MY.UAНовини
"Страх досі в мені": спогади жінки, яка пережила Другу світову та переживає повномасштабну війну
"Страх досі в мені": спогади жінки, яка пережила Другу світову та переживає повномасштабну війну

"Страх досі в мені": спогади жінки, яка пережила Другу світову та переживає повномасштабну війну

Друга світова війна тривала 5 років, забрала величезну кількість життів та фактично стала причиною формування тієї системи світової безпеки, якою ми послуговуємося досі. Цей збройний конфлікт охопив Європу у 1939 році, коли нацистська Німеччина на чолі з Гітлером оголосила війну Польщі. Пізніше на боці Німеччини виступив і СРСР на чолі із Йосипом Сталіним.

Всі ми знаємо, що вже у 1941 році Радянський Союз на собі відчув, чого варті домовленості із диктатором. У складі Радянського Союзу зустріла війну й Україна. Тоді, як і зараз, наші солдати мужньо боронили землю та героїчно тримали оборону проти ворога, який підступно напав серед ночі.

Російсько-українська повномасштабна війна триває вже третій рік. Велику війну побачили й ті, хто у 1941 році був дітьми. Вони ще тоді усвідомили, наскільки страшне явище війна.

Серед них і бабуся Лідія, якій цьогоріч має виповнитись 90 років. Зараз вона живе на Черкащині, уважно відстежує події повномасштабного вторгнення та постійно помічає, що війни – це завжди однаково боляче та страшно.

Своїми спогадами про Другу світову війну жінка поділилась із 24 Каналом. Перше та головне, на чому вона просила наголосити – повномасштабна війна Росії проти України – це страшніше, ніж Друга світова. Хоч про теперішню війну жінка лише читає в новинах та іноді чує її у відлунні вибухів під час ракетних обстрілів регіону, а з Другою світовою їй довелося зіштовхнутись віч-на-віч.

Німці прийшли швидко й тихо

Зараз бабуся Лідія живе у селі Костянтинівка, однак Друга світова застала її дитиною у сусідній Плескачівці. Після того як німці о 4 ранку 22 червня бомбардували Київ, вони зайшли у столицю, а звідти дійшли й до маленького села на Черкащині. Жінка розповідає, що вони просто прийшли.

Вони пішли туди далі на якісь райони, точно не знаю. Пішли, та й пішли. Ну, а в нас вже була окупована територія,
– пояснила бабуся Лідія.

Звісно, німці не заходили так "просто". Вони мали зброю, вміли з нею поводитись та були підготовлені до війни, тож не зустріли спротиву від розгубленого населення. За словами жінки, тоді солдати німецької армії намагались сформувати для себе запаси, а також забирали у людей мотоцикли та все, що могли використати проти нашої армії. Сама жінка пояснює, що тоді у селі багато говорили про політику та про ситуацію загалом, але вона була надто мала, щоб сильно заглиблюватись у сенс цих розмов.

Дитинство бабусі Лідії проходило в німецькій окупації. Вона туманно зазначає, що "німці на окупованій території будували свою владу". Зокрема, вони шукали тих, хто погодиться працювати на них. Жінка також пояснила, що більшість тих, хто погоджувався, сподівались, що вони отримають в нагороду землю, яку у них забрав Радянський Союз.


Військові йдуть у бій під час Другої світової війни / Фото GettyImages

Вже у зрілому віці бабуся Лідія багато читала про Другу світову війну. Вона чудово розуміє причинно-наслідкові зв'язки та вправно оперує поняттями холодної війни, Третього рейху та іншими важливими термінами.

Із того, як часто жінка повертається до думки, що Сталін був настільки впевненим в собі та у своїй дружбі з Гітлером, стає зрозуміло, що це її вражає чи не найбільше. Вона вже зараз знає, що під час першої атаки у червні 1941 року було знищено значну частину авіації СРСР та думала, що так само буде і з нашими літаками у лютому 2022 року, адже Путін повторив цей сценарій. Однак вийшло не зовсім так: нашу авіацію встигли передислокувати або просто підняти у повітря перед першим ударом Росії.

Страх, який ніколи нікуди не піде

Насправді за час Другої світової війни бабусі Лідії довелося пережити чимало, хоча зараз у її пам'яті ці події суттєво стиснулись у часі. Простіше кажучи, їй здається, що вони тривали значно менше, ніж це було насправді.

