MY.UAНовини
Друга світова війна по той бік планети: як воювали Китай, Японія, США й СРСР у Азії
Друга світова війна по той бік планети: як воювали Китай, Японія, США й СРСР у Азії

Друга світова війна по той бік планети: як воювали Китай, Японія, США й СРСР у Азії

Фокус досліджував маловідомі епізоди часів Другої світової війни, а саме — Азійський театр бойових дій, який продовжив тривалість війни на кілька місяців і надав Другій світовій статусу війни, у якій застосовували зброю масового ураження.

8 травня 1945 року за середньоєвропейським часом беззастережною капітуляцією нацистської Німеччини завершилася Друга світова війна в Європі. Сама ж найжахливіша в історії людства війна припинилася через кілька місяців — 2 вересня того ж року. В цей період між завершенням бойових дій у Європі та повним закінченням війни загалом загинули ще сотні тисяч людей і відбулося перше в історії людства застосування ядерної зброї.

Друга світова війна — це не війна європейських метрополій

Друга світова війна, на відміну від Першої, справді охопила більшу частину світу. Основні театри бойових дій відбувалися в Європі, Африці й Азії. Якщо під час Першої світової війни понад 90% бойових дій відбувалися в Європі й світовою вона стала лише через те, що європейські країни колонізували майже весь світ (тобто, якщо подивитися на карту й замалювати кольорами країни-учасниці одним кольором, то він охопить більшу частину політичної карти світу), то Друга світова війна охопила саме реальними бойовими діями значну частину планети.

Друга світова війна відбувалася на суші, морі та в повітрі
Фото: Фокус

Під час Першої світової війни понад 90% бойових дій відбувалися в радіусі близько тисячі кілометрів, у межах Другої світової війни лише лінії фронту на окремих напрямках розтягувалися та тисячі кілометрів. Тисячами кілометрів вимірювалися й рейди, які здійснювали війська країн-учасниць у межах виконання бойових операцій. Також без зайвого пафосу можна стверджувати, що Друга світова війна відбувалася на суші, морі та в повітрі, тоді як під час Першої світової війни повітряні та морські операції носили явно допоміжний і третьорядний характер.

Спільним в обох війнах було безпосереднє залучення території України та страждання українського народу, зумовлене бойовими діями в ареалі масового компактного проживання українського населення. Тому у сприйнятті більшості українців Друга світова війна асоціюється саме з Європейським театром бойових дій. А робота радянської пропаганди зумовила ототожнення радянсько-німецької війни (22.06.1941 — 08.05.1945 рр.) із Другою світовою війною. Тому багато хто сприймав і сприймає завершення Радянсько-німецької війни та бойових дій у Європі за московським часом (9 травня 1945 року) як завершення Другої світової війни. Проте насправді це був лише один із театрів цієї багатоактової бійні світового масштабу.

Також радянський варіант датування Другої світової війни відсікає навіть українську історію, адже території Західної України у вересні 1939 року входили до складу Польщі, тож для мільйонів українців Друга світова війна розпочалася саме в день свого офіційного початку. Що ж до значення Європейського театру бойових дій, то можна говорити, що питання переможця у війні вирішувалося в Європі, адже до падіння нацистської Німеччини та її європейських союзників бойові дії в Азії відбувалися на периферії основних учасників (окрім Китаю, проте його статус "основного учасника" доволі спірний), тоді як у Європі бойові дії відбувалися саме за участю столиць основних учасників — Лондон був бомбардований, Москва зустрічала ворога вже фактично у своїх передмістях, а Париж узагалі був окупованим.

Натомість Азійський театр бойових дій — це про грандіозні морські баталії та несподівані амбіційні й зухвалі повітряні операції.

