MY.UAНовини
Директор пологового №1 у Києві: про ідеальний вік народження першої дитини, альтернативні пологи і татусів з "крилами"
Директор пологового №1 у Києві: про ідеальний вік народження першої дитини, альтернативні пологи і татусів з "крилами"

Директор пологового №1 у Києві: про ідеальний вік народження першої дитини, альтернативні пологи і татусів з "крилами"

Керівниця Київського міського пологового будинку №1 розповіла про роботу в бомбосховищі, парні пологи та найбільші виклики сьогодення

Київський міський пологовий будинок №1 — справжня легенда столиці. Збудований ще 1918 року на території старовинної фортеці, він став свідком багатьох історичних подій і пережив три війни. Проте найголовніше — тут з'явилися на світ тисячі киян, серед яких чимало відомих особистостей. Є навіть думка, що в кожній третій сім'ї киян є хоч один член, який народився у цих стінах.

Як заклад працює в умовах війни, які нові тренди з'явилися в материнстві та чому не варто відкладати народження дітей? У інтерв'ю "Телеграфу" про це розповіла директор медичного закладу Наталія Гончарук.

Вік перших пологів

За вашими спостереженнями, як змінився вік вагітних жінок за останні десятиліття? Чи справді зараз 30 років — це новий стандарт для первістків?

— Так, безперечно, за останні 10 років відбулися певні зміни. Насамперед очевидною є тенденція до збільшення віку жінок, які народжують першу дитину. На жаль, на початку 2000-х років ми спостерігали забагато випадків підліткової вагітності, що, безумовно, є небезпечним як для здоров'я матері, так і для дитини. Проте зараз ситуація змінилася на краще завдяки активній просвітницькій роботі в соцмережах і ЗМІ.

Середній вік першонароджуючих жінок дійсно став більш "дорослим" і наближається до 30 років. Проте я б не назвала це новим стандартом, адже багато жінок успішно народжують і в більш ранньому віці. Радше це тенденція, яка, ймовірно, буде зберігатися, оскільки сучасні жінки — активні учасниці соціального та професійного життя, і багато хто свідомо підходить до планування вагітності.

Директорка пологового Наталія Гончарук

Ви згадали про підліткову вагітність на початку 2000-х. Чи не популяризується серед молоді зараз реаліті-шоу "Вагітна у 16"? Багато хто хейтить цю передачу та нові випуски, а що ви думаєте про такі проєкти?

— Це реаліті-шоу, наскільки я пам'ятаю, знімали ще до пандемії COVID-19, десь близько 10 років тому. Тому що після я вже не бачила жодних знімальних груп у нас.

Вважаю, що зараз популяризація такого контенту є недоречною. Рання вагітність несе багато ризиків, як фізичних, так і психологічних. А з огляду на загальний рівень тривожності в суспільстві, додавати ще більше стресу неповнолітнім дівчатам було б неправильно. Навіть якщо фізіологічно вони вже сформовані, це ще не свідчить про їхню психологічну готовність до материнства. У 16 років дуже рідко трапляється справді усвідомлене батьківство з розумінням відповідальності за життя та виховання дитини.

Просвітницька робота — так, але аж ніяк не популяризація. Звісно, кожна жінка унікальна, і вік — не єдиний фактор успішного материнства. Проте я рада, що спостерігається тенденція до більш свідомого підходу до народження дітей.

Виклики для України — виклики і для медиків

— З якими основними викликами, окрім війни, стикаються пологові будинки? Можливо, є проблеми з фінансуванням, обладнанням, кадрами?

— Звісно, ми всі живемо і працюємо в одних і тих самих обставинах, в одному місті. Наш заклад працює за договорами з Національною службою здоров'я України і надає безоплатні послуги пацієнтам. У цій ситуації ми маємо все необхідне для забезпечення надання медичних послуг та безпеки пацієнтів.

Проте це не означає, що нам легко — ніхто не знає, що буде за кілька хвилин. Виклики, що існують для всієї країни, існують і для нас: відповідальність за життя та здоров'я людей у закладі. Працювати зараз непросто для всіх, і ми не виняток. Що стосується конкретно нашого закладу, то з питаннями фінансування, кадрового забезпечення та медичного обладнання ми справляємося. І є надія, що так буде й надалі.

