MY.UAНовини
Чому ОТТ-сервіси не можуть зареєструвати всі свої фільми
Чому ОТТ-сервіси не можуть зареєструвати всі свої фільми

Чому ОТТ-сервіси не можуть зареєструвати всі свої фільми

Зареєструвати десятки тисяч фільмів за відведений час нереально. Особливо — не знаючи всіх параметрів, яких вимагає закон.

Відповідно до закону «Про медіа», ОТТ-платформи мають зареєструвати всі наявні в них фільми. Бо тепер демонструвати їх можна лише після внесення у реєстр. А це десятки тисяч стрічок у різних сервісах. Наприклад, на Megogo їх понад 15 тисяч, у найбільший пакет Sweet.tv входить 10 тисяч фільмів, а «Київстар ТБ» пропонує 20000 фільмів, серіалів, мультфільмів.

Реєстр фільмів має створити й вести Державне агентство з питань кіно. Однак наразі виконання цієї норми стало проблемою як для Держкіно, так і для самих платформ. Чому не вдається зареєструвати всі фільми, з’ясовував «Детектор медіа».

Що зробило Держкіно для запуску реєстру

У законі означили й час виконання цих норм. Держкіно мало впродовж шести місяців після того, як закон набуває чинності (тобто до жовтня 2023 року), забезпечити внесення всіх фільмів, яким видано державні посвідчення на право розповсюдження та демонстрування фільмів, до Державного реєстру. Також за цей час слід було перевірити всі фільми, яким видано прокатні посвідчення, чи немає в них пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Росії проти України.

Кабмін 10 жовтня видав постанову №1069 про створення в Україні Державного реєстру фільмів. Роботу самого реєстру Держкіно мало забезпечити в січні 2024 року.

У тестовому режимі реєстр запущено. Однак громадська організація «Платформа прав людини», яка моніторила впровадження закону за перший рік, звернула увагу на те, що Державне агентство з питань кіно не внесло в державний реєстр фільми, яким на день набрання чинності Закону України «Про медіа» видано посвідчення на право розповсюдження і демонстрування. Також воно ще не провело перевірки фільмів.

Що потрібно, щоби внести фільм до реєстру

Платформам необхідно подати заяву та заповнити анкету на сайті, де вказати інформацію про фільм і про заявника. А також додати інформацію про кінцевого бенефіціара компанії — отримувачки майнових прав на фільм із контактами, адресою проживання, паспортними даними тощо.

У самій анкеті реєстрації фільму потрібно подати інформацію про понад сотню позицій. А це, окрім назви, країни та студії-виробниці — рік виробництва, хронометраж, формат, анотація, інформація про режисера, сценариста, композитора, оператора-постановника, художника-постановника, продюсера, основного акторського складу. Щодо кожного з них потрібно вказувати країну громадянства, країну реєстрації, проживання або перебування.

Як ідеться в постанові Кабміну, фільми вносять у реєстр за результатом розгляду поданих документів протягом п’яти робочих днів від дня подання заяви. Держкіно приймає рішення про внесення фільму до Реєстру шляхом видання наказу.

Під час внесення фільму до Реєстру для кожного фільму встановлюється індекс глядацької аудиторії, залежно від якого визначають умови розповсюдження та/або демонстрування фільму суб’єктами кінематографії. Винятки становлять суб’єкти у сфері аудіовізуальних медіа.

Фільми для дитячої та загальної аудиторії не мають обмежень для показу. Для решти фільмів є три індекси вікових обмежень: 12, 16 та 18 років.

Внесення фільму до Реєстру потрібно оплатити. Вартість — 5% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня календарного року. У січні 2024 року мінімальна зарплата становила 7100 грн. Тобто щоб зареєструвати один фільм, потрібно сплатити 355 грн, а щоб зареєструвати 15 тисяч фільмів, які є, наприклад, у бібліотеці Megogo, потрібно 5,3 млн грн. Однак, згідно з пунктом 30 Прикінцевих положень Закону України «Про медіа», впродовж двох років від дня набрання чинності цим Законом (31.03.2025) суб’єкти у сфері нелінійних аудіовізуальних медіа звільняються від сплати зборів або інших платежів за внесення фільмів до Державного реєстру фільмів.

Виходить, щоб зареєструвати фільми безплатно, у платформ залишився один рік.

Чому ОТТ-платформи вважають, що зареєструвати всі фільми нереально

«Платформа прав людини» у своєму звіті щодо імплементації закону «Про медіа» звернула увагу, що Державне агентство з питань кіно не внесло в державний реєстр фільми, яким на день набрання чинності Законом України «Про медіа» видано посвідчення на право розповсюдження і демонстрування (строк виконання, визначений законом — 30.09.2023 року).