Японсько-китайська війна

В академічних історичних колах досі наявні дискусії щодо остаточної дати початку Другої світової війни саме в азійському контексті. Адже бойові дії на території Китаю розпочалися в липні 1937 року, а до того Японія вела проти Китаю гібридну війну через окуповану Маньчжурію, де було проголошено фейкову державу Маньчжоу-го (нічого не нагадує?).

Важливо Черговий "урок історії" від Путiна: чи правда, що Польща спровокувала Гітлера розпочати Другу світову війну

У той же рік відбулося вторгнення радянської армії в Сіньцзян із метою придушення повстання уйгурів (тоді Москва допомагала Гоміньдану та його лідеру Чану Кайші), а також пряме зіткнення японської армії з радянською в Монголії — бої на озері Хасан і Халкін-Голі. Поразка від радянських військ убезпечила від Японії Монголію та зупинила її експансію на північ.

У Токіо вирішили зосередитися на завоюванні Китаю, в чому до 1939 року японські війська йшли від успіху до успіху. Водночас не гребували застосуванням хімічної та бактеріологічної зброї. Є відомості навіть про застосування отруєних бліх і отруєння колодязів у Китаї та застосуванні окремих видів інфекцій проти радянських військ у Монголії. Проте потім Китаю вдалося стабілізувати лінію фронту. В Токіо розуміли, що вони потрапляють у трясовину тривалої війни, а китайський уряд відмовлявся від примирення, поки японські війська повністю не залишать країну.

Війна стає світовою. Створення Осі

І тут розпочалася війна в Європі. У Країні вранішнього сонця сприйняли це як можливість побудови власної імперії на уламках Європейських колоніальних держав, які мали бути знищені під ударом нацистської Німеччини. 27 вересня 1940 року в Берліні було укладено союзницький договір між Німеччиною, Італією та Японією, який увійшов в історію під найменуванням "Вісь", а ці держави часто називають країнами Осі. Пізніше до Берлінського пакту долучилися Румунія, Болгарія, Угорщина, Словаччина, Югославія, Хорватія й Таїланд. У всіх цих країнах за різних обставин було сформовано маріонеткові до основних учасників Осі режими. Хоча японці й отримали звання "почесних арійців", по-справжньому цей союз так і не запрацював. Яскравим прикладом його недієздатності стало підписання вже у квітні 1941 року договору про нейтралітет між Токіо та Москвою, і це напередодні вторгнення Рейху в СРСР, яке вже готувалося.

Американський лiнкор Arizona горить після японської атаки на Перл-Гарбор, 7 грудня 1941 року
Фото: Getty Images

У японців був свій план, і вони його дотримувалися. У липні 1941 року вони вторгнулися в Індокитай. У ньому в Токіо вбачали ресурсну базу для можливості продовження ведення війни. У відповідь США ввели ембарго на постачання енергоресурсів до Японії, яка на 80% залежала від американської нафти, — доволі болючий удар по подальших амбіціях імперії.

У Токіо було вирішено завдати превентивного удару по США. Розрахунок мілітаристської країни був простий — після потужного удару по передових частинах американських військ демократичний уряд у Вашингтоні вирішить самоусунутися від подій на заході Тихого океану, і Японія залишиться сам на сам із колоніальними державами, метрополії яких, крім Великої Британії, були окуповані німецькими військами в Європі та слабкими у військовому плані британськими домініонами. Під час розробки плану нападу на США японський генерал Ямамото Ісороку у своїй доповіді прем’єр-міністру зазначив, що Японія зможе протриматися у великій війні рік, а далі, якщо до цього часу США не вийдуть із війни, результат вирішить значно більший промисловий потенціал американців.

Вступ у війну всіх основних учасників. Рік японських перемог

Усе ж було вирішено ризикнути, і 7 грудня 1941 року японська морська авіація здійснила атаку на американську військову базу на Гаваях (Перл-Гарбор). На другий день США, Велика Британія та Нова Зеландія синхронно оголошують війну Японії, яка вже вторглася в Таїланд і Малайзію — території фактичного британського впливу. Важливий факт — формально велика Британія та США першими оголосили війну як Японії, так і Німеччині. І держави Осі використовували цей юридичний казус до самого кінця війни. "Цю війну розпочала Англія" — таке гасло звучало повсюдно в Німеччині. Токіо та Берлін просто "захищалися" впродовж Другої світової війни від підступних "західних імперіалістів".