— Як повномасштабна війна вплинула на роботу вашого закладу? Чи доводилося приймати пологи у бомбосховищі? Як налагоджували безпечні умови?

— Війна, безумовно, вплинула на роботу і внесла свої корективи. Але наша робота не припиняється за жодних умов, вона відбувається або безпосередньо у відділенні, або в захисній споруді. Ми забезпечені всім необхідним для продовження роботи і надання медичної допомоги пацієнтам.

Якщо оголошують повітряну тривогу, пацієнтки акушерського відділення за бажанням можуть евакуюватися в захисне укриття. Це стосується й жінок, які народжують у цей момент. Захисне укриття обладнане всім необхідним для безпечного й комфортного перебігу пологів, але ми плануємо провести додаткові ремонтні роботи, щоб зробити його ще більш комфортним.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року в нашому пологовому будинку 12 пологів та два кесареві розтини пройшли безпосередньо у бомбосховищі.

Ситуації трапляються різні

— Чи була евакуація новонароджених у бомбосховища?

— Якщо пологи вже позаду, а за вікном лунають вибухи або сирени повітряної тривоги, то матері завжди беруть новонароджених дітей з собою в укриття. Для мами найдорожче — її дитина, і це інстинкт, який діє на підсвідомому рівні. Вона може залишити все: телефон, ноутбук, але дитину вона завжди візьме з собою, навіть якщо це посеред ночі й вона не встигла одягнутися. Їй лише потрібно нагадати взяти щось тепленьке, адже в укритті хоч і тепло, але додаткові пледи та інші речі не завадять.

У нашому пологовому все облаштовано так, щоб новонароджені могли перебувати з матерями. Давно відійшла практика утримання немовлят у спільних дитячих палатах, як це було заведено в радянські часи.

Проте в нас є окремо облаштована реанімаційна кімната для новонароджених, які потребують спеціального догляду та лікування. Під час повітряної тривоги ми евакуйовуємо цих дітей у захисне укриття.

Татусі на пологах

— Чи багато чоловіків приходять на парні пологи? Як реагують? Чи вважаєте це позитивним трендом?

— Так, значно більше татусів, аніж раніше, присутні на пологах. Ми намагаємося створити максимально комфортні умови, щоб батьківство стало задоволенням із першої хвилини. Ми ставимося до чоловіків з повагою, увагою, прагненням допомогти й відповісти на всі їхні запитання. Якщо вони бачать це позитивне ставлення, ми навчаємо їх доглядати за дитиною, долучаємо до пологів.

Тоді, за словами лікарки, татусі відчувають свою важливість і можуть пишатися, що теж "народжували".

Це має велике значення для подальшого виховання дітей. Тож я вважаю присутність чоловіків під час пологів позитивним трендом.

— В акушерстві набувають популярності пологи в воді, вертикальні пологи, пологи вдома тощо. Чи практикуються вони у вашому закладі і як ставитеся до таких нетрадиційних методів?

— Я дуже позитивно ставлюся до альтернативних способів пологів. Вважаю, що жінка має народжувати в тій позі й умовах, які є для неї найбільш комфортними. Що комфортніше вона почувається, то краще для перебігу пологів.

Ми є прибічниками максимально природних, фізіологічних пологів. Жінка може значно полегшити цей процес, обираючи зручну для себе позицію. Це можуть бути пологи у воді, пологи у присутності подруги чи партнера для емоційної підтримки. Ми також практикуємо індивідуальні пологові зали, де перебуває лише одна породілля, забезпечуємо умови для дотримання принципу "трьох Т" — темно, тепло, тихо. Маємо різноманітні допоміжні засоби: каримати, фітболи (м'ячі для фітнесу. — Ред.), ліжка-трансформери, що дозволяють жінці приймати будь-яку зручну позу. Тобто ми цілком відкриті до різних позицій під час пологів і не маємо жодних заборон на це.

— Кількість передчасних пологів 2023 року зросла на 30% порівняно з 2022-м. Чи справді ви це спостерігаєте і чим це може бути спричинено?

