MY.UAНовини
Чому в Європі люди багатші, ніж в Україні
Чому в Європі люди багатші, ніж в Україні

Чому в Європі люди багатші, ніж в Україні

Багато українців, хто бував у Східній Європі, певно задавались питанням: чому там громадяни заробляють іноді в рази більше, а ціни на продукти харчування і непродовольчі товари часом нижчі, ніж в Україні. Українцям же влада десятиліттями розповідала, що підвищення рівня зарплат автоматично потягне за собою інфляцію, тому купівельна спроможність українців навряд чи суттєво зміниться. Про це повідомляє РБК-УКраїна, пише agronews.ua.

Закон попиту і пропозиції діє не лише в країнах з ринковою економікою, але й у всьому світі – навіть у Північній Кореї та колишньому Радянському Союзі. Чи були би ціни в Європі нижчі, ніж в Україні, якби у нас не було війни? Були би, упевнений професор Київської школи економіки, президент CFO Club Ukraine Михайло Колісник.

Що відбувається зараз в Європі? На хвилі війни туди виїхали мільйони українців. Частина з них влаштувалась на роботу. Тож в країнах Європи зараз надлишок пропозиції робочої сили. При цьому попит на товари і послуги виріс не так суттєво. В результаті, ринкові ціни починають знижуватись.

Тим часом в Україні все відбувається з точністю до навпаки. Пропозиція стискається – фірми закриваються, магазини зачиняються, людей на роботу знайти важко, але ціни ростуть.

Чому в Європі зарплати вищі, а ціни часом нижчі

Для прикладу візьмемо Польщу. У Польщі конкурентоздатна розвинена економіка, менш зарегульована, ніж в Україні. Як результат – пропозиція товарів і послуг вища, ніж в Україні. А, значить, – ціни нижчі. При вищому платоспроможному попиті.

При таких цінах люди мають можливість купляти більше благ, стають багатші в ціновому плані. Але оскільки зростає продуктивність праці, тобто збільшується пропозиція товарів, то навіть підняття зарплат не призводить до росту цін.

Важливо розуміти, що підняття зарплат призводить до росту цін, якщо пропозиція не зростає на тлі росту попиту.

Підсумовуючи: якщо пропозиція зростає, і зростає швидше, ніж росте попит, то ціни падають. В Польщі саме такі процеси і відбуваються.

В Україні ж часто чуємо такий наратив: якщо підняти людям зарплати, то ціни обов’язково зростуть. “Тут мається на увазі припущення, яке замовчується. Воно полягає в тому, що бізнесу в Україні не дадуть розвиватися. І пропозиція не зросте. В такому випадку, очевидно, зростуть ціни. Бо люди будуть здатні купити більше товарів, але їх буде недостатня кількість”, – пояснює Михайло Колісник.

В Польщі краще розвинений ринок капіталу – як банківський, так і фондовий. Поляки дуже хочуть бути впливовим світовим центром бізнесу – Варшавську біржу вони плекають як своє дитя. У них давно впроваджена пенсійна реформа, а, значить, існують пенсійні накопичення населення. Це своєю чергою означає, що частину грошей люди не витрачають, а відкладають на пенсію. А якщо так – то попит падає. Відповідно, ціни – зменшуються.

“Інший позитивний ефект полягає в тому, що якщо ти любиш свою “домашню” біржу, якщо ти робиш усе можливе для побудови розвиненого фондового ринку, то цей ринок забезпечить широкі альтернативні джерела дешевого капіталу для економіки. Це означає, що європейський бізнес для власного розвитку може розраховувати на ринок капіталу”, – пояснює Михайло Колісник.

В яких умовах тим часом знаходиться український бізнес? Кредити дорогі, тож бізнес для подальшого розвитку змушений накопичувати гроші з продажу продукції. Це означає, що більшість бізнесів змушені встановлювати на свої товари і послуги вищі ціни, ніж, до прикладу, в тій таки Польщі.

Наступний фактор ціноутворення – наявність довготермінових проектів. Сама їх наявність передбачає, що бізнес може собі дозволити не починати справу “в гаражі”, а інвестувати в довгострокові проекти з окупністю 5-7-10 років. Цьому сприяє ринок капіталу. В Україні ж за відсутності розвиненого ринку капіталу таке дозволити собі може лише великий бізнес, який має накопичений капітал і готовий інвестувати власні кошти.

Наявність довгострокових проектів забезпечує розвиток економіки і призводить до росту зарплат через зростання продуктивності праці. Чому так? Тому що, до прикладу, збирання дронів “у гаражі” або ж виробництво його на високотехнологічній лінії великого заводу передбачає велику різницю в продуктивності праці. Одна справа – збирати, наприклад, один дрон на тиждень, інша – десять дронів на день. Відповідно – і зарплата різна.

