MY.UAНовини
«Рашизм» чи «русскій мір»: навіщо Україні чітке визначення російської ідеології
«Рашизм» чи «русскій мір»: навіщо Україні чітке визначення російської ідеології

«Рашизм» чи «русскій мір»: навіщо Україні чітке визначення російської ідеології

Як українські дослідження та офіційні документи допомагають світу визнати злочинність російського режиму.

Торік 2 травня Верховна Рада прийняла постанову № 3078-IX «Про використання політичним режимом Російської Федерації ідеології рашизму, засудження засад і практик рашизму як тоталітарних і людиноненависницьких». Цим документом парламентарі затвердили характерні ознаки й наслідки рашизму, а також офіційно запровадили цей термін у політичний, медійний і науковий обіг.

З нагоди річниці прийняття постанови Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Український інститут національної пам’яті та «Укрінформ» провели круглий стіл «Рашизм — розпізнати, зупинити й засудити». Учасники круглого столу обговорили, наскільки вдалим виявилося це поняття та як його використовують в українському і міжнародному інфопросторі. Крім того, була презентована брошура «Рашизм — це…», видана Центром стратегічних комунікацій у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті, музеєм Революції гідності та Міністерством культури та інформаційної політики.

Участь у дискусії взяли голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної політики Микита Потураєв, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, заступник міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко, керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей, перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак, заступниця гендиректора Музею Революції гідності Ольга Сало, завідувачка відділу Інституту історії Національної академії наук України Лариса Якубова, автори фільму «Анатомія рашизму» Мирослава Барчук і Юрій Макаров, аналітикиня Центру досліджень безпекового середовища «Прометей» Ольга Волянюк, директор Українських студій стратегічних досліджень Юрій Сиротюк, прокурор департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора Ігор Карпенко та спеціалісти Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу Генерального прокурора Богдан Хмельовський і Тетяна Новак.

Модерував дискусію представник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Майоров.

Концепція «русского міра» обговорюється в українському інфопросторі ще з 2014 року, адже стала основою для російської агресії на Донбасі й анексії Криму. З початком повномасштабного вторгнення ідеологію агресорів визначили ширшим поняттям — «рашизм», яке, згідно з постановою № 3078-IX, охоплює мілітаризм, культ особи очільника, самозвеличування Росії, пригнічення та заперечення існування інших народів, нав’язування російської мови та культури, пропагування ідей «русского міра».

Заступник міністра культури й інформаційної політики Тарас Шевченко говорить, що постанова Верховної Ради зафіксувала визначення російської ідеології, щодо якої давно точилися дискусії: чи варто вживати «рашизм», «русский мір» чи інший варіант.

«Я бачу плюси використання і терміну “рашизм”, і “русскій мір”. У контексті релігійної тематики часто використовується саме другий термін. Коли ми говоримо про ідеологію, то частіше вживаються терміни, які використовують ті, хто їх придумав. Тобто рашизм — це наша назва, тоді як “русский мір” — це те, як вони це називають і подають. Якщо “мір русскій”, то українців у ньому не існує. Що перша, що друга ідеологія базується на певних хибних історичних наративах і присвоєнні Москвою історичного спадку», — сказав Шевченко.

На його думку, хибне бачення історії поширене не лише в Росії, а й серед іноземної аудиторії, бо чимало університетів вивчали історію українських земель переважно за книжками російських істориків і їхніми наративами.

Голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної політики Микита Потураєв, який торік виніс уже згадану постанову на голосування, сказав, що насправді досі не зрозуміло, де «рашизм», а де «русскій мір», що є частиною чого і як вони співвідносяться.

«У 2019 році я був обраний головою української делегації в ОБСЄ і ми вже тоді порушували питання про фашистський характер російського режиму, що викликало повне відторгнення в абсолютно всіх без винятку європейських колег. Люди шарахалися від цього твердження, хоча я посилався на ознаки фашизму за Умберто Еко. Коли почалося повномасштабне вторгнення, нам почали дзвонити й казати, що ми мали рацію. Але ми мали рацію на той час, бо зараз це вже нацизм. А в європейців знову ж та сама реакція — повне відторгнення», — каже Потураєв.

