MY.UAНовини
«Рашизм» чи «русскій мір»: навіщо Україні чітке визначення російської ідеології
«Рашизм» чи «русскій мір»: навіщо Україні чітке визначення російської ідеології

«Рашизм» чи «русскій мір»: навіщо Україні чітке визначення російської ідеології

Як українські дослідження та офіційні документи допомагають світу визнати злочинність російського режиму.

Торік 2 травня Верховна Рада прийняла постанову № 3078-IX «Про використання політичним режимом Російської Федерації ідеології рашизму, засудження засад і практик рашизму як тоталітарних і людиноненависницьких». Цим документом парламентарі затвердили характерні ознаки й наслідки рашизму, а також офіційно запровадили цей термін у політичний, медійний і науковий обіг.

З нагоди річниці прийняття постанови Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Український інститут національної пам’яті та «Укрінформ» провели круглий стіл «Рашизм — розпізнати, зупинити й засудити». Учасники круглого столу обговорили, наскільки вдалим виявилося це поняття та як його використовують в українському і міжнародному інфопросторі. Крім того, була презентована брошура «Рашизм — це…», видана Центром стратегічних комунікацій у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті, музеєм Революції гідності та Міністерством культури та інформаційної політики.

Участь у дискусії взяли голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної політики Микита Потураєв, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, заступник міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко, керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей, перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак, заступниця гендиректора Музею Революції гідності Ольга Сало, завідувачка відділу Інституту історії Національної академії наук України Лариса Якубова, автори фільму «Анатомія рашизму» Мирослава Барчук і Юрій Макаров, аналітикиня Центру досліджень безпекового середовища «Прометей» Ольга Волянюк, директор Українських студій стратегічних досліджень Юрій Сиротюк, прокурор департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора Ігор Карпенко та спеціалісти Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу Генерального прокурора Богдан Хмельовський і Тетяна Новак.

Модерував дискусію представник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Майоров.

Концепція «русского міра» обговорюється в українському інфопросторі ще з 2014 року, адже стала основою для російської агресії на Донбасі й анексії Криму. З початком повномасштабного вторгнення ідеологію агресорів визначили ширшим поняттям — «рашизм», яке, згідно з постановою № 3078-IX, охоплює мілітаризм, культ особи очільника, самозвеличування Росії, пригнічення та заперечення існування інших народів, нав’язування російської мови та культури, пропагування ідей «русского міра».

Заступник міністра культури й інформаційної політики Тарас Шевченко говорить, що постанова Верховної Ради зафіксувала визначення російської ідеології, щодо якої давно точилися дискусії: чи варто вживати «рашизм», «русский мір» чи інший варіант.

«Я бачу плюси використання і терміну “рашизм”, і “русскій мір”. У контексті релігійної тематики часто використовується саме другий термін. Коли ми говоримо про ідеологію, то частіше вживаються терміни, які використовують ті, хто їх придумав. Тобто рашизм — це наша назва, тоді як “русский мір” — це те, як вони це називають і подають. Якщо “мір русскій”, то українців у ньому не існує. Що перша, що друга ідеологія базується на певних хибних історичних наративах і присвоєнні Москвою історичного спадку», — сказав Шевченко.

На його думку, хибне бачення історії поширене не лише в Росії, а й серед іноземної аудиторії, бо чимало університетів вивчали історію українських земель переважно за книжками російських істориків і їхніми наративами.

Голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної політики Микита Потураєв, який торік виніс уже згадану постанову на голосування, сказав, що насправді досі не зрозуміло, де «рашизм», а де «русскій мір», що є частиною чого і як вони співвідносяться.

«У 2019 році я був обраний головою української делегації в ОБСЄ і ми вже тоді порушували питання про фашистський характер російського режиму, що викликало повне відторгнення в абсолютно всіх без винятку європейських колег. Люди шарахалися від цього твердження, хоча я посилався на ознаки фашизму за Умберто Еко. Коли почалося повномасштабне вторгнення, нам почали дзвонити й казати, що ми мали рацію. Але ми мали рацію на той час, бо зараз це вже нацизм. А в європейців знову ж та сама реакція — повне відторгнення», — каже Потураєв.

