MY.UAНовини
Наталія Іщенко про хорватську версію «розіп’ятого хлопчика» та інформаційні завдання держави під час війни — в подкасті «Медіуми»
Наталія Іщенко про хорватську версію «розіп’ятого хлопчика» та інформаційні завдання держави під час війни — в подкасті «Медіуми»

Наталія Іщенко про хорватську версію «розіп’ятого хлопчика» та інформаційні завдання держави під час війни — в подкасті «Медіуми»

У випуску — про базовий принцип спростування фейків: не лише спростування, але й поширення правди.

Минулого року Наталія Іщенко в Загребі взяла участь у конференції «Когнітивна війна. Досвід Хорватії та України». Там хорватські та українські експерти порівнювали сербську пропаганду 1990-х під час війни Югославії-Сербії проти Хорватії та російську пропаганду з лютого 2014 року у війні РФ проти України. Експерти зійшлися на тому, що у двох агресорів, що діяли у різний час та на різних територіях, пропагандистські наративи однакові. 

Чому основне завдання держави — спростування фейків, які особливості інформполітики України були впроваджені після лютого 2022 р. А також порівняння не лише пропагандистських тез Сербії і Росії, а й того, як відбивалася від ворожої інформаційної атаки Хорватія та як протидіє російській пропаганді Україна — про це ведучі подкасту «Медіуми» Наталя Соколенко та Вадим Міський поговорили з Наталією Іщенко, журналісткою, редакторкою порталу «Балканський оглядач». Випуск виходить в рамках спецсезону «Відсіч дезінформації».

Підписатися на подкаст «Медіуми» можна на Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, NV Подкасти, YouTube Music, YouTube та інших подкастингових платформах.

00:00 «Спростування фейків — завдання не журналістів й активістів, а держави»;

07:15 Хорватська версія історії про «розіп’ятого хлопчика»: «Коли сербські війська зайшли у Вуковар, то вони нібито виявили в початковій школі 40 вбитих сербських дітей. І цю інформацію передала агенція»;

11:52 Хорватський випадок спростування фейків, який став переламним у війні: «Хорвати просто передавали інформацію з міста, яке опинилося в облозі, при чому з акцентом на фото- і відеоматеріалах»;

17:50 «В 2014-му році ми організували фото-виставку “Донбас. Війна і мир” в Європарламенті. Нас змусили прибрати всі згадки про Росію»;

23:05 Особливості інформполітики України після лютого 2022 році: «Ми по всьому світу скакали з цим позитивом і креативом. Але на війні це не працює»;

25:54 Що робив уряд Хорватії: «Вони по всій вертикалі говорили, що відбувається на полі бою, намагалися залучати якомога більше іноземних журналістів, давали можливість їм працювати»;

33:18 Хорвати питають: «Чому ваше посольство не розповідає всюди про ці страшні історії, як киян обстрілювали ракетами?».

«Спростування фейків завдання не журналістів й активістів, а держави»

Наталя Соколенко: Хорватія відбила військову агресію югославських сербів. А наскільки успішними були хорвати у відбитті інформаційної атаки ворога?

Наталія Іщенко: На конференції у Загребі ми з хорватськими колегами говорили про те, як відбувається війна в інформаційній площині, що саме робили агресори проти країни і як країна захищалася. Ми очікувано почули від хорватів, що головне – це спростування фейків. Але для нас було дещо несподівано, коли вони сказали, що це є основне завдання держави — спростування фейків. Вони весь час про це наголошували, вони весь час до цього поверталися. Не йдеться про якусь роботу окремих журналістських спільнот чи громадських активістів, ні. Йдеться про системну роботу всіх державних інституцій насамперед на міжнародному рівні.

Головна аудиторія – це міжнародна спільнота, тому що хорвати з перших днів війни зіткнулися з тим, що проти них працює фабрика фейків і дезінформації, яка орієнтується на світ і продукує для світу безліч якихось, здавалося б, безумних фейків, але які заходять в те, що називається міжнародна спільнота.

Наталя Соколенко: Щось на кшталт «распятого мальчіка»?

Наталія Іщенко: Не тільки. Коли ми це все почули, то були шоковані тим, наскільки технології дезінформації, тип фейків, навіть сюжети є дотичними до українських. Таке враження, що інформаційний штаб, який готував агресію Югославської Сербії проти Хорватії, нікуди не пішов, він продовжував працювати, і саме ці заготовки дістали, коли почалася агресія проти України. 

Я вам наведу конкретні приклади. Перше і головне обвинувачення в бік хорватів і моральна мобілізація всіх сербів на війну проти хорватів була історія про те, що незалежність Хорватії дорівнює приходу до влади «фашистів», що хорвати відроджують буквально «фашистську державу». І це не зважаючи на те, що в Хорватії президентом був Франьо Туджман, який під час Другої світової війни воював в партизанському загоні проти тодішнього уряду Хорватії, що був на стороні країн Осі. Здавалося б, ну це вже абсурд. Ні, вони все одно підняли цю тему і почали говорити про фашизм в Хорватії не тільки для своєї аудиторії сербів, а на світовому рівні теж для того, щоб ідею незалежність Хорватії в світі не підтримували. Це перше.