Навесні 2022 року був прийнятий закон «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму», хоча з визначенням «нацистський» у Верховній Раді погодились не одразу. Потураєв каже, що колега по комітету Микола Княжицький пропонував використовувати «неонацистський режим», адже на заході «нацизм» сприймають суто в контексті Третього Райху. Микита Потураєв із Володимиром В’ятровичем наполягли на першому варіанті, проте Потураєв досі не впевнений у правильності такої назви, бо наукових обґрунтувань все ж не вистачає.

 Ярослав Юрчишин, Микита Потураєв, Тарас Шевченко

Пізніше була прийнята постанова про рашизм, що, на думку Потураєва, є першим державним підходом до його наукового визначення. Щодо «русского міра», то його трактування вже є в законопроєкті «Про релігійні організації», який був прийнятий у першому читанні торік у жовтні. Цей законопроєкт додає пункт про «русскій мір» у закон «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму». В ньому «русскій мір» визначається як «російська неоколоніальна доктрина, в основу якої покладені шовіністичні, нацистські, расистські, ксенофобські, релігійні ідеї, образи й цілі, знищення України, геноцид українського народу, невизнання суверенітету України й інших держав, яка має на меті насильницьке розширення російського наднаціонального імперського простору як способу реалізації особливого цивілізаційного права росіян на масові вбивства, державний тероризм, воєнне вторгнення до інших держав, окупацію територій, поширення канонічної території Російської православної церкви за межі території Російської Федерації».

Це визначення міститься саме в законі про релігійні організації, адже джерелом цієї пропаганди є Російська православна церква.

«Тепер ми маємо ставити питання, чи є “русскій мір” ідеологією, чи рашизм — це ідеологія, а “русскій мір” є її частиною? Чи рашизм — це сутність режиму, а ідеологією є “русскій мір”? Чи є рашизм відгалуженням нацизму? Для того, щоб цю тему перестали ігнорувати в усьому світі, ми повинні мати дуже обґрунтовану доказову базу. Тоді наші партнери підуть нам назустріч, розуміючи, що не наражаються на звинувачення у спекулятивності чи антинауковості», — підсумував Потураєв.

Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин також підкреслив важливість введення «рашизму» та «русского міру» в міжнародні документи. Наразі «рашизм» вже з’явився в деяких резолюціях парламентських асамблей різних структур. Зокрема 22 травня 2023 року — в резолюції НАТО як аргументація геноцидних дій Росії щодо зернового коридору. Тобто як ідеологія, яка спрямовує агресивні дії, спрямовані на знищення фактично не однієї нації, а людства. 22 червня 2023 року — в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи, яка стосувалася Мирного плану. Там рашизм згадується як система ідеології режиму Путіна. 2 липня 2023 року — в резолюції ОБСЄ, яка закликала створити міжнародний трибунал для Росії за воєнні злочини проти України. Проте з 2023 року нових міжнародних документів зі згадками рашизму не було.

Юрчишин пропонує не лише чітко визначитися з поняттям «рашизму», а й розробити план дій, щоб мінімізувати його наслідки на підконтрольних Україні територіях та в процесі деокупації — тобто план з дерашизації: «Реінтеграція, перехідне правосуддя, дерашизація — однозначно стоятимуть на порядку денному. Нам доводиться витягувати не лише Міністерство культури та інформаційної політики, які активні в цьому процесі, зокрема через Центр стратегічних комунікацій, а і досить консервативне Міністерство закордонних справ, яке дуже часто сприймає наші дії на території ворога як втручання в суверенні справи іншої держави. Треба міняти позицію на активну боротьбу з рашизмом по всьому світу».

На думку журналіста Юрія Макарова, поширювати термін «рашизм» варто не лише напряму з України, а за допомогою іноземних спікерів, які можуть пояснити це на свою аудиторію в країнах ЄС, Америки тощо. «Рашизм — це найстрашніше в новітній історії, навіть порівняно з нацистською диктатурою. Просто тому, що Росія — це “мавпа з бомбою”, якої у Гітлера не було. Ця мавпа ні Канта, ні Гегеля не читала. А читала у кращому разі Булгакова чи Тургенєва. Наша мета полягає в тому, щоби навіть згадка про рашизм була токсичною, щоби навіть факт підозри у симпатії до “русского міра” автоматично піддавалися санкціям», — сказав Макаров.