Те, що реєстр не створено, додає проблем ОТТ-платформам, які мають зареєструвати всі наявні фільми. Ірина Катющенко, керівниця юридичного відділу Megogo, під час презентації звіту «Платформи прав людини» розказала, що аудіовізуальні сервіси не в змозі зареєструвати всі фільми, наявні в бібліотеках, навіть якщо розподілять їх між собою. Бо для цього потрібно більше часу, ніж передбачено в законі, а також необхідно найняти цілий відділ співробітників, які лиш тим і займатимуться, що створюватимуть заяви на включення фільмів у реєстр.

Перша заступниця голови Держкіно Юлія Шевчук на це  відповіла, що реєстр наразі працює в тестовому режимі. Адже через обмежений бюджет програма була призупинена. Вона додала: щоб реєстр запрацював, потрібно кілька місяців.

«Детектор медіа» звернувся також по коментарі до Юлії Шевчук, представників найбільших ОТТ-сервісів Megogo, «Київстар ТБ» та Sweet.tv. Але коментарі отримав лише від останнього.

Керівник Sweet.tv Олександр Резунов розказав, що представники сервісів збиралися, щоби спільно знайти розв’язання цієї проблеми. «Без змін до законодавства ефективного шляху розв’язання цієї проблеми ми поки не бачимо», — такими, за його словами, були результати зустрічі. Під час презентації звіту «Платформи прав людини» Ірина Катющенко просила при внесенні змін до закону «Про медіа» збільшити час реєстрації на два роки.

«Основна проблема, що це просто неможливо виконати взагалі! Це обумовлено дуже значним обсягом контенту, що підлягає реєстрації, а також відсутністю у платформ інформації, яка вимагається при реєстрації», — сказав Олександр Резунов. Саме тому й заявки на внесення до реєстру компанія ще не подавала.

«Це досить обʼємна форма, що містить 6 розділів, де в кожному приблизно від 5 до 20 пунктів. Інформація, що запитується у багатьох із них, просто відсутня у платформ (наприклад, інформація щодо кінцевого бенефіціара компанії — отримувачки майнових прав на фільм: серія, номер паспорта, місце проживання, ІПН тощо, а також дані про основний акторський склад, режисера, автора сценарію, композитора, художника-постановника, включно з громадянством та іншими аспектами), оскільки ми отримуємо лише ту інформацію, яка зазначається в контрактах із правовласниками прав на фільм», — звернув увагу він. Тому зареєструвати ці фільми, за його словами, фізично неможливо силами працівників платформи, для цього необхідно залучати додаткових «проєктних» фахівців.

За його словами, на Sweet.tv — тисячі фільмів, і кількість контенту на платформі зростає.

«Переважна більшість контенту не є ексклюзивною, але це не розв’язує питання щодо реєстрації. Оскільки фільми й інший контент на платформі змінюються щодня, окремий контент може перебувати на платформі недовго. Але все одно на весь цей масив контенту потрібно здійснити реєстрацію», — додав він.

Яка частина з фільмів уже має прокатне посвідчення, Олександр Резунов не рахував, але каже, що «це число не буде значним, адже раніше прокатні посвідчення отримували не всі учасники медіаринку».

Голова Асоціації правовласників і постачальників контенту Наталія Клітна також сказала, що більшість учасників асоціації вважає дотримання обовʼязку зареєструвати всі фільми нереальним: «Медіасервіси на замовлення не є виробниками чи правовласниками фільмів. Вони укладають угоди з мейджорами на використання контенту й отримують каталоги фільмів із певною інформацією, яку вони не можуть змінювати чи доповнювати. Оскільки в каталогах містяться тисячі фільмів і це величезні обʼєми реєстраційних дій».

Для виконання цього обовʼязку асоціація просила робочу групу внести зміни в закон «Про медіа» та збільшити термін, у який платформи мають зареєструвати фільми. «Попередньо розробники змін до галузевого законодавства планують подовжити такий термін на один рік. Про це говорили на онлайн-зустрічі 1 травня за участі керівництва Національної ради. Зараз представники сервісів у діалозі з представниками Держкіно, яким були надані пропозиції зі спрощення анкети для реєстрації фільмів. У випадку спрощення анкети для внесення фільму в держреєстр час на реєстрацію фільмів може скоротитися, і завдання набуде більш реалістичного змісту», — додала Наталія Клітна.

