MY.UAНовини
Чому ОТТ-сервіси не можуть зареєструвати всі свої фільми
Чому ОТТ-сервіси не можуть зареєструвати всі свої фільми

Чому ОТТ-сервіси не можуть зареєструвати всі свої фільми

Зареєструвати десятки тисяч фільмів за відведений час нереально. Особливо — не знаючи всіх параметрів, яких вимагає закон.

Відповідно до закону «Про медіа», ОТТ-платформи мають зареєструвати всі наявні в них фільми. Бо тепер демонструвати їх можна лише після внесення у реєстр. А це десятки тисяч стрічок у різних сервісах. Наприклад, на Megogo їх понад 15 тисяч, у найбільший пакет Sweet.tv входить 10 тисяч фільмів, а «Київстар ТБ» пропонує 20000 фільмів, серіалів, мультфільмів.

Реєстр фільмів має створити й вести Державне агентство з питань кіно. Однак наразі виконання цієї норми стало проблемою як для Держкіно, так і для самих платформ. Чому не вдається зареєструвати всі фільми, з’ясовував «Детектор медіа».

Що зробило Держкіно для запуску реєстру

У законі означили й час виконання цих норм. Держкіно мало впродовж шести місяців після того, як закон набуває чинності (тобто до жовтня 2023 року), забезпечити внесення всіх фільмів, яким видано державні посвідчення на право розповсюдження та демонстрування фільмів, до Державного реєстру. Також за цей час слід було перевірити всі фільми, яким видано прокатні посвідчення, чи немає в них пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Росії проти України.

Кабмін 10 жовтня видав постанову №1069 про створення в Україні Державного реєстру фільмів. Роботу самого реєстру Держкіно мало забезпечити в січні 2024 року.

У тестовому режимі реєстр запущено. Однак громадська організація «Платформа прав людини», яка моніторила впровадження закону за перший рік, звернула увагу на те, що Державне агентство з питань кіно не внесло в державний реєстр фільми, яким на день набрання чинності Закону України «Про медіа» видано посвідчення на право розповсюдження і демонстрування. Також воно ще не провело перевірки фільмів.

Що потрібно, щоби внести фільм до реєстру

Платформам необхідно подати заяву та заповнити анкету на сайті, де вказати інформацію про фільм і про заявника. А також додати інформацію про кінцевого бенефіціара компанії — отримувачки майнових прав на фільм із контактами, адресою проживання, паспортними даними тощо.

У самій анкеті реєстрації фільму потрібно подати інформацію про понад сотню позицій. А це, окрім назви, країни та студії-виробниці — рік виробництва, хронометраж, формат, анотація, інформація про режисера, сценариста, композитора, оператора-постановника, художника-постановника, продюсера, основного акторського складу. Щодо кожного з них потрібно вказувати країну громадянства, країну реєстрації, проживання або перебування.

Як ідеться в постанові Кабміну, фільми вносять у реєстр за результатом розгляду поданих документів протягом п’яти робочих днів від дня подання заяви. Держкіно приймає рішення про внесення фільму до Реєстру шляхом видання наказу.

Під час внесення фільму до Реєстру для кожного фільму встановлюється індекс глядацької аудиторії, залежно від якого визначають умови розповсюдження та/або демонстрування фільму суб’єктами кінематографії. Винятки становлять суб’єкти у сфері аудіовізуальних медіа.

Фільми для дитячої та загальної аудиторії не мають обмежень для показу. Для решти фільмів є три індекси вікових обмежень: 12, 16 та 18 років.

Внесення фільму до Реєстру потрібно оплатити. Вартість — 5% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня календарного року. У січні 2024 року мінімальна зарплата становила 7100 грн. Тобто щоб зареєструвати один фільм, потрібно сплатити 355 грн, а щоб зареєструвати 15 тисяч фільмів, які є, наприклад, у бібліотеці Megogo, потрібно 5,3 млн грн. Однак, згідно з пунктом 30 Прикінцевих положень Закону України «Про медіа», впродовж двох років від дня набрання чинності цим Законом (31.03.2025) суб’єкти у сфері нелінійних аудіовізуальних медіа звільняються від сплати зборів або інших платежів за внесення фільмів до Державного реєстру фільмів.