Важливо Як Китай пережив СРСР та став світовим лідером: капіталізм на службі у компартії

До весни 1942 року японці захоплюють майже всі європейські колонії в Південно-Східній Азії та розпочинають повітряні рейди над Австралією.

Особливо болючим ударом для Великої Британії стало падіння Сінгапуру, який був вузловою базою британських військ і їхніх домініонів. Місто впало під натиском японців 15 лютого 1942 року. В полон потрапили 100 тисяч військових. Фактично це був розгром військ союзників у Азії. Японія взяла під контроль французький Індокитай, підконтрольні американцям Філіппіни, Нідерландську Індонезію (держава була утворена вже після завершення війни) та численні британські колонії на схід від Індії. Були здійснені атаки на Цейлон і готувалося вторгнення до Індії.

Після капітуляції Сінгапуру в японський полон потрапили понад 80 тисяч солдатів і офіцерів військ Британської Співдружності. Це була найбільша капітуляція британських військ в історії.
Фото: Getty Images

У цей важкий час 18 квітня 1942 року американці здійснили несподіваний авіаналіт на Токіо. Його здійснила угрупування бомбардувальників В-25, які злетіли з авіаносця "Корнет", що зміг підійти на потрібну відстань, заховавшись від японського флоту в безкраїх просторах Тихого океану. Ця акція "групи Дулітла" несла більше емоційний ефект, що мав на меті підняття бойового духу, проте вона створила прецедент і згодом зіграла свою роль у розгортанні війни.

До кінця весни американські війська, яким вдалося перегрупуватися, дещо стабілізували фронт, завдавши поразки в битві в Кораловому морі. Це була перша в історії битва авіаносних груп, коли в морі з противником контактувала лише авіація, натомість кораблі не вступали у вогневі зіткнення одні з одними. Стало зрозуміло, що в повітрі перевага за американцями. Уже через місяць відбулася битва за Мідвей, яка стала переломною на усьому Тихоокеанському театрі бойових дій. Американцям вдалося потопити чотири японські авіаносці та знищити їхній наступальний потенціал. Через кілька днів японці з пропагандистською метою атакували Алеутські острови (неподалік від Аляски), формально долучивши до театру бойових дій Північну Америку. У вересні цього ж року японському гідролітаку вдалося скинути кілька бомб на штат Орегон — така собі відповідь на рейд Дулітла. Проте надалі японські війська перейшли до стратегічної оборони.

Японія своїми завоюваннями утворила кілька кілець оборони з військових баз на маленьких островах у західній частині Тихого океану. В Токіо сподівалися завдати максимально великих втрат союзникам і мали надію на успіхи Німеччини на Європейському фронті.

Боротьба за підступи до Японії

У вересні 1942 року розпочався наступ британських військ на Бірму, а в жовтні американські війська висаджуються на Гуадалканалі, битва за який тривала наступні пів року. У квітні 1943 року американським винищувачам вдалося перехопити повітряний кортеж і знищити головнокомандувача японської армії генерала Ямамото. Після цього імператор Хірохіто заявив, що шлях полонених американських пілотів у одну сторону — до пекла. Відбулися страти полонених пілотів. Війна загострилася. Японці стали завдавати ударів по цивільних суднах союзників у Тихому океані. Американці почали підводну війну проти японського флоту.