— Статистично кількість передчасних пологів не збільшилася. Певні коливання у відсотках в окремих пологових будинках могли бути пов'язані з міграцією населення, особливо 2022 року, коли вагітні жінки переміщувались в інші регіони. Але якщо брати загальні показники за 2022-2023 роки, то відсоток передчасних пологів залишився на тому ж рівні, що й раніше.

— Чи спостерігалося зростання кількості абортів після початку повномасштабної війни?

— Навпаки, за нашими спостереженнями, кількість абортів дещо зменшилась. Це пов'язано з декількома факторами. По-перше, покращилась доступність контрацепції. По-друге, ми бачимо більш відповідальне ставлення до планування сім'ї та батьківства. І по-третє, статистично спостерігається незначне збільшення кількості повторних пологів. Тобто усвідомлення важливості народжуваності зараз психологічно вище, аніж було кілька років тому.

— Що ви можете порадити жінкам, які зараз плекають надію стати матусями в умовах війни? Як їм впоратися з тривогами?

— Виклики в нашому житті, на жаль, не закінчуються. Роль жінки — народжувати дітей, і ніхто, окрім неї, цього зробити не може. Ми вже пережили економічні кризи, Майдан, відчуження територій, пандемію COVID-19. І от зараз — війна. Але жінка має чітко визначений строк репродуктивних можливостей свого організму. Ми не стаємо молодшими і здоровішими з роками.

Що більше жінка відкладає вагітність, то складніше їй буде завагітніти й виносити дитину.

Ідеально народити першу дитину до 35 років, адже після 40 завагітніти набагато важче. Жінка не має прив'язувати народження дитини до якихось умовностей — наявності квартири, машини, грошей чи можливостей для відпочинку. Головне — батьківська любов і розуміння того, що ти потрібен своїй дитині. Решта — вторинне для дітей. Потрібно розуміти обмеженість репродуктивного віку і не відкладати важливе рішення на потім.

Повернення з-за кордону і народження

— Розкажіть про найскладніші випадки, з якими вам доводилося стикатися у багаторічній кар'єрі акушера-гінеколога. Чи траплялися пологи-рекордсмени?

— Складних випадків завжди багато. Та знаєте, мене дуже тішить те, що зараз повертаються наші жінки з-за кордону і народжують. Мене дуже тішить, що жінки, які мають чоловіків-військовослужбовців або самі є військовослужбовицями, теж вагітніють і народжують. Це дуже добре.

Мене дуже тішить те, що татусі-військовослужбовці, які перебувають в зоні бойових дій, з великою радістю летять на крилах, коли жінка народжує. І командири їх відпускають, аби вони взяли активну участь у народженні дитини. Для них це дуже позитивна ситуація та зміна картинки. Ця подія настільки їх мотивує, що вони з упевненістю можуть далі йти по життю, знаходячи в собі сили й натхнення для продовження своєї роботи.

Тішить і те, що приходять пари по другу, третю, четверту дитину, і це велике щастя. І мені дуже хотілося б, щоб з суто медичного погляду, цікавих і складних випадків було менше.

Кожна така ситуація несе в собі ризики не лише для нас як медичного персоналу, а й для самої пацієнтки, адже може мати негативні наслідки для її здоров'я в майбутньому. Тому ми робимо все можливе, щоб мінімізувати такі випадки. І хотілося б, щоб якомога більше народжувалося маленьких українців-україночок, і щоб наша нація квітла, розвивалася, жила в мирі, злагоді і добрі.

Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.

