MY.UAНовини
"Страх досі в мені": спогади жінки, яка пережила Другу світову та переживає повномасштабну війну
"Страх досі в мені": спогади жінки, яка пережила Другу світову та переживає повномасштабну війну

"Страх досі в мені": спогади жінки, яка пережила Другу світову та переживає повномасштабну війну

Друга світова війна тривала 5 років, забрала величезну кількість життів та фактично стала причиною формування тієї системи світової безпеки, якою ми послуговуємося досі. Цей збройний конфлікт охопив Європу у 1939 році, коли нацистська Німеччина на чолі з Гітлером оголосила війну Польщі. Пізніше на боці Німеччини виступив і СРСР на чолі із Йосипом Сталіним.

Всі ми знаємо, що вже у 1941 році Радянський Союз на собі відчув, чого варті домовленості із диктатором. У складі Радянського Союзу зустріла війну й Україна. Тоді, як і зараз, наші солдати мужньо боронили землю та героїчно тримали оборону проти ворога, який підступно напав серед ночі.

Російсько-українська повномасштабна війна триває вже третій рік. Велику війну побачили й ті, хто у 1941 році був дітьми. Вони ще тоді усвідомили, наскільки страшне явище війна.

Серед них і бабуся Лідія, якій цьогоріч має виповнитись 90 років. Зараз вона живе на Черкащині, уважно відстежує події повномасштабного вторгнення та постійно помічає, що війни – це завжди однаково боляче та страшно.

Своїми спогадами про Другу світову війну жінка поділилась із 24 Каналом. Перше та головне, на чому вона просила наголосити – повномасштабна війна Росії проти України – це страшніше, ніж Друга світова. Хоч про теперішню війну жінка лише читає в новинах та іноді чує її у відлунні вибухів під час ракетних обстрілів регіону, а з Другою світовою їй довелося зіштовхнутись віч-на-віч.

Німці прийшли швидко й тихо

Зараз бабуся Лідія живе у селі Костянтинівка, однак Друга світова застала її дитиною у сусідній Плескачівці. Після того як німці о 4 ранку 22 червня бомбардували Київ, вони зайшли у столицю, а звідти дійшли й до маленького села на Черкащині. Жінка розповідає, що вони просто прийшли.

Вони пішли туди далі на якісь райони, точно не знаю. Пішли, та й пішли. Ну, а в нас вже була окупована територія,
– пояснила бабуся Лідія.

Звісно, німці не заходили так "просто". Вони мали зброю, вміли з нею поводитись та були підготовлені до війни, тож не зустріли спротиву від розгубленого населення. За словами жінки, тоді солдати німецької армії намагались сформувати для себе запаси, а також забирали у людей мотоцикли та все, що могли використати проти нашої армії. Сама жінка пояснює, що тоді у селі багато говорили про політику та про ситуацію загалом, але вона була надто мала, щоб сильно заглиблюватись у сенс цих розмов.

Дитинство бабусі Лідії проходило в німецькій окупації. Вона туманно зазначає, що "німці на окупованій території будували свою владу". Зокрема, вони шукали тих, хто погодиться працювати на них. Жінка також пояснила, що більшість тих, хто погоджувався, сподівались, що вони отримають в нагороду землю, яку у них забрав Радянський Союз.


Військові йдуть у бій під час Другої світової війни / Фото GettyImages

Вже у зрілому віці бабуся Лідія багато читала про Другу світову війну. Вона чудово розуміє причинно-наслідкові зв'язки та вправно оперує поняттями холодної війни, Третього рейху та іншими важливими термінами.

Із того, як часто жінка повертається до думки, що Сталін був настільки впевненим в собі та у своїй дружбі з Гітлером, стає зрозуміло, що це її вражає чи не найбільше. Вона вже зараз знає, що під час першої атаки у червні 1941 року було знищено значну частину авіації СРСР та думала, що так само буде і з нашими літаками у лютому 2022 року, адже Путін повторив цей сценарій. Однак вийшло не зовсім так: нашу авіацію встигли передислокувати або просто підняти у повітря перед першим ударом Росії.

