MY.UAНовини
Вічна війна. Чому протистояння наддержав веде до постійних конфліктів
Вічна війна. Чому протистояння наддержав веде до постійних конфліктів

Вічна війна. Чому протистояння наддержав веде до постійних конфліктів

Потрібно дивитися на речі в довгостроковій і широкій перспективі: щоб конкурувати з КНР і РФ, США важливо зосередитися на гравцях за межами китайської комуністичної партії і Кремля. Штатам доведеться співпрацювати по всьому світу з тими, чиє стратегічне значення не одразу стає очевидним для громадськості, але де американська участь може мати величезний вплив.

Якщо в найближчі кілька років Сполучені Штати опиняться втягнуті в нову війну, який вигляд вона матиме? Чи стане уряд направляти війська і важке озброєння на фронт у Східній Європі або військово-морські сили до Тайванської протоки? Або ж він зосередиться на тих видах діяльності, які посідали центральне місце в нещодавніх конфліктах: групи спеціальних операцій завдаватимуть безпілотних ударів по повстанцях, бригади сприяння силам безпеки — навчатимуть іноземних військових партнерів, фахівці з розвитку — здійснюватимуть невеликі проєкти у віддалених селах, а дипломати — вивчатимуть тонкощі місцевої політики?

Фокус переклав статтю Джейкоба Шапіро і Ліам Коллінз про те, як протистояння двох наддержав веде до іррегулярних конфліктів.

Стратегія національної оборони США стверджує, що підготовка до першого варіанту — найкращий спосіб запобігти великим конфліктам, і Міністерство оборони в переважній більшості випадків наголошує на підготовці до конвенційних воєнних дій з Китаєм або Росією. Це ризикована стратегія в одному ключовому відношенні: історично саме неконвенційні війни були основою протистояння великих держав.

Нарощування звичайних озброєнь може сприяти стримуванню, але надто вузька їхня спрямованість також створює проблеми, як зазначають деякі колеги. Ситуація нагадує занадто сконцентрований інвестиційний портфель: мудрий інвестор купує акції для зростання, але доповнює їх облігаціями, щоб забезпечити надійний дохід незалежно від того, як поведе себе ринок. Так само, вкладаючи величезні кошти в конвенційне стримування, Сполучені Штати повинні продовжувати готуватися до іррегулярних умов, у яких стратегічне протистояння, найімовірніше, переросте в насильство.

Вкладаючи величезні кошти в конвенційне стримування, Сполучені Штати повинні продовжувати готуватися до іррегулярних умов
Фото: General Dynamics

Отже, де ж американські лідери мають шукати правильні комбінації і в які облігації їм, так би мовити, потрібно інвестувати? Американським елітам не варто покладатися лише на свою уяву, адже вони можуть скористатися майже 50-річним досвідом останньої епохи стратегічного протистояння — холодної війни.

Уроки протистояння великих держав

Навіщо звертатися до прикладів холодної війни для обґрунтування сьогоднішньої політики? Не варто захоплюватися пошуками схожості між тим часом і сьогоденням; тим не менш, між двома цими епохами є важливі паралелі.

Під час холодної війни між собою змагалися дві великі наддержави — Сполучені Штати і Радянський Союз, — хоча третя велика держава, Китайська Народна Республіка, також відігравала важливу роль. Кожна з цих країн володіла ядерною зброєю, що дозволяло не допустити прямого конфлікту. Сьогодні Сполучені Штати і Китай — дві наддержави, а Росія — велика держава, яка прагне повернути назад свій занепад. Між цими періодами є суттєві відмінності, але ми, безсумнівно, можемо винести уроки з того, як великі держави змагалися раніше.

Якщо повернутися до історії холодної війни, то виявиться, що іррегулярні війни були головною особливістю майже всіх конфліктів за участю великих держав. За даними Уппсальської програми даних про конфлікти, на громадянські війни та інші види іррегулярних конфліктів припало 107 зі 123 збройних конфліктів, що відбувалися у світі з 1975 по 1991 рік. У більшості з них великі держави підтримували хоча б одну зі сторін: у 61% випадків на Близькому Сході і в 60% — в Африці.

