MY.UAНовини
Друга світова війна по той бік планети: як воювали Китай, Японія, США й СРСР у Азії
Друга світова війна по той бік планети: як воювали Китай, Японія, США й СРСР у Азії

Друга світова війна по той бік планети: як воювали Китай, Японія, США й СРСР у Азії

Фокус досліджував маловідомі епізоди часів Другої світової війни, а саме — Азійський театр бойових дій, який продовжив тривалість війни на кілька місяців і надав Другій світовій статусу війни, у якій застосовували зброю масового ураження.

8 травня 1945 року за середньоєвропейським часом беззастережною капітуляцією нацистської Німеччини завершилася Друга світова війна в Європі. Сама ж найжахливіша в історії людства війна припинилася через кілька місяців — 2 вересня того ж року. В цей період між завершенням бойових дій у Європі та повним закінченням війни загалом загинули ще сотні тисяч людей і відбулося перше в історії людства застосування ядерної зброї.

Друга світова війна — це не війна європейських метрополій

Друга світова війна, на відміну від Першої, справді охопила більшу частину світу. Основні театри бойових дій відбувалися в Європі, Африці й Азії. Якщо під час Першої світової війни понад 90% бойових дій відбувалися в Європі й світовою вона стала лише через те, що європейські країни колонізували майже весь світ (тобто, якщо подивитися на карту й замалювати кольорами країни-учасниці одним кольором, то він охопить більшу частину політичної карти світу), то Друга світова війна охопила саме реальними бойовими діями значну частину планети.

Друга світова війна відбувалася на суші, морі та в повітрі
Фото: Фокус

Під час Першої світової війни понад 90% бойових дій відбувалися в радіусі близько тисячі кілометрів, у межах Другої світової війни лише лінії фронту на окремих напрямках розтягувалися та тисячі кілометрів. Тисячами кілометрів вимірювалися й рейди, які здійснювали війська країн-учасниць у межах виконання бойових операцій. Також без зайвого пафосу можна стверджувати, що Друга світова війна відбувалася на суші, морі та в повітрі, тоді як під час Першої світової війни повітряні та морські операції носили явно допоміжний і третьорядний характер.

Спільним в обох війнах було безпосереднє залучення території України та страждання українського народу, зумовлене бойовими діями в ареалі масового компактного проживання українського населення. Тому у сприйнятті більшості українців Друга світова війна асоціюється саме з Європейським театром бойових дій. А робота радянської пропаганди зумовила ототожнення радянсько-німецької війни (22.06.1941 — 08.05.1945 рр.) із Другою світовою війною. Тому багато хто сприймав і сприймає завершення Радянсько-німецької війни та бойових дій у Європі за московським часом (9 травня 1945 року) як завершення Другої світової війни. Проте насправді це був лише один із театрів цієї багатоактової бійні світового масштабу.

Також радянський варіант датування Другої світової війни відсікає навіть українську історію, адже території Західної України у вересні 1939 року входили до складу Польщі, тож для мільйонів українців Друга світова війна розпочалася саме в день свого офіційного початку. Що ж до значення Європейського театру бойових дій, то можна говорити, що питання переможця у війні вирішувалося в Європі, адже до падіння нацистської Німеччини та її європейських союзників бойові дії в Азії відбувалися на периферії основних учасників (окрім Китаю, проте його статус "основного учасника" доволі спірний), тоді як у Європі бойові дії відбувалися саме за участю столиць основних учасників — Лондон був бомбардований, Москва зустрічала ворога вже фактично у своїх передмістях, а Париж узагалі був окупованим.

Натомість Азійський театр бойових дій — це про грандіозні морські баталії та несподівані амбіційні й зухвалі повітряні операції.

Японсько-китайська війна

В академічних історичних колах досі наявні дискусії щодо остаточної дати початку Другої світової війни саме в азійському контексті. Адже бойові дії на території Китаю розпочалися в липні 1937 року, а до того Японія вела проти Китаю гібридну війну через окуповану Маньчжурію, де було проголошено фейкову державу Маньчжоу-го (нічого не нагадує?).

