MY.UAНовини
Перевірки скасовуються. Кому з підприємців цього року планують надати особливі пільги
Перевірки скасовуються. Кому з підприємців цього року планують надати особливі пільги

Перевірки скасовуються. Кому з підприємців цього року планують надати особливі пільги

Народні депутати, схоже, усерйоз зайнялися питанням мотивації бізнесу вчасно та в повному обсязі сплачувати податки. Для цього було ініційовано законопроєкт №11084. Які преференції хочуть надати добросовісним платникам податків під час дії воєнного стану та які ризики приховує в собі поділ підприємств на так звані податкові секти.

Верховна Рада проголосувала в першому читанні за проєкт закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства" (№11084), який надає низку пільг певній групі платників податків. У пояснювальній записці до проєкту йдеться про те, що його метою є запровадження особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Фокус поговорив із юристами та податковими експертами, щоб з’ясувати деталі ініціативи та вірогідність ухвалення в цілому такого законопроєкту.

Клуб, секта чи особлива група: хто найбіліший і навіщо потрібен комплаєнс-менеджер

Роман Михайловський, керуючий партнер SLA Attorneys, пояснив: законопроєкт №11084 передбачає створення Переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства та закріплення за такими платниками податків комплаєнс-менеджера.

Проєктом закону передбачено, що кожного кварталу протягом року до Переліку потраплятимуть підприємства, які одночасно відповідатимуть таким вимогам:

  • відсутність податкового боргу та/або недоїмки зі сплати ЄСВ або загальна сума податкового боргу та/або боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування не перевищує 180 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • відсутність за результатами документальних перевірок неузгоджених податкових (грошових) зобов’язань за ППР, за якими сума грошових зобов’язань або зменшення ПДВ, заявленого до бюджетного відшкодування, перевищує 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • відсутність порушення податкових обов’язків щодо подання звітності й/або документів (повідомлень), зокрема передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 ПКУ;
  • відсутність винесених ППР (податкових повідомлень чи рішень) про порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту й імпорту товарів протягом року;
  • відсутність рішення про відповідність критеріям ризиковості;
  • відсутність рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
Компанії без податкового боргу, санкцій і порушень можуть потрапити в особливий Перелік платників податків
Фото: pexels.com

У проєкті йдеться про комплаєнс-менеджера, доброзичливого accountmanager, який супроводжуватиме платника податків, а в податковому контролі акценти змістяться з виявлення помилок і покарання платника податків на супровід, перевірку та коригування його повсякденної поведінки.

Важливо Кінець єдиного податку. Коли в Україні можуть скасувати спрощену систему для ФОПів

"Прощавай, злий податковий інспекторе. Це вже не перша заява з боку влади, що податкова інспекція буде сервісною службою, а не каральним органом, який тільки шукає помилки в платників податків. Ми вже це чули від Клименка за часів Януковича, — зазначила в коментарі Фокусу Олександра Томашевська, податкова консультантка. Вона додала: у цілому ідея податкового менеджера замість (або на додаток) до контролера — дуже позитивна. — Податкове законодавство складне, і найскладніша його частина — це саме адміністрування податків, складання звітності, виправлення звітності, правильне виконання обов’язків щодо сплати податків. Ідея хороша, побачимо, як вона буде реалізована", — каже експертка.

Недостатньо просто змінити теорію та назвати ризики модним словом "комплаєнс" чи "акаунт-менеджер", щоб покращити статус бізнесу в країні, упевнені експерти

Адвокат Attorneys at Law "Leshchenko, Doroshenko & partners" Данило Трясов нагадав: Національна стратегія доходів України передбачає поетапне впровадження Концепції системи управління ризиками до 2027 року. І як перший етап побудови взаємовідносин між платником податків і органом контролю на партнерських засадах пропонується запровадження на період воєнного стану механізму для підтримки платників податків із позитивною податковою історією, шляхом надання їм підвищеного рівня сервісу. "Нова концепція податкового адміністрування повинна допомогти підвищити рівень прозорості й системності в роботі Державної податкової служби України", — вважає експерт.