Увесь 1943 рік проходив у битвах за Соломонові острови та Бірму на суходолі. А до літа 1944 року американський флот боровся за Маріанські острови, звільнення яких відкрило далі шлях до Японії. Кільця оборони було прорвано. Важливо зазначити, що 5 червня 1944 року відбулося перше бойове застосування бомбардувальників В-29, спеціально розроблених для операцій у Тихоокеанській кампанії. Тоді 77 літаків здійснили авіаналіт на японську транспортну інфраструктуру в Таїланді. А вже через десять днів 47 цих літаків здійснили бомбардування металургійного заводу в м. Явата на суверенній території Японії, куди вони долетіли з індійського аеродрому.

Битва над Маріанськими островами. F6F-3 приземляється на борт флагмана Оперативної групи 58 "Лексінгтон".
Фото: Википедия

19 червня почалася масова авіаційна битва над Маріанськими островами, у якій було розгромлено японський повітряний флот. У перший же день — 220 знищених японських літаків проти 20-ти американських, а загалом США втратили 123 літаки, Японія — 600.

Восени 1944 року розпочинається операція з визволення Філіппін. Також американці, які облаштували військові бази на звільнених островах, розпочинають регулярні рейди В-29 на японську територію.

Крах вранішнього сонця: масові бомбардування та застосування ядерної зброї

У січні 1945 року американські війська розпочали підготовку до вторгнення на власне японську територію. Генерала Макартура призначено командувачем об’єднаними сухопутними військами союзників, а адмірала Німіца — морськими. 19 лютого розпочалося вторгнення на Іодзіму.

У ніч на 10 березня під командуванням генерала Кертіса Лемея, легенди американської авіації часів війни, відбулася масована атака Токіо. 279 бомбардувальників В-29 скинули спеціально створені для атаки на дерев’яне перенаселене середмістя японської столиці запалювальні бомби з напалмом. У пожежі, яка виникла в результаті бомбардування, загинули близько 80 тисяч осіб.

Під час бомбардувань Токіо загинули щонайменше 80 тисяч жителів, імовірніше — понад 100 тисяч
Фото: Википедия
Унаслідок бомбардувань у місті вигоріли цілі квартали
Фото: Википедия

До літа 1945 року американці окуповують острови Іодзіма й Окінава. Вторгнення на основний японський архіпелаг планувалося на листопад. У розробленому Комітетом об'єднаних штабів плані можливі втрати американських військ оцінювалися в близько 225 тисяч осіб, що більш ніж удвічі більше, ніж ті, яких вони вже зазнали на цьому напрямку бойових дій. Тому, щоб уникнути таких численних жертв, новий президент США Гаррі Трумен ухвалює рішення про застосування ядерної зброї в серпні 1945 року. Бомбардування японських міст Хіросіма та Нагасакі змушує Японію капітулювати. Акт капітуляції було підписано 2 вересня 1945 року, що ознаменувало завершення Другої світової війни.

Друга світова війна в Азії: історичне значення

Азійський театр бойових дій був важливою самостійною частиною Другої світової війни. Як вказувалося вище, Європейський театр був вагомішим, оскільки саме тут були метрополії, які в основному й управляли бойовими діями в Азії. До того ж він був масштабнішим. Проте назвати події, які відбувалися на Далекому Сході, другорядними чи епізодичними неможливо.

Тут відбувалася своя військова драма зі своїми повноцінними героями, ідеями та перипетіями, які залежали від подій на іншій стороні світу не більше, ніж самі впливали на них.

Найважливішим підсумком азійського фрагмента Другої світової війни стало руйнування колоніального світу. Адже навіть хронологічно воно почалося з Азії. По-перше, основну ініціативу боротьби з японською експансією взяли на себе США. Саме їх вступ у війну визначив її результат. Самурайський романтизм поступився місцем американському раціоналізму, який втілився у величезний промисловий потенціал Штатів, що, зі свого боку, надало їхнім військам матеріально-технічну перевагу над супротивником. Час рицарів і самураїв остаточно відійшов у минуле, і центр сили змістився з Європи в Америку. Слід зауважити, що США були єдиною країною, яка брала повноцінну участь на всіх театрах бойових дій Другої світової війни.