Також АППК звернулася до проєкту Ради Європи «Свобода слова, свобода медіа в Україні» з проханням надати експертну допомогу. За словами Наталії Клітної, у відповідь їм запропонували провести експертне обговорення, щоби з’ясувати, які процедури існують у Європі, щоб напрацювати план дій.

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Синоптик назвала дату найхолоднішої ночі: кому і коли варто терміново утеплятися
GlavRed
2024-11-26T09:27:59Z
Графіки погодинних відключень не діють: де в Україні ввели екстрені обмеження
GlavRed
2024-11-26T09:27:50Z
Більше, ніж у Києві: у яких містах за оренду треба віддавати понад 80% середньої зарплати
24tv
2024-11-26T09:24:48Z
Росіяни активно штурмують біля Часового Яру, прагнуть перетнути канал Сіверський Донець: деталі ЗСУ
TSN
2024-11-26T09:21:02Z
У Тернополі найкритичніша ситуація зі світлом за весь час війни, – мер
24tv
2024-11-26T08:57:24Z
Подібної ситуації ще не було: як живе Тернопіль після атаки дронами
24tv
2024-11-26T08:54:26Z
Ситуація критична: військовий експерт розповів, що відбувається на Курахівському та Времівському напрямках
Политека
2024-11-26T08:43:22Z
За добу ворог 137 разів обстріляв прикордоння трьох областей України
УкраинФорм
2024-11-26T08:24:57Z
Партизани пошкодили частину залізниці на адмінкордоні між Херсонщиною та Кримом
УкраинФорм
2024-11-26T08:24:18Z
Вступ до ЄС є головною гарантією, яку ми можемо запропонувати Україні - єврокомісар
УкраинФорм
2024-11-26T09:30:20Z
Фрілансера «Радіо Свобода» Андрія Кузнечика вже три роки тримають у білоруській в’язниці
Детектор М
2024-11-26T09:30:07Z
Євродепутат: Маємо забезпечити майбутнє членство України в НАТО
УкраинФорм
2024-11-26T09:28:25Z
Наступ росіян на Козачу Лопань: у РНБО відповіли, чи правдива інформація
TSN
2024-11-26T09:27:59Z
"Ще й громадянка України": зрадниця Лоліта приголомшила заявою
GlavRed
2024-11-26T09:27:36Z
Київ прагне переконати Трампа в економічній та стратегічній вигоді підтримки України — WP
ZN UA
2024-11-26T09:22:35Z
"Томагавки" для України: НАТО закликало передати Україні ракети дальностю понад 5000 кілометрів
24tv
2024-11-26T09:21:37Z
ЄС потужно вдарить санкціями по танкерах Росії – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T09:19:06Z
Парламентська асамблея НАТО закликала якнайшвидше прийняти Україну до Альянсу
УкраинФорм
2024-11-26T09:18:41Z
«Я вкрав ідею»: Рідлі Скотт каже, що «Гладіатор 3» надихався трилогією «Хрещений батько»
ITC
2024-11-26T09:31:02Z
"Дратуємо одне одного": Кіра Найтлі розповіла про свій шлюб
Фокус
2024-11-26T09:30:17Z
25-річний син Ірини Білик вийшов на український мітинг за кордоном
Комсомольская правда
2024-11-26T09:28:14Z
У мережі з'явилися чутки про заручини Леонардо ДіКапріо і Вітторії Черетті
Фокус
2024-11-26T09:27:17Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" розповів, що підпрацьовує таксистом: чи впізнають його пасажири
24tv
2024-11-26T09:24:28Z
Колишній чоловік Ані Лорак засвітився у компанії молодої дівчини - що відомо про нову обраницю бізнесмена
Фокус
2024-11-26T08:51:42Z
Амадор Лопес потрапив до лікарні та показався в палаті під крапельницею
TSN
2024-11-26T08:51:36Z
У Колумбії з’явилася перша Українська книжкова поличка
УкраинФорм
2024-11-26T08:43:39Z
«Капітан Америка» в біді: тестовий показ фільму з Ентоні Макі провалився, а Marvel планує «ще щось» перезняти
ITC
2024-11-26T08:28:46Z
Відкрили рецептор, який може стати ключем у лікуванні запалення кишківника та раку
24tv
2024-11-26T09:15:22Z
Експерти назвали найкорисніший і найпоживніший вид сала
TSN
2024-11-26T09:09:47Z
Як часто насправді потрібно змінювати постільну білизну: відповідь вразить
24tv
2024-11-26T08:54:52Z