Навесні 2022 року був прийнятий закон «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму», хоча з визначенням «нацистський» у Верховній Раді погодились не одразу. Потураєв каже, що колега по комітету Микола Княжицький пропонував використовувати «неонацистський режим», адже на заході «нацизм» сприймають суто в контексті Третього Райху. Микита Потураєв із Володимиром В’ятровичем наполягли на першому варіанті, проте Потураєв досі не впевнений у правильності такої назви, бо наукових обґрунтувань все ж не вистачає.

 Ярослав Юрчишин, Микита Потураєв, Тарас Шевченко

Пізніше була прийнята постанова про рашизм, що, на думку Потураєва, є першим державним підходом до його наукового визначення. Щодо «русского міра», то його трактування вже є в законопроєкті «Про релігійні організації», який був прийнятий у першому читанні торік у жовтні. Цей законопроєкт додає пункт про «русскій мір» у закон «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму». В ньому «русскій мір» визначається як «російська неоколоніальна доктрина, в основу якої покладені шовіністичні, нацистські, расистські, ксенофобські, релігійні ідеї, образи й цілі, знищення України, геноцид українського народу, невизнання суверенітету України й інших держав, яка має на меті насильницьке розширення російського наднаціонального імперського простору як способу реалізації особливого цивілізаційного права росіян на масові вбивства, державний тероризм, воєнне вторгнення до інших держав, окупацію територій, поширення канонічної території Російської православної церкви за межі території Російської Федерації».

Це визначення міститься саме в законі про релігійні організації, адже джерелом цієї пропаганди є Російська православна церква.

«Тепер ми маємо ставити питання, чи є “русскій мір” ідеологією, чи рашизм — це ідеологія, а “русскій мір” є її частиною? Чи рашизм — це сутність режиму, а ідеологією є “русскій мір”? Чи є рашизм відгалуженням нацизму? Для того, щоб цю тему перестали ігнорувати в усьому світі, ми повинні мати дуже обґрунтовану доказову базу. Тоді наші партнери підуть нам назустріч, розуміючи, що не наражаються на звинувачення у спекулятивності чи антинауковості», — підсумував Потураєв.

Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин також підкреслив важливість введення «рашизму» та «русского міру» в міжнародні документи. Наразі «рашизм» вже з’явився в деяких резолюціях парламентських асамблей різних структур. Зокрема 22 травня 2023 року — в резолюції НАТО як аргументація геноцидних дій Росії щодо зернового коридору. Тобто як ідеологія, яка спрямовує агресивні дії, спрямовані на знищення фактично не однієї нації, а людства. 22 червня 2023 року — в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи, яка стосувалася Мирного плану. Там рашизм згадується як система ідеології режиму Путіна. 2 липня 2023 року — в резолюції ОБСЄ, яка закликала створити міжнародний трибунал для Росії за воєнні злочини проти України. Проте з 2023 року нових міжнародних документів зі згадками рашизму не було.

Юрчишин пропонує не лише чітко визначитися з поняттям «рашизму», а й розробити план дій, щоб мінімізувати його наслідки на підконтрольних Україні територіях та в процесі деокупації — тобто план з дерашизації: «Реінтеграція, перехідне правосуддя, дерашизація — однозначно стоятимуть на порядку денному. Нам доводиться витягувати не лише Міністерство культури та інформаційної політики, які активні в цьому процесі, зокрема через Центр стратегічних комунікацій, а і досить консервативне Міністерство закордонних справ, яке дуже часто сприймає наші дії на території ворога як втручання в суверенні справи іншої держави. Треба міняти позицію на активну боротьбу з рашизмом по всьому світу».

На думку журналіста Юрія Макарова, поширювати термін «рашизм» варто не лише напряму з України, а за допомогою іноземних спікерів, які можуть пояснити це на свою аудиторію в країнах ЄС, Америки тощо. «Рашизм — це найстрашніше в новітній історії, навіть порівняно з нацистською диктатурою. Просто тому, що Росія — це “мавпа з бомбою”, якої у Гітлера не було. Ця мавпа ні Канта, ні Гегеля не читала. А читала у кращому разі Булгакова чи Тургенєва. Наша мета полягає в тому, щоби навіть згадка про рашизм була токсичною, щоби навіть факт підозри у симпатії до “русского міра” автоматично піддавалися санкціям», — сказав Макаров.