Detector Media · Усі відтінки рашизму за півтори години

Завідувачка відділу Інституту історії Національної академії наук України Лариса Якубова, яка є авторкою книг про рашизм і «русскій мир», сказала, що рашизм набагато гірше нацизму через використання більшої кількості важелів впливу: «Хочу наголосити, що рашизм — це не те саме, що нацизм. Це набагато гірше. Рашизм — це інша форма тоталітаризму, яка еволюціонувала на тому ґрунті, який був у XX сторіччі. Сталінізм, комуно-більшовизм або ж радянський тоталітаризм, на відміну від нацизму, — не засуджені. Через це ми маємо цей неонацизм і неототалітаризм, який у собі поєднує всі можливості та важелі впливу, включаючи багато новітніх модифікацій попередніх двох версій російського тоталітаризму — спочатку білогвардійського, а потім уже червоного. Зараз третя форма».

За її словами, Інститут історії Національної академії наук почав працювати з проблематикою «русского міра» з 2014 року, і протягом 10 років був виданий цілий корпус доказових методологічно вивірених праць, які розкривають еволюцію російської ідеології.

«Велика вдячність Тімоті Снайдеру, бо він величина, яку готові слухати. На яких конференціях ми тільки не були, але слухати почали лише Снайдера через два роки, коли Україна таки вистояла. І він почав казати все те, про що ми говоримо 10 років. Проактивне просування нашого дискурсу і нашого знання про те, що таке рашизм і як він народився, залишається нашою “непозбувною бентегою”. Є безліч книг, інтерв’ю, пресконференцій, буклетів і так далі, які мусять просуватися. Їх просто слід взяти в руки та змусити себе прочитати. Особливо чинним політикам, особливо тим, які напрацьовують інструменти політичної дії», — сказала Якубова.

  Ігор Соловей, Володимир Тиліщак, Юрій Макаров

Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей нагадав, що головним провідником ідей рашизму є медіа. Наприкінці минулого року Центр стратегічних комунікацій провів дослідження «Геноцидальна лексика російського режиму». Проаналізувавши російське законодавство, підручники історії та матеріали, які виходили на державних медіаресурсах, дослідники дійшли висновку, що знищення України й українців є державною політикою Росії. За словами Ігоря Солов’я, це дослідження стало елементом доказової бази в кримінальній справі України проти Росії в частині пропаганди.

В рамках круглого столу перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак презентував брошуру «Рашизм — це…». За його словами, ідея створити інформаційний продукт, який би пояснював, що таке рашизм, з’явилася влітку 2022 року. Інститут нацпам’яті запросив Центр стратегічних комунікацій та Музей Революції гідності до співпраці.

«Ми намагалися представити рашизм через належність певних ознак злочинної ідеології та практики. У результаті ми відкрили виставку в Києві. Потім вона об’їздила низку обласних центрів. Після чого ми, спільно з ЦСК, розпочали роботу з трансформації та розширення цих матеріалів. Так з’явилася ідея створити брошуру. Ми подали її на конкурс МКІП. Так достатньо вагомий тираж побачив світ», — розказав Тиліщак.

Ігор Карпенко, прокурор департаменту протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту, каже, що визначення та затвердження термінології також допомагає у документуванні російських злочинів, зокрема інформаційних.

«Протягом двох років ми займаємося активним документуванням всього, що стосується злочину агресії, — каже прокурор. — Це риторика посадових осіб Росії, риторика пропагандистів, це заклики до знищення української етносу та культури. Наш відділ працює в межах спільної слідчої групи, створеної на базі Євроюсту, до якої входить Міжнародний кримінальний суд і представники України, країн Балтії, Словаччини та Польщі. Наші колеги час від часу відвідують Україну та деокуповані території й на власні очі бачать те, з чим ми стикаємось. За результатами нашої спільної праці менше ніж за рік були оголошені три підозри представникам збройних сил Росії, причетним до загибелі литовського журналіста в Маріуполі. Наші американські колеги оголосили про підозру росіянину за вчинення воєнних злочинів на території Херсонської області».

Тож, за словами Ігоря Карпенка, нормативне закріплення поняття рашизму та його наукове визначення є дуже важливим, бо може лягти в основу подальшого обвинувачення й матеріалів кримінальних справ не тільки України, а й інших держав.