Теги за темою
УкраїнаКиївДіти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Херсоні відновлюють водопостачання та каналізацію у співпраці з агенціями ООН
УкраинФорм
2024-12-02T12:49:25Z
Херсонщина чи Запоріжжя: військовий експерт припустив, на якому напрямку фронту наступатиме ворог
TSN
2024-12-02T12:48:58Z
Шольц разом із Зеленським відвідав поранених українських військових
Европейская правда
2024-12-02T12:39:38Z
ЗСУ загрожує напівоточення на Донеччині: експерт назвав, де є загроза
TSN
2024-12-02T12:36:27Z
Гребля Білогірського водосховища у Криму перебуває під загрозою руйнування - експерт
УкраинФорм
2024-12-02T12:33:26Z
За місяць на сході Росія втратила понад 35 тисяч військових - Сили оборони
УкраинФорм
2024-12-02T12:30:48Z
Синоптики розповіли, якою буде погода в Україні у грудні - без стійкого снігу чи сильних морозів
Комсомольская правда
2024-12-02T12:28:32Z
Гороскоп на завтра 3 грудня: Скорпіонам - відпочинок, Водоліям - цікаве повідомлення
GlavRed
2024-12-02T12:27:47Z
В Україну прийде потепління: синоптикиня назвала дати
GlavRed
2024-12-02T12:27:47Z
Сійярто приїхав в Москву до Лаврова і повторив свою мантру про "мир"
Европейская правда
2024-12-02T12:49:53Z
У Тбілісі та кількох містах студенти влаштували страйк на підтримку протестів
Европейская правда
2024-12-02T12:48:23Z
Чи "привіз" Шольц ракети Taurus до Києва: ЗМІ розкрили деталі
TSN
2024-12-02T12:48:18Z
Як можна було зупинити напад Путіна на Україну: волонтерка шокувала відповіддю
TSN
2024-12-02T12:48:07Z
"Кінець СВО буде": Кремль вчить чиновників, як подати "перемогу" у війні для росіян
24tv
2024-12-02T12:42:49Z
Наступ повстанців у Сирії триває: в ISW розповіли, як режим Асада залучає союзників
24tv
2024-12-02T12:42:11Z
ГУР розкрило, скільки ракет КНДР Росія вже випустила по Україні
24tv
2024-12-02T12:33:16Z
Прем'єр Грузії каже, що готовий "хоч сьогодні" починати переговори про вступ до ЄС, якщо запропонують
Европейская правда
2024-12-02T12:31:39Z
Протести у Грузії посилилися: жорсткі зіткнення та масові затримання, "коктейлі Молотова", водомети та газ, фото та відео
Политека
2024-12-02T12:30:59Z
Тренування на 5 хвилин: для тих випадків, коли вам не хочеться нічого робити, але – треба
24tv
2024-12-02T12:45:41Z
Чи впливає рівень тестостерону на лібідо чоловіка
24tv
2024-12-02T12:06:47Z
Чому люди у Фінляндії їдять неочищену картоплю
24tv
2024-12-02T10:12:41Z
Що не варто робити, якщо у вас безсоння
24tv
2024-12-02T09:45:21Z
Що буде, якщо вставити гілку алое вера в банан
GlavRed
2024-12-02T09:27:40Z
Названо наукову причину, чому люди прокидаються за декілька хвилин до будильника
TSN
2024-12-02T08:36:21Z
Вчені розкривають, як ракові клітини обходять хіміотерапію
Portaltele
2024-12-02T08:31:38Z
Адаптуйтесь або втратите роботу: ШІ розповідає про зміни на ринку праці
InternetUA
2024-12-02T06:43:19Z
За даними вчених, ця проста звичка може збільшити тривалість життя
Portaltele
2024-12-02T06:31:38Z
Україна позитивно вплине на економіку ЄС в разі вступу - президент Євроради
УкраинФорм
2024-12-02T12:52:31Z
Виплати роботодавцям за ВПО: які суми компенсацій у грудні
24tv
2024-12-02T12:45:30Z
Українська металургія має стати рушієм відродження України – ректор Метінвест Політехніки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T12:42:40Z
«Харківська ОВА продовжує працювати над децентралізацією енергосистеми», — Синєгубов
Мій Харків
2024-12-02T12:37:51Z
Фонд гарантування продає активи «Промінвестбанку» за ₴7,6 мільярда
УкраинФорм
2024-12-02T12:37:48Z
В Україні запрацювала система миттєвих платежів
1News
2024-12-02T12:33:21Z