Замість суворих інспекторів компанії з Переліку обслуговуватимуть податкові комплаєнс-менеджери
Фото: Pexels

А от на думку адвоката, керуючого партнера ЮК Winner Ігоря Яська, недостатньо просто змінити теорію та назвати ризики модним словом "комплаєнс" чи "акаунт-менеджер", щоб покращити статус бізнесу в країні. "Не визначений зміст взаємодії між комплаєнс-менеджером і платником податків. Не вказані підстави та правові наслідки консультування для платників податків, чи передбачена відповідальність за надання консультації, яка спричинила підприємцю негативні податкові або інші правові наслідки. Загальноправовий принцип добросовісності також передбачає, що відносини між органами контролю та платниками податків мають базуватися на тому, що будь-який платник податків має розглядатися як сумлінний, але це неможливо, коли лише деякі платники податків виокремлюються як сумлінні (за окремими критеріями)", — зауважив Ігор Ясько.

Без перевірок. Які преференції пропонують надати сумлінним платникам податків

Головні новації для сумлінних платників порівняно з іншими, відповідно до проєкту закону, пов’язані з непроведенням документальних перевірок, крім деяких видів. Також проєкт закону пропонує:

  • скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування (5 календарних днів);
  • скорочення строків надання індивідуальних податкових консультацій (5 календарних днів);
  • закріплення за платником податків комплаєнс-менеджера;
  • платник податків на свій запит у п’ятиденний строк має право отримати відомості про наявну в органу контролю податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики в діяльності платника податків, а також консультацію щодо усунення таких ризиків.
Непроведення документальних перевірок — одна з пільг, доступних сумлінним платникам податків, відповідно до проєкту №11084
Фото: pexels.com

Роман Михайловський вважає, що створення ДПС будь-яких нових переліків, реєстрів, форм, додатків тощо завжди здійснюється з метою розширення дискреційних повноважень податківців. "Тобто ДПС отримує нові повноваження та можливості, які можуть бути використані податківцями на власний розсуд, зокрема для тиску на бізнес. Будь-які незаконні перевірки, запити Й донарахування можна буде пояснити тим, що компанія не входить до Переліку Й тому її слід перевіряти на предмет порушення податкового законодавства. Водночас, враховуючи критерії включення компаній до Переліку, є ризик, що таке включення / виключення може здійснюватися в "ручному" режимі", — зазначив експерт у коментарі Фокусу.

Ризиків багато: як експерти оцінили ініціативу нагородити клуб білого бізнесу

Загалом ініціатива створити особливі умови для певної категорії бізнесу пояснюється парламентарями виконанням узятих Україною міжнародних зобов’язань Національною стратегією доходів України до 2030 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1218-р. Тобто, кажуть ініціатори проєкту №11084, ідеться про необхідність проведення виваженої фіскально-бюджетної політики, підвищення ефективності податкового адміністрування, удосконалення структури податків і пільг, досягнення партнерських відносин між бізнесом і державою.

Важливо Особливі умови "для своїх": навіщо в Україні планують створити клуб білих платників податків

Проте опитані Фокусом експерти висловили думку, що подібний поділ платників податків навряд чи спрацює на реальне покращення ситуації з податковими платежами.

"В Україні давно назріло питання реформування ДПС і спрощення системи податкового адміністрування. Створення нових "бізнес-нянь" і реєстрів "добросовісних" — це досить дивна практика, яка точно не допоможе бізнесу зростати й розвиватися, особливо в умовах воєнного стану", — вважає Роман Михайловський.

