ВРУ закликала уряди світу визнати геноцид кримських татар 1944 року
Верховна Рада України ухвалила звернення до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року та закликала консолідувати зусилля України та міжнародного співтовариства задля припинення російської практики із порушеннями прав і свобод кримських татар на тимчасово окупованій території АР Крим. Відповідну постанову підтримали 317 депутатів, повідомила співавтора заяви депутатка Ірина Геращенко.
Парламент України наголошує, що в першу чергу неприпустимим є повторення у будь-якій формі дій, подібних до злочинної депортації кримських татар, проведеної Радянським Союзом у травні 1944 року. Однак в окупованому Криму і зараз відбувається політично вмотивоване переслідування кримських активістів та заборона діяльність в Криму Меджлісу кримськотатарського народу
«З огляду на те, що 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, Україна вкотре має звернути увагу міжнародної спільноти на порушення прав кримських татар», - зазначили в Верховній Раді.
У ВРУ закликають інші держави:
- визнати депортацію з Криму кримських татар у 1944 році актом геноциду кримськотатарського народу;
- сприяти відновленню державного суверенітету України над окупованим Кримом;
- підтримати створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України для притягнення винних до відповідальності;
- до активної участі у реалізації Формули миру та участі в Глобальному саміті миру.
12 листопада 2015 Верховна Рада України визнала депортацію з Криму в 1944 році кримських татар геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
У травні 1944 року НКВС провів спецоперацію з примусового видворення з Криму корінного населення. За три дні за межі Криму (в основному, до середньоазійських республік) виселили понад 200 тисяч татар. Більше 30 тисяч з них загинули від голоду і холоду в перший же рік після депортації.
Репресії проводили на підставі «цілком таємної» постанови Держкомітету оборони СРСР. Кримські татари отримали право повернутись на історичну батьківщину лише після розвалу Радянського союзу.