Detector Media · Усі відтінки рашизму за півтори години

Завідувачка відділу Інституту історії Національної академії наук України Лариса Якубова, яка є авторкою книг про рашизм і «русскій мир», сказала, що рашизм набагато гірше нацизму через використання більшої кількості важелів впливу: «Хочу наголосити, що рашизм — це не те саме, що нацизм. Це набагато гірше. Рашизм — це інша форма тоталітаризму, яка еволюціонувала на тому ґрунті, який був у XX сторіччі. Сталінізм, комуно-більшовизм або ж радянський тоталітаризм, на відміну від нацизму, — не засуджені. Через це ми маємо цей неонацизм і неототалітаризм, який у собі поєднує всі можливості та важелі впливу, включаючи багато новітніх модифікацій попередніх двох версій російського тоталітаризму — спочатку білогвардійського, а потім уже червоного. Зараз третя форма».

За її словами, Інститут історії Національної академії наук почав працювати з проблематикою «русского міра» з 2014 року, і протягом 10 років був виданий цілий корпус доказових методологічно вивірених праць, які розкривають еволюцію російської ідеології.

«Велика вдячність Тімоті Снайдеру, бо він величина, яку готові слухати. На яких конференціях ми тільки не були, але слухати почали лише Снайдера через два роки, коли Україна таки вистояла. І він почав казати все те, про що ми говоримо 10 років. Проактивне просування нашого дискурсу і нашого знання про те, що таке рашизм і як він народився, залишається нашою “непозбувною бентегою”. Є безліч книг, інтерв’ю, пресконференцій, буклетів і так далі, які мусять просуватися. Їх просто слід взяти в руки та змусити себе прочитати. Особливо чинним політикам, особливо тим, які напрацьовують інструменти політичної дії», — сказала Якубова.

  Ігор Соловей, Володимир Тиліщак, Юрій Макаров

Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей нагадав, що головним провідником ідей рашизму є медіа. Наприкінці минулого року Центр стратегічних комунікацій провів дослідження «Геноцидальна лексика російського режиму». Проаналізувавши російське законодавство, підручники історії та матеріали, які виходили на державних медіаресурсах, дослідники дійшли висновку, що знищення України й українців є державною політикою Росії. За словами Ігоря Солов’я, це дослідження стало елементом доказової бази в кримінальній справі України проти Росії в частині пропаганди.

В рамках круглого столу перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак презентував брошуру «Рашизм — це…». За його словами, ідея створити інформаційний продукт, який би пояснював, що таке рашизм, з’явилася влітку 2022 року. Інститут нацпам’яті запросив Центр стратегічних комунікацій та Музей Революції гідності до співпраці.

«Ми намагалися представити рашизм через належність певних ознак злочинної ідеології та практики. У результаті ми відкрили виставку в Києві. Потім вона об’їздила низку обласних центрів. Після чого ми, спільно з ЦСК, розпочали роботу з трансформації та розширення цих матеріалів. Так з’явилася ідея створити брошуру. Ми подали її на конкурс МКІП. Так достатньо вагомий тираж побачив світ», — розказав Тиліщак.

Ігор Карпенко, прокурор департаменту протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту, каже, що визначення та затвердження термінології також допомагає у документуванні російських злочинів, зокрема інформаційних.

«Протягом двох років ми займаємося активним документуванням всього, що стосується злочину агресії, — каже прокурор. — Це риторика посадових осіб Росії, риторика пропагандистів, це заклики до знищення української етносу та культури. Наш відділ працює в межах спільної слідчої групи, створеної на базі Євроюсту, до якої входить Міжнародний кримінальний суд і представники України, країн Балтії, Словаччини та Польщі. Наші колеги час від часу відвідують Україну та деокуповані території й на власні очі бачать те, з чим ми стикаємось. За результатами нашої спільної праці менше ніж за рік були оголошені три підозри представникам збройних сил Росії, причетним до загибелі литовського журналіста в Маріуполі. Наші американські колеги оголосили про підозру росіянину за вчинення воєнних злочинів на території Херсонської області».