Хорватська версія історії про «розіп’ятого хлопчика»: «Коли сербські війська зайшли у Вуковар, то вони нібито виявили в початковій школі 40 вбитих сербських дітей. І цю інформацію передала агенція»

Наталія Іщенко: Друге, це фейки стосовно вбивства дітей. Першою метою сербських загарбників було місто хорватське місто Вуковар. От коли Вуковар впав, то у всьому світі почала транслюватися інформація про те, що коли сербські війська зайшли в цей регіон, то вони нібито виявили в початковій школі 40 вбитих сербських дітей. І цю інформацію передала агенція Reuters, історію почали транслювати міжнародні поважні медіа, зокрема, незалежні британські мовники. За кілька годин Reuters спростував цю інформацію, звільнив цього кореспондента. Як виявилося, цю новину робило бюро Reuters, яке працювало в Белграді. Кореспондент шанованої агенції розповсюдив новину, яку йому переповів журналіст, який був на місці, хоча насправді він був фотографом. Але коли того фотографа потім запитали: де докази? Він сказав, що йому не дали фотографувати. Тобто без жодного доказу новина за кілька годин була розповсюджена по всьому світу. 

А чому так сталося? Потім цей кейс розглядався навіть на трибуналі в Гаазі як приклад військової пропаганди. З'ясувалося, що якраз коли югославсько-сербський агресор запускав цю новину про 40 «розп'ятих малюків», в цей же час парамілітарне з'єднання разом з югославською армією вбивали пацієнтів у Вуковарської лікарні. Це жахливий воєнний злочин, який теж був темою розгляду Гаазького трибуналу. Коли агресор зрозумів, що буде відбуватися, що це військовий злочин з їхнього боку, серби запустили цю інформацію на випередження, щоб виправдати себе, щоб змістити інформаційний фон, і щоб світ про Вуковар знав те, що там хорватий когось вбили, а не те, що там серби вбивають поранених і хворих пацієнтів в лікарні. Ми це послухали і зрозуміли, що світ не зробив висновків з той війни і саме тому став можливий «розіп'ятий хлопчик» в Україні. 

Наталя Соколенко: Ну, а цікаво, які висновки тут можна було би зробити?

Наталія Іщенко: Ну, по-перше, все ж таки, треба перевіряти інформацію з незалежних джерел. Навіть міжнародним медіа, якщо вони працюють, з одного боку конфлікту не можуть бути упередженими. Треба ще мати на увазі, що тоді в зоні бойових дій не працювали міжнародні журналісти, але вони довіряли своїм контактам на місцевому рівні. І якщо їх сербські колеги говорили, що там сталося, то вони їм вірили. Як дуже довго вірила міжнародна спільнота і вони продовжують вірити російським журналістам. Треба збиратися з російським журналістом. Ви ж знаєте, всі ці історії, коли на рівних збиралися українські журналісти і російські пропагандисти, які теж маркувалися як журналісти. І подавалися вони як рівноцінні учасники діалогу. Коли агресор використовує свої медіа як частину військових дій, то треба якісь інші визначення придумувати для медіа, якщо це пропагандистська машина агресора.

Хорватський випадок спростування фейків, який став переламним у війні: «Хорвати просто передавали інформацію з міста, яке опинилося в облозі, при чому з акцентом на фото- і відеоматеріалах»

Наталя Соколенко: Якщо ми говоримо тепер про російську пропаганду проти України.

Додався ще один виклик — соціальні мережі. Наскільки вони додали роботи нашому уряду?

Наталія Іщенко: Принцип спростування фейків, як показує досвід Хорватії, залишається базовим. Але не лише спростування, але й поширення правди.

Вадим Міський: Оце хороше питання, як трансформується. Тому що тоді, по суті, це спростування фейків — це домінуючий вид того, що вони робили. Чи зараз все ще це актуально, чи щось іще, або принципово інше має робити уряд?

Наталія Іщенко: Колеги розповіли про хорватський кейс спростування фейків, який став переламом у війні. Хорвати просто передавали інформацію з міста, яке опинилося в облозі. При чому з акцентом на фото- і відеоматеріалах. Коли почалася облога Дубровніка, фейки почалися просто валитися, як із «рога достатку», що, мовляв, дим, який охопив місто, це не тому, що серби його обстріляли і там щось палає. А тому, що хорвати спеціально запалюють шини, щоб імітувати нібито в місті щось палає. 

Вадим Міський: Це дуже схоже на російські історії про те, що самі себе обстріляли і так далі. 

Наталія Іщенко: Коли тільки почалася агресія проти Хорватії, серби говорили: ми нічого не атакуємо, а ми наводимо порядок, тому що там в них якісь перестрілки між різними групами цих фашистів, там буквально починається громадянська війна. Багато було креативних ідеї стосовно дезінформації. Але хорвати цілеспрямовано, централізовано, на рівні держави це відбивали. Вони сформували міністерство інформації, до якого взяли всіх тих кореспондентів, які були саме на полі бою. Їх завданням було тільки фіксація того, що відбувається. Коли серби обстрілювали старе місто Дубровника — це всесвітня спадщина ЮНЕСКО, коли був черговий масований обстріл, весь світ побачив ці правдиві кадри обстрілів, як палають будинки, які є перлиною всієї європейської культурної спадщини, ось тоді стався перелам в сприйнятті війни в Хорватії в світі. 

