Інфузійну терапію в Україні складно уявити без реосорбілакту – одного з найпоширеніших препаратів, який призначають при багатьох захворюваннях, від інтоксикації до інсультів. Він входить до переліку лікарських засобів, ефективність яких не доведена клінічними дослідженнями. Та це не заважає препарату рік у рік займати перші позиції у списку покупок українців.
В інструкції "лікарського" засобу міститься суперечлива інформація про його лікувальні властивості, однак жодне клінічне дослідження не підтвердило це. Та головна проблема реосорбілакту – його склад. Діюча речовина сорбітол може бути смертельно небезпечною для людей із непереносимістю фруктози. Щоправда, про це виробник "Юрія-Фарм" замовчує в інструкції.
Чому сорбітол у складі реосорбілакту може бути небезпечним?
Активною речовиною реосорбілакту є сорбітол – цукровий спирт, безпечний для більшості людей. Однак для людей зі спадковою непереносимістю фруктози він може бути смертельно небезпечним. Частота непереносимості фруктози становить близько 1 випадку на 20 тисяч жителів.
Цукрові спирти – це низькокалорійні підсолоджувачі з низьким глікемічним індексом. Чим вище індекс речовини, тим потужніший сплеск цукру в крові, чим він нижчий, тим менший вплив підсолоджувача на рівень цукру в крові. Саме тому цукрові спирти вважаються безпечними для більшості людей.
Сорбіт має глікемічний індекс 9, що вважається досить низьким показником. Для порівняння, глікемічний рівень цукру становить 58. Однак різні люди по-різному реагують на підсолоджувачі.
В одному флаконі реосорбілакту 6% міститься 30 г сорбітолу. Цього достатньо, щоб призвести до незворотних поразок органів у пацієнтів із непереносимістю фруктози.
Інтоксикація фруктозою має такі симптоми:
- зниження рівня цукру в крові;
- підвищення рівня молочної кислоти: нудота, блювання, запаморочення;
- гостра печінкова недостатність.
Тобто, в одному флаконі реосорбілакту міститься смертельна доза сорбітолу для таких людей! Хоч виробник рекомендує пробу на толерантність, але вона також ризикована, - говорять дослідження.
Які переваги має реосорбілакт для інфузійної терапії?
Використовуючи реосорбілакт в інфузійній терапії, наші лікарі найчастіше аргументують це тим, що препарат покращує мікроциркуляцію, що не доведено дослідженнями, та забезпечує енергетичні потреби, що зовсім суперечить здоровому глузду.
Максимальна доза реосорбілакту може забезпечити організм лише 313 ккал. Для порівняння глікоген (енергоджерело) в організмі голодної людини складає близько 2000 ккал. Щоб отримати таку кількість енергії з реосорбілакту, потрібно ввести в організм 7 максимальних добових доз.
Чи існують більш безпечні замінники реосорбілакту?
Багато експертів, у тому числі західних, вважають, що для інфузійної терапії краще застосовувати NaCl 0,9 або 5% розчин глюкози. У той час як цивілізована західна медицина відмовилася від небезпечного сорбітолу, в Україні він залишається одним із найпопулярніших препаратів. Лікарі часто призначають реосорбілакт без достатніх підстав, а пацієнти охоче приймають його без усвідомлення ризиків.
Це тому, що більшість людей не знають про небезпеку реосорбілакту для людей із непереносимістю фруктози. Попри відсутність доказової бази препарату, його застосовують в Україні вже багато років. При цьому як лікарі, так і пацієнти, продовжують вірити в його "ефективність" та чудодійну здатність "очищати" організм від токсинів.