MY.UAНовини
Триваючий відступ: що відбувається з правами людини в Україні
Триваючий відступ: що відбувається з правами людини в Україні

Триваючий відступ: що відбувається з правами людини в Україні

Повідомлення України про відступ від зобов’язань щодо прав людини, знайшло широке висвітлення в медіа та викликало суспільне занепокоєння. Що ж відбулося насправді та як ці фактори спіймаються ЄС?

Принципи відступлення

Ключовими міжнародними актами, що встановлюють гарантії дотримання прав та критерії правомірного їх обмеження, є Конвенція (Ради Європи) про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 та Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, прийнятий 16 грудня 1966 року Генеральною Асамблеєю ООН. Обидва документи ратифіковані Україною, відтак, є частиною національного законодавства.

І Конвенція і Пакт допускають можливість відступу від зобов'язань за певних умов. Так, згідно зі ст. 15 Конвенції, під час війни або іншої суспільної небезпеки, яка загрожує життю нації, будь-яка Висока Договірна Сторона може вживати заходів, що відступають від її зобов'язань за цією Конвенцією, виключно в тих межах, яких вимагає гострота становища, і за умови, що такі заходи не суперечать іншим її зобов'язанням згідно з міжнародним правом.

Тобто, дискреція держав обмежена. Існують стримуючі фактори, що визначаються критеріями правової визначеності і пропорційності (достатності).

Ці ж умови, але більш докладно прописані також у ст. 4 Пакту: під час надзвичайного становища в державі, при якому життя нації перебуває під загрозою і про наявність якого офіційно оголошується, держави-учасниці цього Пакту можуть вживати заходів на відступ від своїх зобов'язань за цим Пактом тільки в такій мірі, в якій це диктується гостротою становища, при умові, що такі заходи не є несумісними з їх іншими зобов'язаннями за міжнародним правом і не тягнуть за собою дискримінації виключно на основі раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії чи соціального походження.

Спільним для конструкції обох норм є той факт, що сама по собі надзвичайна обставина, якою для України безумовно є запровадження воєнного стану, є необхідною, але не достатньою умовою для відступу держави від своїх зобов’язань.

Відступи не допускаються, коли йдеться про порушення фундаментального права на життя, а також катування, рабство або покарання за рамками закону.

Процедурно країна, що вирішила відступити від зобов'язань, має поінформувати відповідно Генсека РЄ та (або) Генсека ООН про застосовані заходи (положення, від яких вона відступила), і про причини, що спонукали до такого рішення.

Про кількість і якість

Що, власне, останнім часом доволі часто і робить Україна?

Якщо подивитися на повідомлення Уряду України, наприклад, на офіційному сайті ООН, то сам перелік за своїм обсягом може налякати необізнаного пересічного громадянина. Від початку війни їх було 22. Київ наразі поступається хіба що Афганістану, стосовно якого ООН винесла інформацію на окрему сторінку країни. Але ми цілком можемо

Втім, ця цифра сама по собі нічого не говорить.

По-перше, більшість нотифікацій є суто технічними, які зумовлені ухваленням рішень всередині країни про продовження режиму воєнного стану. Тобто наш Уряд лише засвідчує незмінність стану.

По-друге, коли йдеться про обмеження прав, то вони вже були запроваджені на національному рівні. Рада Європи і ООН лише інформуються про цей факт.

По-третє, кожне нове повідомлення не є свідченням чергового обмеження прав - ще одного чи декількох. Йдеться про уточнення списку, в тому числі, у бік скорочення.

Як відомо, 24 лютого 2022 року з’явився Указ Президента №64 «Про введення воєнного стану», а також ухвалено Закон про його затвердження. У самому акті глави держави давався перелік статей Конституції (30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53), за якими тимчасово можуть обмежуватися права і свободи. Також передбачалися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Також обсягу застосування відступу був надісланий у формі нотифікації Генсеку ООН. Документ, крім посилань на статті про права Конституції України та Пакту, також давав доволі широкий список із 23 обмежень, що можуть допускатися всередині країни.

Саме тому досліджуючи питання відступу слід зазначити, що він з одного боку є довготриваючим, а з іншого здійснений згідно статті 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Тобто сенсації як такої на даний час не існує.

