MY.UAНовини
Триваючий відступ: що відбувається з правами людини в Україні
Триваючий відступ: що відбувається з правами людини в Україні

Триваючий відступ: що відбувається з правами людини в Україні

Повідомлення України про відступ від зобов’язань щодо прав людини, знайшло широке висвітлення в медіа та викликало суспільне занепокоєння. Що ж відбулося насправді та як ці фактори спіймаються ЄС?

Принципи відступлення

Ключовими міжнародними актами, що встановлюють гарантії дотримання прав та критерії правомірного їх обмеження, є Конвенція (Ради Європи) про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 та Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, прийнятий 16 грудня 1966 року Генеральною Асамблеєю ООН. Обидва документи ратифіковані Україною, відтак, є частиною національного законодавства.

І Конвенція і Пакт допускають можливість відступу від зобов'язань за певних умов. Так, згідно зі ст. 15 Конвенції, під час війни або іншої суспільної небезпеки, яка загрожує життю нації, будь-яка Висока Договірна Сторона може вживати заходів, що відступають від її зобов'язань за цією Конвенцією, виключно в тих межах, яких вимагає гострота становища, і за умови, що такі заходи не суперечать іншим її зобов'язанням згідно з міжнародним правом.

Тобто, дискреція держав обмежена. Існують стримуючі фактори, що визначаються критеріями правової визначеності і пропорційності (достатності).

Ці ж умови, але більш докладно прописані також у ст. 4 Пакту: під час надзвичайного становища в державі, при якому життя нації перебуває під загрозою і про наявність якого офіційно оголошується, держави-учасниці цього Пакту можуть вживати заходів на відступ від своїх зобов'язань за цим Пактом тільки в такій мірі, в якій це диктується гостротою становища, при умові, що такі заходи не є несумісними з їх іншими зобов'язаннями за міжнародним правом і не тягнуть за собою дискримінації виключно на основі раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії чи соціального походження.

Спільним для конструкції обох норм є той факт, що сама по собі надзвичайна обставина, якою для України безумовно є запровадження воєнного стану, є необхідною, але не достатньою умовою для відступу держави від своїх зобов’язань.

Відступи не допускаються, коли йдеться про порушення фундаментального права на життя, а також катування, рабство або покарання за рамками закону.

Процедурно країна, що вирішила відступити від зобов'язань, має поінформувати відповідно Генсека РЄ та (або) Генсека ООН про застосовані заходи (положення, від яких вона відступила), і про причини, що спонукали до такого рішення.

Про кількість і якість

Що, власне, останнім часом доволі часто і робить Україна?

Якщо подивитися на повідомлення Уряду України, наприклад, на офіційному сайті ООН, то сам перелік за своїм обсягом може налякати необізнаного пересічного громадянина. Від початку війни їх було 22. Київ наразі поступається хіба що Афганістану, стосовно якого ООН винесла інформацію на окрему сторінку країни. Але ми цілком можемо

Втім, ця цифра сама по собі нічого не говорить.

По-перше, більшість нотифікацій є суто технічними, які зумовлені ухваленням рішень всередині країни про продовження режиму воєнного стану. Тобто наш Уряд лише засвідчує незмінність стану.

По-друге, коли йдеться про обмеження прав, то вони вже були запроваджені на національному рівні. Рада Європи і ООН лише інформуються про цей факт.

По-третє, кожне нове повідомлення не є свідченням чергового обмеження прав - ще одного чи декількох. Йдеться про уточнення списку, в тому числі, у бік скорочення.

Як відомо, 24 лютого 2022 року з’явився Указ Президента №64 «Про введення воєнного стану», а також ухвалено Закон про його затвердження. У самому акті глави держави давався перелік статей Конституції (30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53), за якими тимчасово можуть обмежуватися права і свободи. Також передбачалися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Також обсягу застосування відступу був надісланий у формі нотифікації Генсеку ООН. Документ, крім посилань на статті про права Конституції України та Пакту, також давав доволі широкий список із 23 обмежень, що можуть допускатися всередині країни.