Виходить, щоб зареєструвати фільми безплатно, у платформ залишився один рік.

Чому ОТТ-платформи вважають, що зареєструвати всі фільми нереально

«Платформа прав людини» у своєму звіті щодо імплементації закону «Про медіа» звернула увагу, що Державне агентство з питань кіно не внесло в державний реєстр фільми, яким на день набрання чинності Законом України «Про медіа» видано посвідчення на право розповсюдження і демонстрування (строк виконання, визначений законом — 30.09.2023 року).

Те, що реєстр не створено, додає проблем ОТТ-платформам, які мають зареєструвати всі наявні фільми. Ірина Катющенко, керівниця юридичного відділу Megogo, під час презентації звіту «Платформи прав людини» розказала, що аудіовізуальні сервіси не в змозі зареєструвати всі фільми, наявні в бібліотеках, навіть якщо розподілять їх між собою. Бо для цього потрібно більше часу, ніж передбачено в законі, а також необхідно найняти цілий відділ співробітників, які лиш тим і займатимуться, що створюватимуть заяви на включення фільмів у реєстр.

Перша заступниця голови Держкіно Юлія Шевчук на це  відповіла, що реєстр наразі працює в тестовому режимі. Адже через обмежений бюджет програма була призупинена. Вона додала: щоб реєстр запрацював, потрібно кілька місяців.

«Детектор медіа» звернувся також по коментарі до Юлії Шевчук, представників найбільших ОТТ-сервісів Megogo, «Київстар ТБ» та Sweet.tv. Але коментарі отримав лише від останнього.

Керівник Sweet.tv Олександр Резунов розказав, що представники сервісів збиралися, щоби спільно знайти розв’язання цієї проблеми. «Без змін до законодавства ефективного шляху розв’язання цієї проблеми ми поки не бачимо», — такими, за його словами, були результати зустрічі. Під час презентації звіту «Платформи прав людини» Ірина Катющенко просила при внесенні змін до закону «Про медіа» збільшити час реєстрації на два роки.

«Основна проблема, що це просто неможливо виконати взагалі! Це обумовлено дуже значним обсягом контенту, що підлягає реєстрації, а також відсутністю у платформ інформації, яка вимагається при реєстрації», — сказав Олександр Резунов. Саме тому й заявки на внесення до реєстру компанія ще не подавала.

«Це досить обʼємна форма, що містить 6 розділів, де в кожному приблизно від 5 до 20 пунктів. Інформація, що запитується у багатьох із них, просто відсутня у платформ (наприклад, інформація щодо кінцевого бенефіціара компанії — отримувачки майнових прав на фільм: серія, номер паспорта, місце проживання, ІПН тощо, а також дані про основний акторський склад, режисера, автора сценарію, композитора, художника-постановника, включно з громадянством та іншими аспектами), оскільки ми отримуємо лише ту інформацію, яка зазначається в контрактах із правовласниками прав на фільм», — звернув увагу він. Тому зареєструвати ці фільми, за його словами, фізично неможливо силами працівників платформи, для цього необхідно залучати додаткових «проєктних» фахівців.

За його словами, на Sweet.tv — тисячі фільмів, і кількість контенту на платформі зростає.

«Переважна більшість контенту не є ексклюзивною, але це не розв’язує питання щодо реєстрації. Оскільки фільми й інший контент на платформі змінюються щодня, окремий контент може перебувати на платформі недовго. Але все одно на весь цей масив контенту потрібно здійснити реєстрацію», — додав він.

Яка частина з фільмів уже має прокатне посвідчення, Олександр Резунов не рахував, але каже, що «це число не буде значним, адже раніше прокатні посвідчення отримували не всі учасники медіаринку».

Голова Асоціації правовласників і постачальників контенту Наталія Клітна також сказала, що більшість учасників асоціації вважає дотримання обовʼязку зареєструвати всі фільми нереальним: «Медіасервіси на замовлення не є виробниками чи правовласниками фільмів. Вони укладають угоди з мейджорами на використання контенту й отримують каталоги фільмів із певною інформацією, яку вони не можуть змінювати чи доповнювати. Оскільки в каталогах містяться тисячі фільмів і це величезні обʼєми реєстраційних дій».

