телеглядачів у тому, що «Собор був побудований на гроші Російської імперії, відновлений на приватні пожертви. Україна до цього стосунку не мала. Весь центр Одеси — це пам’ятка архітектури в короні Російської імперії. Ви звикли знищувати тому, що у вас нічого свого немає, ви нічого не створили».

Вітязєва намагається довести, що українці взагалі не мають жодного права збивати російські ракети, тому що, по-перше, вони летять у міський порт (абсурдність такого аргументу під сумнів не ставиться), а, по-друге, бо поруч розташований центр міста, який є суцільним пам’ятником імперської архітектури, на який можуть упасти уламки збитих російських ракет. Тобто версії пропаганди про те, що основні збитки Україна завдає сама собі, уламками ракет ППО, виявилося недостатньо, і пропагандистка переконує, що нібито Росія навіть має право знищувати те, що збудувала.

Цю ж тему розвиває нібито викладач московського вишу та постійний гість пропагандистських шоу на російському телебаченні Генрі Сарданян: «Добре, що ООН хоче присвоїти місту (Одесі — «ДМ») статус всесвітньої культурної спадщини. Тільки це спадщина Російської імперії, без якої ця земля територія, позбавлена і культури, й ідентичності, й історії». Таким чином Одесі, й, у широкому розумінні, всій Україні, відмовлено в самому існуванні у відриві від Росії та її методів нав’язування цінностей за допомогою балістичних ракет.

Російська влада роками транслювала як на внутрішню, так і на світову аудиторію, свої здобутки, створювала свого роду «культ особи» не лише з політиків та історичних постатей, але і своїх культурних діячів. Найбільш очевидними прикладами є Пушкін, Толстой, Булгаков, Горький, Чайковський, а також люди, пов’язані з війнами, які вела Російська імперія та Радянський Союз: Воронцов, Ватутін тощо. Закарбовуючи згадку про них, встановлювали монументи, називали на їх честь вулиці, проспекти, парки. Тож використання культурних символів і персонажів є частиною загальної стратегії військового, політичного та інформаційного впливу на Україну.

Це чітко відображає імперські амбіції Росії, яка намагається підкорити Україну, яка прагне своєї незалежності та самовизначення. Тобто насадження російської культурної спадщини було і є запорукою знищення Росією українців як нації з «хибною» національною ідентичністю без можливості бути об’єднаною та цілісною. Таким чином, з заміною прізвищ на російських політиків чи історичних постатей, що асоціюються з Росією, відбувається витіснення української ідентичності з заміною на російську, стирання слідів історії та культури України з метою її знищення. Проте історична об’єктивність вказує на інше. Багато історичних фактів говорять те, що козацькі поселення тут були задовго до нібито «заснування» Одеси в 1794 році. Спроби переписати історію з метою політичної вигоди руйнують навіть потребу у такій об’єктивності.

Наприклад, монумент Катерині II перетворився на символ російської пропаганди. Ще в жовтні 2022 року Володимир Путін був переконаний, що «навіть крайні націоналісти не наважуються знести пам’ятник засновниці міста Катерині II». Попри це, будь-яка спроба українського суспільства викорінити російські й імперські цінності з теренів власної держави, отримує реакцію з боку російських пропагандистів, адже це зазіхає на їхнє «символічне поле».

Одним із прикладів є реакція на демонтаж пам’ятника російській імператриці в Одесі у грудні 2022 року. Так, Маргарита Симоньян відреагувала ось таким репостом у своєму телеграм-каналі: «Мерзенні варвари жахливо, непристойно прагнуть стерти пам’ять російської історії! Знесли навіть пам’ятник Катерини Великої в Одесі. Убогі не знають, що саме ім’я Одеса, народжене на її губах її диханням, ім’я, яким вона нарекла своє місто це і є її пам’ятник». Цитата російської пропагандистки свідчить проте, що Росія не припинить спроб маніпулювання історією для підтримки російського впливу. Тому Симоньян продовжує в одному з наступних дописів: «Одеса — сама по собі пам’ятник Катерині Великій. Демонтуйте тоді вже й усю Одесу, чого бути дріб’язковими». Що повертає нас до думки про те, що насправді росіянам абсолютно не шкода всіх жителів Одеси, а не лише українців, і обстріли мирних міст будуть тривати.

