MY.UAНовини
Навіщо Путін краде в України перемогу у Другій світовій, та чи буде Третя?
Навіщо Путін краде в України перемогу у Другій світовій, та чи буде Третя?

Навіщо Путін краде в України перемогу у Другій світовій, та чи буде Третя?

8 травня в Україні відзначається День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років

У передмісті Берліну Карлхорсті 8 травня 1945 року у 22 години 43 хвилини за центральноєвропейським часом в будинку колишнього військово-інженерного училища відбулася церемонія підписання остаточного Акту про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини.

За дорученням нового німецького уряду, який очолив грос-адмірал Карл Деніц, підписи поставили головнокомандувач вермахту, генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель, генерал-полковник люфтваффе Ганс-Юрген Штумпф та грос-адмірал крігсмаріне Ганс-Георг фон Фрідебург.

Генерал-фельдмаршал Кейтель підписує Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини

Прийняли капітуляцію: перший підпис поставили – з радянської сторони маршал Георгій Жуков, з боку союзників по Антигітлерівській коаліції головний маршал авіації Артур Теддер. І в якості свідків свої підписи поставили також: командувач стратегічними повітряними силами США, генерал Карл Спаатц і головнокомандувач армії Франції, генерал Жан-Марі де Латр де Тассіньї.

Маршал СРСР Георгій Жуков зачитує Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини

Акт був складений російською, англійською та німецькою мовами; лише російський і англійський тексти визнавалися автентичними. В США і Великій Британії про капітуляцію нацистської Німеччини було оголошено 8 травня, в Радянському Союзі – у ніч з 8 на 9 травня 1945 року. Тому у всьому світі датою капітуляції оголосили 8 травня, а в СРСР – 9 травня, яке тільки 1965 року стало святковим Днем Перемоги, а до цього було звичайним робочим днем.

Текст Акту о військовій капітуляції нацистської Німеччини. Газета "Правда" від 10 травня 1945 року

Не перша "ластівка" відносно перегляду результатів війни

Видатний український філософ Сергій Кримський зазначав: Друга світова війна "стала кривавою драмою цивілізації, коли на карту було поставлено долі цілих народів".

І це зовсім не перебільшення. На сьогодні, на жаль, ми є свідками поступового розгортання, поки що на території України, третього акту цивілізаційної драми – після Першої (1914–1918) та Другої (1939–1945) світових війн.

…Наприкінці 2010 року відбулася подія, яка залишилася практично поза увагою світових ЗМІ. 16 грудня гостем студії пропагандистського телеканалу "Россия" був прем’єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін, а насправді реальний лідер держави, який і зараз незаконно обіймає пост президента.

У відповідь на слова байкера Олександра Залдостанова про те, що навряд чи Радянський Союз переміг би у війні з нацистами без допомоги України, він сказав: "З приводу наших відносин з Україною. Я дозволю собі з вами не погодитися, коли ви зараз сказали, що, якби ми були розділені, ми не перемогли б у війні. Ми все одно перемогли б, тому що ми країна переможців. І, щобільше, якщо ми подивимося статистику часів Другої світової війни, то з’ясується, що найбільших втрат у Великій Вітчизняній війні зазнала саме РРФСР, — понад 70%. Це означає, що війну виграно, не хочу нікого ображати, але переважно за рахунок людських та індустріальних ресурсів Російської Федерації. Це історичний факт, це все є в документах", – казав Володимир Путін. Це була вже не перша "ластівка" відносно перегляду результатів Другої світової війни. Поки що на пропагандистському рівні. Недарма ж Путін ще 2005 року, під час своєї першої каденції на посту президента РФ, назвав розпад Радянського Союзу "найбільшою геополітичною катастрофою XX століття"…

Трагічна статистика

А тепер більш свіжі новини з-за поребрика… З планів-конспектів для учителів середніх шкіл РФ зовсім недавно прибрали згадку про дві нації колишнього СРСР – українців і грузинів, – які брали участь в Другій світовій війні. Тепер це "дацзибао для освітян" мовою оригіналу виглядає так: "Часть 3. Заключение. Учитель. День Победы с особым чувством отмечают не только в нашей стране. Плечом к плечу защищали мир от фашизма русские, белорусы, татары, буряты, таджики, узбеки, армяне, казахи и другие народы, и поэтому песня композитора Давида Тухманова на слова Владимира Харитонова "День Победы" в эти майские дни звучит со слезами на глазах по всему миру". Отже, з цього переліку "випали" нації, які зіграли вкрай важливу роль в перемозі над нацизмом. Перелік націй-"переможців" виглядає, як мінімум дивно, якщо не сказати скандально.