Ініціатори законопроєкту пропонують так звані партнерські відносини між бізнесом і державою
Фото: pexels.com

А Ігор Ясько пояснює: держава намагається застосувати метод "пряника" з бізнесом, але ставлячи його в жорсткі рамки. "Стимулювання економіки так не працює. Навіть якщо підприємець зможе виконати основні вимоги, там ще є додаткові, які ставлять його в залежність не тільки від своєї роботи, а ще під показників середнього арифметичного в галузі. До того ж є шанс, що таким проєктом податківці лише затягнуть ярмо ризиковості платника, фактично легалізуючи це поняття", — зауважив експерт.

Створення нових "бізнес-нянь" і реєстрів "добросовісних" точно не допоможе бізнесу зростати й розвиватися, особливо в умовах воєнного стану, кажуть фахівці

За його словами, у тексті нічого не згадано про ФОП І групи, ІІ групи або ІІІ групи з доходом менш ніж 5 млн грн або тих, які не мають найманих працівників. "Виходить, що вони автоматично не визнаються добросовісними, навіть якщо не порушують законодавство та сплачують податки? Не дуже зрозуміло, куди подівся принцип справедливості й рівності всіх перед законом. Тому що вказані категорії підприємців фактично позбавлені допомоги в "усуненні ризиків", — зазначив Ігор Ясько.

Завдяки проєкту закону держава намагається застосувати метод "пряника" з бізнесом, але ставлячи його в жорсткі рамки, вважають опитані Фокусом експерти

Водночас, на думку керуючого партнера АО "EvrikaLaw"Андрія Шабельнікова, законопроєкт сприятиме розвитку ефективної взаємодії представників бізнесу, які забезпечують робочі місця, наповнення коштами державного бюджету й чітко дотримуються вимог податкового законодавства, із Державною податковою службою. "Це, зі свого боку, дозволить послабити тиск на "білих платників податків" і мотивуватиме їх до подальшого добросовісного провадження господарської діяльності", — впевнений Шабельніков.

Принцип справедливості й рівності всіх перед законом — те, що турбує юристів, адже новий законопроєкт не дотримується цього принципу
Фото: pexels.com

На думку Данила Трясова, пропонований у проєкті підхід до взаємодії між органами контролю та платником податків ("взаємодія між комплаєнс-менеджером і платником податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства") не містить завершеного механізму регулювання. Адже не регламентовано предмет, підстави та, що головне, правові наслідки такого консультування для платників податків. "Зважаючи на суттєві корупційні ризики, це може негативно позначитися на рівні дотримання податкового законодавства та, як наслідок, обсязі бюджетних надходжень", — зауважив експерт.

Важливо Зміни для ФОПів: які нововведення принесе закон про передачу ЄСВ Пенсійному фонду

Дискусійним питанням запровадження Переліку експерти вважають по суті визнання державою, що більшість платників в Україні не добросовісні. "У цивілізованій країні це звучало б дико: "Перелік платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану". Це означає, що більшість платників податків просто не дотримується законів і не платять податки, тому податкові органи "вишукуватимуть" тих, хто все ж таки дотримується законів", — пояснила Олександра Томашевська.