Розмінування земель: угод за держпрограмою уклали на 500 млн грн
AgroPortal
2024-12-02T12:30:46Z
Міністр агрополітики закликав японських партнерів із JICA долучитися до будівництва сховищ для фруктів та овочів в Україні
Agravery
2024-12-02T12:28:12Z
У Німеччині на заводах Volkswagen почалися страйки
iPress
2024-12-02T12:28:10Z
Дружина Романа Сасанчина заявила про виїзд із 2-річною донькою за кордон і назвала причину
TSN
2024-12-02T12:48:43Z
Анджеліна Джолі у ролі легендарної оперної діви: цікаві факти про фільм «Марія»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T12:45:17Z
Зірку "поттеріани" зобов'язали через суд сплатити 1,8 мільйона фунтів: що сталося
Фокус
2024-12-02T12:27:57Z
Я дуже люблячий тато, – зірка "Вітальки", який служить в ЗСУ, вперше розповів про свою доньку
24tv
2024-12-02T12:27:54Z
Стануть сватами: син Едді Мерфі заручився з дочкою Мартіна Лоуренса
Комсомольская правда
2024-12-02T12:06:21Z
Найцікавіші нові серіали грудня 2024 року
ITC
2024-12-02T12:06:18Z
Альфонсо Куарон пояснив, чому відмовився знімати «Джеймса Бонда»: «Деякі фільми краще просто дивитись»
ITC
2024-12-02T11:57:42Z
Дует Пивоварова і Барських та запальна Андраде: 10 українських пісень, які в трендах ютубу
24tv
2024-12-02T11:51:54Z
"Відбиті на голову...": Володимир Дантес зізнався, чи має відстрочку
Знай
2024-12-02T11:51:39Z
В Україні запустили електронну систему реєстрів «е-Рослинництво»
УкраинФорм
2024-12-02T12:54:17Z
Жінка з інвалідністю відверто поділилася про секс та свою вагітність: "Хизуюся тілом"
TSN
2024-12-02T12:48:06Z
Алкотестер не витримав: в Україні затримали "смертельно п'яного" водія
Фокус
2024-12-02T12:42:40Z
Оголосили конкурс на здобуття премії імені Миколи Лисенка у 2025 році
УкраинФорм
2024-12-02T12:27:22Z
Що відомо про сім'ю загиблого від удару дрона в Тернополі
24tv
2024-12-02T12:21:52Z
Понад 2000 добровольців з 1 жовтня призвалися в обрані військові частини без участі ТЦК - Генштаб
УкраинФорм
2024-12-02T12:18:50Z
Ядерка чи гроші: українці створили чимало мемів на тему візиту Шольца в Україну
24tv
2024-12-02T12:18:37Z
Україна має ударні дрони, які можуть долати 1800 кілометрів - Федоров
УкраинФорм
2024-12-02T12:15:50Z
Зеленський і Шольц вшанували пам’ять полеглих героїв на Майдані Незалежності
УкраинФорм
2024-12-02T12:15:43Z
У Берліні сталися пожежі на двох підприємствах - поліція підозрює підпал
УкраинФорм
2024-12-02T12:54:27Z
У Києві поліція затримала «месника» за підпал дверей квартири
Украина Криминальная
2024-12-02T12:39:50Z
Впала з недобудови: на Полтавщині розбилася на смерть дівчина
TSN
2024-12-02T12:36:16Z
ДТП з BMW у Дніпрі: медики розповіли про стан постраждалих, найважчі — дві дівчинки-сестри
Фокус
2024-12-02T12:36:15Z
Допомагали чоловікам втікати з України: у Києві – новий скандал за участі працівників ТЦК
24tv
2024-12-02T12:36:07Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T12:25:36Z
На Вінничині п'яний водій на Mitsubishi перекинувся на трамвайні колії: фото
TSN
2024-12-02T12:06:36Z
Поліцейські завершили розслідування смертельної авто-гужової ДТП на Звягельщині
Украина Криминальная
2024-12-02T11:57:10Z
Ухилення від мобілізації за $6-12 тисяч: у Києві оголосили підозри лікарю та службовцю військкомату
УкраинФорм
2024-12-02T11:39:00Z
Каррагер: Ман Сіті доведеться боротися за першу четвірку в АПЛ
Football.ua
2024-12-02T12:55:12Z
"Борода" став другим гравцем в НБА, якому підкорився гросмейстерський показник: історичне відео
24tv
2024-12-02T12:45:25Z
Оболонь виступила із заявою щодо помилок арбітрів у грі проти Лівого Берега
Football.ua