Основний масив доказів про обстріли Дубровника зібрав фотограф, який раніше був фотокореспондентом на культурному фестивалі. Він ніколи не робив репортажі про політичні новини, не те, що військовими. Але він в своєму рідному місті, в нього не було бронежилета, каски. І він загинув під час найбільш масованого обстрілу в центрі Дубровника просто під час зйомки. Кілька років тому в Дубровнику відкрили меморіальну дошку на честь саме цього журналіста.

«В 2014-му році ми організували фото-виставку “Донбас. Війна і мир” в Європарламенті. Нас змусили прибрати всі згадки про Росію»

Наталя Соколенко: В Україні трохи не так побудовано взаємодію влади і медіа у протидії російським фейкам як інформаційної складової війни РФ про нас. Згадайте період АТО, у тимчасово окупованих районах Донецької області залишалися ще журналісти. Вони передавали свою інформацію, наприклад, з Донецька, Сергію Гармашу (сайт «Острів») чи Денису Казанському. Мої донецькі друзі — переселенці з Донецька, запитували: чому загальнонаціональні телеканали не показують це, чому ця інформація залишається мало помітною для всього народу? 

Наталія Іщенко: В мене є відповідь. Справа в тому, що в 2014-му році, я розуміла важливість саме фото-відео доказів. Ми зробили фото-виставку «Донбас. Війна і мир». Ми зібрали і професійних фотографів, і бійців, які фотографували на мобільні телефони, і журналістів, які їздили і фотографували. В нас були такі автори були, як Макс Левін. Нам допомогла влада, і ми змогли показати виставку в Європарламенті. Фінансування, щоправда, відбувалося не за рахунок держави, а коштом бізнесменів-переселенців з Донбасу. Але нас змусили прибрати всі згадки про Росію. Це зробили буквально в останню хвилину, коли ми вже все роздрукували і мали відправляти виставкові матеріали. Ми додатково надрукували всі підписи на спеціальних наліпках — і замінили всі підписи. Бо була умова: якщо буде згадка Росії, виставки взагалі не буде.

Вадим Міський: Так, а хто ж напав? Як можна про це розповідати? 

Наталія Іщенко: Ми показали війну без агресора. З'ясувалося, що на всіх рівнях європейських в Брюсселі заборонено говорити про російську агресію. Це 2014 рік. І наша влада, наскільки я зрозуміла по ситуації, яка там була — на це погодилася. Тому що про те, що це російська агресія, на відкритті сказала тільки журналістка, яка була в нашій групі, якій дали виступити. Є офіційна делегація, є купа поважних людей, але про російську агресію каже якась журналістка. Була така на вищому рівні домовленості, що не треба нервувати Путіна. Було намагання провести умиротворення жертви, щоб вона не чинила опір. І в інформаційній сфері також. Ви розумієте, що до 24 лютого 2022 року інформаційною політикою було умиротворення громадян України.

Особливості інформполітики України після лютого 2022 році: «Ми по всьому світу скакали з цим позитивом і креативом. Але на війні це не працює»

Наталя Соколенко: Це величезна помилка довжиною у вісім років. Але перейдемо у дні після лютого 2022 року, після початку Великої війни Росії проти України. У нашого керівництва уже ж не було ілюзії побачити колись мир в очах Путіна. І політика інформаційна змінилася, це очевидно. Якщо ми говоримо з вами про те, що робив уряд Хорватії на міжнародному рівні для спростування фейків під час своєї війни, то що робить зараз наша держава, чи це порівнювані речі?

Наталія Іщенко: Я можу порівняти те, що відбувається зараз з інформаційною політикою держави, з інформаційною політикою якоїсь великої корпорації. Коли у великій корпорації відбувалися якісь страшні кризи, то вони намагалися спочатку вирішувати звичайними корпоративними методами public relations: багато позитиву, якісь рекламні акції, сувенірна продукція, виставки на позитиві, «все в нас добре», але коли криза не вирішувалася, тоді залучали антикризових комунікаторів. І вони говорили: ні, потрібно робити жорстке спростування, заяви. І всі ці хлопчики і дівчата, які звикли займатися тільки позитивним піаром, вони відсувалися в бік і там чекали, коли кризу буде вирішено. На жаль, наша влада після 24 лютого просто поринула в цей позитивний піар. На це просто вихлюпувалися гігантські гроші, на це витрачалися багато зусиль. Ми по всьому світу скакали з цим позитивом, з якимось креативом, розумієте. Але на війні це не працює. Навіть в кризі корпоративній це не працює, тим більше на війні. На війні треба воювати. Це все просто відмивання грошей. Жодного ефекту це не має. 