Крім того, найсильніше бабусі Ліді в пам'ять закарбувалась єдина емоція – страх. Вона розповідає про Другу світову війну легко, підсміюючись сама із себе. Проте, коли вона вимовляє слово "війна", стає зрозуміло, який слід на її серці залишили ці події.

Бабуся розповідає, що все стало значно гірше, коли німці зрозуміли, що програють. Особливо ситуація загострилась, коли вже стало очевидно, що село будуть звільняти. Вона згадує, що це сталося взимку, тоді було дуже холодно, "на кутю".

Спершу німці оголосили про евакуацію. Звісно ж, в Німеччину. Жінка була тоді ще замала, щоб її вважали придатною для цього, тож вона та її старенька бабуся просто залишились. Водночас для того, щоб її мама змогла уникнути "евакуації", довелося вдатися до хитрості. Її забрали до себе родичі та приховали дату народження, щоб її не забрали працювати в Німеччину.

Натомість бабуся Лідія разом зі значною частиною села вийшли в ліс, щоб перечекати, поки триватимуть бої.

Якась така тоді була погода, ще й сніг пролітав. Йдемо ми у Грабський ліс, там будемо переховуватись. Підуть німці, а вже тоді буде, що буде,
– пригадала бабуся Лідія.

Разом виходило багато людей, тож вони мали з собою воза. Також мали власний розпорядок: біля воза виставляли вахту. Їжу хтось мав із собою, тож ділили все на всіх. Особливо сміливі кілька разів повертались в село, щоб взяти ще щось необхідне.

Ні води, ні їсти, нічого. А тоді вже потрошки заходили (до хат в село – 24 Канал) десь із яру. А ми не йшли. У лісі спали. Все думали, чи то німці до нас не прийдуть,
– сказала жінка.

Бабуся Лідія розповідає, що коли йшла в цей ліс, то в глибині душі не вірила, що вдасться з нього вийти. Перед тим, як таки піти у невідомість, вона відв'язала корову, адже не знала, чи повернеться.

Своє перебування в лісі холодною зимою вона тепер згадує доволі часто, однак без конкретних деталей. Завжди говорить про цей час, як про "пару днів", однак, ймовірно, це тривало кілька тижнів. Саме це перебування в лісі, коли з села постійно було чути відлуння боїв, бабуся згадує, як найстрашніший момент війни. Натомість, каже, зараз страшно весь час. Жінка пояснює: зараз вона вже знає, що це таке, тож боїться, що доведеться пережити окупацію ще раз.

Цей страх досі в мені. Він вже ніколи не вийде,
– невпевнено промовляє бабуся Лідія.

Після того як німці пішли з села, вони повернулись. Однак жінка розповідає, що тоді сильно захворіла, через що потім все життя відчувала холод та ніяк не могла зігрітись навіть влітку.


Село після бомбардування / Фото GettyImages

У розмовах вона також пояснює, що Другу світову та все, що їй довелося пережити, майже не згадувала до 24 лютого 2022 року. А тоді, коли почула, що Росія розпочала повномасштабне вторгнення, всі спогади виринули з пам'яті в один момент і з того часу більше не покидають жінку.

У її будинку ні на хвилину не змовкає радіо. Вона постійно слухає новини. Жінка розповідає, що тоді доступу до інформації не було, тож тепер вона боїться пропустити щось важливе. Особливо уважно прислухалась до повідомлень у перші кілька днів: боялась, що прокинеться вже коли росіяни зайдуть у село, де вона живе. На щастя, цього не сталось.

Допомога партизанам

Сім'я бабусі Лідії була знайома з багатьма партизанами. Про це жінка згадує трохи туманно та пояснює: тоді сама не до кінця розуміла, що відбувається та кому саме допомагає її родина.

Все відбувалося просто: кожного вечора з боку лісу до них приходив чоловік, якому давали те, що мали. Іноді хліб, іноді інші продукти, які не встигали забрати німці. Багато селян також розповідали партизанам все, що могло їм знадобитись.

То хліба давали, то ліків трохи, бо треба чимось перев'язати рани. Поки той партизан підійде… А треба було і якось передати,
– пояснює бабуся Лідія.

Жінка пригадує, що був у них один чоловік, який чи то був, чи то прикидався несповна розуму. Ймовірно, таки прикидався, але німці цього не знали, тож ніколи його не чіпали.