Чинний перелік

Цікаво, що останнє повідомлення від 29 квітня насправді навіть скоротило список обмежень. І фінальний список виглядає сьогодні таким чином:

    • примусово відчужувати в установленому законом порядку майно, що перебуває у приватній чи комунальній власності, для потреб держави в умовах воєнного стану та видати про це відповідні документи;

    • запровадити в установленому порядку комендантську годину (заборону перебування на вулицях та в інших громадських місцях у певний час без спеціально оформлених перепусток та довідок);

    • встановлювати в установленому порядку особливий режим в'їзду та виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;

    • проводити в установленому порядку огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;

    • забороняти мирні зібрання, мітинги, походи, демонстрації та інші масові заходи;

    • встановлювати в певному порядку заборону чи обмеження у виборі місця перебування чи проживання осіб на території, де діє воєнний стан;

    • забороняти громадянам, які перебувають на військовому чи спеціальному обліку, змінювати місце проживання (місце перебування) без відповідного дозволу;

    • встановити військову житлову повинність для фізичних та юридичних осіб.

Перелік не є вичерпним, тим не менш, європейські країни та інституції, що будуть його застосовувати у своїй діяльності.

Потреба пропорційності

Разом із тим, ці самі європейські інституції досить прискіпливо стежать за дотриманням Україною правил відступлення від зобов’язань. Зокрема, щодо визначеності і пропорційності заходів, що вживаються.

Так, у листопаді 2022 року відділ програм співробітництва Ради Європи здійснив правовий аналіз відступу, зробленого Україною відповідно до ст. 15 Конвенції та ст. 4 Пакту. І цей документ заслуговує на окреме згадування, оскільки в ньому досліджено звʼязок між законністю визначеністю і пропорційністю в контексті практики Європейського суду з прав людини.

Принцип законності передбачає належне тлумачення закону та включає принцип правової визначеності. З цих причин довільне тлумачення правових норм також може суперечити принципу законності при застосуванні відступу.

Комітет РЄ з прав людини проводить подвійну оцінку, оцінюючи необхідність відступу з загальної та індивідуальної точок зору. Він поділяє аргументацію ЄСПЛ та ставить запитання, чи був захід відступу пропорційним за окремих обставин, незважаючи на те, що він вимагався загалом. А от Управління Верховного комісара ООН з прав людини зазначає, що вимога про необхідність пов'язана з критерієм пропорційності, підкреслюючи, що в цьому не було б необхідності, якби були доступні менш жорсткі заходи.

Всі ці способи обґрунтування, по суті, однакові, з однією незначною відмінністю. Євросуд практично ніколи не визнавав недійсним рішення держав про відступ. Він концентрувався на необхідності та пропорційності заходів щодо відступу в конкретних випадках. В результаті та чи інша обмежувальна міра може бути оголошена непридатною у такому випадку, навіть якщо вона, як правило, необхідна для реагування на надзвичайну ситуацію.

Комітет РЄ з прав людини оцінив необхідність відступу з більш загальної точки зору, поставивши питання про те, чи буде надзвичайна ситуація і надалі вимагати відступу і чи були ці заходи пропорційні по відношенню до конкретної особи. В цілому, необхідність застосування заходів щодо відступу від правил ставиться під сумнів як на загальному, так і на індивідуальному рівнях.

Необхідність повинна оцінюватися в першу чергу стосовно до конкретної особи, а потім до спільних інтересів. Збройний конфлікт, яким би серйозним він не був, не може виправдати принизливі заходи, якщо тільки вони не є необхідними в даному випадку. Саме тому деякі вчені розглядали пропорційність як одне з фундаментальних понять.

Воно має важливе значення для визначення меж будь-якого втручання в права людини. У разі відступу ще важливіше гарантувати, що держави, що відступають, не зловживають надзвичайним станом. І Комітет з прав людини завжди підкреслював, що принцип пропорційності є невід'ємною умовою для того, щоб відступаючі заходи були дійсними.