Саме тому досліджуючи питання відступу слід зазначити, що він з одного боку є довготриваючим, а з іншого здійснений згідно статті 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Тобто сенсації як такої на даний час не існує.

Чинний перелік

Цікаво, що останнє повідомлення від 29 квітня насправді навіть скоротило список обмежень. І фінальний список виглядає сьогодні таким чином:

    • примусово відчужувати в установленому законом порядку майно, що перебуває у приватній чи комунальній власності, для потреб держави в умовах воєнного стану та видати про це відповідні документи;

    • запровадити в установленому порядку комендантську годину (заборону перебування на вулицях та в інших громадських місцях у певний час без спеціально оформлених перепусток та довідок);

    • встановлювати в установленому порядку особливий режим в'їзду та виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;

    • проводити в установленому порядку огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;

    • забороняти мирні зібрання, мітинги, походи, демонстрації та інші масові заходи;

    • встановлювати в певному порядку заборону чи обмеження у виборі місця перебування чи проживання осіб на території, де діє воєнний стан;

    • забороняти громадянам, які перебувають на військовому чи спеціальному обліку, змінювати місце проживання (місце перебування) без відповідного дозволу;

    • встановити військову житлову повинність для фізичних та юридичних осіб.

Перелік не є вичерпним, тим не менш, європейські країни та інституції, що будуть його застосовувати у своїй діяльності.

Потреба пропорційності

Разом із тим, ці самі європейські інституції досить прискіпливо стежать за дотриманням Україною правил відступлення від зобов’язань. Зокрема, щодо визначеності і пропорційності заходів, що вживаються.

Так, у листопаді 2022 року відділ програм співробітництва Ради Європи здійснив правовий аналіз відступу, зробленого Україною відповідно до ст. 15 Конвенції та ст. 4 Пакту. І цей документ заслуговує на окреме згадування, оскільки в ньому досліджено звʼязок між законністю визначеністю і пропорційністю в контексті практики Європейського суду з прав людини.

Принцип законності передбачає належне тлумачення закону та включає принцип правової визначеності. З цих причин довільне тлумачення правових норм також може суперечити принципу законності при застосуванні відступу.

Комітет РЄ з прав людини проводить подвійну оцінку, оцінюючи необхідність відступу з загальної та індивідуальної точок зору. Він поділяє аргументацію ЄСПЛ та ставить запитання, чи був захід відступу пропорційним за окремих обставин, незважаючи на те, що він вимагався загалом. А от Управління Верховного комісара ООН з прав людини зазначає, що вимога про необхідність пов'язана з критерієм пропорційності, підкреслюючи, що в цьому не було б необхідності, якби були доступні менш жорсткі заходи.

Всі ці способи обґрунтування, по суті, однакові, з однією незначною відмінністю. Євросуд практично ніколи не визнавав недійсним рішення держав про відступ. Він концентрувався на необхідності та пропорційності заходів щодо відступу в конкретних випадках. В результаті та чи інша обмежувальна міра може бути оголошена непридатною у такому випадку, навіть якщо вона, як правило, необхідна для реагування на надзвичайну ситуацію.

Комітет РЄ з прав людини оцінив необхідність відступу з більш загальної точки зору, поставивши питання про те, чи буде надзвичайна ситуація і надалі вимагати відступу і чи були ці заходи пропорційні по відношенню до конкретної особи. В цілому, необхідність застосування заходів щодо відступу від правил ставиться під сумнів як на загальному, так і на індивідуальному рівнях.

Необхідність повинна оцінюватися в першу чергу стосовно до конкретної особи, а потім до спільних інтересів. Збройний конфлікт, яким би серйозним він не був, не може виправдати принизливі заходи, якщо тільки вони не є необхідними в даному випадку. Саме тому деякі вчені розглядали пропорційність як одне з фундаментальних понять.