Він не боявся німців, вони його не чіпали. Тому він ходив, куди хотів. Міг і вдень піти десь, і вночі. Німці, видно, самі його боялися,
– сказала бабуся Лідія.

Він міг ходити по всьому селу, просто розмовляти із німцями, бо німецьку знав. Вони підтримували з ним розмову, бо не бачили в ньому загрози, а чоловік насправді передавав все, що почув та зміг зрозуміти, партизанам.

Пізніше партизани навідувались до них. Вони переховувалися в лісі, трохи розповідали про те, що відбувається. Жінка додає, що вони через ліс ходили у розвідку.


Військові після бою під час Другої світової війни / Фото GettyImages

Про те, що робили партизани, вона теж розповідає не багато, адже до кінця всього й не знає. За її словами, кілька разів палили хати колаборантам та, коли вже село звільняли, відіграли суттєву роль: тримали зв'язок із людьми та виступили на боці наших військ.

"Щасливі ті люди, що народилися після війни..."

Бабуся Лідія пережила Другу світову війну та переживає сучасну повномасштабну війну Росії проти України. Саме початок повномасштабного вторгнення змусив її ще раз повернутись до травматичних спогадів та прожити їх заново. Вона постійно повторює, що навіть тоді у німців не було стільки жорстокості, яка зараз є у росіян. Вона пригадує, що все життя думала, які щасливі ті люди, які народились після війни, адже початок ще одного такого масштабного конфлікту здавався неможливим.

Однак у 2022 році Росія дала зрозуміти, що навіть у цивілізованому світі у самому серці Європи може спалахнути жорстоке протистояння за свободу, цінності та можливість самовизначення. Тих, хто ще пам'ятає Другу світову, залишилось не так багато, однак вони згадують її з трепетом та, як бабуся Лідія, зі страхом. Вони бережуть ці спогади глибоко у душі, бо повертатися до них боляче, але це не означає, що вони не пам'ятають.

Ця історія – доказ цього. Ситуація у країні та загострення на фронті робить нам боляче. Однак ми також повинні берегти ці спогади, попри біль, адже саме вони дають нам розуміння, за що ми боремось: за самих себе та за те, щоб наступне покоління після нас було щасливим, тобто не бачило війни.