Тож принцип пропорційності можна сформулювати як баланс між засобами та цілями. Пропорційність вимагає розумного поєднання законної та необхідної мети та засобів, що використовуються для її досягнення. Крім того, ці засоби повинні відповідати конкретній ситуації і не носити дискримінаційного характеру.

Взагалі ж принцип справедливості є процедурною гарантією, що не допускає відступів у надзвичайних ситуаціях. Комітет з прав людини звертав увагу, що процедурні та судові гарантії, які необхідні для реалізації захищених прав, ніколи не можуть бути змістом заходів, спрямованих на обхід захисту прав. І позиція ЄСПЛ полягає в тому, що відступ не може виправдовувати недотримання вимог справедливого судового розгляду.

***

Отже, держава, хоча і має суверенний імунітет щодо вирішення усіх питань всередині країни, він усе ж обмежений зобов’язаннями, що випливають з міжнародних актів.

Чинні процедури забезпечення дотримання прав людини вимагають визначеності правил обмеження цих прав та пропорційності застосовуваних заходів. Відповідно до стану додержання цих правил Україною, держави-члени Міжнародного пакту та Європейської конвенції сприйматимуть усі рішення українських правоохоронних органів та судів.

Що стосується процесуальних наслідків, то принцип пріоритету прав людини залишається непорушним. Дотримання балансу між цілями і застосованими заходами у разі обмеження прав в конкретних випадках безумовно має значення. Втім концепція такого балансу недоречна у контексті гарантій справедливого судочинства. Що переконує у непорушності засад судового контролю навіть в умовах воєнного стану.

Безумовно наведені відступи будуть мати цілком практичні наслідки у вигляді відмов у видачі, екстрадиції та депортації з країн ЄС до країни, яка не дотримується фундаментальних стандартів прав людини. Це також може вплинути й на співробітництво за каналами Інтерпол, стаття 2 Конституції (Статуту) якого передбачає забезпечення та підтримку найширшої взаємної допомоги між усіма органами кримінальної поліції в межах законодавства різних країн та в дусі Загальної декларації прав людини.

