MY.UAНовини
«Ліву ногу не знайшли, права бовталася на шкірі. Можна сказати, пощастило»
«Ліву ногу не знайшли, права бовталася на шкірі. Можна сказати, пощастило»

«Ліву ногу не знайшли, права бовталася на шкірі. Можна сказати, пощастило»

Творці документального фільму «Цілі» помітно схибили з закадровим текстом, але герої проєкту їх врятували.

До Дня пам’яті та перемоги над нацизмом на каналі «Дім» вийшов документальний проєкт «Цілі». Трисерійний фільм розповідає про поранених воїнів ЗСУ. Вони вижили там, де це здається неможливим, і повернулися до активного життя попри важкі поранення.

Проєкт став одним із переможців мистецького конкурсу державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» на виробництво серіалів та фільмів 2023 року. Навколо цього конкурсу вже рік точаться суперечки через доцільність витрачання грошей на кіно в умовах війни та сумнівної якості кінцевого продукту. Час від часу я сама залюбки підкидаю дрова в цей вогонь, як от у випадку із серіалом «Тільки живи».

«Цілі» — інша історія. Цей фільм вартий витрачених грошей, адже чесно показує, яку ціну ми сплачуємо за перемогу, й одночасно надихає жити далі. Щоправда, автори сценарію примудрилися спаплюжити гідний проєкт сумнівним закадровим текстом з елементами плагіату. Але фільм витягують дивовижні герої. Це військові, які розповідають історії свого поранення, порятунку та відновлення. Спогади доповнюють лікарі, психологи, реабілітологи, рідні та близькі воїнів.

  Владислав Жайворонок

Мені важко процитувати когось окремо з близько двадцяти військових, бо всі їхні історії варті уваги. Владиславу Жайворонку на «Азовсталі» відтяли ногу поржавілою радянською пилою по металу. Дмитро Фінашин декілька діб вибирався з позицій після поранення й намагався самостійно ножем відтяти травмовану руку, де почалася гангрена. Данило Мельник втратив ступні та кисть через жахливі умови в російському полоні, бо його тримали в підвалі й поранені кінцівки відмерзли. А Сергій Райлян втратив не лише ноги, а й обличчя. «Відламані очниці та перегородка носа, відкрита черепно-мозкова — мозок було видно, випалені очі, відірвані губи, зламаний хребет, зламаний таз у двох місцях, багатоуламковий перелом лівого стегна, ліву ногу не знайшли, права бовталася на шкірі. Можна сказати, пощастило. Надто багато історій, де, на жаль, хлопці не виживають при наїзді на протитанкову міну», — розповів Сергій.

Усі герої вважають, що їм пощастило, бо бачили багато смертей. Зокрема й побратимів, які намагалися їх врятувати.

  Сергій Райлян

Інтерв’ю перемежаються відеохронікою війни з архіву Міноборони та ютубу, записами з бодикамер чи телефонів самих бійців і парамедиків добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» та живими зйомками поточних подій. Кадри поранень, лікування та шрамів відкриті: тут не блюрять кров і каліцтва. Цілком схвалюю такий підхід, бо не відводити очі — це пошана героям і урок цивільним. (З іншого боку — це вторинна травма свідкам.«ДМ».)

Ми маємо приклади того, як може бути інакше. Один із них сучасний, адже в соцмережах приховують і блокують фото, відео та навіть текстовий опис із так званим чутливим контентом. Фейсбук та інші мережі створюють альтернативну реальність, де війна схожа на дитячий комікс.

Другий приклад — історичний. Після Другої світової Радянський Союз вирішив позбутися військових із втраченими кінцівками й ледь не за один день вивіз безпорадних людей подалі від великих міст, щоб не «псували краєвид». Усі вони померли занедбаними та забутими далеко від дому. Фільм «Цілі» згадує про долю «самоварів» — так переможний радянський народ називав своїх героїв без ніг. Вони пересувалися на саморобних дошках-платформах, відштовхуючись від землі руками. Або куксами — у кого що залишилося.