Теги за темою
Публікації
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Найвищий рівень за 16 років. Найбільший в світі виробник рідкісноземельних металів збільшив їх постачання на світовий ринок
InternetUA
2025-07-14T09:28:52Z
Україна отримала доступ до ресурсів соціального фонду ЄС
Хвиля
2025-07-14T09:22:48Z
Долар знову показує ознаки «ризикованої валюти» – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:10:52Z
Херсонські аграрії зібрали перші 500 тонн кавунів
24tv
2025-07-14T09:06:36Z
USDA погіршило прогноз урожаю пшениці та ячменю в Україні
AgroPortal
2025-07-14T09:00:43Z
Латвія виступає за внесення російських добрив і риби до пакету санкцій ЄС
УкраинФорм
2025-07-14T08:57:12Z
Підприємці минулого тижня отримали доступних кредитів на ₴1,1 мільярда
УкраинФорм
2025-07-14T08:55:17Z
До 47 доларів за барель: ЄС готує новий удар по нафтових доходах Росії
24tv
2025-07-14T08:54:19Z
Біткоїн вчетверте за тиждень оновив історичний рекорд
Комсомольская правда
2025-07-14T08:49:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Норвегія вперше транспортувала пацієнтів на ШВЛ з України літаком C-130J Hercules
Европейская правда
2025-07-14T09:04:32Z
Спорт зменшує ризик смерті на 40%: скільки потрібно займатись
24tv
2025-07-14T08:16:34Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Названо спосіб зупинити спалахи захворювань у зародку: смертність знижено на 60%
Фокус
2025-07-14T06:19:45Z
П'ять продуктів і напоїв, які провокують появу набряків
Gazeta UA
2025-07-14T05:22:04Z
Чи справді перебування на сонці покращує настрій
24tv
2025-07-14T04:06:26Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
Ізраїль завдав удару по пункту розподілу води в Секторі Гази, вбивши кількох дітей — Reuters
ZN UA
2025-07-14T09:28:44Z
Польща більше не союзник? Що стоїть за претензіями Дуди до України
GlavRed
2025-07-14T09:25:28Z
Стала серйозною загрозою: в ГУР попередили про зміни в армії КНДР після участі у війні проти України
Фокус
2025-07-14T09:24:44Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:24:22Z
США відправлять Україні Patriot за гроші Європи – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:22:23Z
"Ляпас від Трампа": як промисловість ЄС постраждає через нові тарифи США
24tv
2025-07-14T09:18:39Z
У РФ хочуть заборонити гру Roblox — бояться диверсій на АЕС
InternetUA
2025-07-14T09:16:56Z
Федоров розповів, які технологічні рішення Україна застосовує у відповідь на атаки "Шахедів"
24tv
2025-07-14T09:16:55Z
В ЄС розчаровані листом Трампа з погрозами впровадити 30-відсоткові тарифи
УкраинФорм
2025-07-14T09:16:20Z
Дощі заливатимуть кілька областей: стала відома дата сильних опадів
GlavRed
2025-07-14T09:25:11Z
У Миколаєві через аварію перебої з водою
УкраинФорм
2025-07-14T09:21:47Z
Завтра - середина літа, якої погоди чекати
Gazeta UA
2025-07-14T09:19:46Z
"Сержантка Моллі": українські бійці розповіли, як самка єнота стала талісманом підрозділу
24tv
2025-07-14T09:12:48Z
Загарбники вдарили КАБом по Борівському на Харківщині, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-14T09:10:32Z
Росія оточує Покровськ й активізувалася на Херсонщині: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2025-07-14T09:06:38Z
Гороскоп на понеділок: які зміни несе 14 липня для Овнів, Левів, Риб та інших
360ua.news
2025-07-14T09:04:22Z
Загадкове місце на краю України. Чим унікальний хутір Перкалаба
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:04:08Z
Рух транспорту вулицею Богатирською буде частково обмежено протягом місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:52:57Z
Українців можуть почати штрафувати у певну годину: яка причина
GlavRed
2025-07-14T09:25:55Z
2 тис грн в гаманець: деякі пенсіонери України отримають додаткові виплати
GlavRed
2025-07-14T09:25:46Z
До використання у ЗСУ допустили бойовий модуль «Хижак»
УкраинФорм
2025-07-14T09:25:35Z
Студенти у Києві протестують проти призначення Вітренка міністром освіти
24tv
2025-07-14T09:25:01Z
У Швеції хочуть збільшити вік призову на службу для офіцерів з 47 до 70 років
Лига
2025-07-14T09:22:50Z
У марафоні не вітають жодних спікерів, які критикують владу – ексведучий
ZN UA
2025-07-14T09:22:32Z
Квартира в новобудові: які документи потрібні для оформлення права власності
24tv
2025-07-14T09:16:01Z
Уважно перевірте дані у "Резерв+": кому доведеться повторно підтвердити статус у ТЦК
Знай
2025-07-14T09:07:08Z
Мирні жабоїди чи небезпечні агресори? Біолог прояснив невідомі сторінки життя лелек
Telegraf
2025-07-14T09:04:14Z
Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" зізнався, що має ще одну освіту, окрім акторської: яка це професія
24tv
2025-07-14T09:28:02Z
Даша Квіткова возз'єдналася з колишнім чоловіком - що сталося
GlavRed