Воно має важливе значення для визначення меж будь-якого втручання в права людини. У разі відступу ще важливіше гарантувати, що держави, що відступають, не зловживають надзвичайним станом. І Комітет з прав людини завжди підкреслював, що принцип пропорційності є невід'ємною умовою для того, щоб відступаючі заходи були дійсними.

Тож принцип пропорційності можна сформулювати як баланс між засобами та цілями. Пропорційність вимагає розумного поєднання законної та необхідної мети та засобів, що використовуються для її досягнення. Крім того, ці засоби повинні відповідати конкретній ситуації і не носити дискримінаційного характеру.

Взагалі ж принцип справедливості є процедурною гарантією, що не допускає відступів у надзвичайних ситуаціях. Комітет з прав людини звертав увагу, що процедурні та судові гарантії, які необхідні для реалізації захищених прав, ніколи не можуть бути змістом заходів, спрямованих на обхід захисту прав. І позиція ЄСПЛ полягає в тому, що відступ не може виправдовувати недотримання вимог справедливого судового розгляду.

***

Отже, держава, хоча і має суверенний імунітет щодо вирішення усіх питань всередині країни, він усе ж обмежений зобов’язаннями, що випливають з міжнародних актів.

Чинні процедури забезпечення дотримання прав людини вимагають визначеності правил обмеження цих прав та пропорційності застосовуваних заходів. Відповідно до стану додержання цих правил Україною, держави-члени Міжнародного пакту та Європейської конвенції сприйматимуть усі рішення українських правоохоронних органів та судів.

Що стосується процесуальних наслідків, то принцип пріоритету прав людини залишається непорушним. Дотримання балансу між цілями і застосованими заходами у разі обмеження прав в конкретних випадках безумовно має значення. Втім концепція такого балансу недоречна у контексті гарантій справедливого судочинства. Що переконує у непорушності засад судового контролю навіть в умовах воєнного стану.

Безумовно наведені відступи будуть мати цілком практичні наслідки у вигляді відмов у видачі, екстрадиції та депортації з країн ЄС до країни, яка не дотримується фундаментальних стандартів прав людини. Це також може вплинути й на співробітництво за каналами Інтерпол, стаття 2 Конституції (Статуту) якого передбачає забезпечення та підтримку найширшої взаємної допомоги між усіма органами кримінальної поліції в межах законодавства різних країн та в дусі Загальної декларації прав людини.

