MY.UAНовини
Мільярди Путіна на оборону та відбудову України: чи наважиться Захід передати Києву заморожені російські активи
Мільярди Путіна на оборону та відбудову України: чи наважиться Захід передати Києву заморожені російські активи

Мільярди Путіна на оборону та відбудову України: чи наважиться Захід передати Києву заморожені російські активи

Серед країн Європи є противники конфіскації заморожених активів Кремля.

Понад два роки політики, юристи та економісти з усього світу розмірковують над дилемою: чи можна забрати у Росії та віддати на потреби України близько 282 мільярдів доларів заморожених російських активів?

Мова про міжнародні резерви Центрального банку РФ, що були заблоковані країнами "Групи семи" (G7), ЄС і Австралією у відповідь на повномасштабну агресію Москви проти України.

У відповіді на запит "Телеграфу" Міністерство юстиції України констатує: на міжнародному рівні тривають дискусії щодо конфіскації російських активів, однак наразі остаточного рішення не ухвалено.

Питання того, що робити з активами Центробанку РФ — серед основних на повістці дня саміту G7, що пройде з 13 по 15 червня в Італії. Розповідаємо, що відомо на зараз.

Що пропонують США та Європа

Наразі у партнерів Києва є три основні варіанти:

1 – конфіскація всіх заморожених російських активів на користь України;

2 – передача Україні прибутків від заморожених російських активів;

3 – передача Україні заморожених активів у виглядів кредиту або випуск облігацій.

Головними прихильниками конфіскації суверенних активів РФ у різних варіантах виступають США та Великобританія, які мають у розпорядженні приблизно 5 та 32 мільярди доларів таких ресурсів відповідно.

Утім остаточне слово залишається за країнами-членами Європейського Союзу, де зосереджено левову частку активів: більш ніж дві третини з них зберігається у депозитарії Euroclear у Бельгії. Це близько 190 млрд доларів у вигляді цінних паперів й готівки, що приносять прибуток, який і хочуть віддати Україні.

"Вважаю, що нам терміново треба знайти спосіб використати російські активи, щоб допомогти Україні фінансувати оборону і реконструкцію. Для цього є вагомі аргументи — правові, економічні та моральні. Але ми зобов'язані діяти разом і зважено", — заявила наприкінці лютого 2024 року міністерка фінансів США Джанет Єллен.

24 квітня президент Джо Байден підписав схвалений Конгресом законопроєкт "Про відбудову економічного благополуччя та можливостей для українців" (англ. коротко REPO). Глава Білого дому отримав повноваження застосувати процедуру конфіскації суверенних активів РФ з подальшою передачею коштів до спеціальних фондів: компенсаційного та "Фонду підтримки України".

Згодом ці активи за рішенням державного секретаря США можуть бути передані майбутньому міжнародному компенсаційному механізму, використані для відновлення України або ж передані Києву як гуманітарна чи економічна допомога.

Та будь-які кроки можливі лише після підтвердження того, що це "відповідає національним інтересам Сполучених Штатів", а дії скоординовані з лідерами "Групи семи". Тож адміністрація Байдена не ухвалюватиме жодних рішень без узгодження з партнерами у червні.

Хоча початково Штати намагалися переконати ЄС у необхідності повної конфіскації російських активів, за останніми даними, Вашингтон обговорює з союзниками пропозицію надати Києву пакет на 50 мільярдів доларів і погасити цю суму за рахунок прибутків від російських активів, які заморожені у Європі, та на які нараховуються відсотки.

За даними Bloomberg, американський план у разі його узгодження замінить пропозицію Європейського союзу. Так, наприкінці квітня 2024 Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель заявив, що "Євросоюз розробив план щодо використання прибутків від заморожених активів РФ". Для цього вже підготовлене відповідне законодавство.

"Запроваджено правила для центральних депозитаріїв цінних паперів, які генерують прибутки від активів. Їх потрібно відокремити, ідентифікувати та обліковувати їх окремо. Тепер такі прибутки знаходяться на окремих накопичувальних рахунках", — зазначив Боррель.