Міф про «жертвоприношення 2 травня»

Окремо слід зупинитися на тому, як російські пропагандисти відтворюють образ так званої «Одеської Хатині». Цьогоріч виповнюється 10 років від подій 1–2 травня 2014 року в Одесі, коли в результаті сутичок між прибічниками Євромайдану та проросійськими активістами були поранені понад 200 людей, а під час пожежі в Будинку профспілок загинули 48. Попри те, що всі ці роки існувала незалежна ініціатива журналістів і розслідувачів під назвою «група 2 травня», яка збирала дані, факти й історії поранених і загиблих, російська пропаганда відразу міфологізувала пожежу в Будинку профспілок.

В основу міфу лягла історія про знищення білоруського села Хатинь під час Другої світової війни, коли група німецьких військових оточила та знищила групу радянських партизанів разом із жителями села. Тобто в класичному стилі радянської пропаганди сучасний російський агітпроп використовує символи Другої світової (часто навіть не близькі до історичної пам’яті власне українців чи одеситів зокрема) для мобілізації людських мас насамперед у Росії.

Також кремлівська пропаганда поширювала фейки про загиблих 2 травня, на основі «свідчень очевидців»: про задушену вагітну жінку, про зґвалтованих і спалених жінок, про матір, яка згоріла живцем із двома дітьми тощо. Все це свідчить про інформаційну розкрутку трагедії та нагнітання істерії. На одному з найпопулярніших зображень, які поширювалися у соцмережах, можна побачити методи дегуманізації, які застосовує пропаганда — так звану «георгіївську стрічку» та навіть прив’язку цієї трагедії до процесу євроінтеграції України. Мовляв, Росія б не допустила ні трагедії, ні руху до Європи, і взагалі після 2 травня 2014 року «Україна перестала існувати».

Джерело: один із пропагандистських блогів на платформі LiveJournal 

Відтворення таких міфологем відбувається дотепер, під час повномасштабного вторгнення Росії. До дев’ятої річниці трагічних подій в ефірі іменного телеканалу «Соловьёв.Live» пропагандист-оглядач «РИА Новости» Володимир Корнілов моделює історичний контекст подій травня 2014 року: «Події в Одесі та, найголовніше, реакція київської, української публіки, стали відправною точкою для дуже багатьох. Тоді різко пішли люди в народне ополчення і в ДНР, і в ЛНР. Тоді дійсно прийшло розуміння, що далі за Одесою буде Донецьк, Луганськ, Донбас. Після 2 травня 2014 року вибору вже ні в кого не залишилося». Також у Росії, навіть у регіонах, які розташовані від Одеси й України дуже далеко, проходять ритуальні заходи з покладання квітів, зазвичай під егідою місцевих управлінців і функціонерів із владної партії «Єдина Росія», які влада регіонів намагається зобразити проявом акцій народної пам’яті, під тією ж назвою «Одеська Хатинь». Тобто агітпроп досі паразитує, і, в певному сенсі, займається некрофілією — спотворенням та експлуатацією історичної пам’яті про нещодавні події, з метою переконання та мобілізації серед російської аудиторії.

Утім, постійні нагадування та «плач» пропагандистів про «трагедію 2 травня в Одесі» не спростовують того, що зараз місто постійно обстрілюють російські ракети. І не тільки умовну портову інфраструктуру чи зернові термінали, але й житлові райони задля того, щоб спричинити якомога більше жертв серед цивільного населення, жителів міста. У квітні 2024-го Росія почала використовувати в ударах по Одесі ракети з касетним типом уражаючих елементів, не поділяючи містян на українців чи симпатиків «русского міра». Тобто це Росія своїми загарбницькими діями залишає українцям єдиний вибір — чинити опір окупації. Та, паралельно, захищати «символічне поле» власних міст не лише системами ППО, але й через реконструкцію та реорганізацію сенсів, продовжуючи процес деколонізації.