Тобто наявність довгострокових проектів приводить до росту суспільної продуктивності праці, що позитивно впливає на ріст зарплат.

“Економістів в Україні вчать так: ріст продуктивності праці повинен випереджувати ріст зарплат. В Україні ж ріст зарплат має інфляційну природу, без збільшення продуктивності. А в деяких випадках ріст зарплат супроводжується ще й зменшенням продуктивності”, – розказує Михайло Колісник.

Єдине, що незначною мірою зараз позитивно впливає на зростання продуктивності праці і ріст ВВП, – це оборонні проекти.

Наступний фактор ціноутворення – частина галузей за кордоном є дотаційними. При цьому для зовнішніх конкурентів часто встановлюють законодавчі обмеження – квоти. Як це, наприклад, відбувається з продукцією українських агровиробників на європейському ринку.

Навіть якщо подібних законодавчих обмежень немає, то ніхто не обіцяв українським виробникам відсутність конкуренції. Тож вихід на європейські ринок – справа не легка. Таким чином, ті ж таки польські агровиробники мають можливість виробляти більше продукції не лише завдяки вищій продуктивності праці, а й завдяки державним дотаціям. Все це сприяє зниженню цін на продукцію.

“Якщо говорити про європейський сектор товарів широкого вжитку, то від початку виробництво базується на більш дешевій продукції. Відповідно, це визначає ціни на кінцеву продукцію”, – пояснює співрозмовник РБК-Україна.

Натомість в Україні маємо додаткове неявне оподаткування бізнесу, пов’язане з корумпованістю державного апарату. Ці витрати бізнесу згодом закладаються в ціну товарів. Крім того, монополізм у сфері виробництва також створює передумови для більш високого рівня цін. В той час як вищий рівень конкуренції, більш сприятливе бізнес середовище в Європі (в тому числі через відсутність війни) призводить в результаті до зниження кінцевих цін.

А ще треба враховувати, що через війну і руйнування виробництв збільшилась частка імпортної продукції, яку споживають українці. На тлі девальвації гривні це, відповідно, обумовлює ріст споживчих цін.

Чому в Україні все не зовсім так, як в Європі

Низькі ціни в Європі можуть бути пояснені більш ефективним використанням ресурсів, економією масштабу, конкуренцією на ринку та розвинутими логістичними системами, що дозволяють знизити витрати на виробництво та постачання товарів і послуг.

Саме недосконалі умови для українських виробників зумовлюють високі ціни на продукцію, стверджує президент Українського союзу промисловців і підприємців, голова Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану Анатолій Кінах.

Перша і найголовніша наразі проблема України – це повномасштабна війна. Воєнні ризики, безумовно, закладаються в стратегії підприємств та їхні видатки. Дії агресора найбільше завдали шкоди агропромисловому сектору, інфраструктурі, хімічній галузі, металургам, сфері видобутку корисних копалин.

Заміновані поля, заблокований до середини 2023 року морський коридор, складна логістика на західному кордоні – все це призвело до здорожчання собівартості українського зерна, кукурудзи тощо. Своєю чергою це вплинуло й на собівартість переробки. Крім того, значна частина виробничого устаткування імпортується. Факторами збільшення собівартості виробництва є значний фізичний та моральний знос основних фондів підприємств, енергоємність ВВП.

Масштабність виробництва – ще одна причина відносно низьких цін в країнах Європи, адже що більші об’єми виробництва, то меншою є собівартість однієї одиниці товару (послуги). На цьому тлі український бізнес часто не може похвалитися масштабами виробництва, адже можливості на внутрішньому ринку досі обмежені, зокрема є труднощі з експортом. Завантаженість виробничих потужностей в Україні складає в середньому 45%.

“Ще одним вагомим негативним фактором є постійні спроби “витиснути” більше податків із бізнесу, складне фіскальне адміністрування. Близько 20 органів в Україні контролюють, наглядають чи перевіряють підприємництво, тоді як в Польщі твій державний податковий консультант підкаже, як легально організувати зменшення фіскального тиску на компанію”, – говорить Анатолій Кінах.

Серед податкових факторів, які впливають на ціни, і зокрема вартість продуктів харчування, слід згадати і ставки податків. Так, нагадує керівник аналітичного напряму мережі “АНТС” Ілля Несходовський, в той час як в Україні ставка ПДВ на продукти харчування складає 20%, в багатьох країнах Європи вона знаходиться в діапазоні від 5 до 12%. Це, безумовно, впливає на кінцеву ціну товарів.