2025-07-14T09:25:23Z
Обираємо штани на літню пору: 3 найкращі варіанти
24tv
2025-07-14T09:16:41Z
Disney не вірили у Джонні Деппа: хто міг зіграти Джека Горобця у "Піратах Карибського моря"
24tv
2025-07-14T09:10:55Z
Джамала стала членкинею Академії звукозапису США
Детектор М
2025-07-14T08:52:04Z
Принцеса Шарлотта вийшла у світ з наймоднішим манікюром літа 2025
Фокус
2025-07-14T08:31:34Z
Віталіна Ющенко вперше висловилася про колишню невістку-зрадницю - деталі
GlavRed
2025-07-14T08:25:08Z
Зірка «Барселони» звинувачується у використанні людей з карликовістю для розваг
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:09:45Z
Маленька ікона стилю: принцеса Шарлотта вразила елегантним образом на фіналі Вімблдону
24tv
2025-07-14T08:04:44Z
За давні образи житель Одеського району вдарив товариша ножем
Украина Криминальная
2025-07-14T09:25:14Z
У Львівській області внаслідок ДТП загинув поліцейський
24tv
2025-07-14T09:24:12Z
У Хорватії порахували, що майже всі лісові пожежі стаються через недбалість або підпали
Европейская правда
2025-07-14T09:22:31Z
Закупівля залізничного обладнання для КП «Київпастранс» з переплатою ₴1,1 млн – затримано посадовця
Украина Криминальная
2025-07-14T09:19:47Z
Десятки БпЛА атакували вночі Київщину, виникли пожежі: у ОВА розповіли про наслідки
24tv
2025-07-14T09:12:59Z
Росіяни скинули КАБи на Харківщину, є жертви
1News
2025-07-14T08:58:28Z
У Вінниці двоє ув’язнених у СІЗО вбили співкамерника
УкраинФорм
2025-07-14T08:58:27Z
У столиці судитимуть жінку, яка за $4000 обіцяла зняти військовозобов’язаного з розшуку ТЦК
Украина Криминальная
2025-07-14T08:45:33Z
Суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у вибухах на підприємстві під Житомиром
УкраинФорм
2025-07-14T08:45:09Z
Охолонь, окрошка: 5 літніх супів, які смачніші і бадьоріші за класику, рецепти потрібно зберегти
Знай
2025-07-14T08:52:36Z
Зробіть це підживлення для смородини у липні: рецепт супердобрива
24tv
2025-07-14T08:45:22Z
Не Говерла: з якої гори відкривається одна з найкрасивіших панорам на Карпати
24tv
2025-07-14T08:28:41Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Літній хіт: спробуйте лимонад "Полуничний базилік"
Gazeta UA
2025-07-14T07:46:28Z
Виростуть максимально великі та солодкі: ось що садити біля кавунів
24tv
2025-07-14T07:46:08Z
Обирає його замість кави: улюблений напій принца Вільяма виявився зовсім не королівським
24tv
2025-07-14T07:36:14Z
Сніданок-вибух: "Хмарні яйця" з авокадо вражають легкістю та смаком
Gazeta UA
2025-07-14T07:04:00Z
Кондиціонер вже у минулому: вчені створили покриття, яке може охолоджувати дім
24tv
2025-07-14T09:30:05Z
Користуються одиниці: жінка розповіла про секретну кнопку пральної машини
GlavRed
2025-07-14T09:25:25Z
Death Stranding 2: On the Beach одночасно підкорила і розлютила фанатів: як їй це вдалося
Фокус
2025-07-14T09:22:17Z
Чоловік урятував шимпанзе від смерті: тепла зустріч роки потому вразила мережу
Фокус
2025-07-14T09:10:34Z
YouTube закриває одну з найпроблемніших сторінок на своєму сайті
24tv
2025-07-14T09:06:02Z
Apple готує AirTag 2 з потрійною дальністю пошуку
Portaltele
2025-07-14T09:01:21Z
Україна впроваджує ШІ у керування дронами, щоб прибрати операторів з поля бою, – Федоров
24tv
2025-07-14T08:58:28Z
Марсохід NASA надіслав на Землю моторошне останнє повідомлення: чому апарат загинув
Фокус
2025-07-14T08:52:27Z
Названо речовину для спілкування з інопланетянами: що робить прибульців балакучими
Фокус
2025-07-14T08:52:18Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T09:04:20Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z
Новий електрокар Mercedes отримав передню частину у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-14T06:10:11Z
Назвали найпопулярніші кольори нових авто у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:10Z
Чоловіча збірна України U-20 зазнала другої поразки на чемпіонаті Європи з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:27:15Z
"Олімпіада по-російськи": у Росії відбувся "чемпіонат" з метання коров'ячих кізяків
24tv
2025-07-14T09:22:21Z
"Він бачить усе одразу": чому Ліверпуль запросив Джованні ван Бронкхорста
Football.ua
2025-07-14T09:16:09Z
Українські шахістки здобули два «срібла» на юніорському Євро у Словенії
УкраинФорм
2025-07-14T09:16:04Z
У першу ракетку світу під час фіналу Вімблдона прилетів корок від шампанського – кумедне відео
24tv
2025-07-14T09:10:27Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:00:45Z
Аль-Хіляль готовий задовольнити запити Астон Вілли щодо Воткінса
Football.ua
2025-07-14T08:46:20Z
Павло Ісенко продовжить кар'єру в Румунії
Football.ua
2025-07-14T08:40:33Z
Усик – Дюбуа: як змінився прогноз ШІ за 5 днів до реваншу на "Вемблі"
24tv
2025-07-14T08:39:42Z