У вітамінах для вагітних знайшли небезпечні речовини та майже повну невідповідність до складу
24tv
2024-11-26T08:39:32Z
Інноваційний метод відновлення кісток: гель створюють із крові пацієнта
24tv
2024-11-26T07:27:52Z
Нове відкриття виявило, що серйозна інфекція COVID може зменшити пухлини
Portaltele
2024-11-26T06:55:38Z
Чи варто приймати гарячий душ, який, кажуть, шкідливий для шкіри та волосся
24tv
2024-11-26T04:33:01Z
Запаси на зиму: які продути треба мати вдома
ZN UA
2024-11-26T03:31:19Z
Як можна використовувати аспірин під час прання: три способи
TSN
2024-11-26T02:39:10Z
Думка змінилася: Ф'юрі зізнався, хто був йому найкращим суперником у кар'єрі
24tv
2024-11-26T09:30:10Z
Ліга чемпіонів: розклад усіх матчів дня 26 листопада
ZN UA
2024-11-26T09:28:46Z
З Роналду судитимуться через ботокс: деталі інциденту
24tv
2024-11-26T09:04:55Z
27 футболістів «Шахтаря» прилетіли до Нідерландів на гру із ПСВ
УкраинФорм
2024-11-26T09:01:57Z
Одеські дзюдоїсти вибороли медалі національної першості
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T08:54:16Z
Барселона хоче викинути із клубу молодого гравця, погрожуючи влаштувати йому "пекло"
24tv
2024-11-26T08:54:10Z
Бєлік – перед матчем з ПСВ U-19: Шахтар може грати на рівних і перемагати будь-якого суперника
Football.ua
2024-11-26T08:48:03Z
"Я досі згадую промахи Довбика": в Італії рознесли українця за гру проти Наполі
24tv
2024-11-26T08:34:47Z
Модрич надіслав свій "Золотий м'яч" юному футболісту, який отримав жахливу травму голови
24tv
2024-11-26T08:33:08Z
Названо головні ринки ЄС, на агроекспорті до яких має зосередитись Україна
AgroPortal
2024-11-26T09:30:20Z
Мільярди на "чорний день": Кожен восьмий у Великій Британії є власником криптовалют, — ЗМІ
Фокус
2024-11-26T09:27:13Z
Домогосподарства прифронтових областей можуть отримати гранти для підготовки худоби до зими
AgroNews
2024-11-26T09:24:36Z
Як ринок нафти реагує на ймовірне припинення конфлікту на Близькому Сході
24tv
2024-11-26T09:18:22Z
Укрзалізниця відкрила щоденний потяг до Молдови з квитками від 3979 грн
Комсомольская правда
2024-11-26T09:16:04Z
Хто зможе отримати "тисячу Зеленського" через Укрпошту
24tv
2024-11-26T09:15:09Z
Бронювання по-новому: «Дія», детенізація зарплат і додатковий ризик росту цін
Комсомольская правда
2024-11-26T09:13:47Z
230 мільйонів євро: Австрія заблокувала газ з Росії
24tv
2024-11-26T09:12:43Z
Платежі в Україні будуть миттєвими: НБУ підготував зміни для банків
Украина Криминальная
2024-11-26T09:07:28Z
Федоров спростував чутки навколо закупівель дронів: Система постачання на фронт побудована
УкраинФорм
2024-11-26T09:28:47Z
У НАТО назвали головну проблему своєї армії
InternetUA
2024-11-26T09:28:18Z
Багато українців не зможуть не зможуть вчасно вийти на пенсію: що зміниться у 2025 році
Фокус
2024-11-26T09:21:24Z
Топгенерал НАТО: Європі час прокидатись, щоб її ОПК встигав за рештою світу
Европейская правда
2024-11-26T09:16:36Z
Відступаємо чи відходимо? Що ж насправді роблять ЗСУ на лінії бойового зіткнення
Фокус
2024-11-26T09:15:53Z
Причини нештатного спрацювання 120-міліметрових мін розслідує міжвідомча комісія - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-26T09:12:08Z
Хто з чоловіків може виїхати за кордон у грудні 2024 року: всі умови та підстави
24tv
2024-11-26T09:09:30Z
Всепогодний промінь-захисник: для американської армії презентували високоенергетичну лазерну систему зброї
InternetUA
2024-11-26T09:03:00Z
Німеччина обіцяє передати Україні дві IRIS-T протягом кількох тижнів
iPress
2024-11-26T09:01:48Z
На Волині чоловіка засудили за витрати коштів покійної бабусі на онлайн-казино
InternetUA
2024-11-26T09:28:34Z
У Коста-Риці розбився літак із шістьма людьми на борту
