MY.UAНовини
«Вітер у верболозі»: про хороше ставлення до кротів
«Вітер у верболозі»: про хороше ставлення до кротів

«Вітер у верболозі»: про хороше ставлення до кротів

«Вітер у верболозі»: про хороше ставлення до кротів

«Все життя крота проходить у шаленстві: він їсть, подібно жадібному тигру, терзаючи і розриваючи свою здобич кігтями та зубами, з чудовим хрускотом подрібнюючи тіло черв’яка гострими горбками зубів. Побачивши, як їсть ця тварина, я дуже добре осягаю ту лють, якою вона надихається під час бійки, і можу цілком повірити розповідям, що кріт іноді кидається на маленьких птахів, розтерзує їхнє тіло і пожирає його, коли воно ще тріпоче життям. Збільшіть крота до розмірів лева, і ви отримаєте звіра настільки страшного, якого ще не бачив світ», — так 1867 року писав британський священник і популяризатор природничих наук, насамперед зоології, Джон Георг Вуд у книзі «Гнізда, нори та лігвища». 

І хоча праці його й за життя вважалися не надто відповідними науковим критеріям, вони ставали популярними тоді й інколи перевидаються та перекладаються досі. Втім, відтоді ставлення людей до кротів дещо змінилося. Хоча селяни та власники городів і далі нищать цих тваринок у різний спосіб через начебто велику шкоду (при цьому попри виключно хижацьку природу кротам приписують іще й пожирання коренеплодів, у чому вони точно помічені не були), та в масовій культурі кріт несподівано став милим і позитивним героєм.

Вочевидь, найбільше за висвітлення свого образу в світовій культурі кріт має завдячувати чеським мультиплікаторам, які зняли цілу серію мультфільмів про доброго й розумного Кртека (чий образ створив художник Зденек Мілер). Перший мультфільм побачив світ далекого 1957 року, потім було понад 60 серій (останні знімалися 2002 року), а головний герой та його друзі стали найпопулярнішими сувенірами з Чехії. А вигадав історію, яка мала таке тривале продовження, чеський письменник Едуард Петішка (1924–1987), плідний, та нині маловідомий у нас автор (із цікавих фактів: батько письменника був однокласником Ярослава Гашека). Все почалося з оповідання «Як кріт здобув собі штанці» (за радянських часів ця яскрава книжка, видана в Празі російською мовою, була мрією дітлахів, а нині стала доволі дорогою бібліографічною рідкістю) й переросло в цілу кротоманію…

скриншот

Ще одним значущим етапом популяризації крота стала книжечка для зовсім маленьких діток, в українському перекладі відома як «Про малого крота, який хотів дізнатися, хто наклав йому на голову». Дехто навіть гадає, що то вільне продовження чеської казки, але ні. Ця натуралістична історія — німецького походження, авторства Вернера Гольцварта та Вольфа Ерльбруха, вперше опублікована 1987 року. Історія, побудована на розповіді міським дітлахам про те, як випорожняються різні тварини, спричинила несприйняття й обурення, та водночас здобула чимало прихильників. Ілюстровану казку було перекладено трьома десятками мов, а загальний наклад сягнув трьох мільйонів. В українському перекладі вийшла у видавництві «Чорні вівці» 2017 року й відтоді непогано продається.

 

Хорошим внеском у літературну кротіаду стала книжка Тараса Прохаська «Хто зробить сніг» (2013), ілюстрована дружиною письменника Мар’яною. «Кроти — це якісь такі дуже симпатичні звірі… навіть з точки зору кротячого життя: вони ведуть таке життя, яке не є очевидним для людей. Бо, скажімо там, про кіз чи про кроликів або курей діти, і не тільки діти, більш-менш знають, а про життя кротів практично ніхто не знає, і це дає можливість додумувати, дофантазовувати, яким є їхнє дивовижне, незнане нами життя. Залишається велика частина того, чого ми не бачимо. А це дає свободу для всяких фантазій, уявлень, в тому числі і помилок», — так пояснював автор вибір героїв, якими стала родина з татуся-крота, мами-кротихи та їхніх тринадцяти діточок. 