У трагічній статистиці Другої світової війни Україна насправді посідає навіть не друге після Росії, а перше місце. Згідно з офіційними радянськими даними, в Україні загинуло 5,5 млн людей; з них на фронтах загинуло понад 2,5 млн українців. А от за підрахунками інституту історії НАН України, у лавах Радянської армії загинуло від 3,5 до 4 млн українців, у партизанських формуваннях – 40–60 тисяч осіб, у загонах УПА — понад 100 тисяч осіб. Прямі людські втрати України, за оцінками цього інституту, становлять від 8 до 10 млн людей, демографічні втрати – 10–13 млн людей.

Ще трохи "сухих" цифр. На 4 січня 1941 року в УРСР проживало 41,5 млн людей. На літо 1945 року — лише 27,4 млн людей. За роки війни було зруйновано понад 800 міст і 30 тисяч українських сіл. Матеріальні втрати (у цінах 1941 року) становили 285 млрд карбованців, тобто понад 40% усіх втрат Радянського Союзу за роки війни.

Довженко: "Чи зберуться наші люди знову на Вкраїні?"

Всесвітньовідомий український режисер Олександр Довженко писав у своєму "Щоденнику": "навколо України точиться добра половина світової війни". І це аж ніяк не перебільшення. На території УРСР війна тривала понад 40 місяців – до 28 жовтня 1944 року. "У 1943-1944 рр. тут була зосереджена майже половина діючої Червоної армії. В українській кампанії брали участь шість фронтів — 1-й, 2-й, 3-й та 4-й Українські, 1-й і 2-й Білоруські, — Чорноморський флот… З 10 гвардійських армій вісім діяли на українських фронтах…" – писав український історик Михайло Коваль. З перших днів війни й до визволення України від нацистів на південному напрямку театру воєнних дій було зосереджено від 56 до 76% загальної чисельності з’єднань вермахту… Це і є "український вимір" Другої світової війни, справжній, без пропагандистського забарвлення. А ще ж українці брали участь у переможних битвах з імператорською Японією в другій половині 1945 року.

Така безглузда і підла по суті приватизація спільної для всіх народів колишнього Радянського Союзу пам’яті про Другу світову війну свідчить про втрату моральних орієнтирів як в російському політикумі (що нас, українців, уже і не дивує), так і у більшій частині російського суспільства, яке зараз підтримує війну з "братами-українцями".

Ще кілька цифр, які стосуються першого етапу Другої світової війни. Підкреслимо, що армія вторгнення (нацисти та їхні союзники) до 22 червня 1941 року не перевищувала 3 млн осіб. Упродовж цього року в полоні у ворогів опинилися 3,8 млн командирів і червоноармійців, 68 генералів. Тільки вдумаємося в ці цифри! Що це, як не повний розгром і абсолютний розвал державної машини? Десятки "котлів" – на схід від Білостоку, під Уманню, Києвом і Вязьмою в 1941 році, під М’ясним Бором і Харковом в 1942 році – поглинули багато мільйонів солдатів і офіцерів, які здебільшого потім загинули в концтаборах, а ті, що були звільнені, пройшли пекло перевірок на батьківщині. А ще 2,5 мільйона тільки українців були вивезені на примусову працю до Третього Рейху…

Згадаємо і трагічні події цієї війни. Так, при відступі було підірвано Дніпрогес, внаслідок чого дніпровські води поглинули багато тисяч червоноармійців і мирних жителів. У в’язницях Західної України перед панічним відступом енкаведисти по-звірячому знищили багато тисяч ув’язнених: і "політичних", і невинних мирних мешканців…

У 1942 році Олександр Довженко писав, і ці слова особливо болісно сприймаються зараз, під час широкомасштабної війни, яку розв’язала путінська Росія в Україні, що призвело до найбільшої демографічної катастрофи у світі XXI століття: "Чи зберуться наші люди знову на Вкраїні? Чи повернуться вони з усіх нетрів, далеких далекостей нашого Союзу і заповнять її замість померлих од ворога, од мору, од кулі і петлі? Чи так і лишаться там, а на наші руїни наїдуть чужі люди і утворять на ній мішанину. І буде вона не Росія, не Вкраїна, а щось таке, що й подумати сумно". Тільки в країнах Заходу зараз знаходяться, за різними даними, від шести до семи мільйонів біженців – наших співвітчизників.