Якщо повернутися до історії холодної війни, то виявиться, що іррегулярні війни були головною особливістю майже всіх конфліктів за участю великих держав
Фото: Скриншот

Конфлікти часів холодної війни, в яких з одного або обох боків брала участь наддержава, були набагато інтенсивнішими. Щонайменше дві третини загиблих у другій половині холодної війни припали на конфлікти за участю двох або більше великих держав. Якщо минуле — пролог, то можна припустити, що наслідки подібних "малих війн" сьогодні будуть не кращими, а найімовірніше ще гіршими, оскільки суперництво великих держав створює додаткові стимули для взаємних інтервенцій.

Один зі способів зрозуміти, наскільки далеко можуть зайти війни за участю двох великих держав, — це згадати, що, хоча 26 конфліктів за участю двох або більше великих держав, що підтримують комбатантів, становлять менш як чверть іррегулярних конфліктів, які відбувалися в період з 1975 до 1991 року, вони стали причиною 64-70% смертей у боях за цей період. Виключно жорстокі конфлікти відбувалися по всьому світу — від Афганістану та Ефіопії до Камбоджі та Сальвадору. Але всі вони мали деякі спільні риси:

  • тривали понад десять років;
  • одна велика держава підтримувала уряд, а інша — щонайменше одну повстанську фракцію (часто більше);
  • більшість із них завершилися незабаром після закінчення холодної війни, коли підтримка хоча б однієї сторони вичерпалася.

З усього цього випливає, що у світі з протистоянням великих держав слід очікувати безлічі затяжних, жорстоких конфліктів, для яких уміння вести іррегулярні війни буде критично важливим. На жаль, ми вже живемо в цьому світі.

Поворотний момент

З огляду на те, що багато лідерів у Вашингтоні починали свою кар'єру за часів холодної війни, чому підготовка до іррегулярних війн не відіграє важливішої ролі в стратегічній конкуренції?

Експерти попереджають Конгрес, що іррегулярні війни, ймовірно, стануть одним з основних видів протистояння між Сполученими Штатами та їхніми конкурентами. У пролозі до плану реалізації Закону про глобальну нестабільність, підготовленому президентом Джо Байденом, ідеться про те, що Сполучені Штати "розглянуть, як участь США в житті нестабільних держав може вплинути та впливає на наші ширші геополітичні інтереси", як-от суперництво з Китаєм і Росією. Високопоставлені керівники Міністерства оборони нещодавно розповіли про те, як іррегулярні війни сприяють проведенню кампаній і стримуванню — основним принципам стратегічної конкуренції США.

Але крім цих конкретних пунктів, Стратегія національної оборони США явно зосереджена на створенні збройних сил для протистояння Китаю і Росії, причому як у ній, так і в Стратегії національної безпеки підготовка до іррегулярних воєн практично виключена. У несекретній версії Національної військової стратегії взагалі немає прямої згадки про іррегулярні війни. І на власному досвіді ми переконалися, що відточування і вилучення уроків із двох останніх десятиліть іррегулярних війн занадто часто розглядається як відволікаючий маневр, а не як доповнення до поточного фокусу на стратегічній конкуренції.

стратегія національної оборони США явно зосереджена на створенні збройних сил для протистояння Китаю та Росії

Без чіткого уявлення про важливість іррегулярних війн для суперництва великих держав особи, які ухвалюють рішення, навіть не розглядатимуть низку потенційних компромісів. Існують десятки можливостей інвестувати трохи менше коштів у дорогі інструменти, необхідні для перемоги у звичайній війні, щоб отримати величезний потенціал для іррегулярних конфліктів. Наприклад, відмова від купівлі одного військово-транспортного літака C-17 дала б змогу заощадити понад 300 мільйонів доларів, що, своєю чергою, дало б змогу зробити відносно великі інвестиції в інструменти для ведення іррегулярних війн, як-от навчання сотень співробітників дипломатичної служби мовам, використовуваним на африканському континенті (або понад 1000 співробітників — російській мові, якщо виходити з витрат 2013 року), або подвоєння зазвичай невеликої кількості співробітників іноземних комерційних служб в американських посольствах по всій Африці. Складання федерального бюджету — складний процес, і витрати на навчання Держдепартаменту не так просто замінити придбаннями Міністерства оборони, але, безсумнівно, лідери на Капітолійському пагорбі і у виконавчій владі могли б створити процедуру для чіткого розгляду такого роду бюджетних компромісів.