Не останню роль у ціноутворенні відіграє навіть фактор геополітики. Наприклад, членство Польщі в ЄС надає їй величезні переваги – Брюссель виділяє значні кошти на дотації польським фермерам, ЄБРР і приватні фонди інвестують в логістику та інфраструктуру. Більше інвестицій означає оптимізацію і підвищення ефективності виробництва. В результаті – нижчі затрати виробників і ціни для кінцевих споживачів.



Перегляди: 0
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Подтверждено негативное влияние ИИ на критическое мышление человека. Как этого избежать
Лига
2025-02-12T12:06:45Z
Два вида объединились, создав агрессивного гибрида: распространяются быстрее, чем предполагалось
Фокус
2025-02-12T12:06:35Z
Чем QLED отличается от OLED и какой телевизор лучше выбрать в 2025 году
Фокус
2025-02-12T11:45:02Z
Платить за свет можно гораздо меньше. Пять эффективных способов уменьшить цифры в платежке
Telegraf
2025-02-12T11:36:25Z
«Любо-дорого смотреть»: Состоялся релиз Sid Meier's Civilization VII
GameMag
2025-02-12T11:33:44Z
Тираж Alan Wake 2 превысил 2 миллиона копий — Remedy отбила затраты на производство
GameMag
2025-02-12T11:33:23Z
Поиски сокровищ Земли: найдено то, что поможет отыскать месторождения редкоземельных элементов
Фокус
2025-02-12T11:21:44Z
Создатель Diablo раскритиковал современные ARPG, такие как Path of Exile 2: в то же время игра готовит новинки
Знай
2025-02-12T10:51:41Z
Мэттью Карч: Saber Interactive бесплатно сделала Halo: Combat Evolved Anniversary для Microsoft
GameMag
2025-02-12T10:42:38Z
Уверены и прямолинейны: что о вас расскажет поза, в которой привыкли сидеть
Gazeta UA
2025-02-12T11:42:57Z
Полнолуние во Льве 12 февраля 2025 года: что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-12T08:57:19Z
Осторожнее в полнолуние. Гороскоп для всех знаков Зодиака на 12 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-12T08:30:02Z
Ваше в списке? Топ-5 имен женщин, которым невероятно везет в любви
Telegraf
2025-02-12T07:03:01Z
Топ подарков на 14 февраля с маленьким бюджетом или своими руками
Comments UA
2025-02-12T06:54:52Z
К чему снится сломанное кольцо: разгадаем секреты сновидения
Comments UA
2025-02-12T06:30:13Z
Этих знаков Зодиака называют худшими любовниками
Comments UA
2025-02-12T03:30:29Z
Ничего не вернуть: 20 признаков, что вы окончательно разлюбили партнера
Marie Claire
2025-02-12T03:00:46Z
Как красиво уложить отрастающую челку: видео с пошаговой инструкцией
Marie Claire
2025-02-12T02:00:38Z
В Германии полиция задержала шестерых россиян за незаконный сбор черемши
Европейская правда
2025-02-12T12:07:29Z
На острове произошел "кровавый" потоп: что его вызвало
Фокус
2025-02-12T11:57:01Z
Напал на военного ТЦК с перцовым баллончиком и скрылся: детали инцидента в Чернигове
TSN
2025-02-12T11:48:31Z
Мужчину, напавшего на 12-летнюю девочку в троллейбусе Львова, принудительно госпитализируют в психушку
Комсомольская правда
2025-02-12T11:43:43Z
"Мой второй день рождения": киевлянин рассказал, как уцелел после ракетного удара
Политека
2025-02-12T11:04:55Z
Греция зафиксировала более 12 000 землетрясений за 10 дней: Турция готовится к цунами
Фокус
2025-02-12T11:00:11Z
27 000 лососей сбежали с фермы: компания будет платить за вылов рыбы и назвала сумму
TSN
2025-02-12T10:21:35Z
2,5-тысячелетний порт появился из воды в Турции после резкого падения уровня моря
Апостроф
2025-02-12T09:51:25Z
Взрывы в Киевской области: на борьбу с огнем бросили почти полсотни единиц техники
Факти ICTV
2025-02-12T09:49:55Z
Его убила правда: дело Яниса Тиммы вернули на рассмотрение
Фокус
2025-02-12T11:45:56Z
"Надеру тебе задницу": Дэвис набросился на Беринчика с дерзкими угрозами
