Москва має намір дискредитувати видатних українських політиків і отримати в майбутньому додатковий аргумент, чому не потрібно вести переговори з деякими представниками Києва. Фокус з'ясував, яку мету переслідує РФ.
Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації оголосилов розшук президента України Володимира Зеленського за кримінальною статтею. Що конкретно закидають главі держави, невідомо. У розшук також оголосили п'ятого президента України Петра Порошенка, ексглаву МВС Арсена Авакова, колишнього прем'єр-міністра Павла Клімкіна, екссекретаря РНБО Олексія Данілова, колишнього спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана.
За словами спікера Кремля Дмитра Пєскова, весь процес є результатом роботи російських слідчих та інших відомств.
"Наші відповідні відомства роблять те, що повинні робити, існує великий масив інформації, який наші слідчі збирають, — про злочини влади України, про що йдеться. Тому в рамках цього ведеться робота", — повідомивПєсков.
В Офісі президента України, коментуючи оголошення в розшук Зеленського, закликалиМоскву "пошукати совість і здоровий глузд".
Дискредитувати владу
На думку політолога Олега Постернака, основна мета Кремля — провести інформаційну кампанію, покликану дискредитувати українських політиків як усередині країни, так і за її межами. Насамперед, така інформація має вразити внутрішню аудиторію РФ. Якась частина росіян, на думку Постернака, як і раніше, симпатизує, як мінімум, Зеленському, згадуючи його минулу кар'єру в шоу-бізнесі. А в Кремлі хотіли б скорегувати громадську думку.
Крім того, новини про представників української влади масштабуватимуться в західних ЗМІ, а отже, стануть предметом обговорення за межами РФ і можуть вплинути на якусь частину обивателів, які симпатизують правим політикам у ЄС.
"Україна намагалася вплинути на легітимність Путіна, щоб західний світ не визнав його президентом РФ після фіктивних виборів. Однак крім компромісного рішення Європарламенту, ми нічого не добилися. Подивимося, хто приїде на інавгурацію Путіна. Боюся, що ми побачимо не тільки представників Словаччини чи Угорщини, а й інших західних країн, які входять до ЄС і НАТО. Це все говорить про те, що у РФ, як і раніше, є вплив у демократичному світі. Багато країн пов'язані з Москвою економічно, і знають, що Путін мстивий, а тому продовжують грати за його правилами. Для аудиторії цих країн російська ІПСО може мати певний ефект", — каже Фокусу Постернак.
Ще одна причина, навіщо в Москві оголосили в розшук колишніх і нинішніх українських політиків — спроба вплинути на обстановку всередині нашої країни. У такий спосіб Кремль намагається персоніфікувати проблеми, які існують в Україні, і посилити дистанцію між елітою і народом, втомленим від війни, який відчуває страх перед мобілізацією, що посилюється.
"РФ намагається переконати частину українців у тому, що в усьому, що відбувається, винна українська влада. Починаючи від Зеленського, закінчуючи представниками військового керівництва. І хоча з правового погляду, їхні дії — абсолютний нонсенс, буде, про що поговорити в ефірі", — продовжує експерт.
Переговори не будуть на рівні президентів
Політолог Володимир Фесенко вважає, що подібними публічними заявами Кремль підвищує ставки навколо переговорного процесу, який рано чи пізно стартує. А також веде підготовку до масштабної інформаційної кампанії проти чинного президента, про що раніше попереджавглава ГУР Міноборони України Кирило Буданов. У травні добігає кінця президентський термін Зеленського. І в Кремлі мають намір скористатися інформаційним приводом, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.
"Якщо одні країни заявляють, що Україна може атакувати своєю зброєю території РФ, інші кажуть, що готові спрямувати війська НАТО в Україну, Росія, зі свого боку, теж піднімає ставки. Раз Зеленський не хоче зустрічатися з Путіним [у вересні 2022 року Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про неможливість проведення переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним], вони його оголошують у розшук. Намагаються занизити статус українського президента", — міркує Фесенко.
Таким чином, коли постане питання про початок мирних переговорів між Україною і РФ, Москва отримає додатковий аргумент для внутрішньої аудиторії, чому їй не потрібно вести переговори з деякими представниками української влади.
"Я прогнозую з дуже високою ймовірність, що переговори не відбуватимуться на рівні Зеленського і Путіна. Спочатку будуть консультації через посередників, потім зустрічі на рівні спецпредставників, і на цьому все. Під час переговорів не йтиметься про підписання мирного договору, це неможливо. З більшості принципових питань компромісу немає, оскільки інтереси країн прямо протилежні", — зазначає Фесенко.
На думку експерта, залежно від ситуації на фронті є ймовірність, що воєнні дії можуть завершитися заморожуванням конфлікту. Фесенко додає, що сценарій, який передбачає припинення вогню на невизначений період, поки що не вигідний Росії, а тому, якщо виникне така потреба, Путіна доведеться вмовляти.
"Зробити це можливо військовим шляхом і посиленням дипломатичного тиску. Але подібні домовленості в будь-якому разі не потребують підпису президентів. Достатньо підписів спецпредставників", — зазначає Фесенко.
Політичний експерт Ігор Рейтерович погоджується, що Росія, оголосивши в кримінальний розшук колишніх і чинних представників української влади, демонструє, що цих людей не розглядає як суб'єктів майбутніх переговорів.
"Я не вірю, що переговори відбуватимуться на рівні Путіна і Зеленського. Можливо, між людьми не першого ешелону. Як це було в Стамбулі. Перші особи не візьмуть на себе таку відповідальність", — міркує експерт у бесіді з Фокусом.
На думку експертів, формат майбутніх переговорів стане зрозумілим після саміту в Швейцарії, запланованого на червень. Усе залежатиме від того, хто буде присутній на заході. Якщо не буде представників Китаю, зустріч буде декларативною, і не призведе до результату, на який розраховує Україна.
"Що стосується "формули миру Зеленського" — вона не призначена для переговорів із РФ. Це наша стратегічна, довгострокова позиція. Неважливо, як закінчиться війна, наша позиція залишиться незмінною, щодо звільнення наших територій, а також покарання військових злочинців", — резюмує Фесенко.
Нагадаємо, 26 березня Басманний суд Москви заочно заарештував главу Служби безпеки України Василя Малюка за обвинуваченням у справі про "тероризм". Приводом міг стати інцидент на Кримському мосту в жовтні 2022 року. Малюка також оголосили у федеральний і міжнародний розшук.
14 грудня 2023 року Міністерство внутрішніх справ РФ оголосило в розшук главу ГУР Міноборони України Кирила Буданова. Лефортовський районний суд Москви навіть заочно його заарештував. Слідчий комітет РФ звинувачує українського розвідника у скоєнні 104 терактів. На думку спікера ГУР Андрія Юсова, у діях Кремля не потрібно шукати логіки, а тільки пропаганду.