Страсна п’ятниця: значення та заборони
3 травня християни східного обряду відзначають Страсну п’ятницю. Це найсуворіший день Страсного тижня, який передує святу Воскресіння Христового або Великодню.
Вважається, що саме цього дня Христа розіп'яли на Голгофі. У народі вважали, що в цей день не можна веселитися і виконувати роботу по дому. Існує приказка «хто сміється у п'ятницю, проплаче цілий рік».
Невід'ємною частиною богослужінь у цей день є Плащаниця – плат великого розміру з зображенням тіла Ісуса Христа у труні. Їсти заборонено до її винесення на вечірньому богослужінні. За переказами, Йосип з Аримафеї загорнув тіло Ісуса Христа після хресних страждань та смерті у Туринську Плащаницю.
Що не можна робити у Страсну п’ятницю
В цей день діє багато суворих заборон, які варто дотримуватися.
У Страсну п’ятницю продовжується Великий піст. Саме в цей день він найсуворіший – до повної відмови від їжі. Лише увечері можна з'їсти трохи хліба і випити води. Це має статися після того, як відбудеться винос Плащаниці.
В пам'ять про муки, які пережив Ісус, не можна робити ніяку роботу, що пов’язана з обробкою землі. Під забороною будь-які дії, під час яких необхідно протикати землю залізом. Згідно з віруваннями, якщо посіяти в цей день насіння, воно не дасть врожай.
Під забороною і будь-які веселощі. Давня приказка говорить: «хто у Страсну п'ятницю веселиться, той весь рік буде плакати».
У цей день також заборонено робити будь-яку роботу по дому. Прибирання варто закінчити ще в Чистий четвер. Не можна шити, вишивати, прати, колоти дрова. Забороняється і інша робота з металевими інструментами.