Страх, який ніколи нікуди не піде

Насправді за час Другої світової війни бабусі Лідії довелося пережити чимало, хоча зараз у її пам'яті ці події суттєво стиснулись у часі. Простіше кажучи, їй здається, що вони тривали значно менше, ніж це було насправді.

Крім того, найсильніше бабусі Ліді в пам'ять закарбувалась єдина емоція – страх. Вона розповідає про Другу світову війну легко, підсміюючись сама із себе. Проте, коли вона вимовляє слово "війна", стає зрозуміло, який слід на її серці залишили ці події.

Бабуся розповідає, що все стало значно гірше, коли німці зрозуміли, що програють. Особливо ситуація загострилась, коли вже стало очевидно, що село будуть звільняти. Вона згадує, що це сталося взимку, тоді було дуже холодно, "на кутю".

Спершу німці оголосили про евакуацію. Звісно ж, в Німеччину. Жінка була тоді ще замала, щоб її вважали придатною для цього, тож вона та її старенька бабуся просто залишились. Водночас для того, щоб її мама змогла уникнути "евакуації", довелося вдатися до хитрості. Її забрали до себе родичі та приховали дату народження, щоб її не забрали працювати в Німеччину.

Натомість бабуся Лідія разом зі значною частиною села вийшли в ліс, щоб перечекати, поки триватимуть бої.

Якась така тоді була погода, ще й сніг пролітав. Йдемо ми у Грабський ліс, там будемо переховуватись. Підуть німці, а вже тоді буде, що буде,
– пригадала бабуся Лідія.

Разом виходило багато людей, тож вони мали з собою воза. Також мали власний розпорядок: біля воза виставляли вахту. Їжу хтось мав із собою, тож ділили все на всіх. Особливо сміливі кілька разів повертались в село, щоб взяти ще щось необхідне.

Ні води, ні їсти, нічого. А тоді вже потрошки заходили (до хат в село – 24 Канал) десь із яру. А ми не йшли. У лісі спали. Все думали, чи то німці до нас не прийдуть,
– сказала жінка.

Бабуся Лідія розповідає, що коли йшла в цей ліс, то в глибині душі не вірила, що вдасться з нього вийти. Перед тим, як таки піти у невідомість, вона відв'язала корову, адже не знала, чи повернеться.

Своє перебування в лісі холодною зимою вона тепер згадує доволі часто, однак без конкретних деталей. Завжди говорить про цей час, як про "пару днів", однак, ймовірно, це тривало кілька тижнів. Саме це перебування в лісі, коли з села постійно було чути відлуння боїв, бабуся згадує, як найстрашніший момент війни. Натомість, каже, зараз страшно весь час. Жінка пояснює: зараз вона вже знає, що це таке, тож боїться, що доведеться пережити окупацію ще раз.

Цей страх досі в мені. Він вже ніколи не вийде,
– невпевнено промовляє бабуся Лідія.

Після того як німці пішли з села, вони повернулись. Однак жінка розповідає, що тоді сильно захворіла, через що потім все життя відчувала холод та ніяк не могла зігрітись навіть влітку.


Село після бомбардування / Фото GettyImages

У розмовах вона також пояснює, що Другу світову та все, що їй довелося пережити, майже не згадувала до 24 лютого 2022 року. А тоді, коли почула, що Росія розпочала повномасштабне вторгнення, всі спогади виринули з пам'яті в один момент і з того часу більше не покидають жінку.

У її будинку ні на хвилину не змовкає радіо. Вона постійно слухає новини. Жінка розповідає, що тоді доступу до інформації не було, тож тепер вона боїться пропустити щось важливе. Особливо уважно прислухалась до повідомлень у перші кілька днів: боялась, що прокинеться вже коли росіяни зайдуть у село, де вона живе. На щастя, цього не сталось.

Допомога партизанам

Сім'я бабусі Лідії була знайома з багатьма партизанами. Про це жінка згадує трохи туманно та пояснює: тоді сама не до кінця розуміла, що відбувається та кому саме допомагає її родина.