А от першою книгою, яка показала крота симпатичним звіром (бо шановний заможний Кріт у «Дюймовочці» Ганса Християна Андерсена таким навряд чи був), вочевидь є й досі не надто відома українському читачеві британська казка «Вітер у верболозі». Написана 1908 року шотландським письменником Кеннетом Гремом (1859–1932), вона, як то нерідко буває, принесла автору несподіваний успіх. Бо замислював її Грем не для світової слави, а щоб розважити хворого від народження сина Аластера, сліпого на одне око, з важким характером і високим інтелектом. Оповідання про містера Тоуда, багату, винахідливу та ексцентричну жабу (що в різних перекладах фігурує як містер Жабс, Жаб, Квак тощо), в образі якого вгадувався сам Аластер, поступово склалися в повноцінну історію чотирьох друзів — власне Жабса, а також Крота, Водяного Щура або Ондатра (містера Рета) та містера Борсука. А провідним стає саме містер Кріт, меланхолійний, навіть сентиментальний, боязкий (але хоробрий у потрібний момент), закоханий у свій скромний будиночок-нору, розсудливий і взагалі дуже симпатичний. Щоби зрозуміти, наскільки глибокий слід «Вітер у верболозі» має на батьківщині, — декілька фактів. 1958 року ця книга отримала премію «Полиця Льюїса Керролла», якою нагороджують твори, гідні перебувати на одній полиці зі славетною дилогією про Алісу. Недаремно в деяких дитячих виданнях історія про Алісу й історія про Крота та його друзів виходили в одній збірці. Казку неодноразово екранізували у вигляді фільмів і мультфільмів, причому в одній із версій 1996 року взяли участь актори славетного «Шоу Монті Пайтона» (хоч і без тріумфального успіху). Двадцять років тому на чергову екранізацію замахнувся Ґільєрмо дель Торо, та згодом відмовився від задуму. 

скриншот

Примітно, що перший альбом гурту Pink Floyd називається так само, як сьомий розділ «Вітру», — The Piper at the Gates of Dawn. Саме в цьому розділі, найдивовижнішому з усієї книги, розкривається суть її назви (The Wind in the Willows — у сучасних українських перекладах частіше звучить як «Вітер у вербах»). Це містична історія зустрічі представників тваринного світу (які в казковий спосіб перетинаються, як це часто буває, зі світом людей) із міфічним Паном зі світу античних богів.

У перекладі сьомого розділу розкриваються найцікавіші нюанси тлумацької справи. Адже «Вітер у верболозі» — той нечастий випадок, коли український переклад твору з’явився на теренах СРСР раніше за російський. Робота В’ячеслава Вишневого побачила світ 1985 року у вигляді непоказної, не надто ілюстрованої книжки (нині раритетної). Проте в цьому перекладі в книзі з’явився саме античний Пан, як цього й вимагав автор. Кріт і Ондатр зустрічаються з ним, шукаючи дитинча Видри, і знаходять його, врятованого, у глибокому сні біля ніг Пана. І В’ячеслав Вишневий (перекладач творів Едгара По, Роберта Шеклі, Айзека Азімова) переклав цю наріжну главу так, як її замислив сам Кеннет Грем. «[Кріт] зазирнув просто в очі Друга й Заступника; побачив широкий розліт загнутих назад рогів, що ніби світились у вранішніх променях; побачив суворий, гачкуватий ніс між добрими очима, що дивилися на них лагідно й трохи насмішкувато, а в кутиках рота на бородатому обличчі — легку усмішку; побачив, як вигравали м’язи на руках, схрещених перед могутніми грудьми, і довгі гнучкі пальці з сопілкою, яку вони щойно відвели од розтулених уст; побачив волохаті ноги, що вільно й велично спочивали на моріжку; і нарешті — маленьке, кругленьке, товстеньке тільце видреняти: притулившись до самісіньких Панових ратиць, воно міцно спало, спокійно й безтурботно». 

За три роки, 1988-го, виходить друком яскраво ілюстрована, досить велика за форматом російськомовна версія казки в перекладі Ірини Токмакової. Авторка численних перекладів з англійської та шведської добре впоралась із «вітром», але в наріжній главі з імені Того, хто грає на сопілці, згадку про Пана прибрала. На жаль, у новій версії перекладу, «Вітер у вербах» (Анатолій Саган) ім’я Пана теж не фігурує. 