Фото: Укрінформ та МКІП

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny будет переведен на русский язык — Capcom подтвердила
GameMag
2025-02-08T14:39:47Z
Боевик Neon Inferno в стиле Contra и Wild Guns получит демоверсию
GameMag
2025-02-08T14:39:45Z
Что делать, если телефон начал зависать: как безопасно ускорить его работу
Политека
2025-02-08T14:33:14Z
Связь длиною в миллионы лет: ученые обнаружили в нашем мозге древнейший механизм
Фокус
2025-02-08T14:30:58Z
KRAFTON представила динамичный тактический шутер PUBG: Blindspot
GameMag
2025-02-08T13:58:12Z
Кот прославился в сети благодаря "непристойному" узору на шерсти
Фокус
2025-02-08T12:00:10Z
Дроны атаковали нефтеперекачивающую станцию ​​в РФ - соцсети
UAToday
2025-02-08T11:39:40Z
Ученые нашли необычный способ переработки электронных отходов: что вышло
Фокус
2025-02-08T11:00:34Z
Ученым удалось снять уникальное видео с морским чертом, которого мало кто видел вживую
Апостроф
2025-02-08T10:06:34Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
Серьезно подорвет здоровье: почему нельзя пить кофе с молоком
UAToday
2025-02-08T11:39:54Z
Помидоры "очухаются" за 6 дней: что делать, если рассада слишком слабая, советский рецепт
Знай
2025-02-08T10:51:58Z
Подарки судьбы: кому из знаков Зодиака повезет до конца зимы
Фокус
2025-02-08T09:57:15Z
Панацея или миф: укрепляет ли лимонная вода наше здоровье, рассказали ученые
Фокус
2025-02-08T08:21:41Z
Раки, Девы и Близнецы: знаки, которым точно повезет до конца февраля 2025
Фокус
2025-02-08T08:12:14Z
Покупка недвижимости в Таиланде: нюансы и особенности приобретения
Gazeta UA
2025-02-08T08:09:21Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T14:36:38Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
На Киевщине в результате ночного удара БпЛА произошло несколько пожаров, пострадавших нет
UAToday
2025-02-08T11:39:04Z
В Ростове ввели режим чрезвычайной ситуации после атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:36:21Z
Смерть 32-летнего мужчины в ТЦК в Черновцах: судмедэксперт раскрыл важные подробности
Апостроф
2025-02-08T11:12:26Z
Власти Киева рассказали о последствиях атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:12:04Z
Мошенники обманули жителей Сумщины на 140 тысяч гривен: подробности схем
TSN
2025-02-08T10:36:33Z
В России умер Константин Нагайко, причастный к убийству 59 жителей села Гроза
ZN UA
2025-02-08T10:22:07Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Питер Фьюри высказался о будущем Усика
Корреспондент
2025-02-08T12:30:36Z
Кличко вспомнил спарринги с Фьюри, Джошуа, Уайлдером и Паркером
Корреспондент
2025-02-08T11:51:28Z
Чисора - Валлин: онлайн-трансляция боя
Telegraf
2025-02-08T11:30:56Z
Владимир Кличко оценил возможность боя с Усиком
Корреспондент
2025-02-08T11:30:25Z
"Манчестер Юнайтед" выиграл матч Кубка Англии благодаря голу из офсайда
ZN UA
2025-02-08T11:24:38Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T14:48:34Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T14:43:16Z
На этом направлении идут максимально тяжелые бои, которых не было даже в Бахмуте
Comments UA
2025-02-08T14:15:56Z
Бои под Покровском: ВСУ не сдержат прорыв ВС РФ к западу от города, — военкор
Фокус
2025-02-08T13:57:00Z
Больше года жили в подвале: на Николаевщине шокировали, как спасаются от обстрелов
TSN
2025-02-08T13:51:22Z
"Новенького мошенничества подвезли": волонтер Леся Литвинова рассказала, как оккупанта выдают за украинского бойца
Апостроф
2025-02-08T13:00:46Z
Ситуация на фронте на утро 8 февраля
UAToday
2025-02-08T11:39:46Z
Во время массированной дроновой атаки ПВО сбила менее половины БПЛА, пострадали четыре региона Украины, включая столичный