Для виконання цього обовʼязку асоціація просила робочу групу внести зміни в закон «Про медіа» та збільшити термін, у який платформи мають зареєструвати фільми. «Попередньо розробники змін до галузевого законодавства планують подовжити такий термін на один рік. Про це говорили на онлайн-зустрічі 1 травня за участі керівництва Національної ради. Зараз представники сервісів у діалозі з представниками Держкіно, яким були надані пропозиції зі спрощення анкети для реєстрації фільмів. У випадку спрощення анкети для внесення фільму в держреєстр час на реєстрацію фільмів може скоротитися, і завдання набуде більш реалістичного змісту», — додала Наталія Клітна.

Також АППК звернулася до проєкту Ради Європи «Свобода слова, свобода медіа в Україні» з проханням надати експертну допомогу. За словами Наталії Клітної, у відповідь їм запропонували провести експертне обговорення, щоби з’ясувати, які процедури існують у Європі, щоб напрацювати план дій.

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Навіть в театрі примудрились «надиміти» з фінансами на ₴500 тис
Украина Криминальная
2025-07-16T18:25:28Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T18:16:24Z
Подорожчання продуктів у Полтавській області: ціни в магазинах різко змінилися
Политека
2025-07-16T18:01:46Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T17:58:55Z
На США насувається боргова криза: експерт попередив про наслідки
TSN
2025-07-16T17:52:45Z
Пенсію індексуватимуть по-новому: як зміниться життя пенсіонерів
Знай
2025-07-16T17:37:29Z
Найпопулярніші визнали найгіршими: з'явився антирейтинг авіакомпаній Європи
24tv
2025-07-16T17:16:51Z
В Україні затвердили порядок е-маркування алкоголю та тютюну
УкраинФорм
2025-07-16T17:06:13Z
Reuters: росія не дотягує до бюджетного плану через дешеву нафту
iPress
2025-07-16T16:28:24Z
У Європі не знали про план Трампа щодо купівлі зброї для України, – Reuters
24tv
2025-07-16T18:40:59Z
У Болгарії вже тиждень протестують через арешт опозиційного мера
Европейская правда
2025-07-16T18:40:13Z
Апеляційний суд залишив чинним вирок агенту ФСБ, який наводив ракетний удар на Луцький аеродром
InternetUA
2025-07-16T18:37:56Z
Більше не загадка: історик з'ясував, що насправді означає слово "гетьман"
GlavRed
2025-07-16T18:37:29Z
Угорщина заявляє про зниження рівня дипвідносин з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:36:18Z
Путін надсилає світові послання, яке не сподобається Трампу — Sky News
TSN
2025-07-16T18:36:16Z
Оголошено склад нового уряду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:34:37Z
Хайп на покійнику. Навіщо Орбан висуває нові претензії до України
Gazeta UA
2025-07-16T18:34:14Z
Зеленський підписав документи до Ради про призначення Шмигаля міністром оборони
Лига
2025-07-16T18:34:10Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Каракурт і не тільки: які отруйні павуки є в Україні
24tv
2025-07-16T16:06:53Z
Вчені перевернули уявлення про причини ожиріння – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T16:03:09Z
Почали антидепресанти і зникло лібідо? Лікарка розповіла, що робити в такому випадку
Знай
2025-07-16T15:52:52Z
Він бачив усе – сльози, прощання, втрати: який зараз має вигляд вокзал у Покровську
24tv
2025-07-16T18:34:06Z
Графік відключення світла в Чернігівській області: кого попередили
Политека
2025-07-16T18:31:12Z
Кривавий удар КАБом по магазинах Добропілля: скільки людей загинуло та поранено
TSN
2025-07-16T18:31:11Z
Росіяни скинули КАБ на магазин: моторошні кадри атаки на Добропілля
24tv
2025-07-16T18:28:34Z
Удар по Добропіллю: Зеленський обіцяє відповісти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:25:17Z