Є й інша проблема: створення Командування спеціальних операцій США відповідно до закону Голдуотера-Ніколса від 1986 року мало непередбачувані наслідки, закріпивши надмірні інвестиції військових у великомасштабні бойові операції. Заохочуючи лише невелику частину військових спеціалізуватися на іррегулярних війнах та інших "нетрадиційних" місіях, закон різко знизив стимули для решти військових інвестувати в цю сферу. Повертаючись до попередньої аналогії, можна сказати, що це призвело до того, що командування спеціальних операцій майже повністю інвестує в облігації, в той час як інші військові майже повністю інвестують в акції. Можливо, це дало б змогу систематично розглядати баланс підготовки до іррегулярних і звичайних операцій, якби Командування спеціальних операцій мало таку саму вагу в цивільній частині Міністерства оборони, як і військові служби, але це не так. Портфель спеціальних операцій управляється на рівні помічника секретаря (третій рівень цивільної бюрократії) і не має цивільного секретаря служби — на відміну від ВПС, армії і ВМС, — що знижує його здатність впливати на політику і розподіл ресурсів.

Якщо подивитися на нещодавні події через цю призму, ми побачимо, як ефективна діяльність в умовах іррегулярних війн може сприяти національним інтересам США. З 2015 до 2021 року Сполучені Штати вкладали в Україну скромні кошти, не більш як 500 мільйонів доларів щороку (порівняйте це з мільярдами, які США щороку витрачають на підтримку України після повномасштабного вторгнення Росії). Для цього були залучені радники та інструктори зі США та інших країн, а також представники сил спеціальних операцій, Національної гвардії, Міністерства оборони та інших відомств. Хоча ці зусилля самі по собі не втримали Росію від вторгнення у 2022 році, якщо ви вважаєте успіхом той факт, що Україна не одразу впала перед Росією, як це багато хто пророкував, то ви маєте побачити цінність у довгострокових інвестиціях США в гарантування безпеки країни — ключовий потенціал іррегулярної війни.

Починаючи з адміністрації Трампа, Сполучені Штати сигналізували про зниження інтересу до Африки, оскільки вони "переключили" свою увагу на Азію і розглядали Сахель насамперед як центр боротьби з тероризмом і ведення іррегулярних воєн
Фото: Колаж: Фокус

І якщо вас турбує, що зростаючий вплив Росії в африканському регіоні Сахель є загрозою політичній стабільності та важливим поставкам корисних копалин, це теж відноситься до сфери іррегулярних війн і ширшого питання про важливість постійної участі в житті нестабільних держав. Починаючи з адміністрації Трампа, Сполучені Штати сигналізували про зниження інтересу до Африки, оскільки вони "переключили" свою увагу на Азію і розглядали Сахель насамперед як центр боротьби з тероризмом і ведення іррегулярних війн. У Стратегії національної оборони до 2022 року на 80 сторінках весь африканський континент згадується лише чотири рази, а Сахель — жодного разу. У цьому регіоні один за одним відбувалися перевороти, часто викликані нездатністю цивільного уряду контролювати джихадистську загрозу в країні. У багатьох столицях з'являлися російські діячі з пропозицією надати допомогу новому уряду в стабілізації обстановки. Тепер, коли Росія знаходить друзів по всьому регіону, очевидно, що якби Сполучені Штати передбачали, як нестабільність у цій країні може сприяти російському вторгненню, політики по-іншому оцінили б її значення.

Крім того, за нинішнього поділу стратегічної конкуренції на іррегулярні війни і стабілізацію політики можуть втратити можливість використовувати інструментарій іррегулярних воєн для стратегічного протистояння. Наприклад, нині Агентство США з міжнародного розвитку щорічно інвестує близько 23,6 мільйона доларів у програми стабілізації та миру в Демократичній Республіці Конго — відносно скромна сума для найбільшої країни Африки на південь від Сахари. Обмежені інвестиції мають сенс, якщо метою є досягнення стабільного та підзвітного уряду в Конго — на жаль, це нелегке завдання на десятиліття вперед. Але Конго — це вже не просто миротворча проблема для інтересів США: домінуюча роль Китаю у видобутку ресурсів та його вплив на справи країни роблять його стратегічним викликом. Уявіть собі, якби політики розглядали інвестиції в стабілізацію з погляду як розвитку підконтрольного уряду в Конго, так і глибшої взаємодії на цій надважливій стратегічній арені. Зміст дискусій — і підсумкові інвестиції — могли б бути зовсім іншими.