І якщо наслідки українських втрат в Другій світовій війні були відчутні всю другу половину XX століття і навіть до останнього часу, то сучасні втрати України – і людські, і демографічні за останні понад 800 днів російсько-української війни – можуть мати незворотні наслідки. І з цими наслідками буде дуже тяжко впоратися будь-якій нашій владі після завершення війни. Яка поступово набуває всі ознаки конфлікту планетарного масштабу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Запорізькій АЕС вночі лунала стрілянина, біля енергоблоків знайшли гільзи - МАГАТЕ
УкраинФорм
2025-07-13T14:57:39Z
НБУ готує нові правила використання готівки: що зміниться в гаманцях українців
Знай
2025-07-13T14:36:11Z
Курс валют на 14 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-13T14:06:18Z
Вуглецеве мито ЄС може зробити неконкурентоспроможним український промисловий експорт – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T14:00:18Z
Боргова криза на балансуючому ринку ставить під загрозу стабільність енергосистеми – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T13:51:37Z
У Росії знижується рентабельність агропромислового сектору - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-07-13T13:15:17Z
На Херсонщині аграрії зібрали перші 500 тонн кавунів
УкраинФорм
2025-07-13T13:06:05Z
Закупівлі продуктів для ЗСУ: найбільше фальсифікують сири
AgroPortal
2025-07-13T13:00:46Z
Не згайте час – деяким українцям потрібно подати заяву до ПФУ, аби не втратити пенсії
24tv
2025-07-13T12:51:55Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам в Одесі: українці можуть отримати ліки, куди потрібно звертатись
Политека
2025-07-13T14:30:53Z
Чим поливати аґрус та смородину після збирання врожаю - корисні розчини
Gazeta UA
2025-07-13T12:39:13Z
Як зварити картоплю, щоб вийшла смачною: більшість господинь роблять це неправильно
TSN
2025-07-13T12:36:00Z
Диня: користь, поживна цінність і калорійність
TSN
2025-07-13T12:21:40Z
Найпоширеніші помилки приготування їжі на грилі: як не зіпсувати м’ясо та овочі
TSN
2025-07-13T11:21:41Z
Чому не цвіте герань: 5 причин і як їх виправити
24tv
2025-07-13T11:21:31Z
10 причин додати аґрус до свого раціону
24tv
2025-07-13T11:15:27Z
До 38 зросла кількість відвідувачів району водоспаду Шипіт, які захворіли на гостру кишкову інфекцію
Украина Криминальная
2025-07-13T10:54:44Z
Радослав Сікорський висловився про "антиімігрантську та антисемітську" істерію у Польщі
ZN UA
2025-07-13T15:06:50Z
Кадирівці допомагали журналістці NYT створити репортаж з Курщини: МЗС України вибухнуло критикою
24tv
2025-07-13T15:00:44Z
Дрони атакували п’ять областей — ППО відпрацювала, але є влучання
360ua.news
2025-07-13T14:54:39Z
Генсек НАТО відвідає Трампа у Вашингтоні наступного тижня
Европейская правда
2025-07-13T14:48:40Z
Безугла зробила скандалу заяву про Майкла Щура й Ілларіона Павлюка: вони відповіли депутатці
24tv
2025-07-13T14:45:52Z
Путін рахує гроші: навіщо Росія залучає корейців на фронт
24tv
2025-07-13T14:45:36Z
Заступнику Лісового Вітренку не подобається політика МОН щодо частини реформ
24tv
2025-07-13T14:24:18Z
Bild: РФ готує новий наступ на другу половину літа: які області під загрозою
TSN
2025-07-13T14:18:59Z
Іран оголосив про плани співпрацювати з МАГАТЕ
iPress
2025-07-13T14:09:41Z
У Сумській громаді ворог влучив у мотоблок, є загиблий і поранений
УкраинФорм
2025-07-13T15:06:37Z
Новий графік транспорту в Івано-Франківську: українцям повідомили про нововведення
Политека
2025-07-13T15:00:36Z