Власне, на цій історії автори закадрового тексту «Цілей» і погоріли на плагіаті, адже їхня розповідь подекуди дослівно повторює блог російського кіносценариста Аркадія Красильщикова. Він опублікував свій допис «Як Сталін позбувся інвалідів Великої Вітчизняної війни» ще у травні 2013 року. Далі цей текст передрукував український «вісник» блогосфери UAinfo, і загалом він широко розійшовся мережею. За таких умов зробити копіпаст державним коштом могли лише справжні відчайдухи. На жаль, у фільмі не вказують ані ім’я диктора, ані імен сценаристів. Відомо тільки, що фільм створено за участі ТОВ «Ми — Україна», яке об’єднує колишніх працівників медіагрупи «Україна» Ріната Ахметова.

Втім і без яскравого моменту із «самоварами» закадровий текст складає враження поспіхом зробленого витягу з інтернету. «За даними видання Wall Street Journal, близько 50 тисяч українців втратили кінцівки під час війни. Ці цифри порівнянні з Першою світовою. Поранені воїни потребують складних операцій та довгої реабілітації. На щастя, і те, й інше доступно зараз в Україні», — читає закадровий голос.

 

Це «на городі бузина, а в Києві дядько». По-перше, Wall Street Journal писав про всіх українців, а не лише про військових. По-друге, видання не порівнювало ці дані зі втратами Першої світової, а навело для прикладу інформацію за окремими країнами. «Для порівняння, близько 67000 німців і 41000 британців зазнали ампутації кінцівок під час Першої світової війни, коли ця процедура часто була єдиною можливістю запобігти смерті», — було написано в статті. У Першій світовій, взагалі-то, брали участь десятки держав, тому загальна цифра ампутацій вочевидь більша. А порівнювати зі втратами саме українців немає можливості, адже Україна на той час була розділена між Російською та Австро-Угорською імперією та окремої статистики про нас не існує.

По-третє, в українському фільмі про українських військових посилання на закордонне медіа, а не на власний МОЗ чи місцевих лікарів виглядає дивно. Тим більше що сам Wall Street Journal наводить у статті коментарі українських фахівців. Проєкт «Цілі» проводив зйомки й у львівському реабілітаційному центрі Unbroken, і в дніпровській лікарні імені Мечнікова — тобто в головних установах країни, де лікують людей з ампутаціями. Там би й попитали статистику. Або з перших рук дізналися, що Україна вважає за потрібне приховувати точні дані, й розповіли би про це глядачам. Але ж простіше відкрити інтернет і висмикнути гучні цифри.

 

До речі, Wall Street Journal у своїх розрахунках спирався насамперед на інформацію найбільшого у світі виробника протезів — німецької компанії Ottobock. У фільмі про це не згадується, хоча темі протезування приділено багато уваги. Більшість героїв стрічки «Цілі» мають сучасні протези, які суттєво покращили якість їхнього життя та подекуди дозволили зробити те, на що здатні далеко не всі люди без ампутацій.

Наприклад, хореограф Олександр Чайка відкрив першу власну спортивну студію та викладає дітям аеробіку. В Олександра повністю нема однієї ноги до таза, лікарі прогнозували йому життя в колісному кріслі. Артем Мороз зі втратою обох кінцівок взяв участь у бостонському марафоні, а Олександр Швецов став волонтером і організує реабілітаційні туристичні подорожі для поранених військових. Олександр пішов на війну ще у 2014 році та втратив ногу під Луганськом. Півтора року він відмовлявся ставати на протез, бо психологічно не міг змиритися з утратою кінцівки. Врешті-решт волонтери відправили його в Австрію в реабілітаційний центр «Школа ходи». «Коли я побачив, що бабці та дідусі без ніг у свої 80 років пересуваються на протезах, а я у свої 29 сиджу на візку, зрозумів, що я буду ходити», — розповів герой. Щоб відволіктися, хлопець почав подорожувати. Він самостійно прокладав логістичні маршрути та шукав найдешевші квитки. Сьогодні його знання стали у пригоді для допомоги іншим.

 Артем Мороз

У фільмі мені не вистачило інформації, чи забезпечує держава військових протезами і якими саме, як довго чекати пораненому на протезування, як і чим допомагають волонтери та міжнародні установи тощо. Про це розповідається узагальнено й уривками. Десь згадуються волонтери, десь — іноземні лікарі, які приїжджають в Україну для обміну досвідом, десь — самостійні пошуки спонсорів, а десь — українські науковці, які розробляють біонічні протези. Побоююсь, що попри оптимістичний тон, все далеко не так райдужно через велику кількість поранених і високу вартість сучасних протезів. Які, за даними того ж Wall Street Journal, коштують до 50 тисяч євро. Але пробачимо фільму «Цілі» цю недомовленість, бо головною метою проєкту було мотивувати поранених, їхніх близьких і загалом всіх українців. З цим він упорався добре.