Тож, за словами Ігоря Карпенка, нормативне закріплення поняття рашизму та його наукове визначення є дуже важливим, бо може лягти в основу подальшого обвинувачення й матеріалів кримінальних справ не тільки України, а й інших держав.

Фото: Укрінформ та МКІП

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Охоронця посольства США в Норвегії звинувачують у шпигунстві
Европейская правда
2025-07-23T15:54:27Z
Ліквідація агресивного сусіда: ексдепутат Держдуми назвав сценарій для Росії
GlavRed
2025-07-23T15:51:55Z
Протести через НАБУ: голова Тернопільської облради назвав учасників "проплаченими студентами"
Фокус
2025-07-23T15:51:29Z
У Німеччині суд виправдав коміка, який пожартував через замах на Трампа
Европейская правда
2025-07-23T15:51:10Z
Російська розвідка використовує мирні протести в Україні — ЦПД
TSN
2025-07-23T15:51:02Z
Українська та російська делегації прибули до палацу Чираган у Стамбулі для переговорів
Лига
2025-07-23T15:48:19Z
У Греції взяли під арешт молдовського олігарха-втікача Плахотнюка
Европейская правда
2025-07-23T15:43:13Z
Заволодіння коштами Приватбанку. НАБУ і САП завершили слідство у справі Коломойського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:39:14Z
На Київщині без дощів: синоптики порадували мешканців прогнозом погоди
Хвиля
2025-07-23T15:51:37Z
Мінлива хмарність та понад 30 градусів тепла: прогноз погоди на 24 липня
24tv
2025-07-23T15:42:43Z
Якою буде погода в Одесі у найближчі дні: ось чого очікувати відпочивальникам
24tv
2025-07-23T15:42:07Z
ЗСУ на межі можливого: ворог намагається взяти під контроль нові рубежі - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-23T15:39:52Z
Мер Мукачева повідомив про провокацію з боку Будапешта
УкраинФорм
2025-07-23T15:39:18Z
Чи йдуть бої за Покровськ: у ЗСУ повідомили про ситуацію на найважчому напрямку
TSN
2025-07-23T15:36:23Z
Рунічний гороскоп на 24 липня 2025 року: Тельцям — новий погляд, Стрільцям — зміни в русі
TSN
2025-07-23T15:36:20Z
Привласнення великої суми під час ремонту. Директор столичної школи отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:33:45Z
То зелена, то червона. Колір водойми на Івано-Франківщині перетворюються на веселку
Telegraf
2025-07-23T15:33:00Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T15:36:37Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Як уникнути вигорання волосся на сонці: будьте влітку обережними
24tv
2025-07-23T13:12:42Z
Експерти назвали 6 заборонених тем для чатботів
InternetUA
2025-07-23T13:03:11Z
Фітофтора з картоплі зникне: потрібен один диво-засіб
24tv
2025-07-23T12:51:20Z
Білий цукор зводить з розуму бактерії в кишківнику: вони буквально починають змінювати свою ДНК
Фокус
2025-07-23T11:15:19Z
Головоломка для найуважніших: знайдіть три відмінності між зображеннями дівчини
Gazeta UA
2025-07-23T15:42:31Z
Як виростити абрикос із кісточки вдома: покрокова інструкція для початківців
TSN
2025-07-23T15:36:03Z
Тиха втеча від шумного мегаполіса: яке місто ідеальне для єднання з природою
24tv
2025-07-23T15:27:25Z
Блакитна вода і піщані пляжі: у центрі України є неймовірно красиве озеро, вхід куди коштує 50 гривень
Telegraf
2025-07-23T15:15:54Z
Решітки духовки можна очистити від жиру за хвилину: це простіше, ніж здається
24tv
2025-07-23T15:06:23Z
Як за допомогою двох інгредієнтів можна раз і назавжди позбутися іржі
Знай
2025-07-23T14:51:05Z