Що робив уряд Хорватії: «Вони по всій вертикалі говорили, що відбувається на полі бою, намагалися залучати якомога більше іноземних журналістів, давали можливість їм працювати»

Наталя Соколенко: Що робив уряд Хорватії?

Наталія Іщенко: Вони по всій вертикалі говорили чітко правду, що відбувається на полі бою, транслювали, показували все те, що робить агресор. Вони намагалися залучати якомога більше іноземних журналістів, спілкувалися з ними, давали всю необхідну інформацію, давали можливість їм працювати. 

Журналісти, які працювали в Хорватії, самі хорвати, вони демонстрували, по-перше, патріотизм. З цим теж в нас дуже величезна проблема в Україні, тому що велика кількість наших колег, вони чомусь вважають, що на журналістів не розповсюджується дія Конституції України, яка каже, що захист держави є обов'язком громадянина. Журналісти — це такі самі громадяни, для них немає винятку, і вони мають обов'язок захищати. Я думаю, що колись це розуміння пройде. В Хорватії такої проблеми не було. В Хорватії була єдність. І було бажання в першу чергу перемогти.

Наталя Соколенко: Тобто розмови з терористом Гіркіном, щось на кшталт такого, з якимось сербським військовим чи з колаборанткою під час війни у хорватського журналіста, напевно, було б абсолютно виключено.

Вадим Міський: Ти знаєш, Наталко, я слухаю і розумію, що контекст сьогоднішній і медіапростір, в якому існує сьогоднішня людина — повністю відрізняється від того, в якому існували тоді як хорвати і серби, так і міжнародна громадськість. Тому що з'явилися соцмережі. І ти не обов’язково маєш контролювати “першу кнопку”, щоб донести свою позицію. Вони ж опинилися після розвалу Югославії в ситуації, коли вся медійна інфраструктура, налагоджені зв'язки з тим самим Reuters, мережі кореспондентів — усе це залишилося в руках сербів. Звісно, що хорвати в цій ситуації викручувалися якимись мінімалістичними засобами. Україна сьогодні — не можна сказати, що в аналогічній ситуації. Все-таки за 30 років побудована досить розвинена медійна інфраструктура. Кожен громадянин може, не маючи телеканалу чи частоти мовлення, зафільмувати те, що відбувається за вікном і поширити. Щоправда, як у випадку із твоїми друзями з Донецька, це не обов'язково потрапить в ефір великих медіа. Але можливість поширити інформацію — зараз більша, ніж була тоді. 

Як можна цей досвід Хорватії, враховуючи зміни контексту, адаптувати і використати нам зараз? 

Наталія Іщенко: Ви знаєте, принципова ідеологія того, що відбувається — не змінилася. Змінилися технічні методи роботи. Я можу сказати, що ви дуже оптимістично вважаєте ресурси України. Досі багато міжнародних медіа пишуть про Україну з офісів в Москві.

Вадим Міський: Знаєте, для мене великий біль, коли призначають людей, які попрацювали по десять-двадцять років у Москві, на посади керівників бюро в Україні. Я не буду називати персоналіх, але ми в журналістському цеху прекрасно всі це розуміємо. І коли ти пропрацював кількадесят років в Росії, в Москві, а потім очолив бюро іноземного медіа в Україні, то ти коли пишеш матеріал, в тебе банально в телефонній книжці більше експертів звідти. І це теж є велика проблема.

Наталя Соколенко: Так, тим більше, що у нас перед очима історія Дюранті, який пожив у Москві і заперечував з цієї причини голодомор в Україні. Є фільм чудовий про Ґарета Джонса — «Ціна правди». Це художній фільм, але він певною мірою ілюструє як російська влада працює з медіа. Тому, звісно, це неприпустимо. Але чому так? Чому не з Варшави уже нарешті? 

Наталія Іщенко: Тому що це стереотипи. 30 років для великих держав, які нараховують віками свій вік, 30 років — це дуже мало. І вони поважають авторитетів, які ще в Радянському Союзі були відомі. Наприклад, той же Венедиктов, який отримує премії за свободу слова. Це ж досі відбувається. Досі відбувається намагання урівняти журналістів українських і російських за допомогою різноманітних програм. Але це не найбільша проблема. Найбільша проблема, що ресурси, які витрачає Росія на пропаганду і дезінформацію по всьому світу — не порівняти не те, що з Україною, а навіть з європейськими державами або Америкою. Це вже світова проблема. Протистояти Росії в інформаційній сфері просто неможливо без допомоги, якщо нам не будуть допомагати наші союзники в інформаційній сфері. Але зараз цієї солідарності я не бачу.

Наталка Соколенко: Ну, дивіться, Russia Today закрили.

Наталія Іщенко: Це добре. Але це все ж таки точкові методи. Треба системна політика. Тому що Росія руйнує не тільки українські міста, вона руйнує систему західних цінностей і демократії. І чомусь це не дуже зрозуміло нашим західним партнерам. І це все треба робити як захист всієї демократії. 

Наталка Соколенко: Можливо, запит з України не достатньо сильний? Не такий сильний, як на постачання зброї, на блокування російської інформації. 