 Олександр Чайка

Послухавши історії  порятунку воїнів, оцінивши кількість болю, що їм довелося витримати, й подивившись на те, чого вони досягли після поранення, бачимо, що будь-яка справа вже не може здаватися безнадійною.

«Після травми я зрозумів, що життя занадто коротке. Нема чого боятися, нема чого відкладати на потім, потрібно брати та робити», — закликав Олександр Чайка.

Проста істина, яку люди зазвичай самовпевнено ігнорують.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
"Я хочу в ЄС, а не в 2013": у низці міст України люди знову вийшли на протест проти закону 12414
24tv
2025-07-23T16:33:39Z
Зеленський зробив обіцянку про САП та НАБУ: канікули для нардепів відкладаються
Telegraf
2025-07-23T16:33:24Z
"Жодних компромісів": у Єврокомісії розповіли, як відреагувала Урсула фон дер Ляєн на закон про НАБУ та САП
Telegraf
2025-07-23T16:33:21Z
Зеленський внесе законопроект для посилення незалежності антикорупційних органів
Хвиля
2025-07-23T16:31:33Z
Британія запровадила санкції проти 24 осіб і компанії, причетних до торгівлі людьми
УкраинФорм
2025-07-23T16:30:27Z
Заволодіння коштами Приватбанку. НАБУ і САП завершили слідство у справі Коломойського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T16:30:17Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T16:30:05Z
«Пас ворогам України»: що говорили в телемарафоні та на Суспільному про ситуацію навколо НАБУ і САП
Детектор М
2025-07-23T16:30:00Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 24 по 30 липня: синоптики розповіли, до чого готуватися українцям
Политека
2025-07-23T16:30:30Z
Справа про розкрадання грошей для тяжкохворих. Затримано ексочільника департаменту КМДА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T16:21:13Z
Графік відключення світла в Київській області з 24 по 25 липня: де не буде електроенергії
Политека
2025-07-23T16:15:59Z
Місцева пожежна команда на Одещині отримала цікавий автомобіль
AutoCentre
2025-07-23T16:06:04Z
Ворог упродовж дня бив по двох районах Дніпропетровщини, пошкоджене фермерське господарство
УкраинФорм
2025-07-23T16:00:48Z
Графік відключення світла на тиждень 24-30 липня в Харківській області: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-23T16:00:15Z
Нажився на війні: мешканець Харківщини отримав з бюджету понад ₴600 тисяч за псевдоруйнування
Украина Криминальная
2025-07-23T15:57:39Z
На Київщині без дощів: синоптики порадували мешканців прогнозом погоди
Хвиля
2025-07-23T15:51:37Z
Мінлива хмарність та понад 30 градусів тепла: прогноз погоди на 24 липня
24tv
2025-07-23T15:42:43Z
Музика проти деменції: знайшли безпечну альтернативу лікам
24tv
2025-07-23T16:09:17Z
Не лише лікує, а запобігає: створили універсальну вакцину проти раку
24tv
2025-07-23T15:57:05Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T15:36:37Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Як уникнути вигорання волосся на сонці: будьте влітку обережними
24tv
2025-07-23T13:12:42Z
Експерти назвали 6 заборонених тем для чатботів
InternetUA
2025-07-23T13:03:11Z
Щури втечуть самі: 7 рослин, які найбільше відлякують гризунів
24tv
2025-07-23T16:18:33Z
Головоломка для найуважніших: знайдіть три відмінності між зображеннями дівчини
Gazeta UA
2025-07-23T15:42:31Z
Як виростити абрикос із кісточки вдома: покрокова інструкція для початківців
TSN
2025-07-23T15:36:03Z
Тиха втеча від шумного мегаполіса: яке місто ідеальне для єднання з природою
24tv
2025-07-23T15:27:25Z
