Росія може отримувати електронні компоненти з Китаю і при цьому звітувати, що наростила власне виробництво. У звітах "Росстату" вказується, що на початку 2024 року випущено 14 млн од. напівпровідникових компонентів.
Офіційна російська статистика звітує про зростання випуску власних напівпровідних приладів, двигунів і навіть вантажних вертольотів. Водночас серед уламків крилатих ракет "Калибр", якими ЗС РФ обстрілює Україну, раніше були переважно західні компоненти, але згодом це змінилось. Чи здатна Росія в умовах санкцій випускати власну електроніку для зброї, розповіли експерти порталу Defense Express.
Експерти найперше зауважили, що внаслідок накладання санкцій зменшилась кількість західної електроніки всередині російських ракет. Про це свідчать результати аналізу уламків крилатих ракет "Калибр", а також інших типів ракет (Р-500 для "Искандер-М", авіаракет Х-59 та Х-101). Наприклад, зміни торкнулись плати навігаційної системи СН-99, — фотографії цього компонента вивчили дослідники проєкту Conflict Armament Research.
З'ясувалось, що серед уламків, які з'явились останнім часом, дійсно помітно, що кількість елементів російського виробництва зросла.
"Це вказувало на те, що ворог має явні успіхи у заміщенні "зовнішніх" поставок", — написали експерти.
У статті Defense Express дивуються, чому аналітики приділяють замало уваги спробам РФ замістити західні елементи, які через санкції дістаються все складнішим шляхом і все дорожче. На сьогодні можна лише зробити висновок, що російська електроніка в ракетах є, але у яких масштабах — поки що ніхто не порахував, — підсумували експерти.
Втім на порталі відзначили спробу аналітиків щось дізнатись про можливості РФ на основі статичних звітів, які публікуються державною установою "Росстат". Наприклад, у весняному звіті прямо вказується, що на початку 2024 року росіяни стали більше випускати напівпровідникових компонентів. Зростання протягом року — на 4 млн од.
Однак експерти пояснили, що за цими даними неможливо зробити висновок про випуск власної російської електроніки. На їхню думку, потрібно зважати на зростання поставок від країни-партнера — Китаю.
Зазначимо, 1 травня у ЗМІ опублікували аналіз даних "Росстат" і даних Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо економіки РФ. З'ясувалось, що російська статистика звітує про зростання ВВП у 2024 році та протягом найближчих п'яти років. Натомість МФВ вказує, що очікується або падіння, або удвічі повільніше зростання.
Нагадуємо, в ніч на 1 травня стало відомо про атаку безпілотників на Радянський нафтопереробний завод. На світлині, зробленій на місці поді, можна побачити палання установки, яка переробляє 3 млн тонн нафти на рік.