Він підкреслив, що механізм зможе приносити 3 мільярди євро (або 3,2 млрд доларів) на рік. 90% від суми планують спрямувати на термінові військові потреби оборони України через Європейський фонд миру (англ. European Peace Facility). Ця пропозиція отримала схвальні відгуки від більшості країн-членів ЄС. Проти відкрито виступили Австрія та Угорщина.

Водночас Лондон пропонував надати Києву заморожені активи в кредит: "Є можливість використати щось на кшталт синдикованого кредиту чи облігацій, які фактично використовують заморожені російські активи як гарантію, аби надати ці гроші українцям, знаючи, що ми їх повернемо, коли Росія виплатить репарації", – пояснював міністр закордонних справ Великобританії Девід Камерон.

Західні столиці занепокоєні, що будь-яке радикальне рішення створить небезпечний прецедент у міжнародному праві та становитиме загрозу для інших країн, які тримають свої активи на Заході. Мовляв, такий крок поставить під загрозу міжнародний правопорядок та стабільність функціонування фінансової системи.

За інформацією The Wall Street Journal, одним із найзапекліших противників спроб вилучити частину заморожених активів Кремля виступає Німеччина.

"Німеччина побоюється, що конфіскація, а не заморожування цих коштів може створити прецедент і спровокувати нові позови проти них за злочини часів Другої світової війни", — зазначає видання.

Відмову від конфіскації також лобіювали треті країни, зокрема Індонезія та Саудівська Аравія, які стурбовані майбутнім власних резервів, що зберігаються на Заході.

Чи можлива конфіскація за міжнародним правом

Конфіскація російських активів – це питання, яке має не лише політичний вимір, а й правовий.

"У міжнародному праві, дійсно, були б підстави для виправдання конфіскації активів. Основним інструментом є інститут контрзаходів. Контрзаходи — це заходи реагування на первинне протиправне діяння. У цьому випадку, очевидно, це вторгнення, агресія Росії проти України, яка дуже чітко встановлена ​​як протиправна дія згідно з міжнародним правом.

Саме по собі навіть заморожування активів є чимось, що не відповідає міжнародному праву, оскільки воно посягає на можливість власника активів розпоряджатися ними на свій розсуд, викликає проблеми з точки зору державного імунітету тощо. Але навіть для заморожування контрзаходи вже значною мірою були виправданням. Основа є. І вона використовувалася принаймні для деяких аспектів заходів, які були вжиті щодо російських активів за кордоном", — пояснює "Телеграфу" П’єр Клейн, професор у Центрі міжнародного права Вільного університету Брюсселя. Він брав участь у створенні спеціального меморандуму за результатами вивчення цього питання.

Правова перетика полягає у тому, що контрзаходи, по-перше, розглядаються не як інструмент покарання, а радше тиску на правопорушника, щоб той повернувся до міжнародних зобов’язань.

По-друге, контрзаходи є тимчасовими та зворотними за своєю природою. Наприклад, якщо Росія припиняє окупацію регіонів України та виводить свої війська, активи розблоковують – у контрзаходах більше немає сенсу. "Відмотати" все назад у разі конфіскації не вийде.

"Конфіскація активів спрямована на забезпечення репарацій за збитки, завдані Україні. І це певним чином переносить нас в іншу сферу. Це те, що називається вторинним зобов'язанням. Зобов’язання щодо репарацій, окремого від протиправних дій [Росії], не існує, — пояснює професор Клейн. — Немає елементу зворотності".

Єдиної думки щодо цього питання в правників немає, констатує він. Однак, якщо матиме місце відповідне політичне рішення, прецедент, до якого можна звернутися, існує.

"Генеральна Асамблея ООН в одній із ухвалених резолюцій щодо ситуації в Україні наголосила на обов’язку Росії відшкодувати збитки, завдані Україні, і запропонувала створити для цього спеціальний механізм. Ми маємо прецедент для цього. Понад 20 років тому ООН створила такий механізм для врегулювання наслідків вторгнення Іраку в Кувейт. Були дозволені дуже значні репарації, що керувалося міжнародним механізмом".