Все відбувалося просто: кожного вечора з боку лісу до них приходив чоловік, якому давали те, що мали. Іноді хліб, іноді інші продукти, які не встигали забрати німці. Багато селян також розповідали партизанам все, що могло їм знадобитись.

То хліба давали, то ліків трохи, бо треба чимось перев'язати рани. Поки той партизан підійде… А треба було і якось передати,
– пояснює бабуся Лідія.

Жінка пригадує, що був у них один чоловік, який чи то був, чи то прикидався несповна розуму. Ймовірно, таки прикидався, але німці цього не знали, тож ніколи його не чіпали.

Він не боявся німців, вони його не чіпали. Тому він ходив, куди хотів. Міг і вдень піти десь, і вночі. Німці, видно, самі його боялися,
– сказала бабуся Лідія.

Він міг ходити по всьому селу, просто розмовляти із німцями, бо німецьку знав. Вони підтримували з ним розмову, бо не бачили в ньому загрози, а чоловік насправді передавав все, що почув та зміг зрозуміти, партизанам.

Пізніше партизани навідувались до них. Вони переховувалися в лісі, трохи розповідали про те, що відбувається. Жінка додає, що вони через ліс ходили у розвідку.


Військові після бою під час Другої світової війни / Фото GettyImages

Про те, що робили партизани, вона теж розповідає не багато, адже до кінця всього й не знає. За її словами, кілька разів палили хати колаборантам та, коли вже село звільняли, відіграли суттєву роль: тримали зв'язок із людьми та виступили на боці наших військ.

"Щасливі ті люди, що народилися після війни..."

Бабуся Лідія пережила Другу світову війну та переживає сучасну повномасштабну війну Росії проти України. Саме початок повномасштабного вторгнення змусив її ще раз повернутись до травматичних спогадів та прожити їх заново. Вона постійно повторює, що навіть тоді у німців не було стільки жорстокості, яка зараз є у росіян. Вона пригадує, що все життя думала, які щасливі ті люди, які народились після війни, адже початок ще одного такого масштабного конфлікту здавався неможливим.

Однак у 2022 році Росія дала зрозуміти, що навіть у цивілізованому світі у самому серці Європи може спалахнути жорстоке протистояння за свободу, цінності та можливість самовизначення. Тих, хто ще пам'ятає Другу світову, залишилось не так багато, однак вони згадують її з трепетом та, як бабуся Лідія, зі страхом. Вони бережуть ці спогади глибоко у душі, бо повертатися до них боляче, але це не означає, що вони не пам'ятають.

Ця історія – доказ цього. Ситуація у країні та загострення на фронті робить нам боляче. Однак ми також повинні берегти ці спогади, попри біль, адже саме вони дають нам розуміння, за що ми боремось: за самих себе та за те, щоб наступне покоління після нас було щасливим, тобто не бачило війни.