Блакитна вода і піщані пляжі: у центрі України є неймовірно красиве озеро, вхід куди коштує 50 гривень
Telegraf
2025-07-23T15:15:54Z
Решітки духовки можна очистити від жиру за хвилину: це простіше, ніж здається
24tv
2025-07-23T15:06:23Z
Як за допомогою двох інгредієнтів можна раз і назавжди позбутися іржі
Знай
2025-07-23T14:51:05Z
Забудете, які кроти на вигляд: ці дії змусять їх тікати з ділянки
24tv
2025-07-23T14:36:56Z
Щоб не "здулися" і не зіпсувалися: які кришки найкраще обирати для консервації
24tv
2025-07-23T14:36:07Z
Де зараз зірка шоу "Довгоносиків" – Віктор Андрієнко, який покинув родину на 5 років
24tv
2025-07-23T16:33:03Z
Оззі, який ніколи не старався занадто
Лига
2025-07-23T16:30:07Z
Klavdia Petrivna відповіла, чи планує взяти участь у Нацвідборі на Євробачення
24tv
2025-07-23T15:48:18Z
На кінофестивалі в Торонто відбудеться світова прем'єра українського фільму «За перемогу!»
УкраинФорм
2025-07-23T15:48:04Z
Підібрали на вулиці: собака на ім"я Далі стала художницею і підкорює світ мистецтва
Фокус
2025-07-23T15:42:48Z
До програми 31-го Сараєвського кінофестивалю увійшли чотири українські фільми
УкраинФорм
2025-07-23T15:15:51Z
Який Mini LED телевізор краще купити: експерти порівняли популярні моделі
Фокус
2025-07-23T15:15:10Z
"Розпалив" дискусію і розділив думки дизайнерів: суперечливий декор камінної полиці Єви Мендес
24tv
2025-07-23T15:12:18Z
Гроші – не головне, – інтерв'ю з DREVO про трек "Смарагдове небо", фіт з Усиком і Нацвідбір
24tv
2025-07-23T15:03:54Z
Чому 24 липня не можна займатися господарськими справами: суворі прикмети
GlavRed
2025-07-23T16:30:43Z
Чого не можна робити з ключами, щоб не накликати біду: головні народні прикмети
GlavRed
2025-07-23T16:27:57Z
Що говорив англійський професор 18-го століття про українців - історик здивував
GlavRed
2025-07-23T16:27:13Z
Як отримати соціальну пенсію в Україні і чи потрібен стаж
24tv
2025-07-23T16:24:26Z
У Данії відбувся пластовий табір «Країна мрій»
УкраинФорм
2025-07-23T16:12:20Z
Виплати військовим: хто зможе отримати 70 000 гривень у серпні
24tv
2025-07-23T16:03:17Z
До 7 000 грн штрафу: на вулицях України заборонили носити певний одяг
GlavRed
2025-07-23T15:54:33Z
У Києві завтра відбудеться прощання з журналістом Сергієм Кулясом
Детектор М
2025-07-23T15:51:56Z
У Нідерландах під час чотириденної пішої ходи зібрали кошти на підтримку українських ветеранів
УкраинФорм
2025-07-23T15:51:44Z
У Білозерці на Херсонщині внаслідок російського обстрілу пошкоджений дитячий садок
УкраинФорм
2025-07-23T16:21:47Z
15 років тюрми отримала підпалювачка, яка виконувала замовлення росіян у Харкові
Мій Харків
2025-07-23T16:18:20Z
Гусакову готують підозру у шахрайстві та відмиванні коштів - прокурор
Gazeta UA
2025-07-23T16:15:24Z
На Харківщині за шахрайство судитимуть чоловіка, який пробив стіни свого будинку, щоб отримати компенсацію за зруйновне житло
Мій Харків
2025-07-23T16:04:28Z
Україна та Чехія спільно викрили злочинну мережу телефонних аферистів
360ua.news
2025-07-23T16:00:37Z
В Італії легкомоторний літак врізався в шосе і спалахнув: моторошне відео
24tv
2025-07-23T15:54:17Z
Директор столичної фірми самовільно зайняв землю громади під бізнес
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:48:17Z
Жінка втратила понад 600 тисяч гривень через шахрайство з криптовалютою
InternetUA
2025-07-23T15:19:10Z
Судоми під спів хору: дітей масово госпіталізували після концерту на Гарвардській площі
Фокус