Російський дрон атакував об’єкт критичної інфраструктури в Сумах, частина міста знеструмлена
УкраинФорм
2025-07-13T14:57:44Z
Графік відключення світла на тиждень 14-20 липня в Полтавській області: українців попередили
Политека
2025-07-13T14:49:26Z
У частині областей оголосили штормове попередження: де та коли накриє негода
24tv
2025-07-13T14:45:21Z
Садовий назвав наслідки обстрілу Львова 12 липня
Gazeta UA
2025-07-13T14:33:53Z
Чи будуть в Україні відновлювати зруйновані міста - все вирішить один нюанс
GlavRed
2025-07-13T14:33:27Z
Негода вирувала на Полтавщині: деталі про наслідки від влади
TSN
2025-07-13T14:33:09Z
Обстріл Львова: будинок на вулиці Олени Степанівни неможливо відновити, мешканцям пропонують компенсацію
УкраинФорм
2025-07-13T14:30:32Z
Автор книжки "Іди туди, де страшно" відклав свій приїзд в Україну з дивної причини
Telegraf
2025-07-13T15:06:37Z
Комісія з журналістської етики запустила онлайн-бібліотеку
Детектор М
2025-07-13T14:49:45Z
У Росії наркоман-убивця подався на фронт, а після повернення вступив у виш і отримує нагороди
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T14:42:45Z
Українська компанія розробила одноразовий сіткомет для боротьби з FPV-дронами
InternetUA
2025-07-13T14:34:30Z
7 заборон, які в жодному разі не можна порушувати: суворі прикмети 14 липня
GlavRed
2025-07-13T14:33:06Z
Чи має пенсіонер відпрацьовувати два тижні після звільнення
24tv
2025-07-13T14:30:29Z
Шикарний торт та приїзд бабусі: Ямаль у сімейному колі відсвяткував день народження
24tv
2025-07-13T14:30:27Z
У ЗСУ похизувалися кадрами знищення новітнього ЗРК "Бук-МЗ"
24tv
2025-07-13T14:30:08Z
Скільки коштує оренда квартири у Франції: як українець може винайняти там житло
24tv
2025-07-13T14:24:50Z
Оголошені переможці Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах
УкраинФорм
2025-07-13T15:06:26Z
"Пам'ять, як у гуппі": музикант-воїн оцінив ризик повернення Потапа та Винника в Україну
Фокус
2025-07-13T14:12:42Z
Була простою дівчинкою з Ялти і підкорила увесь світ: де похована Алла Назімова, яка має зірку на Алеї слави
Telegraf
2025-07-13T13:24:49Z
Іванна Онуфрійчук у жовтому бікіні блиснула апетитними стегнами на тлі моря
TSN
2025-07-13T13:18:11Z
У Римі близько тисячі людей відвідали виставку «Маленький Принц», яка народилась у Львові
УкраинФорм
2025-07-13T12:57:33Z
Андрій Джеджула розповів про стосунки з сином від Дімопулос, який живе з ним: "Непростий період"
TSN
2025-07-13T12:36:20Z
Точицький обговорив із директором Авіньйонського фестивалю театральну співпрацю
УкраинФорм
2025-07-13T12:30:20Z
Квіткова і Добринін зворушливо привітали сина з 4-річчям: "Ти найкращий, Левчик"
24tv
2025-07-13T12:24:21Z
Ірина Білик зізналася, про що шкодує найбільше: "А треба було б"
GlavRed
2025-07-13T11:27:11Z
Через вибух гранати на Київщині поранено пʼятьох поліцейських, нападника ліквідували
ZN UA
2025-07-13T15:06:08Z
На польсько-литовському кордоні затримали перевізників нелегальних мігрантів
Европейская правда
2025-07-13T14:49:31Z
Землетрус на Буковині: якої сили були поштовхи
24tv
2025-07-13T14:24:11Z
На Київщині чоловік кинув гранату у поліцейських: є жертва і постраждалі
24tv
2025-07-13T14:00:22Z
У Франції в'язень утік з тюрми, сховавшись у сумці співкамерника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T13:51:36Z
Несподіваний землетрус в Чернівецькій області: що відомо про підземний поштовх
TSN
2025-07-13T13:42:18Z
На румунському курорті знайшли уламок дрона – ЗМІ
1News
2025-07-13T13:27:46Z
СБУ ліквідувала кілерів, які убили полковника Служби безпеки у Києві