Наталія Іщенко: А з чим ми йдемо на захід? Ми веземо собачку? Уявіть, в нас гинуть люди, в нас ракетні обстріли. А ми кажемо, ось допоможіть нам поширити відео з нашою красивою собачкою. Ви знаєте, я вам скажу, що про нас думають, що ми якісь ненормальні, що в нас, напевно, вже якийсь психічний розлад. Коли нам треба говорити про якісь проблеми, ми вважаємо, що наша ідея про браслетики — це дуже круто. 

Хорвати питали: «Чому ваше посольство не розповідає всюди про ці страшні історії, коли киян обстрілювали ракетами?»

Вадим Міський: Знаєте, я все-таки скептиком побуду. Мені здається, що поки ракета не прилітає по твоєму місту, поки ракета не цілиться умовно в тебе, ти до кінця не спроможний і не здатний усвідомити. 

Наталія Іщенко: Правильно. Але ви розумієте, що ефект Дубровніка в тому і полягав, 

що європейці відчули біль мешканців Дубровніка, як свій. Тому що Дубровнік – це європейське місто. Це надбання всієї європейської цивілізації. І коли горів Дубровнік, вони вважали, що це горить Європа, що це горимо ми. І це було досягнуто цього ефекту, завдяки правильній інформаційній політиці. Це ракета так, але просто солідарність має бути.

Вадим Міський: Солідарність, але вона має виражатися в яких діях? От що ми хочемо, коли Рамштайн там відбувається, ми кажемо, треба стільки танків, стільки літаків. А тут що просити? Просити заблокувати канали чи просити щось інше?

Наталія Іщенко: Треба сформулювати нашу інформаційну політику, як політику війни саме. Боротьби і захисту. Захисту України і захисту взагалі демократії в світі. І цим запитом треба вже солідаризуватися з нашими колегами, партнерами і виробляти якийсь спільний план дій. Самі ми не впораємося.

Вадим Міський: Розкажу приклад, як я зрозумів, що поки ракета на тебе не летить, ти не почнеш рухатися. Брав участь у форумі Ради Європи в Молдові, присвячений він був у тому числі боротьбі з гібридними загрозами. Я приїжджаю в готель, завжди дивлюся, що йде по телебаченню. У них немає російських інформаційних каналів, але є дитячий контент, є серіали російські, де розповідають про «Молдавію», тобто російський наратив несеться і так далі. Ну що ще треба, щоб це заблокувати? Чого ще не вистачає Молдові? І туди ж летить, вони ж відчувають, що вони можуть стати наступними.

Ми поспілкувалися з медіарулятором Молдови. Коли я поставив це питання членкині їхнього регулятора, вона каже: це політичне рішення, добре, що ми хоч інформаційні заборонили. Каже, що довго розбирають питання, чи можна показувати радянські мілітаристичні фільми, де “русский солдат — освободитель” і т.д. А якщо якийсь радянський фільм виграв на Канському фестивалі, а там теж вихваляється русскій солдат — треба чи не треба обмежувати? Тобто, країна, яка в майже аналогічній загрозі, як і Україна, і немає особливо сил та засобів для стримування цього ворога, не член НАТО. І якби Україна трішечки гірше справилася в перші тижні вторгнення, то, я думаю, та сама ситуація прийшла б уже і в Молдову.

Наталія Іщенко: От в мене питання. А ви знаєте, як часто показує і розповідає про ракетні обстріли наше телебачення, яке мовить на закордон?

Вадим Міський: Російськомовне, ви маєте на увазі?

Наталія Іщенко: От будь-яке наше телебачення, яке мовить на закордон, як часто воно дає статистику про ракетні обстріли? Як часто воно показує ці ракети, які летять на наші будинки? Як часто воно показує жертв цих агресій? Коли я була в Хорватії, з’ясувала, що жодна людина там не знає про статистику обстрілів Києва. Більше того, я цієї інформації не знайшла і на сайтах наших посольств. Подивіться на соцмережі посольств України. Що вони там пишуть і показують? 

Наталка Соколенко: А що? Собачок і браслетики?

Наталія Іщенко: Ні. Але це переважко такі, знаєте, креативні картинки, якісь заклики. Це про війну, але інформування мало. Дайте статистику, дайте відео, дайте не красиву картинку, а дайте некрасиву картинку! Де люди побачать ці обстріли? Де вони мають побачити?

Мені там люди говорили: ми не знали, чому ви про це не розповідаєте? Чому ваше посольство не розповідає всюди про ці страшні історії, як киян обстрілювали ракетами? Я тепер хорватам надсилаю те, що в відкритому доступі є, то їх інформую, а в медіа вони цього не бачать. Розумієте? 

Вадим Міський: Я до честі наших державних комунікацій скажу, що є платформа United24 Media, на якій є відео і про балістичний терор, і багато різних відео, де про це розповідають. Але United24 — це не наше іномовлення. До речі, іномовлення має цілий канал «Дім», який мовить українською мовою всередині України. Але називається і фінансується як іномовлення.