Якщо політики все ж досягнуть консенсусу саме в частині конфіскації близько 282 мільярдів доларів активів Центробанку РФ, може бути ухвалено політичне рішення, за яким у кожній країні слідуватиме адаптація внутрішнього законодавства, що дозволить виконати рішення.

"Держави, на території яких знаходяться ці активи, повинні ухвалити колективне рішення та досягти згоди щодо заходів, які вони готові вжити з цього приводу. Це саме по собі проблематично, оскільки ми усвідомлюємо, що активи розташовані в обмеженій кількості країн, деякі з них є невеликими за розмірами, наприклад, Бельгія, де розташована штаб-квартира Euroclear.

Зрозуміло, що Бельгія не в змозі приймати таке рішення самостійно, і це має бути колективне політичне рішення. З боку бельгійської влади є очевидний страх піддатися будь-яким заходам реагування чи відплати з боку Росії. Тому вони справді надзвичайно стурбовані тим, яку реакцію ці заходи можуть викликати. Для них немає жодних сумнівів, що єдиним способом рухатися далі є колективне політичне рішення", — роз’яснює П’єр Клейн.

На що можуть піти заморожені активи РФ

Позиція України полягає в тому, щоб через міжнародний механзім спрямувати заморожені російські активи на відбудову інфраструктури, зруйнованої армією РФ. На лютий 2024 року було встановлено, що для цих потреб необхідно майже 486 мільярдів доларів, що вже значно перевищує суму активів у розпорядженні міжнародних партнерів.

Минулого місяця Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію "Підтримка відновлення України". ПАРЄ закликала до створення міжнародного компенсаційного механізму під егідою Ради Європи; а також закликала держави-члени РЄ та країни, що не входять до неї, активно співпрацювати для якнайшвидшої передачі російських державних активів до створеного компенсаційного механізму.

2 квітня 2024 року у Гаазі було запущено першу складову компенсаційного механізму — міжнародний Реєстр збитків, до якого постраждалі українці вже можуть подати свої заяви.

Як роз’яснив у відповідь на запит "Телеграфу" Мін’юст, на сьогодні подати заяву можна за першою категорією "Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна". Очікується, що інші категорії будуть запущені протягом року. Загалом Реєстр збитків прийматиме заяви щодо більш ніж 40 категорій збитків. Та поки що подача звернення не означає автоматичне отримання компенсації.

"Реєстр збитків не має жодних функцій щодо визначення відповідальності та встановлення або виплати будь-яких компенсацій. Такими повноваженнями будуть наділені комісія з розгляду заяв та компенсаційний фонд відповідно, які будуть створені в рамках міжнародного компенсаційного механізму у майбутньому", — зазначили в Міністерстві юстиції.

Нині триває робота над підготовкою разом із міжнародними партнерами, власне, правового інструменту, на основі якого створять згадану компенсаційну комісію, що присуджуватиме постраждалим українцям виплати.

Нагадаємо, раніше в інтерв’ю "Телеграфу" експерт з енергетики Олександр Кацуба розповів, що вУкраїни є щонайменше три сильні сторони, які обов’язково треба врахувати про відновленні та розбудові держави у майбутньому.