Японія могла стати лідером колонізованих народів Азії. На початку схожий сценарій обрала нацистська Німеччина й особисто її лідер Адольф Гітлер (простий сирота-доброволець, який зміг стати канцлером). Саме під гаслом повстання знедолених і пригнічених народів та суспільних верств Європи війська нацистів пройшли маршем по континенту в перші роки війни. Проте згодом стало очевидним, що йдеться про заміну одних "панів" на інших, і ідеологічна концепція країн Осі остаточно збанкрутувала.

У Токіо ж із самого початку замість того, щоб намагатися загравати з патріотичними почуттями колонізованих народів, використовувати карту расової відмінності між метрополіями та колоніями, зосередилися на власній історичній міфології, просуваючи концепцію Вранішнього Сонця. У результаті японців одразу сприймали як жорстоких шовіністів-поневолювачів, проти яких потрібно боротися.

Важливо Історія повторюється не завжди. Як польський сценарій 1939 року зазнав краху в Україні у 2022

Натомість патріотичну карту використали майбутні переможці. На Каїрській конференції в грудні 1943 року лідери США та Великої Британії на рівних вели переговори з генералісимусом Чаном Кайші — представником найбільшої та найдревнішої азійської цивілізації. Пізніше лідера Гоміньдану запросили й на Потсдамську конференцію. Саме Китаю надали можливість зайняти місце лідера колонізованих народів. Піднебесна прекрасно вжилася в цю роль, настільки, що сама повірила в неї та через десятиліття після цих подій намагається її використовувати вже для просування своїх національних інтересів.

Проте національно-визвольний рух народів Азії, який пробудився під гаслами боротьби з японськими окупантами, уже неможливо було загасити. Мільйони людей, які піднялися на захист рідної землі від японців, уже не бажали пускати назад колишні метрополії. Індія, Індокитай, Індонезія та інші території прагнули розбудовувати власні держави. Їхні народи були готові продовжувати боротьбу зі зброєю в руках за право бути господарями своєї долі та землі.

Так Друга світова війна назавжди змінила долю Азії. Повернення до довоєнного порядку тут не відбулося й не могло відбутися. Зміни в цьому регіоні, які принесла перемога над агресором, стали набагато суттєвіші та, мабуть, і позитивніші в порівнянні з тим, як розвивалася повоєнна Європа. Результатом Другої світової війни стало формування тої Азії, яку ми бачимо зараз, — тої частини світу, яка претендує на роль укладача глобального порядку денного у XXI столітті.