Тішить, що сьогодні обидва переклади, і «Вітер у вербах», і «Вітер у верболозі», представлені українськими видавництвами в численних варіаціях: як скромних і недорогих, так і щедро й гарно ілюстрованих. Тож у батьків та бабусь із дідусями є слушна нагода придбати цю книжку для дітей, а заодно й прочитати самим, якщо власне дитинство пройшло повз цю класику. Можливо, читання цієї казки позитивно позначиться й на живих кротах, які попри свою природну лють таки заслуговують на хороше ставлення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна готується до мирних переговорів із РФ: майор ЗСУ розкрив деталі
GlavRed
2024-05-21T00:27:17Z
Екстрасенс Дарина Фрейн розповіла, як Буданов хоче трансформувати Україну
Политека
2024-06-05T20:18:16Z
Україна отримала поворотний момент у війні
GlavRed
2024-06-03T04:25:11Z
"Ви мене вже вибачте, що я не здох": Володимир Жогло зізнався, чому його не взяли в армію
Фокус
2024-05-07T11:18:59Z
"Фашисти — геть!": у Франції спалахнули протести проти ультраправої партії Ле Пен
TSN
2024-07-01T03:33:14Z
Війна у Газі не закінчиться поки не будуть досягнуті усі цілі – Нетаньяху
1News
2024-07-01T03:31:40Z
Росія істерить, Китай опинився в пастці: Загородній – про те, чого чекати від саміту миру
GlavRed
2024-06-14T11:25:10Z
У Путіна відреагували на заяви НАТО про розгортання ядерної зброї
24tv
2024-06-17T10:21:53Z
Генсек ООН не поїде на Саміт миру
1News
2024-06-08T22:45:32Z
Прихисток більше не дадуть: більше не раді українцям
Знай
2024-06-04T04:06:22Z
У родині Заворотнюк сталося ще одне горе
GlavRed
2024-06-14T11:25:23Z
Понад тисячу українських біженців виселяють з орендованих будинків у Німеччині: у чому причина
Фокус
2024-05-29T23:06:06Z
"Це призупинить дії на фронті": генерал Романенко сказав, що може зупинити наступ РФ
GlavRed
2024-06-13T10:27:35Z
Військові моряки в Одесі врятували людей, яких віднесло у відкрите море
24tv
2024-07-01T03:25:21Z
КНДР вдруге за тиждень запустила балістичну ракету
TSN
2024-07-01T03:21:24Z
Літали областями всю ніч: Росія атакувала Україну дронами-камікадзе
Фокус
2024-06-29T05:18:18Z
В Україні стартував сезон чорниці: як її збирають та скільки коштує ця ягода
TSN
2024-06-28T18:42:18Z
ТЦК змінюють методи пошуку: що треба знати
Знай
2024-05-29T06:36:46Z
Який вигляд мала Заворотнюк перед смертю - останнє фото актриси
GlavRed
2024-05-30T09:28:25Z
"Остаточне рішення": з'явилася брудна правда про Ані Лорак
GlavRed
2024-05-27T19:27:39Z
Тіна Кароль знайшла чоловіка, на чиїй кухні може бути господинею - нещодавно розлучився: "Жінка повинна..."
Знай
2024-05-11T05:51:17Z
У Меладзе і Джанабаєвої все добре: інтимне фото потрапило в мережу
GlavRed
2024-06-12T13:27:02Z
Копія мами: Фреймут показала, як подорослішала її молодша донька
GlavRed
2024-07-01T03:27:27Z
«Це – неприспустимо». Відомий продюсер відвідав Національну оперу і виніс вердикт
ГЛАВКОМ NET
2024-07-01T03:24:11Z
Валерій Меладзе став дідусем - перші подробиці
GlavRed
2024-06-10T17:54:21Z
"Вона в секті": колишній друг Алли Пугачової розповів про її проблеми з Максимом Галкіним
GlavRed
2024-06-17T10:26:38Z
Мурат Налчаджіоглу здивував, як із донькою відпочиває в Туреччині: засвітилась нова пасія
GlavRed
2024-06-17T17:27:57Z
Під час страшної пожежі загинула відома українська ведуча
GlavRed
2024-06-02T13:26:37Z
Розкрито таємницю «НЛО» на дні Балтійського моря
Portaltele
2024-05-27T10:13:48Z
Моторошний вибух прогримів у Києві: пролилася кров
Политека
2024-06-10T03:16:32Z
Ворог уночі вдарив по Дніпру ракетами, є пошкодження
УкраинФорм