2024-12-02T12:39:19Z
Петряк: Соромно – насамперед перед пацанами, яких ми підвели. Матюкався, сварився, це – емоції і моя проблема
Football.ua
2024-12-02T12:19:59Z
Українські стрільці виграли 5 золотих медалей на «Відкритому калібрі Польщі
УкраинФорм
2024-12-02T12:18:31Z
Ортега: Хтось мені раніше казав, що Ліверпуль — не найкращий регіон Великої Британії
Football.ua
2024-12-02T12:06:38Z
Футбольний матч у Гвінеї забрав життя майже 100 людей: відео масової тисняви
24tv
2024-12-02T12:06:14Z
У Гвінеї сталися сутички під час футбольного матчу, через тисняву загинули понад 50 людей
УкраинФорм
2024-12-02T11:42:53Z
"Виграє дуже переконливо": ексчемпіон світу дав однозначний прогноз на другу битву Усик – Ф'юрі
24tv
2024-12-02T11:42:18Z
Цю неймовірну намазку на хліб чомусь усі забули: рецепт паштету з квасолі та сирків
Знай
2024-12-02T12:52:37Z
Ароматна випічка з готового тіста: рецепт кіша з лососем і шпинатом
24tv
2024-12-02T12:45:44Z
Якщо насипати соди у пральну машинку – це зашкодить чи допоможе: відповідь експертів
TSN
2024-12-02T12:36:25Z
Збиратимете яйця щодня: ось, що обов'язково повинно стояти в курнику взимку
TSN
2024-12-02T12:36:01Z
Ці 5 кольорів фарби відразу ж збільшать вашу кухню: використайте їх
24tv
2024-12-02T12:27:36Z
Який манікюр зробити на Різдво: святкові ідеї, які сподобаються всім
24tv
2024-12-02T12:21:42Z
Пішла проти правил і перемогла: відома дизайнерка у несподіваний спосіб оновила ванну кімнату
24tv
2024-12-02T11:27:34Z
Що чекає на всі знаки зодіаку до 15 грудня: гороскоп Таро на молодик
GlavRed
2024-12-02T11:27:11Z
Позбудетеся раз і назавжди: як легко вивести плісняву зі стіни
24tv
2024-12-02T11:21:29Z
Volkswagen увімкнув режим економії у створенні нових моделей
AutoCentre
2024-12-02T12:43:16Z
Представлений кросовер Avatr 11 Ultra з подвійним живленням
Portaltele
2024-12-02T11:35:18Z
Запас ходу популярних китайських електромобілів оцінили у реальних умовах: результати тестів
AutoGeek
2024-12-02T10:46:58Z
В Україні стартували продажі нового Honda Civic з витратою 2,1 л/100 км: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-12-02T10:22:22Z
Незвичне купе: розсекречено перший Jaguar нового покоління
AutoGeek
2024-12-02T10:15:51Z
Тюнери перетворили BMW X6 M на справжнього звіра: він потужніший за Ferrari Purosangue
AutoCentre
2024-12-02T10:09:58Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє з Castrol
AutoCentre
2024-12-02T09:46:13Z
Залишились лічені дні: Норвегія планує відмовитись від авто з ДВЗ
AutoGeek
2024-12-02T09:45:27Z
Що робити, щоб не пітніли вікна в машині: п'ять ефективних способів без кондиціонера
TSN
2024-12-02T09:36:11Z
CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера
ITC
2024-12-02T12:43:31Z
Інтернет на базі xPON в Україні мають майже чотири мільйони абонентів - Федоров
InternetUA
2024-12-02T12:34:07Z
Продажі iPhone зупинилися, незважаючи на відновлення світового ринку смартфонів
InternetUA
2024-12-02T12:16:27Z
5,5 млн років тому Середземне море майже повністю випарувалося: чому це сталося
Фокус
2024-12-02T12:12:36Z
Жінка отримала $1380 за 8 годин без смартфону: які були умови експерименту
ITC
2024-12-02T12:06:16Z
Астероїд розміром з хмарочос наближається до Землі: чи є небезпека - Forbes
GlavRed
2024-12-02T12:00:49Z
Розробники Civilization 7 знайшли спосіб розв’язати головну проблему серії
ITC
2024-12-02T11:57:47Z
Tesla випустила «спрощену» версію Full Self-Driving v13 – багато заявлених покращень з’являться «в майбутньому»
ITC
2024-12-02T11:57:10Z
Соцмережа Bluesky видалятиме фейкові акаунти
Детектор М
2024-12-02T11:48:31Z