Теги за темою
Бізнесподатки
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Сьогодні двоє прокурорів отримали підозри — Кравченко
ZN UA
2025-07-24T10:09:25Z
У FT розповіли, як Марко Рубіо схилив Трампа до жорсткішої позиції щодо Росії
24tv
2025-07-24T10:09:11Z
Зеленський поінформував Стармера про ситуацію з НАБУ та САП
ZN UA
2025-07-24T10:06:37Z
Греція вилучила в молдовського олігарха-втікача 21 фейковий документ на різні громадянства
Европейская правда
2025-07-24T10:03:14Z
РФ продовжує вбивства: Зеленський вийшов із заявою після обстрілу Харкова
GlavRed
2025-07-24T10:03:03Z
"Показовий момент": у чому "зійшлися" делегації України та Росії на переговорах
24tv
2025-07-24T10:00:56Z
Зі слідством співпрацюватиме, – адвокатка вперше відповіла, чому Гусаков виїхав за кордон
24tv
2025-07-24T10:00:44Z
Трамп визначився із базовими ставками імпортних мит: від 15% до 50%
Европейская правда
2025-07-24T09:51:56Z
Женя Галич, Римма Зюбіна та інші зірки вийшли на протести проти скандального закону №12414
24tv
2025-07-24T10:06:34Z
Що українці дивляться на Netflix: 10 найпопулярніших серіалів
24tv
2025-07-24T09:45:15Z
Зірка скандального серіалу став окупантом, щоб "відмазатись" від довічного сроку
Фокус
2025-07-24T09:42:00Z
Євген Рибчинський та OHITVA анонсували новий проєкт в стилі етно-техно-поп
Политека
2025-07-24T09:39:02Z
7 способів оформити маленьку спальню, у якій ліжко займає більшу частину кімнати
24tv
2025-07-24T09:27:12Z
Футбольні хулігани, які стали героями: телеканал 2+2 покаже документальний фільм "Вогонь трибун"
GlavRed
2025-07-24T09:27:04Z
Тоня Матвієнко похизувалася відпочинком з двома доньками та як вони кумедно час проводять
TSN
2025-07-24T09:21:56Z
На нього чекали 16 років: який фільм став найпопулярнішим у 1999 році
24tv
2025-07-24T09:12:31Z
YARMAK розповів про кризи у стосунках із дружиною під час війни
Комсомольская правда
2025-07-24T09:01:30Z
Сарана дісталась моря: на пляжах Одеси помітили навалу небезпечних комах
Фокус
2025-07-24T10:09:45Z
Погода вихідними, 26-27 липня: синоптики здивували прогнозом
TSN
2025-07-24T10:06:34Z
5 років ув’язнення отримав прикордонник, який «зливав» дані про розташування підрозділів ЗСУ
Украина Криминальная
2025-07-24T10:06:22Z
Ворог ударив по Запорізькій області, поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-24T10:03:04Z
Ворог вночі атакував Одесу: пошкоджено 2 школи та Палац дитячої творчості
24tv
2025-07-24T09:57:50Z
$4,5 тис. за покращення житлових умов вимагала завідувачка гуртожитків військового містечка на Одещині
Украина Криминальная
2025-07-24T09:54:20Z
Росія вдарила по Харкову КАБами. Що відомо про влучання
Telegraf
2025-07-24T09:54:13Z
Столиця відмовляється від хаотичних МАФів. Який вигляд мають нові кіоски
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:51:40Z
Ракетний удар по центру Харкова: кількість поранених зростає
TSN
2025-07-24T09:51:37Z
Твердими сортами і не пахло. Які макарони були в СРСР та чому при варінні перетворювались в кашу
Telegraf
2025-07-24T10:09:35Z
Спатифілум зацвіте на очах: потрібен продукт, який є на кожній кухні
24tv
2025-07-24T10:06:44Z
Міша Кацурін після масового отруєння звернувся до постраждалих: як інцидент вплине на меню ресторану
TSN
2025-07-24T10:06:27Z
"Час зупинився": чоловік знайшов покинутий курорт поруч із зоною відчуження
Фокус
2025-07-24T09:51:46Z
Дивно, але ефективно: навіщо досвідчені господині трусять яйця перед варінням – секрет розкрито