Важливо Черговий "урок історії" від Путiна: чи правда, що Польща спровокувала Гітлера розпочати Другу світову війну

У той же рік відбулося вторгнення радянської армії в Сіньцзян із метою придушення повстання уйгурів (тоді Москва допомагала Гоміньдану та його лідеру Чану Кайші), а також пряме зіткнення японської армії з радянською в Монголії — бої на озері Хасан і Халкін-Голі. Поразка від радянських військ убезпечила від Японії Монголію та зупинила її експансію на північ.

У Токіо вирішили зосередитися на завоюванні Китаю, в чому до 1939 року японські війська йшли від успіху до успіху. Водночас не гребували застосуванням хімічної та бактеріологічної зброї. Є відомості навіть про застосування отруєних бліх і отруєння колодязів у Китаї та застосуванні окремих видів інфекцій проти радянських військ у Монголії. Проте потім Китаю вдалося стабілізувати лінію фронту. В Токіо розуміли, що вони потрапляють у трясовину тривалої війни, а китайський уряд відмовлявся від примирення, поки японські війська повністю не залишать країну.

Війна стає світовою. Створення Осі

І тут розпочалася війна в Європі. У Країні вранішнього сонця сприйняли це як можливість побудови власної імперії на уламках Європейських колоніальних держав, які мали бути знищені під ударом нацистської Німеччини. 27 вересня 1940 року в Берліні було укладено союзницький договір між Німеччиною, Італією та Японією, який увійшов в історію під найменуванням "Вісь", а ці держави часто називають країнами Осі. Пізніше до Берлінського пакту долучилися Румунія, Болгарія, Угорщина, Словаччина, Югославія, Хорватія й Таїланд. У всіх цих країнах за різних обставин було сформовано маріонеткові до основних учасників Осі режими. Хоча японці й отримали звання "почесних арійців", по-справжньому цей союз так і не запрацював. Яскравим прикладом його недієздатності стало підписання вже у квітні 1941 року договору про нейтралітет між Токіо та Москвою, і це напередодні вторгнення Рейху в СРСР, яке вже готувалося.

Американський лiнкор Arizona горить після японської атаки на Перл-Гарбор, 7 грудня 1941 року
Фото: Getty Images

У японців був свій план, і вони його дотримувалися. У липні 1941 року вони вторгнулися в Індокитай. У ньому в Токіо вбачали ресурсну базу для можливості продовження ведення війни. У відповідь США ввели ембарго на постачання енергоресурсів до Японії, яка на 80% залежала від американської нафти, — доволі болючий удар по подальших амбіціях імперії.

У Токіо було вирішено завдати превентивного удару по США. Розрахунок мілітаристської країни був простий — після потужного удару по передових частинах американських військ демократичний уряд у Вашингтоні вирішить самоусунутися від подій на заході Тихого океану, і Японія залишиться сам на сам із колоніальними державами, метрополії яких, крім Великої Британії, були окуповані німецькими військами в Європі та слабкими у військовому плані британськими домініонами. Під час розробки плану нападу на США японський генерал Ямамото Ісороку у своїй доповіді прем’єр-міністру зазначив, що Японія зможе протриматися у великій війні рік, а далі, якщо до цього часу США не вийдуть із війни, результат вирішить значно більший промисловий потенціал американців.

Вступ у війну всіх основних учасників. Рік японських перемог

Усе ж було вирішено ризикнути, і 7 грудня 1941 року японська морська авіація здійснила атаку на американську військову базу на Гаваях (Перл-Гарбор). На другий день США, Велика Британія та Нова Зеландія синхронно оголошують війну Японії, яка вже вторглася в Таїланд і Малайзію — території фактичного британського впливу. Важливий факт — формально велика Британія та США першими оголосили війну як Японії, так і Німеччині. І держави Осі використовували цей юридичний казус до самого кінця війни. "Цю війну розпочала Англія" — таке гасло звучало повсюдно в Німеччині. Токіо та Берлін просто "захищалися" впродовж Другої світової війни від підступних "західних імперіалістів".

Важливо Як Китай пережив СРСР та став світовим лідером: капіталізм на службі у компартії

До весни 1942 року японці захоплюють майже всі європейські колонії в Південно-Східній Азії та розпочинають повітряні рейди над Австралією.