Забудете, які кроти на вигляд: ці дії змусять їх тікати з ділянки
24tv
2025-07-23T14:36:56Z
Щоб не "здулися" і не зіпсувалися: які кришки найкраще обирати для консервації
24tv
2025-07-23T14:36:07Z
Всього одна ложка — і бур’ян знищиться до коріння: найефективніший засіб від борщівника
TSN
2025-07-23T14:33:08Z
Klavdia Petrivna відповіла, чи планує взяти участь у Нацвідборі на Євробачення
24tv
2025-07-23T15:48:18Z
На кінофестивалі в Торонто відбудеться світова прем'єра українського фільму «За перемогу!»
УкраинФорм
2025-07-23T15:48:04Z
Підібрали на вулиці: собака на ім"я Далі стала художницею і підкорює світ мистецтва
Фокус
2025-07-23T15:42:48Z
До програми 31-го Сараєвського кінофестивалю увійшли чотири українські фільми
УкраинФорм
2025-07-23T15:15:51Z
Який Mini LED телевізор краще купити: експерти порівняли популярні моделі
Фокус
2025-07-23T15:15:10Z
"Розпалив" дискусію і розділив думки дизайнерів: суперечливий декор камінної полиці Єви Мендес
24tv
2025-07-23T15:12:18Z
Гроші – не головне, – інтерв'ю з DREVO про трек "Смарагдове небо", фіт з Усиком і Нацвідбір
24tv
2025-07-23T15:03:54Z
Смерть Анастасії Добриніної: розкрито причину відходу 42-річної акторки
GlavRed
2025-07-23T14:27:07Z
Від блискучої кар'єри до важкої хвороби: біографія легендарного "Міцного горішка" Брюса Вілліса
24tv
2025-07-23T13:51:41Z
До 7 000 грн штрафу: на вулицях України заборонили носити певний одяг
GlavRed
2025-07-23T15:54:33Z
У Києві завтра відбудеться прощання з журналістом Сергієм Кулясом
Детектор М
2025-07-23T15:51:56Z
У Нідерландах під час чотириденної пішої ходи зібрали кошти на підтримку українських ветеранів
УкраинФорм
2025-07-23T15:51:44Z
Чого не можна робити з ключами, щоб не накликати біду: головні народні прикмети
GlavRed
2025-07-23T15:51:41Z
РФ створила новий чеченський полк та перекинула його на фронт в Україну
Фокус
2025-07-23T15:36:26Z
Відпустка для військових: як її оформити та які передбачені виплати у 2025 році
Фокус
2025-07-23T15:30:35Z
Чому цьогоріч конкурсні бали для вступу нижчі, ніж раніше: роз'яснення Міносвіти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:27:58Z
Майже 400 тисяч: названо прізвище, хто отримує найбільшу пенсію в Україні
GlavRed
2025-07-23T15:27:52Z
"Воно теж хотіло жити": священник чесно відповів, чи гріх вбивати мух і комарів
GlavRed
2025-07-23T15:27:36Z
В Італії легкомоторний літак врізався в шосе і спалахнув: моторошне відео
24tv
2025-07-23T15:54:17Z
Директор столичної фірми самовільно зайняв землю громади під бізнес
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:48:17Z
Жінка втратила понад 600 тисяч гривень через шахрайство з криптовалютою
InternetUA
2025-07-23T15:19:10Z
Судоми під спів хору: дітей масово госпіталізували після концерту на Гарвардській площі
Фокус
2025-07-23T15:18:46Z
На Полтавщині автомобіль зіткнувся з дев’ятирічним хлопчиком на самокаті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:09:08Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: із лікарні виписали 29 людей
УкраинФорм
2025-07-23T14:51:01Z
В Одесі 25-річного чоловіка затримали за спробу підпалу квартири військового
Украина Криминальная
2025-07-23T14:45:35Z
Миколаєвця засуджено до 4-х років ув’язнення за смертельний наїзд на пішохода та втечу з місця події
Украина Криминальная
2025-07-23T14:30:10Z
Викрав, вивіз у ліс і зґвалтував знайому – судитимуть мешканця Львівщини
Украина Криминальная