Теги за темою
РосіяСШАЄвросоюз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У центрі Києва 2 грудня обмежать рух транспорту — відома причина
TSN
2024-12-01T19:24:38Z
Київ відкрив Подільський міст для легкових авто
360ua.news
2024-12-01T19:18:40Z
Мер Харкова розповів, скільки разів роіяни обстрілювали місто протягом листопада
ZN UA
2024-12-01T19:11:38Z
Боєць «Азова» розповів про неординарні штурми противника
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T19:09:22Z
Юнак на Харківщині вчиняв диверсії: усе через пропозицію з росії підзаробити
Политека
2024-12-01T19:01:33Z
У 2 областях оголосили штормове попередження: синоптики попереджають про небезпеку
GlavRed
2024-12-01T18:27:45Z
Ключі до окупації Донеччини: Британія попередила про небезпеку для одного із ключових селищ
24tv
2024-12-01T18:21:57Z
Окупанти готують масштабний удар у Запорізькій області: у Нацгвардії назвали ознаки
24tv
2024-12-01T18:21:20Z
Коли й у яких областях йтиме сніг, а де ще буде +12 градусів: погода на перший тиждень зими
24tv
2024-12-01T18:00:44Z
Війна в Сирії: повстанці захопили Алеппо та аеропорт, Асад втратив ключові позиції
Хвиля
2024-12-01T19:27:47Z
Грузія у кривавому вогні
GlavRed
2024-12-01T19:27:30Z
"Путін повернеться і зруйнує нас повністю": Зеленський виступив проти замороження війни
24tv
2024-12-01T19:21:06Z
У Румунії завершилися парламентські вибори - оголошено результати екзитполів
ZN UA
2024-12-01T19:19:44Z
Орбан удруге поїде до Зеленського і Путіна із "меседжем" від Трампа, – ЗМІ
24tv
2024-12-01T19:18:41Z
Як TikTok став зброєю: від румунського електорального шоку до українських реалій
Детектор М
2024-12-01T19:12:57Z
Ізраїль перехопив балістичну ракету, яку запустили хусити з Ємену
УкраинФорм
2024-12-01T19:07:13Z
Асад втратив контроль над Алеппо - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-01T18:42:51Z
Чому колапс режиму Асада вигідний Україні і є катастрофою для Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:42:38Z
Виявити деменцію за 6 років до появи симптомів допоможе звичайний аналіз крові
24tv
2024-12-01T19:06:19Z
Не тільки з корицею: 7 причин пити каву з куркумою для схуднення
Фокус
2024-12-01T18:00:09Z
Всесвітній день боротьби зі СНІДом - кількість випадків та фільм Річарда Гіра про захворювання в Україні
ZN UA
2024-12-01T16:46:07Z
Вибухова хвиля і слух: як навушники допомагають військовим уникнути травм
24tv
2024-12-01T16:06:57Z
У МОН зробили заяву про зменшення кількості медичних вишів
24tv
2024-12-01T16:06:53Z
Сидіти чи стояти: наскільки корисно працювати за високими столами
24tv
2024-12-01T15:09:14Z
Чому за жодних обставин не слід цілувати новонародженого: вчені пояснили
Фокус
2024-12-01T15:06:44Z
Як приготувати смажену картоплю, щоб вона не злипалася: корисний лайфхак від кулінара
24tv
2024-12-01T13:30:14Z
Дієта SIRT: що їсти та скільки кілограмів можна втратити
TSN
2024-12-01T13:06:44Z
"Зааділа його его": Мішель Андраде вперше розкрила причину сварки з Потапом
GlavRed
2024-12-01T19:27:33Z
Рідкісна поява: як виглядає донька Тома Круза
Фокус
2024-12-01T18:12:12Z
Дорога в море і колишній монастир: топ унікальних локацій із фільмів про Джеймса Бонда
Фокус
2024-12-01T18:06:25Z
Чим замінити шапку взимку: топ-3 найцікавіші варіанти
24tv
2024-12-01T17:51:40Z
Український актор Олександр Рудинський зіграв в одному серіалі з Річардом Гіром
Фокус
2024-12-01T17:30:27Z