Наталія Іщенко: Просто, можливо, треба залучити більше наші посольства, саме для інформаційної роботи. Не для пропагандистської, а от суто для інформаційної. Не мають бути ці якісь абсолютно рекламні стратегії з «красивостями і креативом». Ні. Треба це відсунути до мирного часу. Зараз треба інформацію спрямувати на захист нашої держави.

Наталка Соколенко: А що має статися, щоб уряд почув вас, нас і так далі? Це взагалі реально? Там є реципієнти, кому слухати?

Наталія Іщенко: Не знаю. Я дуже багато знаю окремих людей, до яких я відношусь дуже добре, розумієте? Але чому вони не діють так, як треба, для мене це повна загадка. Напевно, не вистачає досвіду, освіти, розуміння того, що відбувається, якісної аналітики і якісного збору первинної інформації.

подкаст «Медіуми» запустив спецсезон «Відсіч дезінформації». Поряд зі звичними випусками, ведучі подкасту Наталя Соколенко та Вадим Міський запрошують експерток та експертів з питань російської пропаганди та стратегічних комунікацій. У попередніх випусках спецсезону говорили з Любов'ю Цибульською про те, як говорить українська держава із власним народом та світом, Ігорем Соловʼєм про роботу Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки під час війни та перспективи «інформаційного Рамштайну» для протидії пропаганді.

Також рекомендуємо: Подкаст «Детектор медіа говорить», у якому ми начитуємо найцікавіші статті та рецензії, що виходять на сторінках нашої групи онлайн-видань. Якщо у вас не вистачає часу на читання, ви можете просто слухати нашу аудіоверсію. Підписуйтеся на подкаст та отримуйте доступ до найцікавіших матеріалів «Детектора медіа» у зручному для вас форматі.

в перші дні повномасштабного вторгнення програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський запустив подкаст «Русскій фейк…» зі спростуваннями проявів ворожої дезінформації. Завдяки «Українському радіо» передача доступна на окупованих територіях. Одна зі слухачок, яка пережила піврічну російську окупацію неподалік Херсона, розповіла, як ця радіопрограма допомогла їй та односельцям «зберегти зв'язок з реальністю» в умовах повної відсутності інших українських медіа. Восени 2022 року подкаст здобув аудіопремію «Слушно» в номінації «Найкраще журналістське розслідування» за вибором аудиторії.