Піщана буря накрила Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:24:16Z
На Буковині заборонили поїздки на мотоциклах та мопедах: коли діятимуть обмеження
Фокус
2025-07-16T18:16:41Z
На Буковині 10-х посадовців підозрюють у розтраті ₴10 млн з бюджету під час закупівель та розгляду земельних питань
Украина Криминальная
2025-07-16T18:10:32Z
Київ отримав від міста-побратима Тампере ще два автобуси
AutoCentre
2025-07-16T18:01:42Z
Сирський обговорив з новим командувачем Об’єднаних сил у Європі пакет озброєнь для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:37:56Z
Двох знаків зодіаку переслідуватиме удача 17 липня: хто у списку щасливчиків
GlavRed
2025-07-16T18:37:31Z
Посол України в Нідерландах вшанував пам'ять жертв трагедії МН17
УкраинФорм
2025-07-16T18:34:43Z
Помстився клієнтам: працівник російського "Вкусно — и точка" плював у бургери
Фокус
2025-07-16T18:22:49Z
Розробники з Південної Кореї створять власний аналог української крилатої ракети Нептун
InternetUA
2025-07-16T18:16:46Z
Куди зникають українські птахи? Орнітолог назвав рідкісні та вимерлі види
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:15:28Z
20% українців не використали 908 грн на книги - їх повернуть державі
Комсомольская правда
2025-07-16T17:42:48Z
Продукти для ЗСУ: військові частини цьогоріч повідомили про понад тисячу порушень умов контрактів
УкраинФорм
2025-07-16T17:31:40Z
В Україні не вистачає до 40 тисяч водіїв вантажівок: де їх планують узяти
Фокус
2025-07-16T17:31:07Z
Міжнародна мистецька акція «Знаки ідентичності»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:39:09Z
У чоловіка Наді Дорофєєвої сталося лихо - що відбулося
GlavRed
2025-07-16T18:37:27Z
Вийшов перший трейлер 5-го сезону серіалу "Дуже дивні справи": коли буде реліз
Фокус
2025-07-16T18:10:09Z
Стартував нацвідбір фільму-кандидата від України на «Оскар»
УкраинФорм
2025-07-16T18:01:44Z
У Мексиці стартує цикл онлайн-ефірів про українську музику
УкраинФорм
2025-07-16T17:13:04Z
Відома українська акторка Ада Роговцева розповіла, ким могла б стати, якби не акторство
24tv
2025-07-16T17:06:06Z
15-річний британський актор Оуен Купер став наймолодшим номінантом на премію "Еммі"
Комсомольская правда
2025-07-16T16:40:00Z
Тизер п’ятого сезону серіалу «Дивні дива»
Кино-Театр
2025-07-16T16:28:53Z
Стали фаворитами: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, у які закохалися українці
24tv
2025-07-16T15:58:31Z
В Ужгороді телеграм-канал поширював відео з жорстоким вбивством котів: поліція встановила деталі
24tv
2025-07-16T18:22:29Z
Працівник популярної російської мережі швидкого харчування плюнув у бургер відвідувача
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:12:37Z
У Чернівцях зросла кількість жертв російської атаки 12 липня
1News
2025-07-16T17:52:24Z
Шахраї, представляючись податківцями, збирають гроші ніби то на ЗСУ
InternetUA
2025-07-16T17:31:52Z
Росіяни атакували дронами Дніпровський район Херсона, троє постраждалих
УкраинФорм
2025-07-16T17:31:38Z
Син української посадовиці продавав наркотики: йому загрожує до 10 років тюрми, — ЗМІ
Фокус
2025-07-16T16:58:37Z
На Київщині викрито ОЗГ, яка отримала ₴122 млн доходу з виробництва контрафактної кави відомих брендів
Украина Криминальная
2025-07-16T16:40:07Z
РФ скинула 500-кілограмову авіабомбу на Добропілля: моторошні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T16:34:45Z
На Закарпатті поліція розпочала перевірку через жорстоке поводження з котами: зловмисника шукає кіберполіція
InternetUA
2025-07-16T16:31:50Z
Авіакомпанії мовчать про це: коли найкраще купувати авіаквитки, аби не витратити всі гроші
24tv
2025-07-16T18:33:40Z