2025-07-23T15:18:46Z
Молочка на вагу золота: українців попередили про зростання цін на цінний продукт
GlavRed
2025-07-23T16:27:26Z
Євро продовжує набирати обертів: в Україні переписали ціни на валюту
GlavRed
2025-07-23T16:21:57Z
Як Росія заробляє на "партнерах": аналітики InformNapalm викрили схеми завищення цін
24tv
2025-07-23T16:03:01Z
Британські фермери переключилися на гібридне жито
AgroPortal
2025-07-23T16:00:32Z
Держпродспоживслужба: Сарану фіксують у 4 областях України
AgroPortal
2025-07-23T15:51:52Z
Курс євро знову тяжіє до 49 гривень: НБУ встановив ціни валют
24tv
2025-07-23T15:39:35Z
Тарифи на електроенергію в серпні: скільки доведеться платити
Знай
2025-07-23T15:36:07Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T15:33:29Z
Хто був найбільшим покупцем російських нафтопродуктів у червні
24tv
2025-07-23T15:33:10Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T16:24:07Z
Гато погодився приєднатися до Челсі — Романо
Football.ua
2025-07-23T16:22:23Z
Екстренер "Динамо" розкритикував стосунки Бражка та Квіткової: блогерка гнівно відповіла
TSN
2025-07-23T16:06:31Z
Дружина Усика показала, як боксер із родиною відпочиває після реваншу в Іспанії
24tv
2025-07-23T16:03:55Z
Шлупп у пріоритеті Норвіча
Football.ua
2025-07-23T16:03:28Z
ПСЖ уважно стежать за ситуацією щодо Родріго
Football.ua
2025-07-23T15:58:05Z
Пау Віктор поповнив список втрат Барселони цього літа
Football.ua
2025-07-23T15:33:44Z
Аль-Іттіхад розпочав переговори з Міланом щодо Беннасера
Football.ua
2025-07-23T15:22:58Z
Полісся — Санта-Колома: цікаві варіанти ставок на поєдинок Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-23T15:01:38Z
У Китаї вперше у світі протестували 6G інтернет
InternetUA
2025-07-23T16:13:09Z
Що насправді лякає Сема Альтмана у фінансовій системі — і до чого тут ШІ
InternetUA
2025-07-23T15:48:28Z
Учені нарешті знайшли мільйони тонн зниклого пластику
24tv
2025-07-23T15:33:15Z
Не кажуть "алло" і мовчать у слухавку: якими є нові правила телефонних розмов у молоді
24tv
2025-07-23T15:24:26Z
13 прихованих функцій iOS 26, які спрощують життя з iPhone
InternetUA
2025-07-23T15:22:34Z
"Думали, що то "Шахед", а то сусід": над Києвом чоловік літав на парашуті, – соцмережі
24tv
2025-07-23T15:03:18Z
Microsoft назвала найстабільнішу збірку Windows 11
InternetUA
2025-07-23T15:01:07Z
Найкращі телевізори для ігор: які моделі рекомендують геймерам
Фокус
2025-07-23T14:51:09Z
У Чумацькому Шляху існують безсмертні зірки: що допомагає їм жити вічно
Фокус
2025-07-23T14:48:15Z
Стильний обвіс для нового Jimny надає компактному позашляховику вигляду легендарного класика
Топ Жир
2025-07-23T16:33:28Z
Чи можна ставити в авто акумулятор іншої ємності: експерти розкрили подробиці
GlavRed
2025-07-23T16:30:46Z
Ferrari, Aston Martin та Rolls-Royce: на яких авто їздив Оззі Озборн
Фокус
2025-07-23T16:15:05Z
Як правильно сидіти за кермом, щоб вижити у разі ДТП: поради, які можуть зберегти життя
Фокус
2025-07-23T16:06:27Z
Покупці сподівалися на нижчу ціну для Hyundai Ioniq 6 N, але реальність виявилася іншою
Топ Жир
2025-07-23T16:03:14Z
Як вигідно обслуговувати авто: п’ять рішень від LIQUI MOLY
AutoCentre
2025-07-23T15:42:05Z
General Motors звинувачують у таємному зборі та продажу даних про водіїв
Топ Жир
2025-07-23T15:18:19Z
Buick розкрив секрети нового седана Electra L7
AutoCentre
2025-07-23T15:03:16Z
Бюджетний, практичний, сучасний: Hyundai показав оновлений Stargazer
Gazeta UA
2025-07-23T15:00:33Z