Колаж: «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росіяни вдарили балістикою по Сумах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T07:36:59Z
В Києві на низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики: в Сумах пролунав вибух
Antikor
2025-04-13T07:30:46Z
Жінка зливала в мережу місця дій ТЦК — як її покарали
InternetUA
2025-04-13T07:28:42Z
РФ може повторити операцію в напрямку другого міста України - прикордонники
GlavRed
2025-04-13T07:27:50Z
Ворог атакував Київ 30 дронами: в КМВА повідомили, чи є влучання
GlavRed
2025-04-13T07:27:44Z
Ситуація загрозлива на двох напрямках фронту: в ДПСУ попередили про небезпеку
GlavRed
2025-04-13T07:27:32Z
Втрати ворога на 13 квітня: знищено 1220 окупантів та 71 артсистему
Факти ICTV
2025-04-13T07:16:43Z
У Херсоні загинув волонтер Олег Сальник внаслідок атаки дрона
Antikor
2025-04-13T07:10:23Z
Ворог здійснив понад 30 атак на Покровському напрямку: карта бойових дій від Генштабу
24tv
2025-04-13T07:06:37Z
Експрезидент Південної Кореї Юн постане перед судом. Йому може загрожувати довічне
Лига
2025-04-13T07:30:08Z
Україна була б іншою: історик назвав "заборонені слова" в Акті про незалежність
GlavRed
2025-04-13T07:27:36Z
Трамп хоче повернення техногігантів у США попри тарифні поблажки, - Білий дім
InternetUA
2025-04-13T07:24:57Z
Заміна картин у Білому домі
360ua.news
2025-04-13T07:21:18Z
Росія може атакувати країни НАТО вже у 2029 році, – генеральний інспектор Бундесверу
24tv
2025-04-13T07:18:50Z
Нідерланди оголосили про виділення Україні 3,5 млрд доларів на наступний рік
24tv
2025-04-13T07:18:06Z
Санкції проти РФ: Трамп продовжив надзвичайний стан ще на рік
Хвиля
2025-04-13T07:16:31Z
США та Іран провели «конструктивні» переговори в Омані щодо ядерної програми Тегерана
Vlasti
2025-04-13T06:45:52Z
Росія негативно реагує на пропозиції Келлога щодо миротворчих сил в Україні, – ISW
24tv
2025-04-13T06:33:52Z
ППО збила 43 з 55-ти ударних дронів: чи влучили кудись решта БпЛА
ZN UA
2025-04-13T07:36:49Z
Вербна неділя: яскраві листівки, привітання у віршах та прозі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T07:27:56Z
У польському лісі виявили таємничий фрагмент - ймовірно, від військового літака
Европейская правда
2025-04-13T07:24:14Z
Бюджет втратив 700 тисяч гривень: Посадовицю з Прилук судитимуть через закупівлю обладнання для ЗСУ за завищеними цінами
Antikor
2025-04-13T07:21:08Z
Ухилянти з Іліади. Як герої Гомера прагнули уникнути служби
Фокус
2025-04-13T07:12:38Z
Новітні дрони-перехоплювачі довели свою ефективність в небі над Україною: деталі від голови КМВА
InternetUA
2025-04-13T07:10:11Z
Збройні сили Німеччини планують розробити аналог Starlink
iPress
2025-04-13T07:06:00Z
Що робити з гілочками верби, яку освячували торік
Gazeta UA
2025-04-13T07:03:26Z
Грошова допомога в Запоріжжі: за яких умов нададуть підтримку, озвучено важливі нюанси
Политека
2025-04-13T07:00:42Z
Захищаючи Україну, загинув музикант із Івано-Франківщини Валентин Ємбрик
Antikor
2025-04-13T07:16:08Z
Рецензія на сьомий сезон серіалу «Чорне Дзеркало» / Black Mirror, 7 season
ITC
2025-04-13T07:06:27Z
Надя Дорофєєва на сольному концерті в Києві заспівала разом із чоловіком Мішею Кацуріним
Комсомольская правда
2025-04-13T05:19:11Z
"Український Мікеланджело": як доля рятувала видатного митця Івана Кавалерідзе
Telegraf
2025-04-13T05:01:55Z
Українка Олена Золотарьова перемогла на конкурсі Ms USA Universe
Комсомольская правда
2025-04-13T04:55:08Z
Два розлучення та роман з молодим бойфрендом: що відомо про особисте життя ведучої "Все буде добре" Матвєєвої
Telegraf
2025-04-13T04:45:27Z
Дівчина Касселя показала фігуру в цікавому купальнику на пляжі
Gazeta UA
2025-04-13T01:12:38Z
Для любителів медичних драм: новий популярний серіал Netflix, який можна подивитись за вихідні
24tv
2025-04-12T21:03:53Z
Тренди макіяжу 2025 – як виглядати модно та природно водночас
GlavRed
2025-04-12T18:33:58Z
Грошовий подарунок до дня народження: хто з пенсіонерів отримає до 10 тисяч гривень
24tv
2025-04-13T07:33:53Z
Назвали 10 найкорисніших та найшкідливіших олій для готування їжі
Gazeta UA
2025-04-13T06:48:06Z
Який режим харчування найкращий для здоров'я серця
24tv
2025-04-13T06:18:52Z
Як позбутися лупи на бороді: поради чоловіка, який на цьому знається не з чуток
24tv
2025-04-13T03:15:13Z
2 звички, які призводять до плісняви: більшість це роблять щодня
24tv
2025-04-12T21:06:08Z
Що категорично не можна робити за дві години до сну: йдеться не лише про їжу
Gazeta UA
2025-04-12T18:45:46Z
Одна лише думка про голод може змінити ваш імунітет
Portaltele
2025-04-12T17:18:03Z
Світовий банк виділив Україні $50 млн на медицину
360ua.news
2025-04-12T17:12:04Z
Чим підживити тюльпани весною: секрет яскравого та тривалого цвітіння
GlavRed
2025-04-12T16:27:25Z
Під завалами опинилися люди: показали наслідки російських ударів по Харківщині
Gazeta UA
2025-04-13T07:27:50Z
У Китаї вже третю добу бушує шторм. Скасовано сотні рейсів, є пошкодження – відео
Лига
2025-04-13T06:48:47Z
Потужні землетруси сталися у Таджикистані та повторно у М'янмі
24tv
2025-04-13T06:45:27Z
На Київщині автівка в'їхала на кладовище та розгромила могили
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T06:06:27Z