Особливо болючим ударом для Великої Британії стало падіння Сінгапуру, який був вузловою базою британських військ і їхніх домініонів. Місто впало під натиском японців 15 лютого 1942 року. В полон потрапили 100 тисяч військових. Фактично це був розгром військ союзників у Азії. Японія взяла під контроль французький Індокитай, підконтрольні американцям Філіппіни, Нідерландську Індонезію (держава була утворена вже після завершення війни) та численні британські колонії на схід від Індії. Були здійснені атаки на Цейлон і готувалося вторгнення до Індії.

Після капітуляції Сінгапуру в японський полон потрапили понад 80 тисяч солдатів і офіцерів військ Британської Співдружності. Це була найбільша капітуляція британських військ в історії.
Фото: Getty Images

У цей важкий час 18 квітня 1942 року американці здійснили несподіваний авіаналіт на Токіо. Його здійснила угрупування бомбардувальників В-25, які злетіли з авіаносця "Корнет", що зміг підійти на потрібну відстань, заховавшись від японського флоту в безкраїх просторах Тихого океану. Ця акція "групи Дулітла" несла більше емоційний ефект, що мав на меті підняття бойового духу, проте вона створила прецедент і згодом зіграла свою роль у розгортанні війни.

До кінця весни американські війська, яким вдалося перегрупуватися, дещо стабілізували фронт, завдавши поразки в битві в Кораловому морі. Це була перша в історії битва авіаносних груп, коли в морі з противником контактувала лише авіація, натомість кораблі не вступали у вогневі зіткнення одні з одними. Стало зрозуміло, що в повітрі перевага за американцями. Уже через місяць відбулася битва за Мідвей, яка стала переломною на усьому Тихоокеанському театрі бойових дій. Американцям вдалося потопити чотири японські авіаносці та знищити їхній наступальний потенціал. Через кілька днів японці з пропагандистською метою атакували Алеутські острови (неподалік від Аляски), формально долучивши до театру бойових дій Північну Америку. У вересні цього ж року японському гідролітаку вдалося скинути кілька бомб на штат Орегон — така собі відповідь на рейд Дулітла. Проте надалі японські війська перейшли до стратегічної оборони.

Японія своїми завоюваннями утворила кілька кілець оборони з військових баз на маленьких островах у західній частині Тихого океану. В Токіо сподівалися завдати максимально великих втрат союзникам і мали надію на успіхи Німеччини на Європейському фронті.

Боротьба за підступи до Японії

У вересні 1942 року розпочався наступ британських військ на Бірму, а в жовтні американські війська висаджуються на Гуадалканалі, битва за який тривала наступні пів року. У квітні 1943 року американським винищувачам вдалося перехопити повітряний кортеж і знищити головнокомандувача японської армії генерала Ямамото. Після цього імператор Хірохіто заявив, що шлях полонених американських пілотів у одну сторону — до пекла. Відбулися страти полонених пілотів. Війна загострилася. Японці стали завдавати ударів по цивільних суднах союзників у Тихому океані. Американці почали підводну війну проти японського флоту.

Увесь 1943 рік проходив у битвах за Соломонові острови та Бірму на суходолі. А до літа 1944 року американський флот боровся за Маріанські острови, звільнення яких відкрило далі шлях до Японії. Кільця оборони було прорвано. Важливо зазначити, що 5 червня 1944 року відбулося перше бойове застосування бомбардувальників В-29, спеціально розроблених для операцій у Тихоокеанській кампанії. Тоді 77 літаків здійснили авіаналіт на японську транспортну інфраструктуру в Таїланді. А вже через десять днів 47 цих літаків здійснили бомбардування металургійного заводу в м. Явата на суверенній території Японії, куди вони долетіли з індійського аеродрому.

Битва над Маріанськими островами. F6F-3 приземляється на борт флагмана Оперативної групи 58 "Лексінгтон".
Фото: Википедия

19 червня почалася масова авіаційна битва над Маріанськими островами, у якій було розгромлено японський повітряний флот. У перший же день — 220 знищених японських літаків проти 20-ти американських, а загалом США втратили 123 літаки, Японія — 600.

Восени 1944 року розпочинається операція з визволення Філіппін. Також американці, які облаштували військові бази на звільнених островах, розпочинають регулярні рейди В-29 на японську територію.