2024-07-01T03:21:21Z
Колишнього правоохоронця із Генічеська заочно засудили на 15 років за держзраду
УкраинФорм
2024-07-01T02:06:52Z
Удар по Дніпру 28 червня: рятувальники продовжують шукати зниклих безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-07-01T02:03:57Z
У Дніпрі вночі пролунала серія вибухів
TSN
2024-07-01T00:24:45Z
Літак ізраїльських авіаліній здійснив екстрену посадку в аеропорту Анталії
УкраинФорм
2024-06-30T23:33:07Z
В Дніпрі пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-06-30T23:09:15Z
За кілька тижнів ворог буде в Дніпрі і Харкові - полковник про жахливий сценарій
GlavRed
2024-05-09T18:27:31Z
На Кіровоградщині чоловік написав заяву про те, що не буде воювати: яке рішення суду
Политека
2024-05-28T19:01:51Z
Керченський міст знищувати вже "неактуально"
GlavRed
2024-05-07T16:27:27Z
Для трамваїв і тролейбусів встановили нові тарифи: скільки коштуватиме поїздка
Знай
2024-05-27T05:36:56Z
Вибухи в Дніпрі, дрони атакували Росію: хронологія 859 дня війни
24tv
2024-07-01T03:24:17Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 1 липня для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-07-01T03:08:26Z
На Хрещатику сталася масова бійка: що відомо про інцидент у Києві
24tv
2024-05-26T20:03:44Z
Держекоінспекція посилила боротьбу з незаконними сміттєзвалищами
Знай
2024-06-20T10:20:55Z
Плацдарм для звільнення області: полковник оцінив просування ЗСУ на Сході
GlavRed
2024-06-18T06:28:51Z
Куди діваються видалені фото з телефону: про цю таємницю ґаджета знають одиниці
GlavRed
2024-06-12T03:27:26Z
Його використовують одиниці: для чого насправді потрібна маленька кишеня на джинсах
GlavRed
2024-06-17T12:26:22Z
Apple може інтегрувати чат-боти Gemini та ChatGPT у новий iPhone
InternetUA
2024-07-01T03:01:51Z
Samsung Galaxy Watch 4 і Watch 5 отримують нові ШІ-функції з оновленням One UI 6 Watch
InternetUA
2024-07-01T02:01:25Z
Apple обговорює з LG та Samsung постачання доступних дисплеїв для бюджетної AR-гарнітури
InternetUA
2024-07-01T01:01:12Z
Google виявив тисячі випадків впливу Китаю в Інтернеті
InternetUA
2024-07-01T00:01:02Z
Sony скоротить 250 співробітників команди з виробництва оптичних носіїв
InternetUA
2024-06-30T23:01:56Z
Марс зазнає потужного бомбардування майже щодня: сенсаційне відкриття учених
TSN
2024-06-30T22:21:37Z
В Китаї ракета-носій Tianlong-3 задимілася і видовищно вибухнула після запуску
Фокус
2024-06-30T19:52:26Z
Ребус для тих, у кого зір орла: треба за 11 секунд знайти пружину
GlavRed
2024-05-30T03:27:21Z
Як приготувати молоду картоплю: простий і неймовірно смачний рецепт, як у ресторані
Политека
2024-05-12T17:46:55Z
Як прибрати наліт усередині бачка унітазу: швидкий спосіб, який добре допоможе
GlavRed
2024-06-12T16:27:34Z
Як приготувати хлібний квас у домашніх умовах: кухар розповів про надзвичайно простий рецепт
GlavRed
2024-06-18T00:27:07Z
Місячний календар стрижок на липень 2024: коли варто міняти імідж
ГЛАВКОМ NET
2024-07-01T03:39:23Z
Що приготувати з кабачків, які вже довго лежать в холодильнику: дуже елементарна та бюджетна страва
Обозреватель
2024-07-01T03:08:51Z
Що робити, якщо в холодильнику смердить: корисні поради, які треба знати
24tv
2024-06-20T05:09:36Z
Ідеальне тісто для вареників: зірка "Мастер Шеф" поділився надійним рецептом
Политека
2024-05-15T17:48:40Z
Що б не сталося: яку фразу нізащо не можна говорити дітям
24tv
2024-05-29T08:51:11Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
Великий український банк змінив термін дії карток: українців попередили, коли останній день