Усе "позриває": яку сіль не можна використовувати для консервації
GlavRed
2025-07-16T18:25:11Z
Відпочинок сотень туристів в Італії перетворився на жах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:04:38Z
Навіть "ліниві" господині так готують кабачки: простий рецепт на зиму
Telegraf
2025-07-16T18:01:26Z
Не зникає після сварки, та готує вечерю: що насправді означають здорові стосунки
Знай
2025-07-16T17:52:57Z
Коли збирати цибулю влітку 2025 року: як зробити, щоб урожай пролежав довше
GlavRed
2025-07-16T17:25:29Z
Друга хвиля врожаю: городниця розкрила секрет, що можна виростити після картоплі
GlavRed
2025-07-16T17:25:01Z
Яку температуру ставити на кондиціонері влітку для комфорту та економії
24tv
2025-07-16T16:46:31Z
Як охолодитись у спеку за секунди - перевірені методи, що справді працюють
GlavRed
2025-07-16T16:25:43Z
Рекордсмен ветеранів: Фабіо обійшов Роналду за матчами у 2025 році
Football.ua
2025-07-16T18:25:21Z
Боелі: Ми й мріяти не могли про кращий результат для Челсі
Football.ua
2025-07-16T18:22:58Z
Контрольний матч Динамо знову програло: Осієк забив один гол
1News
2025-07-16T18:01:26Z
Блискавка вбила призера Олімпіади-2010
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:57:53Z
Ветерани ДТЕК підтримають Усика під час бою в Лондоні
TSN
2025-07-16T17:52:41Z
Педріньйо: Шахтар підходить до гри максимально серйозно, про недооцінку суперника не може бути й мови
Football.ua
2025-07-16T17:52:20Z
Вусік вийшов на відкрите тренування у футболці "Free Azovstal defensaers"
Комсомольская правда
2025-07-16T17:31:20Z
Мілан націлився на нігерійського форварда Генка
Football.ua
2025-07-16T17:25:50Z
"Скрябін" і треки про козаків: 3 найкращі пісні, під які Олександр Усик виходив на ринг
24tv
2025-07-16T17:16:44Z
Вартість електромобілів виробництва США може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-16T18:18:05Z
Нова електрична версія Ford Bronco: потужний позашляховик, який не продаватимуть у США
Топ Жир
2025-07-16T17:18:49Z
Tesla анонсувала подовжену 6-місну версію Model Y L
AutoCentre
2025-07-16T17:07:56Z
Range Rover готує перший електропозашляховик — Bentley-комфорт, 542 к.с. та 118 кВт•год
ITC
2025-07-16T16:40:27Z
Викрито подовжену версію Tesla Model Y: не лише більше місця для ніг
Топ Жир
2025-07-16T16:34:32Z
Може з'явитися в Україні: представлено новий кросовер Chevrolet за ціною "Дастера"
Фокус
2025-07-16T16:31:20Z
Ця BMW M3 — найважча у своєму поколінні, але й найшвидша за всю історію
Топ Жир
2025-07-16T16:04:33Z
Дилєри вплинули, і Ford змушений відкласти відхід з європейського ринку легкових авто
Топ Жир
2025-07-16T15:34:45Z
З автографом легенди: на продаж виставили спорткар Айртона Сенни
Фокус
2025-07-16T14:58:02Z
Буріння артезіанських свердловин на твердих породах: виклики і технології
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:03:31Z
Новий iPhone вийде з екраном Samsung: інсайдер розкрив неочікувані плани Apple
Фокус
2025-07-16T17:58:34Z
Штучний інтелект тепер може бачити все, що ви робите на екрані: як це працює
Фокус
2025-07-16T17:52:54Z
5G в Україні: коли запрацює і чому не раніше 2027
InternetUA
2025-07-16T17:16:27Z
Потужний спалах на Сонці утворив розлом розміром у відстань від Землі до Місяця
24tv
2025-07-16T17:06:49Z
Китай створює кіборгів-бджіл, а Росія – щурів: як це можуть використати на війні чи для розвідки
24tv
2025-07-16T17:04:51Z
Як зекономити на продажі житла: в США є платформа без рієлторів
24tv
2025-07-16T17:00:30Z
Плював у бургери та втрапив у скандал: у Мережі завірусилось відео з працівником фастфуду
TSN
2025-07-16T16:52:33Z
Три види змій живуть біля Чорнобильської АЕС: вчені назвали, які з них є небезпечними
TSN
2025-07-16T16:51:05Z