Теги за темою
Японія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Авіакатастрофа у Нью-Йорку та відставка посла: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T02:54:56Z
Про остаточний мир в Україні говорити зарано – Держдеп США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T02:37:11Z
Домінує Росія, а не Трамп: Кремль хитрощами нав'язує США свої питання
24tv
2025-04-11T02:30:50Z
Ентоні Блінкен розповів про відносини адміністрації Байдена із Зеленським
ZN UA
2025-04-11T02:24:31Z
Іран хоче запропонувати США проміжну ядерну угоду – Axios
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T02:18:19Z
Журналістам NYT cтало відомо, як Сполучені Штати намагатимуться взяти під контроль Гренландію
ZN UA
2025-04-11T01:13:30Z
Фінляндія опинилася під прицілом проросійських хакерів
InternetUA
2025-04-11T01:03:35Z
У Трампа є план щодо «м'якого приєднання» Гренландії – NYT
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T00:51:58Z
Буде ще страшніше: республіканець пояснив, у чому небезпека можливого імпічменту Трампа
24tv
2025-04-11T00:33:13Z
До 20 градусів тепла вже скоро: коли заморозки змінить справжня весна
Telegraf
2025-04-11T02:27:45Z
У центрі уваги Торецьк, Часів Яр, Покровськ: ISW проаналізував ситуацію на фронті й оновив карти
24tv
2025-04-11T02:06:11Z
Окупанти опинилися у катастрофічній ситуації на островах дельти Дніпра – Атеш
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T01:27:49Z
Заморозки та ожеледиця: водіїв Київщини попередили про небезпеку на дорогах
Хвиля
2025-04-11T01:24:28Z
РФ піде влітку в наступ: лейтенант ЗСУ назвав напрямки, які під загрозою
GlavRed
2025-04-11T00:27:51Z
Загроза відходу угруповання ЗСУ: РФ націлилася на ключове місто на сході
GlavRed
2025-04-11T00:27:46Z
З 11 квітня патрульні працюватимуть з TruCAM на 25 нових ділянках доріг, зокрема поблизу Львова
24tv
2025-04-10T23:42:04Z
На «Азовсталі» пропонував створити «постіндустріальний парк»: оголосили підозру «заступнику міністра ДНР»
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:17Z
Лінія фронту станом на 10 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T23:40:05Z
Прикмети та заборони 11 квітня: як зцілити недуги та вберегти себе від конфліктів
GlavRed
2025-04-11T01:51:27Z
Україна отримає новий пакет військової допомоги від Британії і Норвегії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T01:48:05Z
"Піти за хлібом" чи "по хліб": вчителька пояснила, як правильно казати українською
GlavRed
2025-04-11T01:36:38Z
"Куди ви провели зиму?": злободенні теми про квітневий сніг та морози, які змусять сміятись
Telegraf
2025-04-11T01:33:03Z
Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка після 50 років
ZN UA
2025-04-11T01:03:01Z
Воїни ГУР отримали від благодійників два ударні безпілотники «Рубака»
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:30Z
Росія запустила кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:12Z
У Міноборони роз’яснили, яку безоплатну правничу допомогу надають звільненим з полону
УкраинФорм
2025-04-10T23:39:50Z
Від Азову до Києва: як символічно назвати дитину після завершення війни
Telegraf
2025-04-10T23:27:59Z
Пісня з Росії рве сервіси в Україні. Відома мовознавиця звернулася до батьків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T02:42:37Z
Бен Аффлек зацікавився Анджеліною Джолі: "Вважає неймовірно привабливою"
GlavRed
2025-04-10T23:27:42Z
Кричала, билася і дряпалася: "Юмі з Васабі" заарештована після нападу на жінку
GlavRed
2025-04-10T23:27:26Z
Маленький Андрійко на руках у мами: Данилко категорично висловився про "вірусне" фото