Политека
2024-06-15T05:01:00Z
Як українці "помстились" полякам за блокування кордону: фермери пояснили
TSN
2024-05-29T15:18:18Z
Пенсіонери можуть отримати додаткову виплату у червні: кому розраховувати на 1500 грн
Политека
2024-05-16T03:43:49Z
У «Садах Дніпра» розповіли, як збільшили вихід експортного яблука
Agravery
2024-07-01T03:07:59Z
Курс валют в Україні: чому долар стоїть і що робити з євро – експерти дали важливу пораду
TSN
2024-07-01T03:03:18Z
Пенсіонери отримають доплати до пенсій у червні: кому це доступно
Политека
2024-06-16T18:02:54Z
Стало відомо, звідки везуть полуницю до України
AgroNews
2024-05-27T10:16:25Z
В Україні сильно падає в ціні популярний овоч: вже здешевшав на 25%
Политека
2024-06-16T17:32:30Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Відскок Англії з феноменальним голом Беллінгема, черговий рекорд Ямала: підсумки дня плей-оф Євро-2024
Football.ua
2024-07-01T01:13:37Z
Роналду йде за трофеєм: онлайн-трансляція матчу Португалія – Словенія на Євро-2024
24tv
2024-06-30T23:15:54Z
Офіційно: Омарі Гатчінсон перейшов із Челсі до Іпсвіча
Football.ua
2024-06-30T22:51:29Z
Один із фаворитів залишить Євро-2024: онлайн-трансляція матчу Франція – Бельгія
24tv
2024-06-30T22:24:04Z
Саутгейт: У мене до самого кінця було дивне відчуття, що результат матчу ще не вирішений
Football.ua
2024-06-30T22:22:56Z
Збірна Іспанії вийшла до чвертьфіналу, обігравши Грузію
УкраинФорм
2024-06-30T22:21:39Z
Драматична перемога Англії та розгромна поразка Грузії: результати матчів за 30 червня
ГЛАВКОМ NET
2024-06-30T21:27:42Z
Мбаппе, Де Брюйне та Роналду мріють про чвертьфінал: розклад матчів Євро-2024 на 1 липня
24tv
2024-06-30T21:09:53Z
Як уберегти помідори від фітофтори: поради, які захистять врожай
Политека
2024-06-13T10:04:49Z
Ви будете в шоці: як прибрати черв'яків із черешні - швидкий та дієвий метод
GlavRed
2024-05-30T12:25:05Z
Одяг знову стане чистим: як вивести з тканини плями від літніх ягід
GlavRed
2024-06-13T03:27:24Z
У Полтаві провели складну операцію захиснику із застосуванням технологій 3D-друку
InternetUA
2024-06-18T20:34:50Z
Білокрилка зникне з капусти: три найкращі народні засоби від шкідника
Политека
2024-07-01T03:21:36Z
Міністерство охорони здоров'я пояснило, скільки корисно їсти овочів та фруктів на день
ГЛАВКОМ NET
2024-07-01T01:45:43Z
Чим корисні баклажани: проста відповідь здивує досвідчених дачників
GlavRed
2024-07-01T00:27:16Z
Не всі скажуть правильно: чи варто мити малину
24tv
2024-06-30T22:03:25Z
Кубики імунітету: все про цей оздоровчий тренд
Обозреватель
2024-06-30T19:38:53Z
Хто має перевагу руху на перехресті? Завдання з ПДР із двома автомобілями
Обозреватель
2024-07-01T03:08:51Z
Tesla Cybertruck та Toyota Camry зіткнулися на малій швидкості — пікап майже не постраждав, седан дуже пом’явся
ITC
2024-06-30T20:46:29Z
Апокаліптичні та авантюрно привабливі: фантастичні машини з фільму "Фуріоза"
24tv
2024-06-30T18:45:07Z
Армійський КрАЗ Спецназ – непростий шлях до серійного виробництва
AutoCentre
2024-06-30T15:13:31Z
Навіщо в СРСР робили авто з кермом справа: йдеться не лише про експорт
Обозреватель
2024-06-30T10:07:00Z
Як український автобус на виставці Busworld отримав Золоту медаль
AutoCentre
2024-06-30T09:01:36Z
Власники електрокарів масово переходять на бензинові авто: в чому причина
Обозреватель
2024-06-30T08:49:38Z
Раритет за $75 000: знаменитий спорткар 90-х простояв 30 років занедбаним у дворі
Фокус
2024-06-30T07:51:39Z
Новий Toyota RAV4 розсекретили задовго до прем’єри
AutoCentre
2024-06-30T07:15:14Z