Чого нас мають навчити приклади холодної війни

На основі вивчення прикладів холодної війни можна зробити кілька важливих висновків, які допоможуть американським елітам зрозуміти і підготуватися до конфліктів, що назрівають у майбутньому.

Найважливіший полягає в тому, що деякі з можливостей ведення іррегулярних бойових дій, які були важливі для зовнішньої політики США в роки холодної війни, не вимагали великих фінансових витрат. Це були скромні довгострокові інвестиції, які не дозволили союзникам США "виграти" військове змагання в найближчій перспективі — наприклад, невелике, але критично важливе розгортання в Сальвадорі, — але визначили політичні можливості на їхню користь у середньостроковій перспективі. Такі довгострокові інвестиції також призвели до сприятливого вирішення конфлікту в Колумбії після холодної війни. Насправді, згідно з дослідженнями одного з авторів статті, військові частіше досягають успіху, коли змушені діяти малими групами та обмежувати свої сили. Це може здатися нелогічним, але занадто великі сили часто виявляються контрпродуктивними, як доводять В'єтнам і Афганістан. Надання інформації та налагодження відносин також відігравали центральну роль під час холодної війни, причому часто під керівництвом цивільних урядових агентств.

Надання інформації та налагодження відносин також відігравали центральну роль під час холодної війни, до того ж часто під керівництвом цивільних урядових агентств
Фото: US Air Force

Друге спостереження полягає в тому, що деякі з найбільш стратегічно значущих невдач холодної війни для Сполучених Штатів і Радянського Союзу значною мірою зводилися до невдалого ведення іррегулярних бойових дій. Для Сполучених Штатів у В'єтнамі це було результатом непропорційно величезних зусиль, які суперечили потужній довгостроковій місцевій політичній динаміці. Що стосується Радянського Союзу, то виснажлива десятирічна війна в Афганістані ніколи б не трапилася, якби він був достатньо обізнаний про місцеву політику, щоб не дати своїм афганським союзникам організувати переворот у 1978 році, якби він утримався від вторгнення 1979 року, що призвело до спалаху зароджуваного національного руху опору, або якби він зміг придушити ісламські повстанські групи, які зрештою стали добре постачатися Сполученими Штатами та іншими гравцями.

Багато з цих випадків також підкреслюють важливість реалістичного стратегічного терпіння. Дійсно, необхідно дивитися на речі в довгостроковій і широкій перспективі: щоб конкурувати з Китаєм і Росією, важливо зосередитися на гравцях за межами китайської комуністичної партії і Кремля. Сполученим Штатам доведеться взаємодіяти в усьому світі з тими, чиє стратегічне значення не відразу стає очевидним для громадськості, але де американська участь може мати величезний вплив.

Нарешті, підготовка до воєн, у яких Сполучені Штати майже напевно братимуть участь, поряд із готовністю до воєн, які вони сподіваються стримати, передбачає інвестування в інтелектуальний капітал американських військових і цивільних чиновників для дипломатичних і військових аспектів іррегулярних конфліктів. З часів Корейської війни Сполучені Штати провели лише дві великомасштабні бойові операції (війна в Перській затоці та, можливо, перші тижні вторгнення до Іраку), проте вони спалили трильйони доларів і тисячі життів в іррегулярних конфліктах по всьому світу. Як і в багатьох інших аспектах підготовки до іррегулярних аспектів суперництва наддержав, необхідні інвестиції скромні. Серед недорогих варіантів: реформування професійної військової освіти з метою включення до неї аналізу тих видів воєн, які офіцерам, найімовірніше, доведеться вести; призначення вищих офіцерських чинів провідними в місіях із надання допомоги силам безпеки (можливо, якби це було зроблено в Україні до вторгнення, це могло би стримати Росію); створення механізму визначення критичних потреб у вивченні іноземних мов для бойових командувань та використання міжвідомчого процесу призначення персоналу для навчання сотень військ, що перебувають у зоні конфлікту.

Якщо країна не зможе диверсифікувати свої інвестиції в національну безпеку, щоб зберегти з такою працею набуті навички і можливості ведення іррегулярних війн, Сполучені Штати зазнаватимуть дорожчих невдач, домагаючись менше недорогих успіхів. А холодна війна вчить нас, що така комбінація — запорука провалу в довгостроковому суперництві наддержав.