Небезпечна знахідка: чоловік показав, що десятиліттями ховалося під землею в його саду
Фокус
2025-04-13T06:01:11Z
В Україні судитимуть шахрайку, яка ошукала матір загиблого воїна на 770 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-13T05:28:18Z
Магнітна буря "трусить" країну: як довго триватиме геомагнітний шторм
GlavRed
2025-04-13T04:27:41Z
У Росії після вибуху сталася масштабна пожежа на ТЕЦ: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T04:03:37Z
Вибухи на Київщині, в Одесі, Миколаєві і не тільки: що відомо про нічну атаку по Україні
Telegraf
2025-04-13T03:39:44Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 квітня: Тельцям - зміни, Ракам - економити
GlavRed
2025-04-13T07:36:20Z
Весна "розкручується" на повну: що можна сміливо садити після заморозків у квітні 2025
Telegraf
2025-04-13T07:24:55Z
Не використовуйте білий олівець для очей: замініть його цим
24tv
2025-04-13T07:06:50Z
Їх завжди доводиться доробляти: улюблені гарячі бутерброди – те, що треба у вихідний
24tv
2025-04-13T07:06:07Z
Ви маєте це побачити: найкращі інстаграмні локації в Карпатах, куди треба поїхати ще у квітні
24tv
2025-04-13T06:54:54Z
Токсичне сусідство: рослин, які ніколи не слід вирощувати поруч з гортензіями
24tv
2025-04-13T06:42:24Z
Кому зі знаків зодіаку варто довіритись своїм передчуттям
24tv
2025-04-13T06:12:00Z
Чую дзвін: як зберегти слух, навіть якщо вам не 20, важливі ЛОР-поради
Знай
2025-04-13T05:51:38Z
Бейгли на сніданок: як приготувати улюблений перекус американців
Gazeta UA
2025-04-13T05:34:49Z
Укроліяпром направить уряду пропозиції для збільшення переробки олійних
AgroPortal
2025-04-13T07:30:16Z
Пенсії по регіонах: у кого найбільше, а хто виживає на мінімумі
Gazeta UA
2025-04-13T07:06:53Z
У яких ситуаціях українці мають право на перерахунок пенсій
24tv
2025-04-13T07:03:56Z
Випуск ігрової консолі Nintendo Switch може не відбутися через тарифи Трампа
InternetUA
2025-04-13T06:46:21Z
Подорожчання хліба в Одесі: різкий стрибок цін вдарить по гаманцях
Политека
2025-04-13T06:30:53Z
Будьте обережні: де найчастіше збувають фальшиві банкноти
24tv
2025-04-13T06:06:21Z
Новий круп’яний завод працює переважно на українському обладнанні
AgroPortal
2025-04-13T06:00:19Z
Особлива банкнота: що варто знати про найбільший номінал євро
24tv
2025-04-13T05:36:57Z
Заморозки знищили до 90% абрикосів на Вінниччині: під загрозою й інші фрукти
Agravery
2025-04-13T05:06:42Z
Непереможений американець знищив суперника у титульному бою: ефектне відео
24tv
2025-04-13T07:36:50Z
Флік — після перемоги над Леганесом: Дуже важкий матч
Football.ua
2025-04-13T07:22:38Z
Компані — після нічиї з Боруссією Д: Якби я був вболівальником, я б купив квиток на такий матч
Football.ua
2025-04-13T06:49:10Z
Лаціо — Рома. Напередодні
Football.ua
2025-04-13T06:43:15Z
Фаал: Дуже радий забити свій перший гол за Рух
Football.ua
2025-04-13T06:31:08Z
Шищенко: Головне завдання Оболоні — посісти місце не нижче дванадцятого
Football.ua
2025-04-13T06:24:29Z
Манчестер Юнайтед — Ньюкасл Юнайтед. Напередодні
Football.ua
2025-04-13T06:22:29Z
Климчук: Пишаюсь, що став першим гравцем Руху, який зіграв 100 матчів за клуб в УПЛ
Football.ua
2025-04-13T06:12:08Z
Ворскла — Полісся. Напередодні
Football.ua
2025-04-13T06:01:38Z
Електроліт з додаванням срібла підвищив ефективність літієвих батарей
Portaltele
2025-04-13T07:22:25Z
Виявляється, її можна добре продати. Популярну річ із СРСР виставили за чималу суму
Telegraf
2025-04-13T07:06:38Z
Netflix тестує нову пошукову систему AI, щоб рекомендувати шоу та фільми
InternetUA
2025-04-13T07:00:26Z
Масові дзвінки, СМС та повідомлення в месенджерах українців: як працює телефонний спам та що робити для захисту від нього
Украина Криминальная
2025-04-13T06:54:21Z
До Землі мчить астероїд, розміром з піраміду Хеопса. Дізнайтесь, де він зараз
Telegraf
2025-04-13T06:48:14Z
Google звільняє сотні співробітників у командах Android та Pixel
InternetUA
2025-04-13T06:31:11Z
Смартфони-монстри нового покоління знищать компактні планшети
Portaltele
2025-04-13T06:22:05Z
В березні цього року ChatGPT став найпопулярнішим застосунком у світі: обійшов Instagram і TikTok
Antikor
2025-04-13T06:18:16Z
Microsoft знищила Skype і захопила гроші передплатників
InternetUA
2025-04-13T06:16:23Z
"Влетите у копієчку": досвідчений механік вказав водіям на маловідому помилку з колесами
Gazeta UA
2025-04-13T07:33:28Z
Subaru анонсувала випуск нового електричного кросовера
AutoCentre
2025-04-13T07:10:03Z
Нові мита Трампа на авто вдарять по покупцях та виробниках – NBC News
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T02:06:13Z
Яка шкода може вибухнути, якщо вибухне шина і вдарить ваш автомобіль
Топ Жир
2025-04-13T01:15:34Z
Електричний концепт BMW M3 отримав відмітання в соцмережах
Топ Жир
2025-04-13T00:00:10Z
Як один чоловік увідмовився від мит на електромобілі з Китаю імпортувати їх законно до США
Топ Жир
2025-04-12T22:15:48Z
Audi Q9 2027: Що ми знаємо про флагманського конкурента BMW X7
Топ Жир
2025-04-12T21:00:58Z
BMW за 500 тисяч баксів вперше виїхав на "пробіжку": це найдорожча беха у світі
Знай
2025-04-12T20:51:25Z
Новий Lamborghini Huracan Sterrato був проданий на $15 000 дешевше, ніж рекомендована роздрібна ціна
Топ Жир
2025-04-12T19:15:34Z