Володимир Богатир, адвокат, заслужений юрист України

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ізраїль просить МКС відкликати ордери на арешт Нетаньягу та ексглави Міноборони країни
Лига
2025-05-12T14:07:33Z
Президент Бразилії виправдовується за свій візит на парад у москву
iPress
2025-05-12T14:07:31Z
Україні не потрібні гарантії безпеки від росії – Єрмак
iPress
2025-05-12T14:07:30Z
17-й пакет санкцій проти рф можуть ухвалити на Раді ЄС 20 травня
iPress
2025-05-12T14:07:08Z
Уряд Німеччини обмежить інформацію про постачання Україні зброї - йдеться і про Taurus
УкраинФорм
2025-05-12T14:07:05Z
Німеччина висунула жорсткий ультиматум Путіну: часу – до кінця доби
Хвиля
2025-05-12T14:07:02Z
Трамп обіцяє, що ліки у США подешевшають на 59% і «ніякої інфляції»
УкраинФорм
2025-05-12T14:06:14Z
Коригував обстріли Одещини під час роботи на «швидкій». Російський агент отримав вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:04:59Z
У НІмеччині дали Путіну час на рішення про припинення вогню
Gazeta UA
2025-05-12T14:04:32Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
ЮНЕСКО допоможе у відновленні академії Бойчука
УкраинФорм
2025-05-12T14:07:37Z
Зірка «Білого лотосу» Еймі Лу Вуд зіграє дружину Достоєвського у чорній комедії «Ідіоти»
Детектор М
2025-05-12T14:01:35Z
У Луцьку відбудеться V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера»
Детектор М
2025-05-12T13:55:41Z
Супермодель Жизель Бюндхен уперше показала третю дитину
Фокус
2025-05-12T13:42:22Z
Безос і його наречена одружаться на венеціанському острові: хто буде серед гостей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:39:29Z
«Оленя», «Шьоґун» та «Україна: Ворог у лісі»: оголоcили переможців британської премії BAFTA TV Awards 2025
Детектор М
2025-05-12T13:31:24Z
Стрічка «Україна: Ворог у лісі» отримала телевізійну премію BAFTA-2025
УкраинФорм
2025-05-12T13:21:52Z
Весняні концерти, стендап і вистави: куди піти в Києві у травні 2025 року
Факти ICTV
2025-05-12T13:10:24Z
Через протест польських перевізників може бути ускладнений рух у пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» - ДПСУ
УкраинФорм
2025-05-12T14:07:54Z
Зеленський провів першу розмову з Папою Левом XIV
24tv
2025-05-12T14:07:05Z
В Україні стартує друга хвиля проєкту «Адреса дитинства»
УкраинФорм
2025-05-12T14:06:09Z
На каналах Eurosport створили українську аудіодоріжку
Детектор М
2025-05-12T14:04:02Z
У Римі знайдено давню резиденцію понтифіків
360ua.news
2025-05-12T14:00:57Z
Яку середню зарплату отримують вчителі в Україні
24tv
2025-05-12T13:57:32Z
Є багато питань, – віцемаршал Великої Британії вражений можливостями українських морських дронів
24tv
2025-05-12T13:54:57Z
Нацгвардія спростувала, що командувача Півненка було звільнено
Лига
2025-05-12T13:54:43Z
Це не гадюки: унікальний вид змій опинився у Червоній книзі України
Telegraf
2025-05-12T13:54:21Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
Знижує тиск на 15 пунктів: знайдено новий засіб проти стійкої гіпертензії
Факти ICTV
2025-05-12T13:12:18Z
Акції індійських виробників ліків просіли після заяви Трампа
24tv
2025-05-12T13:06:58Z
Зеленський привітав медсестер з професійним святом
УкраинФорм
2025-05-12T12:12:54Z
Як час прийому їжі допомагає підтримувати і контролювати вагу
360ua.news
2025-05-12T12:03:47Z
Банани стануть розкішшю? Кліматологи б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T12:00:41Z
В Індонезії загинули 13 людей під час утилізації старих боєприпасів
Лига
2025-05-12T13:30:37Z
Прокуратура повідомила про підозру киянці, яка намагалася «продати» інсульт за $6 тиc
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:24:42Z
Буковинського правоохоронця затримали за спробу переправлення за кордон ухилянтів та підкупу прикордонника
Украина Криминальная
2025-05-12T13:12:09Z
"Я подумав, що це вибух": у США зняли на відео "пилового диявола"
24tv
2025-05-12T13:06:59Z
У Харкові внаслідок ДТП постраждали два чоловіка
Мій Харків
2025-05-12T12:57:21Z
Під Києвом прощалися із застреленими військовим і його тещею
24tv
2025-05-12T12:51:30Z
На Закарпатті взято під варту попа та диякона УПЦ , які переправляли ухилянтів через кордон
Украина Криминальная
2025-05-12T12:48:55Z
Довічне ув’язнення за розбійний напад та вбивство фермера отримали зловмисники на Дніпропетровщині
Украина Криминальная
2025-05-12T12:33:16Z
Дві обікрадені квартири за день – підозрюваного в крадіжках волинянина взяли під варту
Украина Криминальная
2025-05-12T12:21:55Z