Про авторів

Джейкоб Н. Шапіро — професор політики та міжнародних відносин у Прінстонському університеті, де він керує проектом "Емпіричні дослідження конфліктів" — міжуніверситетським консорціумом, який вивчає політично вмотивоване насильство в країнах по всьому світу. Його дослідження охоплюють конфлікти, економічний розвиток і безпеку. Він є автором книги The Terrorist's Dilemma: Managing Violent Covert Organizations і співавтором книги Small Wars, Big Data: The Information Revolution in Modern Conflict.

Ліам С. Коллінз — виконавчий директор Фонду Віоли, виконавчий директор Медісонського політичного форуму, старший науковий співробітник New America і постійний член Ради з міжнародних відносин. Він був директором-засновником Інституту сучасної війни у Вест-Пойнті і служив радником з питань оборони в Україні з 2016 по 2018 рік. Полковник спецназу у відставці, служив в Іраку, Афганістані, Боснії, на Африканському Розі та в Південній Америці. Співавтор книги Understanding Urban Warfare.

Теги за темою
Россиявойна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Деякі RTX 5070 Ti на 12% менш продуктивні через відсутні блоки ROP — NVIDIA визнала брак та радить звертатися по заміну
ITC
2025-02-23T17:10:23Z
Видалення всіх повідомлень на iPhone в один дотик — інструкція
InternetUA
2025-02-23T16:48:16Z
Виходить перший комп’ютер Xiaomi зі штучним інтелектом
Portaltele
2025-02-23T16:24:14Z
Є у багатьох на телефоні: яка програма постійно "пожирає" пам’ять і що з цим робити
InternetUA
2025-02-23T16:01:24Z
Найкращі смартфони-"розкладачки" порівняли в тесті на автономність: хто переміг
InternetUA
2025-02-23T15:31:57Z
Якби динозаври не зникли: альтернативна історія еволюції Землі
360ua.news
2025-02-23T15:30:14Z
Це часто ігнорують керівники: Стів Джобс назвав ознаку поганого лідера
24tv
2025-02-23T14:42:13Z
Англійський стример Football Manager очолив справжній футбольний клуб
24tv
2025-02-23T14:27:19Z
Перший витік iQOO 15 Pro показує плоский дисплей 2K, батарею на 7000 мАг
Portaltele
2025-02-23T14:25:37Z
Не викидайте плитку, що залишилася після ремонту: що з нею можна зробити
24tv
2025-02-23T16:48:07Z
Мох на деревах: як нейтралізувати - дієві лайфхаки
GlavRed
2025-02-23T16:30:26Z
Як номер дому впливає на життя у ньому: з'явилося цікаве пояснення
24tv
2025-02-23T16:30:05Z
Любовний прогноз на 2025 рік: 3 ідеальні зодіакальні пари, які складуться зовсім скоро
24tv
2025-02-23T16:09:51Z
Три нетактовні запитання, на які в жодному разі не можна відповідати
TSN
2025-02-23T16:06:15Z
Ключ застряг у замку? Ось простий спосіб вирішити проблему без виклику майстра
Знай
2025-02-23T15:51:05Z
Миру та душевного спокою: привітання з Днем ангела у картинках і словах
24tv
2025-02-23T14:42:37Z
Вся річ в одному інгредієнті: цю намазку хочеться їсти ложками
24tv
2025-02-23T14:42:11Z
Деруни, запечені із Сорочинського ярмарку: рецепт від відомого шеф-кухаря
TSN
2025-02-23T14:36:32Z
В Одесі прогримів вибух: що відомо
TSN
2025-02-23T17:18:45Z
Атака російського дрона на ЧАЕС: рятувальники виявили нові осередки тління
УкраинФорм
2025-02-23T17:03:18Z
У Києві поліцейські рятували людей в момент повторної атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T16:45:23Z
У Польщі бус, яким керував українець, врізався в потяг
Комсомольская правда
2025-02-23T16:12:54Z
У Києві вночі поліцейські потрапили під повторний удар дронів РФ
УкраинФорм
2025-02-23T15:51:25Z
У Луцьку п'яний 70-річний чоловік вкрав автомобіль та влаштував ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T15:00:35Z
Атака дронів по Сумах: є пошкодження, перебите газопостачання
