Коли великодні свята добігають кінця, для православних християн настає час відвідин померлих родичів на цвинтарі. Цей поминальний день церква називає Радониця, а в народі він має назву Гробки або Проводи.
Радоницю відзначають на дев’ятий день після Великодня. Цього року це буде 14 травня. OBOZ.UA розповідає, що потрібно зробити цього дня, а також про відповідні заборони та обмеження.
Що прийнято робити на Радоницю
Головним цього дня є відвідання могил померлих рідних. На цвинтарі наводять лад, миють пам’ятники, фарбують огорожі, саджають квіти. Також біля могили проводять поминальні обряди.
Якщо ж відвідати цвинтар особисто можливості нема, важливо цього дня згадати кожного померлого члена сім’ї. Подумати про хороше, що було у вашому житті, помолитись за порятунок душі. Вважається, що цього дня бар’єр між світом живих та світом мертвих майже зникає, тому можна просити духи покійних рідних про допомогу і заступництво.
Чого не можна робити
Насамперед під час відвідин кладовища не можна порушувати основні правила поводження – кричати, гучно сміятися, бігати. Не варто також бурхливо демонструвати скорботу. Вважається, що будь-які надмірні прояви емоцій можуть потурбувати душі померлих. За прикметами, якщо сильно їм надокучати, вони можуть навіть забрати порушника спокою до себе у світ померлих.
Попри народний звичай приносити померлим частування і викладати його біля могил, церква не рекомендує брати з собою їжу та напої на цвинтар. Залишати паски та крашанки біля надгробків не рекомендують і адміністративні органи. Їжа може приваблювати бродячих тварин та птахів, які будуть створювати небезпеку та наводити безлад.
Так само урядові органи закликають не класти на могили пластикові квіти та вінки. Вони шкодять екології і перетворюються на сміття, що майже ніколи не піддається переробці. Краще придбати скромний букет, але натуральний. Або й посадити на могилі якісь красиві рослини.
Існує повір’я, що на Радоницю не варто ходити на цвинтар вагітним жінкам та маленьким дітям. Буцімто дух померлого може вигнати ще не зміцнілу душу дитини, навіть ненародженої, і зайняти її місце.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як правильно вчинити з крихтами освячених пасок і шкаралупою освячених яєць після Великодня.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.