ZN UA
2025-02-08T11:39:28Z
Генштаб: по состоянию на 8 февраля общие потери вражеской армии в личном составе составили 847 860 солдат
UAToday
2025-02-08T11:39:20Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Победители Critics Choice Awards-2025: Деми Мур названа лучшей актрисой, а "Анора" - лучшим фильмом
Комсомольская правда
2025-02-08T11:12:13Z
Анджелина Джоли в кружевах, Николь Кидман в офискоре: лучшие образы Critics Choice Awards 2025
Marie Claire
2025-02-08T11:07:52Z
Любимый аромат Бейонсе и 5 аналогов, где корица и бобы тонка создают сексуальный дуэт
Marie Claire
2025-02-08T11:01:31Z
Остались в образе: 5 знаменитых актеров, которые стали "заложниками" одной роли
Фокус
2025-02-08T10:42:08Z
7 лучших фильмов и сериалов по романам Джейн Остин
Фокус
2025-02-08T10:15:25Z
Украина в разы сократила разрыв с РФ по артиллерийским снарядам: Сырский рассказал, как это удалось
Telegraf
2025-02-08T14:45:45Z
Бей издалека: Сырский доложил о достижениях в секторе БпЛА и артиллерии
Апостроф
2025-02-08T14:45:14Z
Была младше Гитлера на 23 года и дважды пыталась уйти из жизни: как выглядела Ева Браун и что о ней известно
Telegraf
2025-02-08T14:36:22Z
Украинцам готовят "ласковую мобилизацию": никакого принуждения и бусиков ТЦК
Знай
2025-02-08T14:30:05Z
Церковные праздники в феврале 2025 года: список праздников по новому календарю
VGorode
2025-02-08T13:48:04Z
Forbes признал: Михаил Поплавский – один из топ-инфлюэнсеров Украины
Comments UA
2025-02-08T13:45:51Z
Любовь дедушки: первое фото короля Иордании вместе с принцессой Иман
Marie Claire
2025-02-08T13:30:28Z
Уничтожение вражеских дронов: Зеленский анонсировал новые методы
TSN
2025-02-08T13:18:19Z
Осторожно, есть один день: что грозит украинцам за повреждение пломб на электросчетчиках
Знай
2025-02-08T13:12:24Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
АЗС ослабят давление на кошельки водителей: цены на топливо могут приятно изменится
Знай
2025-02-08T14:12:39Z
Графики отключения электроэнергии 9 февраля 2025: что нужно знать украинцам
Политека
2025-02-08T13:33:14Z
Как узнать размер будущей пенсии в Украине: инструкция
TSN
2025-02-08T13:18:49Z
Десятки тысяч гривен за сервиз из украинского фарфора: возможно в вашем шкафу скрывается клад
Telegraf
2025-02-08T12:57:43Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T12:57:38Z
"Россия стремится забрать наши одесские порты, чтобы контролировать зерновой рынок" - президент
Gazeta UA
2025-02-08T12:48:57Z
Украина может сама заработать на свою защиту, если ЕС и США усилят санкции против России – Глассман
Апостроф
2025-02-08T12:42:04Z
Зеленский предупредил, что РФ хочет захватить одесские порты
TSN
2025-02-08T12:36:59Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Шольц снова критикует Трампа за идею об оружии для Украины в обмен на полезные ископаемые
Европейская правда
2025-02-08T14:51:29Z
Зеленский: На Курщине убиты 20 офицеров РФ и КНДР
Корреспондент
2025-02-08T14:45:57Z
Глава МИД Турции заявил, что война в Украине вполне может закончится до июня 2025 года
Известия Киев
2025-02-08T14:45:57Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T14:39:02Z
«Следующий год будет еще труднее»: Залужный сделал важное заявление
Comments UA
2025-02-08T14:24:21Z
В рейтинге одобрения Трамп обошел большинство мировых лидеров, — Newsweek
Фокус
2025-02-08T14:21:46Z
Time на обложке «посадил» Маска за президентский стол. Трамп отреагировал
ZN UA
2025-02-08T14:19:16Z
Шольц призвал увеличить присутствие НАТО в Гренландии
TSN
2025-02-08T14:18:31Z
В оккупации не только Крым: в Японии демонстранты показали РФ в кровавом кокошнике
Telegraf
2025-02-08T14:12:59Z