GlavRed
2025-04-10T21:27:59Z
Заручники образу: 4 знамениті актори, які стали популярними лише завдяки одній ролі
24tv
2025-04-10T20:33:02Z
"Розбив мені серце": Настя Каменських розплакалася і обмовилася про розставання
GlavRed
2025-04-10T20:27:44Z
Наша краще: колишня Тищенко повторила образ Белли Хадід в одних колготках
GlavRed
2025-04-10T20:27:38Z
Роббі Вільямс зізнався, що захворів на цингу
Подробности
2025-04-10T19:48:20Z
"Злоба, образи": Наталка Денисенко вразила гучним зізнанням
GlavRed
2025-04-10T19:27:42Z
"Розвалювався у повітрі": в Нью-Йорку розбився гелікоптер з гендиректором Siemens в Іспанії
Фокус
2025-04-11T01:36:38Z
На Київщині викрили поліцейську банду: у чому їх звинувачують
ZN UA
2025-04-11T00:51:18Z
Чоловік пошкодив понад півмільйона доларів в Tesla фарбою і сподівався, що уникне покарання
Топ Жир
2025-04-10T22:00:46Z
У Кропивницькому пролунав вибух
Antikor
2025-04-10T21:27:38Z
Поліцейські показали перші хвилини після ворожих ударів по Дніпру 8 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T20:27:14Z
Внаслідок атаки "Шахедів" по багатоповерхівці на Житомирщині є загиблі - ОВА
Gazeta UA
2025-04-10T20:12:46Z
Дрони атакували Житомирщину: у ДСНС показали фото
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T19:30:01Z
З'явилися нові кадри наслідків атаки по Житомирській області, де загинула людина
24tv
2025-04-10T19:24:02Z
В Івано-Франківську чоловік вкусив військкома за ногу при затриманні
Antikor
2025-04-10T18:54:55Z
АЗС підвищили ціни на бензин: дизель та автогаз подешевшали
Хвиля
2025-04-11T02:06:45Z
Reuters: Новий гендиректор Intel інвестував у компанії, пов’язані з китайською армією
InternetUA
2025-04-11T02:01:33Z
Китай вдало грає на підвищенні ставок: США вже надсилають Пекіну чіткий сигнал
24tv
2025-04-11T01:45:17Z
Китай і ЄС почнуть переговори про зняття мит на китайські електромобілі
Antikor
2025-04-10T23:51:41Z
«єВідновлення»: як отримати кошти на будівництво
ZN UA
2025-04-10T23:43:57Z
Програма підтримки аграріїв: на Чернігівщину передадуть модульні зерносховища від ФАО
Хвиля
2025-04-10T23:39:10Z
Акції США знову падають на тлі ескалації торгової війни з Китаєм
ZN UA
2025-04-10T22:49:11Z
ЄС надасть €1 млрд з доходів від росактивів на розвиток оборонпрому України
Факти ICTV
2025-04-10T22:01:40Z
Які акції найбільше виграли від тарифної паузи Трампа
InternetUA
2025-04-10T22:01:17Z
Як приготувати надзвичайно легке і повітряне тісто на панетоне - рецепт
GlavRed
2025-04-11T02:37:51Z
Терезам треба віддати перевагу самотності: гороскоп на 11 квітня
24tv
2025-04-11T02:06:54Z
Навіщо дачники масово скуповують використане моторне мастило та який є нюанс
GlavRed
2025-04-11T02:06:12Z
Найкращі міста Європи для відпочинку з дітьми: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T02:00:42Z
Кабачки будете роздавати сусідам: чим посипати грядку для рекордного врожаю
GlavRed
2025-04-11T00:33:05Z
Місячний календар на 11 квітня: що не можна робити, щоб не втратити сили
GlavRed
2025-04-11T00:27:44Z
Ці продукти небезпечно зберігати у дверцятах холодильника: зіпсуються дуже швидко
24tv
2025-04-10T21:33:19Z
Його треба ставити в центр столу: великодній салат у вигляді писанки
24tv
2025-04-10T21:00:58Z
Як часто потрібно прати рушники із ванної кімнати
Знай
2025-04-10T20:51:04Z
Чи впливають смартфони на безсоння та якість сну: нові дані досліджень
Gazeta UA
2025-04-11T02:18:57Z
Як зробити спрей від кліщів в домашніх умовах: ШІ назвав унікальний рецепт
GlavRed
2025-04-10T23:27:13Z