Крах вранішнього сонця: масові бомбардування та застосування ядерної зброї

У січні 1945 року американські війська розпочали підготовку до вторгнення на власне японську територію. Генерала Макартура призначено командувачем об’єднаними сухопутними військами союзників, а адмірала Німіца — морськими. 19 лютого розпочалося вторгнення на Іодзіму.

У ніч на 10 березня під командуванням генерала Кертіса Лемея, легенди американської авіації часів війни, відбулася масована атака Токіо. 279 бомбардувальників В-29 скинули спеціально створені для атаки на дерев’яне перенаселене середмістя японської столиці запалювальні бомби з напалмом. У пожежі, яка виникла в результаті бомбардування, загинули близько 80 тисяч осіб.

Під час бомбардувань Токіо загинули щонайменше 80 тисяч жителів, імовірніше — понад 100 тисяч
Фото: Википедия
Унаслідок бомбардувань у місті вигоріли цілі квартали
Фото: Википедия

До літа 1945 року американці окуповують острови Іодзіма й Окінава. Вторгнення на основний японський архіпелаг планувалося на листопад. У розробленому Комітетом об'єднаних штабів плані можливі втрати американських військ оцінювалися в близько 225 тисяч осіб, що більш ніж удвічі більше, ніж ті, яких вони вже зазнали на цьому напрямку бойових дій. Тому, щоб уникнути таких численних жертв, новий президент США Гаррі Трумен ухвалює рішення про застосування ядерної зброї в серпні 1945 року. Бомбардування японських міст Хіросіма та Нагасакі змушує Японію капітулювати. Акт капітуляції було підписано 2 вересня 1945 року, що ознаменувало завершення Другої світової війни.

Друга світова війна в Азії: історичне значення

Азійський театр бойових дій був важливою самостійною частиною Другої світової війни. Як вказувалося вище, Європейський театр був вагомішим, оскільки саме тут були метрополії, які в основному й управляли бойовими діями в Азії. До того ж він був масштабнішим. Проте назвати події, які відбувалися на Далекому Сході, другорядними чи епізодичними неможливо.

Тут відбувалася своя військова драма зі своїми повноцінними героями, ідеями та перипетіями, які залежали від подій на іншій стороні світу не більше, ніж самі впливали на них.

Найважливішим підсумком азійського фрагмента Другої світової війни стало руйнування колоніального світу. Адже навіть хронологічно воно почалося з Азії. По-перше, основну ініціативу боротьби з японською експансією взяли на себе США. Саме їх вступ у війну визначив її результат. Самурайський романтизм поступився місцем американському раціоналізму, який втілився у величезний промисловий потенціал Штатів, що, зі свого боку, надало їхнім військам матеріально-технічну перевагу над супротивником. Час рицарів і самураїв остаточно відійшов у минуле, і центр сили змістився з Європи в Америку. Слід зауважити, що США були єдиною країною, яка брала повноцінну участь на всіх театрах бойових дій Другої світової війни.

Японія могла стати лідером колонізованих народів Азії. На початку схожий сценарій обрала нацистська Німеччина й особисто її лідер Адольф Гітлер (простий сирота-доброволець, який зміг стати канцлером). Саме під гаслом повстання знедолених і пригнічених народів та суспільних верств Європи війська нацистів пройшли маршем по континенту в перші роки війни. Проте згодом стало очевидним, що йдеться про заміну одних "панів" на інших, і ідеологічна концепція країн Осі остаточно збанкрутувала.

У Токіо ж із самого початку замість того, щоб намагатися загравати з патріотичними почуттями колонізованих народів, використовувати карту расової відмінності між метрополіями та колоніями, зосередилися на власній історичній міфології, просуваючи концепцію Вранішнього Сонця. У результаті японців одразу сприймали як жорстоких шовіністів-поневолювачів, проти яких потрібно боротися.

Важливо Історія повторюється не завжди. Як польський сценарій 1939 року зазнав краху в Україні у 2022

Натомість патріотичну карту використали майбутні переможці. На Каїрській конференції в грудні 1943 року лідери США та Великої Британії на рівних вели переговори з генералісимусом Чаном Кайші — представником найбільшої та найдревнішої азійської цивілізації. Пізніше лідера Гоміньдану запросили й на Потсдамську конференцію. Саме Китаю надали можливість зайняти місце лідера колонізованих народів. Піднебесна прекрасно вжилася в цю роль, настільки, що сама повірила в неї та через десятиліття після цих подій намагається її використовувати вже для просування своїх національних інтересів.