Китай покрив сонячними панелями цілу гору․ Дронам не вистачає заряду, щоб облетіти всю її площу
InternetUA
2025-05-12T14:01:02Z
Контінентал подвоїть площі сидератів
AgroPortal
2025-05-12T14:00:32Z
Українці отримали 443 млн грн кешбеку за березень — рекорд з початку програми
Факти ICTV
2025-05-12T13:54:45Z
Україна зберігає позитивне сальдо у торгівлі молокопродуктами
Agravery
2025-05-12T13:52:24Z
Ціни на цибулю підскочили
AgroPortal
2025-05-12T13:30:21Z
Мода без моралі: які бренди досі заробляють в Росії
24tv
2025-05-12T13:12:44Z
Тарифи на електроенергію в Україні: що буде з цінами в червні
Фокус
2025-05-12T13:12:10Z
У цьому прорахувались найбільше: економіст спрогнозував критичний дефіцит бюджету Росії
24tv
2025-05-12T13:09:45Z
Долар злетів до нового максимуму на ринку
24tv
2025-05-12T13:03:54Z
"По полю якась чорна пляма собі повзе": в ЗСУ розповіли, як нищать росіян у "плащах Гаррі Поттера"
Фокус
2025-05-12T14:06:56Z
ЗС РФ могли захопити Котлярівку і майже у Дніпропетровській області: що кажуть військові
Фокус
2025-05-12T14:06:13Z
На Буковині видобували вапняк під виглядом облаштування бомбосховища
1News
2025-05-12T14:04:41Z
Гороскоп на 13 травня: Тельці можуть розбагатіти, а Скорпіонів чекають виклики
Telegraf
2025-05-12T14:04:14Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Сумській області: скільки доведеться платити
Политека
2025-05-12T14:01:42Z
Прокуратура вимагає захисту для історичної будівлі на Солом'янці через суд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:00:46Z
Що відбувається на фронті: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
У Криму чоловік зламав прапори на могилах солдатів РФ, які воювали проти України
УкраинФорм
2025-05-12T13:54:37Z
Житомир — місто воєводи та жита – що приховує назва міста
GlavRed
2025-05-12T13:54:31Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
Нова угода про торгівлю, але дешеві електромобілі з Китаю залишаються під забороною
Топ Жир
2025-05-12T12:15:09Z
Як одне слово допоможе визначити, що людина бреше
Знай
2025-05-12T13:51:58Z
Як відмити внутрішнє скло духовки: простий, але дієвий домашній засіб
GlavRed
2025-05-12T13:30:21Z
Чому молоко біле, якщо корова їсть зелену траву: знають навіть не всі дорослі
GlavRed
2025-05-12T13:27:22Z
Чайний наліт зникне з чашок за секунди: елементарний лайфхак
24tv
2025-05-12T13:18:34Z
Інтер'єр спальні: яку помилку найчастіше роблять при облаштуванні цього простору
24tv
2025-05-12T13:12:44Z
Їжа майбутнього: що люди їстимуть у 2050 році на думку експертів
Фокус
2025-05-12T12:51:20Z
Як зрозуміти, що у вашому будинку забагато пилу, і що з цим робити
24tv
2025-05-12T12:21:31Z
Тут народився король: чому варто побачити Олеський замок на Львівщині
24tv
2025-05-12T12:21:27Z
Чим обробити абрикос навесні: дачники розкрили головні секрети
24tv
2025-05-12T12:21:03Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
"Шахтар" - "Динамо": де дивитися матч і які коефіцієнти
Gazeta UA
2025-05-12T13:37:43Z
Де Брюйне погодився перейти в Наполі – Sky Sports
Football.ua
2025-05-12T13:28:08Z
«Мені 40 років, а я бігаю!». Мілевський, не добираючи слів, накричав на одноклубників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:27:05Z
Рішення за Луніним: Реал погодився продати українського голкіпера
24tv
2025-05-12T13:18:57Z
Зірковий гравець НБА може змінити команду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:09:37Z
Флік узгодив контракт з Барселоною до 2027 року
Football.ua
2025-05-12T12:48:50Z
Побив усіх: названо телефон, який перевершив за потужністю батареї і iPhone, і Samsung
Фокус
2025-05-12T13:58:50Z
Штучний інтелект навчився відтворювати обличчя людини за ДНК
ITC
2025-05-12T13:58:05Z
Не золото і не морські істоти: науковці показали, що виявила камера на дні Маріанської западини
24tv
2025-05-12T13:57:21Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone - WSJ
InternetUA
2025-05-12T13:46:25Z
Краще поміняти: два бюджетні телефони Samsung перестануть нормально працювати
Фокус
2025-05-12T13:16:46Z
Американець хотів зробити прибутковий бізнес за 24 години: чим завершився експертимент
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:15:43Z
15 тисяч відгуків: анімацію Gothic 1 Remake змінили після шквальної реакції фанатів
ITC
2025-05-12T13:07:35Z
Алхіміки були б раді: вчені з'ясували, як перетворити свинець на золото, і навіть вже це зробили
24tv
2025-05-12T13:06:13Z
Розкриті технічні характеристики нових американських дронів SiFly, що перевершують DJI Mavic
InternetUA
2025-05-12T13:01:34Z