УкраинФорм
2025-02-23T14:15:19Z
У Перу обвалився дах торгового центру, шестеро людей загинули і 78 поранені
УкраинФорм
2025-02-23T13:39:42Z
На Київщині рятувальникам довелося визволяти п’ятьох рибалок, які втрапили в халепу
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T13:21:29Z
Реал з шаленим голом Модріча здолав Жирону: як зіграли українці
24tv
2025-02-23T17:18:16Z
Реал упевнено обіграв Жирону з Циганковим
Football.ua
2025-02-23T17:16:55Z
Мазрауї травмував коліно у грі з Евертоном
Football.ua
2025-02-23T17:10:03Z
«Старий Луцьк» програв БК «Рівне» у баскетбольній Суперлізі
УкраинФорм
2025-02-23T17:06:31Z
Конте – про поразку Комо: Хлопці тут ні до чого
Football.ua
2025-02-23T17:04:06Z
Хто стане наступним суперником Усика: українець зробив гучну заяву
24tv
2025-02-23T17:03:40Z
Відомий інсайдер назвав наступного суперника Усика
24tv
2025-02-23T17:00:30Z
Лейпциг і Гайденгайм зіграли внічию
Football.ua
2025-02-23T16:39:13Z
Чемпіонат світу з біатлону-2025: результати жіночого масстарту
TSN
2025-02-23T16:09:24Z
Росіяни штурмують Часів Яр малими групами - ОСУВ «Хотиця»
УкраинФорм
2025-02-23T17:19:59Z
Окупант приїхав до ЗСУ на велосипеді з іконою в руках
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T17:15:08Z
Росіяни, ймовірно, розстріляли українських полонених на Курському напрямку - Лубінець
УкраинФорм
2025-02-23T17:06:59Z
Українські полярники здійснили мрію захисниці Маріуполя
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T17:06:18Z
Пораненому бійцю «Азова» дронами доставили на передову кров для переливання
УкраинФорм
2025-02-23T16:45:52Z
Гороскоп на завтра 24 лютого для всіх знаків Зодіаку: Овнам доведеться ризикувати, Ракам треба бути обережними
Политека
2025-02-23T16:03:47Z
Прикордонники знищили на східному напрямку чотири російські гаубиці
УкраинФорм
2025-02-23T15:54:06Z
В Одесі недорого здають крихітну квартиру з туалетом на кухні: чим ще дивує житло
24tv
2025-02-23T15:24:20Z
В центрі Києва у понеділок тимчасово обмежать рух транспорту: у чому причина
TSN
2025-02-23T15:06:55Z
Набридла реклама: чоловік подав до суду на кінотеатр – чи зміг він виграти справу
24tv
2025-02-23T16:57:34Z
Буде важко заснути: 3 найкращі фільми жахів, засновані на реальних подіях
24tv
2025-02-23T16:51:17Z
Представник Італії на "Євробаченні-2025" неочікувано відмовився від участі в конкурсі
TSN
2025-02-23T16:06:43Z
"Це важко": Melovin зробив зізнання про роман з відомою артисткою
GlavRed
2025-02-23T15:27:12Z
Феноменальна пам’ять, як у Шерлока Холмса, — реальність чи вигадка?
ZN UA
2025-02-23T15:07:55Z
Литовський художник презентував скульптуру "Чуйло": з потужним посланням вирушить у тур країною
Знай
2025-02-23T14:51:21Z
Сем Альтман назвав свій улюблений фільм про технології
InternetUA
2025-02-23T14:33:10Z
Політичний трилер, де згадують Україну: новий мінісеріал Netflix, який можна подивитися за день
24tv
2025-02-23T14:24:21Z
Анатоліч заступився за куму Лободу, яка за кордоном співає російською, і висловився про її позицію
TSN
2025-02-23T14:06:15Z
Зеленський: питання контракту для добровольців 18-24 років та ротацій для військових буде вирішене
ZN UA
2025-02-23T17:19:27Z
Військові повинні підготуватися до переходу на повністю контрактну армію, – Зеленський
24tv
2025-02-23T17:12:10Z
Амбітний проект, що міг змінити баланс сил холодної війни
360ua.news
2025-02-23T17:03:52Z
Несплата аліментів: адвокатка пояснила, які покарання чекають українців
Политека
2025-02-23T17:00:57Z
На підтримку українських біженців у Польщі в наступні два роки потрібно майже $400 мільйонів - ООН