УкраинФорм
2024-11-26T09:18:04Z
До трьох зросла кількість поранених унаслідок атаки російського безпілотника у Херсоні
УкраинФорм
2024-11-26T09:13:19Z
Росіяни з дрона скинули вибухівку на авто у Херсоні - поранена жінка
УкраинФорм
2024-11-26T09:06:42Z
Зловмисник встановив «розтяжку» з гранатою Ф-1 в орендованій квартирі, щоб підірвати поліцейських
Украина Криминальная
2024-11-26T09:03:53Z
Нарколабораторія на кухні: на Вінниччині викрили злочинне угрупування
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T08:52:19Z
За контрабанду лісоматеріалів судитимуть громадянина Греції
Украина Криминальная
2024-11-26T08:28:01Z
Жінка через інтернет-шахраїв втратила з рахунку 382 404 гривень
InternetUA
2024-11-26T08:22:49Z
Швеція попросила судно з Китаю, яке проходило біля пошкоджених кабелів, перейти у її води
Европейская правда
2024-11-26T08:12:07Z
Китайський гороскоп на завтра 27 листопада: Козлам - складні проблеми, Собакам - травми
GlavRed
2024-11-26T09:27:20Z
Смакота з сюрпризом: святкові гарячі страви, які запам’ятають усі
24tv
2024-11-26T08:45:24Z
Які новорічні прикраси найбільш небезпечні для котів і собак: повний список
TSN
2024-11-26T08:39:13Z
Які знаки зодіаку народжені для того, щоб керувати людьми: таких лише три
TSN
2024-11-26T07:51:23Z
Ектор поділився у TikTok рецептом пасти, яку можна приготувати за 10 хвилин
24tv
2024-11-26T07:24:57Z
Хто зі знаків зодіаку буде активно шукати кохання у 2025 році
24tv
2024-11-26T07:09:24Z
Як Чорна п'ятниця змінила наші звички покупок
Корреспондент
2024-11-26T07:03:44Z
Найсмачніший шоколадний пиріг у світі: рецепт із грушами, який зробить вас королевою десертів
Знай
2024-11-26T06:51:15Z
Для тих, кому не вдається спекти пишний торт: секрет досконалого бісквіта
24tv
2024-11-26T06:39:35Z
У США хакери здійснили криптовалютну аферу на мільйони доларів
InternetUA
2024-11-26T09:31:15Z
На болотах фейкороби атакують комп’ютерні ігри: навіщо це ворогу
InternetUA
2024-11-26T09:16:15Z
Oppo Reno13 та Reno13 Pro представлені: новий чип Dimensity 8350, захист IP69 та батарея до 5800 мАгод
ITC
2024-11-26T09:16:06Z
Астронавти на МКС змушені рятуватися від смороду, який виходить з російського корабля
24tv
2024-11-26T09:04:55Z
СИЛА ТРЬОХ: обрано трійку найкращих ноутбуків зі штучним інтелектом
Фокус
2024-11-26T09:03:53Z
У Землю врізалися найпотужніші космічні промені в історії: їхнє джерело розташоване десь поруч
Фокус
2024-11-26T08:57:50Z
Як зарядити смартфон без світла: найкращі способи
InternetUA
2024-11-26T08:46:07Z
Чи стала еволюція на місці через прогрес: яке майбутнє нас чекає
Фокус
2024-11-26T08:45:27Z
На британському узбережжі знайшли загадкову істоту з "собачою головою" та плавниками
TSN
2024-11-26T08:39:33Z
Alfa Romeo, Opel, Audi та інші: у Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
AutoCentre
2024-11-26T09:13:47Z
Більше та важче: новий гібридний Audi S5 розкрив усі характеристики
AutoGeek
2024-11-26T09:06:17Z
На базі унікального концепту: Chrysler готує новий електричний мінівен Pacifica
AutoGeek
2024-11-26T08:36:55Z
Легендарний Chevrolet Corvette ZR1 розігнали до 1000 к.с. та виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-26T08:10:33Z
Електричний кросовер Kia EV9 отримав найшвидшу та найпотужнішу версію
AutoGeek
2024-11-26T08:06:15Z
Тепер офіційно: Toyota повертає на ринок легендарну модель
ЗаРулем
2024-11-26T08:04:00Z
Працівник автосалону розбив новітній BMW M5 за $165 000
Фокус
2024-11-26T08:00:09Z
BMW достроково припинить виробництво популярного електрокросовера iX3
AutoGeek
2024-11-26T07:36:00Z
Випускатимуть з наступного року: Volvo готує новий гібридний кросовер
AutoGeek
2024-11-26T07:15:27Z