Володимир Богатир, адвокат, заслужений юрист України

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У США закрилися перші дільниці для голосування на виборах президента: хто лідирує
TSN
2024-11-06T00:15:58Z
ФБР створило командний пункт для реагування на загрози під час виборів
УкраинФорм
2024-11-06T00:15:44Z
Команда Гарріс оптимістично налаштована на результат виборів - CNN
УкраинФорм
2024-11-06T00:15:42Z
Трамп заявив про "масові фальсифікації" у ключовому "хиткому" штаті: що кажуть у поліції
24tv
2024-11-06T00:15:29Z
Вибори президента США: перші результати екзит-полів
TSN
2024-11-06T00:15:02Z
Більшість виборців Гарріс і Трампа визначилися з кандидатом ще до вересня, – CNN
24tv
2024-11-06T00:09:24Z
Чорна смуга невдач для британської королівської сім'ї: королева Камілла захворіла
GlavRed
2024-11-06T00:06:34Z
У сербському Новому Саді протестувальники атакували мерію через трагедію на вокзалі
24tv
2024-11-06T00:06:29Z
У США закрилися перші виборчі дільниці
УкраинФорм
2024-11-06T00:00:11Z
Черкащина передала Нацгвардії сучасний мобільний шпиталь
УкраинФорм
2024-11-05T23:33:42Z
Україною шириться повітряна тривога: де небезпечно
TSN
2024-11-05T22:15:37Z
Що означає "локаційно втрачені" дрони та що з ними сталося: у Генштабі пояснили
TSN
2024-11-05T22:15:21Z
ЗСУ застосували на Курщині рідкісний снаряд США часів "Холодної війни"
TSN
2024-11-05T22:15:10Z
В УГКЦ назвали дипфейком відео, де їхній священик нібито називає Трампа "антихристом"
Фокус
2024-11-05T22:06:34Z
Google прокоментувала, чому на її картах з’явилися українські військові об’єкти
InternetUA
2024-11-05T21:51:28Z
Росіяни запустили «Шахеди» на півночі та півдні
УкраинФорм
2024-11-05T21:51:25Z
Громадяни можуть поскаржитися на роботу ТЦК та СП: як це зробити
TSN
2024-11-05T21:39:18Z
У Генштабі повідомили, скільки російських дронів долітають до своїх цілей
ZN UA
2024-11-05T21:27:52Z
Харчуватися в дефіциті: 6 способів скоротити кількість калорій і схуднути
Фокус
2024-11-05T21:00:32Z
Цей алкоголь шкідливий для вашої шкіри: 5 напоїв, яких варто уникати
24tv
2024-11-05T20:33:16Z
Ось чому у вас гниють гарбузи: 5 основних причин
24tv
2024-11-05T20:06:54Z
Чому вростають нігті та як це лікувати
24tv
2024-11-05T20:03:49Z
Ендокринолог пояснила, чому українці товстішають під час війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T19:30:40Z
Будуть стояти увесь рік: як правильно зберігати волоські горіхи
24tv
2024-11-05T18:42:18Z
Харківські волонтери вже надали понад 45 тисяч медико-психологічних консультацій - Камчатний
УкраинФорм
2024-11-05T18:06:55Z
У ВООЗ назвали патогени, проти яких терміново потрібні вакцини
24tv
2024-11-05T17:57:34Z
Як часто потрібно прати постільну білизну
Знай
2024-11-05T17:51:49Z
Ситуація на Півдні "зарухалась": офіцери РФ перебувають в паніці - "Атеш"
GlavRed
2024-11-05T23:57:00Z
РФ готується до активних боїв та стягує сили: у ЗСУ зробили невтішну заяву
GlavRed
2024-11-05T23:30:07Z
На фронті сталося 131 зіткнення, понад пів сотні з них - на Курахівському напрямку
УкраинФорм
2024-11-05T22:57:36Z
Росіяни просунулися на Донеччині: у DeepState назвали 4 селища, де ворог має успіхи
24tv
2024-11-05T22:54:53Z
Харківщина отримує значну допомогу у вигляді нових генераторів — ХОВА
Мій Харків
2024-11-05T22:46:07Z
На Сіверському напрямку прикордонники відбили штурм росіян і знищили чотири БМП
УкраинФорм
2024-11-05T22:36:05Z
На Харківщині запрацював Центр підтримки жителів Куп‘янська
Мій Харків
2024-11-05T22:33:25Z
"Готуються до зими": РФ стягує техніку на Харківський напрямок - ЗСУ