24tv
2025-07-24T09:51:35Z
Це місто змінило назву принаймні 5 разів, здолавши шлях від козацьких зимівників до мегаполіса
Telegraf
2025-07-24T09:33:31Z
Як позбутися молі: блогерка радить простий та ефективний метод
GlavRed
2025-07-24T09:27:56Z
У Європі назвали дві країни з прекрасними курортами, де вода для купання є найчистішою
24tv
2025-07-24T09:15:31Z
Очистіть дім свічкою: всі негаразди одразу зникнуть
24tv
2025-07-24T09:00:30Z
Все складніше, ніж вважалось: чому люди заїдають стрес
24tv
2025-07-24T09:27:20Z
Чим небезпечна сарана, яка атакувала Україну: що робити в разі нашестя сарани
GlavRed
2025-07-24T09:27:02Z
Затхлий запах радянської шафи з одягом зникне за годину: просте вирішення проблеми
24tv
2025-07-24T09:15:24Z
Кацурін назвав причину масового отруєння і розповів, що тепер буде з його рестораном
24tv
2025-07-24T08:57:47Z
Прорив у біомедицині: вчені розробляють препарат, здатний уповільнити старіння
TSN
2025-07-24T08:21:02Z
Чи можуть яйця захистити від деменції
24tv
2025-07-24T08:06:01Z
Чи є сенс ходити не менше 7000 кроків на день: учені винесли остаточний вердикт
Фокус
2025-07-24T06:36:51Z
Шосте відчуття знаходиться в нашому кишківнику: мозок слухає розмови мікробів
Фокус
2025-07-24T06:36:13Z
Нинішнє покоління 60-річних відрізняється від попереднього: що з ним не так
Фокус
2025-07-24T05:42:43Z
Його називають "чорна вдова". Експерт розповіла, укус якого павука в Україні може вбити людину
Telegraf
2025-07-24T10:09:40Z
"Люди тікали, боячись укусу": турист проповз вулицями японського міста в костюмі змії
Фокус
2025-07-24T10:06:13Z
Природоохоронні території в Україні — чому їх так мало та що заважає їх створювати під час війни
ZN UA
2025-07-24T10:04:21Z
Повністю китайський безпілотник вперше помітили в Україні, – The Telegraph
24tv
2025-07-24T10:01:27Z
Держкомтелерадіо за три місяці отримав 272 заяви на внесення до електронного реєстру видавців
Детектор М
2025-07-24T10:00:34Z
Відомого економіста підозрюють у домаганнях та знущаннях над персоналом
24tv
2025-07-24T09:57:51Z
Китай продає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T09:42:19Z
Кого можуть мобілізувати з 1 серпня: перелік категорій
24tv
2025-07-24T09:42:14Z
Телеканал «УНІАН» змінив логотип на «УНІАН. Серіал»
Детектор М
2025-07-24T09:39:49Z
42-річного жителя Одеського району затримали за підозрою у вбивстві товариша
Украина Криминальная
2025-07-24T10:03:22Z
Атака на Харків: кадри з місця удару поблизу багатоповерхівки
24tv
2025-07-24T10:00:30Z
Центр Харкова атакували авіабомбами: серед великої кількості постраждалих – маленька дівчинка
24tv
2025-07-24T09:57:12Z
На Одещині в гирлі Дунаю підірвалося судно, троє загиблих
УкраинФорм
2025-07-24T09:57:05Z
На державному судні в Дунайському регіоні стався вибух: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:54:47Z
Розтрощене підприємство легпрому, постраждали багатоповерхівки, – Терехов про обстріл Харкова
24tv
2025-07-24T09:51:20Z
Росіяни під час атаки на Одесу били по залізниці, щоб заблокувати доступ до портів
УкраинФорм
2025-07-24T09:45:16Z
На Львівщині стався обвал на шахті "Червоноградська": є постраждалий
24tv
2025-07-24T09:36:48Z
У Ростовській області спалахнула масштабна пожежа в ТЦ: чи є постраждалі
24tv
2025-07-24T09:36:13Z
Усик очолює рейтинг топбоксерів поза ваговими категоріями за версією ESPN
УкраинФорм
2025-07-24T10:06:20Z
Вест Гем планує підписати Георгія Судакова із Шахтаря
360ua.news
2025-07-24T10:03:47Z