УкраинФорм
2025-02-23T17:00:52Z
КНДР набуває досвід у російсько-українській війні і базуватиме на ньому підготовку своєї армії - Зеленський
УкраинФорм
2025-02-23T16:51:01Z
Пенсія може зменшитись в кілька разів: що треба знати про інвентаризацію
24tv
2025-02-23T16:33:03Z
Пенсія по інвалідності чи за віком: що краще обрати та скільки можна отримувати
Политека
2025-02-23T16:30:36Z
Менше на 100 тисяч осіб: Буданов розповів про новий план мобілізації в Росії
24tv
2025-02-23T16:21:24Z
4 причини, чому не тримається гель-лак: про це потрібно знати
24tv
2025-02-23T16:39:38Z
Секретні прийоми: стало відомо, що потрібно робити, щоб прокидатися менш млявими
Фокус
2025-02-23T15:06:26Z
Чоловіки в групі особливого ризику: лікарка назвала несподівану причину ранньої смерті
Хвиля
2025-02-23T14:30:00Z
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
24tv
2025-02-23T13:51:19Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Дієтологи про кето-дієту: Зниження ваги - побічний ефект
Комсомольская правда
2025-02-23T09:04:20Z
Генна терапія повертає зір
360ua.news
2025-02-23T09:00:48Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Тенденції карткового шахрайства: які є нові техніки обману
InternetUA
2025-02-23T17:01:47Z
В Україні знову "стрибають" ціни на яйця: скільки коштує десяток у великих супермаркетах
Знай
2025-02-23T16:30:13Z
Польщі доведеться повернути Єврокомісії €91 мільйон з розкрадених коштів на генераторах для України
УкраинФорм
2025-02-23T16:27:21Z
Ризики відключень електроенергії зростають – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T16:15:41Z
Українка з порушенням зору рік не може відкрити рахунок у "ПриватБанку" через бюрократію
Знай
2025-02-23T16:12:31Z
Зеленський - про ліцензії на рідкісноземельні копалини: Бізнес, який цим займається, будемо захищати
УкраинФорм
2025-02-23T15:54:31Z
Як "не погоріти" на криптовалюті: гучне банкрутство біржі та аналіз ризиків
TSN
2025-02-23T15:48:47Z
Наука, економіка та аграрний сектор: підсумки важливого саміту "Виклики сьогодення" у Києві
Знай
2025-02-23T15:45:59Z
В Україні зменшилися ціни на молоко: скільки коштує в супермаркетах
Политека
2025-02-23T15:30:33Z
Ford відкликає кросовери Explorer та Aviator
360ua.news
2025-02-23T16:42:40Z
Як перевірити машину на штрафи в Україні: найпростіші способи
Политека
2025-02-23T14:33:41Z
Знайдено мотоцикл «Дніпро Соло» з нульовим пробігом
AutoCentre
2025-02-23T13:07:23Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Путін, і лише Путін, має нести економічні втрати за війну проти України - конгресмен
УкраинФорм
2025-02-23T17:21:47Z
Армія РФ атакувала Нікопольський район артилерією та дронами-камікадзе, є пошкодження
УкраинФорм
2025-02-23T17:21:16Z
"Ми близькі до підписання": Віткофф заговорив про повернення за основу до стамбульських угод
24tv
2025-02-23T17:18:55Z
Зеленський вважає, що повинен зустрітися з Трампом до його переговорів з Путіним
TSN
2025-02-23T17:18:32Z
Зеленський відреагував на заяву Трампа про «диктатора без виборів»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T17:18:05Z
Пророссийская резолюция в ООН, пакет на 20 млрд Украине, выборы в Германии: все за выходные
Европейская правда
2025-02-23T17:13:58Z
Дезінформація, яка йде з будь-якого джерела, має вплив і США, і в Європі, і в Україні, — Зеленський
Детектор М
2025-02-23T17:12:50Z
Україна займається розробкою аналогів Patriot
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T17:12:12Z
З початку повномасштабного вторгнення оголосили понад 3 тисячі підозр у держзраді - Малюк
УкраинФорм
2025-02-23T17:10:29Z