GlavRed
2024-11-05T22:27:45Z
Проблема СЗЧ в армії: що радять у Третій штурмовій
TSN
2024-11-05T22:15:49Z
У Вашингтоні затримали чоловіка з факелом, від якого "тхнуло пальним"
Европейская правда
2024-11-06T00:15:53Z
Колишнього власника ПАТ «Дельта Банк» Миколу Лагуна оголосили у міжнародний розшук
Украина Криминальная
2024-11-05T22:57:32Z
На Львівщині внаслідок потрійної ДТП загинула жінка
Украина Криминальная
2024-11-05T22:09:17Z
Нацполіція затримала наркоторговців, які щомісяця на збуті «заробляли» до 9 000 000 гривень
InternetUA
2024-11-05T21:39:41Z
Мовний конфлікт у столичній кав'ярні: поліція притягнула порушника до відповідальності
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T21:18:04Z
У Нідерландах затримали підозрюваного у викраденні двох картин Енді Воргола
УкраинФорм
2024-11-05T20:48:19Z
Повінь в Іспанії: постраждалі райони отримають від уряду €10 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-05T19:57:17Z
Українця засудили на 5 років за “злив” даних про рух Сил оборони
InternetUA
2024-11-05T19:46:53Z
У Києві підліток вбив 14-річну дівчинку і вкоротив собі віку
24tv
2024-11-05T19:12:17Z
Мемкоїни захоплять крипторинок у 2025 році: експерти
ITC
2024-11-05T21:24:27Z
Німеччина отримала €500 млн компенсації за недоотриманий газ від Газпрому
iPress
2024-11-05T20:42:14Z
Трейдери у невизначеності: чому вибори у США впливають на ріст ціни на зернові
24tv
2024-11-05T20:03:09Z
Китай обійшов Захід і це надовго: залишиться найбільшим імпортером сонячних панелей
InternetUA
2024-11-05T19:52:00Z
Нафтогаз дав поради, як економити на опаленні
Хвиля
2024-11-05T19:48:50Z
"Нафтогаз" попередив про можливі маніпуляції щодо транзиту газу
Хвиля
2024-11-05T19:24:26Z
"Це через зростання споживання": експерт розповів, коли чекати на відключення світла
Политека
2024-11-05T19:01:43Z
Французький Netflix підозрюють у податковому шахрайстві
InternetUA
2024-11-05T19:01:07Z
Вірменія перейменує коньяк у "вірменське бренді"
Европейская правда
2024-11-05T18:57:56Z
31-річна зірка "Жіночого Кварталу" закрутила роман і показала обранця: "Це перші серйозні стосунки"
TSN
2024-11-06T00:15:48Z
Графіті Бенксі, яке зрізали у Гостомелі, тепер зберігатимуть у заповіднику “Києво-Печерська лавра”
ZN UA
2024-11-05T23:54:23Z
«Рідненька, привіт»: DEMI презентує дебютний трек «Осінь» про атмосферу улюбленої пори року
Storyboom
2024-11-05T23:06:22Z
Називає себе "алкоблогером" і кумедно переспівує хіти зірок: як Клавдій Петрович розриває Мережу
TSN
2024-11-05T22:15:47Z
11-річна донька Камалії після важкої травми повернулася до небезпечного хобі
GlavRed
2024-11-05T21:27:59Z
Колишній чоловік Ані Лорак відвіз 13-річну доньку за кордон - причина
GlavRed
2024-11-05T21:27:04Z
Любов і незабутні емоції: на телеканалі Бігуді відбулася довгоочікувана премʼєра турецького серіалу "Зрада"
GlavRed
2024-11-05T20:27:54Z
Путініста Філіпа Кіркорова жорстко покарали в суді - що він витворив
GlavRed
2024-11-05T20:27:09Z
Зі сміхом крізь сльози і піснями в унісон: як минув похорон зірки "Гаррі Поттера" Меггі Сміт
TSN
2024-11-05T20:12:56Z
Яскравий та смачний рецепт від зірки "Мастер Шеф": готуємо равіолі з качкою
Политека
2024-11-06T00:00:15Z
Щоб все блистіло чистотою: які речі треба прибрати перед приходом гостей
24tv
2024-11-05T23:00:45Z
Чим підживити землю в листопаді: найкращі варіанти садівників
Политека
2024-11-05T23:00:04Z
Своє завжди краще: готуємо апетитний курячий хлібець
24tv
2024-11-05T22:27:20Z