Корреспондент
2025-02-12T10:33:32Z
Беринчик и Дэвис провели первую дуэль взглядов
Корреспондент
2025-02-12T10:10:23Z
ЧМ-2025 по биатлону: расписание и результаты гонок
Telegraf
2025-02-12T10:00:38Z
"Я отвечу": Беринчик отреагировал на неуважительно отношение со стороны Дэвиса
Корреспондент
2025-02-12T08:12:40Z
НБА: Мемфис одолел Финикс, победа Нью-Йорка
Корреспондент
2025-02-12T06:30:28Z
Менеджер Фьюри оценил его решение уйти на пенсию
Корреспондент
2025-02-12T06:09:15Z
За один день – полный комплект медалей. Какие успехи имеет Украина на "Играх непокоренных"
Telegraf
2025-02-12T05:42:39Z
Беринчик и Дэвис провели первую битву взглядов перед титульным боем
ZN UA
2025-02-11T19:39:18Z
Оккупанты продвинулись около шести населенных пунктов на Донбассе: карты DeepState
TSN
2025-02-12T12:00:01Z
Бойцы 425-го ОШБ "Скала" показали, как уничтожают ВС РФ в Песчаном
Фокус
2025-02-12T11:42:11Z
Ударят 18-градусные морозы: синоптики рассказали, где и когда будет холоднее всего
Апостроф
2025-02-12T11:36:07Z
Как выбить у России единственный людоедский козырь: можно ли остановить оккупантов на Донбассе
Comments UA
2025-02-12T11:03:47Z
Кривой Рог обстреляли: показали последствия
Gazeta UA
2025-02-12T10:18:08Z
"Мясных штурмов" больше не будет? Военные эксперты объяснили новую тактику россиян
Telegraf
2025-02-12T10:18:01Z
Оккупанты грузовиками с мигалками перебрасывают на новое направление живую силу
Comments UA
2025-02-12T08:36:55Z
Темпы наступления РФ замедлились: эксперт рассказал, в чем причина
TSN
2025-02-12T08:21:46Z
Контрудары ВСУ под Курском и Покровском: военный эксперт назвал четыре фактора успеха
Telegraf
2025-02-12T08:12:35Z
Не чувствовала, что предаю: Ада Роговцева откровенно рассказала о карьере в РФ
Gazeta UA
2025-02-12T11:51:29Z
62-летняя Деми Мур снялась для глянца в дерзко-девичьих образах
Gazeta UA
2025-02-12T10:48:58Z
Британская модель Арабелла Чи объявила о беременности: нежные фото
Gazeta UA
2025-02-12T10:39:58Z
Как Зендея поссорилась с шоураннером «Эйфории», но третьему сезону все равно быть
Marie Claire
2025-02-12T10:30:10Z
Голая Бьянка Цензори запустила новый тренд в пластической хирургии
Фокус
2025-02-12T10:00:16Z
MELOVIN стал продюсером и заявил о намерении выставить своего певца на Евровидение
Известия Киев
2025-02-12T09:31:59Z
Прием у онколога и химиотерапия: у звезды Ворониных горе в семье
GlavRed
2025-02-12T09:31:03Z
Украинской певице стало больно от унижения Русланы на интервью у Славы Демина
Апостроф
2025-02-12T09:21:36Z
Вышел трейлер спортивной драмы Формула-1
Корреспондент
2025-02-12T09:18:08Z
Конец мобилизации: как изменятся ВСУ после перехода на контрактную службу
Фокус
2025-02-12T12:00:46Z
"Воздушные силы в который раз врут об "обломках" и идут на поводу у Сырского": Безуглая о сокращении ПВО
Comments UA
2025-02-12T12:00:08Z
"Пушка творит чудеса": экипаж танка PT-91 рассказал о боевой мощи польской машины
Фокус
2025-02-12T11:57:00Z
Главные раввины Одессы и России породнятся: кто невеста Авраама Вольфа
Telegraf
2025-02-12T11:54:07Z
В годовщину большой войны будет День молитвы. Нардепы напомнили о Черчилле и Рузвельте
Лига
2025-02-12T11:54:03Z
Население Украины сократилось до 32 млн человек
Корреспондент
2025-02-12T11:48:46Z
Морпех-парень Леси Никитюк опубликовал жесткий мем об особенностях мобилизации 18-летних
Апостроф
2025-02-12T11:48:37Z
Военные говорят, что не хотят брать к себе молодых «гастарбайтеров»: причина
Comments UA
2025-02-12T11:48:04Z
В семье 5 детей, а работает только муж. Можно ли ожидать высокую соцпомощь
Telegraf
2025-02-12T11:39:34Z
Какие продукты останавливают появление седых волос
Gazeta UA
2025-02-12T12:06:07Z