Украина Криминальная
2025-07-13T13:04:08Z
У Запоріжжі через російський обстріл загинула жінка, ще одну людину шукають під завалами
Лига
2025-07-13T12:33:51Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T15:00:44Z
Кабачки вийдуть фантастично смачними, якщо додати до них лише один інгредієнт: рецепт ідеальної літньої вечері
Telegraf
2025-07-13T14:51:52Z
Як врятувати улюблену річ: прості та дієві способи відпрати плями від олії
Знай
2025-07-13T14:51:30Z
Куди піти в Карпати в похід з наметом на одну ніч: маловідома гора з неймовірним краєвидом
24tv
2025-07-13T14:45:13Z
Ці 6 речей потрібно викинути з комори до початку осені
24tv
2025-07-13T14:33:44Z
Як українською правильно називається червона та біла смородина: ви будете здивовані
Telegraf
2025-07-13T14:21:11Z
Німецькі замки Людвіга II стали об’єктами Всесвітньої спадщини
Европейская правда
2025-07-13T14:19:52Z
Це важливо: 2 знаки зодіаку, яким в липні варто остерігатися ворогів
24tv
2025-07-13T14:18:39Z
Як зберігати спеції на кухні: важливі поради
Gazeta UA
2025-07-13T14:12:42Z
У США продають найбільший шматок Марса зі знайдених: за нього вторгують кілька мільйонів доларів
InternetUA
2025-07-13T15:01:36Z
Лежали у землі 2000 років: археологи розкрили таємницю стародавньої медицини
24tv
2025-07-13T15:00:24Z
Спробуйте знайти трьох птахів за 9 с: надскладна головоломка для геніїв
Gazeta UA
2025-07-13T14:57:23Z
Китайські вчені створили революційний тип військового зв’язку, що невидимий для засобів радіоелектронної розвідки
InternetUA
2025-07-13T14:01:54Z
Знайшли випадково — де відкрили острів із цінними металами
InternetUA
2025-07-13T14:01:46Z
Як змусити iPhone працювати по максимуму: топ 5 налаштувань, які треба змінити
Фокус
2025-07-13T13:00:27Z
Бабуся обвалила скляний міст з людьми: в мережі став вірусним ШІ-фейк
Фокус
2025-07-13T12:45:30Z
Ціни на рівні з iPhone: стало відомо, скільки коштуватимуть смартфони Google Pixel 10
InternetUA
2025-07-13T12:04:06Z
SpaceX успішно запустила супутник на геостаціонарну орбіту
Portaltele
2025-07-13T11:54:53Z
Фордівський електричний спорткар стає лише кращим: тест-драйв
Топ Жир
2025-07-13T15:03:05Z
Представлений Smart #3 : електричний кросовер із запасом ходу до 555 км та ціною від $23 тис
ITC
2025-07-13T13:34:56Z
Toyota GR Celica може приховати двигун у найнесподіванішому місці
Топ Жир
2025-07-13T13:33:55Z
Не BMW, а інший бренд врятував квартальні показники концерну
Топ Жир
2025-07-13T11:48:08Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
ФІФА та профспілки погодили 72 години між матчами та обов’язкову відпустку гравців
Football.ua
2025-07-13T14:58:35Z
Бенфіка планує позбутися Трубіна: українець втрачає місце в основі
24tv
2025-07-13T14:54:28Z
Астон Вілла оцінила Воткінса в 100 мільйонів фунтів
Football.ua
2025-07-13T14:43:24Z
Ліга Європи УЄФА: «Ільвес» та «Шахтар» розсудять арбітри з Норвегії
УкраинФорм
2025-07-13T14:27:39Z
Матюїді: Одного разу Роналду умовив Бенатія піти в зал о другій годині ночі після виїзного матчу
Football.ua
2025-07-13T14:19:54Z
Санчо погодився на трансфер до Ювентуса
Football.ua
2025-07-13T13:57:10Z
Пабло Торре пропустив медогляд Барселони — клуб чекає рішення щодо його майбутнього
Football.ua
2025-07-13T13:43:52Z
«Україна не обирала війну». Легендарний хокеїст відповів путінському посіпаці з Угорщини
Украина Криминальная
2025-07-13T13:30:16Z
Ледь не померли зі страху: Палмер і Дембеле перед фіналом КЧС піднялися на 70-й поверх хмарочоса
24tv
2025-07-13T13:27:45Z