Як перевірити яйця свіжі чи ні: несподіваний трюк вразить просто наповал
GlavRed
2025-04-10T18:27:22Z
На світ зʼявилася перша дитина після запліднення, яке провели роботи
24tv
2025-04-10T17:21:28Z
Антибіотики "наосліп": лише 25% пацієнтів проходять потрібне обстеження
24tv
2025-04-10T16:51:32Z
Народна медицина: в Україні скасували спецдозволи для цілителів
Фокус
2025-04-10T16:12:26Z
Вчені оголосили про народження першої дитини, зачатої за допомогою роботів і ШІ
InternetUA
2025-04-10T15:58:22Z
Цибуля не постраждає: як врятувати її від заморозків дешевими методами
Telegraf
2025-04-10T15:36:20Z
Кожна господиня повинна це знати: як врятувати каламутний бульйон
24tv
2025-04-10T14:33:34Z
MamaRika показала фігуру в бікіні без краплі фотошопу
Gazeta UA
2025-04-11T01:12:41Z
Ліга Європи УЄФА. Поразка «Лаціо» в Норвегії, нічия «Ліона» з «Манчестер Юнайтед»
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:37Z
Ліга конференцій УЄФА. Результати перших чвертьфіналів
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:28Z
Пішов з життя відомий тренер Лео Беенхакер: він робив Реал чемпіоном та творив історію з Польщею
24tv
2025-04-10T22:12:12Z
Манчестер Сіті націлився на Рафінью
Football.ua
2025-04-10T22:01:08Z
Шеркі: Ми були набагато кращими за Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-10T21:51:35Z
Кунде відповів, чому Барселона додала при Фліку
Football.ua
2025-04-10T21:42:28Z
Рейнджер та Атлетік голів не забивали
Football.ua
2025-04-10T21:22:11Z
Сенсаційна поразка Лаціо, драма Фонсеки з МЮ: всі результати 1/4 фіналу Ліги Європи 2024-2025
24tv
2025-04-10T21:09:38Z
Найскладніша головоломка: знайдіть голку в копиці сіна за 5 секунд
GlavRed
2025-04-11T02:54:35Z
Вчені дослідили унікальну скам’янілість і дізналися дещо нове про одного з найтаємничіших родичів сучасної людини
ZN UA
2025-04-11T02:40:07Z
Ілона Маска викликали до суду через його претензії до OpenAI
InternetUA
2025-04-11T00:01:25Z
Meta звинувачують у незаконному поглинанні Instagram та WhatsApp
InternetUA
2025-04-10T23:01:03Z
Давній вівтар підтверджує теорію істориків
Gazeta UA
2025-04-10T22:39:34Z
Розвинена цивілізація могла жити на Землі десятки тисяч років тому: фотодокази
Telegraf
2025-04-10T21:24:32Z
Росіяни залучають китайців до війни в Україні за допомогою рекламних відео, — ЗМІ
Antikor
2025-04-10T21:12:47Z
Apple готує два нові складані пристрої — чи варто їх очікувати
InternetUA
2025-04-10T20:58:45Z
Поліція затримала водія, який, за слуханнями, розігнався до 190 км/год і опублікував це в мережі
Топ Жир
2025-04-10T20:15:02Z
Ця модифікована NSX 2002 розійшлася за суму, еквівалентну новій Ferrari
Топ Жир
2025-04-11T01:45:32Z
На що витратили $32K: удосконалення Land Rover Defender
Топ Жир
2025-04-11T01:15:17Z
Goldman Sachs Прогнозує Сумне Майбутнє Продажів Автомобілів у США
Топ Жир
2025-04-11T00:30:54Z
GM скорочує 200 працівників на заводі з виробництва Електромобілів, а це не через Трампа
Топ Жир
2025-04-11T00:00:31Z
Dodge Charger Sixpack може мати проблеми ще до виходу на вулиці
Топ Жир
2025-04-10T23:15:30Z
Невідомий придбав Chevrolet Corvette Z06 із 538 мильним пробігом за $31 тис. менше, ніж вказана ціна
Топ Жир
2025-04-10T22:45:54Z
Stellantis отримала виклик за обманливі рекламні слогани “Виготовлено в Америці”
Топ Жир
2025-04-10T21:30:40Z
Ставки могли призвести до закінчення продажу розкішного седана в Америці
Топ Жир
2025-04-10T20:45:22Z
Tesla готується до судового позову через замороження у Канаді винагород у 30 мільйонів доларів за електромобілі через сумнівні претензії щодо продажів
Топ Жир
2025-04-10T19:30:48Z