Теги за темою
Публикации
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Сталевий фронт» передав 157-й бригаді транспорт та обладнання для мобільності й технічного забезпечення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T09:33:52Z
World Press Photo визнала неправильним порівняння страждань українців та росіян, проте нагороди не скасує
Telegraf
2025-04-01T09:30:33Z
Дружина Кошового розповіла, чому їхня дочка тікала з дому, вистрибнувши з вікна
Комсомольская правда
2025-04-01T09:30:28Z
Вербна неділя 2025: коли та як святкувати, традиції, обряди, заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T09:27:55Z
Більшість українців підтримують проведення виборів після скасування воєнного стану – опитування
Antikor
2025-04-01T09:25:45Z
Потрібні документи і чіткі умови: Плетенчук розповів про перемир’я на морі
GlavRed
2025-04-01T09:18:30Z
За це можуть облаяти: мігрант назвав одну річ, яку не варто робити в Іспанії
24tv
2025-04-01T09:09:11Z
Частину українських біженців позбавлять безкоштовного проїзду в транспорті Таллінна
Европейская правда
2025-04-01T09:03:55Z
Ніч без "шахедів": росіяни уперше за два тижні не запускали ударні дрони по Україні
ZN UA
2025-04-01T09:00:01Z
ЗС РФ просунулись відразу біля трьох населених пунктів: в DeepState поділились подробицями
Фокус
2025-04-01T09:27:17Z
Перинатальний центр Києва закуповує пластиковий одноразовий посуд на 1,2 мильйона гривень
Antikor
2025-04-01T09:12:42Z
В окупованому Донецьку мовить французька радіостанція, яка рекламує службу в армії Росії, — The Insider
Детектор М
2025-04-01T08:57:49Z
Росіяни таки не захопили Розлив? Що насправді відбувається у селі, розповіли у ЗСУ
Telegraf
2025-04-01T08:42:45Z
Бригада Нацполіції «Хижак» взяла в полон трьох окупантів у Торецьку
Украина Криминальная
2025-04-01T08:36:57Z
У Києві представили практичний посібник «Журналістська діяльність в умовах війни»
Детектор М
2025-04-01T08:31:13Z
Сказали, яка погода буде у квітні і травні
Gazeta UA
2025-04-01T08:30:32Z
На окупованому Донбасі зафіксовано близько 200 справ щодо українських військових
Хвиля
2025-04-01T08:30:31Z
У березні кількість обстрілів зросла вдвічі порівняно з лютим
Мій Харків
2025-04-01T08:27:44Z
Прецеденти поширюватимуться: нардеп прокоментував відключення води в Україні
24tv
2025-04-01T09:33:07Z
Засуджена Ле Пен заявила, що не проситиме помилування у Макрона
Европейская правда
2025-04-01T09:30:08Z
Сибіга та глава МЗС Литви обговорили у Києві посилення тиску на Росію
Европейская правда
2025-04-01T09:28:40Z
Розшукуваний Додік показався у Москві
Европейская правда
2025-04-01T09:27:51Z
У Литві почали розслідування через можливу закупівлю дронів виробництва недружніх країн
Европейская правда
2025-04-01T09:27:42Z
Трамп розлютився на Путіна і може завдати по Росії найсильнішого з 2022 року удару - Іноземцев
GlavRed
2025-04-01T09:25:56Z
Після інавгурації Трампа побільшало українців, які вважають його шкідливим для України – КМІС
Лига
2025-04-01T09:25:37Z
У Польщі затримали українця за підозрою в роботі на спецслужби РФ
Европейская правда
2025-04-01T09:25:19Z
Вічні друзі з Росією: Китай хоче брати участь у мирних переговорах щодо України
GlavRed
2025-04-01T09:25:16Z
Жінка залучила бандюків, аби «вибити» 300 000 доларів з колишнього чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-01T09:30:11Z
Засуджено українку, яка зливала ворогу дані про Сили оборони, - прокуратура
InternetUA
2025-04-01T09:25:22Z
У Сербії заморозок знищив до 95% абрикосів
24tv
2025-04-01T09:12:54Z