Ртуть, ожирение и остановка развития: чем опасен тунец для кошек
Знай
2025-02-12T11:51:18Z
Украинцам угрожает локальный карантин: какие области могут "закрыть"
Comments UA
2025-02-12T11:48:55Z
Украинцы могут получить 1500 грн за кабанов: о чем речь
Фокус
2025-02-12T11:15:23Z
Подогрев сидений в авто: комфортная функция, которая может навредить здоровью
UAToday
2025-02-12T11:06:44Z
Волосы на лице и теле: что не является нормой и когда пора срочно идти к эндокринологу
Marie Claire
2025-02-12T11:01:38Z
Три утренних напитка для быстрого сжигания жира на животе
UAToday
2025-02-12T10:03:24Z
Что произойдет с организмом, если каждый день есть красное мясо
Gazeta UA
2025-02-12T09:42:13Z
Эти три продукта нужно добавлять в ежедневный рацион для здоровья суставов
Comments UA
2025-02-12T08:33:25Z
Крупнейший в мире суперкомпьютер будет работать на 500 000 чипах и ядерной энергии
Фокус
2025-02-12T12:00:21Z
Украинцы выбирают землю: почему рынок недвижимости изменил свои приоритеты
Comments UA
2025-02-12T11:45:27Z
В Евросоюзе хотят ввести ограничения на рост цен на природный газ – FT
ZN UA
2025-02-12T11:33:55Z
Не пенсия, а подачка: каких выплат ждать украинцам с 40-летним стажем
Знай
2025-02-12T11:30:50Z
"Худший месяц для РФ": горят 10% нефтеперерабатывающих мощностей после удара по НПЗ в Саратове, — Forbes
Фокус
2025-02-12T11:27:04Z
"єОселя" и ипотека для военных: спасение или очередной кредит, который не осилить
Знай
2025-02-12T11:12:28Z
Почему в Украине начали стремительно расти цены: что теперь говорят в НБУ
Comments UA
2025-02-12T11:07:21Z
Аномально дешевая гривня: перекупщики снова круто зарабатывают
ZN UA
2025-02-12T11:04:12Z
Бронирование могут отменить: предприятиям предъявили новые требования по сохранению работников
Знай
2025-02-12T10:30:35Z
В Украине упал спрос на автомобили из Китая
Gazeta UA
2025-02-12T10:48:36Z
С двигателем Lamborghini: в Африке скрестили старый Audi 90-х и современный суперкар
Фокус
2025-02-12T09:57:45Z
Ремни безопасности выдадут утопленника: как не купить авто после наводнения
Знай
2025-02-12T06:51:30Z
Простой лайфхак позволит водителям сэкономить несколько сотен гривен за считанные минуты
Фокус
2025-02-11T18:06:50Z
Поможет Европе потеснить Китай: представлено решение важной проблемы с аккумуляторами
Фокус
2025-02-11T17:15:55Z
С мотором от Golf GTI: Volkswagen Passat и Tiguan получили мощные версии
Фокус
2025-02-11T16:30:22Z
Раритет из 80-х: обнаружен культовый внедорожник Chevrolet в заводской упаковке
Фокус
2025-02-11T14:42:41Z
Зимние дороги: 5 правил, которые спасут вас от неприятностей за рулем
Знай
2025-02-11T13:51:04Z
Сода в бардачке должна быть обязательно: неожиданные лайфхаки для водителей
Знай
2025-02-11T11:51:43Z
Оккупанты запускали дроны и баллистику: Игнат рассказал детали ночного обстрела
Gazeta UA
2025-02-12T12:06:58Z
Разведка Эстонии подтверждает, что РФ готова к переговорам, но есть один нюанс
Comments UA
2025-02-12T12:06:43Z
В Кремле отреагировали на предложение Зеленского об обмене территориями
Comments UA
2025-02-12T12:06:26Z
Украинский командующий отреагировал на задержание Малюком "крысы" в СБУ
Апостроф
2025-02-12T12:03:56Z
Судье грозит до пяти лет за подделку документов для выезда на Карибы
Корреспондент
2025-02-12T11:57:47Z
Китай стремится не допустить проигрыша России в войне с Украиной — разведка Эстонии
ZN UA
2025-02-12T11:52:22Z
Премьер Грузии надеется, что ЕС станет "не до Грузии" из-за собственных проблем
Европейская правда
2025-02-12T11:52:06Z
Зеленский призвал поставить на место "русских"
Comments UA
2025-02-12T11:48:47Z
24 февраля в Украине: Верховная Рада решила, что это будет за день
Comments UA
2025-02-12T11:48:16Z