Джамала, Монатік, Тіна Кароль та інші: 13 найочікуваніших прем'єр тижня
24tv
2024-12-01T17:06:24Z
У кількох містах Польщі пройдуть покази українського фільму «Степне»
УкраинФорм
2024-12-01T16:42:27Z
Мішель Андраде вперше розповіла про сварку з Потапом та як він на неї образився: "Заділа його его"
TSN
2024-12-01T15:54:17Z
Український документальний фільм про роботу журналістів здобув нагороду у Франції
Детектор М
2024-12-01T15:47:51Z
До 8 годин без світла: як діятимуть графіки відключень в Україні 2 грудня
24tv
2024-12-01T19:24:33Z
АЗС порадували водіїв: ціни на дизельне пальне поповзли вниз
Знай
2024-12-01T19:21:50Z
"Укрзалізниця" змінила графік поїздів: про які саме йдеться
TSN
2024-12-01T18:54:10Z
За вікном мінус, а в касі – "плюс": скільки в Україні з 1 грудня коштуватиме 100 доларів
Знай
2024-12-01T18:36:15Z
Українці вже можуть подати заявку на отримання "1000 від Зеленського" в Дії: як це зробити
24tv
2024-12-01T18:23:33Z
За програмою «Додай енергії твоєму бізнесу» підприємства отримали пільгові кредити на 300 мільйонів
УкраинФорм
2024-12-01T18:15:03Z
Британське видання BBC розповіло, як ДТЕК протистоїть атакам росії по енергосистемі
TSN
2024-12-01T17:21:29Z
Подорожчання на 35%: від нових цін на цибулю, буряк і моркву можна втратити свідомість
Знай
2024-12-01T17:21:22Z
"Зберегти світло в Україні": репортаж ВВС про енергетиків ДТЕК в умовах війни
TSN
2024-12-01T17:18:48Z
Переоформлювання пільг після зміни місця проживання: українцям надали покрокову інструкцію
Политека
2024-12-01T19:28:35Z
Потрібні не лише піхотинці: українців закликали долучатись до мобілізації та йти у ТЦК
Знай
2024-12-01T19:06:43Z
Допомога по безробіттю: деяким українцям підвищили виплати
Фокус
2024-12-01T19:00:24Z
Бельгійські повії отримали право на соцгарантії, вони зможуть ходити у відпустки і матимуть пенсію
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:51:10Z
Зеленський нагородив 14 працівників прокуратури
УкраинФорм
2024-12-01T18:45:10Z
Яке церковне свято 2 грудня за новим календарем: головні традиції та заборони дня
Политека
2024-12-01T18:39:55Z
Командувач Нацгвардії розповів, чи братиме Редіс та інші керівники «Азова» участь у бойових діях
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:30:51Z
Що чекає на Стрільців у грудні 2024 року: гороскоп від Анжели Перл
GlavRed
2024-12-01T18:27:46Z
Забирати чоловіків з дому: експерт пояснив, чи припустимі такі дії для ТЦК
Политека
2024-12-01T18:27:23Z
Грецію накрив шторм "Бора", уже двоє загиблих
Европейская правда
2024-12-01T19:15:58Z
Була в автобусі, на який впала вибухівка: у Херсоні загинула волонтерка Римма Бараненко
24tv
2024-12-01T18:54:27Z
РФ атакувала дроном автобус у Херсоні: загинула волонтерка
TSN
2024-12-01T18:36:16Z
На Полтавщині чоловік проігнорував повістку, бо боявся стати «тягарем для ЗСУ»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:15:00Z
Аварійні посадки літаків у РФ стали нормою: зламався черговий "Суперджет"
InternetUA
2024-12-01T17:54:49Z
На Вінниччині у ДТП загинули троє людей, серед травмованих - двоє дітей
УкраинФорм
2024-12-01T17:33:09Z
Росіяни більше 10 разів атакували Нікопольщину, є постраждалий
УкраинФорм
2024-12-01T17:27:23Z
У Херсоні під час ранкового удару по маршрутці загинула місцева волонтерка
Комсомольская правда
2024-12-01T17:19:20Z
В Україні судили студента, який створив Viber-групу для ухилянтів
InternetUA
2024-12-01T17:07:39Z