Чим підгодувати кімнатні рослини у листопаді: цвістітимуть і радуватимуть
Политека
2024-11-05T21:31:01Z
Французи тримають цей метод в секреті: навіщо засипати порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-05T20:27:55Z
Смачніше, ніж з магазину: як приготувати ідеальний плавлений сир вдома
GlavRed
2024-11-05T20:27:15Z
Жодна сльозинка не проллється: як швидко і просто нарізати цибулю
GlavRed
2024-11-05T19:27:04Z
Народились під зіркою невезіння – 3 знаки зодіаку, які постійно стикаються з проблемами
24tv
2024-11-05T19:00:42Z
"Ліверпуль" за тайм знищив "Баєр" та одноосібно очолив таблицю Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-06T00:15:50Z
"Реал" з Луніним сенсаційно програв "Мілану" в матчі Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-06T00:15:39Z
Гучна сенсація у Лізі чемпіонів: "Манчестер Сіті" зазнав розгрому від нового тренера МЮ
TSN
2024-11-06T00:15:12Z
Онлайн-трансляція матчу Шахтар – Янг Бойз в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:18:01Z
«Жирону» Циганкова розгромили в Амстердамі, поразки «Реала» Луніна та «Ман Сіті»
УкраинФорм
2024-11-05T22:16:33Z
Ексдружина Пятова вперше висловилася про розлучення з футболістом: "Ні з ким не спілкуюся"
TSN
2024-11-05T22:15:12Z
Циганков не винен у провалі: Жирона зганьбилась у матчі проти ПСВ у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:15:00Z
Чорна кішка перебігла дорогу клубу Луніна: блідий Реал ганебно програв Мілану у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:03:12Z
Ліверпуль не зупинити: "мерсісайдці" завдяки голам Діаса та Гакпо розгромили Баєр у ЛЧ
24tv
2024-11-05T21:57:39Z
Хайпова Telegram-гра Hamster Kombat втратила 86% користувачів
ITC
2024-11-06T00:12:53Z
Microsoft припинила підтримку програми Paint 3D
InternetUA
2024-11-06T00:04:21Z
Українці раптово "прокинулися" в інших містах: що відомо про масовий збій у смартфонах
TSN
2024-11-05T22:15:00Z
Світлини з космосу. Американські астронавти на МКС проголосували на виборах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T22:12:24Z
Маск показав різницю у результатах пошуку про голосування за Гарріс і Трампа: у Google відреагували
ZN UA
2024-11-05T21:31:39Z
AMD вперше обійшла Intel на ринку ЦОД — але NVIDIA заробила у рази більше
ITC
2024-11-05T21:24:33Z
Російська ракета вивела на орбіту два іранські супутники
УкраинФорм
2024-11-05T21:18:12Z
Користувачі iPhone 16 Pro скаржаться на нерівномірну якість дисплеїв
InternetUA
2024-11-05T20:55:16Z
"Почнеться сафарі": експрацівник СБУ зацікавив новою українською розробкою з ШІ
24tv
2024-11-05T20:27:42Z
Renault випустили недорогий електричний фургон-кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T18:18:45Z
Українці все рідше купують авто з ДВЗ, а попит на електромобілі та гібриди зростає: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-05T17:46:55Z
Розкрито подробиці найменшого і найдешевшого кросовера Volkswagen
Фокус
2024-11-05T17:36:31Z
Імпорт вживаних авто в Україні: вересень 2024 року показав різке зниження
360ua.news
2024-11-05T17:33:18Z
На SEMA-2024 показали Mazda з мотором V10
AutoCentre
2024-11-05T17:12:01Z
Geely та Volvo випустили електрокросовер за ціною "Дастера" із запасом ходу 420 км
Фокус
2024-11-05T16:42:39Z
Презентовано новий Kia Sportage 2025: як змінився компактний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T16:30:40Z
ДСНС отримала потужні тягачі Ford Trucks F-Line
AutoCentre
2024-11-05T16:28:28Z
На український ринок вийшов новий Toyota Land Cruiser Prado: ціни та комплектації
Фокус
2024-11-05T16:06:31Z