Ілюстрація та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Користувачам Android терміново рекомендується оновити свої смартфон: у чому причина
TSN
2025-02-08T15:06:36Z
Чисельність щурів у містах стрімко зростає через глобальне потепління
24tv
2025-02-08T15:03:41Z
Провальний iPhone 12 mini обійшов нові моделі в топі гаджетів Apple
InternetUA
2025-02-08T15:01:59Z
Вчені виявили новий клас квантових станів у графені
Portaltele
2025-02-08T14:52:32Z
Цвинтар для космічних апаратів: що таке Точка Немо та чи був там хтось
24tv
2025-02-08T14:45:03Z
Чому закривати додатки на Android не варто: пояснення експертів
InternetUA
2025-02-08T14:33:35Z
Де 4 олені: лише люди з "орлиним зором" зможуть їх побачити за 10 секунд
GlavRed
2025-02-08T14:27:41Z
Google Maps інтегрує штучний інтелект: нові можливості для водіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:21:14Z
Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету
24tv
2025-02-08T14:03:23Z
Не проросте і не згниє: як правильно зберігати картоплю до весни
24tv
2025-02-08T15:09:50Z
Як часто потрібно прати бюстгальтер: жінкам розповіли про "золоте" правило
GlavRed
2025-02-08T14:57:44Z
Українською за коханою не "ухаживают", але є десятки цікавезних варіантів
24tv
2025-02-08T14:54:24Z
Якщо вам дарують на День Валентина один із цих чоловічих парфумів – то вас дійсно кохають
24tv
2025-02-08T14:39:34Z
Ароматний і розсипчастий плов з м'ясом: простий рецепт вихідного дня
24tv
2025-02-08T14:36:34Z
Назавжди вісімнадцять: астрологи назвали ТОП-3 знаки, які ніколи не старіють
GlavRed
2025-02-08T13:27:49Z
Блогерка показала стародавню українську страву з буряка: рецепт став вірусним
24tv
2025-02-08T13:18:30Z
Гора ароматних оладок за 20 гривень: приготуйте цю українську страву, поки цибуля коштує копійки
Telegraf
2025-02-08T13:12:52Z
Як захистити дім від протягів з димоходу: 3 прості рекомендації
24tv
2025-02-08T12:33:10Z
В авіакатастрофі загинув власник італійської м’ясної компанії Rovagnati
AgroNews
2025-02-08T15:15:43Z
Моторошна трагедія на Одещині: жінка впала з висотки
TSN
2025-02-08T14:48:40Z
У Фінській затоці стався обрив комунікаційного кабелю
Детектор М
2025-02-08T14:42:16Z
У Запорізький області через удар КАБом постраждала родина з дітьми
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:18:00Z
Смерть чоловіка у ТЦК Чернівців: у МОЗ назвали причину
TSN
2025-02-08T14:15:13Z
Смерть під час проходження ВВК у Чернівцях: судмедексперти назвали причину
Фокус
2025-02-08T14:12:52Z
Вибух пролунав біля будинку ветерана ЗСУ: відомо, хто стояв за злочином
Политека
2025-02-08T14:03:50Z
Постраждала під час удару по Гуляйполю родина таємно повернулась у місто після обовʼязкової евакуації
УкраинФорм
2025-02-08T13:57:35Z
Чернігівська поліція затримала двох зловмисників, які погрожували розправою військовослужбовцям
Украина Криминальная
2025-02-08T13:18:00Z
"Думаю лише про свій титул": Девіс зробив гучну заяву перед боєм з Берінчиком
24tv
2025-02-08T14:54:05Z
"Манчестер Сіті" насилу здолав клуб третього дивізіону та вийшов до 1/8 фіналу Кубка Англії
TSN
2025-02-08T14:48:03Z
Стартують Ігри нескорених. Репортаж з Ванкувера
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:39:43Z
Циганков гратиме з перших хвилин матчу проти Атлетіка, Крапивцов – на лаві запасних