Посадовець Держпраці намагався за хабар уникнути перевірки трагедії на підприємстві
360ua.news
2025-04-01T09:12:19Z
На островах Греції закрили школи через потужні зливи
Европейская правда
2025-04-01T09:07:05Z
У Таїланді вибухнув катер з російськими туристами, є постраждалі
Комсомольская правда
2025-04-01T09:03:07Z
Переплата за пересувну насосну установку майже ₴14 млн. – повідомлено про підозру посадовцю АТ «Укртранснафта»
Украина Криминальная
2025-04-01T08:57:31Z
Вибух у мечеті в Узбекистані
360ua.news
2025-04-01T08:51:34Z
У Києві водій таксі вхопив пасажирку за лице через зауваження щодо російської мови
Комсомольская правда
2025-04-01T08:48:44Z
Що клеїти першим – багет чи шпалери: експерти дали остаточну відповідь
24tv
2025-04-01T09:30:23Z
Привітання з 1 квітня: прикольні картинки та слова
GlavRed
2025-04-01T09:25:23Z
"Сміятимуться всі": які розіграші можна підготувати для друзів та родини на 1 квітня
24tv
2025-04-01T09:18:42Z
Птахи більше не будуть гніздуватися в небажаних місцях: ось як їх зупинити
24tv
2025-04-01T08:27:24Z
Китайський гороскоп на завтра 2 квітня: Мавпам - проблеми, Зміям - сварки
GlavRed
2025-04-01T08:27:06Z
Які супи треба їсти весною: три найароматніші страви із зеленню та овочами
Gazeta UA
2025-04-01T08:24:21Z
Мають особливий шарм: 5 гарних імен для хлопчиків, які неможливо забути
24tv
2025-04-01T08:18:38Z
Як обрати тканину для дивана, щоб він прослужив роками
24tv
2025-04-01T08:12:04Z
Речі, які здешевлюють образ: відмовтеся від них, щоб мати статусний вигляд
24tv
2025-04-01T08:09:35Z
Легіонер Шахтаря може отримати український паспорт
24tv
2025-04-01T09:30:45Z
Буковина – Суми: онлайн-трансляція 1/4 фіналу Кубка України
24tv
2025-04-01T09:25:18Z
Російський біатлоніст хотів побитися з білорусом на фініші гонки
ZN UA
2025-04-01T09:13:50Z
На війні проти Росії загинув колишній футболіст Юрій Яцків
24tv
2025-04-01T09:10:01Z
Тер Штеген відновив тренування у загальній групі Барселони
Football.ua
2025-04-01T09:01:13Z
Львівщина у жалобі: на фронті загинув український воротар
Telegraf
2025-04-01T09:00:39Z
Ювентус має намір достроково розірвати контракт з Міліком
Football.ua
2025-04-01T08:57:30Z
Пранделлі повернеться в збірну Італії
Football.ua
2025-04-01T08:52:54Z
Реал Мадрид – Реал Сосьєдад: де дивитися матч-відповідь півфіналу Кубка Іспанії
Факти ICTV
2025-04-01T08:45:36Z
Дональд Трамп обвалив ціни на критично важливий ресурс для енергетичного ринку
24tv
2025-04-01T09:30:12Z
SpaceX просить у Трампа виняток зі сплати імпортних мит
InternetUA
2025-04-01T09:28:28Z
Доплатять не всім: хто з пенсіонерів отримає грошову допомогу від ООН у квітні
24tv
2025-04-01T09:27:47Z
Держфінмоніторинг викрив схему ухилення від податків у тютюновій галузі: задіяно кілька фіктивних компаній
Antikor
2025-04-01T09:27:44Z
АРМА оголосила новий відбір управителя заводу «Єрмоліно»
AIN
2025-04-01T09:06:55Z
"Укрзалізниця" відновила 90% онлайн-сервісів після кібератаки: анонсували знижки та бонуси для пасажирів
Antikor
2025-04-01T09:06:07Z
Глава УЗ спрогнозував, скільки триватиме повне відновлення IT-сервісів після кібератаки
InternetUA
2025-04-01T09:01:43Z
Курс валют в квітні: українців попередили, скільки коштуватиме долар в обмінниках
Политека
2025-04-01T09:01:19Z
Контінентал почав садити картоплю: найбільші площі відвели під чипсові сорти
AgroPortal
2025-04-01T09:00:03Z
Нова шахрайська схема в Instagram. ЦПД попередив українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T09:27:15Z
Напівлід, напіввогонь: фізики виявили в магніті новий стан речовини
Фокус
2025-04-01T09:21:43Z