Проте національно-визвольний рух народів Азії, який пробудився під гаслами боротьби з японськими окупантами, уже неможливо було загасити. Мільйони людей, які піднялися на захист рідної землі від японців, уже не бажали пускати назад колишні метрополії. Індія, Індокитай, Індонезія та інші території прагнули розбудовувати власні держави. Їхні народи були готові продовжувати боротьбу зі зброєю в руках за право бути господарями своєї долі та землі.

Так Друга світова війна назавжди змінила долю Азії. Повернення до довоєнного порядку тут не відбулося й не могло відбутися. Зміни в цьому регіоні, які принесла перемога над агресором, стали набагато суттєвіші та, мабуть, і позитивніші в порівнянні з тим, як розвивалася повоєнна Європа. Результатом Другої світової війни стало формування тої Азії, яку ми бачимо зараз, — тої частини світу, яка претендує на роль укладача глобального порядку денного у XXI столітті.

Теги за темою
Япония
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Кремль имеет три сценария взаимодействия с Трампом: эксперт сказал, почему Россию не пугают угрозы США
TSN
2025-07-18T16:33:10Z
Китай хочет собрать Путина и Трампа на саммит в Пекине — The Times
ZN UA
2025-07-18T16:21:21Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
С одних 100 грн, с других – в 10 раз больше: с потребителей требуют дополнительную плату за газ
Знай
2025-07-18T16:21:24Z
Официальный курс доллара завершил неделю падением
Корреспондент
2025-07-18T16:12:38Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Будут бежать, как от огня: эти два домашних средства спасут от комаров
Апостроф
2025-07-18T16:36:46Z
Заменят любые суперфуды: 5 продуктов, которые врачи считают "витаминной бомбой"
Знай
2025-07-18T15:51:12Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
На Украину надвигается резкое похолодание до +13 °C — кому стоит подготовиться
TSN
2025-07-18T16:30:34Z
Этих знаков Зодиака летом будут преследовать неудачи
Comments UA
2025-07-18T16:30:04Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Военнообязанные хватаются за голову: "Резерв+" самостоятельно выписывает штрафы за нарушения, которых не было
Знай
2025-07-18T16:36:22Z
Не учтут в стаж некоторые периоды: кому будет тяжелее выйти на пенсию
Знай
2025-07-18T15:06:28Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Лучше, чем пирожки: рецепт вкусного и быстрого завтрака
Telegraf
2025-07-18T16:18:53Z
Готовим ужин суперфиналистки Мастершеф: как вкусно сочетать рис с овощами и креветками
Gazeta UA
2025-07-18T15:30:37Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Финская рок-группа Rasmus прибыла в Киев
Корреспондент
2025-07-18T16:33:25Z
Тайка Вайтити экранизирует "Судью Дредда"
GameMag
2025-07-18T16:27:39Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Раскрыта схема хищения 27 млн на фортификациях
Корреспондент
2025-07-18T16:09:35Z
Автомобиль с пьяными прокурорами упал в реку Пьяна в России: никто не выжил
Comments UA
2025-07-18T16:09:02Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Нони Мадуэке уходит из Челси и обращается к фанатам
Корреспондент
2025-07-18T16:30:25Z
Усик показал рекордный вес в карьере на взвешивании перед реваншем против Дюбуа
ZN UA
2025-07-18T16:15:17Z
Возвращение в сборную Польши планирует исключенный Левандовский
Корреспондент
2025-07-18T15:51:08Z
Александрия приняла в свой состав бразильского полузащитника
Корреспондент
2025-07-18T15:39:36Z
У ведущего форварда Ньюкасла появилась возможность перебраться в Аль-Хиляль
Корреспондент
2025-07-18T15:09:41Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Мелочь, а приятно: Sony дарит всем владельцам PS4 и PS5 бесплатные аватары по Ghost of Tsushima в PS Store
GameMag
2025-07-18T16:34:14Z
История генерала Ван Цина: Сюжетный трейлер китайского ролевого боевика Where Winds Meet
GameMag
2025-07-18T16:22:55Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z