Football.ua
2025-02-08T14:24:16Z
Дебютний гол Хусанова допоміг Ман Сіті вирвати у Лейтон Орієнт путівку в 1/8 Кубка Англії
Football.ua
2025-02-08T14:21:56Z
Забарний та Миколенко розминулись у кубковому матчі Евертона та Борнмута
Football.ua
2025-02-08T14:19:33Z
Диявол у деталях: Кличко інтригуюче оцінив свій шанс повернутись у ринг
24tv
2025-02-08T14:06:03Z
Вернидуб: Матч проти Раннерс став корисним для нас в плані аналізу помилок
Football.ua
2025-02-08T14:00:41Z
"Ви дурні, він міг і перемогти його": промоутер Усика про відхід Ф'юрі
24tv
2025-02-08T13:57:19Z
РФ продовжує обстрілювати прикордонні населені пункти України - новини від Генштабу
Gazeta UA
2025-02-08T14:57:17Z
Захоплення Торецька сприятиме подальшому просуванню військ РФ - WP
GlavRed
2025-02-08T14:27:42Z
Хмарність, ожеледиця та подекуди пориви вітру: прогноз погоди в Україні на 9 лютого
24tv
2025-02-08T14:18:07Z
На Курщині десантники взяли в полон українця з окупованого селища на Запоріжжі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:09:13Z
Бригадний генерал сидів з бійцями в окопі, – військовий пригадав небезпечний штурм
24tv
2025-02-08T13:48:48Z
ГУР попередило про нову провокацію росіян: увага, фейк!
Хвиля
2025-02-08T13:45:15Z
20 градусів і двометрові замети: гірські ділянки українського кордону засипало снігом
24tv
2025-02-08T13:42:49Z
У Слов'янську відновили електропостачання
УкраинФорм
2025-02-08T13:33:14Z
Дніпро планує закупити підземні контейнери для зберігання сміття на 20 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T13:24:51Z
Аксесуари, які не можна носити після 50 років: вони лише старять
24tv
2025-02-08T15:12:37Z
Як ДюВерней, Ґервіґ і Чжао змінюють Голлівуд: жіночий кіноманіфест за доби Трампа
ZN UA
2025-02-08T15:07:32Z
Хто переможе на Нацвідборі на Євробачення-2025: фінальний прогноз букмекерів
GlavRed
2025-02-08T15:00:56Z
Не тільки "Носферату": 9 найточніших екранізацій історії про Дракулу
Фокус
2025-02-08T15:00:24Z
Хочуть підкорити Євробачення: що відомо про "ДК Енергетик", пісні яких звучать у STALKER 2
24tv
2025-02-08T15:00:20Z
Нацвідбір на Євробачення 2025: онлайн-трансляція шоу
GlavRed
2025-02-08T14:48:03Z
Геніальна особистість та співачка: цього дня народилася Діана Петриненко
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:21:07Z
Після "Золотого глобуса": Демі Мур отримала ще одну престижну нагороду за роль у "Субстанції"
24tv
2025-02-08T14:06:04Z
Фінал нацвідбору на Євробачення 2025: де дивитися і хто представлятиме Україну
Фокус
2025-02-08T13:57:06Z
Найчастіше нелегально потрапити до Німеччини намагаються українці і сирійці – статистика уряду
Европейская правда
2025-02-08T15:16:25Z
Псевдоексперти лякали, але 81% українців не відчули відключень – Сергій Іванов
TSN
2025-02-08T15:12:44Z
Мобільні вогневі групи ЗСУ збиватимуть "Шахеди" лазерами, – Сухаревський
Фокус
2025-02-08T15:12:08Z
Росія у вогні, нестандартні дії і не тільки: Сирський назвав 8 пріоритетів ЗСУ
24tv
2025-02-08T15:09:11Z
"Росія у вогні": ЗСУ незабором застосують "нові далекобійні засоби" вглиб РФ, — Сирський
Фокус
2025-02-08T15:06:40Z
Міноборони розділить функції ТЦК
360ua.news
2025-02-08T15:06:28Z
"Віддав життя і виходить що даремно": маленькі діти та дружина безвісти зниклого військового лишились без виплат
Политека