Вперше в історії SpaceX запустила комерційний космічний політ навколо полюсів Землі
Комсомольская правда
2025-04-01T09:18:45Z
Мозковий імплантат жінки перетворює її думки на мову в режимі реального часу
InternetUA
2025-04-01T09:16:36Z
Ілон Маск намагається захопити NASA й примусити скасувати висадку на Місяць
24tv
2025-04-01T09:03:59Z
Українська The Sinking City отримає ремастер на Unreal Engine 5 — покращена графіка і підтримка DLSS
ITC
2025-04-01T08:48:49Z
Просто хайп? Твердотілі літій-металеві батареї розчарували дослідників
ITC
2025-04-01T08:48:48Z
Google вдосконалює Chrome: яке важливе нововведення чекає на користувачів
InternetUA
2025-04-01T08:48:39Z
Першоквітневий «жарт» Google через 21 рік має 2,5 млрд користувачів та 10 млрд завантажень
ITC
2025-04-01T08:48:15Z
Проти облисіння: розроблено молекулу, що відновлює волосся
Факти ICTV
2025-04-01T09:16:46Z
Американка народила в 57 і вже чотири роки годує дитину грудьми
Факти ICTV
2025-04-01T09:07:02Z
Число уповноважених фітосанітарних лабораторій зросло до 27
AgroPortal
2025-04-01T08:30:08Z
Вчені з’ясували, що впливає на апетит – і це не просто звичка
24tv
2025-04-01T08:09:33Z
Таблетки без гормонів: тривають випробування перших контрацептивів для чоловіків
Факти ICTV
2025-04-01T08:06:49Z
Як довго марихуана впливає на реакцію водіїв
24tv
2025-04-01T07:48:07Z
Не робіть цього із кавою, якщо не хочете зіпсувати собі імідж
24tv
2025-04-01T07:24:06Z
Буде танути у роті: скільки потрібно варити печінку – пояснення для кожного виду
24tv
2025-04-01T03:06:20Z
Чи мобілізують чоловіка з дерматитом. Усе залежить від тяжкості хвороби
Telegraf
2025-03-31T23:45:30Z
Стендап-комік Алла Волкова вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-04-01T09:30:02Z
Що їсть Дорофєєва, коли хочеться солодкого: співачка назвала свій топ-5 десертів у Києві
24tv
2025-04-01T09:24:04Z
Колекція шовкових хусток Obiimy, натхненна птахами з Червоної книги України
Вива
2025-04-01T09:06:11Z
Вийшов 6 сезон популярного українського серіалу, який обожнюють усі: що це за стрічка
24tv
2025-04-01T08:51:54Z
Легендарний поет-пісняр Вадим Крищенко назвав найбільш недооцінену співачку в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T08:51:40Z
Фільм The Beatles від Сема Мендеса вийде у 4-х частинах — перший погляд на акторський склад і дата виходу
ITC
2025-04-01T08:48:02Z
Він був шокований, – дружина Кошового відверто розповіла про їхній перший поцілунок
24tv
2025-04-01T08:39:59Z
Оголосили лавреата премії імені Миколи Гоголя
Детектор М
2025-04-01T08:36:12Z
Зірка серіалу "АТП Перевізники" стане ведучим популярної ранкової програми. Хто буде в етері?
Детектор М
2025-04-01T08:31:55Z
Aston Martin Valkyrie встановив новий рекорд кола Top Gear
AutoCentre
2025-04-01T09:16:23Z
Календар Формули-1 на 2025 рік: розклад перегонів
Факти ICTV
2025-04-01T09:07:07Z
З пробігом 100 км: на продаж вперше виставили гібридний гіперкар Ferrari SF90 XX Spider
AutoGeek
2025-04-01T09:00:32Z
Старий 23-річний Mercedes S-Class продають за ціною нового "Гелендвагена"
Фокус
2025-04-01T08:51:07Z
Ваш надійний помічник у пошуку автозапчастин онлайн – Exist.ua
Детектор М
2025-04-01T08:31:03Z
Totem Automobili анонсував стильний рестомод на базі Alfa Romeo
AutoCentre
2025-04-01T08:16:36Z
У Китаї показали недорогого преміального суперника Tesla із запасом ходу 780 км
Фокус
2025-04-01T08:13:13Z
Toyota відкладає будівництво заводу з випуску батарей для електромобілів
AutoGeek
2025-04-01T08:06:23Z
Hyundai представив нову електронну архітектуру для авто майбутнього
AutoGeek
2025-04-01T07:12:21Z