2025-07-23T14:18:15Z
Держпродспоживслужба: Сарану фіксують у 4 областях України
AgroPortal
2025-07-23T15:51:52Z
Курс євро знову тяжіє до 49 гривень: НБУ встановив ціни валют
24tv
2025-07-23T15:39:35Z
Молочка на вагу золота: українців попередили про зростання цін на цінний продукт
GlavRed
2025-07-23T15:36:40Z
Тарифи на електроенергію в серпні: скільки доведеться платити
Знай
2025-07-23T15:36:07Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:33:29Z
Хто був найбільшим покупцем російських нафтопродуктів у червні
24tv
2025-07-23T15:33:10Z
«Укрзалізниця» призначає додатковий поїзд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:27:41Z
Євро продовжує набирати обертів: в Україні переписали ціни на валюту
GlavRed
2025-07-23T15:27:18Z
Житло в Україні хочуть зробити доступнішим: як цього досягатимуть
24tv
2025-07-23T15:18:41Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:45:54Z
Пау Віктор поповнив список втрат Барселони цього літа
Football.ua
2025-07-23T15:33:44Z
Аль-Іттіхад розпочав переговори з Міланом щодо Беннасера
Football.ua
2025-07-23T15:22:58Z
Полісся — Санта-Колома: цікаві варіанти ставок на поєдинок Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-23T15:01:38Z
Італійські скаути націлились на зірку Мотервелла
Football.ua
2025-07-23T15:01:18Z
Микита Кравченко поповнив склад Полісся
Football.ua
2025-07-23T14:43:31Z
Помер легендарний ексгравець «Фіорентини»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T14:36:29Z
Мисак повернувся до Карпат
Football.ua
2025-07-23T14:31:57Z
Аякс близький до підписання молодого воротаря
Football.ua
2025-07-23T14:31:26Z
Що насправді лякає Сема Альтмана у фінансовій системі — і до чого тут ШІ
InternetUA
2025-07-23T15:48:28Z
Учені нарешті знайшли мільйони тонн зниклого пластику
24tv
2025-07-23T15:33:15Z
Не кажуть "алло" і мовчать у слухавку: якими є нові правила телефонних розмов у молоді
24tv
2025-07-23T15:24:26Z
13 прихованих функцій iOS 26, які спрощують життя з iPhone
InternetUA
2025-07-23T15:22:34Z
"Думали, що то "Шахед", а то сусід": над Києвом чоловік літав на парашуті, – соцмережі
24tv
2025-07-23T15:03:18Z
Microsoft назвала найстабільнішу збірку Windows 11
InternetUA
2025-07-23T15:01:07Z
Найкращі телевізори для ігор: які моделі рекомендують геймерам
Фокус
2025-07-23T14:51:09Z
У Чумацькому Шляху існують безсмертні зірки: що допомагає їм жити вічно
Фокус
2025-07-23T14:48:15Z
Складаний iPhone буде компактнішим за Galaxy Fold 7
InternetUA
2025-07-23T14:46:39Z
Як вигідно обслуговувати авто: п’ять рішень від LIQUI MOLY
AutoCentre
2025-07-23T15:42:05Z
General Motors звинувачують у таємному зборі та продажу даних про водіїв
Топ Жир
2025-07-23T15:18:19Z
Buick розкрив секрети нового седана Electra L7
AutoCentre
2025-07-23T15:03:16Z
Бюджетний, практичний, сучасний: Hyundai показав оновлений Stargazer
Gazeta UA
2025-07-23T15:00:33Z
Небезпечний розсадник бактерій: визначено деталь авто, яку зазвичай ніколи не чистять
Фокус
2025-07-23T14:45:33Z
Бренди групи RENAULT утримують курс в умовах високих вимог
AutoCentre
2025-07-23T14:45:04Z
Китайський суперкар нового покоління готується конкурувати з Ferrari, і тепер це серйозний виклик
Топ Жир
2025-07-23T14:33:23Z
Вважали, що ця пара суперкарів коштуватиме мільйони. Але помилилися
Топ Жир
2025-07-23T14:03:38Z
Гонка між Corvette ZR1 та Tesla Model S Plaid виявилася однобічною
Топ Жир
2025-07-23T13:33:15Z