2025-02-08T15:00:10Z
«Пропонував грати в більярд на поцілунки». Поплавський втрапив у скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:33:13Z
Зеленський анонсував спецконтракти для молодих військових з підвищеною оплатою
Хвиля
2025-02-08T14:30:03Z
Попереджає про небезпеку заздалегідь: учені розповіли про унікальну властивість нашого носа
Фокус
2025-02-08T15:12:55Z
5 звичок, які уповільнюють одужання при застуді: не робіть цього в жодному разі
Знай
2025-02-08T14:51:01Z
Буде свіжим упродовж місяців: як зберігати імбир
GlavRed
2025-02-08T13:27:28Z
В який час доби люди найщасливіші
24tv
2025-02-08T13:24:30Z
Навіщо прати одяг з оцтом: корисні переваги, які варто знати
24tv
2025-02-08T13:18:14Z
Прихована загроза сокового детоксу: що він робить із нашим кишечником
Фокус
2025-02-08T13:12:35Z
Користь теплої води з лимоном — міт чи правда: дієтологи відповіли, чи дійсно варто пити цей напій
TSN
2025-02-08T12:36:49Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
«Укрзалізниця» замовила обладнання для євроколії Чоп-Ужгород
Петр и Мазепа
2025-02-08T15:07:38Z
Китайський одяг, комп’ютери і смартфони подорожчають у США після введення мит
InternetUA
2025-02-08T15:01:48Z
Хто не отримає індексацію пенсії у березні
24tv
2025-02-08T14:54:21Z
Як самостійно порахувати пенсію у 2025 році
24tv
2025-02-08T14:24:03Z
Підвищення цін на водопостачання обурило українців: скільки доведеться платити
Политека
2025-02-08T14:18:59Z
В Україні значно пришвидшили розмінування земель
AgroNews
2025-02-08T14:15:57Z
Україна хоче постачати газ з США, але не для власного користування
Telegraf
2025-02-08T14:09:11Z
ЄС планує санкції проти китайських фірм що допомагають РФ обходити обмеження
360ua.news
2025-02-08T14:03:14Z
Рівненщина збільшила виробництво гречки і продукції тваринництва
AgroPortal
2025-02-08T14:00:32Z
Червоні поворотники та сертифікація: експерт розповів про нюанси реєстрації американських авто в Україні
Хвиля
2025-02-08T15:15:49Z
Як правильно розвернутися на дорозі: тест ПДР, який вирішать не всі водії
GlavRed
2025-02-08T14:27:49Z
Сума покарання до 34 000 гривень: в Україні вводять нові штрафи для водіїв
GlavRed
2025-02-08T14:27:04Z
Київські майстри не дали згнити розкішній "ластівці" Lincoln Continental із серіалів про ФБР
Знай
2025-02-08T12:51:44Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Шольц відреагував ідею Трампа обміняти допомогу Україні на цінні метали
TSN
2025-02-08T15:06:08Z
Європейські ультраправі з Орбаном і Ле Пен зібрали масштабну зустріч у Мадриді
Европейская правда
2025-02-08T15:04:02Z
Росіяни розробляють корисні копалини на окупованих територіях: Зеленський розкрив деталі
TSN
2025-02-08T14:54:48Z
Зеленський пояснив, чому росіяни хочуть забрати Донеччину і Запоріжжя
TSN
2025-02-08T14:48:32Z
Зеленський відповів, чи приїде Трамп до України
TSN
2025-02-08T14:48:30Z
Які шанси Білорусі у можливій війні проти України - експерт пояснив
TSN
2025-02-08T14:48:26Z
"Українці з лопатами": Кулеба розповів про хейт у свій бік, який його найбільше зачепив
24tv
2025-02-08T14:48:12Z
Китай закликав Панаму “прийняти правильне рішення” після оголошення про вихід з ініціативи “Один пояс, один шлях”
ZN UA
2025-02-08T14:45:28Z
Глава МЗС Чехії обговорив із Келлогом агресію РФ проти України
УкраинФорм
2025-02-08T14:36:36Z