Салат з буряка: всього один інгредієнт зробить вашу святкову закуску загадкою
24tv
2024-12-01T19:27:27Z
Що зробити, щоб взуття не ковзало на ожеледиці: практичні та дієві поради
24tv
2024-12-01T19:21:20Z
Піна Колада: класичний рецепт святкового коктейлю
TSN
2024-12-01T18:54:13Z
Що подарувати на день Святого Миколая: ідеї подарунків для дітей, друзів та колег
24tv
2024-12-01T18:33:58Z
Не лише муркотіння: як зрозуміти, що кіт вас по-справжньому любить - ознаки
GlavRed
2024-12-01T18:27:40Z
Це точно виправить ситуацію: як зробити так, щоб біла кухня не була нудною
24tv
2024-12-01T17:21:05Z
Список бажань: чому записані мрії швидше здійснюються
TSN
2024-12-01T16:24:26Z
Тримач для туалетного паперу своїми руками: оновить будь-яку ванну без зайвих витрат
24tv
2024-12-01T16:21:11Z
На яких змінах треба зосередитись 3 знакам зодіаку у грудні
24tv
2024-12-01T16:06:20Z
"Ліверпуль" розібрався з "Манчестер Сіті" та продовжив домінувати на вершині АПЛ
TSN
2024-12-01T18:58:53Z
Українські біатлоністки - поза топ-10 в естафеті етапу Кубка світу в Контіолахті
УкраинФорм
2024-12-01T18:48:17Z
Ліверпуль із голом + пасом Салаха розібрався з Манчестер Сіті
Football.ua
2024-12-01T18:03:28Z
Шахтар удруге за тиждень упустив переможний рахунок — Рух урятувався
Football.ua
2024-12-01T17:58:15Z
Український гімнаст Ігор Радівілов оголосив про завершення кар'єри
Комсомольская правда
2024-12-01T17:42:22Z
"Реал" без Луніна здобув впевнену перемогу та впритул наблизився до "Барселони" у Примері
TSN
2024-12-01T17:33:03Z
Реал розібрався з Хетафе
Football.ua
2024-12-01T17:28:14Z
УПЛ: «Динамо» втратило очки у матчі з «Колосом»
УкраинФорм
2024-12-01T17:04:26Z
Стали відомі учасники Фіналу чотирьох Кубка України з баскетболу
УкраинФорм
2024-12-01T16:46:00Z
Як записувати дзвінки на Samsung Galaxy
360ua.news
2024-12-01T19:27:03Z
"Тисячу Зеленського" можна отримати онлайн або офлайн: як це зробити
24tv
2024-12-01T19:21:57Z
Розкрито дату виходу iPhone SE 4-го покоління
InternetUA
2024-12-01T19:11:00Z
До Землі наближаються два потенційно небезпечні астероїди
УкраинФорм
2024-12-01T18:30:26Z
ШІ навчився розбиратися в нейробіології краще за досвідчених учених
InternetUA
2024-12-01T18:23:27Z
Як підвищити швидкість інтернету на смартфоні: прості і корисні поради
Политека
2024-12-01T17:43:11Z
У Перу знайшли скам’янілість довгорилого крокодила, якому 10 мільйонів років
360ua.news
2024-12-01T17:36:42Z
Коли немає електрики: як довше зберігати заряд батареї свого телефону
InternetUA
2024-12-01T17:32:52Z
Могло бути блокування: у Росії стався масштабний збій у Viber
24tv
2024-12-01T17:12:56Z
Як зрозуміти, що на СТО вас дурять: механік розповів про лайфхак з "хрестиком"
GlavRed
2024-12-01T19:27:53Z
Колишній охоронець Міхаеля Шумахера підозрюється у шантажі
360ua.news
2024-12-01T18:24:20Z
Яким був перший автомобіль марки Rover
AutoCentre
2024-12-01T17:31:17Z
До яких кнопок в авто краще не торкатися взимку: застереження для водіїв
GlavRed
2024-12-01T17:27:55Z
Porsche Taycan Turbo GT з’явився в Україні
360ua.news
2024-12-01T14:33:48Z
Пікапам Mazda Familia виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-01T13:06:58Z
Підготовка автомобіля до зими без зайвих нервів
360ua.news
2024-12-01T08:42:10Z
В Україні виявили унікальний 28-річний Mercedes від Brabus майже без пробігу
AutoCentre
2024-12-01T08:15:59Z
Ця хитрість з мережі точно не допоможе відкрити авто, якщо ви забули ключі в салоні
24tv
2024-11-30T21:48:37Z