"Чисте мистецтво боксу": колишній чемпіон світу оцінив спадщину Усика
24tv
2025-07-24T10:00:53Z
Ювентус продовжив контракт з Гатті
Football.ua
2025-07-24T09:55:21Z
Мілан підписав Еступіньяна
Football.ua
2025-07-24T09:51:52Z
Лідс працює над трансфером воротаря Ліона
Football.ua
2025-07-24T09:51:23Z
Мешканець Гонконгу став чемпіоном світу з ледацтва
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:45:38Z
Чуквуемека прагне повернутися до Боруссії Дортмунд
Football.ua
2025-07-24T09:37:01Z
Доля Забарного у Борнмуті визначилась: у якому клубі футболіст продовжить кар'єру
24tv
2025-07-24T09:36:46Z
Міжнародні донори передали Україні рекордну суму для енергетики
Хвиля
2025-07-24T10:06:23Z
Мінрозвитку поінформувало Світовий банк про запровадження поетапної моделі реформування Укрзалізниці
Agravery
2025-07-24T09:45:50Z
В Україні ціни на популярну ягоду почали стрімко знижуватися: в чому причина
TSN
2025-07-24T09:33:28Z
В Україні запрацював новий завод по виробництву хлібобулочних виробів глибокої заморозки, — BAKERY FOOD INVESTMENT
TSN
2025-07-24T09:33:05Z
На сотні мільйонів юанів: Китай отримав від РФ велике замовлення на акумулятори для дронів
Фокус
2025-07-24T09:30:14Z
Частина українців втратять пенсії, якщо не зроблять одну дію: хто під загрозою
GlavRed
2025-07-24T09:27:36Z
В Україні посилили вимоги до одержувачів пенсій і страхових виплат: кого торкнеться
Фокус
2025-07-24T09:21:15Z
Ціни на молочну продукцію зростають: в Україні дефіцит сировини
24tv
2025-07-24T09:06:05Z
Кавун на українському ринку вже дешевший, ніж минулий рік
24tv
2025-07-24T09:00:48Z
Тільки геній побачить кота за 10 секунд: загадка на уважність, яка під силу одиницям
GlavRed
2025-07-24T10:09:17Z
Єдине озеро в Гані має позаземне походження: що створило його мільйон років тому
Фокус
2025-07-24T10:06:17Z
Google засвітила всю лінійку Pixel 10 до офіційної прем’єри
InternetUA
2025-07-24T09:46:55Z
OpenAI вже готує наступний генератор відео Sora 2, щоб потіснити Veo 3 від Google
24tv
2025-07-24T09:36:45Z
В Італії археологи розкопали недоторкану гробницю віком 2600 років
TSN
2025-07-24T09:33:28Z
У несподіваних місцях на супутнику Юпітера знайшли перекис водню: що там відбувається
Фокус
2025-07-24T09:27:25Z
Популярні смартфони Samsung зіткнулися з дратівливою проблемою: як її вирішили
Фокус
2025-07-24T09:21:34Z
Правильна зарядка смартфона: як продовжити життя акумулятора
InternetUA
2025-07-24T09:16:00Z
Передові технології 5300 років тому: стародавні люди якось перевезли на човні 2-тонний мегаліт
Фокус
2025-07-24T09:15:11Z
Dodge готує бензинову альтернативу електричному Daytona
AutoCentre
2025-07-24T10:06:57Z
Близько 18 000 євро: Renault готує новий дешевий електромобіль
ЗаРулем
2025-07-24T09:45:53Z
Звіт Tesla: найнижчий прибуток в історії, плани на доступне авто та пересадити пів США на Robotaxi
ITC
2025-07-24T09:34:54Z
Доступні мінівени Hyundai стали агресивними та тепер виглядають грізно
Топ Жир
2025-07-24T09:34:16Z
Тест високооктанових бензинів – «100-й» чи «95-й» з понтами?
TSN
2025-07-24T09:33:05Z
Як у Байдена: в Україні помітили рідкісного суперника BMW M4 зі США
Фокус
2025-07-24T09:27:36Z
В Японії випустили дешевий гібрид Suzuki Jimny та класичного Chevrolet
Фокус
2025-07-24T09:13:44Z
Кросовер Dacia Sandero перетворили на гібрид
AutoGeek
2025-07-24T09:12:22Z
ГБО в машині: скільки та які автомобілі переобладнали під газ у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:12:03Z