Автори дослідження вважають, що вони знайшли найбільш правдоподібне пояснення того, чому зірки вбивають довколишні світи.
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі The Astrophysical Journal Letters, астрономи змогли з'ясувати, чому руйнуються орбіти деяких планет, і вони зрештою по спіралі падають на свої батьківські зірки. Таким чином планети вмирають вогненною смертю. Нове відкриття допоможе вченим краще зрозуміти, які саме планети приречені на таку смерть і коли настане їхня загибель, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Як показують нові дослідження, приблизно одна з 12 зірок може поглинути свої планети, але залишалося невідомим, що саме змушує ці світи помирати таким чином. Тепер же вчені визначили механізм, який стоїть за вогняною смертю деяких планет.
Автори цього дослідження вивчили руйнування орбіт гарячих Юпітерів, тобто планет розміром з Юпітер, які мають дуже високу температуру і знаходяться дуже близько до батьківських зірок. Орбітальний період таких світів перебуває в діапазоні від кількох земних днів до кількох земних годин.
Особливу увагу астрономи зосередили на гарячому Юпітері під назвою WASP-12b, розташованому приблизно за 1400 світлових років від Землі. Ця планета обертається навколо зірки жовтого карлика, схожої на Сонце.
У парі зірка-гарячий Юпітер обидва тіла піддаються потужним приливним силам, які передають орбітальну енергію від планет приливним хвилям усередині зірки. Коли ці хвилі розсіюються, кінцевим результатом є те, що планета втрачає орбітальну енергію. Це призводить до руйнування орбіти планети і наближає її до зірки.
Але навіть це не може пояснити руйнування орбіти WASP-12 b, внаслідок якого планета буде поглинута своєю зіркою через кілька мільйонів років. Вчені з'ясували, що магнітне поле зірки WASP-12 розсіює гравітаційну енергію і спричиняє руйнування орбіти приреченої планети. І це вони називають найбільш правдоподібним поясненням смерті гарячих Юпітерів.
За словами вчених, сильні магнітні поля зірки WASP-12 ефективно розсіюють орбітальну енергію і те ж саме відбувається і з іншими зірками, схожими на Сонце.
Коли приливні хвилі всередині таких зірок рухаються всередину, вони врізаються в магнітні поля і самі перетворюються на магнітні хвилі, які поширюються назовні і в кінцевому підсумку розсіюються.
Учені кажуть, що цей механізм запускається тільки після того, як зірка досягне певного віку. Тому тепер можна передбачити, коли деякі планети будуть поглинені своїми зірками.
Автори вважають, що спостереження за близькими до Сонця зірками дадуть змогу виявити гарячі Юпітери, у яких відбувається руйнування орбіти. Це дасть змогу астрономам краще зрозуміти магнітний механізм, який віщує загибель деяких планет.
Як уже писав Фокус, людство могло з'явитися випадково завдяки перебоям у роботі магнітного поля Землі. Дослідники кажуть, що ослаблення магнітного поля планети призвело до сплеску кисню, а це допомогло розвитку складного життя.
Також Фокус писав про те, що в Антарктиді знайшли 7 прибульців з космосу. Невловимі частинки зловили під товщею льоду. Вченим вдалося виявити відразу 7 рідкісних нейтрино високої енергії за допомогою спеціальної обсерваторії.